Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:SUA, Israel Si Palestina
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
talusa
-Si tu ce ai fi vrut!sa nu se riposteze?exista alte cale de a le baga in cap ca nu vor reusi prin teroare sa-si obtina o tara?Si ca nu au "adapost" nicaieri!

-A cui neputinta si complacere?Nu e clar din formularea intrebarii!

-Cele cateva zeci de persoane(conduse de coada de topor Uri Avneri!) sunt militanti din afara regiunii!Care-si fac "nota de prezenta" si se uschesc repede inapoi la Paris sau in alte parti(Uri Avneri,desi e istraelian,locuieste la Paris!)
Cel mai bine ar fi sa-i caracterizam analizand "sursele lor de finantare"! ph34r.gif (dar numeni nu vrea sa faca acest lucru! devil.gif )
Petrule,tu chiar nu intelegi ca exista "indivizi" care traiesc*(si inca "excelent") din afacerea numita Terorism!
Talusa.
talusa
Petrule!
Pana la primirea "lamuririlor" tale,te rog sa te interesezi si sa-mi mai raspunzi la alte TREI intrebari:

1)Cand si cu ce ocazie a recunoscut Romania staul plestinian "inexistent"(care vad ca detine si o "ambasada" la Bucuresti ph34r.gif ):

http://www.ziua.net/docs/27417.html
+
http://www.ziua.net/docs/27713.html

2)Care este adresa "Ambasadei Basce" in Bucuresti?

3)Pe ce strada a fost stabilit sediul "Ambasadei Kurde"?(Tot in Bucuresti laugh.gif )

Astept cu nerabdare "lamuririle"! Talusa. sad.gif


talusa
Pentru cine doreste sa fie "in tema" cu "activitatile din regiune":

http://www.historyguy.com/arab_israeli_wars.html

Talusa
Petru
QUOTE (talusa @ Oct 6 2003, 10:40 AM)
-Si tu ce ai fi vrut!sa nu se riposteze?exista alte cale de a le baga in cap ca nu vor reusi prin teroare sa-si obtina o tara?Si ca nu au "adapost" nicaieri!

-A cui neputinta si complacere?Nu e clar din formularea intrebarii!

-Cele cateva zeci de persoane(conduse de coada de topor Uri Avneri!) sunt militanti din afara regiunii!Care-si fac "nota de prezenta" si se uschesc repede inapoi la Paris sau in alte parti(Uri Avneri,desi e istraelian,locuieste la Paris!)
Cel mai bine ar fi sa-i caracterizam analizand "sursele lor de finantare"! ph34r.gif (dar numeni nu vrea sa faca acest lucru! devil.gif )
Petrule,tu chiar nu intelegi ca exista "indivizi" care traiesc*(si inca "excelent") din afacerea numita Terorism!
Talusa.

Nu conteaza ce vreau eu, important e sa se respecte "foaia de parcurs"! Cum cred ca ar fi trebui deja sa stii sunt total neutru fata de acest conflict! Cat despre statul palestinian, este prevazut chiar in cuprinsul "foii de parcurs" formarea acestuia, evident nu prin teroare si frica!
Aparenta neputinta si complacere cred ca apartin palestinilor, sau poate ma insel, e doar o simpla opinie!
Cat despre "lamuririle" mele, nu cred ca vor veni niciodata: nu ma voi erija in postura celui care cunoaste indeaproape zona si oamenii pentru a formula opinii definitive!
Nu stiu cand a fost recunoscut statul palestinian de autoritatile de la Bucuresti, iar la cele doua ultime doua intrebari nu pot rasupunde decat negativ: nu cunosc exista unor asemenea ambasade. Cele doua intrebari suna, mi se pare, a ironie... despre care cred ca nu-si are locul aici!
sorin666
Foaia de parcurs... chiar credea cineva realist la foaia aia? mai bine o imprimau pe Kur-papier, poate ar fi servit la ceva sad.gif
talusa
1)De acord cu Sorin666!Nu are nici o valoare acea "foaie de nu stiu ce".Mai ales ca "inca nu s-a ajuns nici macar la primul paragraf!Iar "Autoritatea Palestiniana"(frumos nume,pacat ca nu stiu ce-i aia!Deocamdata e vorba de cateva "bande inarmate",fiecare finantata de alt stat arab!) a anuntat ca nici nu are de gand sa se "apuce de lucru".Anunt oficial!!!!
2)Petrule!!!Cand presa romana citeaza "evenimente care au avut loc la ambasada unui stat INEXISTENT"(si nu vine nici o "negare oficiala din partea guvernului) atunci este loc de "toata ironia din lume"!Chiar si aici! ph34r.gif Talusa.

P.S.Sunt invitat asta seara la o receptie data de ambasada Transilvaniei in TA. wink.gif Si am auzit ca "interesele Moldovei pana la Carpati" vor fi reprezentate de ambasada republicii Moldova cu capitala la Chishinau! sad.gif
SORIN
Dragii mei prieteni...acest topic vorbeste de o situatie greu de inteles pentru cei ce nu traiesc zi de zii acolo in Palestina, Israel, Orientul Mijlociu sau cum vreti sa- i ziceti acelei bucati de pamant chinuit.

Pt. ca o parte dintre dv. sa inteleaga mai bine situatia, ar trebuii s-o vada asa cum o vad cei ce traiesc acolo si nu asa cum vrea presa subiectiva....din pacate majoritatea presei internationale si marea parte a presei Isreliene sant subiective si conduse de idei de stanga.

Se zice ca o imagine valoreaza cat o mie de cuvinte, asa ca urmatoarea imagine e una dintre multele imagini vazute de populatia Israelului, araba si evreica de asemenea. In continuare o asa poza vazuta si traita acum cateva zile de cei ce traiesc acolo...judecati singuri !!

Avertisment !!!!! poza e grea si daca aveti probleme cu ingerul, mai bine nu dati click.

http://rotter.net/User_files/forum/3f7f35be1e55477a.jpg

Ultima sambata la restaurantul Maxim din orasul Haifa, nordul Isrealului.
sorin666
Pacat de bietii oameni morti degeaba ca sa satisfaca vanitatea porcilor de politicieni (din ambele tabere...)
PS: e adevarat ca presa in general e pro-palestiniana si (cam) de stinga, consideri insa ca doar oamenii cu pareri de dreapta sint/pot fi obiectivi ? Nu e si parerea mea.... unsure.gif
talusa
QUOTE (SORIN @ Oct 7 2003, 03:51 PM)

http://rotter.net/User_files/forum/3f7f35be1e55477a.jpg

Ultima sambata la restaurantul Maxim din orasul Haifa, nordul Isrealului.

Si totusi Sorine,inca o data ai dat dovada ca esti un "baiat fin" si te-ai gandit la "stomacul forumistilor din Han".
Daca nu faceai acest lucru ai fi pus pe ecran poza copiilor sau a pruncilor sfartecati!

Dar mai exista o problema!Toleranta religiei musulmane!
Acest act descris mai sus a avut loc in ajunul celei mai sfinte sarbatori evreesti:Ziua iertarii pacatelor "Iom Kipur"!
Acum 30 de ani,in aceiasi ZI,armatele egiptene si siriene au atacat fara nici un avertisment!

