Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Reportera Giuliana Sgrena
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4
Inorog
Astazi dimineata, trupe americane de mentinere a pacii in Irak au deschis focul asupra automobilului in care era purtata dupa eliberarea ca ostatica, reportera italiana Giuliana Sgrena.

Reportera a fost ranita, dar mai grava este situatia in privinta ofiterului Nicola Calipari, care se pare ca a fost omorat, incercand sa apere de gloante cu trupul sau pe cel al Giulianei. Nicola Calipari s-a implicat activ in negocierile de eliberare a reporterei conationale.

La scurt timp, George Bush l-a sunat pe Silvio Berlusconi in legatura cu incidentul, si-a exprimat regretul si a promis ca investigatiile vor fi duse pana la capat pentru aflarea adevarului.

.....................................................................

By PATRICK QUINN, Associated Press Writer

BAGHDAD, Iraq - American troops fired on a car rushing Italian journalist Giuliana Sgrena to freedom on Friday after a month in captivity, killing the Italian intelligence officer who helped negotiate her release and wounding the reporter in another friendly-fire tragedy at a U.S. checkpoint.

(Yahoo News - http://story.news.yahoo.com/news?tmpl=stor...n_re_mi_ea/iraq )
nefertiti-old
Tot ce se intampla acolo e absurd. Iar Bush degeaba pozeaza acum in justitiar de carton.
talusa
QUOTE (nefertiti @ 5 Mar 2005, 01:52 PM)
Tot ce se intampla acolo e absurd. Iar Bush degeaba pozeaza acum in justitiar de carton.


Crezi ca Bush a dat PERSONAL ordin ca sa fie impuscata acea ziarista??

Sau, se poate intampla si accidente intr-o zona de lupte.
Superunknown
Eliberata de "teroristii" irakieni, aproape omorita de "eliberatorii" americani... Cred ca asta e laitmotivul intregului conflict din Irak.

QUOTE
Crezi ca Bush a dat PERSONAL ordin ca sa fie impuscata acea ziarista??


Bush a dat ordin sa fie invadat Irakul, asa ca poarta raspunderea pentru crimele si abuzurile care se petrec acolo si sper sa si plateasca la un moment dat pentru toate.
talusa
QUOTE (Superunknown @ 5 Mar 2005, 07:17 PM)
Eliberata de "teroristii" irakieni, aproape omorita de "eliberatorii" americani... Cred ca asta e laitmotivul intregului conflict din Irak.

QUOTE
Crezi ca Bush a dat PERSONAL ordin ca sa fie impuscata acea ziarista??


Bush a dat ordin sa fie invadat Irakul, asa ca poarta raspunderea pentru crimele si abuzurile care se petrec acolo si sper sa si plateasca la un moment dat pentru toate.

Prima "pedeapsa" a si primit-o.......a fost reales! wub.gif
Maria Luiza
QUOTE (Inorog @ 5 Mar 2005, 10:30 AM)
Astazi dimineata, trupe americane de mentinere a pacii in Irak au deschis focul asupra automobilului in care era purtata dupa eliberarea ca ostatica, reportera italiana Giuliana Sgrena.


Biata femeie. Sa-si vada salvatorul primind efectiv glontul care trebuia sa o omoare pe ea. Prin cate a trecut, ce trebuie sa fi simtit femeia asta!
talusa
QUOTE (Maria Luiza @ 6 Mar 2005, 03:25 AM)
QUOTE (Inorog @ 5 Mar 2005, 10:30 AM)
Astazi dimineata, trupe americane de mentinere a pacii in Irak au deschis focul asupra automobilului in care era purtata dupa eliberarea ca ostatica, reportera italiana Giuliana Sgrena.


Biata femeie. Sa-si vada salvatorul primind efectiv glontul care trebuia sa o omoare pe ea. Prin cate a trecut, ce trebuie sa fi simtit femeia asta!

Ai perfecta dreptate, dar biata femeie si-a asumat un oarecare risc cand a ales sa fie reporter in asemenea locuri!

