Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Reportera Giuliana Sgrena
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4
abis
Esti cam off-topic...

On topic ar fi asa ceva: BBC spune ca militarii americani care au tras in masina au fost gasiti (suprinzator, nu?) nevinovati de catre anchetatorii militari. Desi versiunea prezentata de guvernul italian nu se potriveste deloc cu cea americana.

QUOTE (US military)
Car approaches checkpoint at high speed
Troops attempt to tell driver to stop with arm signals, lights and warning shots
Soldiers shoot into engine

QUOTE (Italian government)
Italy makes all necessary contacts with the US for safe passage
The driver stops immediately when a light flashes 10m away
At the same time, shots are fired for 10-15 secs into the car


Este destul de greu de crezut ca cineva intreg la cap, ca sa nu spun un agent secret cu experienta lui Calipari, ar fi atat de inconstient incat sa nu opreasca la semnalele unei patrule americane, in Irak...
talusa
QUOTE (abis @ 26 Apr 2005, 03:05 PM)
1]Esti cam off-topic...

On topic ar fi asa ceva: BBC spune ca militarii americani care au tras in masina au fost gasiti (suprinzator, nu?) nevinovati de catre anchetatorii militari. Desi versiunea prezentata de guvernul italian nu se potriveste deloc cu cea americana.

QUOTE (US military)
Car approaches checkpoint at high speed
Troops attempt to tell driver to stop with arm signals, lights and warning shots
Soldiers shoot into engine

2]
QUOTE (Italian government)
Italy makes all necessary contacts with the US for safe passage
The driver stops immediately when a light flashes 10m away
At the same time, shots are fired for 10-15 secs into the car


3]Este destul de greu de crezut ca cineva intreg la cap, ca sa nu spun un agent secret cu experienta lui Calipari, ar fi atat de inconstient incat sa nu opreasca la semnalele unei patrule americane, in Irak...

1]Inainte de a da calificative, poate observi ca esti la topicul care discuta despre "rapire de jurnalisti in Irak"!

Asa ca sunt PERFECT in topic...am si explicat ca nu voi deschide cate un topic la fiecare "nationalitate de rapiti in Irak"!!
Si unde mai pui ca si...romanii, tot ziaristi sunt!

2]Daca cineva este OFF TOPIC, acela esti tu, care pe o lista de limba roamana...a uitat ce tb. sa faca cu material in limbi straine!!


3]"Este greu de crezut"...nu in cazul in care este vorba de "italieni disciiplinati", care mai si lucreaza la IlManifesto[pe astia nici tu si nici eu nu-i putem invata ce inseamna...provocarile devil.gif ]
abis
1. Topicul despre jurnalistii romani este in alta parte (deschis de altcineva - de ce traiesti cu impresia ca trebuia tu sa deschizi subiectul?). Aici este cel despre ziarista italiana.

2. Daca ai senzatia ca am incalcat regulamentul, poti sesiza moderatorii sau pe Mihai.

3. Nu Segrena conducea masina.

Probabil ca trupetii americani au deschis focul fara sa stie cine este in masina, dar si fara sa someze. Or fi presupus ca in masina sunt irakieni si nu era cazul sa se oboseasca....
talusa
QUOTE (abis @ 26 Apr 2005, 05:45 PM)
1. Topicul despre jurnalistii romani este in alta parte (deschis de altcineva - de ce traiesti cu impresia ca trebuia tu sa deschizi subiectul?). Aici este cel despre ziarista italiana.

2. Daca ai senzatia ca am incalcat regulamentul, poti sesiza moderatorii sau pe Mihai.

3. Nu Segrena conducea masina.

Probabil ca trupetii americani au deschis focul fara sa stie cine este in masina, dar si fara sa someze. Or fi presupus ca in masina sunt irakieni si nu era cazul sa se oboseasca....

1]Exact asta am si explicat data trecuta!

Daca cineva vrea cu aceasta rapire sa se "imprastie" si la politica interna...e treaba lui...eu nu alerg dupa nimeni...dar daca crezi ca sunt OFF-Topic...sezizeaza TU moderatorul!

2]Nu am senzatia, ci sunt sigur...si-l poti TU intreba pe Mihai cum se procedeaza!

Sau...NU, dar de maine vei primi niste mesaje in niste limbi...curioase...ca asa vrei TU sa te comprti! devil.gif

3]Da...masina era condusa de alt...."macaronar"[parca asa erau numiti inn Romania lui Ceausecu!!].

Totusi, fata de Maria Luiza care... a vazut in acest incident un "complot" care ajungea pana la Bush spoton.gif ..."probabilitatea" exprimata de tine reprezinta...un pas inainte mwah1.gif
abis
QUOTE (talusa @ 26 Apr 2005, 06:41 PM)
"probabilitatea" exprimata de tine reprezinta...un pas inainte

Ti se pare. Intotdeauna am spus ca cel mai plauzibil scenariu este ca italienii sa fi fost impuscati din greseala. Nu cred ca americanii ar fi incercat sa-i ucida cu sange rece (altfel ce i-ar fi impiedicat sa-i lichideze pe supravietuitori?). Insa nu cred nici ca italienii au fost atat de nesabuiti incat atunci cand au vazut o patrula americana gata sa deschida focul, au refuzat sa se supuna somatiei de a se opri.
talusa
QUOTE (abis @ 27 Apr 2005, 09:31 AM)
QUOTE (talusa @ 26 Apr 2005, 06:41 PM)
"probabilitatea"  exprimata  de  tine  reprezinta...un pas  inainte

Ti se pare. Intotdeauna am spus ca cel mai plauzibil scenariu este ca italienii sa fi fost impuscati din greseala. Nu cred ca americanii ar fi incercat sa-i ucida cu sange rece (altfel ce i-ar fi impiedicat sa-i lichideze pe supravietuitori?). Insa nu cred nici ca italienii au fost atat de nesabuiti incat atunci cand au vazut o patrula americana gata sa deschida focul, au refuzat sa se supuna somatiei de a se opri.

Daca asa ai crezut de la inceput. imi cer scuze...!!

Acesta a fost scenariul meu de la inceput!!

Cat despre "ce nu crezi despre italieni", nu e vorba numai de "italieni" ci si de secta "pacifista"

Nici nu-ti dai seama de ce provocari sunt in stare[in special niste "nebune" laugh.gif ], mai ales cand apar camerele de TV[o scriu din proprie experienta, traita de mine "pe teren", in timpul primei intefade]
dead-cat
QUOTE

On topic ar fi asa ceva: BBC spune ca militarii americani care au tras in masina au fost gasiti (suprinzator, nu?) nevinovati de catre anchetatorii militari. Desi versiunea prezentata de guvernul italian nu se potriveste deloc cu cea americana.

pai si pilotii-cowboy care au taiat cablul de telecabina in italia acu citiva ani, cauzind moartea a cca 80 (IIRC) persoane, au scapat relativ ieftin. la fel ca superiorul ca a incercat sa faca uitata caseta video cu zborul inregistrat.

