HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

> La Londra A Fost Infiintat Statul Palestinian !?
March
mesaj 4 Mar 2005, 03:37 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ceea ce ar fi trebuit sa fie doar un seminar international, care sa dezbata niscaiva reforme ale Autoritatii Palestiniene si sa mobilizeze iarasi niscaiva miliarde de dolari in folosul poporului palestinian, s-a transformat, spre iritarea Ierusalimului, intr-un for politic unde conducatorii lumii au decis infiintarea Statului Palestinian.

Premierul englez, Tony Blair initiatorul summit-ului de la Londra, a declarat: "Conferinta de la Londra a pus pietrele de temelie ale Palestinei, un stat consolidat si capabil sa supravietuiasca. Oricine poate discuta despre necesitatea infiintarii acestui stat, dar ceea ce am realizat la aceasta Conferinta Internationala este un acord privind masurile care vor fi aplicate pentru infiintarea Palestinei".

Si a mai spus un lucru important Tony Blair: "Rezolvarea conflictului israeliano-palestinian va intari securitatea lumii. Mare parte din otrava care invenineaza relatiile internationale provine din acest conflict si nu va fi liniste pe strazile oraselor europene cata vreme persista conflictul israeliano-palestinian". (...) 23 de tari precum si reprezentanti ONU, ai Consiliului de Securitate, Uniunii Europene, Bancii Mondiale, Fondului Monetar International, Ligii Arabe, au participat la Summitul de la Londra. Israel nu si-a trimis reprezentanti; strategii Ierusalimului au banuit ca, desi in agenda erau inscrise doar probleme minore administrative, menite sa legitimizeze guvernarea premierului palestinian, Mahmud Abbas (Abu Mazen), conferinta se va metamorfoza intr-o mare tribuna politica. (...)

Activismul premierului englez Tony Blair displace la Ierusalim. Evreii nu au uitat anii indelungati ai "Mandatului britanic" in Tara Sfanta, politica duplicitara engleza, masurile revoltatoare ale autoritatilor mandatare impotriva evreilor care, dupa incheierea celui de-al doilea Razboi Mondial, eliberati din lagarele de exterminare, incercau sa emigreze in Eretz Israel. Initiativa lui Tony Blair a reinviat in mentalul colectiv evreiesc amintiri rele. Un responsabil din Cabinetul prim-ministrului Ariel Sharon a declarat ieri: "Li s-a promis palestinienilor un Stat fara sa li se ceara lichidarea terorismului. Li s-a dat un cadou. Israelul apreciaza orice efort international care ii ajuta pe palestinieni sa-si construiasca institutiile statale, economice si politice, dar conducatorii lumii prezenti la Londra ar fi trebuit sa-i avertizeze pe palestinieni ca ajutarea lor e conditionata de incetarea actiunilor teroriste." Cand a fost intrebat daca va desfiinta gruparile armate palestiniene si va aduna armele aflate ilegal in posesia palestinienilor, Mahmud Abbas s-a balbait si a pasat responsabilitatea tuturor problemelor de securitate in directia generalului Ward.
Mahmud Abbas l-a convins pe premierul englez sa nu includa in documentele finale ale Conferintei de la Londra obligatii palestiniene privind lichidarea gruparilor teroriste, dar intr-un interviu acordat mass-media internationale premierul palestinian a avut o pozitie cat se poate de ferma: "Nu voi suporta actiuni teroriste, ele dauneaza intereselor poporului palestinian. Nu e posibila construirea unui stat palestinian independent in conditii de dezordine publica si terorism. Actionam 100% pentru a pune capat terorismului". Presedintele palestinienilor se reintoarce la Ramallah super multumit. Predecesorul sau, Yasser Arafat, n-a iesit din bunkerul de la Ramallah ani in sir, Abbas in schimb a reusit sa mobilizeze pentru cauza palestiniana conducatori ai lumii mai intai la Sharm el Sheikh, iar acum, la Londra. Schimbarea e substantiala. In afara de cecul de 500 de milioane de dolari, Abbas a primit ceva mult mai important: calendarul infiintarii Palestinei libere precum si recunoasterea sa internationala ca lider al poporului palestinian. ( sursa : "Ziua" )

Acest topic a fost editat de March: 4 Mar 2005, 03:39 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
March   La Londra A Fost Infiintat Statul Palestinian !?   4 Mar 2005, 03:37 PM
talusa   Blair face niste eforturi de a fi reales cu...   5 Mar 2005, 07:59 AM
March   Liderul palestinian, Mahmud Abbas, a declarat, mie...   5 Mar 2005, 01:54 PM
talusa   March: QUOTE .....a incurajat statele din Uniunea ...   5 Mar 2005, 06:56 PM
Maria Luiza   QUOTE conducatorii lumii au decis infiintarea Stat...   6 Mar 2005, 03:22 AM
March   Iata o colaborare frateasca intre unii israelieni ...   7 Mar 2005, 02:12 PM
Eclectic   Va rog sa discutati ontopic si, mai ales, sa nu va...   7 Mar 2005, 07:24 PM
talusa   QUOTE (Barrie @ 7 Mar 2005, 07:24 PM) Va rog sa di...   7 Mar 2005, 07:56 PM
talusa   QUOTE (Maria Luiza @ 6 Mar 2005, 03:22 AM) QU...   7 Mar 2005, 08:10 PM
4u2   Intrebarea e a Londra A Fost Infiintat Statul Pale...   8 Mar 2005, 12:30 PM
March   Talusa, Toate comentariile sterse erau in directa...   8 Mar 2005, 12:46 PM
talusa   QUOTE (March @ 8 Mar 2005, 12:46 PM) Talusa, Toate...   8 Mar 2005, 01:59 PM
March   Presedintele Autoritatii Palestiniene Mahmoud Abba...   16 Mar 2005, 01:57 PM
March   Un pas hotarat inainte de partea ambelor parti : ...   23 Apr 2005, 04:56 PM
fpl   QUOTE (Maria Luiza @ 6 Mar 2005, 04:22 AM) ...   25 Apr 2005, 05:45 AM
talusa   QUOTE (fpl @ 25 Apr 2005, 06:45 AM) QUOTE (Ma...   25 Apr 2005, 07:51 AM
Maria Luiza   QUOTE (talusa @ 25 Apr 2005, 08:51 AM) QUOTE (fpl ...   30 Apr 2005, 08:32 AM
talusa   QUOTE (Maria Luiza @ 30 Apr 2005, 09:32 AM) QUOTE ...   30 Apr 2005, 08:39 AM
March   Sa lasam "palariutile" si sa revenim la ...   30 Apr 2005, 10:29 AM
SORIN   Pa ala care a scris, nu l-au legat inca?? ...   30 Apr 2005, 10:39 AM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 May 2024 - 12:25 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman