Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Credeti In Zodiac?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Dincolo de Ratiune
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
Falanstera
cred ca astrologia asta ne gadila la orgoliu foaaarte mult: nu este atat de placut sa aflii ca faci parte dintr-o anumita zodie extraordinara, ale carei trasaturi iti contureaza caracterul. partile ascunse din fiinta ta sunt expuse atat de frumos si... adevarat, nu-i asa?
e foarte flatant totul, dar chiar merita sa ne imbatam cu asa ceva? si apoi, ne conformam unui tipar impus de zodia sub incidenta careia ne aflam. chiar sa fim asa cum ne descriu astrogramele? sa motivam prin: "sunt x zodie."? suntem oare sinceri cu noi insine?
ciuboda
QUOTE (Falanstera @ 17 Oct 2004, 11:38 PM)
cred ca astrologia asta ne gadila la orgoliu foaaarte mult: nu este atat de placut sa aflii ca faci parte dintr-o anumita zodie extraordinara, ale carei trasaturi iti contureaza caracterul. partile ascunse din fiinta ta sunt expuse atat de frumos si... adevarat, nu-i asa?
e foarte flatant totul, dar chiar merita sa ne imbatam cu asa ceva? si apoi, ne conformam unui tipar impus de zodia sub incidenta careia ne aflam. chiar sa fim asa cum ne descriu astrogramele? sa motivam prin: "sunt x zodie."? suntem oare sinceri cu noi insine?

Astrologia nu este ceva in care trebuie sa crezi. Nu este o religie sau ceva de genul acesta. Deci poti sa crezi sau nu in zodii sau horoscop dar ele tot se aplica.
Aici as dori sa subliniez un aspect: nu datorita planetelor suntem cum suntem!
Ele doar ne indica o stare de fapt, ne indica cum suntem noi.
Este ca si cum datorita chimiei se petrec anumite reactii chimice. Chimia doar descrie aceste reactii si incearca sa le dea un sens logic. Dar ele exista indiferent daca omul crede sau nu in stiinta chimiei. Acelasi lucru este si cu astrologia.
Multa lume nu crede in astrologie si in horoscop...Foarte bine. Nu doreste nimeni convertirea oamenilor la astrologie...
Ideea care o sustin (nu are legatura cu postul tau Falanstera) este ca nu trebuie sa reprimam si sa punem la zid ceva ce nu intelegem sau nu suntem de acord. thumb_yello.gif
Blakut
QUOTE
Este ca si cum datorita chimiei se petrec anumite reactii chimice.


Nu datorita chimiei se petrec reactiile chimice.

Daca s-ar face un studiu statistic (zodie - persoane)sunt convins ca s-ar descoperi ca zodia nu influenteaza cu nimic persoanele.

Zodiacul e frumos si dragut, dar totul se opreste aici. Nu e vorba de reprimat, e vorba de nefolosit o metoda sau lucru care nu aduce nici un folos.

ciuboda
Ideea este ca s-au facut studii statistice care indica o legatura intre zodii si personalitate.

Unul dintre cele mai importante studii este urmatorul: http://cura.free.fr/gauq/17archg.html
rossi
Treaba sta in felul urmator, eu sunt un om practic, pe care zodiile chiar nu il interesau...
DAR...pot spunde ca exista enorme asemanari intre membrii aceleiasi zodii, treaba de care m`am convins de curand, punand cap la cap niste informatii clare. M`am uitat de curiozitate pe un site care imi descria zodia. 99% din ce scria acolo se potrivea. Am studiat mai mult si spre surprinderea mea, am descoperit ca majoritatea lucrurilor scrise se confirma si in viata mea ...
E foarte ciudat...chiar nu ma asteptam hh.gif
In fine, mi sa intamplat sa ma intrebe anumite persoane ce zodie sunt si eu bineinteles ca am zis ca sunt rac, si acele persoane, de sex feminin au zis ca nu vor o relatie cu asemenea caractere ptr ca suntem foarte parsivi rolleyes.gif . Nu stiu cat de adevarata e chestia asta, dar cu siguranta puteam sa dau linistit la actorie spoton.gif rofl.gif
Pe de alta parte altii spun ca suntem persoane bune (nu stiu daca la suflet sau... wub.gif ).
Oricum, se poate vb mult despre zodii, dar...parerea mea e ca nu are rost thumb_yello.gif ohyeah.gif
---> waste of time wink.gif
ciuboda
QUOTE (rossi @ 3 Nov 2004, 05:28 AM)
Oricum, se poate vb mult despre zodii, dar...parerea mea e ca nu are rost thumb_yello.gif ohyeah.gif
---> waste of time wink.gif