"military justice" e un oxymoron. de cind primeaza "espirit du corps", doara nu te astepti ca soldatimea trigger-happy sa pateasca ceva. altfel cum mai convingi trupa de "rednecks" sa vina la oaste daca nu mai poti folosi sloganul:
"join the navy, see the world, meet intresting people and kill them".
talusa
QUOTE (dead-cat @ 27 Apr 2005, 09:38 AM)
QUOTE

On topic ar fi asa ceva: BBC spune ca militarii americani care au tras in masina au fost gasiti (suprinzator, nu?) nevinovati de catre anchetatorii militari. Desi versiunea prezentata de guvernul italian nu se potriveste deloc cu cea americana.

pai si pilotii-cowboy care au taiat cablul de telecabina in italia acu citiva ani, cauzind moartea a cca 80 (IIRC) persoane, au scapat relativ ieftin. la fel ca superiorul ca a incercat sa faca uitata caseta video cu zborul inregistrat.

"military justice" e un oxymoron. de cind primeaza "espirit du corps", doara nu te astepti ca soldatimea trigger-happy sa pateasca ceva. altfel cum mai convingi trupa de "rednecks" sa vina la oaste daca nu pai poti folosi sloganul:
"join the navy, see the world, meet intresting people and kill them".

Atunci....sa fie judecati la Haga de niste.....impartiali! tongue.gif
Nightwind
QUOTE
1]Inainte de a da calificative, poate observi ca esti la topicul care discuta despre "rapire de jurnalisti in Irak"!


Oameni buni, topicul poarta numele jurnalistei italiene, de acord? Asa ca materialele si opiniile legate de incident sunt relevante, iar citatele date in limba in care au fost scrise sunt si ele relevante (pentru ca nu sunt alterate de traduceri) si au fost folosite si pe alte thread-uri.

Inapoi la dezbaterea subiectului, devreme ce gloantele i-au lovit pe cei din masina, e clar ca au fost trase in acea directie. Nu stiu exact ce soldati de mana a 3-a au americanii si ce tehnologie fantastica de nu au fost in stare sa nimereasca motorul, daca tot l-au vazut ca sa-l tinteasca (de altfel si fantasticele lor sisteme de localizare a tintei si ghidare au fost indreptate spre fortele armate irakiene si au nimerit civili, ce poti sa te astepti?).

Nici eu nu cred ca oameni experimentati ca cei doi agenti care se aflau cu Sgrena ar fi putut fi atat de incostienti incat sa nu opreasca la semnalizarile unei patrule americane. Deasemenea nu cred ca Sgrena are ceva de castigat dand marturie falsa, iar avand in vedere prin cate a trecut ...
dead-cat
stii bine ca nu se va intimpla. nu-si dau americanii din mina argumentul forte al recrutarii.
cit despre impartialitate, s-a vazut de nenumarate ori cit de "impartiala" e justitia militara in armata (in general).

QUOTE

Nu stiu exact ce soldati de mana a 3-a au americanii si ce tehnologie fantastica de nu au fost in stare sa nimereasca motorul, daca tot l-au vazut ca sa-l tinteasca (de altfel si fantasticele lor sisteme de localizare a tintei si ghidare au fost indreptate spre fortele armate irakiene si au nimerit civili, ce poti sa te astepti?).

in viet nam s-au trasc, statistic, 20 000 de cartuse pentru ca unul sa nimereasca. cam asta-i filozofia.
Nightwind
Se pare ca filosofia respectiva ("un cartus pentru combatanti, 19 mii pentru non-combatanti") inca se mentine, desi avand in vedere cat de mult s-a modernizat armata USA in ultima vreme cineva s-ar gandi ca ar fi in stare sa nimereasca ...

Oricum, declaratia unui soldat in rezerva

QUOTE

In the time honoured tradition of the US military, which I served for 20 years, officers and, when possible, soldiers are exonerated for crimes in mock justice proceedings calculated to lodge a legalism. I have heard that in the past they were tried and convicted, then fined $1 in order to clear the books. Later, it was decided that they could be tried and found innocent with adequate protection.

I was never a victim of this justice, but have suffered from the lack of honesty within the military structure. Soldiers shirk their duties, but officers lie through their teeth. The higher the rank the easier they get by with it. Lower ranks may pay the price if they can serve as a scapegoat for higher crimes and misdemeanours by generals and colonels. There are terms for the system and information in the slang of soldiers.
Frank Goodman, Sunrise, Florida, USA
talusa
QUOTE
Oameni buni, topicul poarta numele jurnalistei italiene, de acord? Asa ca materialele si opiniile legate de incident sunt relevante, iar citatele date in limba in care au fost scrise sunt si ele relevante (pentru ca nu sunt alterate de traduceri) si au fost folosite si pe alte thread-uri.


Interesant.....voi folosi acest pragraf de astazi!


QUOTE
Nici eu nu cred ca oameni experimentati ca cei doi agenti care se aflau cu Sgrena ar fi putut fi atat de incostienti incat sa nu opreasca la semnalizarile unei patrule americane. Deasemenea nu cred ca Sgrena are ceva de castigat dand marturie falsa, iar avand in vedere prin cate a trecut ...


Numai ca rapitorii ei sunt numiti, tot de ea.....".insurgenti"...dupa tot ce a trecut...."sarmana" rofl.gif
talusa
QUOTE (dead-cat @ 27 Apr 2005, 09:44 AM)
1]stii bine ca nu se va intimpla. nu-si dau americanii din mina argumentul forte al recrutarii.
cit despre impartialitate, s-a vazut de nenumarate ori cit de "impartiala" e justitia militara in armata (in general).

QUOTE

Nu stiu exact ce soldati de mana a 3-a au americanii si ce tehnologie fantastica de nu au fost in stare sa nimereasca motorul, daca tot l-au vazut ca sa-l tinteasca (de altfel si fantasticele lor sisteme de localizare a tintei si ghidare au fost indreptate spre fortele armate irakiene si au nimerit civili, ce poti sa te astepti?).

2]in viet nam s-au trasc, statistic, 20 000 de cartuse pentru ca unul sa nimereasca. cam asta-i filozofia.

1]Deci...cam peste tot?Nu numai in armata americana...de ce ar fi astia mai breji?

2]In cazul asta... e clara un "complot" al Casei Albe...care, pentru ziarista de la IlManifesto a trimis..."tintasi experimentati" blink.gif
talusa
QUOTE (Nightwind @ 27 Apr 2005, 09:51 AM)
Se pare ca filosofia respectiva ("un cartus pentru combatanti, 19 mii pentru non-combatanti") inca se mentine, desi avand in vedere cat de mult s-a modernizat armata USA in ultima vreme cineva s-ar gandi ca ar fi in stare sa nimereasca ...

Oricum, declaratia unui soldat in rezerva

QUOTE

In the time honoured tradition of the US military, which I served for 20 years, officers and, when possible, soldiers are exonerated for crimes in mock justice proceedings calculated to lodge a legalism. I have heard that in the past they were tried and convicted, then fined $1 in order to clear the books. Later, it was decided that they could be tried and found innocent with adequate protection.

