Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:La Londra A Fost Infiintat Statul Palestinian !?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
March
Ceea ce ar fi trebuit sa fie doar un seminar international, care sa dezbata niscaiva reforme ale Autoritatii Palestiniene si sa mobilizeze iarasi niscaiva miliarde de dolari in folosul poporului palestinian, s-a transformat, spre iritarea Ierusalimului, intr-un for politic unde conducatorii lumii au decis infiintarea Statului Palestinian.

Premierul englez, Tony Blair initiatorul summit-ului de la Londra, a declarat: "Conferinta de la Londra a pus pietrele de temelie ale Palestinei, un stat consolidat si capabil sa supravietuiasca. Oricine poate discuta despre necesitatea infiintarii acestui stat, dar ceea ce am realizat la aceasta Conferinta Internationala este un acord privind masurile care vor fi aplicate pentru infiintarea Palestinei".

Si a mai spus un lucru important Tony Blair: "Rezolvarea conflictului israeliano-palestinian va intari securitatea lumii. Mare parte din otrava care invenineaza relatiile internationale provine din acest conflict si nu va fi liniste pe strazile oraselor europene cata vreme persista conflictul israeliano-palestinian". (...) 23 de tari precum si reprezentanti ONU, ai Consiliului de Securitate, Uniunii Europene, Bancii Mondiale, Fondului Monetar International, Ligii Arabe, au participat la Summitul de la Londra. Israel nu si-a trimis reprezentanti; strategii Ierusalimului au banuit ca, desi in agenda erau inscrise doar probleme minore administrative, menite sa legitimizeze guvernarea premierului palestinian, Mahmud Abbas (Abu Mazen), conferinta se va metamorfoza intr-o mare tribuna politica. (...)

Activismul premierului englez Tony Blair displace la Ierusalim. Evreii nu au uitat anii indelungati ai "Mandatului britanic" in Tara Sfanta, politica duplicitara engleza, masurile revoltatoare ale autoritatilor mandatare impotriva evreilor care, dupa incheierea celui de-al doilea Razboi Mondial, eliberati din lagarele de exterminare, incercau sa emigreze in Eretz Israel. Initiativa lui Tony Blair a reinviat in mentalul colectiv evreiesc amintiri rele. Un responsabil din Cabinetul prim-ministrului Ariel Sharon a declarat ieri: "Li s-a promis palestinienilor un Stat fara sa li se ceara lichidarea terorismului. Li s-a dat un cadou. Israelul apreciaza orice efort international care ii ajuta pe palestinieni sa-si construiasca institutiile statale, economice si politice, dar conducatorii lumii prezenti la Londra ar fi trebuit sa-i avertizeze pe palestinieni ca ajutarea lor e conditionata de incetarea actiunilor teroriste." Cand a fost intrebat daca va desfiinta gruparile armate palestiniene si va aduna armele aflate ilegal in posesia palestinienilor, Mahmud Abbas s-a balbait si a pasat responsabilitatea tuturor problemelor de securitate in directia generalului Ward.
Mahmud Abbas l-a convins pe premierul englez sa nu includa in documentele finale ale Conferintei de la Londra obligatii palestiniene privind lichidarea gruparilor teroriste, dar intr-un interviu acordat mass-media internationale premierul palestinian a avut o pozitie cat se poate de ferma: "Nu voi suporta actiuni teroriste, ele dauneaza intereselor poporului palestinian. Nu e posibila construirea unui stat palestinian independent in conditii de dezordine publica si terorism. Actionam 100% pentru a pune capat terorismului". Presedintele palestinienilor se reintoarce la Ramallah super multumit. Predecesorul sau, Yasser Arafat, n-a iesit din bunkerul de la Ramallah ani in sir, Abbas in schimb a reusit sa mobilizeze pentru cauza palestiniana conducatori ai lumii mai intai la Sharm el Sheikh, iar acum, la Londra. Schimbarea e substantiala. In afara de cecul de 500 de milioane de dolari, Abbas a primit ceva mult mai important: calendarul infiintarii Palestinei libere precum si recunoasterea sa internationala ca lider al poporului palestinian. ( sursa : "Ziua" )
talusa
Blair face niste eforturi de a fi reales cu orice pret![si vrea sa arate opiniei publice din Marea Britanie ca.....a smuls ceva de la Bush, in contul sprijinului din Irak]

Statul palestinian se va ridica.....deoarece intemeierea sa reprezinta si un interes israelian!

P.S.Apropos, March, ce a declarat Abass despre retragerea israeliana din fasia Gaza?