Faptul ca nu te intereseaza pe tine nu inseamna ca nu trebuie sa se discute despre acest subiect!
Doar nu mai suntem in comunism....
rossi
@ciuboda Doar mi`am exprimat parerea, tu si oricine altcineva puteti vorbi despre zodii cat doriti...
"Doar nu mai suntem in comunism...."
- nu pot sa zic decat : rofl.gif & chill ...
Marcus
Azi am vorbit la scoala despre zodii (ora de germana). In clasa erau nu mai putini de 7 colegi in zodia Leului, asa ca s-a nimerit ca profa sa asculte la lectie numai nativi Lei. La un moment dat, profa ne-a spus ca, dintre toate zodiile, cel mai mult ii displac Leii. Sa fie oare adevarat? Sa fie oare Leii cei mai nesuferiti din toate semnele zodiacale? Am auzit ca multa lume spune ca Leii sunt cei mai dificili si de multe ori simplul fapt sa stai in preajma lor e un motiv de fristrare. Care este si parerea voastra, din propria voastra experienta vorbind (nu vreau teorie!)?
Mirela9
Unele persoane considera zodiile fixe ca fiind mai dificile. Zodiile fixe sunt: taur, leu, scorpion si varsator. Cate una din fiecare element, adica: pamant, foc, apa, respectiv aer.
Persoanele ce au planete sau ascendentul in zodii fixe sunt mai incapatanate.
Serenity
QUOTE
In fine, mi sa intamplat sa ma intrebe anumite persoane ce zodie sunt si eu bineinteles ca am zis ca sunt rac, si acele persoane, de sex feminin au zis ca nu vor o relatie cu asemenea caractere ptr ca suntem foarte parsivi


Si eu care am considerat mereu "Zodiacul" celor de la Voltaj o aberatie ohyeah.gif

@Marcus, 1/2 din prietenii mei sunt lei.. so.. din punctul meu de vedere.. whistling.gif Mie nu mi se par deloc dificili. Poate leii mei sunt exceptiile.. wink.gif


Si-acum, pana nu uit de ce am intrat aici vin si eu cu o intrebare.. Sunt Berbec. Nascuta pe 24 Martie. Si nu mi se potriveste aproape nici una din caracteristicile acestei zodii dunno.gif Ma lamureste cineva si pe mine? Am auzit ceva de decadele unei zodii, sau ceva de genul asta.. in sensul ca acei nascuti in martie nu au chiar atatea in comun cu cei nascuti in aprilie. Cat de mult conteaza ascendentul? What's wrong with me?! cry.gif laugh.gif
ciuboda
Nu exista zodie mai buna sau zodie mai rea. Fiecare zodie are o serie de trasaturi , iar aceste trasaturi pot fi utilizate in exces si atunci avem defecte.

Problema profesoarei de germana era probabil legata de propria ei astrograma si probabil ca are elemente care o fac incompatibila cu spiritul celor din Leu.

Serenity: trimite-mi datele de nastere( data, ora, loc) si voi incerca sa te lamuresc.
Daca nu vrei sa le postezi trimite-mi-le pe PM.

rossi: scuza-ma daca am fost cam rautacios...nu a fost in intentia mea. smile.gif
Fiecare are dreptul la propria opinie.
Ovidius
QUOTE (Marcus)
Am auzit ca multa lume spune ca Leii sunt cei mai dificili si de multe ori simplul fapt sa stai in preajma lor e un motiv de fristrare. Care este si parerea voastra, din propria voastra experienta vorbind (nu vreau teorie!)?

O scurta perioada de timp am avut langa mine un leu si era cam cum zice si zodiacul: puternic, bun organizator, avea simtul proprietatii. Nu era deloc dificil si ma intelegeam bine cu el, chiar daca eu sunt geaman si cica am fi incompatibili dpdv zodiacal. Frustrarea o simt cei care fac compromisuri cu leii, adica vor sa stea in preajma lor ca sa fie puternici, dar trebuie sa accepte ca acestia sa fie sefii. Eu am fost amic cu respectivul (de fapt respectiva rolleyes.gif ) si ne apreciam si respectam reciproc.
Eu sunt geaman si ce zice prin zodiace mi se potriveste foarte bine. Desi sunt genul de om la care ii trebuie explicatii pentru orice, la chestia asta cu zodiile nu am incotro si o iau de buna ca e probata.
icarus
Eu sunt varsator, si precum se stie, varsatorii nu cred in zodiac. laugh.gif
OMU'BUN
QUOTE
Eu sunt varsator, si precum se stie, varsatorii nu cred in zodiac

Iata o gluma plina de talc! Oare de unde "se stie"? Cumva varsatorii seamana intre ei??? laugh.gif Pai atunci ma tem ca tu crezi mai tare decat noi in zodiac! wink.gif
icarus
Da, e o poanta oarecum clasica. smile.gif
milimetru
Se ştie Omu'Bun, se ştie! biggrin.gif Şi eu sīnt vărsător şi nici eu nu prea mă ghidez după astrologie. laugh.gif Dar eu o iau ca un joc, mă amuză subiectul cu zodiile şi trebuie să recunosc că de foarte multe ori astrologii serioşi descriu destul de veridic persoanele din diverse zodii.