I was never a victim of this justice, but have suffered from the lack of honesty within the military structure. Soldiers shirk their duties, but officers lie through their teeth. The higher the rank the easier they get by with it. Lower ranks may pay the price if they can serve as a scapegoat for higher crimes and misdemeanours by generals and colonels. There are terms for the system and information in the slang of soldiers.
Frank Goodman, Sunrise, Florida, USA

Iar aici ai declaratia unui Sef de stat Major, nu in rezerva:

QUOTE
עכשיו זה רשמי: בטקס צבאי באזור הבקעה הכריז הרמטכ"ל הסורי עלי חביב על תום 29 השנים של הנוכחות הסורית על אדמת לבנון - והעביר את המטה לפיקוד הצבא המקומי. חביב הכריז שמדינתו מילאה את החלטה 1559 של האו"ם במלואה, ובאותה נשימה תקף את ישראל ש"אינה מיישמת את החלטות מועצת הביטחון". מקור ביטחוני בלבנון מסר כי לאחר הטקס עזבה השיירה הסורית האחרונה את אדמת לבנון.
dead-cat
QUOTE

1]Deci...cam peste tot?Nu numai in armata americana...de ce ar fi astia mai breji?

am postulat asta, bazindu-ma pe foste "experiente" care aratau ca nici Wehrmacht-ul nu urca in streang un infanterist ce impusca cite-un taran ucrainean cind n-avea ceva mai bun de facut.

cit despre Afghanistan in '80 se stia ca arestatii glorioasei armate sovietice, la un roadblock, erau "trimisi la Kabul" (asta find codul pentru dus in spatele postului si impuscat).

oricum, pe vremea aia, daca-mi amintesc eu bine, rusii erau acuzati de crime de razboi.

de la autoproclamatul exponent al moralitatii absolute, te astepti de la alte standarde.
Nightwind
QUOTE
Numai ca rapitorii ei sunt numiti, tot de ea.....".insurgenti"...dupa tot ce a trecut...."sarmana"


Sa te vad pe tine rapit de irakieni si apoi impuscat de 'eliberatorii' americani si mai discutam.

Oricum, se pare ca subiectul a cam ajuns la capat. Americanii implicati au fost 'judecati' si gasiti nevinovati, bineinteles.

Avand in vedere ca Berlusconi l-a sustinut pe Bush in campania sa, probabil ne putem si noi astepta la asemenea favoruri din partea 'aliatilor'.
talusa
QUOTE (Nightwind @ 27 Apr 2005, 11:54 AM)
QUOTE
Numai ca rapitorii ei sunt numiti, tot de ea.....".insurgenti"...dupa tot ce a trecut...."sarmana"


Sa te vad pe tine rapit de irakieni si apoi impuscat de 'eliberatorii' americani si mai discutam.

Oricum, se pare ca subiectul a cam ajuns la capat. Americanii implicati au fost 'judecati' si gasiti nevinovati, bineinteles.

Avand in vedere ca Berlusconi l-a sustinut pe Bush in campania sa, probabil ne putem si noi astepta la asemenea favoruri din partea 'aliatilor'.

Sa te vad pe tine si pe alti "pacifisti" de pe acset forum trecand 4 razboaie "sub foc" si sa-ti ingropi prieteni xcu care "ai facut o tabla" in aceiasi zi....... si...atunci vom mai vorbi! tongue.gif

Desi....nu doresc acest lucru nici unui dusman...dar cand esti lobligat!!![asa ca, sterge-ti mucii de la nas....cu exemplificarile particulare!]
talusa
Poate ca, unii cred ca acest incident este inchis, dar "madama" continua sa faca "valuri"[in vechiul si cunoscutul sistem!!]

Sgrena: Americanii i-au tras "o palma" lui Berlusconi:

http://www.ziua.net/display.php?id=10754&d...63deac52d6a3edb

user posted image
dandanescu
QUOTE (talusa @ 27 Apr 2005, 07:58 AM)
Sa  te  vad  pe  tine  si  pe  alti  "pacifisti"  de  pe  acset  forum  trecand  4  razboaie  "sub  foc"  si  sa-ti  ingropi  prieteni  xcu  care  "ai  facut o  tabla"  in  aceiasi  zi.......  si...atunci  vom  mai  vorbi! tongue.gif

Desi....nu  doresc  acest  lucru  nici  unui  dusman...dar  cand  esti  lobligat!!![asa  ca,  sterge-ti  mucii  de  la nas....cu  exemplificarile  particulare!]

talusa, voua nu va mai face psihological debriefing cind va da drumul din nou printre civili?
Va lasa chiar asa cu nervii in pioneze pe vecie?
Io zic sa-i dai in judecata poate primesti ceva despagubiri pentru cicatrice psihologice.
Mai faci si tu un ban, ce zici?
Nightwind
QUOTE
Sa te vad pe tine si pe alti "pacifisti" de pe acset forum trecand 4 razboaie "sub foc" si sa-ti ingropi prieteni xcu care "ai facut o tabla" in aceiasi zi....... si...atunci vom mai vorbi!

Desi....nu doresc acest lucru nici unui dusman...dar cand esti lobligat!!![asa ca, sterge-ti mucii de la nas....cu exemplificarile particulare!]


Nu ma laud cu o experiente personala, dar cunosc oameni care au trecut prin asta si au fost nevoiti sa faca exact acest lucru: sa-si ingroape prietenii cu care au luat micul dejun. Si tocmai aceste evenimente le-au aratat cat de fara sens e razboiul si de irationala e distrugerea vietilor altora. Amandoi au pus pe picioare institute pentru pace, unul in Romania, celalalt in Norvegia.
E usor sa stai ca Bush manipuland un popor prin minciuni in timp ce-i omori pe altii pentru ca "eu controlez lumea, stiu ca unii dintre ceilalti vor muri, dar e un pret pe care sunt dispus sa-l platesc". Ultima parte din mesajul e calificabila drept atac la persoana si stau si ma intreb ce ai incercat sa obtii prin asta. Poate sa-ti maschezi lipsa de respect pentru viata in general?

Sgrena s-a gasit prinsa in conflictul despre care trebuia sa raporteze si cei care se dadeau drept eliberatori ai unei tari si aliati ai tarii ei i-au ucis unul din salvatori si au fost la un pas sa o omoare si pe ea. Apoi au refuzat sa-i pedepseasca pe vinovati. Astea sunt faptele. Sunt de acord ca oamenii gresec, dar in acelasi timp oamenii trebuie sa plateasca pentru greselile pe care le fac.

"Madama" nu 'face' valuri ci subliniaza o stare de fapt, pe care nu a creat-o ea ci a fost efectul lipsei de discernamant al unei patrule americane. Raportul este o palma pentru un politician care a sustinut interventia americana in Irak.
talusa
QUOTE (Nightwind @ 27 Apr 2005, 10:38 PM)
QUOTE
Sa te vad pe tine si pe alti "pacifisti" de pe acset forum trecand 4 razboaie "sub foc" si sa-ti ingropi prieteni xcu care "ai facut o tabla" in aceiasi zi....... si...atunci vom mai vorbi!

Desi....nu doresc acest lucru nici unui dusman...dar cand esti lobligat!!![asa ca, sterge-ti mucii de la nas....cu exemplificarile particulare!]


