Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Elevi Vs Profesori
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Invatamant
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
ducoro
"Nu pot avea profesorii concediu cat au vacanta elevii. Doar nu au concediu de trei luni vara plus inca o luna (sau cat o fi) iarna si primavara?" asa este si atunci ei sunt"obligati sa nu se gindeasca la cererile lor" si asteapta ca toate acestea sa se faca in detrimentul altor persoane.As mai vrea sa adaug ca nu doar clasele terminale au de suferit.Ce oare daca cineva va face clsa a 9-a de doua ori este bine??????
hh.gif
abis
Am luat niste date din presa privitoare la bugetul pentru invatamant din ultimii ani (pentru a putea compara mai usor cifrele toate sumele sunt in RON):

- 2001: 4148 milioane RON - 3,6% din PIB
- 2002: 5443 milioane RON - 3,6% din PIB
- 2003: 6594 milioane RON - 3,6% din PIB
- 2004: 8125 milioane RON - 3,5% din PIB
- 2005: 11.419 milioane RON - 3,4% din PIB (bugetul adoptat in toamna trecuta, in ultimele luni ale fostei guvernari)
- 2006 (proiectul actual de buget): 12.219 milioane RON - 3,8% din PIB (proiectul actual de buget), cu angajamentul de suplimentare pana la 5% pana la sfarsitul lui 2006 pentru investitii in infrastructura invatamantului.

Ma intreb de ce nu a avut loc greva in 2003 sau 2004, cand fondurile destinate educatiei au scazut, si are loc acum, cand invatamantul primeste mai mult decat oricand in ultimii 15 ani. De fapt, cea mai ampla miscare sindicala din invatamant a avut loc in 1999, cand (daca nu gresesc) greva a durat aproape cinci saptamani.
exergy33
abis

Citind mesajele tale in legatura cu acest subiect am avut impresia ca tu crezi ca aceasta greva a profesorilor nu este una legitima...si ca ei sint manipulati de undeva din umbra... unsure.gif

Daca am inteles bine tu te indoiesti de faptul ca o crestere a salariilor in invatamint ar duce in mod firesc si la o crestere a calitatii lui.

Asa sa fie oare ?

abis
QUOTE (exergy33 @ 24 Nov 2005, 10:45 AM)
Citind mesajele tale in legatura cu acest subiect am avut impresia ca tu crezi ca aceasta greva a profesorilor nu este una legitima...si ca ei sint manipulati de undeva din umbra...

Nu, nu afirm ca sunt manipulati din umbra, ci doar ca risca sa-si puna multa lume in cap daca se va ajunge la inghetarea anului scolar. Oricine vrea sa castige mai bine, este o dorinta fireasca, insa trebuie sa intelegem cu totii ca exista un punct dincolo de care nu se mai poate intinde coarda.
Stiu ca salariile din invatamant sunt mici, dar nu cred ca este realista o cerere de dublare a lor, cum am auzit ca vor sindicatele.
QUOTE
Daca am inteles bine tu te indoiesti de faptul ca o crestere a salariilor in invatamint ar duce in mod firesc si la o crestere a calitatii lui.

Pai am intrebat mai inainte si nu mi-a raspuns nimeni: daca vor creste salariile profesorilor cu cat cer grevistii, pot avea certitudinea ca daca trimit un copil la scoala nu voi mai avea nevoie sa platesc suplimentar pentru meditatii si ca va invata acolo tot ce trebuie sa stie?
dojo
QUOTE (indubitabil @ 23 Nov 2005, 01:28 PM)
Un profesor gradul doi (37 de ani, facultate, licenta, definitivat, gradul doi) are salariul de 6200 RON.

Poate 620 RON. Ca doar nu are 62 de milioane. Ramaneam atunci in invatamant laugh.gif
nefertiti-old
QUOTE (abis @ 24 Nov 2005, 10:53 AM)

Pai am intrebat mai inainte si nu mi-a raspuns nimeni: daca vor creste salariile profesorilor cu cat cer grevistii, pot avea certitudinea ca daca trimit un copil la scoala nu voi mai avea nevoie sa platesc suplimentar pentru meditatii si ca va invata acolo tot ce trebuie sa stie?