VA INCHIPUITI CE "VUIA TOATA LUMEA MUSULMANA"(SUSTINUTA DE STANGA EUROPEANA) DACA ISRAELUL AR FI COMIS UN ASEMENEA ACT IN ZILELE RAMADANULUI?
Chiar si acest lucru marunt ne face sa "avem mare incredere in ei"! ph34r.gif devil.gif
SORIN
Talusa...urmatoarea poza ma emotioneaza mult mai mult...sper ca si altii au sa inteleaga !!

http://rotter.net/israel/61.jpg

Oare acesti copiii nu au si ei voie la o viata normala??

Sorin.
bunicu'Gilbert
QUOTE
"Israelul a atacat Siria
Rachete ale Tel Aviv-ului au lovit la 20 de kilometri nord de Damasc * Avioane de lupta israeliene au patruns, pe intuneric, in spatiul aerian sirian * Tinta lor a fost o presupusa tabara de antrenament a organizatiei palestiniene Jihadul Islamic * Israelul, ca si SUA, sustine ca Siria, vecina Irakului, sprijina terorismul * Israelul a declarat ca e dispus sa atace teroristi "oriunde in regiunea Orientului" * Purtatorul de cuvant al lui Ariel Sharon numeste si o "axa a terorii: Teheran, Damasc si Gaza" * Siria nu riposteaza militar * Ministrul sirian de Externe Farouq al-Shara a cerut convocarea de urgenta a Consiliului de Securitate ONU " citat din e-romania@yahoogroups.com
"Prima operatiune de proportii dupa razboiul din 1973
Raidul de ieri este prima operatiune militara israeliana de proportii efectuata pe teritoriul sirian in ultimii 30 de ani. Mai multi comentatori politici militari citati de Reuters sustin ca operatiunea de ieri este cea mai "adanca" infiltrare a Armatei Israelului pe teritoriul Siriei de la Razboiul de Yom Kippur declansat la 6 octombrie 1973, cand militarii Tel Aviv-ului au ripostat in urma invaziei siriene. Practic, operatiunea de ieri survine la fix 30 de ani de la invazia fortelor siriene si egiptene in Israel care a avut ca efect Razboiul de Yom Kippur.
George COMAN" idem

Inca nu comentez.
Mai sunt necesare date.


talusa
Care sunt datele de care ai nevoie Bunicule , pentru a comenta!
Siria crede ca se joaca "Puss".Finanteaza Hizbullah(si incalzeste granita libaneza cu Israelul).Inarmeaza si finanteaza Jhiadul si Hamasul cu arme si bani de provenienta iraniana?
Face parte din Consiliul de Securitate si jaoca rolul de "madona care da ochii peste cap".
Nici "ceapa nu mananca si nici gura nu-i pute".
Cat despre riposta>>>>>>>"Luati-l de pe mine ca-l omor! devil.gif "

In rest,ce mai e de comentat?Ce fac trupele siriene(30000 de soldati!) in Liban?Stii sper ca si Libanul a inaintat un "protest la ONU!La ce te asteptai cu 30000 de baionete siriene in coasta? laugh.gif
Petru
Nu stiu cat de mult va fi luat in seama cuvantul Siriei, dar foarte important mi se pare cuvantul Ligii Arabe, care din start a condamnat atacul. De asemenea, presedintele sirian nu se abtine sa faca comentarii si afirma ca Israelul este pe punctul de a declansa un razboi.
Cat despre "foaia de parcurs" deocamdata este singurul mijlcoc de punere in practica a masurilor in vederea pacii. Interesante par afirmatiile primului ministru palestinian, dupa intrunirea Cabinetului de urgenta: reinceperea negocierilor cu Israelul pentru incetarea ostilitatilor!
talusa
1)Cuvantul siriei va fi luat foarte in serios!In Siria!

2)Cand a mai fost luata in consideratie Liga Araba pentru a fi luata in consideratie TOCMAI ACUM?
asta dovedeste cel mai bine cate "de departe" esti in a intelege macar "afinitatile" din interiorul lumii arabe!Secretarul acesteio ligi este fostul ministru de externe al egiptului,Achmed Mussa.Caruia presedintele Mubarak i-a facut rost de acest "job" ca sa scape de el!Si de atunci nici nu se uita in "directia lui".Crezi ca au reluat relatiile intre timp? laugh.gif
Cat despre "solidaritatea ligii",ea a fost observata in decursul ce;or doua razboaie din golf! spoton.gif

3)Cat depre presedintele Siriei!Macar comentarii sa faca!Ca altceva nu prea e capabil sa faca!Nici macar pe plan intern ,in Siria!Una din cele mai sarace state arabe cu o populatie tinuta tot timpul sub teroare!Asta a invatat de la taticu,asta pune in aplicare!

4)Foaia de parcurs e intradevar un "mijloc".Dar ca sa ajungi la el i-ar trebui un "inceput"(ca sa nu mai vorbim de un "sfarsit")
Cat despre PM palestinian.....despre care din ei discuti?Ca si ABU celalalt a spus aceleasi cuvinte,pana si-a dat demisia!Si a fost inlocuit de ABU AMAR(Arafat) Cu alt ABU(nu conteaza cine,ca si dupa asta va ceni un alt ABU!!!)
Petrule!Crezi ca nu suntem satui sa mai "fumam trabucele astea de proasta calitate"?

Cel putin sa se vina cu ceva nou sau cu un personaj nou!Nu vezi ca tot timpul aceiasi "gasca" din Tunis schiba "stafeta" de la unul la altul! ph34r.gif Talusa.

P.S.Stii tu cumva in numele cui "vorbeste PM palestinian" despre incetarea focului?
Aqlege dintre "bandele inarmate" care-si fac acolo de cap! yikes.gif
SORIN
QUOTE (talusa @ Oct 7 2003, 05:38 PM)
Finanteaza Hizbullah(si incalzeste granita libaneza cu Israelul).Inarmeaza si finanteaza Jhiadul si Hamasul cu arme si bani de provenienta iraniana?

Scuze Talusa ca-s nesimtit sad.gif Ai uitat esentialul....Siria antreneaza terroristii Frontului Democratic Palestinian, terroristii Hammas si cei ai Jihau-lui Islamic. De asemenea au grija sa fie infiltrati in Israel.

Asta e cea mai mare vina a Siriei.

Sorin.
Petru
Daca cuvantul Ligii arabe nu conteaza, al Siriei nici atat, iar "foaia de parcurs" este doar un simplu "mijloc" fara putinta de realizare, in mod cert ca am asista la o situatie cu totul si cu totul disperata! Totul depinde de Israel, care sustine ca pana la desfiintarea organizatiilor integriste conflictul nu se va ameliora.
talusa
QUOTE (Petru @ Oct 7 2003, 06:21 PM)
Totul depinde de Israel, care sustine ca ***pana la desfiintarea organizatiilor integriste conflictul nu se va ameliora.***

AI ATINS(FARA SA VREI!!) CHEIA "MAGICA,PETRULE!!!
Nimic nu depinde de Israel!!Citeste "foaia de parcurs"!