Ce credea, ca acolo se arunca cu flori?
Maria Luiza
Ea nu s-a plins ca a fost tratata rau de cei care au rapit-o ...in nici un caz nu se astepta sa fie atacata de fortele de eliberare, adica de prieteni. Cum e vorba aia, fereste-ma Doamne de prieteni ca de dusmani ma feresc si singur!
talusa
QUOTE (Maria Luiza @ 7 Mar 2005, 04:07 AM)
Ea nu s-a plins ca a fost tratata rau de cei care au rapit-o ...in nici un caz nu se astepta sa fie atacata de fortele de eliberare, adica de prieteni. Cum e vorba aia, fereste-ma Doamne de prieteni ca de dusmani ma feresc si singur!

Si tu, ca si Nefertiti, aveti o mare experienta pe "campul de lupta"!!

Ai auzit de ucidere din cauza focului propriilor trupe?

Este ceva care se intampla destul de frecvent cand "te afli la fata locului" si nu cand iti dai cu "presupusul" de la mii de kilometrii distanta wub.gif[se intampla si batalii intre tancuri sau bombardamente de avione asupra unor convoaie "prietene"]
Iar daca nu s-a plans de "tratamentul din captivitate", atunci ii propun sa mai incerce! cry.gifuser posted image
nefertiti-old
Talusa, nu am spus niciodata ca as avea asemenea experienta si nici nu vreau. Nu sunt suficient de proasta ca sa ma duc reporter in asemenea zone, chiar daca mi s-ar da ocazia, crede-ma. Ma lipsesc, pentru ca e inutil. Pe de alta parte, ea, ca si oricare alt ziarist, ar fi trebuit sa stie ca nu se duce la un bal mascat si sa cunoasca unele dedesubturi ale conflictului. Iar sintagma 'fortele de eliberare' e doar o gluma proasta.
zar
QUOTE (nefertiti @ 7 Mar 2005, 09:19 AM)
Talusa, nu am spus niciodata ca as avea asemenea experienta si nici nu vreau. Nu sunt suficient de proasta ca sa ma duc reporter in asemenea zone, chiar daca mi s-ar da ocazia, crede-ma. Ma lipsesc, pentru ca e inutil. Pe de alta parte, ea, ca si oricare alt ziarist, ar fi trebuit sa stie ca nu se duce la un bal mascat si sa cunoasca unele dedesubturi ale conflictului. Iar sintagma 'fortele de eliberare' e doar o gluma proasta.

eu n-as zice ca e inutil.
credeti ca este necesara prezenta jurnalistilor in irak?
nefertiti-old
In primul rand, poate trebuie facuta o minima diferenta. Exista jurnalistii agentiilor de stiri, care sunt permanent acolo, si exista unii reporterasi care se duc si ei o zi-doua acolo, de dragul celebritatii.

Dar, inainte de a continua, sunt curioasa cum vezi tu utilitatea ziaristilor in Irak.
zar
chestia cu reporterasii si celebbritatea iti apartine sau ai gasit-o in vreun jurnal?

pai cu cat sunt mai multe unghiuri de vedere despre acelasi eveniment cu atat ai mai multe sanse sa-ti poti face o parere corecta. de asta zic eu ca prezenta jurnalistilor e necesara. wink.gif altfel fox news ajunge!
zar
din postul tau imi permit totusi sa extrag propozitia urmatoare :

QUOTE

Tu ai fost acolo si stii ce s-a intamplat?



propozitie care explica, dupa mine, necesitatea prezentei in irak a cat mai multor jurnalisti.

nu stiu cien spune adevarul in articolul pus de tine, dar trupele americane fac totusi erori dupa erori, care ii va costa din ce in ce mai mult.

