Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Oua Albe - Oua Maro
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3
Cla
rofl.gif cool... rofl.gif
flori
Fratilor mai incet cu atitea oua ca dati in icter sau colesterol ... laugh.gif Doctorul recomanda cel mult 2 oua pe saptamina eu va recomand pe cele Faberge nu sint nici albe nici maro dar sigur sint sanatoase si mai ales frumoase nu...user posted image
Cla
Cat oare costa o cutie cu 10 de-astea? icter ioc, colesterol ioc, dar damblaua... ohno.gif
flori
Pai cred ca o duzina nu prea ai cum sa cumperi ca-s unicate dar macar unul tot merita numai ca trebue sa renunti la multe... mai bine renunti la ouale lui Faberge si te bucuri de viata iar din cind in cind mai deschizi hanul si te uiti la poze!!! laugh.gif
simonsays
Cla, nu costa mult... daca te vinzi sclav 1000 de ani de acu' incolo, poate cumperi asa, cam un sfert de ou Faberge ... spoton.gif

QUOTE
eu va recomand pe cele Faberge nu sint nici albe nici maro dar sigur sint sanatoase si mai ales frumoase


hai ma flori, da-o naibii de treaba ... ma, frumoase sint, da' sanatoase ... ?!?! ohyeah.gif stomacul meu cred ca nu ar digera asa ceva... si mi-as face mari probleme in privinta evacuarii unui ou intreg.. de, nu am cloaca de gaina... rofl.gif
ausländer
Dupa o mica vizita in sala de operatie, te poti trezi si cu cloaca de gaina, simonsays. Nici nu-ti inchipui pana unde a ajuns stiinta in ziua de azi...
flori
M-am referit la sanatatea oualor...daca te gindesti la cit pot trai!
Daca o sa le cumperi cumva nu ti-as recomanda sa le maninci...acu stomacu ca stomacu dar ar fi pacat de oua!!! rofl.gif
Dar cine stie cu cloaca aceea de gaina daca nu s-ar putea sa fie chiar productiva ideea ... unsure.gif dupa model Poate faci oua Faberge, coll afacere! Bunica punea in cuibar un ou mare ca model pentru gaina, asa ca poate daca punem oua Faberge...!!! blink.gif
simonsays
auslander, nu, multumesc, iti cedez intaietatea ideii, patenteaz-o, si opereaza-te tu spoton.gif

flori, cred ca as sta mult si bine cu Faberge-u' langa mine, pana clocesc unu la fel rofl.gif
QUOTE
Bunica punea in cuibar un ou mare ca model pentru gaina
si daca punea un ou mic, gaina facea oo mici ? blink.gif cool .. n-a incercat si cu oo patrate ? rofl.gif
bdl
QUOTE (flori @ 14 Feb 2005, 10:51 AM)
Bunica punea in cuibar un ou mare ca model pentru gaina, asa ca poate daca punem oua Faberge...!!! blink.gif

.... sa vezi scandal ce-i trage cocosu...din gaina curva nu o scoate toata viata... hh.gif
Diana-Maria
Ba io zic ca cele mai bune OĂ este oăle de tzară.
Să nu ma contrazicetzi ! mwah1.gif
Mrs. Rogers
Asta cu culoarea oualor e un mit .

http://www.aeb.org/professional/productinfo/shelleggs.html

Shell Color -It can be either white or brown and is determined by the breed of the hen. It has no effect on quality, cooking properties or nutritive value.

Yolk Color -It's determined by the feed of the hen

Shell=coaja si yolk = galbenus
Mrs. Rogers
QUOTE
Some people prefer brown eggs to white, or vice versa. The only difference is in the breed of the hen. If hens have the same type of feed ration, the eggs will be nutritionally equivalent, regardless of shell color. They also have the same flavor, keeping quality, and whipping and cooking characteristics
.

Spune aici ca hrana gainilor determina calitatea oualor si nu culoarea cojii. Coaja are o culoare determinata de rasa gainii si nu de mancarea gainii. De aceea ouale de la tara sunt mai sanatoase fiindca gainile sunt hranite natural.
Buna intrebare oricum. Si eu crdeam ca cele maro sunt mai bune pana n-am cauat pe net smile.gif
simonsays
QUOTE (Diana-Maria @ 17 Feb 2005, 02:49 AM)
Ba io zic ca cele mai bune OĂ este oăle de tzară.