Nu ma laud cu o experiente personala, dar cunosc oameni care au trecut prin asta si au fost nevoiti sa faca exact acest lucru: sa-si ingroape prietenii cu care au luat micul dejun. Si tocmai aceste evenimente le-au aratat cat de fara sens e razboiul si de irationala e distrugerea vietilor altora. Amandoi au pus pe picioare institute pentru pace, unul in Romania, celalalt in Norvegia.
E usor sa stai ca Bush manipuland un popor prin minciuni in timp ce-i omori pe altii pentru ca "eu controlez lumea, stiu ca unii dintre ceilalti vor muri, dar e un pret pe care sunt dispus sa-l platesc". Ultima parte din mesajul e calificabila drept atac la persoana si stau si ma intreb ce ai incercat sa obtii prin asta. Poate sa-ti maschezi lipsa de respect pentru viata in general?

Sgrena s-a gasit prinsa in conflictul despre care trebuia sa raporteze si cei care se dadeau drept eliberatori ai unei tari si aliati ai tarii ei i-au ucis unul din salvatori si au fost la un pas sa o omoare si pe ea. Apoi au refuzat sa-i pedepseasca pe vinovati. Astea sunt faptele. Sunt de acord ca oamenii gresec, dar in acelasi timp oamenii trebuie sa plateasca pentru greselile pe care le fac.

"Madama" nu 'face' valuri ci subliniaza o stare de fapt, pe care nu a creat-o ea ci a fost efectul lipsei de discernamant al unei patrule americane. Raportul este o palma pentru un politician care a sustinut interventia americana in Irak.

Mai ramane sa canti "Internationala" impreuna cu "madama"?

Si...nu da sfaturi de comportament altora, care au trecut "experiente" pe propria piele, daca tu personal nu ai trecut aceste experiente[nu prin..."cunostinte"]

Altfel, nu esti departe, in cazul de fata, sa devi un al doilea Dandanescu, cu "explozii de antisemitism"[bine mascate pana acum...crede EL!!!] thumb_yello.gif

P.S.Vezi cat de usor este sa atragi inapoi in discutie o "persoana" care se autointituleaza "OM"[DANDA....], daca-i oferi o momeala sub forma subiectului sau "semito-preferat"?

Desi.....a promis/amenintat ca.....ne lasa!![dar cine ia in serios un astfel de specimen...care indata ne va tine conferinta despre "Ana Puker si tancurile sovietice" devil.gif >>>>nu conteaza la ce subiect, chiar si la acela despre Iran!]
dandanescu
Calificarea drept "antisemit" "antisemitism" este adesea o tactica folosita
pentru a bloca orice discutie incomoda. wink.gif

Stim asta de la fosti agenti evrei israelieni ai serviciului secret Mossad,
care descriu procedeul cu lux de amanunte.

In cazul lui talusa, paranoia si isteria isi gasesc explicatia aparenta in stressul permanent, cosmarul pe care il traieste.
Ce nu e justificat insa este impresia lui (talusa) ca
toti cei care nu-i cinta in struna la unison ar fi cumva in neregula.
...Ca sa nu mai vorbim cu ce delicatete porceasca
se comporta preainteleptul ayatolah (talusa) cind il apuca spumele.
talusa
QUOTE (dandanescu @ 29 Apr 2005, 06:37 AM)
Calificarea drept "antisemit" "antisemitism" este adesea o tactica folosita
pentru a bloca orice discutie incomoda. wink.gif

Stim asta de la fosti agenti evrei israelieni ai serviciului secret Mossad,
care descriu procedeul cu lux de amanunte.

In cazul lui talusa, paranoia si isteria isi gasesc explicatia aparenta in stressul permanent, cosmarul pe care il traieste.
Ce nu e justificat insa este impresia lui (talusa) ca
toti cei care nu-i cinta in struna la unison ar fi cumva in neregula.
...Ca sa nu mai vorbim cu ce delicatete porceasca
se comporta preainteleptul ayatolah (talusa) cind il apuca spumele.

Adevarul este ca in fiecare societate si epoca exista cel putin cate un descreierat ca acest DANDA...., care orpileaza lumea cu un comportament huliganic si rasist.
Problema nu e a dementului respectiv-el are creierul vatamat, incearca sa fie bagat in seama si atata stie sa faca laugh.gif

O adevarata ERATA umana!!

P.S.Care sunt acei "agenti ai Mossadului" de care pomenesti tu?Ai niste NUME[ca sa poti lansa o...ERATA intelectuala.....DUPA!!!]

P.S.2]De acum incolo, Mister ERATA va apare in fiecare zi, cu o fata chinuita de retardat, care-si inchipuie ca e Mesia wub.gif



1, ' Nu tuturora li-i dat sa zboare, dar cati nu stiu sa se tarasca! ' Alexandrina Chelu

abis
QUOTE (talusa @ 29 Apr 2005, 07:51 AM)
un descreierat ca acest DANDA...., care orpileaza lumea cu un comportament huliganic si rasist

Cred ca mi-a scapat acea postare a lui Dandanescu din care ai tras concluzia ca este rasist. Da-mi si mie citatul respectiv, te rog.
dandanescu
Obi-Wan-Kenobi (talusa) tu ai iluzii tataie, mai ceva ca ayatolahii.
Mai ia o pauza, relaxeaza-te, mai citeste o carte...

Uite de exemplu, asta: The Other Side of Deception: A Rogue Agent Exposes the Mossad's Secret Agenda

Citeste-o (daca e voie pe la voi!), sa vezi ce scrie Victoras (Ostrovsky - fost agent Mossad)
despre cum se foloseste "antisemitismul" ca sa iesi din incurcaturi.

Vad ca te crezi mereu inconjurat de fantasme si fantome si "antisemiti"
daca nu erai asa al dreaq si rau de gura imi era si mila de tine, zau asa, ca de un om batrin si bolnav.

Dupa cum ti-am mai spus, tu daca ai vreo cauza, mai mult rau ii faci din pricina modului cum pui problema.
Si te-am mai intrebat odata, tu ce crezi? Daca argumentezi corect in loc de porcariile pe care la scrii,
de ce oare ai tu impresia ca ar avea cineva ceva de pierdut?

In rest, lumea merge inainte indiferent de flegmele tale.
Sunt multi evrei israelieni care s-au saturat si de razboi ,
si de ura, si de indivizi ca tine care dupa (cite razboaie ziceai?) tot n-au invatat nimic.
talusa
QUOTE (abis @ 29 Apr 2005, 09:14 AM)
QUOTE (talusa @ 29 Apr 2005, 07:51 AM)
un  descreierat  ca  acest  DANDA....,  care  orpileaza  lumea  cu  un  comportament  huliganic  si  rasist

Cred ca mi-a scapat acea postare a lui Dandanescu din care ai tras concluzia ca este rasist. Da-mi si mie citatul respectiv, te rog.

Iat-l aici......cine face o legatura atat de subtila intre partea "militaro/civila" a Israelului cu partea mercantila[se refera oare la Industria Holocaustului?Sau la....meseria preferata de evrei...camata?Asta, pentru tine, Abis, care, poate, nu esti la "zi" cu lozincile folosite in ziua de astazi de catre..."ideologia revizionista"], nu se intituleaxza altfel decat...antisemit![intradevar, mai lipseste chestia cu...Ana Pauker si tancurile rusesti in Romania...dar si la asta va ajunge nenorocitul!]

