Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Terorismul In Lume
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Petru
Bine ca nu s-a intamplat ceva mai grav. In cele cateva ore fara electricitate intreaga populatie era extrem de vulnerabila!
talusa
Poate ca acest lucru dovedeste ca a fost vorba....numai de o pana de electricitate!(si nu despre un scenariu din "O mie si una de nopti"!)
talusa
Un record,aproape mondial,la care am fi dispusi sa renuntam cu mare placere:

http://www.ziua.net/docs/24068.html

(vindem si "in pierdere",numai amatori sa existe! sad.gif )Talusa
Petru
Interesant... dar serviciile secrete americane sunt in alerta de ceva vreme. Poate este o modalitate eficienta de preveni unele posibile atacuri...
talusa
Se zvoneste ca ar fi avut informatii si inainte de 11/9.(vrei niste articole?).
Ei si??
Petru
Da, chiar ar fi interesant... dar eu unul nu cred in astfel de zvonuri. Un zvon asemanator a fost acela ca atentatele din aceiasi data ar fi fost organizate de serviciile secrete americane.
Petru
Informatii despre un posibil atac in Marea Britanie al retelei Al-Queda pot fi gasite la http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?pag...rticle_id=50161
ypsilonalpha
Vad ca nici India nu e scutita de atentate. La Bombay explozia unei masini-capcana (asta daca am retinut bine din stirile TV) a facut cca. 40 de morti. Si acolo terorismul se ascunde sub infatisarea respectabila a unor miscari de eliberare (nationala sau teritoriala). De fapt cam toate organizatiile teroriste "de stil vechi" actioneaza sub un astfel de paravan (ETA, IRA, s.a.m.d.)
Petru
Ceva mai multe informatii pot fi gasite la:
http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?pag...rticle_id=50335
Petru
Despre atacul de aseara:
http://www.home.ro/news/2003/08/26/2/3437
talusa
QUOTE (Petru @ Aug 26 2003, 11:36 AM)
Despre atacul de aseara:
http://www.home.ro/news/2003/08/26/2/3437

Petrule,astea nu sunt "atacuri"!!Se cauta o "simetrie" care poate fi cumparata de cei care nu cunosc problema la fata locului.
Lansarea acestor "rachete Qasam" seamana mai mult cu "jocurile noaste cu carbid" din tinerete("pui si fugi!").Ai citit undeva cate victime au facut aceste rachete?Nu te obosi!Nici una ohmy.gif
Dar,dupa cum am spus,se incearca a se face o simetrie intre cele doua parti.Ca si in cazurile cand un sinugicas se arunca in aer intr-un autobus plin cu copii iar pe alta parte sunt acuzati israelienii de acte de "barbarism" cand cei care au ordonat acea marsavie sunt lichidati("bisturial" in cazul cand nu-si fac adapost in mijlocul populatiei civile!.Vezi:
http://www.ziua.net/docs/24270.html

talusa
QUOTE (ypsilonalpha @ Aug 26 2003, 08:22 AM)
Vad ca nici India nu e scutita de atentate. La Bombay explozia unei masini-capcana (asta daca am retinut bine din stirile TV) a facut cca. 40 de morti. Si acolo terorismul se ascunde sub infatisarea respectabila a unor miscari de eliberare (nationala sau teritoriala). De fapt cam toate organizatiile teroriste "de stil vechi" actioneaza sub un astfel de paravan (ETA, IRA, s.a.m.d.)

