Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Deserturi
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Cartea de Bucate a Hanului
Pagini: 1, 2
Kristin
Zaharul lichid colorat care se foloseste pentru decoratiunile de mai sus arata asa:

user posted image

user posted image

user posted image

L-am cumparat de aici, din Germania,de la magazinul Plus, dar am vazut si prin alte magazine. E produs de o firma nemteasca.

Daca vedeti pe undeva prin Romania de cumparat, instiintati-ma si pe mine, va rog. Sau daca vedeti ceva asemanator.

Merci.
Ela
chiar ma intrebam care-i treaba cu zaharul colorat... Kristi, merci ca ai dat lamuriri. o sa incerc sa dau de el si prin romanica. tre sa fie la vreun supermarket pe undeva smile.gif
Kristin
Desi s-ar putea sa nu fie asa imbietoare imediat dupa Sarbatori.... am promis ca saptamana asta postez reteta.

PRAJITURA CARAMEL CU FOI DE NAPOLITANA

TIMP NECESAR:
- 20 minute preparare
- 2-3 ore se lasa sa se raceasca si sa se preseze

INGREDIENTE:

- 4 foi de napolitana
- 450 gr zahar
- 5 oua
- 2 linguri cacao
- un pachet unt
- 150 gr. nuci macinate

1. Se amesteca 200 gr. zahar, cu ouale, cacaoa, untul:

user posted image

2. Se caramelizeaza 250 gr. zahar. Cand s-a topit se adauga nucile si se amesteca bine, apoi se adauga amestecul de la punctul 1.

user posted image

Cand amestecul devine fluid, se umplu foile cu acesta. Deasupra va fi foaie. Se preseaza cu greutati vreo 2-3 ore. Apoi se taie bucati. E delicioasa.

user posted image

user posted image

Pofta !
Oiski-Poiski
Prajitura cu cirese si cocos


1 kg fructe
200 gr unt
500 gr zahar
2 pachetele zahar vanilat
8 galbenusuri si 6 albuse
175 gr faina
150 gr Speisestärke (cred ca-i zice amidon alimentar )
2 lingurite praf de copt
175 gr de Kokosraspel (nuca de cocos)

Ciresele se spala, se scot samburii.Untul , 125 zahar , zaharul vanilat se bat bine .Se adauga cate unul galbenusurile.150 gr faina, amidonul, praful de copt se amesteca si se adauga peste unt si oua.Se unge o tava lunga si se pune in ea amestecul de mai sus.Ciresele se trec prin faina ramasa si se pun in tava peste amestec.
Se da la cuptor preincalzit la 175 ° si se coace cam 25 minute.
Albusurile se bat bine cu restul de zahar , se adauga 150 gr kokos .Acest maglaveis se pune peste prajitura , se presara peste restul de kokos si se mai da la cuptor inca 25 minute.

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.