Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Terorismul In Lume
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Mihai
Credeti ca atacurile teroriste se vor intensifica anul acesta, dupa evenimentele din Irak?
Mistinguett
Ma asteptam la noi atacuri la vremea cand a inceput invazia Irak-ului. Si acum inca mai astept ceva sa se intample. Cred ca depinde foarte mult de politica americanilor de acum incolo - au cel putin 3 zone de pericol care, fortate, s-ar putea sa duca la atacuri teroriste.

Din ce am auzit pe fuga aseara, intr-una din zone (Palestina/Israel) au luat o atitudine desteapta, dar care sa vedem la ce duce.

Masurile de securitate care se iau acum sant in cea mai mare parte ridicole. Nu spun ca nu sant necesare, dar au fost duse la extreme aberante, si cu mari lipsuri. Deci d.p.d.v. securitate, cred ca noi atacuri sant posibile. Nu am o minte criminala, dar si asa observ ocazii si posibilitati nenumarate.

Consider ca motivul pentru care atacurile teroriste nu s-au intamplat este ca ar fi dat americanilor motive (justificare) sa atace mai puternic. E strategie politica.

Umila mea parere. Cica femeile nu se pricep la politica, asa am auzit. cool.gif
ypsilonalpha
Despre ce fel de atentate vorbim? Ca daca e vorba de atentate "minore" (daca se pot numi asa) atunci nu trece saptamina fara un atentat sinucigas in Israel. Daca e vorba de atentate de mari proportii precum cele de la WTC ... ma indoiesc sa mai aiba loc evenimente de asa amploare.
SORIN

Singura diferenta intre atentate, e numarul celor afectati.....

In spatele numerelor se afla niste nume...iar in spatele fiecarui nume se " ascunde " un suflet !

Sorin.
Petru
Atentatele teroriste sunt flagelul acestui inceput de secol si din cate se pare vor continua asa pentru multa vreme.
Masuri de atenuare a acestora nu prea se gasesc si nici nu par sa existe.
ypsilonalpha
Cred ca ultimele doua saptamini au dat deja raspunsul. Atentate in Arabia Saudita, atentate in Cecenia, atentate la Casablanca (si sa nu uitam acele tentative de atentat din Romania care zice-se ca au fost dejucate de SRI + serviciile secrete "aliate") ... intr-adevar, a crescut din pacate densitatea lor, si nu cred ca e numai o intimplare.
SORIN

Poate cineva sa explice ce inseamna Terror !!

Care e definitia dupa parerea dv. si ce scop are ??

Sorin.
oaspetele
Esential la "terror" e aparenta lipsa de programare si posibilitatea de a fi atacat din toate directiile , la orice ora din zi si noapte.
Aceasta incertitudine , prin amplificare , se transforma in teroare. Ne terorizeaza lipsa de aparare , posibilitatea de a fi surprinsi de un atac si imposibilitatea reala de a riposta.
E o frica la patrat.
SORIN
Cel putin patru persoane au fost ucise intr-un atentat sinucigas petrecut ieri intr-un centru comercial din orasul Afula, nordul Israelului, printre victime numarindu-se si atentatorul, relateaza Reuters, citind postul public de radio israelian. In atac au fost ranite cel putin 15 persoane, iar politia banuieste ca explozia a fost provocata de o femeie-kamikaze. Este vorba de un al treilea atac sinucigas petrecut in decurs de doua zile.
Atentatul s-a produs la numai citeva ore, dupa alta tentativa, esuata, insa: un kamikaze palestinian a detonat o incarcatura exploziva de aprope 20 de kilograme, pe care o transporta pe bicicleta, in apropiere de un vehicul militar israelian aflat in Fisia Gaza, reusind doar sa raneasca trei soldati israelieni. La rindul sau, acest atac, petrecut in apropiere de colonia israeliana Kfar Darom, a survenit a doua zi dupa ce un militant palestinian deghizat in evreu ultraortodox a detonat o incarcatura exploziva linga un autobuz din Ierusalim, omorind sapte persoane.(L.C)

Din EVZ. de azi!!