Ypsi si Petru!Nu inteleg de ce amintiti numai de atentatele din India!Iata ca ele au fost extinse si in Rusia si in Columbia:
http://www.ziua.net/docs/24271.html

De fapt,aceste atentate au fost provocate de agenti ai Mossadului Israelian,cae incearca sa susraga atentia opiniei publice internationale de la ce se intampla in Orientul A rolleyes.gif propiat(nu va ipacientati,vom citi in curand acest lucru in propaganda palestiniana! ph34r.gif )

Ce sste mai trist e ca "vietile omenesti care nu pot fi aparate in caz de atac terorist aerian" se pot traduce in "milioane de dolari":

http://www.adevarulonline.ro/inc/print.jsp...rticle_id=50327

Numai bine....T
Petru
Mi se foarte interesant daca intra-adevar a fost implicat Mosadul. Eu inca nu am nici o certitudine in acest sens.
talusa
QUOTE (Petru @ Aug 27 2003, 10:40 AM)
Mi se foarte interesant daca intra-adevar a fost implicat Mosadul. Eu inca nu am nici o certitudine in acest sens.

Este vina mea ca nu am "pus omuletul care face cu ochiul"!! wink.gif
Eu sunt convins ca Mossadul nu a fost implicat!Ei si?!Asta nu inseamna cu in curand nu vom gasi in presa din Europa de Vest o intreaga serie de articole care ne vor "dezvalui" complotul "iudeo-masonic" contra Rusiei,Indiei si mai ales....Columbiei!! mad.gif
(Ca si in cazul "Gemenilor"! laugh.gif )Talusa
Petru
Se pare ca pana de curent de pe coasta SUA si Canada are cauze care tin de eroarea umana si nu de cine stie ce "atentate".
http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?pag...rticle_id=50730
ypsilonalpha
Si acum si Londra s-a ales cu o pana de curent majora (dar de asemenea nu din cauze de terorism, zice-se). Se vede ca sectorul energetic din intreaga lume are oaresce probleme. wink.gif
Petru
Bine ca nu s-a intamplat sa dureze ceva mai mult... pierderile desigur ar fi fost imense si nu cred exista cineva care sa se bucure pentru acest lucru.
Acum sa nu cumva sa mai apara tot felul de teorii cum ca a fost o incercare de atentat!
talusa
Vor apare Petrule!!Fii convins de acest lucru!Asa se fac banui...din nimic!!!
Petru
Sunt de acord ca se pot naste asemenea teorii, dar daca nu au aparut pana acum probabil ca nu se mai gandeste nimeni sa fac uz de minciuna cand se stie ca nu are nici cea mai mica sansa sa prinda din nou... o singura experienta este suficienta, nu crezi?!
talusa
NU cred!!Aceste teorii vor continua sa existe,mai ales ca sunt multi interesati care incearca sa profite de pe urma lor!
Apropo,la noi se discuta din nou(de data asta cu europenii) despre "secarea finantarii actelor teroriste".Ori acest lucru este(dupa parerea mea) cea mai eficace forma de "razboi" contra terorismului!Si atunci,de ce se discuta despre acest lucru in mod "sporadic"? 50.gif
Petru
Cred ca stiti despre atentatele din Irak... acum au aparut informatii ca sauditii ar fi implicati. Cat adevar sau nu se gaseste aici se poate discerne si accesand:
http://www.jurnalul.ro/modules.php?op=modl...order=0&thold=0
talusa
Si ce conteaza daca sunt sauditi,libieni sau palestinieni?Conteaza "coincidenta" ca toti sunt musulmani(si in acest fel vad "o solutionare de probleme").
Petru
Asa e, dar se pare ca unii dintre acestia incearca sa abordeze o parte extremista a ideilor de origine islamica...
talusa
QUOTE (Petru @ Sep 2 2003, 10:15 AM)
Asa e, dar se pare ca unii dintre acestia incearca sa abordeze o parte extremista a ideilor de origine islamica...

Petrule!Nu ma pricep la Islam,asa cum nu ma pricep nici la Vechiul sau Noul Testament.Dar sun convins ca si in aceasta religie exista ceva care sa semene cu "iubeste-ti aproapele"(cam taote sunt facute pe aceiasi "stanta").
Numai ca din asa ceva nu se pot "stoarce parai"! 50.gif
Petru
Asa e, dar sunt foarte multi care prefera sa speculeze pe marginea unor texte din Coran si in felul asta isi justifica actele de violenta... bunoara Hamas tine foarte mult sa "respecte" litera Coranului!