Zic şi eu ca omul care nu se pricepe, că dacă īncepe cineva să-mi vorbească de conjuncţii şi alţi termeni specifici mă bagă īn ceaţă rău de tot... smile.gif
Magenta
cam greu sa prezici ceva pentru TOTI indivizii nascuti sub acelasi semn...sunt atat de putine semne, si atat de multi oameni... nu zic ca nu ar putea avea anumite consecinte asupra caracterului, dar de aici pana la a spune ca "azi toti sagetatorii vor castiga la loterie" e muult drum...
parerea mea.
Marcus
Cronicile lui Grigore Ureche spun despre Stefan cel Mare ca era si el un varsator... de sange nevinovat rofl.gif

"(...)si degraba varsatoriu de singe nevinovat(...)" rolleyes.gif
thunder
QUOTE (Magenta @ 12 Nov 2004, 08:20 PM)
cam greu sa prezici ceva pentru TOTI indivizii nascuti sub acelasi semn...sunt atat de putine semne, si atat de multi oameni... nu zic ca nu ar putea avea anumite consecinte asupra caracterului, dar de aici pana la a spune ca "azi toti sagetatorii vor castiga la loterie" e muult drum...
parerea mea.

- astri inclina, dar nu determina ... spune un proverb la intelepciunii orientale.

- a te naste intr-o zodie, presupune o anume "stampilare" la nastere cu o anume "matrice" data de asezarea astrilor la momentul nasterii. Asta e "matricea" specifica celor 12 zodii lunare. Exista si o matrice specifica anilor de nastere, deci un alt tip de zodiac. Mai conteaza si milenu, in care te-ai nascut .. si tot asa. Mai exista si matrice sufletului care se naste, care are si ea o anumita caracteristica diferita de a altei fiinte care se poate naste in aceiasi zi, ora si an. Toate acestea si nu numai acestea dau "caracterul" dar si o parte din "destinul" fiintei, care se poate afla sub influenta astrilor, mai mult sau mai putin.

- omul este ca o antena, ca un receptor, iar astri sint ca o antena, ca un emitator. Functie de aceste "antene" fiintele sint influentate de astri mai mult sau mai putin, de unii astri mai mult de altii mai putin.
yuanescu
… scorpion .. ohyeah.gif
… şi nu sunt dispus să cred īn nimic … deci nici in zodii .. hh.gif
… nu cred ca stelele se mişcă pentru a-mi īmplini destinul … nici că la moartea mea va cădea o stea … …
… va cadea doar o lespede pă peptul meu de sfertozeu …
… I-am spus unui popă că pe piatra mea vreau să scrie “toata viaţa i-a plăcut anonimatul” … atāt … la fel ca pe un mormānt din dacia felix … şi era să mă blagoslovească cu o cruce īn cap … (eu vorbeam foarte serios … iar el a crezut că-l iau la mişto … devil.gif )
kta
QUOTE (Mihai @ 6 May 2003, 07:54 PM)
In ce zodie va aflati? Credeti in ce spun astrele?

QUOTE (Mihai @ 6 May 2003, 07:54 PM)
In ce zodie va aflati? Credeti in ce spun astrele?

1 - Berbec, ascendent - Rac
2 - o scurta precizare daca se poate, in "viziunea" mea cred "in ce spun astrele", dar nu cred in cei care "traduc" ce "spun astrele". E o mare, foarte mare diferentza - parerea mea!

Timpul nu imi permite sa scriu cat ash vrea, despre tot ce am citit aici. Incerc sa fiu cat mai concis shi sa amintesc doar subiectele care mi-au atras atentzia mai mult.