ASTA E PRIMUL PUNCT AL ACESTEI FOI!DE ACEEA SPUN TOT TIMPUL CA NICI NU S-A AJUNS LA PRIMUL PUNCT!
Iar Autoritatea Palestiniana sustine ca nici nu are de gand(parca ar avea posibilitatea) sa se apuce de acest lucru!!! wub.gif

P.S.Si crede-ma ca "in cunostiinta de cauza" solutia disperata pentru palestinieni este inca foarte departe(nu sunt un sipatizant al lui Sharon,dar ma mira de cate "abtinere" poate da dovada!).
Dar stii cum se spune!Orice "rabdare are o limita".
Deocamdata suntem foarte "inspaimantati" ca Arafat sta cu "revolverul pe masa,gata sa ne respinga!" sorry.gif
talusa
QUOTE (Petru @ Oct 7 2003, 06:21 PM)
Daca cuvantul Ligii arabe nu conteaza, al Siriei nici atat, iar "foaia de parcurs" este doar un simplu "mijloc" fara putinta de realizare, in mod cert ca am asista la o situatie cu totul si cu totul disperata! Totul depinde de Israel, care sustine ca pana la desfiintarea organizatiilor integriste conflictul nu se va ameliora.

Sorine!Pai asta e motivul "raidului aerian" in Siria!Ca nu au bombardat acolo "cotete cu gaini"!
Credeam ca "interlocutorii nostrii" cunosc acest lucru!
E la mintea cocosului! tongue.gif
Petru
QUOTE (talusa @ Oct 7 2003, 06:31 PM)

AI  ATINS(FARA  SA  VREI!!)  CHEIA  "MAGICA,PETRULE!!!
Nimic  nu  depinde  de  Israel!!Citeste  "foaia  de  parcurs"!

ASTA  E  PRIMUL  PUNCT AL  ACESTEI  FOI!DE  ACEEA  SPUN TOT  TIMPUL  CA  NICI  NU  S-A  AJUNS  LA  PRIMUL  PUNCT!
Iar  Autoritatea  Palestiniana  sustine  ca  nici  nu  are  de  gand(parca  ar  avea  posibilitatea)  sa  se  apuce  de  acest  lucru!!! wub.gif

P.S.Si  crede-ma  ca  "in  cunostiinta  de  cauza"  solutia  disperata  pentru  palestinieni  este  inca  foarte  departe(nu  sunt  un  sipatizant  al  lui  Sharon,dar  ma  mira  de  cate  "abtinere"  poate  da  dovada!).
Dar  stii  cum  se  spune!Orice  "rabdare  are  o  limita".
Deocamdata  suntem  foarte  "inspaimantati"  ca  Arafat  sta  cu  "revolverul  pe  masa,gata  sa  ne  respinga!" sorry.gif

Daca ar fi sa ne orientam in functie de periodizarea "foii de parcurs", pare ca in aceste momente este mult prea tarziu pentru a mai face ceva!
E adevarat, primul punct nici nu a fost luat in considerare: incepand de la crearea unei Constitutii si mergand pana la alegeri
libere. De asemenea, la primul punct este prevazuta retragerea Israelului din teritoriile ocupate in septembrie 2000.
Dar pentru informatii complete poate fi accesat urmatorul link:
http://www.csmonitor.com/2003/0508/p25s01-wome.html
talusa
Pai daca nici nu au inceput sa "discute" despre primul punct(si mai mult,Arafat a declarat ca va dezarma Hamassul cand va fi dezarmata si armata Israeliana!!),de unde vrei sa ne retragem?
Tu te-ai retrage,stiind ca teroarea vine de la cei care "au semnat pana acum toate hartiile care nu valoreaza NIMIC"?
Ai face asta ca sa treci de la Un atentat la trei saptanmani la TREI atentate pe zi?Chiar crezi ca avem o asa "dorinta de sinucidere"?
Cui apatrineau acele "teritorii pe care Israelul e obligat sa le paraseasca"?De ce am intrat acolo in 2000?
Oare Arafat nu a avut "statul palestinian" in mana la CampDavid?
Si l-a jucat la Ruleta?Si a pirdut(oare pentru prima data?)!E timpul sa apara la masa de joc alt "concurent" laugh.gif
Talusa.
Petru
Daca e adevarata declaratia lui Arafat, nu-mi ramane decat sa ma declar: blink.gif
Cat despre teritoriile ocupate, nu cred ca mai este necesar sa comentam devreme ce este o prevedere clara a "foii de parcurs" si nu a fost respectata.
talusa
1)Si nu numai atat!Arafat a si declarat ca "sta cu pistolul pe masa" si-l astepta pe Sharon!(la voi toate toate aceste "halucinatii" chiar nu ajung?Ca nu e o chestiune de presa!Eu l-am vazut la TV declarand acest lucru-asa cum am vazut in nenumarate randuri si "crizele de furie" la adresa ziaristilor!).


2)De ce crezi ca am fost de acord cu sorin666 ca acea foaie "nu valoreaza hartia pe care a fost scrisa"? spoton.gif
Nu numai ca nu a fopst respectata,dar si declara ca "nu are de gand sa faca ceva".Pana acum se ocupa cu schimbarea guvernelor!Pe care "el le instaleaza" si tot el le pune "piedica"!
Cu asta vrei sa discutam?
Petru
In situatia de fata discutiile pe marginea "foii de parcurs" sunt daca nu inutile cel putin retrograde.
Cred ca ai aflat ca Israelul isi scoate in fata rezervistii; cineva spunea ca in zona miroase a razboi! Sa speram ca nu va fi!
Vezi si http://ziua.net/docs/28726.html
talusa
Care razboi Petrule!Si cu cine?
Faptul ca au fost mobilizati cateva mii de rezervisti "duce la razboi"?
Regiunile "inconjurate" trebuiesc si pazite.Zi si noapte!
Iar cand ai informatii despre un numar mai mare de sinucigasi e si normal sa intaresti fortele de acolo!Chiar cu rezervisti!
De care aviaone F16 crezi ca am avea nevoie pentru a-i invinge pe palestinieni? devil.gif
Si in cate zile!Nu intelegi ca e vorba de un altfel de conflict,in care problema israeliana este sa-si infraneze superioritatea militara de care dispune!?
Petru
Nu e ceva obisnuit sa fie mobilizati rezervistii, de regula cand se intampla un asemenea lucru primul cand care iti vine in minte este razboiul... dar poate nu si in acest caz!
talusa
Nu e nici un razboi,stai linistit!Eu sunt mult mai linistit decat tine si totusi ma aflu...in cauza!

Ce parere ai?A mai demisionat un ABU astazi(ALA de data asta!).***Altul la rand!! ohmy.gif ***

Arafat a fost consultat de un doctor din Iordania!La sfarsitul consultatiei....a tras un "scuipici" domnului doctor!Mare om de stat,acest "general". rofl.gif cry.gif

A aparut si in presa romana(Ziua) de ieri!Daca doresti sunt pregatit cu citatul! laugh.gif

Talusa.
Mi_
QUOTE

Suicide bombing petition


Please take a minute to read and sign this, I just did. Please send to as many people as you can.

This petition  asks the United Nations to treat suicide bombings as war crimes and that those who inspire them be prosecuted by the International War Crimes Tribunal.

The Call for UN & World Leaders to Prosecute Organizers of Suicide/Homicide Bombings, performing  acts  of terror against
Civilians, as War Criminals, was initiated by Scholars for Peace in the Middle East and written by Dr. Edward S.  Beck.