Nu, nu vei avea asemenea garantii. Trebuie si o schimbare de mentalitate.
Ovidius
QUOTE (abis)
Stiu ca salariile din invatamant sunt mici, dar nu cred ca este realista o cerere de dublare a lor, cum am auzit ca vor sindicatele.

Au am auzit ca vor o marire de 18%, nicidecum o dublare. unsure.gif

QUOTE (abis)
Pai am intrebat mai inainte si nu mi-a raspuns nimeni: daca vor creste salariile profesorilor cu cat cer grevistii, pot avea certitudinea ca daca trimit un copil la scoala nu voi mai avea nevoie sa platesc suplimentar pentru meditatii si ca va invata acolo tot ce trebuie sa stie?

Ceritudine nu vei avea, dar va creste sansa sa fie asa, pentru ca automat va creste si concurenta pe posturi si astfel vor exista mult mai multi prefesori capabili. Vezi exemplul cu profesoara de info care a parasit invatamantul din cauza salariului mic. Si daca tot veni vorba de profesori de informatica, spune-mi te rog care e persoana aia care sta in invatamant pentru un salariu de 3-10 ori mai mic decat ar castiga intr-o firma
fiatlux
Faceti greva-greva parintzilor !
Paradoxul e, ca primii care suporta efectele lipsei educatiei copiilor ,sunt chiar educatorii ! asta apropos de ..tema !
abis
QUOTE (Zorro @ 24 Nov 2005, 11:06 AM)
Ceritudine nu vei avea, dar va creste sansa sa fie asa, pentru ca automat va creste si concurenta pe posturi si astfel vor exista mult mai multi prefesori capabili.

Teoretic... Pentru ca cei care sunt acum profesori nu vor pleca din invatamant, iar ce spui tu se va aplica poate abia celor care isi proiecteaza acum o cariera in domeniul didactic... Asa ca marea majoritate a profesorilor, peste 99% probabil, vor fi tot cei de acum. Ar trebui ca odata cu cresterea salariilor sa poata fi dinamizata si piata muncii in domeniu, prin eliminarea din sistem a celor incompetenti, delasatori, slabi pregatiti ori fara aptitudini pedagogice.

Iar daca salariile din invatamant sunt acum de zece ori mai mici decat in domeniul privat, iar dupa marire vor fi sa zicem de trei ori mai mici, adevaratii profesionisti tot nu vor fi motivati sa aleaga o cariera pedagogica.
exergy33
abis

nefertiti a dat un raspuns corect la intrebare. (cred eu )


QUOTE
pot avea certitudinea ca daca trimit un copil la scoala nu voi mai avea nevoie sa platesc suplimentar pentru meditatii si ca va invata acolo tot ce trebuie sa stie?


Nu poti avea aceasta certitudine ...si nici in viitorul apropiat nu o vei putea avea.
Si printre altele depinde foarte mult la ce anume scoala iti trimiti copilul.

Nu vreau sa revin la schimbul de replici avut cu Fitzcarrald , care spunea ca in "n" ani de scoala nu a invatat nimic folositor , dar pot spune ca eu am avut sansa atit in generala cit si in liceu sa am niste invatatori si profesori care munceau cu pasiune (si mult mai tirziu am inteles de ce o faceau ).

Probabil ca ei faceau parte din acea categorie a utopicilor care credeau sincer in importanta muncii lor.
Fiecare elev care reusea la facultate era vazut de catre ei ca o izbinda proprie , ca o confirmare a capacitatii lor... cool.gif

Ceea ce duce tot mai mult lipsa invatamintul romanesc este tocmai acest spirit , aceasta mentalitate.

exergy33






contraste
energy33, fii sincera cu tine insati: daca nu ai fi avut norocul sa intalnesti astfel de oameni, ai fi ajuns cine esti?
Ai fi gandit asa cum gandesti?
Ovidius
QUOTE
Ar trebui ca odata cu cresterea salariilor sa poata fi dinamizata si piata muncii in domeniu, prin eliminarea din sistem a celor incompetenti, delasatori, slabi pregatiti ori fara aptitudini pedagogice.