Michelle
Si bombardarea ambasadei Chinei de catre aviatia americana in razboiul din fosta Iugoslavie tot un accident nefericit o fi fost?
Cam multe intamplari intamplatoare se petrec in conflictele astea generate si sustinute de "protectorii civilizatiei"! blink.gif
talusa
QUOTE (Michelle @ 7 Mar 2005, 10:50 AM)
Si  bombardarea ambasadei Chinei  de  catre aviatia americana  in  razboiul din  fosta Iugoslavie  tot  un accident  nefericit  o  fi  fost?
Cam  multe  intamplari  intamplatoare  se  petrec in  conflictele  astea generate  si  sustinute  de  "protectorii  civilizatiei"! blink.gif

Da, tot accident a fost!!

Mai ales ca in Iugoslavia, americanii au facut treaba aliatilor europeni...pacifisti[vezi c am mai scris despre cei care "stau in peluza si consuma seminte]

P.S.Si crearea NATO de catre americani, tot accident a fost...daca nu, si la Paris se vorbea astazi ruseste hh.gif [de limba germana au fost salvati mai de mult...tot de catre americani cry.gif ]
dead-cat
uita-te cite aiureli se-ntimpla in viata de zi cu zi.
incearca sa comanzi mobila la IKEA si dupa ce ai plasat comanda s-o modifici si vezi ce-ti aduc. Lumea e plina de fazani carora ori nu le prea pasa ce fac sau sunt simplu incompetenti.

in categoria asta intra cei ce s-au pozat cu irakienii la Abu Gharib, cei ce au marcat ambasada Chinei ca tinta etc. Se aplica regula "Our bombs are smarter than the average highschool student, at least they can find Baghdad".

de ce armata ar fii mai competenta daca majoritatea celor ce-i intilnesti in viata de zi cu zi nu sunt. Dimpotriva, o mare parte din APVisti ajung APVisti pentru ca nu sunt competitivi in societate. D-aia eu nu cred ca-i vreo conspiratie la mijloc, simplu e incompetenta si afinitate spre trigger-happy, rezultata din mediul suburban de unde vin majoritatea "volontariilor".
Michelle
Da,la Paris ar vrea unii sa se vorbeasca americaneste ,da' le iese altii cu pancartele anti-mcDonald's in fatza si dau in balbaiala!
talusa
Da, tot accident a fost!!

Mai ales ca in Iugoslavia, americanii au facut treaba aliatilor europeni...pacifisti[vezi c am mai scris despre cei care "stau in peluza si consuma seminte]

P.S.Si crearea NATO de catre americani, tot accident a fost...daca nu, si la Paris se vorbea astazi ruseste [de limba germana au fost salvati mai de mult...tot de catre americani ]
talusa
Dead-Cat:

QUOTE
D-aia eu nu cred ca-i vreo conspiratie la mijloc, simplu e incompetenta si afinitate spre trigger-happy, rezultata din mediul suburban de unde vin majoritatea "volontariilor

Una din explicatiile care mi se par foarte logice![dar care "taie atza" demascatorilor conspiratiilor americane!!]
zar
QUOTE (dead-cat @ 7 Mar 2005, 11:02 AM)
uita-te cite aiureli se-ntimpla in viata de zi cu zi.
incearca sa comanzi mobila la IKEA si dupa ce ai plasat comanda s-o modifici si vezi ce-ti aduc. Lumea e plina de fazani carora ori nu le prea pasa ce fac sau sunt simplu incompetenti.

in categoria asta intra cei ce s-au pozat cu irakienii la Abu Gharib, cei ce au marcat ambasada Chinei ca tinta etc. Se aplica regula "Our bombs are smarter than the average highschool student, at least they can find Baghdad".

de ce armata ar fii mai competenta daca majoritatea celor ce-i intilnesti in viata de zi cu zi nu sunt. Dimpotriva, o mare parte din APVisti ajung APVisti pentru ca nu sunt competitivi in societate. D-aia eu nu cred ca-i vreo conspiratie la mijloc, simplu e incompetenta si afinitate spre trigger-happy, rezultata din mediul suburban de unde vin majoritatea "volontariilor".