1 [one] million signatures are  being  sought for this petition.

Click on the following and please take 10 seconds to sign http://www.PetitionOnline.com/bombings/petition.html

If you can, please cut and send  this message to other friends, of whatever faith, who might also agree to sign the petition.
Petru
QUOTE (talusa @ Oct 9 2003, 06:34 PM)
Nu  e  nici un  razboi,stai  linistit!Eu  sunt  mult  mai  linistit  decat  tine  si  totusi  ma  aflu...in  cauza!

Ce  parere  ai?A  mai  demisionat  un  ABU  astazi(ALA  de  data  asta!).***Altul  la  rand!! ohmy.gif ***


Talusa.

Probabil ca nici nu va fi...(razboi!)
Da, A. Qorei a demisionat. Din cate am inteles nu s-a inteles cu Y. Arafat asupra unor chestiuni ce tin de prezentarea programului Cabinetului de criza in Parlament; Arafat si Al-Fatah se pare ca nu au fost de acord!
talusa
Petrule!
Nu ti-ar fi mai usor sa ne enumeri cu ce E DE ACORD ARAFAT?
Pentru inceput te ajut eu , la punctul numarul (1):
CONSTITUIREA UNUI STAT PALESTINIAN IN LOCUL STATULUI ISRAEL SI ARUNCAREA POPULATIEI EVREESTI IN MARE!! ph34r.gif

De aici continui TU!! sad.gif

talusa.
SORIN
Scuze, am sa continui eu...Dupa ce evreii v-or fi inecati in Mediterana, iar Arafat v-a fii suveren, vor urma crestinii arabi !!

Ca si in Liban, acestia vor fii macelariti, si averile confiscate. Petrule, vezi ce le-a facut crestinilor in Damour Liban 1976.

Iar daca nici dupa ce ai sa te documentezi cu cea ce s-a intamplat acolo, nu ai sa intelegi cine e Arafat, nu mai stiu ce sa zic sad.gif

Din pacate asta-i realitatea, dar mai rau e ca nu toti o vad !!!

Sorin.
sorin666
QUOTE (talusa @ Oct 10 2003, 12:03 PM)
Petrule!
Nu ti-ar fi mai usor sa ne enumeri cu ce E DE ACORD ARAFAT?
Pentru inceput te ajut eu , la punctul numarul (1):
CONSTITUIREA UNUI STAT PALESTINIAN IN LOCUL STATULUI ISRAEL SI ARUNCAREA POPULATIEI EVREESTI IN MARE!! ph34r.gif

De aici continui TU!! sad.gif

talusa.

Scapati-va drak' de el, fara sa mai omoriti "catelusii" cu "victimele colaterale" care vor apare inevitabil sad.gif
talusa
1)Poti aduce aceasta propunere spre aprobare ONU-lui,cvartetului,Chirac-ului,etc,etc,etc?

2)Pai daca sunt INEVITABILI atunci e......inavitabil!NU? wink.gif laugh.gif

3)Sorine!O vad si cei care se fac ca nu o vad!In frunte cu multi sefi de state arabe carora Arafat le sta "dea latul".

Talusa.
sorin666
Las' ca nu-i Chi-Chi chiar asa de arabofil... mai curind stinga-caviar (minus israelitii facind parte din ea...) biggrin.gif
Ceea ce se intimpla acuma insa e ca in bancul ala cu omul care-si iubea asa de munt cainele, incit de fiacare data ii taia cite 1 centimetru din coada, sa aiba timp sa se obisnuiasca cu ideea ca si-o va pierde biggrin.gif
Am pus un omulet care zimbeste, desi nu e de ris...
talusa
Pai nici nu am spus ca e arabofil.
Ca nici rusii nu sunt arabofili(daca ai stii parerea lor despre lumea araba...noi suntem niste ingerasi!)

Dar si ei si CHI-CHI sunt arabointeresati!Si asta le dicteaza politica!

P.S.Dupa ultima statistica,cati musulmani se afla in Franta?

Talusa.
Mi_
Cica 8% de origine musulmana, din care practicanti - mai putini, din care practicanti idioti - si mai putini.

Sa nu-i credeti pe liderii europeni prostuti cu privire la ei.
sorin666
QUOTE (talusa @ Oct 10 2003, 03:03 PM)
Pai  nici  nu  am  spus  ca  e  arabofil.
Ca  nici  rusii  nu  sunt  arabofili(daca  ai  stii  parerea  lor  despre  lumea  araba...noi  suntem  niste  ingerasi!)

Dar  si  ei si  CHI-CHI  sunt  arabointeresati!Si  asta  le  dicteaza  politica!

P.S.Dupa  ultima  statistica,cati  musulmani  se  afla  in Franta?

Talusa.

Circa 4 milioane (din 60), majoritatea la a doua-treia generatie si avind ca SINGURA limba materna franceza, practicanti moderati sa zicem 10-15 %, si "inflacarati" cam 1-2 % din practicanti. De altfel respinsi de o buna parte din propria comunitate.
Nu-ti fie insa frica, RG e cu ochii pe ei si poti sa ma crezi ca sint eficace...
... ah, am uitat, in Franta se gasesc si 600 000 de evrei, iar numarul de acte ostile de oarecare importanta este neglijabil, cu toate ca nu sint paziti in mod deosebit (in afara ambasadei...)
talusa
Nu am nici o frica!Voi vedeti-va de arabii vostrii,noi ne vedem de ai nostrii!

Problema e ca "la voi" exista paturi politice car vor sa vada si "de ai nostri".

Si nu le prea merge(chiar daca finateaza anumite "cozi de topor" din "uluita stanga israeliana"! ohmy.gif

P.S.Am avut un coleg de origine tunisiana care are toata familia in Franta!
Si mi-a povestit "de la fata locului" cum sunt tratati cei de origine musulmana de catre politia franceza(nu de aia "imbracati in uniforma")
Desi el avea "mustata neagra",clipele "neplacute" erau pana-si prezenta pasaportul.In rest,ce era neplacut erau "privirile" pline de ura pe care i le aruncau "adevaratii musulmani",in timp ce el se indeparta de "locul cu pricina"(era vorba de oarasul-port din sudul Frantei,care nu contine,in anumite cartiere,lume din "inalta societate" yikes.gif )
Numai bine,Talusa.
Mi_
Talusa, am vazut un câine care fugea dupa pisici.

Ca si despre postul tau, ma întreb ce relevanta are. Bernard cel care se strâmba când vede un arab moare de grija arabilor vostri ? Eu zic sa nu te mai îngrijorezi atât eventual lasa-i pe agitatori sa latre la luna (avem si noi unul chiar pe forum).
talusa
Relevanta era la faptul ca "politica franceza" vrea sa-si vare nasul in regiune si nu prea merge!

Iar apoi mai era si un raspuns la "mesajul linistitor al lui Sorin666" pe care probabil nu l-ai observat!

Bernard ma intereseaza foarte putin!Si de aceea nu prea postez la rubricile referitoare la "situatia din Franta".
Nu se poate spune ca exista acelasi "dezinteres" la participantii din Franta(pe diverse forumuri romanesti) la problemele israeliene(ba am observat ca exista si anumite Legaturi istorice intre conflictul din Orientul Apropiat chiar cu.....guvernul condus de Ana Pauker sad.gif
Recunosc,nu pe acest forum!
Dar oare tu "vezi legatura"?(sau nu-ti dai seama de ea?)