Al patrulea atentat la Bagdad ridica semne de intrebare asupra eficientei securitatii oferite de soldatii americani.
Mai multe la:
http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?pag...rticle_id=51342
sorin666
Mai toate religiile sint ambivalente, in sansul ca pot justifica o atitudine si contrariul sau, depinde de ce "erudit" interpreteaza textul biggrin.gif
Petru
Multi ar sustine ca prin religie se intelege de la bun inceput numai si numai o atitudine care de regula este foarte foarte impaciuitoare si nu extremista sau de alta natura... dar din pacate nu de putine ori se intample sa asistam la un fenomen invers celui de fata!
talusa
Si care sunt.....necesitatile eruditului!(cand te gandesti ca pana nu de mult,Hamasul a fost o organizatie sociala!).
Dar au aparut pe "scena" noi "directive"!(in special din directia conducerii aflate in Damasc si finatata de Iran).
SORIN
Din pacate cei ce au sprijinit infiintarea Hamasu-lui nu s-au gandit la aceasta posibilitate blink.gif

Petrule...stii cine i-a sprijinit si care-s autorii acestui Hamas???
talusa
Se afla in......Vestul Europei!!! wink.gif

http://www.ziua.net/docs/25173.html

Mai mult nu vreau sa....ma bag! sad.gif
talusa
http://www.expres.ro/externe/?news_id=130562

Petrule, cunosti una din tarile folosite ca "puncte de adunare"?! dry.gif
Petru
"Puncte de adunare"... din pacate nu am informatii in acest sens.
Din cate mi se pare cei care au unele simpatii fata de organizatii teroriste de factura islamica sau fac parte din asemenea organizatii niciodata nu apeleaza la zone bine stabilite de "intalnire" sau mai bine zis nu au un "cartier general", desigur cu exceptia catorva!
talusa
QUOTE (Petru @ Sep 5 2003, 10:15 AM)
"Puncte de adunare"... din pacate nu am informatii in acest sens.

Daca nu ai destule informatii,ti le ofera presa romana de astazi "cu mana larga":

http://www.ziua.net/docs/25320.html

sau

http://www.jurnalul.ro/print.php?sid=25097

si mai departe,felul "ingenios" de prelungire a "rezidentei" in Romania:

http://www.jurnalul.ro/print.php?sid=25100

Numai timp sa ai si sa le citesti! laugh.gif
Nicushor
Pe de-o parte eu am intelegere pentru HAMAZ. Eu i-as compara cu partizanii din al doilea razboi mondial care s-au ocupat cu acte de sabotaj impotriva ocupatorilor(nemtilor). Voi ati sta cu mainile in san daca ar trebui sa locuiti pe propriul vostru pamant in lagare de refugiati si daca v-ar mai bombarda si acolo asediatorii si v-ar omora copii. Eu unul nu, nu simpatizez cu organizatiile teroriste dar in acest caz cum am mai spus am intelegere si daca as zice ca-i condamn atunci ar trebui sa condamn si Israelul pentru ca evrei sant la fel de vinovati pentru criza ca si arabii. Daca ar fi sa ma exprim obraznic as zice ca Hamaz-ul practica terorism "ilegal" iar Israelul practica "legal".

Stima, Nicu
talusa
Uiti ca taberele de refugiati nu Isrealul le-a infiintat!
Si de ce Hamasul nu a facut acelasi lucru intre 1948-1967?
Si de ce a fost infiintat PLO in 1964?
Si multe alte lucruri care au fost amintite si rasamintite pana acum si nu are rost sa revenim asupra lor!! huh.gif
(partizanii rusi au luptat din prima clipa cand nazistii au ocupat Rusia!Si nu au luptat pentru....eliberarea Germaniei! sad.gif )


P.S.La intrebarea cu infiintarea PLO in 1964 nu a reusit sa-mi raspunda pana acum NIMENI!Poate ai tu mai multe explicatii?!
SORIN
QUOTE (Nicushor @ Sep 28 2003, 05:11 PM)
Voi ati sta cu mainile in san daca ar trebui sa locuiti pe propriul vostru pamant in lagare de refugiati si daca v-ar mai bombarda si acolo asediatorii si v-ar omora copii.