Nu pot decat sa spun ca imi pare foarte rau pt cei care ishi ingradesc singuri orizontul.
Spunand acestea ma refer la cei care sunt "gigi contra" la tot ce s-a afirmat pro astrologie shi care aduc shi argumente mai mult sau mai putzin pertinente ( /!\ astro-logie = shtiintza astrelor (pe scurt), deci asta nu presupunne ca cei care o practica sa o shi stapaneasca !!!).
Evident toata lumea are dreptul sa ishi spuna deskis parerea, in consecintza aceasta a fost parerea mea vis-a-vis de parerea lor. innocent.gif

Exista diverse tipuri de oameni care "practica" astrologia din diverse motive, shi fiecare om are profunzimea, shi capacitatea sa proprie de a discerne lucrurile. De aceea, daca va permitezi shi avetzi dipozitzia necesara, ar fi mai bine ca innainte de a va exprima "sus shi tare" parerea sa testatzi, sa avetzi o experientza proprie, a dvs., nu sa judecatzi prin prisma experientzei altcuiva.
Shi nu uitatzi, o persoana intzeleapta nu se va "grozavi" niciodata cu ideile sale. (prin persoana intzeleapta a se intzelege o persoana care spune corect tot ceea ce spune).

De exp. daca ar fi sa va luatzi dupa mine (ma refer in special la barbatzi) nu atzi mai bea bere niciodata pt ca mie nu imi place, este amara shi imi lasa un gust foarte urat in gura. Numai ca, surpriza, lucrurile nu stau kiar asha, bodegile sunt pline de barbatzi care o savureaza inca dinnainte de la 7 dimineatza...etc (shtiu ca e off topic dar alt exemplu nu mi-a venit acum).

Referitor la Urania, eu m-am bucurat ca in sfarshit am gasit un astrolog cu mai mult discernamant, aceeashi parere o am shi despre Susan Miller (http://www.astrologyzone.com/forecasts/ ) al carei site il frecventez de ceva ani (or fi shi altzi, eu atat am avut timp sa gasesc).
In fine ca sa inkei partea aceasta: "cine are ureki de vazut ... pricepe" spoton.gif

Despre gruparea miliardelor de oameni in doar 12 zodii, etc:
Cu putzina matematica, vetzi ramane uluitzi de cifra rezultata in urma unor simple combinatzii, permutari, aranjamente, etc de corpuri cereshti cu semnificatzie in astrologie. Shi astfel nici macar gemenii nu au complet aceeashi soarta.
Dar dupa cuim ziceam conteaza foarte mult cine interpreteaza "ce spun astrele".
Shi acum imi vine in cap Nostradamus a carui catrene nu au fost descifrate complet nici macar in zilele noastre, cand oamenii sunt mai deshteptzi, shi au shi tehnica la dispozitzie ...

Din proverbe, shtiam shi eu ca "astrele predispun dar nu dispun" (parca asha era hmm.gif )
Daca nu "se potriveshte", in ideea in care cel care a facut "predictzia" kiar stapneshte cat de cat astrologia shi are shi discernamant suficient, atunci nu inseamna ca predictzia a fost greshita.
Astrologia permite oamenilor sa vada ceea ce astrele predispun, ramane insa optziunea noastra de continuam sa facem o prostie sau contrariul ei, sau sa stam in banca noastra pana trece furtuna.
Dar asta e un subiect mult prea larg - ideea pe scurt ar fi ca ne nashtem ca sa evoluam, iar astrele nu fac decat sa ne lumineze drumul ca nishte felinare in noapte, ca sa vedem ce drum alegem.
Iar cel care a montat felinarele (de fapt proiectantul, inginerul shef ohyeah.gif ) shtie bine unde duc drumurile luminate de ele. etc, etc, etc

Nu in ultimul rand ganditzi-va shi la aspectul comercial, a devenit o adevarata industrie de fabricat horoscoape, shi eu shtiu publicatzii care la un moment dat inventau horoscoape doar pt a avea o astfel de rubrica, deci in acest caz ma bucur pt cei care nu le cred , insa nu sunt de acord cu motivatzia lor devil.gif

woot_jump.gif
Se spune ca cea mai simpla comparatzie a interdependentzei elementelor, inclusiv fiintzelor din acest univers ar fi imaginea unor vase comunicante. Mii , miliarde cate doritzi, in ce forme doritzi, in ce culori doritzi, etc. Cu cat ash intra mai mult in detalii, cu atat mai mult s-ar pierde ideea de la baza, shi anume ca vorbim despre vase comunicante, care sunt ... comunicante indiferent unde s-ar afla.
Iar shtiintza moderna a cam inceput sa descopere aceste aspecte pe care unele culturi le cunoshteau de mii de ani.
Cam asta ar fi parerea mea despre cum ne poate afecta o stea de la distantze astronomice.
(poate pt ea nu exista acea distantza pe care o percepe okiul nostru, sau pe care o calculeaza mintea noastra, ouups)