Cine e "agitatorul"?Si de ce e definit astfel!

Talusa.

P.S.Daca faci o vizita in Bucuresti vei vedea multi caini(acum,multumita lui Basescu au fost "rariti")
Si tot dupa pisici fug! wink.gif
sorin666
Scuze ca ma bag, care Bernard? unsure.gif
HI HI HI am ajuns sa fiu tratat si de cripto-comunism laugh.gif
Mi_
Pune în loc de Bernard - Jean, Jules, Philippe - pe scurt omul mediu francez.


Ce sa spun ai observat si tu ca politica franceza vrea sa-si vâre nasul în regiune. Pfui ce perspicac esti. Altii sunt vârâti pâna la gât si nu spune nimeni nimic. E dreptul lor din nastere, asa-i ?

Probabil ca te-ai amuzat si tu de faza cu Ana Pauker & Israel cum ma amuz eu citind pe-aici.

Revenind la subiect, Israelul a fost sustinut de Franta pâna la sfârsitul anilor '60 (razboiul de 6 zile a fost câstigat cu arme majoritar franceze) dupa care relatiile s-au slabit mult, Franta nefiind de acord cu politica de forta dusa de Israel. Atunci evreii s-au întors spre SUA si de atunci totul e bine (nu ?).

Anyway erau niste remarci istorice nu vreo interpretare, si sper sa se înceteze cu fazele de doi bani puse la baza cica a unei politici mondiale foarte importante pe care trebuie musai sa deschidem ochii si s-o vedem altfel suntem prosti.
talusa
Daca te documentai mai mult,poate gaseai si mesajele mele in care sustineam ca "avionul de baza al aviatiei israeliene in Razboiul de 6 zile era Mirage".Si acest lucru exlica sprijinul francez dat Israelului(chiar si alianta din 1956,cand si interesele Frantei in regiune erau altele).

Recunosc ca altii sunt varati pana-n gat(de fapt numai "unii")>Numai ca tu nu vei recunoaste ca Franta TARE ar dori sa ia locul "altora".Si nu poti nega ca nu face "eforturi".

Eu nu m-am luat de "perspicacitatea ta" ,asa ca las-o tu pe a mea in pace!

Nu stiu si nu ma intereseaza ce te amuza pe tine aici,dar pe mine "faza" cu Ana Puker&Israel nu m-a amuzat de loc!Si cred ca-i cunosc bine si "radacinile".

Cat despre "politica mondiala" la care ar trebui sa-ti deschizi ochii,nu cred ca eu te-am sfatuit sa faci acest lucru!
Si nu cred ca poti cita si multe mesaje ale mele in care ma bagam in "mamaliga" franceza.Nu inteleg de ce romansii sunt atat de "implicati" in afacerile Orientului Apropiat!Probabil "atacul" dinspre Iran ii influenteaza!
Numai bine si continua-ti amuzamentul!
Noi vom continua sa facem ce credem ca e bine pentru noi!
Si voi continua sa discut acest lucru cu niste persoane care "au o conduita de conversatie cat de cat civilizata".Chiar daca-l cheama Petru si cere "citate"!
Talusa.

P.S.Nu evreii s-au intors spre SUA ci isaelienii!Daca stii care-i diferenta,apropo la "Ana Pauker&Israel".
Mi_
QUOTE (talusa @ Oct 10 2003, 07:46 PM)
Numai ca tu nu vei recunoaste ca Franta TARE ar dori sa ia locul "altora".Si nu poti nega ca nu face "eforturi".

Evident ca nu. Deci am recunoscut (nu costa nimic). Evident ca si alte mari puteri se înghesuie (sau ar dori sa se) peste tot.


In rest nu vorbeam de tine (de altfel multe dintre pareri coincid) ci de un anume Radu H. care si-a facut un hobby de agitator pe internet.
talusa
1)Daca nu costa nimic poti recunoaste de doua ori! wink.gif laugh.gif (si noi am primit "tablele lui Mozes" in dublu exemplar,deoarece ni s-a spus ca sunt pe gratis smile.gif

2)Care sunt "celelalte MARI PUTERI"?(comparativ!)

3)Sunt incantat ca multe pareri coincid!

4)Nu obisnuiesc sa "analizez persoane".Dar multumesc pentru informatie!

Toate bune!Talusa.
Radu Hincu
Stangistii de 3 parale nu obosesc sa-l acuze pe Sharon de "crime de razboi", chestie care nu stiu cat de reala este, insa in perspectiva inclestarii din timpul evenimentelor, nu m-ar mira sa fie reala. Insa cum ramane cu Arafat? El, teroristul prin execelenta, nu e deloc solicitat de onanistii juridici ai Europei gen Garcon, nu este blamat pentru actele sale din tecut dar si prezente . . . .
Sa vedem cum lucreaza psihlogia unui terorist cu state vechi, campionul pacii pentru europeni, eroul stangii extreme, in relatarile lui Mihai Pacepa dintr-un interviu in WSJ; dupa mine nu e mare diferenta comparandu-l cu un bolnav psihic, fiind vorba de un cinism care depaseste normalitatea . . . .

http://www.thenewamerican.com/tna/1997/vo1...no19_arafat.htm
"Pacepa’s op-ed offers a particularly chilling insight into Arafat’s ongoing protestations that he and the PA have nothing to do with the continuing terrorist attacks against Israel. For instance, he points out Arafat’s strategic deception in the 1978 assassination of the PLO’s London representative. Arafat blamed the hit on Abu Nidal, who had broken away from the PLO to form his own terror group. Pacepa was later startled when Arafat’s top aide, Hassan Salameh, bragged that the assassination had actually been carried out by the PLO and made to look like an Abu Nidal hit. "Why kill your own people?" one of Pacepa’s colleagues asked Salameh. Pacepa says that Salameh explained, "We want to mount some spectacular operations against the PLO, making it look as if they had been organized by Palestinian extremist groups that accuse the chairman of becoming too conciliatory and moderate." It is a tactic Arafat continues to use."

De ce Europa este anti-americana? De ce este ea pro-araba? Pai ne explica simplu, istoric, Mihai Pacepa in presa americana. Ne explica de unde vine dragostea de Arafat si Palestina a leaderilor europeni de azi, fosti teroristi, criminali politici de ieri, d-alde Fischer & Co. Putem citi cum actualul ministru de externe al Germaniei prin tineretea sa politica ciomagea la greu politisti, le dadea foc cu sticle incendiare, adapostea teroristi in apartamentul pe care il imopartea cu tovarasul sau de "lupta anticapitalista si anti-americana", Cohn Bendit, azi si el ilustru parlamentar al UE.

Berlin’s New Anti-American Axis
Fischerism spreads.
By Ion Mihai Pacepa, February 14, 2003, 9:00 a.m.
http://www.nationalreview.com/comment/comm...acepa021403.asp


radu
SORIN
QUOTE (Radu Hincu @ Oct 12 2003, 08:05 PM)
Stangistii de 3 parale nu obosesc sa-l acuze pe Sharon de "crime de razboi", chestie care nu stiu cat de reala este, insa in perspectiva inclestarii din timpul evenimentelor, nu m-ar mira sa fie reala. Insa cum ramane cu Arafat? El, teroristul prin execelenta, nu e deloc solicitat de onanistii juridici ai Europei gen Garcon, nu este blamat pentru actele sale din tecut dar si prezente . . . .