Sorin.
oaspetele
Ca o continuare , ar fi interesant sa se constate ce popor a "realizat" cele mai multe acte de terorism. Cred ca ar spune multe , despre psihologia teroristului .
Petru
Cred ca inca suntem departe de a cunoaste in detaliu mecanismele de desfasurare a unor acte teroriste in spiritul unei comunitati oarecare. Dar se poate gasi o explicatie in gestul unor lideri de opinie care in toate luarile de pozitie nu fac decat sa indemne la revolta fata de un stat sau altul,ei sunt cei care stau de fapt la baza actelor teroriste si tot ei ar trebui sa fie primii trasi la raspundere in caz de distrugere de vieti omenesti.
marky
Perfect adevarat.. numai ca aici problema este ca acesti oameni sunt putini.. si sunt foarte greu de prins (ex: Ben Laden). Cred ca ar trebui sa se mearga mai departe si sa fie schimbat si modul de gandire al popoarelor respective. Daca acei lideri nu ar avea marionetele (teroristii) lor, ei ca persoana n-ar mai reprezenta nici un pericol pt omenire.
Petru
Sutem in situatia de a recunoaste ca nu putem face nimic...
marky
nu-i adevarat... daca gandim asa inseamna ca ne consideram invinshi.
Uite de ex. in Irak .. majoritatea teroristilor palestinieni provin din Irak, Saddam Husein oferea o suma imensa de bani familiei celui care se ducea sa se sinucida in Israel.. Acum noul guvern va incerca sa schimbe pe cat cu putinta mentalitatea poporului irakian, sa-i creasca nivelul de trai.. si prin acest mod sa diminueze pe cat se poate manifestarea terorismului in aceasta tara.
Petru
Desigur ca nu sunt o persoana fatalista.
Este adevarat ca am putea face ceva dar cred cu adevarat ca in fata terorismului nu se poate replica in asa fel incat sa fie pus la pamant in mod definitiv. Este o boala incurabila a societatii.
oaspetele
Si totusi , eu zic ca se poate face ceva ... cum era vorba aia ??? Sa taiem raul de la radacina !! mad.gif
Petru
Problemele ramase nerezolvate cu privire la posibilitatea punerii in practica a unor atacuri teroriste, dupa 11 septembrie, sunt la ordinea zilei.
Pe tapet in aceste momente apare un "scandal" declansat de revolta Arabiei Saudite referitor la atacurile din 11 septembrie: http://www.jurnalul.ro/modules.php?op=modl...order=0&thold=0
gio19ro
In articolul acela nu se spune nimic concret.

" Potrivit BBC, criticile nu s-au referit atât la ceea ce a făcut Riyadul, ci mai degrabă la ce nu a făcut acesta împotriva teroristilor, în conditiile în care 15 dintre cei 19 pirati ai aerului de la 11 septembrie erau cetăteni sauditi.
NEPRICEPERE SI GHINION. Restul raportului critică „neîndemânarea, lipsa de colaborare si comunicare, lipsa de creativitate si ghinionul” care au caraterizat serviciile americane de informatii"

O informatie interesanta este : O treime dintre germanii care au sub 30 de ani sunt de părere că administratia SUA a finantat atentatele de la 11 septembrie 2001, se arată într-un sondaj realizat recent
Petru
Multumesc GIO19RO pentru articolul adaugat la cel din Jurnalul National(mai precis BBC)...
De altfel partial ai dreptate, dar pentru inceput nu am crezut necesar sa fac trimitere la informatii detaliate.
Nu am inteles prea bine care este legatura dintre ultima ta postare si asa zisa responsabilitate a Arabiei Saudite! Poate vii cu unele adaugiri...
Mihai
In timp ce discutam despre terorism, noi atacuri au loc in lume. sad.gif

QUOTE
Un atac sinucigas cu bomba a distrus un spital militar rus din republica Osetia de Nord. Cel putin 40 de oameni au murit si multi altii au fost raniti. Intre victime se afla pacienti si personal medical.