despre apv-isti, subscriu!

iar cei din patrula care a tras in italieni, se pare ca erau in irak de vreo 6 zile, nu-i deci de mirarre ca trag la cea mai mica accelerare a vreunei masini.

ce este mai grav e ca americani parca merg din eroare in eroare spre victoria finala!
Michelle
Cum se face insa ca , desi mai gasesti si romani printre trupele ce se afla in Iraq nu s-a auzit inca de nici o rapire pina acum?! ohmy.gif

QUOTE
Dead-cat:
D-aia eu nu cred ca-i vreo conspiratie la mijloc, simplu e incompetenta si afinitate spre trigger-happy, rezultata din mediul suburban de unde vin majoritatea "volontariilor


Ca sa-l citezi pe Michael Moore... wink.gif
talusa
QUOTE (zar @ 7 Mar 2005, 11:14 AM)
QUOTE (dead-cat @ 7 Mar 2005, 11:02 AM)
uita-te cite aiureli se-ntimpla in viata de zi cu zi.
incearca sa comanzi mobila la IKEA si dupa ce ai plasat comanda s-o modifici si vezi ce-ti aduc. Lumea e plina de fazani carora ori nu le prea pasa ce fac sau sunt simplu incompetenti.

in categoria asta intra cei ce s-au pozat cu irakienii la Abu Gharib, cei ce au marcat ambasada Chinei ca tinta etc. Se aplica regula "Our bombs are smarter than the average highschool student, at least they can find Baghdad".

de ce armata ar fii mai competenta daca majoritatea celor ce-i intilnesti in viata de zi cu zi nu sunt. Dimpotriva, o mare parte din APVisti ajung APVisti pentru ca nu sunt competitivi in societate.  D-aia eu nu cred ca-i vreo conspiratie la mijloc, simplu e incompetenta si afinitate spre trigger-happy, rezultata din mediul suburban de unde vin majoritatea "volontariilor".

despre apv-isti, subscriu!

iar cei din patrula care a tras in italieni, se pare ca erau in irak de vreo 6 zile, nu-i deci de mirarre ca trag la cea mai mica accelerare a vreunei masini.

ce este mai grav e ca americani parca merg din eroare in eroare spre victoria finala!

Exact ca dupa debarcarea in.....Normandia!!

Ai urmarit cate erori au facut in actiunea descrisa in filmul[si cartea] "Un pod prea departe"??
talusa
QUOTE (Michelle @ 7 Mar 2005, 11:16 AM)
Cum  se  face  insa  ca , desi  mai  gasesti  si  romani  printre  trupele  ce  se  afla  in  Iraq  nu  s-a  auzit  inca  de  nici  o  rapire  pina  acum?! ohmy.gif

QUOTE
Dead-cat:
D-aia eu nu cred ca-i vreo conspiratie la mijloc, simplu e incompetenta si afinitate spre trigger-happy, rezultata din mediul suburban de unde vin majoritatea "volontariilor


Ca sa-l citezi pe Michael Moore... wink.gif



Sunt mai fotogenici italienii...sau italiencele! laugh.gif[apropos, cunosti numele a catorva ziaristi romani atasati trupelor din Irak...ca nu s-a auzit, sau facut scandal, de rapirile unor combatanti?]
abis
QUOTE (talusa @ 7 Mar 2005, 11:17 AM)
Ai urmarit cate erori au facut in actiunea descrisa in filmul[si cartea] "Un pod prea departe"??

Acolo e altceva. Erorile au apartinut in primul rand comandamentului, nu trupetilor, iar Monty nu se poate spune ca era vreun pifan... A calculat prost, dar si daca ii iesea!
Michelle
Combatanti ,nu !Dar cu civili...parca au fost ceva scandaluri !
Vrei nume de ne-combatanti ? Simona Marinescu ...si parca era si o ziarista tanara cu rucsacul in spinare care lua interviuri la alegerile din Iraq ...imi scapa acu' numele ...dar sunt sigura ca stii despre cine vorbesc...
nefertiti-old
zar chestia cu reporterasii de o zi e parerea mea, nu e citita nicaieri. Am mai spus, exista agentii de stiri, plus alte surse de informare, mai discrete, nu e nevoie sa te duci sa 'transmiti' doua vorbe de acolo doar ca sa iti vezi moaca pe ecranul teveului spunand tampenii.