Radule.....permite-mi sa arat odata acestor forumisti se stanga, orbi de ura Americii si a Israelului, crimele de razboi de care e acuzat Sharon si fata adevarata a " Blandului "de Arafat.

Radule...fac pariu ca au sa sara ca muscati de sarpe, niste pro-arabi dotati cu multa dis-informatie, fara macar sa incerce sa se documenteze cat de putin.


Adevarul Gol Golut.....Sharon e acuzat de crimele facute de Crestinii Maroniti condusi de Ely Qubeika in taberele de refugiati din sudul Beirutului, SABRA si CHATILA. Aceste " crime " au fost razbunarea Maronitilor dupa macelul facut de Arhi macelarul
Arafat in IANUARIE 1976 in oraselul crestin Damour, unde sute de crestini stransi in biserici la slujba de duminica, au fost macelariti ( la propriu fratilor, la propriu ) de " vitejii luptatori PLO " CONDUSI DE aRAFAT. Va rog sa va documentati singuri, fara sa fiu obligat sa va descriu cum barbatii au fost gasiti cu capu-n pari si cu penisu-n gura, femei gravide violate in grup, iar apoi fiind-ule burta despicata ( pe viu ) scos ovarul, pus in brate si un glont in cap....in biserica fratilor, in biserica
de Sfanta Duminica. Documentativa ce au patit copilasii ce incercau sa scape tarandu-se pe jos...aici nu mai am putere sa va descriu... e de necrezut!

Asta-i fata adevarata a lui Arafat, dar presa de stanga si pro- arabii uita intentionat sa dea toate amanuntele....e mai usor sa-l acuzi pe Sharon...tot e evreu, tot sant urati de majoritate, tot nu prea ai ce ciupi de la ei, asa ca nu conteazace fac arabii...interesul poarta fesul !!

Ati vrut adevarul??????? La-ti primit in continuare si atasat pe frantuzeste ca sa fie unora mai usor sa inteleaga:

II. Les massacres islamistes de l’OLP au Sud Liban dans les années 70


Le massacre de Damour
Le massacre de Damour reste un exemple des traitements réservés par les Palestiniens aux Chrétiens, ainsi que de leur absence totale de respect des lieux de culte et des lieux saints des autres religions.

Damour était un village du Sud Liban, placé sur la route menant de Sidon à Beyrout. De l’autre côté de la route, la mer. C’est, aujourd’hui, un nom oublié des consciences occidentales. Le ministère du tourisme du sud Liban cherche vainement à chanter la gloire de son paysage. Personne ne visite Oradour-sur-Glane pour son paysage. Damour non plus. Mais vous aurez du mal à trouver des images de ces événements : la plupart des photographies d’époque ont été prises par les « combattants » palestiniens eux-mêmes qui étaient fiers de leurs actes et qui les ont rapportés comme des actes de bravoure auprès de leur commandement à Beyrout... Scandale notable aussi des usages et abus des médias, puisque les photographies publiées ont été prises par les bourreaux eux-mêmes, qui se sont ensuite enrichis en les vendant à la presse occidentale. Qui donc a pu témoigner sur ce massacre ? Le Père Labaky, l’un des rares survivants, enfui dans un petit bateau, dont nous vous présentons le témoignage

Damour était un village, ou plutôt un gros bourg de 25OOO habitants, disposant cinq églises, trois chapelles, sept écoles, publiques et privées, et un hôpital publique où les musulmans des villages voisins étaient soignés côte à côte avec des Chrétiens sur les fonds publiques mêmes de la petite ville.

Le 9 janvier 1976, trois jours après l’Epiphanie, le prêtre de Damour, le Père Mansour Labaky procédait à une coûtume maronite consistant à bénir les maisons avec de l’eau bénite. Alors qu’il se tenait debout devant une maison bordant la petite ville du côté du village arabe de Harat Na’ami, une balle siffla à son oreille et entra dans le mur. Une rafale de mitraillette la suivit. Le prêtre entra dans la maison et réalisa que la ville était encerclée. Il apprit rapidement que les forces qui menaçaient Damour étaient celles de Sa’iqa, comprenant 16,000 Palestiniens et Syriens, ainsi que des unités des Mourabitoun et de quelques quinze autres milices, auxquels prêtaient main forte des mercenaires d’Iran, d’Afghanistan, du Pakistan, et un contingent de Libyens.



Le Père Labaky téléphona au sheikh musulman de sa région et lui demanda, en tant que dirigeant religieux, d’aider la population de Damour : »Je ne peux rien faire », répondit le sheikh, « Ils veulent vous détruire. Ce sont les Palestiniens. je ne peux pas les arrêter. »

Alors que les tirs continuaient, pendant toute la journée, le Père Labaky appella une longue liste de personnes en leur demandant d’intervenir. Il ne reçut que des mots de sympathie et de commisération, accompagnés d’excuses selon lesquelles «ils ne pouvaient rien faire ». Puis il téléphona à Kamal Jumblatt, qui dirigeait la représentation parlementaire dont dépendait la région de Damour. « Mon Père », lui dit Jumblatt, « je ne peux rien faire pour vous , parce que tout cela dépend de Yasser Arafat. » Il donna au prêtre le numéro de téléphone de Yasser Arafat.



Un aide de camp de Yasser Arafat répondit, et comme il refusait d’appeller Arafat en personne, le père lui dit alors : « Les Palestiniens sont en train de bombarder et de tirer sur ma ville. Je peux vous affirmer, en tant que leader religieux, que nous ne voulons pas la guerre, et que nous ne croyons pas en la violence. »

Il ajouta que près de la moitié des gens de Damour avaient voté pour Kamal Jumblatt, « qui vous soutient », rappella-t-il à l’homme de l’OLP. La réponse qui lui fut donnée fut la suivante : « Mon Père, ne vous inquiétez pas. Nous ne voulons pas vous faire de mal. Si nous vous détruisons, c’est pour des raisons stratégiques.» Le Père Labaky ne fut pas rassuré d’apprendre que la destruction avait lieu pour des raisons stratégiques, et il insista pour parler à Arafat, et pour que celui-ci rappelle ses troupes. L’aide de camp finit par lui dire que les quartiers généraux de l’OLP allaient donner l’ordre de cesser le feu.

Mais il était déjà onze heures du matin. Les minutes et les heures passaient, et les tirs ne cessaient pas. Le Père Labaky appella de nouveau Jumblatt et lui dit ce que l’aide de camp d’Arafat lui avait répondu. Le conseil de Jumblatt fut de persister à essayer de parler directement à Arafat, et de tenter de contacter d’autres de ses amis personnels, parce que « quant à lui [Arafat] » il « ne lui faisait pas confiance ». A vingt trois heures trente, l’eau, l’électricité et le téléphone étaient coupés. L’invasion de la ville commença à une heure du matin, par le côté du village où le Père Labaky avait reçu les premières balles, le matin même. Les hommes de Sa’iqa se précipitèrent dans les maisons. Ils massacrèrent près de cinquante personnes en une nuit. Le Père Labaky entendit les hurlements et sortit dans la rue. Des femmes couraient vers lui en chemise de nuit en criant « Ils nous massacrent ». Les survivants, quittant cette partie de la ville, se réfugièrent dans la zone près de l’église. Les attaquants occupèrent alors la partie de la ville qu’ils avaient prise.