Totodata, inregistrarea dintr-o caseta primita de la Ayman al-Zawahiri - mana dreapta a lui Usama bin Laden ameninta ca adevaratul razboi abia acum incepe.

Pe de alta parte, va invit sa dezbatem notiunea de terorist. Ce este, mai exact un terorist? Te nasti terorist sau erou, devii terorist sau erou? O scurta trecere in revista a ceea ce intelege Brian Michael Jenkins prin terorism am citit aici. Am fost curios sa vad cate grupari teroriste exista in lume si pe multe dintre ele le-am gasit trecute aici. In plus, o mai buna descriere a gruparilor teroriste din sudul Asiei am citit aici.

Este teroismul o amprenta a secolulu XX? Acest material spune ca da. In acelasi timp insa, sa ne amintim ca istoricul grec Xenophon aminteste in scrierile sale despre efectivitatea presiunii psihologice asupra popoarelor inamice inca din secolul IV i.Hr. [...].
Petru
Cum cei din Al-Queda inca fac amenintari si se simt din ce in ce mai "tari", aici am gasit un articol interesant: http://www.ziua.net/docs/21865.html

De asemenea, un articol despre un atentat terorist care a avut loc recent:
http://www.ziua.net/docs/21863.html si
http://jurnalul.ro/modules.php?op=modload&...order=0&thold=0
Petru
Revin cu o adaugire la cele spuse anterior despre Holocaustul din Romania; am gasit un articol despre unele incercari de ameliorare a situatiei actuale:
http://www.romanialibera.com/1POL/04c6phol.htm
talusa
Buna Petrule!!
Poate te va surprinde atitudinea mea fata de aspectul citat de tine,dar nici cu acest gen de "pupincurism" nu sunt de acord!
Pentru a salva "aparentele" sau gafele facute de un guvern stangaci si un presedinte aflat la apusul carierei politice,Romania este nevoita sa "ia niste masuri" care ar putea fi interpretate ca o "incalcare de demnitate nationala".Sunt de acord sa se reaminteasca Holocaustul(pentru ca astfel de evenimente sa nu mai aiba loc,dar de aici pana la "studiul acestui eveniment" drumul e lung.Mai ales ca se face pentru a acoperi niste gafe ale unor guvernanti nedemni de a conduce acea tara!Deci si elementul de sinceritae este pus sub semnul intrebarii!)
Daca "Domnul Presedinte" sau consilierii sai ar fi citit inainte acest articol, scris mult inainte de "vestitele iesiri prezidentiale":
http://www.sfera.50megs.com/cgi-bin/framed...ra100/art12.htm

ar fi vazut cu ce gen de "tabara" s-a inhaitat si poate nu era nevoie de genul de "linsaturi penibile" din articolul pomenit de tine sau din:
http://www.ziua.net/docs/21781.html

Numai bine si sper ca nu voi fi acuzat de a fi "off-topic".Talusa.
talusa
Petrule!Vei gasi in urmatorul articol unele raspunsyuri la niste chestiuni discutate de noi mai de mult,cum ar fi:
1)Rezultatul ipunerii unei solutii "exterioare" in conflictul di Orientul Mijlociu!
2)Discutia despre terorismul mondial,lozincile Statelor Unite si interesele(sau neinteresele >vezi politica fata de arabia Saudita) acesteia in crearea unor conflicte!
Iti "garantez" ca Ion Puiu Stoisor din Canada nu s-a consultat cu mine cand a scris articolul:
http://www.romanialibera.com/9FOR/5280.htm

Numai bine,Talusa!
Petru
E interesant articolul la care ai facut trimitere... chiar cred ca ar merita sa discutam unele idei continute aici.
talusa
Buna Petrule!
Sa stii ca astia daca "latra mult" nu musca!!Daca "tac sunt periculosi":!

Citind articolul citat de tine,ma gandeam daca ar fi posibil sa fie adevarat ce citeam mai de mult in urmatorul material:
http://www.revista22.ro/html.index.php?art...4&nr=2003-06-09
(Intra in arhiva revistei la data respectiva si citeste articolul "Repudierea extremismului islamic" scris de Nicolae Filipescu).