Edit: Ce draq cauta mironosita de Marinescu acolo, zi si mie? unsure.gif

Iar daca vrei sa faci documentare ca jurnalist, pe pielea ta, aia e altceva, iti asumi riscul si basta.
zar
talusa, unde vezi tu ca pomenesc eu de complot? ohmy.gif

eu iti zic ca americanii fac PREA MULTE GRESELI, pt repararea carora nu fac mai nimic, ceea ce arata ca doar intereseul economic primeaza, restul... faca-se voia domnului!

nu am fox, dar are un prieten si-mi mai inregistreaza cate o "perla"! biggrin.gif

filmul ala nu-i despre debarcarea din tarile de jos? nu-mi mai aduc aminte bine... cry.gif
abis
Operatiunea Market-Garden: Aliatii au incercat, lansand o ofensiva prin Olanda ocupata, sa patrunda in regiunea industriala a Germaniei. Daca ar fi avut succes, razboiul s-ar fi terminat inainte de sfarsitul anului 1944. Ca o consecinta directa, trupele sovietice nu ar fi ajuns atat de adanc in inima Europei...

Greselile comandamentului aliat au tinut de aprecierea eronata a defensivei germane, de faptul ca tancurile trebuiau sa inainteze pe un drum care putea fi blocat extrem de usor, pe ignorarea informatiilor primite de la Rezistenta, pe inrautatirea vremii etc.

Deci nici o asemanare cu incidentul din Irak. Probabil ca n-a fost nici un fel de conspiratie ci doar nepregatirea unor soldati infricosati si aflati intr-un mediu ostil.

Problema pe care o pun e insa alta: Daca am fi auzit de un dizident comunist arestat si ulterior mort in arestul politiei intr-un stat precum URSS sau Romania ne-ar fi trecut imediat prin gand ca e vorba de o moarte suspecta, oricat ar fi incercat autoritatile sa ne convinga ca era vorba de o moarte naturala (care putea fi sau nu).

N-ar trebui oare sa manifestam acelasi simt critic si-n fata oricarei declaratii oficiale a oricarui alt stat, fie el si occidental?
talusa
QUOTE (Michelle @ 7 Mar 2005, 11:29 AM)
Combatanti ,nu !Dar cu civili...parca au fost ceva scandaluri !
Vrei nume de ne-combatanti ? Simona Marinescu ...si parca era si o ziarista tanara cu rucsacul in spinare care lua interviuri la alegerile din Iraq ...imi scapa acu' numele ...dar sunt sigura ca stii despre cine vorbesc...


Nu stiu despre cine vorbesti!

Iti...scapa!
talusa
QUOTE (nefertiti @ 7 Mar 2005, 11:30 AM)
zar chestia cu reporterasii de o zi e parerea mea, nu e citita nicaieri. Am mai spus, exista agentii de stiri, plus alte surse de informare, mai discrete, nu e nevoie sa te duci sa 'transmiti' doua vorbe de acolo doar ca sa iti vezi moaca pe ecranul teveului spunand tampenii.

Edit: Ce draq cauta mironosita de Marinescu acolo, zi si mie?  unsure.gif

Iar daca vrei sa faci documentare ca jurnalist, pe pielea ta, aia e altceva, iti asumi riscul si basta.

Este poate prima data cand sunt de acord cu Nefertiti!

Italianca a cautat glorie si acum este SOCATA!!

A crezut ca a fost trimisa sa raporteze deespre o...NUNTA!