Le Père Labaky décrit la scène : « Je parvins à entrer dans une des maisons pour aller y chercher les corps au petit matin, malgré les bombardements. Et je me rappelle une chose qui me terrifie encore aujourd’hui. Toute une famille avait été tuée. C’était la famille Can’an, quatre enfants étaient morts, ainsi que la mère, le père, et le grand-père. La mère tenait encore un des enfants dans ses bras. Elle était enceinte. les yeux des enfants avaient été arrachés des orbites, et leurs membres coupés. Ni bras, ni jambes. C’était affreux. Nous les avons emmenés dans un camion. Le seul survivant, le frère du père de famille, Samir Ca’nan, m’aida à rassembler les restes de son frère, sa femme, et de leurs enfants, ainsi que du grand-père. Nous les avons enterrés dans le cimetière sous les coups de mortiers de l’OLP. Et alors que je procédais à cet enterrement, nous trouvions de plus en plus de corps dans les rues... »



La ville tenta de se défendre. Deux cent vingt cinq hommes jeunes, la plupart âgés environ de seize ans, armés de fusils de chasse, et tous dénués de formation militaire, tinrent la ville pendant douze jours. Les villageois se blotissaient dans des caves, avec des sacs de sable empilés devant leurs portes et les fenêtres du rez-de-chaussée. Le Père Labaky passa d’abri en abri pour visiter les familles et leur porter du pain et du lait. Il passa aussi souvent « encourager les jeunes gens qui défendaient la ville. ».

Le pilonnage incessant de la ville fit d’énormes dégats. Pendant le siège qu’ils établirent le 9 janvier, les Palestiniens coupèrent immédiatement les approvisionnements de la ville en eau et en nourriture, et refusèrent de laisser la Croix Rouge évacuer les blessés. Les bébés et les enfants moururent de déshydratation. Le 23 janvier, lorsque le dernier massacre eut lieu, des centaines de Chrétiens furent tués. Le Père Labaky continue :



'L’attaque eut lieu depuis la montagne qui était derrière. Ce fut une apocalypse. Ils arrivaient, des milliers et des milliers, criant « Allahou Akbar ! Attaquons les pour les Arabes, offrons un holocoste à Mahomet » Et ils massacraient toutes les personnes qu’ils trouvaient sur leur passage, hommes, femmes, et enfants. »

Des familles entières furent tuées dans leur demeure. De nombreuses femmes furent violées par des groupes d’hommes, puis tuées ensuite pour la plupart. Une femme sauva sa fille adolescente du viol en lui passant du bleu de lessive sur le visage pour la rendre repoussante. Pendant les atrocités, les assaillants eux-mêmes prirent des photos. qu’ils vendirent ensuite à des journaux européens. Les survivants du massacre témoignèrent. Une jeune fille de seize ans, Soumavya Ghanimeh, assista à l’éxécution de son père et de son frère par deux attaquants, ainsi qu’au pillage de sa maison qui fut ensuite brûlée. Elle témoigne :

“Alors qu’ils m’emmenaient par les rues, je voyais les maisons brûler autour de moi. Ils avaient des camions devant les maisons et y empilaient des affaires. Je ne me rappelle combien j’étais effrayée par le feu. Je hurlais. Et même des mois après les événements je ne pouvais pas supporter que quelqu’un enflamme une allumette près de moi. Je ne suppportais plus l’odeur de brûlé. »

Elle et sa mère Mariam, ainsi qu’une jeune soeur et un petit frère, furent sauvés de la tuerie dans leur propre maison, parce qu’elle se précipita dérrière un Palestinien pour se protéger de l’arme d’un autre qui la visait déjà, en criant « Ne les laisse pas nous tuer ». L’homme accepta le rôle de protecteur que la jeune fille lui faisait endosser soudainement. Il répondit à son comparse « Si vous les tuez, il faudra aussi me tuer ». C’est ainsi que la jeune fille, sa mère, sa soeur et son frère furent épargnés, entraînés dans les rues entre les maisons en feu, placés dans un camion pour être emmenés au camp de Sabra à Beyrout[4]. Là ils furent gardés dans une prison surpeuplée « Nous devions dormir à même le sol, et il faisait un froid très vif. » Lorsque le père Labaky trouva les corps calcinés du père et du frère de la famille Ghanimeh, il dut se rendre à l’évidence, « on ne pouvait plus savoir s’il s’agissait d’hommes ou de femmes ».

Dans la frénésie de destruction totale qui les avait saisis, comme si les limites de la Nature ne devaient pas les arrêter, les Palestiniens ouvrirent les tombes, en exhumèrent les ossements des morts qu’ils répandirent dans la rue. Les chrétiens qui échappèrent à la première vague de l’attaque tentèrent de s’échapper avec tous les moyens possibles : des voitures, des charrettes, des vélos, et des motos. Certains s’enfuirent à pied vers la plage pour tenter de s’échapper en bateau. Mais la mer était forte, et l’attente pour des secours fut longue, dans l’angoisse que leurs agresseurs pouvaient fondre sur eux à tout instant.

Quelques 500 personnes se réfugièrent dans l’église de St Elias. Le père Labaky s’y précipita à six heures du matin, lorsqu’il perçut le tumulte de l’attaque. Il dit candidement aux fidèles rassemblés qu’il se sentait impuissant à leur conseiller que faire. « Si je vous dis de fuir par la mer, vous vous ferez peut-être tuer. Si je vous dis de rester ici, vous serez peut-être tués ici. »

Un vieil homme suggéra de brandir un drapeau blanc. « Peut-être nous épargneront-ils si nous nous rendons » dit-il. Labaky lui remit son surplis. Il le mit sur une croix de procession et le plaça devant l’église. Dix minutes plus tard, quelqu’un frappa à la porte, trois petits coups, puis trois séries de trois. Les réfugiés étaient pétrifiés. Le père Labaky dit qu’il allait voir qui c’était. Si c’était l’ennemi, peut-être les épargnerait-il. « Mais s’ils nous tuent, au moins nous mourrons ensemble, et nous aurons une belle paroisse au paradis, 500 personnes, et pas de point de contrôle ! » Les assiégés rirent, et le prêtre alla ouvrir la porte. Ce n’était pas l’ennemi, mais deux hommes de Damour qui avaient fui la ville et qui avaient vu le drapeau blanc depuis la plage. Ils étaient revenus pour prévenir les assiégés que cela ne leur servirait à rien. « Nous avons levé un drapeau blanc devant Notre Dame, et ils nous ont mitraillés. »

A nouveau, ils discutèrent de ce qui pouvait être entrepris. Le prêtre leur dit qu’ils devraient faire une chose, bien qu’elle leur soit « impossible », prier pour le pardon de ceux qui venaient les tuer. Alors qu’ils étaient en prière, l’un des jeunes défenseurs de la ville qui avait vu le drapeau entra et dit : « courez maintenant jusqu’à la plage, on vous couvre. »

Les deux jeunes hommes se tinrent devant l’église et tirèrent dans la direction d’où venaient des fedayins. Il fallut dix minutes aux personnes réfugiées dans l’église pour quitter la ville. Les 500 personnes s’enfuirent, sauf un vieil homme qui dit qu’il ne pouvait pas marcher, et qu’il préfèrait mourir devant sa propre maison. Il échappa à la mort. Le père Labaky le trouva des semaines plus tard dans des prisons de l’OLP et entendit ce qui s’était passé après que les survivants soient partis.