DANDA>>>>:

QUOTE
talusa, voua nu va mai face psihological debriefing cind va da drumul din nou printre civili?
Va lasa chiar asa cu nervii in pioneze pe vecie?
Io zic sa-i dai in judecata poate primesti ceva despagubiri pentru cicatrice psihologice.
Mai faci si tu un ban, ce zici?

In rest, daca doresti sa te pui la punc cu "tactica folosirii de antisemitismr subtile", poti citi cele scrise de George Voicu in "Antisemitismul in discursul public"
Acolo vei gasi multe lucruri care catracterizeaza mesajele acestui DANDANACHE:
In primul rand, declaratia ca el NU ESTE ANTISEMIT!!

In al doilea rand, Folosirea citatelor sau numelor de EVREI pentru a justifica "propria atitudine antisemita"[Vezi de frelul cum se folseste de Ostrowsky, care a declarat in emisiune televizata ca.....a mintit in cartea citat de DANDA!!pe mine ma avantajeaza folosire citatelor de acolo...inseamna ca va urma si...ERATA lui DANDA!]

Si....VA URMA...declaratia ca "DANDANESCU ARE MULTI PRIETENI EVREI"!! rofl.gif


In orsice caz, pentru mine este uluitoare setea unei bune parti a poporului roman[gen DANDA si Oul Dogmatic] de a se posterna in fata mitocaniilor rasiste legionare![sau...poate exista radacini adanci, de familie cu...Miscarea!] sad.gif

P.S.Abis, daca vrei sa citesti ce ti-am propus...gasesti AICI[desigur, va exista incercarea lui DANDA sa abata discutia spre alte "meridiane" cum ar fi faptul ca eu sunt mai fanatic decat un Aiatulah...dar acest lucru va arata ca nu a citit mesajele mele despre...ORICE RELIGIE!!]


http://romania.indymedia.org/ro/2004/09/431.shtml

In cazul in care doresti sa continui "lectura", iti pot oferi pana la "capitolul 8"[pe site-ul spre care se face trimiterea la indymedia, eu sunt acela care a postat studiul in intregime]


P.S.2]Abis, cand DANDA face "generalizarea", adresandumi-se

QUOTE
talusa,  voua........


La cine crezi ca se refera cuvantul......VOUA? devil.gif
4u2
QUOTE
Obi-Wan-Kenobi (talusa) tu ai iluzii tataie, mai ceva ca ayatolahii.
Mai ia o pauza, relaxeaza-te, mai citeste o carte...


Talu' se pare ca a aparut pe firmament inca un "erudit " care daca citeste
carti de joc se crede cult. Cate carti citesti tu pe zi ma Dandanache ?
Si care " e " subiectele lor ?


QUOTE
Uite de exemplu, asta: The Other Side of Deception: A Rogue Agent Exposes the Mossad's Secret Agenda


Astea e o carte de trezit pustani rasisti scrisa de un fantezist care face bani pe seama credulilor ca tine.
Cat ai platit pe cartea asta ? 1 dolar ?

QUOTE
Citeste-o (daca e voie pe la voi!), sa vezi ce scrie Victoras (Ostrovsky - fost agent Mossad)
despre cum se foloseste "antisemitismul" ca sa iesi din incurcaturi.


Nu tebuie sa citim cartea aia , noi te vom folosi pe tine sa dovedim ca antisemitii sunt
iesiti din prostie , au gura mare si nefolositoare, puicusorule. Asa ca tine.

QUOTE
Vad ca te crezi mereu inconjurat de fantasme si fantome si "antisemiti"
daca nu erai asa al dreaq si rau de gura imi era si mila de tine, zau asa, ca de un om batrin si bolnav.


Ai niste ochelari speciali de vezi fatnomele ? Talusa e un inger pe langa mine , si am sa te invatz eu
ce e aia rau de gura. Nimicule, la cei 15 ani ai tai poti sa vorbesti mai respectuos cu oameni carora nu le ajungi
nici macar pana la glezna.



QUOTE
Dupa cum ti-am mai spus, tu daca ai vreo cauza, mai mult rau ii faci din pricina modului cum pui problema.
Si te-am mai intrebat odata, tu ce crezi? Daca argumentezi corect in loc de porcariile pe care la scrii,
de ce oare ai tu impresia ca ar avea cineva ceva de pierdut?


El nu are o cauza, eu am una. Sa dau cu tine de toti peretii. Sa scapam lumea de un tzantzar
enervant. Ce zici de asta ? Talusa argumenteaza foarte corect , fata de tine care aduci
gunoi rasist si te crezi smecher. Ai sa vezi in curand ca mergi pe o sfoara intinsa care se va
rupe in curand si vei cadea in groapa cu fecale , peste care te-ai avantat ca un acrobat.
Dar esti doar un clown neexperimentat .
Cere-ti iertare.


QUOTE
In rest, lumea merge inainte indiferent de flegmele tale.
Sunt multi evrei israelieni care s-au saturat si de razboi ,
si de ura, si de indivizi ca tine care dupa (cite razboaie ziceai?) tot n-au invatat nimic.


Da ? De unde stii tu asa de bine ? Sau esti si tu ziarist experimentat in interviuri in
zone de razboi ? Sau esti indragostit de o Fatma si pledezi pentru cauza ingerilor palestinieni ?
Ia spune , de ce arunci vorbe in vant ca un Dandanache ? Aici , la forum nu te alege nimeni,
ai sa vezi in curand ca nici macar scrisori de furat nu o sa gasesti.
Singurul care o sa mearga inainte o sa fii tu , cu flegmele mele pe tine.
Ca o sa mai vrei, din ce in ce mai multe.

talusa
Este patetic deoarece nici nu citeaza SURSA de unde copiaza!

Daca nu era 4U2...credeam ca DANDA... a compus acele versuri!! laugh.gif

Ce dreptate avea cel care sustinea ca......De la Vlad Tepes incoace.......... tongue.gif


P.S.DAND......ne citezi si DOINA, lui eminescu?

Dar.....Toata si Necenzurata!! blink.gif
Pana atunci...numai pentru ochii si sufletul tau sad.gif

user posted image
abis
QUOTE (talusa @ 29 Apr 2005, 10:31 AM)
In cazul in care doresti sa continui "lectura", iti pot oferi pana la "capitolul 8"

Cateva observatii la articolul asta:

Dar din primele paragrafe in gasit o chestie cu care nu sunt de acord: Gheorghe Gheorghiu Dej nu a inlaturat-o pe Ana Pauker pentru ca era evreica, ci pentru ca nu era de acord cu politica ei. Impingerea chestiunii asteia spre antisemitism este putin fortata.
La fel, antisemitismul din vremea lui Ceausescu este iarasi putin fortat. Nu doar evreii au fost "exportati", ci si germanii. Regimul incerca sa scape de toate minoritatile, nu cred ca avea ceva special impotriva evreilor. Era mai degraba "ultranationalist" decat antisemit. Sigur, asta nu-l face mai "uman" in nici un caz.