Este de acord cu ea sau nu![eu nu am urmarit "lucrarile farsei de la Londra"]
March

Liderul palestinian, Mahmud Abbas, a declarat, miercuri, la Bruxelles, ca intrevede "o noua era a pacii si sperantei" in Orientul Mijlociu si a incurajat statele din Uniunea Europeana sa acorde in continuare sustinere Autoritatii Palestiniene. Abbas a declarat ca, in pofida distrugerii infrastructurilor de catre armata israeliana in timpul celei de a doua Intifade, ajutorul acordat de UE nu este "zadarnic". "Astazi discutam despre o noua era a pacii si sperantei", a subliniat el, dupa o intrevedere cu presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Durao Barroso. Barroso a subliniat importanta "incheierii violentelor, indiferent ca sunt din partea Israelului sau a miscarilor teroriste". ( sursa : Gardianul)
talusa
March:
QUOTE
.....a incurajat statele din Uniunea Europeana sa acorde in continuare sustinere Autoritatii Palestiniene


Cuvintele de BAZA ale discursului sefului Autoritatii Palestiniene!![in special sustinerea....financiara!] hh.gif
Maria Luiza
QUOTE
conducatorii lumii au decis infiintarea Statului Palestinian.


unsure.gif Altul?
March
Iata o colaborare frateasca intre unii israelieni si unii palestinieni tongue.gif :

Agence France Presse anunta ca doi israelieni , dintre care unul este seful securitatii unei asezari evreisti ( Naaran) din West Bank , impreuna cu doi palestinieni din Ierusalimul de Est au fost prinsi pe cand furau mii de pui de gaina dintr-un asezamant evreiesc din Valea Iordanului.( incarcasera intr-un van 320 de custi fiecare cu cate 20 de pui ) . Tovarasii de hotie erau deghizati cu masti de carnaval evreisti care se folosesc la carnavalul sarbatorii de Purim !

Eclectic
Va rog sa discutati ontopic si, mai ales, sa nu va folositi de atacuri la persoana.
In caz contrar, nu ma doare mana sa apas in continuare pe "delete". wink.gif
talusa
QUOTE (Barrie @ 7 Mar 2005, 07:24 PM)
Va rog sa discutati ontopic si, mai ales, sa nu va folositi de atacuri la persoana.
In caz contrar, nu ma doare mana sa apas in continuare pe "delete". wink.gif

Care au fost atacurile la persoana?

Poate nu avem acelesai idei despre ce inseamna acest lucru!

Sau, poate ca rugam moderatorul sa scrie si mesajele noastre!
talusa
QUOTE (Maria Luiza @ 6 Mar 2005, 03:22 AM)
QUOTE
conducatorii lumii au decis infiintarea Statului Palestinian.


unsure.gif Altul?

Ce nu-i convine moderatorului la Guatemala de Sud, de a sters mesajul?

La asa o intrebare......asa un raspuns[iar inteligenta intrebare nu a fost stearsa]

Iar Mihai ne indeamna sa nu citam mesajul precedent[observi Mihai ca si in cazul ca-l citam...exista aici cineva care nu intelege contextul si apasa pe "delete"...ba este si mandru de acest lucru!!]
4u2

Intrebarea e 6.gifa Londra A Fost Infiintat Statul Palestinian !?

Raspunsul e: si e serios, primarul londrei, un antisemit inrait,are
multa intelegere si iubire fata de palestinieni.
Dar cred ca asta nu e suficient biggrin.gif

Dupa ultimile speculatii, nimeni nu se grabeste cu infiintarea lui.
Nici macar teroristii.
March
Talusa,
Toate comentariile sterse erau in directa legatura cu intrebarea aia stupid-naiva " Altul ? " referitoare la infiintarea Statului Palestinian la Londra. S-a sters totul dar a ramas plutind in aer numai " Altul ?" tongue.gif
talusa
QUOTE (March @ 8 Mar 2005, 12:46 PM)
Talusa,
Toate comentariile sterse erau in directa legatura cu intrebarea aia stupid-naiva " Altul ? " referitoare la infiintarea Statului Palestinian la Londra. S-a sters totul dar a ramas plutind in aer numai " Altul ?" tongue.gif

O intrebare INTELIGENTA nu poate fi stearsa tongue.gif
March
Presedintele Autoritatii Palestiniene Mahmoud Abbas gata sa ia o hotarare dramatica dar si pragmatica pentru a accelera incheirea pacii cu Israelul : Renuntarea la conditia " dreptul de intoarcere " !