44.gif

in final ash vrea sa subliniez, ceea ce am scris reprezinta doar parerile mele relativ la diverse subiecte. secret.gif
La aceste pareri am ajuns in urma diverselor experientze avute in timp, shi pe care am incercat sa nu le ratez cool.gif
M-am straduit cat am putut sa nu fiu prea plictisitor shi sa nu jignesc pe nimeni, daca am facut-o ... nu a fost intentzia mea.
Nu am avut timp de exprimari savante asha ca daca sunt gresheli ... sper ca ideea sa se poata desprinde ushor (eu nu mai am timp de corectura)

... shi experimentez in continuare, ceea ce va doresc shi dvs.
Catalin
QUOTE

Daca nu "se potriveshte", in ideea in care cel care a facut "predictzia" kiar stapneshte cat de cat astrologia shi are shi discernamant suficient, atunci nu inseamna ca predictzia a fost greshita.


Deci cand se potriveste, astrele au avut dreptate iar cand nu se potriveste nu inseamna ca ele s-au inselat! frumoasa teorie... Acum inlocuieste astrele cu pisica mea de acasa. Daca eu as spune ca pisica mea este o clarvazatoare si chiar daca se mai insala din cand in cand asta nu inseamna ca predictiile ei au fost gresite, ce parere ai avea?

Aceasta greseala este ceea ce oamenii de stiinta numesc confirmation bias.
Ovidius
QUOTE
Daca nu "se potriveshte", in ideea in care cel care a facut "predictzia" kiar stapneshte cat de cat astrologia shi are shi discernamant suficient, atunci nu inseamna ca predictzia a fost greshita.
Astrologia permite oamenilor sa vada ceea ce astrele predispun, ramane insa optziunea noastra de continuam sa facem o prostie sau contrariul ei, sau sa stam in banca noastra pana trece furtuna.

Catalin, vad ca iti place la nebunie sa rastalmacesti cuvintele noastre si sa faci bascalie de restul userilor acestui forum. Vrei neaparat sa demonstrezi ca tu esti cel mai tare? Sunt sigur ca ai inteles ce vroia kta sa spuna, desi nu s-a exprimat prea bine. Daca totusi nu ai inteles, citeste cu atentie ambele fraze citate de mine (mai ales a doua) si vei intelege cu siguranta. kta a ales in mod nepotrivit cuvantul predictie si asta a cam schimbat sensul, dar de asta nu trebuie sa analizam matematic fiecare propozitie. In contextul acestui forum nu cred ca este necasara o exprimare academica asa cum o ceri tu, indirect intr-adevar.
abis
Nu cred ca este vorba de o exprimare neaparat academica. De exemplu, eu sunt Rac. Intr-o zi predictiile astrale (care altul ar fi termenul potrivit?) arata ca voi avea succes in afaceri si ca voi castiga o mare suma de bani. Ziua trece si nu se intampla absolut nimic iesit din comun, din punctul asta de vedere. Asta ce inseamna, ca am fost fraier si nu am sesizat ocazia de a incheia o afacere, ca cel care a facut predicitia nu se pricepe sau ca astfel de predictii nu se pot face?
Catalin
@Zorro: Nu cred ca am rastalmacit nimic. E posibil sa nu fi inteles eu ce a vrut kta sa spuna... dar postul tau nu ma convinge de asta. In continuare cred ca am interpretat corect ce a vrut el sa spuna.
kta
salutare tutror (mai bine mai tarziu decat deloc)

mda, e dificil sa spui totul despre un subiect atat de vast in doar cateva cuvinte.
Exista foarte multe explicatzii pt ceea ce am zis, care fiecare la randul ei poate nashte alte discutzii shi nu cred ca ash vrea sa monopolizez discutzia shi mai ales sa plictisesc.

Cand o interpretare (ca sa nu mai zic predictzie) se "adevereshte" sau nu, deja vorbim de un caz particular.
Interpretarile comerciale sau cele care se gasesc locuri accesibile mai mult sau mai putzin gratuit, trateaza astrograma perioadei respective la un nivel general , shi aminteshte doar despre trasaturile cele mai marcante.

Dupa cum multzi dintre dvs au amintit ca suntem miliarde, nici eu shi nici altcineva nu putem garanta ca nu s-ar fi adeverit macar pt o singura persoana, fie "de rău" fie "de bine".
Cei care studiaza astrele shtiu insa ca sunt mult mai multe persoane care sunt in rezonantza shi pt care se adevereshte de fiecare data. Ghinionul sau norocul nostru ca ne aflam sau nu printre aceste persoane.

O alta particularitate ar fi ca anumite persoane dupa varsta de aproximativ 20 de ani sunt mai sensitive la zodia din ascendent, adica zodia in care pica ascendentul nativului ishi pune mai mult sau mai putzin amprenta pe evolutzia sa.