Nicushor, ai fost vreodata prin lagarele de care vorbesti?? Ai vazut si ai auzit vreodata sute de mii de barbati ca urla deodata jihad, jihad, jihad??

Nu prea cred ca stii despre ce vorbesti si ca nu prea esti in tema. Nu vreau sa incerc sa-ti explic, pt. tot nu ai cum sa intelegi, dar trebuie sa stii ca in codul penal asa afirmatii trebuie interoghiate.

Palestinienii stau pe pamantul lor unde au avut complecta autonomie....un fost prim ministru a fost de acord sa aiba stat in 99% din teritorii. Nu, nu au primit pt. pe ei ai intereseaza ( nici macar nu neaga asa ceva ) desfintarea statului Israel.

Nimeni nu-i bombardeaza si sigur nu populatia civila....copiii morti din partea lor sant cei folositi ca scuturi umane de arhiteroristii palestinieni si pt. asta trebuie sa-i acuzi pe cei simpatizati de tine. Asta e fata lor curata. Atat timp cat in Israel mor copii nevinovati, aceste capete de Meduza terrorista trebuie sa stie ca va fi urmarita si distrusa cu orice pret....iar daca ei prefera sa moara si copiii cu ei, ei le-au ales destinul acestor copii. Nimeni altcineva.

Da-mi si mie un exemplu in care Israelienii au omorat intentionat copii...doar unul. Dar ai evreilor mor tot timpul pe strada, scoli, gradinite si oriunde. Acum un an un terrorist a intrat intr-o casa dintr-un sat Israelian, unde se afla o femeie singura cu cei doi copii de 4-6 ani. Au fost gasiti impuscati in cap in bratele mamei lor si ea desfigurata de nerecunoscut.

Ai inteles ceva Nicu??? daca mai ai simpatii te pot trimite pe cateva pagini ale Hanului ca sa vezi cu ochii tai despre ce e vorba.

Pacat, dar am avut alta impresie despre tine. sad.gif

Sorin.
Copernic
QUOTE
Mihai a scris:
Credeti ca atacurile teroriste se vor intensifica anul acesta, dupa evenimentele din Irak?


Fireste ca in acest nou mileniu portile terorismului global sunt mai mult decat deschise, atat pentru noi recruti cat si pentru planurile specifice actiunilor lor criminale. Este doar o problema de timp pana cand terorismul global isi va deschide un fel de "sindicat al terorii" pentru a-si intinde tentaculele sale hidoase asupra lumii intregi.

QUOTE
Mistinguett a scris:
Umila mea parere. Cica femeile nu se pricep la politica, asa am auzit.


"Umila" ta parere este mai mult decat realista. Intr-adevar, ai auzit bine faptul ca sexul slab (si frumos) nu se pricepe la politica, in genere, insa interpretarea ai facut-o eronat. Acest tip de propozitie este, adeseori, utilizat de catre barbati, fie oameni politici, de afaceri etc., care simt cum se micsoreaza in fata unei femei puternice, cu caracter, inteligenta si matura (din toate punctele de vedere), judecatile de valoare feiminine transformandu-i pe acestia in niste veritabili copii, care, pe scena politica, se comporta de parca unul sau altul i-ar fi furat jucaria sau, in speta, "osul". Iar rezultatul unei intalniri fata in fata va da nastere si unei alte serii de asemenea propozitii, de vorbe de duh d-ale politichiei barbatesti.

-------
AVE!
-------
talusa
http://www.romanialibera.com/1POL/05s1pter.htm
Nicushor
Raspunsul e simplu, Palestinian Liberation Organization.

QUOTE
Si de ce Hamasul nu a facut acelasi lucru intre 1948-1967?