Intr-adevar, dupa revolutie antisemitismul s-a manifestat in mod public (in special prin partidul-revista "Romania Mare", dar nu numai). Insa nu este un fenomen de amploare: marea majoritate a celor care au votat PRM au facut-o nu pentru ca ar avea ceva cu evreii, ci pentru ca au luat de bun discursul pseudo-justitiar al trinebunului. Antonescu este stimat de multi nu pentru ca in vremea lui ar fi existat persecutii la adresa evreilor (dimpotriva, opinia generala este ca el s-a opus lui Hitler si a impiedicat deportarea de pe teritoriile romanesi catre lagarele de exterminare - deci cum pot fi acuzati de "antisemitism"?), ci pentru ca a luptat cu rusii pentru a recupera Basarabia. Noua Dreapta ori alte organizatii clar antisemite au o audienta minuscula, chiar daca fac uneori multa galagie. Nu le ia mai nimeni in seama.

Cat despre "articole pro-antonesciene, pro-legionare, in unele chiar pro-ceausiste" in Evenimentul Zilei, Ziua, Romania Libera ori alte ziare centrale, eu unul nu stiu... N-am gasit pana acum nimic antisemit in ziarele astea.

"Evreii au adus comunismul in Romania" este o tampenie. L-au adus sovieticii. Nici macar rusii...

Cam atat deocamdata. Oricum, mai citesc...
talusa
QUOTE (abis @ 29 Apr 2005, 12:22 PM)
QUOTE (talusa @ 29 Apr 2005, 10:31 AM)
In  cazul  in  care  doresti  sa  continui  "lectura",  iti  pot  oferi  pana  la  "capitolul  8"

Cateva observatii la articolul asta:

Dar din primele paragrafe in gasit o chestie cu care nu sunt de acord:

1]Gheorghe Gheorghiu Dej nu a inlaturat-o pe Ana Pauker pentru ca era evreica, ci pentru ca nu era de acord cu politica ei. Impingerea chestiunii asteia spre antisemitism este putin fortata.
La fel, antisemitismul din vremea lui Ceausescu este iarasi putin fortat.

2]Nu doar evreii au fost "exportati", ci si germanii. Regimul incerca sa scape de toate minoritatile, nu cred ca avea ceva special impotriva evreilor. Era mai degraba "ultranationalist" decat antisemit. Sigur, asta nu-l face mai "uman" in nici un caz.

Intr-adevar, dupa revolutie antisemitismul s-a manifestat in mod public (in special prin partidul-revista "Romania Mare", dar nu numai). Insa nu este un fenomen de amploare: marea majoritate a celor care au votat PRM au facut-o nu pentru ca ar avea ceva cu evreii, ci pentru ca au luat de bun discursul pseudo-justitiar al trinebunului. Antonescu este stimat de multi nu pentru ca in vremea lui ar fi existat persecutii la adresa evreilor (dimpotriva, opinia generala este ca el s-a opus lui Hitler si a impiedicat deportarea de pe teritoriile romanesi catre lagarele de exterminare - deci cum pot fi acuzati de "antisemitism"?), ci pentru ca a luptat cu rusii pentru a recupera Basarabia. Noua Dreapta ori alte organizatii clar antisemite au o audienta minuscula, chiar daca fac uneori multa galagie. Nu le ia mai nimeni in seama.

Cat despre "articole pro-antonesciene, pro-legionare, in unele chiar pro-ceausiste" in Evenimentul Zilei, Ziua, Romania Libera ori alte ziare centrale, eu unul nu stiu... N-am gasit pana acum nimic antisemit in ziarele astea.

3]"Evreii au adus comunismul in Romania" este o tampenie. L-au adus sovieticii. Nici macar rusii...

Cam atat deocamdata. Oricum, mai citesc...

1]Nu GGDEJ a inlaturat-o si....Stalin, la cererea lui Dej!
Dar, cum multi folosesc dublul Ana Pauker/Teohari Georgescu ca sa demonstreze ca "evreii au adus comunismul". si acesat coincidenta poate fi folosita[ambii erau evrei!]
Dej era....bulgar[dar nu ma citit nicaieri ca bulgarii ar fi avut o vina in "comunismul romanesc"![desi, in acea nreme G.Dimitroff era seful cominternului}

2]Stiu ca avndut si germani[tot eu am postat interviul cu ambasadorul Germaniei despre tarifele incasate!]DAr, aici este vorba de "antisemitism" si...ca sa-i faci...vanzarea evreilor a purta si un nume:"Afacerea Peregrinii"]

3]Aici sunt perfect de acord cu tine...pacat ca exista MULTI romani care nu gandesc la fel!


In general, nu doresc sa comentez acest material AICI, deoarece se va gasi cineva sa strige "OFF-Topic", dar daca esti interesat si de continuare...da un semn!

Apreciez foarte mult faptul ca se observa ca "raspunzi dupa ce citesti"...si aici nu sunt multi cei care o fac.
abis
QUOTE (talusa @ 29 Apr 2005, 12:40 PM)
In general, nu doresc sa comentez acest material AICI, deoarece se va gasi cineva sa strige "OFF-Topic", dar daca esti interesat si de continuare...da un semn!

Ai dreptate cu off-topicul (si eu am contribuit la el, trebuie sa-mi fac mea culpa).

Considera ca ti-am dat semnul.
talusa
QUOTE
Rapiri in vestul Afganistanului
Presupusi rebeli talibani au rapit un inginer britanic si pe traducatorul sau local dupa un atac in vestul Afganistanului soldat cu moartea a patru politisti, informeaza surse politienesti citate de Associated Press. Britanicul lucreaza pentru o companie care construieste o autostrada ce va lega orasele Kandahar (sud) si Herat (vest), potrivit sefului politiei locale Allah Uddin Noorzi. Inginerul a fost rapit, dupa ce convoiul cu care calatorea a fost atacat, iar patru politisti care asigurau securitatea acestuia au fost ucisi.
Un purtator de cuvant al Ambasadei Marii Britanii la Kabul, care, in conformitate cu politica reprezentantei diplomatice, a vorbit sub conditia anonimatului, a confirmat existenta “unui incident in care a fost implicat un cetatean britanic” din Afganistan, dar a refuzat sa furnizeze alte detalii.
“Cerem de urgenta mai multe informatii din partea guvernului afgan”, a mai spus el.

CRONICA ROMANA
talusa
QUOTE
Regizorul Sacha Mirzoeff, despre provocarile meseriei de jurnalist pe timp de razboi :
„In zonele periculoase am fost impuscati intr-o masina blindata"
Sacha Mirzoeff este considerat unul dintre cei mai nonconformisti regizori de film, la ora actuala. Realizator si producator, Mirzoeff a adus in prim-planul atentiei publice, prin intermediul unor documentare exceptionale, cruda dar inevitabila realitate de pe scena morbida a razboiului palestiniano-israelian. Nume cunoscut in lumea cineastilor de documentare, cunoscutul regizor a fost „acompaniat" in ultima sa expeditie de seful-fotograf al agentiei „Reuters", Reinhard Krause (foto). Prin intermediul „National Geographic", puteti descoperi, in cele ce urmeaza, gândurile si trairile din timpul realizarii productiilor, relatate de insusi Sacha Mirzoeff.