Oricum pt cei deskishi catre astrologie (sau pt altceva decat banalitatzile viietzii de zi cu zi), este recomandat sa ishi aleaga cu grija astrologul (mentorul, profesorul), shi kiar shi atunci sa sa se foloseasca shi de propriul discernamant.
Nici eu nu sunt de acord sa cred ceva doar pt ca 99% cred. Asha ca nu ma deranjeaza "contrele", pt ca la randul meu fac acelashi lucru. Dar incerc sa ii respect pe cei pe care ii contrez, fie shi numa pt simplu fapt ca ei au avut o experientza pe care eu nu am avut-o inca.
Prefer experientza proprie, shi incerc sa fiu cat mai obiectiv,pt ca foarte multe lucruri, fenomene itzi pot fi induse, sugerate ... dar cine a zis ca viatza e ushoara ohyeah.gif

Revenind la astrologie, itzi potzi da cu parerea intr-o mai mare sau mai mica masura, doar dupa ce:
1- ai avut avut norocul sa te afli printre cei carora li "se potriveshte" , shi in cazul asta daca e vorba de ceva negativ v-atzi fi dorit sa nu vi se potriveasca laugh.gif
2- atzi cunoscut un astrolog veritabil care v-a facut interpretarile in detaliu in functzie de datele dvs particulare (ora, coordonate geografice, etc) kiar shi pt cateva aspecte - se pot scrie romane in functzie de experientza respectivului
3- dar nu in ultimul rand, dupa ce ai facut o pasiune pt subiect shi te-ai apucat de studiat pe cont propriu,
Mie inceputul mi s-a parut ushor, ramai surprins de cat de multe potzi afla shi itzi confera o viziune noua asupra vietzii, in ansamblu. ( in ziua de azi sunt shi multe programele ajutatoare de care te potzi folosi la inceput - e plin netu)
(nu inseamna ca tre sa ne apucam totzi de asha ceva)
4- etc.

in rest... strugurii sunt mai acrii. (no offense)

... parerea mea.

--------------------
O zi buna in continuare!
Blakut
QUOTE
Cand o interpretare (ca sa nu mai zic predictzie) se "adevereshte" sau nu, deja vorbim de un caz particular.


De ce? De ce nu e caz particular atunci cand se adevereste?

Eu traiesc bine mersi fara sa vina cineva sa-mi spuna ce fel de personalitate am si ce ar trebui sa fac in viata.

Oricum, acuma s-a mai descoperit o planeta in sistemul solar. Ce ne facem, eh?

Astrology is...
khali
Primul lucru care imi vine in minte este un argument pro, sub forma influentei exercitate de luna asupra psihicului uman (mareele, perioada de luna plina): daca un corp atat de mic influenteaza stari psihice, predispune la un tip anume de comportamente, de ce ar fi absurd ca o planeta de talia lui Jupiter sa-si lase amprenta asupra personalitatii noastre? Este cunoscut faptul ca prezicerile astrologice (ma rog, cele decente) opereaza cu "tendinte", "predispozitii", nu cu verdicte certe, ce nu sunt altceva decat pulsiuni de ordin psihic.
Mai este problema de locus of control. Ne este oare greu sa acceptam existenta unor determinanti externi (spre deosebire de traditia moderna a omului voluntar, ce actioneaza ca raspuns la motivatii/nevoi/trebuinte interne)? In mod cert, spun eu.
A, figura cu planeta nedescoperita decat recent... Parca am auzit ceva voci conform carora, in hartile zodiacale stravechi, figura o planeta in plus decat cele traditional cunoscute.
Era sa uit, sunt Sagetator, din ultima zi, deci cu puternice influente din Capricorn, mai am si ascendent in Carpicorn biggrin.gif
Catalin
QUOTE

Primul lucru care imi vine in minte este un argument pro, sub forma influentei exercitate de luna asupra psihicului uman (mareele, perioada de luna plina): daca un corp atat de mic influenteaza stari psihice, predispune la un tip anume de comportamente, de ce ar fi absurd ca o planeta de talia lui Jupiter sa-si lase amprenta asupra personalitatii noastre?