Evident ca marirea salariilor nu e de ajuns. Este nevoie de o revolutie astfel ca lucrurile sa se schimbe si generatiile urmatoare sa beneficieze de o educatie mult mai buna. Dar ce vorbim noi aici, cred ca e o utopie. Atata timp cat exista multi parinti care nu sunt in stare sa dea o educatie buna copiilor lor, atunci ce asteptari sa avem de la profesori?

QUOTE
daca nu ai fi avut norocul sa intalnesti astfel de oameni, ai fi ajuns cine esti?
Ai fi gandit asa cum gandesti?


contraste, asta e si menirea profesorului, sa dezvolte gandirea copilului si sa o indrepte spre o directie. Problema insa, e ca sunt foarte putini profesorii care sunt capabili sa faca asta.
abis
QUOTE (Zorro @ 24 Nov 2005, 12:07 PM)
Atata timp cat exista multi parinti care nu sunt in stare sa dea o educatie buna copiilor lor, atunci ce asteptari sa avem de la profesori?

Asta cam asa e...

Pe de alta parte, profesorii sunt cei care se pregatesc pentru meseria asta, urmeaza o facultate ca sa devina pedagogi (nu stiu daca si pentru a fi invatator sunt necesare studii superioare). Un parinte nu urmeaza nici o scoala care sa-l invete sa fie un parinte bun. Asa ca este oarecum normal sa ai alte pretentii de la "profesionisti" fata de "amatori". Iar de la un profesor nu ma astept sa-mi educe copilul (de asta ma ocup eu, totusi), ci doar sa-l ajute sa asimileze cunostinte. Nu profesorul il invata sa cedeze locul in tramvai, de pilda, ori sa arunce gunoiul la cos si nu in alta parte, ci eu; profesorul trebuie sa-l invete matematica, o limba straina, biologie, istorie etc.
nefertiti-old
QUOTE (Zorro @ 24 Nov 2005, 12:07 PM)
Atata timp cat exista multi parinti care nu sunt in stare sa dea o educatie buna copiilor lor, atunci ce asteptari sa avem de la profesori?


Pai ar trebui sa avem asteptari, un profesor e in primul rand pedagog, remember?
Ovidius
QUOTE
Nu profesorul il invata [...] sa arunce gunoiul la cos

Asta se invata de la neveste, asa ca nu-mi fac probleme laugh.gif

QUOTE (abis)
Pe de alta parte, profesorii sunt cei care se pregatesc pentru meseria asta, urmeaza o facultate ca sa devina pedagogi

QUOTE (nefertiti)
Pai ar trebui sa avem asteptari, un profesor e in primul rand pedagog, remember?

Mda, aveti dreptate. Pana la urma suntem intr-un cerc vicios. Proferori slabi dau nastere la elevi slabi care la randul lor vor deveni profesori slabi...
exergy33
contraste

QUOTE
energy33, fii sincera cu tine insati: daca nu ai fi avut norocul sa intalnesti astfel de oameni, ai fi ajuns cine esti?
Ai fi gandit asa cum gandesti?


De la inceput am recunoscut asta , adica ca acel schelet al gindirii pe care il dezvolta de-a lungul vietii un individ , se formeaza in familie si in scoala.
Scoala este o micro-comunitate sociala...si prima mare comunitate in care intra un copil.
Si inca ceva foarte important :
- un dascal cu experienta poate sa corecteze foarte mult greselile pe care le-au facut parintii in educatia propriilor copii.

Scoala nu este numai un loc in care se invata cititul , scrisul si socotitul . cool.gif

Dupa parerea mea scoala ar trebui sa fie locul in care sa se invete in primul rind bucuria de a cunoaste si de a trai.

exergy33

contraste
Probabil unde locuiesti tu acum, se mai gandeste asa.
Din pacate aici scoala nu mai inseamna acest loc...
edittha
QUOTE
Scoala nu este numai un loc in care se invata cititul , scrisul si socotitul .


QUOTE
Dupa parerea mea scoala ar trebui sa fie locul in care sa se invete in primul rind bucuria de a cunoaste si de a trai.