Quelques minutes après qu’ils soient partis, « l’OLP vint et bombarda l’église sans même y entrer. Ils enfonçèrent la porte et jetèrent des grenades à l’intérieur. » Tous aurait été tués s’ils y été restés.



Le prêtre mena ses ouailles le long de la plage jusqu’au palais de Camille Chamoun. Mais lorsqu’ils l’attinrent, ils se rendirent compte que la palais avait déjà été pillé et brûlé en partie.

Ils trouvèrent cependant refuge dans le palais d’un musulman qui « n’était pas d’accord avec les Palestiniens », puis ils s’enfuirent dans de petites embarcations, pour rejoindre ensuite un plus grand navire, qui les mena à Jounieh. « Une pauvre femme dut donner le jour à un bébé sur la mer déchaînée d’hiver, à bord de cette petite embarcation. »



582 personnes moururent dans le massacre de Damour. Le père Labaky revint avec la Croix Rouge pour les enterrer. Beaucoup des corps avaient été démembrés, de sorte qu’ils durent compter les têtes pour dénombrer les morts. Trois des hommes qu’ils trouvèrent avaient eu leur parties génitales coupées et enfoncées dans leur bouche. L’horreur ne s’arrêtait pas là. Le vieux cimetière chrétien avait été détruit, les cercueils déterrés, les corps dérobés, les cryptes ouvertes, les corps et les squelettes avaient été jetés dans la cour du cimetière. Damour avait été ensuite transformé en forteresse du Fatah et du FPLP (Front de Libération de la Palestine). la ville en ruines devint l’un des centres principaux de l’OLP pour la promotion du terrorisme international. L’église d’Elias servit de garage de réparations pour les véhicules de l’OLP, ainsi que de champ d’exercice de tirs dont les cibles étaient peintes sur le mur oriental de la nef. Le commandant des forces combinées qui attaqua Damour le 23 janvier 1976 était Zuhayr Muhsin, chef de al-Sa’iqa, connu depuis lors dans tout le Liban chrétien sous le nom de « Boucher de Damour ». Il fut assassiné le 15 juillet 1979 à Cannes, en France.



Cu mare parere rau, ca v-am stricat un mitologia lui arafat si a nevinovatilor martiri ai lui!!

Sorin.
Petru
[Off topic]

Radu Hincu incercati sa pastrati o decenta in limbaj fireasca oricarui loc public, fara iesiri de genul "...onanistii juridici ai Europei..."!
sorin666
QUOTE (talusa @ Oct 10 2003, 03:34 PM)
Nu am nici o frica!Voi vedeti-va de arabii vostrii,noi ne vedem de ai nostrii!

Problema e ca "la voi" exista paturi politice car vor sa vada si "de ai nostri".

Si nu le prea merge(chiar daca finateaza anumite "cozi de topor" din "uluita stanga israeliana"! ohmy.gif

P.S.Am avut un coleg de origine tunisiana care are toata familia in Franta!
Si mi-a povestit "de la fata locului" cum sunt tratati cei de origine musulmana de catre politia franceza(nu de aia "imbracati in uniforma")
Desi el avea "mustata neagra",clipele "neplacute" erau pana-si prezenta pasaportul.In rest,ce era neplacut erau "privirile" pline de ura pe care i le aruncau "adevaratii musulmani",in timp ce el se indeparta de "locul cu pricina"(era vorba de oarasul-port din sudul Frantei,care nu contine,in anumite cartiere,lume din "inalta societate" yikes.gif )
Numai bine,Talusa.

Scuze ca raspund abia luni, am avut ramadan smile.gif
NU trebuie sa vezi probleme integrarii (deficiente, de acord...) a arabilor din Franta din PDV anglo-saxon, desi de existenta unor excese comunitare toata lumea este constienta...
Singurele observatii sint legate de faptul ca arabimea fiind de fapt un sub-continent, "exemplarele" "noastre" provin in imensa majoritate dein sfera de influenta traditionala franceza (Maroc/Algeria/Tunis).
Sa-i luam pe rind: Marocul, sef al cultului musulman este regele, imamii controlati de stat, iar excesele de cele mei multe ori reprimate... cu forta, in spiritul "democratic" al defunctului rege Hassan2 (tatal actualului...) Evident, nu o perfecta democratie (nici niste iubitori de evrei, dar sper ca nici nu te asteptai la asta...), dar nu un prea mare pericol. Masuri de liberalizare progresiva a societatii se iau relativ fregvent, dar e greu pe fundalul organizarii quasi-tribale a unei parti a societatii...
Tunis... in general occidentalizati si laici (luati individual...) regimul autoritar (laic) existent acolo nu se impaca de loc cu "barbosii". Probleme rezolvata... sans danger ...
Algeria, tara care si-a facut deja propria revolutie de eliberare, din pacate confiscata de o casta de profitori care au pus mina pe ciolanul... "halal" Majoritatea sint mindri de originea lor si lupta, in ganaral, pentru un alt tip de societate decit cea condusa de generalii actuali, majoritatea cu idei de progres (economic, pina una-alta, cel social va urma, daca treburile merg bine...)
In tot acest "puzzle" actioneaza moscheile "oficiale" cu personal recrutat, in general, din Maroc si Algeria ("persoal agreeat" prin eliberarea-sau nu a unui titlu de sejur valabil...) dar si o groaza de garaje si subsoluri amenajate in locuri de cult, necontrolate (eu sustin insa ca da...) si cu un potential ridicat de radicalizare... mad.gif
In al doilea rind, traditiile religioase a acestor tari sint destul de indepartate de Wahabismul saudian si de "fratii musulmani" egipteni...
Acestea fiind zise si fara angelism si falsa naivitate, situatia este (zic eu...) bine tinuta in friu de cei care se ocupa de asta (si care sint de o eficacitate redutabila si bine rodate inca din perioada coloniala...) si sa speram ca situatia nu va evolua intr-un sens nedorit jamie.gif
talusa
Pentru Sorin666

1)Mutumesc pentru "trecerea in revista" a problemei arabe din Franta.

2)Nu-mi amintesc sa fi cerut asa ceva,dar sunt gata tot timpul sa invat ceva nou!

3)Tot ce am cerut a fost sa "va vedeti voi de arabii vostrii" si sa ne lasat pe noi sa "ne vedem de ai nostrii!

Numai bine,Talusa
Petru
Talusa ce stii de "zvonul" precum ca Iranul ar putea fi atacat de Israel in perioada imediat urmatoare? Cred ca deja ai aflat aceasta informatie din Mass-Media. Acum nu stiu cat de veridica este, dar informatia a aparut in "Der Spiegel" si printre altele se spune ca Israelul are intentia sa atace cateva tinte din Iran, printre care s-ar afla si unele instalatii nucleare.
Ce stii despre toate astea?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.