1. Influenta Lunii asupra psihicului uman este mai mult un mit decit o realitate.

2. Luna e mult mai aproape si este clar ca influenta ei este cu mult mai mare decit a oricarei planete din sistemul solar. Deci chiar daca ar exista o influenta reala asupra psihicului, asta nu ar insemna ca astrologia ar fi justificata.
Mrs. Rogers
Nu cred in zodiac defel . Cel putin nu in zodiacul care-mi spune ca-s destepta, frumoasa si am inclinatii artistice ...Nu ca n-as fi.. rolleyes.gif Sau in zodiacul care-mi spune ca nu sunt compatibila cu zodia sotului meu mad.gif
Ovidius
Personal inclin sa cred ca atat luna cat si soarele au efecte asupra noastra, efecte care se vad doar la persoanele sensibile. Acum doi ani, daca nu gresesc, au fost obisnuitele explozii solare si la radio se spunea printre altele ca au efect asupra celor sensibili cu nervii sau asupra bolnavilor cronici. Ei, dupa cateva zile, cand am si uitat de stirea asta discutam cu o cunostinta care lucreaza la un spital de psihiatrie si spunea ca e foarte obosit din cauza cazurilor foarte multe, care se dublasera in ultimele zile. Sa fie doar o coincidenta?
Catalin
Poate a fost, poate nu a fost... in acelasi timp, nu vad legatura cu astrologia si zodiacul.
Mickydutza
Era o perioada cand imi citeam zilnic horoscopul sa vad ce imi rezerva ziua. Apoi m-am lasat de hobby-ul asta. Indiferent de ceea ce imi spunea la horoscop ma influenta. daca imi zicea de bine incepeam ziua optimista, dar daca era ceva de rau ma demoraliza si bineinteles ca imi mergea rau. Asa ca am renuntat. Prefer sa nu stiu ce imi rezerva astrele, fiindca daca stii stai cu grija si iti autosugerezi. De exemplu daca iti zice la zodiac ca vei pica examenul de azi, il vei pica fiindca pleci cu moralul la pamant, fara incredere in tine si nu dai randamentul necesar. Asa ca oameni buni decat sa citesc horoscopul dimineata prefer sa intru pe Han. spoton.gif
Plus ca horoscoapele astea de 5 randuri pe care le gasesti pe net, le auzi la tv sau radio nu au nici o valoare. Astrologia...asta e cu totul altceva, si calculezi pentru fiecare om in parte ceea ce il caracterizeaza, dar sa imparti oamenii in 12 categorii mi se pare de-a dreptul stupid. ph34r.gif
Thelma
QUOTE
iti zice la zodiac ca vei pica examenul de azi


Din cate stiu, o regula de capatai pentru astrologi este sa nu se aventureze in afirmatii de genul asta...tocmai pentru a nu sugestiona liberul arbitru pe care fiecare il avem. Se spune ca "astrele predispun, dar omul dispune"; nu stiu ce sa cred despre prima parte, insa cert este ca cei care se autodenumesc "astrologi" si fac chestii de genul asta sunt mai mult sau mai putin egali cu niste escroci.
fiica_lunii
Ce rugaciune spun cei aflati in zodia...



Berbec: Doamne Dumnezeule, te rog sa imi dai si mie rabdare... si poti sa faci asta chiar acum?

Taur: Doamne Dumnezeule, ajuta-ma sa accept schimbarea, dar nu prea repede...

Gemeni: Doamne Dumnezeule! Cine este Dumnezeu? Unde este Dumnezeu? De ce este Dumnezeu?

Rac: Doamne Dumnezeuleee !!!

Leu: Ce-i, mai?

Fecioara: Doamne Dumnezeule, te rog sa ne faci perfecti, dar sa nu o dai in bara asa cum ai facut ultima oara...

Balanta: Doamne Dumnezeule, te rog ajuta-ma sa pot lua decizii, dar pe de alta parte, tu ce crezi ca ar fi mai bine?

Scorpion: Doamne Dumnezeule, iarta-ne datoriile asa cum si noi iertam datornicilor nostri, chiar daca nemernicii nu prea o merita!

Sagetator: Doamne Dumnezeule, ti-am spus o data, ti-am spus de un milion de ori, ajuta-ma sa nu mai exagerez atat!

Capricorn: Doamne Dumnezeule, as vrea sa te rog sa ma ajuti, chiar daca am invatat de mult sa nu ma bazez pe nimeni altcineva!

Varsator: Doamne Dumnezeule, stiu ca imi place schimbarea, dar haosul asta e ridicol!

Pesti: Doamne Dumnezeule, daca tot o sa beau toata sticla asta de Scotch diseara, te rog sa folosesti aceasta imbarbatare pentru a prinde curaj sa te cinstesc!