Si, de fapt, a demascat.....un mare complot american!
talusa
QUOTE (zar @ 7 Mar 2005, 11:30 AM)
bre talusa, eu cand iti spun ca tu ai orescare ochelari ma contrazici, dar unde vezi tu ca pomenesc eu de complot?  ohmy.gif

eu iti zic ca americanii fac PREA MULTE GRESELI, pt repararea carora nu fac mai nimic, ceea ce arata ca doar intereseul economic primeaza, restul... faca-se voia domnului!

nu am fox, dar are un prieten si-mi mai inregistreaza cate o "perla"!  biggrin.gif

filmul ala nu-i despre debarcarea din tarile de jos? nu-mi mai aduc aminte bine... cry.gif

Acum nu mai este complot..sunt numai greseli!
Ia alte razboaie nu se fac greseli?
Francezii nu au gresit in Algeria?[ca un milion de morti si raniti...nu au fost numai pe campul de lupta, mai ales ca nu au luptat intre ele doua armate regulate!]
talusa
QUOTE (abis @ 7 Mar 2005, 11:22 AM)
QUOTE (talusa @ 7 Mar 2005, 11:17 AM)
Ai  urmarit   cate  erori au  facut  in actiunea  descrisa  in  filmul[si  cartea]  "Un  pod  prea  departe"??

Acolo e altceva. Erorile au apartinut in primul rand comandamentului, nu trupetilor, iar Monty nu se poate spune ca era vreun pifan... A calculat prost, dar si daca ii iesea!

Iata ce scrie ZAR, daca nu ai fost atent la mersul discutiei:

QUOTE
eu iti zic ca americanii fac PREA MULTE GRESELI


Aici discutam despre greseli in timp de razboi...indiferent cui apartin![si fara...daca ar fi reusit sau nu!]

[unde mai pui ca, tot la acest subiect, a fost un Superknow care l-a invinuit pe....Bush de incidentul cu ziarista italianca.....dar este necesar sa urmaresti discutia pentru a intelege "incotro bate vantul" la anumiti forumisti! cool.gif ]

abis:
QUOTE
Probabil ca n-a fost nici un fel de conspiratie ci doar nepregatirea unor soldati infricosati si aflati intr-un mediu ostil.

Pai...asta incerc eu sa-i conving pe "descoperitorii de comploturi" de caeva mesaje[iar pentru unii...tot Bush esrte de vina!!]
Vrei sa-ti ofer niste nume ??

Iata, facand o paralela, cineva a comparat "incidentul italian" cu,,,compoyul care a dus la bombardarea ambasadei Chinei in timpul conflictului Iugoslav!!!

DEMASCARI...DEMASCARI....DEMASCARI.

P.S.Ai omis sa specifici cati parasutisti anglo-americani au fost ingropati "de eroarea lui Monty"
Michelle
Talusa ,daca n-ai vazut-o pe fata aia de la Realitatea care facea reportaje vorbind in araba la alegerile din Iraq ma ofer sa-ti caut numele ei ,dar de Adelin Petrisor de la Antena 1 ce zici?nici pe asta nu l-ai vazut?Sau asta ti-a scapat?
Iti spun eu pina la urma daca tot nu te-ai prins despre ce vorbesc!fa o vizita in Siriasau in oricare stat arab si spune-le acolo ca esti din Romania si vezi ce reactii au bastinasii si mai vorbim p-orma!
nefertiti-old
Si care era rostul lui Adelin Petrisor acolo? mad.gif
Michelle
QUOTE
Si care era rostul lui Adelin Petrisor acolo? mad.gif


Eu stiu ? sa-l intrebam pe domnu' Voiculescu !
zar
QUOTE (talusa @ 7 Mar 2005, 12:23 PM)
QUOTE (nefertiti @ 7 Mar 2005, 11:30 AM)
zar chestia cu reporterasii de o zi e parerea mea, nu e citita nicaieri. Am mai spus, exista agentii de stiri, plus alte surse de informare, mai discrete, nu e nevoie sa te duci sa 'transmiti' doua vorbe de acolo doar ca sa iti vezi moaca pe ecranul teveului spunand tampenii.