Bineinteles ca Sorin va incerca sa ma convinga ca , "nu numai ca visez",dar,o fac si cu ochii deschisi! rolleyes.gif

Iar eu,pesimist si sceptic din fire,voi inclina sa-i dau dreptate,bazandu-ma mai ales pe faptele "de zi de zi" care au loc in regiunea noastra:
http://www.debka.com/article.php?aid=535

Numai bine,dar sa stii ca si aceasta mica "pauza" de aici reprezinta un "preludiu" la ceva "mult mai nasol" mad.gif .Talusa
SORIN

Domnul Filipescu are talent la expunere si la descrierea faptelor si a istoriei.

Pacat ca analizeaza complect gresit situatia si interpreteaza gresit mentalitatea musulmana si cea araba in mod special.

Pt. ca tot vorbim de terror pe acest topic, propun ca baza comuna de discutie, clarificarea acestui cuvant....Ce inseamna terror????? Ce scop are ????

Va invit sa spuneti parerile.

Sorin.
talusa
Draga Sorine,dupa cum am prevazut,esti foarte REALIST!
Mai am numai de adaugat ca domnul Filipescu ar crede si "halucinatiile" unui fost Prim Ministru israelian(Shimon Peres,laureat al premiului Nobel impreuna cu Arafat-acesta din urma vazand in terorism o "continuitate" a demersurilor diplomatice-mai mult nu ma voi implica in definitii!) despre NOUL ORIENT MIJLOCIU!!!Numai bine,Talusa!
Petru
Nu stiu de ce SORIN spune ca Filipescu trateaza mentalitatea musulmana si cea araba in special in mod gresit...
Eu unul cred ca cele scrise in acel articol sunt cat se poate de in concordanta cu realitatea si nu se face nici un fel de eroare de interpretare sau mai stiu eu ce. Dar poate ca ma insel eu...
SORIN
Salut Petru!!

Daca asa crezi, probabil ca ca ai si niste argumente bazate pe realitate. Poate ne dai si noua ceva exemple ohmy.gif ca viceversa sant la infinit....

Ai idee ce inseamna Terrorism sau discutam asa, ca sa mai treaca timpul.

Tema e prea acuta pt, toate societatile umane si pe acest site cunosc un forumist care cunoaste realitatea mult mai bine decat toti ziaristii nostri si sigur mult mai bine decat noi. Si aceasta e diferita decat cea redactata de un Ionescu, Popescu, Grigorescu si alti reporteri a caror articole sant bazate pe CNN, BBC, NBC si nu mai stiu ce mad.gif

Petrule....sper sa nu intelegi ca eu caut cearta... din contra caut sa explic ca ziua de azi e mai buna decat cea de maine sad.gif asa ca raul trebuie starpit imediat ce a ridicat capul, iar fiecare minut pierdut o sa coste amarnic de scump!!

Sorin.
Petru
Nu e nici o suparare...
Dar argumente bazate pe realitate cred ca pot fi gasite chiar in acel articol. Cele mai multe idei din cate am inteles au o relevanta istorica evidenta. Sunt pur si simplu afirmatii cu caracter obiectiv si nu greu de interpretat.
Cat despre semnificatia cuvantului "Terrorism" din pacate nu am informatii, de aceea las pe cei care stii sa-si spuna cuvantul.
Petru
Un articol despre recentele atentate din Irak poate fi gasit la http://www.ziua.net/docs/22318.html

De asemenea tot la capitolul "atentate" cred ca poate fi incadrat si urmatorul articol din acelasi cotidian:
http://www.ziua.net/docs/22320.html Este de fapt un articol despre armele de distrugere in masa.
talusa
1)La primul articol vezi prezicerile lui Sorin de acum cateva luni(era vorba ,cred,ca "americanii sa termine repede si sa iasa repede!"-destept olteanul!).Nu au facut-o,acum se afunda din ce in ce mai mult in mlastina!Noi am simtit-o pe pielea noastra in Liban.
2)La cel de al doilea articol,de ce crezi ca in ultimile razboaie din golf noi ne-am plimbat aici cu mastile de gaze de parca eram la circ?
SORIN

Salut Petrule !!