La terminarea mandatului britanic in 1948 Israelul a fost atacat de tarile arabe vecine(Siria, Iordania...) si nu cred ca in stare de razboi "oficial" mai are vreun rost interventia vreunei organizatii teroriste. In 1949 la terminarea razboiului, Cisiordania si fasiile Gaza au ramas sub control Iordanian si Egiptean si in afara de asta evrei stapaneau numai jumate din Jerusalim(Galiläa si Negev) deci situatia nu a fost inca asa de "trista" pentru arabi. Butoiul cu pulvere le-a explodat deabia dupa "razboiul de 6 zile".
Copernic
QUOTE (SORIN @ Sep 28 2003, 06:57 PM)
Nicushor, ai fost vreodata prin lagarele de care vorbesti?? Ai vazut si ai auzit vreodata sute de mii de barbati ca urla deodata jihad, jihad, jihad?? [...]


Servus Sorin!

Cam radical mai suntem astazi... Nu cred ca este o alegere eficenta aceea de a-l musca de cap pe acel membru care, se intampla, sa nu fie in acord cu parerile ori ideile despre cum vezi tu realitatea. Iar daca amandoi vreti realitate va impartasesc faptul ca amandoua taberele au dreptate. In aceeasi masura palestinienii cat si evreii. Problema se pune cand si unde se va trage o linie fata de un conflict ce tine de sute de ani si nu a carei tabere ori tari este vina inceperii razboiului. Chestiunea arzatoare este ca palestinienii nu doresc ca sa trateze diplomatic situatia beligeranta, ceea ce, in buna masura, le condamna actualul statut. Pe de alta parte nu au schitat nici cel mai mic gest de a dori sa opreasca atentatele ce se produc atat in teritoriul evreiesc cat si fata de ambasadele SUA. Problema este mai incalcita decat pare, din urma careia vor avea de suferit, cum evidentiaza realitatea din prezent, tot civilii, fie arabi si/sau evrei. Terorismul arab, in speta cel palestinian, este cel mai condamnabil pentru situatia deriorata dintre Statul Israel si cel palestinian deoarece acesta a alimentat un razboi inutil si costisitor, dar nu aberant.


--------
AVE!
--------
talusa
QUOTE (Nicushor @ Sep 28 2003, 06:11 PM)
Raspunsul e simplu, Palestinian Liberation Organization.

QUOTE
Si de ce Hamasul nu a facut acelasi lucru intre 1948-1967?

La terminarea mandatului britanic in 1948 Israelul a fost atacat de tarile arabe vecine(Siria, Iordania...) si nu cred ca in stare de razboi "oficial" mai are vreun rost interventia vreunei organizatii teroriste. In 1949 la terminarea razboiului, Cisiordania si fasiile Gaza au ramas sub control Iordanian si Egiptean si in afara de asta evrei stapaneau numai jumate din Jerusalim(Galiläa si Negev) deci situatia nu a fost inca asa de "trista" pentru arabi. Butoiul cu pulvere le-a explodat deabia dupa "razboiul de 6 zile".

Eu nu tye-am intrebat ce inseamna PLO!
Eu am intrebat de ce a fost infiintata in 1964????

Si-ti mai adaug o intrebare!De ce in scolile "palestiniene" nu exista pe harta statul Israel1

In rest,cu parere de rau iti spun ca "supozitiile" tale despre situatia palestinienilor sub "teroarea ioardaneza(stii ce s-a intamplat in Septembrie Negru-1970?) sau egipteana" sunt simple speculatii(asa cum nu esti in masura sa "apreciezi" situatia israelienilor care sunt aruncati in aer in autobuze,nu cred ca esti in masura sa "apreciezi" gradele de "situatie suportabila" a palestinienilor")!De ce nu doresc nici macar sa se reuneasca cu familiile lor de acolo?Penteru acelasi motiv care,familiile de arabi israelieni nu doresc sa se "uneasca" cu familiile lor din Cisiordania si Gaza!
P.S.Te rog sa citesti cu atentie intrebarile inainte de a da un raspuns care nu are nici o legatura cu intrebarea!(sa nu pierdem timp de pomana).
SORIN
Nicusor...se pare ca te arunci cu afirmatii fara sa te documentezi inainte si nici macar fara sa citesti ce t-i se raspunde.