Edit: Ce draq cauta mironosita de Marinescu acolo, zi si mie?  unsure.gif

Iar daca vrei sa faci documentare ca jurnalist, pe pielea ta, aia e altceva, iti asumi riscul si basta.

Este poate prima data cand sunt de acord cu Nefertiti!

Italianca a cautat glorie si acum este SOCATA!!

A crezut ca a fost trimisa sa raporteze deespre o...NUNTA!

Si, de fapt, a demascat.....un mare complot american!

nu mai spuneti bai prostii despre celebritate la tv si alte alea! italianca era ziarista la o gazeta de extrema stanga (ceea ce poate da o explicatie complotului american wink.gif nu-i asa talusa). acum serios, cunoscuta fiind atitudinea ei anti-americana, ziarele serioase care au relatat evenimentul nu s-au bazat doar pe declaratiile ei.
talusa, principiul cu "daca altii au facut, noi de ce nu?" este unul din cele mai progresiste! devil.gif

@abis, multam pt reimprospatarea memoriei, nici numele operatiunii nu mi-l mai aminteam.
talusa
QUOTE (Michelle @ 7 Mar 2005, 12:54 PM)
Talusa ,daca  n-ai  vazut-o  pe  fata  aia  de  la  Realitatea care  facea  reportaje vorbind  in  araba   la  alegerile  din  Iraq  ma  ofer  sa-ti  caut  numele  ei  ,dar  de  Adelin  Petrisor  de  la  Antena  1  ce  zici?nici  pe  asta  nu  l-ai  vazut?Sau  asta  ti-a  scapat?
Iti  spun  eu  pina  la  urma  daca  tot  nu  te-ai  prins  despre  ce  vorbesc!fa  o  vizita  in  Siriasau  in  oricare  stat  arab  si  spune-le  acolo  ca  esti  din  Romania  si  vezi  ce  reactii  au  bastinasii  si  mai  vorbim  p-orma!

Din motive tehnice.....nu pot face vizita in Siria!![dar observ ca tu le ceri...simpatia!!] laugh.gif laugh.gif

Si nici despre cei pomeniti de tine nu am auzit...tot din motive tehnice thumb_yello.gif spoton.gif

Dar..de ce nu au fost rapiti acei reporteri/eroi romani?

Nu sunt contra sa mai discutam...dar dupa ce vei raspunde la intrebarea lui nefertiti:

QUOTE
Si care era rostul lui Adelin Petrisor acolo?
cry.gif[sau...tu nu stii, Voiculescu stie?]
Michelle
Aa,si inca ceva !Se pare ca nu suntem doar pe forumul asta complotisti,la italieni e suparare mare se pare ca accidentul accidental s-a transformat in conflict diplomatic intre Italia si USA ,care,nu ma indoiesc,va disparea in ceatza ,asa cum a aparut !
abis
QUOTE (nefertiti @ 7 Mar 2005, 12:56 PM)
Si care era rostul lui Adelin Petrisor acolo?  mad.gif

Rolul ziaristilor este sa informeze. Nu poti informa cititorii sau publicul doar stand in birou.

In timpul razboiului din Vietnam transmisiile jurnalistilor aflati la fata locului au schimbat radical atitudinea opiniei publice americane fata de razboi si, implicit, soarta razboiului...
zar
ehei abis, nu mai esti la curent cu moda jurnalistica! iti spune nefertiti si talusa ca acum irakul a devenit destinatia candidatilor la celebritate! rofl.gif
nefertiti-old
QUOTE (abis @ 7 Mar 2005, 01:08 PM)
QUOTE (nefertiti @ 7 Mar 2005, 12:56 PM)
Si care era rostul lui Adelin Petrisor acolo?  mad.gif

Rolul ziaristilor este sa informeze. Nu poti informa cititorii sau publicul doar stand in birou.


