Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Lucruri Pe Care Credem...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
Pagini: 1, 2
sebyshoru
Sunt de acord ca viata te face sa recurgi la tot felul de rezolvari extreme dar nu cred totusi ca o persoana cat de cat inradacinata in principii, ar face chiar orice... sincer prefer da mor eu decat sa omor o persoana, mai ales daca persoana respectiva nu a facut nimic pentru a merita asa o sentrinta si de fapt pana la urma cine sunt eu sa dau sentinte hh.gif ...in fine... chiar cred ca nu am face chiar orice numai pentru ca asa ne imping imprejurarile... si chiar conteaza pentru cine trebuie sa te sacrifici... sau daca merita sa te sacrifivci pentru persoana respectiva, inclusiv daca acea persoana esti tu tongue.gif .
iniya
QUOTE (sebyshoru @ 7 Dec 2005, 11:58 PM)
Sunt de acord ca viata te face sa recurgi la tot felul de rezolvari extreme dar nu cred totusi ca o persoana cat de cat inradacinata in principii, ar face chiar orice... sincer prefer da mor eu decat sa omor o persoana, mai ales daca persoana respectiva nu a facut nimic pentru a merita asa o sentrinta si de fapt pana la urma cine sunt eu sa dau sentinte hh.gif

Cred ca tot ceea ce facem si asta poate intra pana si in situatiile extreme, de maxima intensitate, frica, denota caracterul nostru.
Sunt pers care afirma ca nu ar face un lucru: de ex @sebyshoru care nu ar omori o pers sub nici o forma; poate ca ar fi interesant sa ne gandim la o ipostaza si asa..desi este incorect sa o analizam acum cand suntem calmi si plantati in fata calculatorului..poate ne vom da seama ca acum vedem intr-un anumit fel situatia..o gandim mai bine zis..si atunci cad suntem cu adevarat pusi in fata ei..nu mai gandim ci intervine direct insttinctul apararii propriei pers, frica...

Niciodata nu spune niciodata. smile.gif ..parerea mea rolleyes.gif

Eu sincer nu bag mana in foc ca nu as face nimic in nici un caz intr-o situatie anume; pt ca..acum pot sune da/nu; dar atunci e atunci si..acum e acum mwah1.gif sunt pur si simplu sincera cu mine.
sebyshoru
Draga iniya fiecare vorbeste aici in numele lui, eu sunt sigur de anumite chestii pe care nu le as face, fiind convins ca actionez dupa ceea ce consider eu bine, si am avut cateva situatii in care mi am demonstrat asta, asta insa se aplica in mod clar si indiscutabil in cazul meu, dar eu incerc sa zic ca sunt sigur ca nu sunt un caz singular...

Nu pot sa te contrazic insa ca -unele- persoane, ar putea face unele fapte, constranse fiind de imprejurari; asa ca nu pot sa garantez pentru altii, eu doar propun o noua imagine a lucrurilor, sa gandim ca am putea totusi ca oamnei sa ne cenzuram, sa facem ceea ce credem de cuviinta, nu ceea ce ne dicteaza instinctul.
Sincer cred cu tarie ca suntem "oameni" si nu animale care actioneaza dupa instinc, cred ca am evoluat destul cat sa ne putem ghida dupa principii si dupa morala, nu numai dupa instinc. rolleyes.gif
iniya
QUOTE (sebyshoru @ 10 Dec 2005, 01:15 AM)
Draga iniya fiecare vorbeste aici in numele lui, eu sunt sigur de anumite chestii pe care nu le as face, fiind convins ca actionez dupa ceea ce consider eu bine, si am avut cateva situatii in care mi am demonstrat asta, asta insa se aplica in mod clar si indiscutabil in cazul meu, dar eu incerc sa zic ca sunt sigur ca nu sunt un caz singular...


Incep prin a-mi cere scuze; ma luase guritza pe dinainte; asa este fiecare vb in numele sau smile.gif

La urma urmei "Destinul e caracterul omului"-Heraclit
Ceea ce ajungi sa faci cu viata ta esti tu, ceea ce construiesti pana cand inchizi ochii pt..totdeauna. Cat despre 'instinctul de aparare ' este ceva necontrolabil..din pacate..sau nu; fiecare o face; este in natura noastra; pb se pune cum intelegem aceasta aparare; intr-o forma defensiva sau...dar deja cred ca ne indepartam de la subiect biggrin.gif ... biggrin.gif oricum am inteles ideea si mwah1.gif sorry.gif
edittha
Nu stii ce iti poate oferi viata, in ce situatie te poate pune ,asa ca , poti face orice . Uneori spui: eu sa fac asa ceva? Da, tu poti face ceea ce nu te astepti daca situatia in care esti pus ti-o cere.
fis_tic
mai ales cand gasesti atatea scuze si motive in carti
sebyshoru
@fis_tic


QUOTE
mai ales cand gasesti atatea scuze si motive in carti


?!? cum ar fi?
Insa eu cred ca viata difera in marea majoritate a cazurilor de motivele si scuzele cartilor... se aseamna dar parca... niciodata nu este asa 100%... blink.gif
LINICA
Ma gandeam ca daca topicul era numit "lucruri pe care credeam ca nu le vom face niciodata", as avea o lista uriasa... sad.gif
Dar la urma urmei, tot raul este spre bine. wink.gif
John B
E mai usor sa spui lucruri pe care credeam ca nu le voi face niciodata.
In fond, nu poti stii acum ce vei face peste 3 zile, daramite peste 5-10 ani
Mie daca cineva mi-ar fi spus acum 10 ani ce fac acum, i-as fi spus ca e nebun si l-as fi trimis la plimbare!
mdA!
nu (cred) ca voi face niciodata totul pentru un barbat.
Nicoleta
QUOTE (alexa @ 8 Mar 2006, 02:31 PM)
nu (cred) ca voi face niciodata totul pentru un barbat.

Eu credeam asta, dar nu credeam ca o sa si merite (sa faci totul pt un barbat)
si nu credeam ca o sama apuc de a doua facultate, nu credeam ca voi fi in stare sa arbitrez, sau sa o fac pe reporterul... thumb_yello.gif ... oare ce-o sa fac din lucrurile la care nu m-am gandit? jamie.gif
willie
Am renunat de mult sa mai cred ca exista lucruri pe care nu le-as face niciodata...da' chiar niciodata... Exista multe lucruri pe care nu le-as face in "mod normal". In general nu ii judec pe altii prea aspru pentru ceea ce fac, presupun ca nu s-a putut altfel... Adevarul e ca fiecare suntem capabili de orice...mai ales cand vine vb de lucruri rele...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.