Am sa incerc pt. ultima data sa-ti arat ca nu prea stii tema...cel putin cea din orient.

Putina Istorie contradictorie celor afirmate de tine...in 48 a fost atacat de: Iordania, Liban, Egipt, Siria, Irak, Libia si Marroc.

Nu ma pricep la socoteala dar parca-s 7 state. Dupa razboi singurul stat care a ramas in stadiu de razboi a fost Irakul. Iar teritoriile au cuprins toata partea de sud ( Neghev cum zici ) si toata partea de nord ( se numeste Galilea ).
Arabii au ramas exact unde au fost pana inainte de razboiul din 48.....o parte in statul Israel ( unde sant cetateni egali doar la drepturi si nu la obligatii ) iar restul fasia Gaza si Cisiordania. Iar faptul ca Ierusalimul a fost impartit, nu prea inteleg...de asta a izbucnit razboiul din 67'???? huh.gif

Sorin.
Petru
Arabia Saudita a fost zguduita de un nou atentat terorist de aceasta data unul dintre cele mai grave.
Din primele informatii se pare ca este mana retelei teroriste Al-Queda, care o perioda nu a mai dat nici un semn ca ar vrea sa se implice in asemenea marsavii! Dar se pare ca Ben-Laden nu se lasa asa de usor uitat...
talusa
Nici o grija!
Astia lovesc unde pot si unde au ocazia!
sorin666
Unii zic ca e mina opozantilor saudieni mad.gif
Cine mai stie de fapt ce a fost, e usor sa bagi totul pe gitul kui AlQue. mad.gif
Oricum, o monarhie feudala aliata cu "cainii necredinciosi" din US, e cam impotriva naturii biggrin.gif , multi nu prea sint de acord in zona hh.gif
talusa
Al-Queda, principal suspect in atacul de la Riad

In cele trei explozii ale unor masini-capcana au fost ucisi 11 oameni * Guvernul saudit a transmis ca printre cei 122 de raniti se afla si cativa cetateni romani * Ministerul de Externe de la Bucuresti si Ambasada Romaniei la Riad nu posedau ieri seara informatii despre ranirea vreunui roman

Trei masini-capcana au sarit in aer sambata seara intr-un complex rezidential din Capitala Arabiei Saudite, Riad, atentatul soldandu-se cu cel putin 11 morti si 122 de raniti, transmit agentiile de presa internationale. Potrivit unui raport de la fata locului, atentatorii au deschis focul asupra paznicilor complexului si au lovit apoi portile acestuia cu trei masini pline cu incarcaturi explozibil sau combustibil, relateaza Mediafax. "Unsprezece persoane, de nationalitate saudita, sudaneza si egipteana, printre care se numara si copii, au fost ucise" in urma exploziei, se mentioneaza in comunicatul oficial dat publicitatii ieri de Ministerul de Interne al Arabiei Saudite si preluat de Mediafax.

Ministerul saudit de Interne a transmis ca printre cei 122 de raniti se numara persoane din Romania, Statele Unite, Canada, Siria, Turcia si alte 14 tari, printre care si 36 de copii si 56 de femei. Purtatorul de cuvant al ministerului roman de Externe, Cosmin Dobran, nu a putut confirma ieri daca printre raniti se afla si cetateni romani. Oricum, ieri seara, nu se afla nici un roman printre cele 27 de persoane ranite in atentat care se mai aflau internate in spitalele din Riad. De asemenea, reprezentantii Ambasadei Romaniei la Riad nu aveau ieri seara nici o informatie despre vreun cetatean roman care sa fi fost ranit in atac, ne-a declarat purtatorul de cuvant al MAE de la Bucuresti, care a amintit ca angajatii Ambasadei Romaniei au verificat spitalele saudite si locul atentatelor.