Definitia Terrorului e foarte clara, dar nu am s-o spun...doresc sa vad cand o sa apara un nou forumist in tema ( in afara de Talusa ).

In continuare am sa incerc doar sa descriu cum se manifesta acesta...si incearca sa-ti imaginezi:

Acum esti in tramvai si un ungur care pretinde ca Transilvania e a lor, isi trimete fata cu o bomba sub rochie ( chipurile e gravida ) sa omoare ceva Romanasi, nu conteaza: batrani, copii, femei si nevinovati.

Si unde nimereste aceasta " mina umana " Tocmai in tramvai-ul tau !!!

Si ca sa intelegi si mai bine, in acest tramvai mai erau si copii tai si nevasta-ta.

Si ca urmasa demna al lui " Atilla " si indoctrinata si cu creierii spalati de ura aceasta minora" pasnica" se arunca in aer cu un zambet monstruos pe fata.

Si din familia ta tu ramai in viata( ca sa te chinui toata viata) si restul( copii si nevasta )sant spulberati in mii de bucatele si indentificati dupa acest act de " curaj si patriotism " numai cu ajutorul D.N.N-lui.

Sa dea domnul sa inveti tema de TERORISM din cele scrise de mine si sa nu ai experienta celor ce au invatat-o pe pielea lor..din pacate sant din ce in ce mai multi sad.gif

Cu pace:

Sorin
Petru
Imi inchipuiam eu ca despre asta e vorba atunci cand ai facut referire la Terorism.
E cum nu se poate mai grav sa ajung sa cunosc pe pielea mea ce inseamna, dar cred ca asta nu o sa se intample prea curand(poate niciodata!).
talusa
Vezi Petrule,de asta ma uit cu atata "mirare" la felul cum se analizeaza aceasta plaga a secolului!Inspecial oameni tineri,faca politica "de salon" analizand "cauzele si metodele de anihilare".Nici unul nu a simtit NIMIC pe pielea lui!
P.S.Similar cazul "Holocaustului".Cred ca aici cazul e si mai grav.Daca la ora actuala in Orientul Mijlociu exista un conflict,in Europa au fost exterminati oameni(evrei si tigani) pentru simplul motiv ca sau nascut in alta religie.Iar astazi asistam la o "reinoire" a neo-nazismului(predominanta in Vestul europei,dar nici estul nu se lasa mai prejos!).
Petru
Nici ca se poate sa nu fiu de acord cu tine.
Un articol cu unele referiri la ceea ce s-a intamplat recent cu tema Holocaustului poate fi accesat de la:
http://www.jurnalul.ro/modules.php?op=modl...rtid=678&page=1
Mistinguett
QUOTE (Petru @ Aug 9 2003, 02:52 AM)

E cum nu se poate mai grav sa ajung sa cunosc pe pielea mea ce inseamna, dar cred ca asta nu o sa se intample prea curand(poate niciodata!).

Sa dea Domnul sa fie cum zici tu, Petru. Nici nu iti doresc sa cunosti ce inseamna teroarea.
Pe sept. 11 eu eram acasa, si in Gemeni nu era nimeni din cunostintele mele - desi e adevarat, au fost cunostinte ale cunostintelor mele. Am suferit luni de zile pentru miile de oameni disparuti si am suferit si inca mai sufar pentru cladirile pulverizate.

Inca traiesc cu ideea ca se poate intampla ceva, orice, la orice moment. Oriunde ma aflu, in orice mijloc de transport, pe orice strada. Nu mai cred ca mie nu o sa mi se intample. Si te rog sa ma crezi pe cuvant ca nu sunt o sperioasa, nu-mi e teama de prea multe lucruri pe lumea asta. Si nici nu e vorba de teama. E doar ideea ca la un moment dat, cumva, se poate intampla ceva din rautatea unuia cu idei extremiste.