Sincera sa fiu m-ar incanta ca toti din tara sa aiba gandirea ta dar..........................
Kyklos
Nu sunt de acord ca un profesor sa te ia in zeflemea . Nu exista o egalitate intre profesor si elev . Daca ai luat o nota mica si vrei sa-i atragi atentia ca a gresit , risti sa ai probleme cu acel profesor .
Din pacate si eu am avut probleme ,dar au trecut .
eyes_wide_shut
Elevi vs Profesori? Mi se pare o incercare (fara sa citesc toate paginile din urma) de a inteti un conflict existent si absurd. O perioada speciala a vietii condamnata sa fie judecata de extremele celor doua tabere. Nu cred in profesorul perfect, model si nici in cel de tip zbir dupa cum nu agreez nici elevul clasic, disciplinat sau pe cel ironic, agresiv. Unde este zambetul? Poate ati vrut sa spuneti: elevi vs preofesori smile.gif
Gothmog
Elevi vs. profesori?Mentalitatea asta lasa urme adanci in invatamantul romanesc.Si nu ma refer strict la atitudinea elevilor, care desi nu e nici pe departe adecvata, este intr-o oarecare masura scuzabila, ci la atitudinea unor profesori care tin cu dintii de o conceptie moarta si putrezita despre invatamant si despre dascali.In scolile de la noi se pastreaza o asemenea distanta intre elev si profesor(nu in cazul oricarui profesor, desigur)incat dispar si putinele dorinte de apropiere de dascal pe care le manifesta un elev.In scolile noastre decat se preda.Nu exista o relatie propriu-zisa elev-profesor,se poate vorbi cel mult de lipsa ei, se pastreaza distanta pe cat posibil, nu exista nici macar respect reciproc;ca este si vina elevilor sunt de acord, dar de multe ori se vede doar partea asta...
alfa
Nu-mi plac profesorii ... tongue.gif Sa nu se interpreteze, chestie de gust.... ohyeah.gif
exergy33
Altora insa , DA . cool.gif
Fitzcarraldo
QUOTE (edittha @ 24 Nov 2005, 03:53 PM)
QUOTE
Scoala nu este numai un loc in care se invata cititul , scrisul si socotitul .


QUOTE
Dupa parerea mea scoala ar trebui sa fie locul in care sa se invete in primul rind bucuria de a cunoaste si de a trai.


Sincera sa fiu m-ar incanta ca toti din tara sa aiba gandirea ta dar..........................

Asa se gandea si Ceausescu, ca toti sa gandim la fel si sa-l adulam. Damn ! nu i-a iesit, l-am impuscat .... rofl.gif
Blakut
Consider ca profesorii pierd din autoritate. Ar trebui din cand in cand sa mai dea demonstrativ cateva palme demoralizante... tongue.gif Sau picioare...
contraste
S-a dus vremea lu' domnu' Vucea !!!
mutulica
imi vin acum in minte citeva filme...
sidney poitier in to teacher with love, devito predind engleza intr-o baza militara, michelle pfeiffer in dangerous minds...
si desi par doar povesti romantice si romantate... as spune ca inseamna mult al naibii leadershipul profesorilor

oare citi din dascalii nostri se pot compara cu personajele mai sus mentionate?
nefertiti-old
Tocmai am vazut o stire ca la nu'sh ce scoala i-au prins pe trei prunci de CLASA a-V-a facand sex oral! Astia generatie precoce, nu gluma.
ducoro
Despre ce masuri s-au luat ,banuiesc ca nu s-a spus nimic.Doar senzationalul. wub.gif
Ares_mE
Situatia din scoli e absolut groaznica.Eu sunt eleva si stiu cam ce inseamna sa fii elev in zilele noastre.Scoala mea e una cu un oarecare prestigiu(la nivelul orasului meu) si nu se intampla prea multe...in afara de obisnuita bataie anuala(cea grava pentru ca mici batai sunt mereu).Ultima oara cand s-a intamplat ceva de gen au venit niste indivizi si l-au batut pe un coleg de-al meu de scoala pana i-au scos 3 dinti si l-au lasat pe scarile de la intare plin de sange(s-a intamplat si ca alti tipi sa intre in clasa si sa ii bata acolo pe alti 2 colegi) .Evident ca nu s-a luat absolut nici o masura desi am semnat un contract cu scoala prin care ni se asigura protectie!Si in situatia asta cum sa te mai duci cu drag la scoala???Mie cel putin mi se pare imposibil sa respect un individ care vine,debiteaza tampenii si pune note dupa bunul sau plac.
ducoro
Ares_mE , daca ceea ce se intimpla la tine in scoala este adevarat de ce nu luati masuri ca voi sa anuntati POLITIA?!?
Apoi ce face directiunea????????? mad.gif Sunt timpiti?
Ares_mE
Politia este anuntata dupa fiecare incident(de catre parintii celor in cauza si in nici un caz de catre scoala),dar ei se ocupa cu gasirea vinovatilor si in nici un caz cu paza noastra.Si directiunea...sta si da pedepse tampite alora pe care ii prinde fumand in curtea scolii.Alt rol nu i-am gasit pana acum.Asa ca noi suportam pentru ca nu avem ce face si asteptam sa terminam liceul.Situatia era ceva mai buna pana acum 2 ani cand a plecat fostul director(el a fost cel care a incercat sa ne aduca jandarmi sa pazeasca scoala).Acum insa....
ducoro
Ares_mE,citeste si vezi cum va poate ajuta. thumb_yello.gif