March
Ca tot se apropie sfarsitul lumii in 2012 ( poate totusi se amana tongue.gif ) americanii s-au gandit sa reactiveze al 13 semn zodiacal : Ophiuchus ( Nov. 29- Dec. 17 )

Deci atentie ! Introducerea noului semn s-ar putea sa va schimbe zodia ! tongue.gif
Anthrax
Afla cat esti de prost in functie de zodie

Cate ceva despre zodii si horoscop in general. thumb_yello.gif
abis
Suuuuuper!!! rofl.gif jamie.gif
Fantasee
Nu iau īn serios niciun fel de zodiace, horoscoape, etc. deși unele sunt mai mult decāt amuzante. Iar buna dispoziție este ceva ce iau mereu extrem de īn serios.
Dar ... īn orice grup de oameni noi īi remarc īntotdeauna pe cei născuți īn iunie și pe cei din februarie. Īncă nu am găsit o explicație exhaustivă, dar percep rapid cruzimea unora și duplicitatea celorlalți.

Uneori amicii mei se distrează pe seama acestui radar, mai ales cānd pot profita de pe urma lui. biggrin.gif
Ultima dată cineva care asista la discuție m-a īntrebat dacă am un glob de cristal. N-am. E doar un senzor special pentru gemeni și vărsători. laugh.gif
Marduk
Citesc zodiacul doar ca sa ma amuz, dar tipii sau tipele de la "pitici gratis, tate la galeata" sunt .............. rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Multumesc pentru link, o sa-i vizitez in fiecare zi, mai ales atunci cand zodiacul o sa-mi zica ca am o zi proasta. thumb_yello.gif
Cla
Cine nu are o zi proasta īn timp ce zodiacul zice ca ti-ar merge super ?
Ai putea sa dai peste femeia ta īn timp ce ti-ai rupt piciorul rofl.gif
rogvaiv
QUOTE(Marduk @ 19 Jan 2016, 05:33 PM) *
Citesc zodiacul doar ca sa ma amuz, dar tipii sau tipele de la "pitici gratis, tate la galeata" sunt .............. rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Multumesc pentru link, o sa-i vizitez in fiecare zi, mai ales atunci cand zodiacul o sa-mi zica ca am o zi proasta. thumb_yello.gif


Tipele de la pitici gratis e unu singur de fapt, īl cheamă Radu Alexandru a scris și la Cațavencii de unde a fost dat afară.
Urmărește-l īn VICE, publicația de care trebuia să mă lipesc eu īn primăvara lui 2015, are și acolo lucruri genial de amuzante.

scuze de off-topic
Cla
La zodiac stateau un om, nevasta-sa si un vecin de masa.
Zice vecinul catre femeie: credeti īn Dumnezeu ?
Ea: nu, nici nu l-am vazut, nu exista.
El: Vedeti Doamna, nu v-am vazut p.i.z.d.a, dar stiu ca exista.
Omul femeii a rās si si-a īncasat o palma de la nevasta-sa rofl.gif
rogvaiv
E banc sau real? Dacă e real, erau romāni? rofl.gif
Cla
Era banc, rogvaiv, din Chehia, dar asa de surprins ca la o statie de bere, sati ca,l caut

Apropos: Ce e deosebirea dintre o prostituata romāna si una cehoaica ?
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Cehoaica. laugh.gif


Cla
Mi s-a spus ca pe azi a intrat Venus īn dubii si Jupiter o ia razna.
Asa ca, dupa astrologi, sa nici nu te dai din pat.

M-am dat, nu s-a īntāmplat nimic, am dus gunoaiele si am vazut ziarul din septembrie si tot aceea-mi ziceau, cānd venisem din Irlanda cu o oaie care nici nu behaia brānza nici macar Cheddar...
Cla
Dar daca nu stiti, eu sunt de meserie gastrolog, am īnvatat timp de 3 ani.

Pot sa va spun īn viitor. Adica ce voi avea eu māine de māncare.
Cla
Ah, sa nu uit, doamnelor, paraclismul zodiaceoid intr-o īntr-o noua suburba.
Nu māncati ceapa dimineata, si daca totusi, Saturn o deregleaza daca muscati pe un catel de usturoi.
ilie
Eu cred in zodii smile.gif
shapeshifter
Primul grad al Racului este Solstițiul de Vară din emisfera nordică; primul grad al Capricornului este Solstițiul de iarnă. De la Rac prin Săgetător este jumătatea descendentă a anului Ć®n care soarele se deplasează spre sud; din Capricorn prin Gemeni este jumătatea ascendentă a anului Ć®n care soarele se deplasează spre nord.
Cele douăsprezece semne zodiacale reprezintă capul și trunchiul unui om. Semnele de la Rac prin Săgetător Ć®i reprezintă spatele Ć®n ordine descrescătoare; semnele de la Capricorn prin Gemeni reprezintă partea frontală a sa Ć®n ordine crescătoare.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.