Pentru motivul asta am cea mai mare admiratie pentru cei care traiesc bombe umane aproape saptamanal. Nu cred ca mi-ar rezista nervii.

SORIN
QUOTE (Petru @ Aug 9 2003, 09:39 AM)

Un articol cu unele referiri la ceea ce s-a intamplat recent cu tema Holocaustului poate fi accesat de la:
http://www.jurnalul.ro/modules.


Petrule, nu te supara, dar iar citezi niste articole scrise de persoane care nici macar nu au habar care-i capitala statului de care scriu...atunci chiar crezi ca trebuie luati in serios???

Nu numai Sorin stie putina geografie, mai sant si altii de la care domnul Cristoi poate invata inainte de "analiza" o situatie dintr-un loc pe care sigur nu-l poate gasi pe Harta.

Petrule....am toata stima pt. tine ( serios ) dar tot citatul de articole scrise de ziaristi ce au baza de surse din stirile internationale, nu-si au locul aici. Interesant cati dintre acesti ziaristi ce scriu de Holocaust au avut un interviu cu un supravietuitor al lagarelor se exterminare??

Interesant cati dintre acesti ziaristi ce tot dau inainte cu politica Americana si razboiul din Irak, au fost prin Bagdad si au vazut cum Americanii fura Aurul Negru de la bietii Irakieni??

Curios cati dintre ei au fost in NY pe 11/9 si au vazul collapse-ul Gemenilor??

Curios cati dintre ei au vazut un cuplu de tineri decapitati si inca imbratisati pe bancheta unui autobuz de transport comun din Jerusalem, dupa ce o bomba umana le-a taiat viitorul intr-o secunda??

Cati dintre ei au luat un interviu unei mame de shaid, care dupa ce 2 baieti s-au aruncat in aer, boceste ca nu mai are inca un baiat ( doar fete ) ca s-al trimeata si pe el sa devina shaid??

Daca exista asemenea ziaristi m-as bucura sa citesc articolele lor, chiar daca ar fii subiectivi....cel putin stiu despre ce vorbesc !!

In final, propun sa ne intoarcem la on-topic


Sorin.
Petru
Mie mi se pare firesc ca stirile internationale sa fie luate in considerare. Dar din cate am inteles Cristoiu a facut un simplu comentariu, acum nu stiu cat de bine venit sau nu... Despre acelasi ziarist eu unul am o parere destul de buna.
Si nu stiu daca chiar este necesar ca un ziarist care scrie despre Holocaust sa fi luat in prealabil interviu unor supravietuitori ai aceluiasi "fenomen"...
Sunt perfect de acord ca ar trebui sa revenim la tema in discutie, daca mai este ceva interesant de pus in discutie.

Cat despre ce am vrut sa zic prin acea referire la Terorism, e simplu: in mare aveam aceasi imagine ca cea expusa de tine intr-una din postarile de mai sus.
SORIN

Salut Petrule...vad ca in ultimul timp am ramas in duet biggrin.gif probabil ca aceasta tema nu prea intereseaza pe Romani. Sa dea Domnu sa ramana asa, sa nu-i intereseze si sa nu aiba parte de astfel de cunostinte.

O saptamana buna tie si toti forumistilor smile.gif

Sorin.

ps. ai idee unde a disparut Talusa??
talusa
Talusa nu a disparut!Ma intreb ce se va intampla cu ultimile provacatii ale organizatiei Hizbullah de la granita de nord!Au tras direct tir de artilerie antiaeriana in oasul Slomi!Un copil de 15 ani omorat si alti 4 raniti!In plus,tot orasul in panica!
Se stie ca aceasta organizatie se afla sub tutela siriana si este finantata de Iran!SUA a "desfiintat" Afganistanul si Irakul!Iar noua ne impune "abtinere"!Pana cand?Talusa , care va urmareste cu interes "dialogul"!
SORIN

Salut Talusa!!