http://www.edu.ro/download/rofpreu1.doc
Blakut
Este trist ca singura masura gasita este cresterea pazei. E un fel de "violent pacification". Adica in loc sa elimini violenta si sa o faci sa dispara, aduci paza mai buna. Oamenii tot violenti vor ramane si daca nu o vor face la scoala cand sunt supravegheati, o fac in alta parte. Ce e asta? Scoala sau penitenciar cu paznici?

(Pe cand eram eu in liceu o colega a amenintat-o pe profa de info ca daca nu tace din gura cheama pe unul s-o violeze.)

Problema este ca multi profesori si directori nu aplica regulamentul: cati batausi, scandalagii etc. nu erau amenintati (daca va amintiti) in liceu de catre profesori ca li se va scadea nota la purtare, ca sunt vor fi exmatriculati etc.? Din astia, cati nu erau iertati "pentru ultima oara! daca se mai intampla vreoadata zbori!"? Profesorii nu aplicau regulamentul si ii tolerau pe cei violenti si scandalagii ca sa nu para ca au probleme cu clasa, nu cumva sa se zica despre liceul lor ca are probleme. Acum, produsele acestei atitudini traditionale de nepasare se intorc impotriva celor care i-au creat. Nasol, nu?
dascalita
Nu e numai nepasare...Fiecare copil are dreptul la educatie si daca ,la un moment dat al existentei sale nu realizeaza asta,profesorii ii mai dadeau o sansa...Apoi,aici e mai trist,nu ai la indemana decat cateva masuri punitive de care,pe stimatul elev il doare fix in cot,la fel si pe familia domniei sale...Tot timpul s-a facut publicitate negativa pe seama profesorilor ca sunt prea severi,unii se folosesc de...bataie,altii ii streseaza pe elevi cu regulamentul ala care ingradeste libertatile,etc!Asa a inteles lumea democratia:fiecare face ce vrea,cand vrea...minorul nu raspunde pentru faptele sale!
Politia poate tempera teribilismul unor pusti,dar pana cand familia nu se va implica in aceasta actiune,vazand si paiul din ochiul sau si al copilului sau,nu numai VINA profesorului,si aceasta masura va avea soarta celorlalte..."Ce e val,ca valul trece..."
ducoro
Dăscăliţo eu sunt de acord că este nevoie de implicarea părinţilor, dar profesorii o doresc cu adevărat_!_
Spun asta pentru că mă refer la implicarea părinţilor chiar şi in interiorul şcolii,activităţile acesteia,deciziile acesteia!__
Oare d-nul director nu se va simţi"verificat"?
Deşi aşa ar şi trebui să fie că doar nu este stat in stat,sau este vehilul de pe moşia lui!!!
ducoro
Mă scuzaţi aparuse de două ori!!! hh.gif
dascalita
Nu cred ca implicarea pertinenta a parintilor in viata scolii deranjeaza cu adevarat.Daca deranjeaza ceva ,atunci e vorba de comentariile celor care nu se implica si se rezuma in a aduce acuze si suspiciuni...Vorbesc din punctul meu de vedere si ca o cunoscatoare a sistemului.Singurii castigatori ai acestei colaborari sunt copiii...Pentru ei ar putea lucra doua echipe:parinti si profesori!Exista multe situatii in care copilul este trimis la scoala pentru a fi EDUCAT,ca asta e treaba scolii,parintele spalandu-se pe maini in privinta asta...Mi se intampla destul de des sa primesc raspunsuri dezarmante de la micii mei scolari(inocenti,inca!)cand intreb de ce n-a venit nimeni la sedinta de analiza a situatiei la invatatura sau la cele de consiliere a parintilor:au avut musafiri;era tarziu si mama era obosita;au uitat;a facut mancare;era ora serialului preferat... hh.gif In aceste raspunsuri vad interesul real al acestor familii....