Auzi, nu imi spune tu ca transmisiile penibile ale lui Petrisor au avut vreo influenta, sa fim seriosi. Cat despre jurnalismul de birou, nu mai suntem in sec. 18, exista mijloace moderne de comunicare si surse la fata locului.
talusa
QUOTE (nefertiti @ 7 Mar 2005, 01:15 PM)
QUOTE (abis @ 7 Mar 2005, 01:08 PM)
QUOTE (nefertiti @ 7 Mar 2005, 12:56 PM)
Si care era rostul lui Adelin Petrisor acolo?  mad.gif

Rolul ziaristilor este sa informeze. Nu poti informa cititorii sau publicul doar stand in birou.


Auzi, nu imi spune tu ca transmisiile penibile ale lui Petrisor au avut vreo influenta, sa fim seriosi. Cat despre jurnalismul de birou, nu mai suntem in sec. 18, exista mijloace moderne de comunicare si surse la fata locului.

Degeaba, nefertiti, Petrisor ii va scoate pe americani din Irak! wub.gif

Probabil ca acest Petrisor[pe care nu-l cunosc, din motive tehnice laugh.gif ] a pus capat si...razboiului rece! unsure.gif
zar
@ talusa
pai daca francezii s-au purtat cums-au purtat in algeria, de ce nu si americanii in irak? asta spuneai tu cateva mesaje mai devreme.

nefertiti-old
Si inca ceva: daca Petrisor incasa un glont in fund sau in scafarlie devenea erou de razboi, nu? laugh.gif Si de ce? Numai pentru ca s-a dus acolo, s-a postat cu o camera si un microfon in calea unora care isi vedeau de razboiul lor si ne spune noua ceva de genul: doamnelor is domnilor, aici se trage, da, chiar in spatele meu se trage cu gloante adevarate bla, bla, bla. mad.gif
talusa
QUOTE (zar @ 7 Mar 2005, 01:20 PM)
@ talusa
pai daca francezii s-au purtat cums-au purtat in algeria, de ce nu si americanii in irak? asta spuneai tu cateva mesaje mai devreme.

Pai...eu discutam despre GRESELILE facute de combatanti in mijlocul unor situatii incarcate, pe campul de lupta!

Paralela era intre greselile facute de francezi[in Algeria], de anglo-americani[in Olanda] si de americani, in incidentul ziaristei italiene!

Iar greselile, nu sunt un fapt DORIT[sau complotat!] ci...un lucru care se intampla!

In rest...nu pot fi raspunzator de ce ai inteles TU in mod stramb[am scris EU ca francezii, in mod VOIT, au complotat contra cuiva?]

Cat despre "chestiunea de stanga", nu eu am adus "stirea"[poate nu ai observat!], ci am subliniat ca, apartenenta politica nu are nici o legatura cu...acest incident!

abis
QUOTE (nefertiti @ 7 Mar 2005, 01:15 PM)
Cat despre jurnalismul de birou, nu mai suntem in sec. 18, exista mijloace moderne de comunicare si surse la fata locului.

Nu contest. Dar ce inseamna "surse la fata locului"? Nu tot niste ziaristi?
zar
ehe mai talusa, tu ai mai multe convingeri, nu-i asa? cool.gif
talusa
QUOTE (zar @ 7 Mar 2005, 01:33 PM)
ehe mai talusa, tu ai mai multe convingeri, nu-i asa? cool.gif

Din nou ma faci responsabil pe...ce intelegi TU?

Este ultimul lucru pe care mi-l doresc! wub.gif
nefertiti-old
QUOTE (abis @ 7 Mar 2005, 01:30 PM)
QUOTE (nefertiti @ 7 Mar 2005, 01:15 PM)
Cat despre jurnalismul de birou, nu mai suntem in sec. 18, exista mijloace moderne de comunicare si surse la fata locului.

Nu contest. Dar ce inseamna "surse la fata locului"? Nu tot niste ziaristi?

Nu neaparat. Orice ziarist are 'surse' de informare.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.