da ba, da' DE CARE TZARA ?? Canada, State, refege,... Australia ?? ohyeah.gif

..si uite asa, ajungem la problema esentiala... unde emigram ?? rofl.gif
Oiski-Poiski
Emigram acolo unde sunt ouale mai bune, mai mari, mai gustoase , mai sanatoase, mai ecologice ... rofl.gif
Unde poate duce dom'le oul........... ohyeah.gif
simonsays
mda, la Cornu .... roflmao.gif
Oiski-Poiski
sau Scociorata din deal rofl.gif laugh.gif roflmao.gif
Diana-Maria
Am o problema!
Daca nu-mi dau astia viza pentru Cornu, Scociorata din dea sau Patirlagele din vale?
cry.gif
Cum mai ajung eu in aceste destinatii exotice, raiul oualelor bejulii ?
rofl.gif
Oiski-Poiski
Treci fraudulos granita !!!! ohyeah.gif
axel
Ce noroc ca nu mananc oua spoton.gif
simonsays
da' ce le faci, le bei ? spoton.gif
Oiski-Poiski
Simonsays, vei rade dar am un verisor care cand era mic se ducea la cuibarul gainii, fura oul, facea o gaura in el si-l bea.
Igit, igit, pfui drool.gif .
simonsays
am mai auzit de "strategia" asta de a "ataca" oole... de gaina ! biggrin.gif cica face bine la voce .. hmm .. si sint pline de alde vitamine, minerale, alea-alea; le prefer omleta totusi ... daca ma gandesc prea mult la oo crude baute, imi amintesc de bancu ala scarbos cu galeata de muci, si imi trece pofta de toate cele ... rofl.gif
simonsays
acuma, revenind on-topicus, prefer sa cumpar oo "maro", pen ca am observat ca sint mai mari - e o chestie pur.. empirica, ca sa zic asa; se pare ca alea mai raman la vanzare cand ajung eu in piatza laugh.gif ; oole albe le cumpar de paste, ca alelalte, vopsite, arata ca dracu; cam asta e toata "filosofia" oolelor...
Oiski-Poiski
Apropo, stie careva cum sa vopsesc ecologic ouale astea albe ?????
Suc de sfecla pentru alea rosii si ....mai ziceti si voi ceva .....
bdl
Vrei si maro si galbene?
Tot ecologic si biodegradabil.... tongue.gif
Oiski-Poiski
tovarasaaaaaaaa, bdl vorbeste murdarrrrrrr harhar.gif

galbene vreau , maro nu
bdl
Epilate sau nu?
Oiski-Poiski
cu laserul.....
Sushi
In lipsa de laser ofer ceara mea depilatoare, e batrina numa de vreo doi ani dar inca smulge firele de par din radacina.
Cla
Tocmai am stiut ca esti sadista, Planoristo, dar si masochista...?? huh.gif
Always Pilca soft: user posted image wink.gif
bdl
Am auzit ca cea mai moderna metoda e cu....limba..... mwah1.gif
Cla
Da' de unde, cu dintii, desi e nasol cand ai peri intre... 6.gif
Totusi, prefer de culoare neagra, la fel ca buzele... spoton.gif

Ce porcarie de topic a ajuns din sarmanele oua... rofl.gif

Acum serios: Cumnata-mea era fan de lichior de oua, pana ce i-am demonstrat ce fain se scurge pe fata... cu tampita explicatie ca sperma e la fel...
"Kaloderma, sanft wie Sperma."
Nu mai pune mana pe lichior de oua de-atunci, deja de 23 de ani... spoton.gif

rofl.gif
Oiski-Poiski
Mai, mai, ce barbati imaturi ... nonono.gif .
Va sfatuiesc sa cititi cartea " Inteligenta emotionala in educatia barbatului ! harhar.gif bop.gif
Cla
"Cum sa crestem un barbat", editia Familia... incepe cu: "A se da de micul dejun lui tati oua maro, se bucura si mami de-asta, seara..." rofl.gif
Oiski-Poiski
De ce Moses s-a ratacit 40 de ani prin desert ? Pentru ca nu a vrut sa intrebe incotro sa se duca .
De ce unii barbati raman copii pana la moarte ? Pentru ca se incapatineaza sa nu se maturizeze yeah.gif .

Diana-Maria
Am in frigider oaua de ambele amindoua culorile.
Din care sa fac omleta?
Mihai
Combina-le. tongue.gif
Oiski-Poiski
Exact ! Ia albusul de la alea albe si galbenusul de la alea maro ca sunt mai mari, mai sanatoase,mai portocalii, mai gustoase .Si daca iti trece cu adevarat prin cap sa faci asta ai grija sa nu te vada nimeni rofl.gif rofl.gif .
Sushi
QUOTE (Oiski-Poiski @ 24 Feb 2005, 09:42 PM)
Ia albusul de la alea albe si galbenusul de la alea maro ca sunt mai mari, mai sanatoase,mai portocalii, mai gustoase