March
Un pas hotarat inainte de partea ambelor parti :

Retragerea din Fasia Gaza - inceputul coordonarii israeliano-palestiniene

Ministrul apararii israelian Shaul Mofaz si ministrul palestinian pentru afaceri civile Mohammad Dahlan au discutat despre necesitatea coordonarii retragerii israeliene, prevazuta sa inceapa in cursul acestei veri, in Fasia Gaza. Cei doi demnitari au decis crearea mai multor comitete mixte insarcinate sa coordoneze operatiunile, cu ocazia unei intalniri de aproximativ patru ore, desfasurata joi seara, la Tel Aviv. Israelul urmeaza sa evacueze aproximativ 8.500 de colonisti evrei din cele 21 de implantari din Fasia Gaza si din patru izolate, in Cisiordania, teritorii ocupate de statul evreu in
urma "razboiului de sase zile", in 1967. Pe de alta parte, oficiali israelieni si palestinieni au examinat joi, la Ierusalim modalitati vizand relansarea cooperarii bilaterale in problema detinutilor palestinieni in Israel si de transferare catre Autoritatea Nationala Palestiniana a oraselor palestiniene din Cisiordania.
(Cronica Romana)
fpl
QUOTE (Maria Luiza @ 6 Mar 2005, 04:22 AM)

unsure.gif Altul?

blink.gif ...dar a existat vreounul vreodata?
talusa
QUOTE (fpl @ 25 Apr 2005, 06:45 AM)
QUOTE (Maria Luiza @ 6 Mar 2005, 04:22 AM)

unsure.gif Altul?

blink.gif ...dar a existat vreounul vreodata?

Cand pui aceasta intrebare, lumea pe aici incepe sa se...bilbaie!!
Mai ales ca stiu ca urmeaza o serie de intrebari......in limba mandatului, despre acel...stat! devil.gif

[probabil ca, aici, DANDA......va pune botul!! laugh.gif ]
Maria Luiza
QUOTE (talusa @ 25 Apr 2005, 08:51 AM)
QUOTE (fpl @ 25 Apr 2005, 06:45 AM)
QUOTE (Maria Luiza @ 6 Mar 2005, 04:22 AM)

unsure.gif Altul?

blink.gif ...dar a existat vreounul vreodata?

Cand pui aceasta intrebare, lumea pe aici incepe sa se...bilbaie!!
Mai ales ca stiu ca urmeaza o serie de intrebari......in limba mandatului, despre acel...stat! devil.gif

[probabil ca, aici, DANDA......va pune botul!! laugh.gif ]

Mai bine explica-ne tu ca stii cel mai bine si poate n-o sa te contrazica nimeni.
talusa
QUOTE (Maria Luiza @ 30 Apr 2005, 09:32 AM)
QUOTE (talusa @ 25 Apr 2005, 08:51 AM)
QUOTE (fpl @ 25 Apr 2005, 06:45 AM)
QUOTE (Maria Luiza @ 6 Mar 2005, 04:22 AM)

unsure.gif Altul?

blink.gif ...dar a existat vreounul vreodata?

Cand pui aceasta intrebare, lumea pe aici incepe sa se...bilbaie!!
Mai ales ca stiu ca urmeaza o serie de intrebari......in limba mandatului, despre acel...stat! devil.gif

[probabil ca, aici, DANDA......va pune botul!! laugh.gif ]

Mai bine explica-ne tu ca stii cel mai bine si poate n-o sa te contrazica nimeni.

Tocmai tie sa-ti explic!?

Ce dracu, nu citesti mesajele in care am scris ca......din cauza aburilor mintali...nu esti pe "receptie"?

Eu am scris de zeci de ori pozitia mea despre conflictul din regiune...asa ca, "sapa si vei gasi" rofl.gif

P.S.Sapaturile trebuiesc facute la rubrica de Politica Externa"...nu la Prostitutie devil.gif [am auzit ca nici acolo nu te pricepi.....dar exista si..."paguboase" rofl.gif ]
March
Sa lasam "palariutile" si sa revenim la Orientul Apropiat cu o stire care ar trebui sa bucure pacifistii de pe aici laugh.gif

De dragul prieteniei cu Israelul
Rusia renunta la contractul cu Siria


(...) La Ierusalim, presedintele Rusiei, Vladimir
Putin, a anuntat ca va interzice livrarea de
rachete "Iskander" catre Siria. Fiind primul lider rus care viziteaza
Israelul, Putin s-a straduit sa asigure autoritatile de la Ierusalim
ca tara sa nutreste doar ganduri bune pentru Orientul Mijlociu.
Astfel, dupa intrevederea sa cu presedintele statului-gazda, Moshe
Katzav, si inaintea intalnirii cu premierul Ariel Sharon, liderul de
la Kremlin a declarat ca "militarii nostri intentionau sa vanda
Damascului rachete <Iskander> cu o raza de actiune de 300 kilometri.
Am interzis realizarea acestei afaceri.
Nu se poate spune ca
atitudinea noastra este una iresponsabila. Noi tinem cont de
dorintele partenerilor nostri si facem tot posibilul pentru a nu
incalca echilibrul de forte din regiune", a spus Putin. In Orientul
Mijlociu, a adaugat el, "se livreaza armament din diferite colturi
ale lumii in valoare de 9 miliarde de dolari, din care 6,8 reprezinta
importurile americane, partea rusa cifrandu-se la 500 milioane de
dolari".
( Redactia Curentul)
SORIN
Pa ala care a scris, nu l-au legat inca?? rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Mare e gradina si sigur unii au sa puna botu hh.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.