Tzadde
Daca se intampla intr-un loc, nu se intampla peste tot.
vlasin d
Va rog sa imi spuneti si mie o scoala unde parintii vin cu totii la sedinte, unde majoritatea vin periodic sa controleze actiitatea copiilor lor. Anul trecut am predat la un liceu din centrul Clujului si unde au fost trimise nenumarate instintari parintilor, dar acestia, nici dupa ce au primit preaviz de exmatriculare nu s-au obosit sa vina pana la scoala. La altii dintre ei nici nu aveau cine sa vina caci parintii erau plecati la munca in alte tari si ei stateau singuri sau cu bunici suficient de bolnavi sa fie scuzabili. Pentru unii din parinti este mai important ca pruncii lor sa aiba haine de o anumita firma sau telefon celular de 1700 RON sau mai mult, decat modul in care sunt educati. Daca voi o puteti numi contributie parinteasca ...
contraste
Bine ai venit pe site, vlasin d ! mwah1.gif
Kyklos
Intr-un fel si dirigentii sunt de vina , sunt complici la absentele elevilor , motiveaza absente pe scutiri facute cu ajutorul computer-ului si ministerul educatiei in loc sa diminueze acest lucru daunator elevilor il incurajeaza cu asa numitele foi albe in care te spovedesti de absente , sase asfel de foi de scapa de o saptamana de scoala an de an .
PESE:Mai bine ne mutam in state un avem parte de carte ....
secunda
azi am vazut stirea ca la ora 12 in toate scolile din capitala, elevii, de scoli generala, sau de liceu au iesit la careu pentru a face galagie, prin bataie din palme, ca semn de manifestare impotriva violentei in scoli.
aceasta pentru ca azi e ziua internationala impotriva violentei in scoli, lucru care se sarbatoreste de ceva vreme prin alte tari, insa, doar dupa ce procentul care reprezinta gradul de violenta in scoli a ajuns la 70%, autoritatile romane au fost de acord cu aceasta manifestare.
unii dintre elevi insa fie nu prea erau constienti de ceea ce se intampla, fie erau nepasatori, fie erau acolo doar de dragul de a nu sta in clasa.
cu toate acestea, personal cred ca a fost bine. a fost un eveniment de care vor mai vorbi o vreme. si cu timpul vor afla exact ceea ce reprezenta.
Blakut
Mi se par prostii zilele astea: ziua non-violentei in scoli, ziua indragostitilor etc. De ce sa fie o zi a non violentei? Nu ar trebui sa fie non-violenta in fiecare zi?
dascalita
Am citit si...nu mi-a venit sa cred...
70.000 de profesori sunt agresati de elevi si parinti
26 Feb articol preluat din ziarul "Libertatea"
O treime dintre elevi cred ca profesorii nu sunt suficient de pregatiti si din acest motiv nici nu ii respecta, ba chiar ii insulta si ii lovesc. Chemati sa isi disciplineze copiii, parintii apeleaza si ei la injurii si bataie.

Ministerul Educatiei a aflat ca 20% dintre scolari isi injura sau insulta profesorii, iar 5% dintre ei au lovit cu salbaticie cadrele didactice. Din cifrele oficiale rezulta ca cel putin 70.000 de profesori au fost cel putin o data jigniti, insultati, amenintati sau chiar loviti de parinti ori elevi.