Io asta mi-o notez in carnetelul cu retete si o fac duminica! Mersi de idee.
p.s. omleta este cind oole se bat pina ma racoresc si apoi le frig in oloi de floria soarelui?
Oiski-Poiski
Stai ca-ti spui io : Deci iei niste oua albe si maro , le incerci sa vezi daca sunt proaspete si asta presupune urmatoarea: Iei un pahar cu apa si bagi oaule in pahar.Cele proaspete se duc la fund , cele vechi se ridica la suprafata.Dupa ce ai constatat cat de ... sunt oile , le spargi pe dansele usurel ca sa poti separa albusul de la cele albe si galbenusul de la cele maro .Pe astea le amesteci fara delicatete, deci asa ca si cum ti-ai inchipui ca-i faci freza lu soacra-ta.
Apoi tai niste sunculita afumata fasii-fasii , le pui intr-o tigaie sa sfarie si apoi torni oile batute.Poti sa bagi printre oi si un pic de patrunjel verde, boia dulce si ceti mai trece prin cap.
Pofta buna
Oiski-Poiski
Hai ca va mai spui o poveste: Cand era varu-miu mic (baiat destept) i-a zis intr-o zi lu muma-sa : Mama iti dai tu seama daca din ouale ce le face gaina iasa asa o omleta mare dar mai din ouale calului ce omleta uriasa ar iesi ??? yikes.gif
Minunat copil, tin tare mult la el wub.gif .
Mistinguett
Ce stiu eu de la bunica despre diferenta intre ouale maro si cele albe este ca difera galbenusul - sunt preferate pentru prajituri si maioneza pentru ca ies mai colorate. Sunt bune si de vopsit rosu pentru Paste pentru ca prinde coaja culoare mai intensa.

Dar prea vedeti ouale in alb si maro. Mai sunt si cele de rata, care au nuante superbe de vernil, apoi cele de prepelita care au pete (si care demonstreaza ca marimea nu conteaza, multe sa fie). Trebuie sa fie neaparat de gaina?
Oiski-Poiski
A, nu Misti , oua sa fie, eu ma am bine si cu alte clocitoare ohyeah.gif .
Oiski-Poiski
Stiati ca pe aici exista "oua chinezesti" ? Adica oua crude de rata se conserveaza 50-100 de zile in calcar, sare si nu mai stiu ce si apoi se mananca.
Diana-Maria
... Dupa care se da ortu` popii !
cry.gif
Oua clocite... Brrrr ! cry.gif
Cla
QUOTE (Mistinguett @ 24 Feb 2005, 09:11 PM)
Trebuie sa fie neaparat de gaina?

De barbat is mai faine, Misti spoton.gif

Dar acum fara prostii: Oua maro , negre sau albe nu au de-a face cu gaina care are pene albe, negre sau maro.
E vorba de rasa si gene... mutulica a avut dreptate, in China e o rasa de gaini care fac oua negre... wink.gif jamie.gif
Cla
QUOTE (Oiski-Poiski @ 24 Feb 2005, 09:20 PM)
Stiati ca pe aici exista "oua chinezesti" ? Adica oua crude de rata se conserveaza 50-100 de zile in calcar, sare si nu mai stiu ce si apoi se mananca.

Meinst Du "verlorene Eier?"
Die tut man in Salzwasser + ein bißchen Essig, halten sich ewig, können auch von Ente sein, müssen aber nicht aus China kommen, sondern bloß um die Ecke, vom Bauern...

Ach ja: von Beruf bin ich Koch. smile.gif

Und Rumpsteak - Fan, mit Bratkartoffeln + Kräuterbutter, natürlich selbstgemacht... spoton.gif
Und Mäusle, Rindfleischsuppe mit viel Gemüse, hinterher mit Meeretich und Kartoffeln... yeah.gif

Jetzt hab' ich mir selber Appetit gemacht, Mensch... cry.gif
Oiski-Poiski
Cla, habar nu am de ce le zice "Chinesische Eier" (poate e ceva specific la chineji ) insa le conserveaza in calcar zile intregi hmm.gif .
Ca dupa aceea esti "verloren" pot sa-mi inchipui rofl.gif .

Cla
QUOTE (Oiski-Poiski @ 25 Feb 2005, 06:36 AM)
Cla, habar nu am de ce le zice "Chinesische Eier" (poate e ceva specific la chineji

La barbati, probabil spoton.gif
QUOTE
Ca dupa aceea esti "verloren" pot sa-mi inchipui rofl.gif

Femeile, da, ca n-au...
Abgesehen von den Eiern, nennt es sich Schwanzneid spoton.gif

rofl.gif
skysurfer
Pai la oo de ce nu se aplica regula de la om: alb cu alb fac un alb, alb cu negru fac un cafe-au-lait, negru cu negru fac unul si mai negru si asa mai departe?
Ar fi ceva ca si omul sa faca plozi in functie de ce mananca... biggrin.gif La mine ar fi baut lapte cu putina cafea cam in fiecare zi, dar ma gandesc la aia albi ca zapada ca mananca numai lactate. Inseamna ca Kinezii mananca banane multe,nu?
Eu unul anul trecut de Pasti nu gaseam pe nicaieri oua albe ca sa le fac un galben deschis, asa ca am luat doua cofrage de oo maro si am intrebat din magazin in magazin dc nu au vopsea alba de ouo. Mi-au zis ca nu, doar dc vreau vopsea maro de oua albe. biggrin.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.