Daniel BADEA

  - Ce te-a inspirat sa regizezi „Filmând sub gloante" si cum a aparut acest proiect?
  - Am fost abordat initial de „Context TV", compania germana de productie care a asigurat accesul in vederea acoperirii conflictului din Israel pe o perioada lunga de timp prin agentia de stiri „Reuters". Am stiut intotdeauna ca personajul principal, Reinhard Krause, era un fotograf exceptional, care inspira lumea, dar nimeni nu era sigur de cum ar fi lucrat cu camera de filmat. Datorita faptului ca sunt asa multe filme despre Israel, ne-am gândit ca ar fi cel mai bine sa filmam un episod-pilot cu Reinhard sa vedem daca exista vreun potential international real in poveste. Dupa un interviu care a durat o intreaga dupa-amiaza eram prins in poveste, dar si de persoana lui. Pe aceasta baza, am inceput incet sa strângem bani, dar erau multe discutii despre ce se va intâmpla când va veni vremea sa filmam in Israel. In fine, am fost fortati de Reinhard, care ne-a informat ca el urma sa aplice pentru alte slujbe si ca trebuia sa ne grabim daca voiam sa filmam cu el. Fara vreo asigurare ca filmul va fi vreodata vândut international, am luat doua echipaje in Israel pentru ceea ce trebuia sa insemne prima filmare - s-a dovedit a fi singura de care avea nevoie.
  - Care au fost câteva dintre provocarile legate de filmarea sau documentarea acestui film?
  - Modul in care acest program trebuia filmat si asamblat a fost crucial pentru mine. Cei mai multi dintre noi simtim ca stim principalul titlu despre conflictul Israel-Palestina din jurnalele de stiri. Acestea au un limbaj specific pentru filmul lor si arata o parte a povestii. Noi eram siguri ca vom aduce mai multa lumina si ca vom aduce telespectatorul mai aproape de realitatile conflictului, filmând in mod observational, folosind gramatica documentarelor cu mai mult accent pe oameni si activitatile lor observate de aproape. De asemenea, am simtit puternic ca secventele noastre trebuie sa se ridice la standardele foarte ridicate ale fotografiilor. Este foarte greu sa te deplasezi liber in Israel; esti oprit deseori la puncte de control si nu iti este permisa intrarea in zonele de conflict. De asemenea, este posibil sa ramâi blocat pentru o vreme buna intr-o zona precum Gaza. Asa ca am luat doua echipaje separate pentru ca era foarte important sa filmam noile scene foarte repede si aceasta a insemnat o sansa in plus. Exista mai multe cosmaruri logistice in ceea ce priveste filmarile in zonele de conflict israeliene. Zone precum Gaza au fost inchise echipelor de filmare pentru timp indelungat. Am reusit sa colaboram in mod fericit cu „Reuters" având o intelegere care ne permitea sa mergem cu ei oriunde, cu angajamentul sa nu le perturbam munca in nici un fel. A trebuit sa ascultam atent sfaturile lor in ceea ce privea locurile in care sa mergem si ce sa facem, pentru ca situatiile se schimbau de la o saptamâna la alta. Siguranta personala era o problema reala si de cea mai mare importanta. Anul trecut, cameramanul director James Miller a fost ucis in Rafah in timpul realizarii documentarului „Moarte in Gaza". Fara sa stim, am ajuns sa filmam unde el fusese ucis si parea ca eram prima echipa internationala de filmare a unui documentar care venise in acea zona de la eveniment. Uneori trebuia sa purtam casti si veste de protectie in zonele periculoase si am fost chiar impuscati intr-o masina blindata. Dar am stat departe de violenta reala in vreme ce fotografii stateau intotdeauna in zone sigure. Desigur, grija constanta era sa nu fim prinsi in locul gresit la momentul nepotrivit, dar din fericire acest lucru nu s-a intâmplat.
  - Cât a durat producerea acestui film?
  - De la inceput pâna la sfârsit, proiectul a durat mai mult de doi ani, dar au fost si perioade mai linistite in calendar. A trebuit sa asiguram accesul, sa facem un episod pilot, sa strângem bani, sa filmam, sa editam in doua limbi si sa il terminam. A devenit unul din acele proiecte muncite din dragoste - toata lumea credea in el indeajuns incât sa fie continuat indiferent de costuri. In orice caz, cu toate acestea, am filmat doar doua saptamâni (initial crezând ca ne vom intoarce inapoi inainte sa ne dam seama ca Reinhard a reusit sa obtina o slujba noua). Editarea era impartita in trei parti diferite (o parte internationala pentru vânzare, o versiune in limba germana de 45 de minute si versiunea internationala finala), iar in total a durat in jur de 3 luni. Productia s-a impartit intre Germania si Marea Britanie, care a dus la alte complicatii.
  - Cu ce impresie sperati ca va ramâne audienta vizionând „Filmând sub gloante"?
  - Sper ca audienta va intelege mai bine situatia din Israel si, mai ales, ce slujba uimitoare au acesti jurnalisti fotografi. Toti se intreaba cum ajunge o fotografie pe prima pagina a unui ziar, iar noi am dorit sa descoperim procesul uneia dintre cele mai mari stiri din lume. Am dorit sa aratam dedicatia si presiunea sub care se afla jurnalistii israelieni si palestinieni, nu numai in termenii problemelor de acces si a „deadline"-urilor scurte, dar probabil mai important, cât de greu fac fata atâtor morti si distrugeri la care sunt martori acesti oameni zilnic. Suntem de parere ca cele mai multe filme despre Israel se axeaza pe politica extrem de volatila si complicata. Noi am fost dornici sa evitam acest lucru cât de mult cu putinta si sa ne axam mai mult pe povestile umane si emotiile din mijlocul conflictului. Nu in ultimul rând (nedorind sa sune prea idealistic), faptul ca atât jurnalistii palestinieni, cât si cei israelieni pot lucra impreuna pentru aceeasi companie, sub acelasi sef, toti având acelasi scop de a pune in lumina ceea ce se intâmpla in Israel, pare sa aduca speranta situatiei din Israel.
  - Cum a primit publicul acest documentar?
  - Cu adevarat ametitor. Ne-a luat prin surprindere, deoarece sunt multe filme nemaipomenite deja produse in aceasta zona. Premiera a avut loc la festivalul de film de la Hot Docs din Canada in aprilie anul acesta, iar reactia a fost fenomenala. Majoritatea audientei a fost destul de socata de ce a vazut, dar din fericire toti au parut sa inteleaga necesitatea unor imagini extreme pentru a infatisa viata de acolo. Multi oameni care l-au vazut au spus ca s-au simtit ca si cum ar fi fost in acel moment cu acel foto-jurnalist, lucru care este foarte important pentru noi.
  - Cum v-ati implicat in producerea documentarelor politice? De ce acest gen?
  - Incercam sa facem filme care pot schimba viziunea oamenilor asupra lumii, chiar daca aceste filme sunt documentare politice sau de alt gen. Ideal ar fi ca oamenii sa-si schimbe modul de a actiona in lume, dar sunt constient ca acesta este un tel foarte greu de atins.
  - Spuneti-ne despre proiectele dumneavoastra urmatoare.
  - Acesta este intotdeauna un aspect sensibil, si este greu sa vorbesc despre el atât de deschis pe cât as vrea, datorita naturii comisionului. Produc o serie de filme scurte despre rezolutia conflictelor non-violente din Uganda, Kenya, Afghanistan si alte câteva locuri neconfirmate. Sunt in desfasurare si filme controversate mai lungi.
  - Ce sfaturi aveti pentru cei ce aspira la meseria de producator de filme documentare?
  - Le recomand sa se intrebe indelung de ce vor sa se implice in producerea unui film documentar. Piata profesionala este atât de competitiva si dezvoltata acum ca orice aspirant la producerea de filme va avea nevoie de o buna indrumare si hotarâre sa continue in climatul actual - sa faci un film care sa se vada oriunde si care sa merite nu e lucru usor. Insa cel mai bun sfat pe care l-am primit eu la inceput a fost sa ma inconjur de oameni care chiar stiu ce fac - experti in domeniile lor si care sunt bucurosi sa imparta ceea ce stiu si altora. Este calea pe care o urmez cu drag si astazi!
ULTIMA ORA
talusa
Securitatea jurnalistilor in zonele de conflict militar

http://www.presamil.ro/SMM/2004/06-07/p%2037.htm
talusa
QUOTE
Cronologia rapirilor in Irak