“Cand i-am pus o nota mica a luat catalogul si l-a aruncat pe fereastra”, a marturisit o profesoara. “Am fost sunata acasa cateva luni de zile, in fiecare noapte. Un copil ma injura, imi punea muzica. Mi-a fost si imi este foarte teama”, a spus si o profesoara din Timisoara. “Am colegi care au fost amenintati si chiar batuti de parinti. Cativa colegi de-ai mei au cerut sa iasa la pensie pe caz de boala si au ramas mutilati psihic pentru tot restul vietii”, s-a plans un profesor de tara din Timis. “Tatal unei fete a venit la scoala, m-a injurat, m-a amenintat, m-a trantit pe scaun si nu mi-a permis sa ma ridic. Mi-a spus ca daca scot un sunet ma loveste si ma baga in coma. Asta de fata cu elevii, care erau de clasa a IV-a”, a declarat o alta profesoara din Timis.

“Am certat un elev pentru ca a venit beat la ore. El s-a suparat, s-a suit intr-un taxi si s-a intors cu parintii. Intai mi-au tras palme si apoi au spus de ce au venit”, a spus si un profesor din Giurgiu.

Studiul cerut de Ministerul Educatiei a fost facut pe un esantion reprezentativ, in 1.207 scoli, cu un numar total de elevi de 586.000. Dintre acestia, 6.683 au recunoscut ca aduc prejudicii profesorilor proprii, iar zeci de scolari au marturisit ca au batut cel putin o data un cadru didactic. Alti 2.400 de elevi au insultat si injurat oamenii de la catedra.

Cercetatorii spun ca de vina pentru aceste agresiuni sunt familiile care gasesc prea putin timp pentru educatia copiilor si ii lasa prea mult la televizor. Potrivit Consiliului National al Audiovizualului, 87% dintre copiii de 6-11 ani se uita la emisiunile interzise pentru aceasta varsta, iar 24% se uita si la emisiunile interzise si celor peste 16 ani.

contraste
Foarte interesant ce spui tu aici dascalito !
Ai putea indica şi sursa? De unde ai luat aceste date ale sondajului? Ce publicaţie şi din ce zi? Tare m-ar interesa !
Ovidius
QUOTE
Ministerul Educatiei a aflat ca 20% dintre scolari isi injura sau insulta profesorii, iar 5% dintre ei au lovit cu salbaticie cadrele didactice. Din cifrele oficiale rezulta ca cel putin 70.000 de profesori au fost cel putin o data jigniti, insultati, amenintati sau chiar loviti de parinti ori elevi.


Cifrele mi se par aberante. Adica dintr-o clasa de 20 de elevi, 4 isi injura profesorii si 1 chiar ii si bate. Mergand mai departe cu rationamentul, rezulta ca fiecare clasa din tara asta isi bate profesorii. De injurii nici nu mai vorbim....

QUOTE
Cercetatorii spun ca de vina pentru aceste agresiuni sunt familiile care gasesc prea putin timp pentru educatia copiilor si ii lasa prea mult la televizor.

Pai scoala pentru ce mai e facuta?? Nu ca sa educe elevii?? Sau acuma trebuie sa vina copii gata educati de acasa?? Am mai spus-o de zeci de ori: inca mai astept sa aud un profesor care isi ia raspunderea pentru esecurile elevilor sau pentru intamplari neplacute din incinta scolii.
Asta imi demonstreaza inca o data ca sistemul de invatamant e cat se poate de prost conceput si se axeaza doar pe acumularea de cunostinte, cunostinte care intr-o minte needucata valoreaza exact zero. sad.gif
contraste
Ovidius ex Zorro
Problemele sunt cu mult mai grave decat le cunoastem din slabele mesaje care ajung in presa.
Nu numai 4 ci un cor intreg, intreaga clasa sunt in anume scoli care au astfel de manifestari.
Primul factor care vine si influenteaza comportamentul copilului in societate, este familia.
Indiferent daca aceasta este mono, bi sau cu multiplu de parinti daca vrei!
Cum se exprima si cum vorbesc parintii si rudele, prietenii acestora in anumite familii, copilul din acele familii aude si reproduce.
Bineinteles ca invatatorul si consilierul psihopedagogic incearca sa disciplineze, la clasele 5 - 8 mai multi profesori, dar spune tu, daca legi un cocosat de o scandura si il lasi cu ea in spinare crezi ca se va indrepta cocoasa, sau va plezni scandura?
Este si normal ca sa se imbolnaveasca, sa fie mutilati psihic niste oameni cu facultate, care au stat la examenele care se luau pe stiinta si cu inima la gat de multi deja sunt bolnavi de ulcer de frica unei note mici, nu de frica de a pica examenul. Si unor astfel de oameni, vine "taca" si arata un anume deget, sa o iei la.... ca tata are bani , ca mama a venit din... si are mai multi bani ca tine. Nu vezi ce toale ....nu stiu cum ai IESIT CU ELE? Si daca au acei profesori de pus o nota, neaparat trebuie sa fie 10, ca altfel incep injuriile, si alte manifestari.
Lucrurile acestea le-am auzit de la diversi colegi. Recunosc, am fericirea sa nu fiu intr-o astfel de scoala. Dar cei care sunt?
Si modul de adresare la per tu, cauzat de niste bani in plus, si agresiuni verbale, si fizice, credeti ca sunt de acceptat?
Toate acestea din familie vin. Si la noi se mai strecoara cate un exponent al unei astfel de familii, dar nu face purici in scoala. Elevii claselor il exclud din colectiv, nu este tolerat.
Dar este peste tot la fel?
Putem preda toti in astfel de scoli?
Nu. In schimb se poate schimba atitudinea unor astfel de parinti. Prin front comun.
Tu, draga Ovidius, cum consideri?