Cartierul in care se afla complexul de vile Al-Muhaya a fost in mare parte devastat, mai multe cladiri si zeci de automobile fiind distruse in totalitate. Complexul de vile era locuit in majoritate de cetateni straini, numai cativa arabi aflandu-se printre locuitori. Anchetatorii sauditi nu cunosc multe detalii precise despre persoanele care au executat atacul, vehiculandu-se ipoteza ca atentatorii erau imbracati in uniforme ale Politiei saudite.

Nici un motiv oficial

Cu toate ca atentatul nu a fost revendicat pana ieri seara, mai multe surse oficiale de la Riad au declarat presei ca atacul a fost executat de militanti ai retelei teroriste Al-Queda. Totusi, autoritatile saudite nu au explicat motivul pentru care Al-Queda ar fi executat acest atac, si nici nu au dat publicitatii dovezi care sa sustina varianta implicarii organizatiei conduse de Osama Ben Laden. Un atentat asemanator a avut loc in Riad la data de 12 mai 2003, cand trei atacuri cu bomba au avut drept tinta complexe rezidentiale ocupate de cetateni occidentali si s-au soldat cu moartea a 23 de persoane, dintre care noua americani. In urma atacului din luna mai, Guvernul saudit a acuzat tot gruparea Al-Queda de executarea atentatului. Liderul organizatiei islamiste, Osama Ben Laden, s-a nascut in Arabia Saudita, si a condamnat in mai multe randuri politica de apropiere fata de Statele Unite promovata de oficialii de la Riad.

SUA si-a inchis ambasada in preziua atentatului

De remarcat faptul ca Statele Unite au luat cu o zi inainte de atentat masura inchiderii temporare a Ambasadei SUA de la Riad, in urma primirii unor informatii care avertizau asupra riscului comiterii unui atac terorist in Arabia Saudita. Un avertisment publicat vineri de Ambasada afirma ca misiunea diplomatica "primeste in continuare informatii credibile potrivit carora teroristii din Arabia Saudita au trecut in faza operationala a unor planuri de atac".

******************************************************************************************************







Una dintre cumnatele lui Osama ben Laden a declarat ca a trait in Arabia Saudita ca intr-o inchisoare, relatand ca actualul lider Al-Queda respecta cu mare strictete Islamul inca din tinerete, relateaza Sunday Telegraph in editia electronica. Carmen ben Laden, aflata in divort cu fratele vitreg al lui Osama ben Laden, a declarat ca, in perioada in care locuia in Arabia Saudita, liderul Al-Queda nu i-a vorbit niciodata, fiind revoltat in momentele in care ea nu purta val. Nascuta in Elvetia, ea este autoarea cartii "In regatul opac", care urmeaza sa fie publicata luna viitoare in Marea Britanie. Cartea relateaza despre casnicia ei cu Yeslam ben Laden si despre viata ei la Jidda, oras unde "femeile nu inseamna mai mult decat animalele de casa", iar "creierele lor sunt spalate". (B.M.)
sorin666
"Spalarea pe creieri" e o realitate indubitabila, dar irelevanta in cazul de fata... ma rog, din PDV geostratgic.
Daca insa stam strimb si socotim drept, intre "profitorii" in urma exploziei ar fi mai curind cei anti-queda (obtinerea unei Ar. Saudite docile, caci speriata de integrism) decit "barbosii" (al caror sefi, trebuie sa admitem, au si "creere care gindesc" sub turbane) sad.gif
De aia am spus ca pb e complicata...
talusa
Deci....cine a pus bomba si a tras cu mitraliera?Pentagonul?Mossadul?MI5/6?

Eu cred ca Saudia este si acum "destul de docila".
Fara americani,casa regala nu s-ar mentine prea mult timp "in scaun".
Petru
Si asta daca uitam de gravitatea atacului in sine...
talusa
Nu e primul si fii convins ca nici ultimul!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.