Prin Mass Media se zice ca nu a fost nici un raid aerian ar IDF-lui. Asa ca inteleg ca au tras ca sport, antrenamet sau ca dracu sa-i pieptane 50.gif

Sorin.

ps. stai putin sa intru pe Ziua si am sa-ti mai dau ceva detalii.
talusa
Buna Sorine!!!Ultima varianta este cea mai potrivita!!
Iranienii se simt scosi "prea mult in evidenta" de catre americani si incearca sa "incalzeasca" tot felul de regiuni(pentru a distrage atentia!)Talusa!
Petru
QUOTE (talusa @ Aug 10 2003, 09:39 PM)
Talusa nu a disparut!Ma intreb ce se va intampla cu ultimile provacatii ale organizatiei Hizbullah de la granita de nord!Au tras direct tir de artilerie antiaeriana in oasul Slomi!Un copil de 15 ani omorat si alti 4 raniti!In plus,tot orasul in panica!
Se stie ca aceasta organizatie se afla sub tutela siriana si este finantata de Iran!SUA a "desfiintat" Afganistanul si Irakul!Iar noua ne impune "abtinere"!Pana cand?Talusa , care va urmareste cu interes "dialogul"!

Este adevarat ca s-a luat in considerare la nivel oficial israelian atacuri strategice asupra unor tinte din Iran, unde se banuieste ca isi are "cartierul general" Hezbolah? Desigur, este luata in considerare negocierea, eterna negociere...
talusa
Nu am auzit de astfel de planuri "grandioase" in ceeace priveste Iranul!
Cartierul general al Hizbullah se afla la Damasc(finatarile vin din Iran si stii cum se spune!
In traducere libera ar veni cam: "Cel ce detine suta detine si ultimul cuvant!"
Iar chestia cu Siria e putin mai complicata din cauza americanilor!Se pare ca au fost convinsi ca Assad Jr. ii va ajuta sa-l captureze pe Sadamm!(inca nu au aflat ca in lumea araba exista multa fantezie!).
SORIN

Talusa...toata lumea vorbeste azi de eventualul atac Israelian asupra centrelor nucleare din Iran !!

Chiar asa de rai sa fiti...nu v-a ajuns jucaria lui Saddam facuta praf, asa ca va luati si de cea Persana???

Ba da rai mai santeti laugh.gif

Sorin.
talusa
Ai auzit si despre cele "3 planoare" F-15 care pleaca in zbor direct din Israel si vor ateriza la baza militara Radom din Polonia?(vor participa la "Ziua aviatiei poloneze" wink.gif .Ia tu un compas si joaca-te cu el in toate directiile pe aceiasi raza(Israel-Radom!).
Dupa participarea la "Ziua aviatiei poloneze" cele "trei planoare" vor face un raid aerian deasupra Aushwitzului si Birkena-ului(probabil pentru a demonstra cat de usor era sa se bombardeze liniile ferate spre aceste locuri,astfel evitandu-se uciderea zilnica a 10000 de oameni).Abia astazi am aflat ca in acea regiune se afla o fabrica de cauciuc pe care aliatii au facut-o una cu pamantul!Dar unde se compara o "fabrica de cauciuc" cu o "fabrica a mortii"!
Nu stiu daca suntem rai....dar sunt convins ca am avut niste profesori excelenti! 50.gif
Petru
Despre pana de curent din New York si coasta de sud-est a Canadei la inceput s-a presupus ca ar putea fi o incercare de sabotare terorista. Nu dupa putina vreme au aparut comunicatele oficiale care negau acest lucru. Acum se pare ca o grupare terorista isi revendica "opera".
Mai multe informatii:
http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?pag...rticle_id=49664 dar si la http://www.ziua.net/docs/23632.html
talusa
Fiecare "organizatie" de genul acesta cauta sa-si adauge niste "puncte la palmares".
Cu care vin dupa aceea la tarile musulmane care-i alimenteaza ci "petro-dolari"!!(Arabia Saudita,Iran si pana nu de mult Irak!).
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.