Cronologia rapirilor de jurnalisti in Irak

Inca din primele zile ale lansarii interventiei militare impotriva regimului lui Saddam Hussein au inceput sa se inregistreze rapiri in randul corespondentilor de presa din Irak. Unele rapiri au avut o motivatie politica, teroristii revendicand retragerea trupelor straine din Irak sau, cum a fost cazul unor ziaristi francezi, eliminarea unei legi adoptate in Franta prin care se interzicea purtarea valului islamic in scoli. Insa nu putine au fost rapirile pentru rascumparare. Cei mai multi dintre ziaristii rapiti au fost eliberati, unii si dupa doua zile sau chiar mai repede, desi rapitorii proferasera amenintari. Lista jurnalistilor rapiti este urmatoarea: 12 noiembrie 2003: Trimisul special al postului de televiziune portughez TSF, Carlos Raleiras, este rapit in sudul tarii. Este eliberat ulterior. 8 aprilie 2004: Fotoreporterul independent nipon Soichiro Koriyama este rapit pe soseaua dintre Amman si Bagdad impreuna cu alti doi compatrioti. Rapirea este revendicata de "Brigada Mujahedinilor". Cei trei au fost eliberati la 15 aprilie. 11 aprilie 2004: Ziaristul francez Alexandre Jordanov, de la agentia Capa, si cameramanul Ivan Cerieix sunt luati ostatici, dar sunt eliberati dupa putin timp. 11 aprilie 2004: Trei jurnalisti cehi sunt rapiti in apropiere de Bagdad. Sunt eliberati la 16 aprilie. 26 mai 2004: Reporterul Jer™me Bony, cameramanul Jean-Francois Renoux si inginerul de sunet Eric Giet, de la postul de televiziune francez France 2, sunt rapiti in apropiere de Fallujah. Rapitorii cer eliminarea legii franceze prin care se interzice purtarea valului islamic in scoli. Cei trei sunt eliberati. 12 august 2004: James Brandon, ziarist la Sunday Telegraph, este rapit la Basra, fiind eliberat la solicitarea liderului radical Moqtada Sadr. 14 august 2004: Micah Garen, directorul unei case de productie de filme documentare din SUA, este rapit de "Escadroanele martirilor" la Nassiriyah, care dau un ultimatum de 48 de ore pentru retragerea trupelor americane din Najaf, amenintand cu executarea ostaticului. Dar Garen este eliberat dupa patru zile. 19 august 2004: Ziaristul italian Enzo Baldoni, de la "Diario", este rapit de "Armata islamica din Irak", pe drumul dintre Bagdad si Najaf. 20 august 2004: Christian Chesnot (RFI) si Georges Malbrunot (Le Figaro) sunt rapiti la sud de Bagdad. Dupa cateva zile actiunea este revendicata de "Armata Islamica din Irak", care cere ridicarea interdictiei purtarii valului islamic in scoli. Cei doi sunt eliberati dupa patru luni, la 21 decembrie. 4 septembrie 2004: Ammar Daham, corespondentul AFP la Ramadi, este rapit si molestat de "Fortele de gherila". 8 septembrie 2004: Canadianul Scott Taylor este luat ostatic la Tall Afar, la nord de Bagdad. Este eliberat dupa patru zile. 11 septembrie 2004: Ziarista turca Zeynep Tugrul, rapita la Sabah in urma cu doua zile este eliberata. 12 octombrie 2004: Reporterul american Paul Taggart, de la World Pictures News, este eliberat dupa doua zile de captivitate. Fusese rapit in Bagdad. 5 ianuarie 2005: Florence Aubenas (Liberation) este rapita impreuna cu translatorul ei irakian. 4 februarie 2005: Giuliana Sgrena (Il Manifesto) este rapita in centrul Bagdadului. La 16 februarie apare intr-o inregistrare video. Este eliberata la 4 martie. 15 februarie 2005: Doi jurnalisti indonezieni, Meutya Hafid si cameramanul sau (Metro TV), sunt rapiti in drum spre Bagdad de "Armata combatantilor". Sunt eliberati la 21 februarie 

talusa
51 de jurnalisti au fost ucisi in 2005
http://www.averea.ro/display.php?data=2005-11-16&id=11371
abcd
In doi ani de Irak au murit mai multi jurnalisti decat in 20 de Vietnam
In timpul interventiei in Irak, martie 2003, si pana azi, au murit cel putin 70 de jurnalisti, irakieni si straini, unul fiind dat disparut. Organizatia Reporteri fara Frontiere subliniaza tributul greu platit de gazetari in Irak, comparand aceasta cifra cu numarul celor decedati in razboiul din Vietnam, intre 1955-1975, cand au murit 63 de gazetari.

Pe langa faptul ca trag in ei, americanii obisnuiesc sa-i retina fara motiv pe ziaristi", scria el. Carroll se adauga pe lunga lista de jurnalisti irakieni si straini rapiti in Irak de la inceputul anului. Pe ea se afla trei romani, o italianca, doi indonezieni, un american si o frantuzoaica. Sapte au fost eliberati, iar americanul Steven Vincent a fost ucis la Basra

Pe scurt, in Irak, viata gazetarilor e una de infern, alaturi de imaginile de cosmar, ei au parte de rapiri, sunt tintiti de lunetistii coalitiei ori insurgenti, si hartuiti.


http://www.adevarulonline.ro/arhiva/2005/O...ie/1239/158397/


talusa
Cel putin in Irak este o stare de razboi[pe care ziaristii nu o poat....scapa!!]

Spre deosebire de alte tari....Luminate!!

QUOTE
Guverne din China, Cuba, Nepal, Bielorusia sau Zimbabwe persista in atacuri din ce in ce mai dure asupra media. Tacerea dinspre Coreea de Nord, Erythreea, Libia si Turkmenistan lasa cum nu se poate mai bine sa se inteleaga cum poate sa fie situatia mass-media in spatele zidurilor fortificate ale acestor tari. Pe continentul american se semnaleaza asasinarea unor jurnalisti in Brazilia si Haiti, incarcerarea a inca doi jurnalisti in Cuba si trimiterea in inchisoare a lui Judith Miller („New York Times“) in Statele Unite. Cuba detine si recordul de represiune pe continent, cu 25 de ziaristi in inchisorile regimului Castro.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.