LINICA

Si eu mai primesc mesaje de la fostele colege de facultate: "azi iar am iesit plangand din clasa", "tocmai am primit o linie in fata de la un elev"... cry.gif




Ovidius
QUOTE
Este si normal ca sa se imbolnaveasca, sa fie mutilati psihic niste oameni cu facultate, care au stat la examenele care se luau pe stiinta si cu inima la gat de multi deja sunt bolnavi de ulcer de frica unei note mici, nu de frica de a pica examenul. Si unor astfel de oameni, vine "taca" si arata un anume deget

Sa stii ca ai atins o problema mare: frica din scoli, indiferent ca se cheama scoala primara, liceu sau facultate. Cand o sa avem un sistem de invatamant care o sa fie capabil sa-l faca pe elev sa-i placa macar una din materii si sa-l faca sa-si aleaga acel drum in viata care sa-i placa, nu sa-i implanteze in creier frica de profesor, de examene sau de note mici? Parerea mea e ca respectul este cu totul altceva decat acela castigat datorita fricii....dar asta cred ca este deja o alta tema.

QUOTE
Lucrurile acestea le-am auzit de la diversi colegi. Recunosc, am fericirea sa nu fiu intr-o astfel de scoala. Dar cei care sunt?
Si modul de adresare la per tu, cauzat de niste bani in plus, si agresiuni verbale, si fizice, credeti ca sunt de acceptat?

Fara nici o indoiala, condamn orice agresiune venita din partea acelor elevi, si sunt constient ca ele exista, dar nu in procentul dat de acel ziar! Esti de acord sau nu? Esti de acord cu rationamentul facut de mine? Presupun ca da, altfel il combateai cu contraargumente.

QUOTE
Tu, draga Ovidius, cum consideri?

Sincer, consider ca atitudinea elevilor de acum este un fel de razbunare pentru timpurile de mai demult, cand se intampla exact invers, si anume profesorii erau cei care agresau elevii. Daca ma gandesc numai eu cata umilinta si agresiune fizica am primit din partea celor ce erau pusi si platiti sa ma educe.....si culmea, eram un elev bun. De aia care faceau prostii nici nu mai vorbesc. Pai luau un omor cat china de mare. Rezultatul: inrairea elevului care facea si mai multe prostii, vorba aia: da pe mine ca pe sac, ca tot mai mare drac ma fac.

QUOTE
Nu. In schimb se poate schimba atitudinea unor astfel de parinti. Prin front comun.

Atitudinea parintilor se schimba foarte greu din doua motive: 1) sunt deja maturi si au personalitatea formata. 2) in cateva ore de discutii, nu poti sa schimbi prea usor parerea unui om.
In schimb se poate schimba atitudinea elevilor. Evident ca nu-i un lucru usor, dar asta cred ca se invata in facultatea urmata de viitorul profesor. Sau mai degraba ar trebui sa se invete...

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.