Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Egoism Matern
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Psihologie - Teorii si Aplicatii. Dezvoltare personala
Pagini: 1, 2
Kitty
Doamna Iliescu a fost egoista, s-a gandit numai la ea si la neimplinirea ei, dar de viitorul copilului a uitat. Acum poate muri linistita, s-a realizat pe toate planurile. Britanicii sustin ca media de varsta la care moare o femeie este de 70 de ani in Romania. Sa-i dea dumnezeu ani indeajuns pt a o vedea pe fetita majora si sa-i dea dumnezeu putere fetitei ce va fi orfana si pe picioarele ei de la o varsta mult prea frageda. Imi pare rau pt copil si singurul vinovat este doctorul...o astfel de decizie trebuia calculata si de un psiholog inainte de nastere nu dupa.
Doamna Iliescu este este o bunica destul de invarsta, nici n-o poti numai mama. Diferenta de generatii va face ca acest copil sa duca o viata grea, matura. Intr-adevar, sunt multi copii crescuti de bunici, dar au in paralel si un model mai tanar de mama ocupata cu bucataria si de tata ocupat cu serviciul. Mai ales ca aceasta doamna nu are multi prieteni, iar cei pe care-i are nu au copii de seama fetitei, va rezulta o fetita mult prea matura pt varsta ei...Tot ce pot spune este ca imi pare rau pt viitorul copilului.
Sushi
QUOTE (abis @ 19 Jan 2005, 12:17 PM)
QUOTE (nefertiti @ 19 Jan 2005, 11:54 AM)
s-a creat un precedent ce implica niste riscuri si nu trebuie incurajate

Probabil ca ar fi momentul ca si in Romania sa se impuna niste reglementari legale. Asta pana cand nu se apuca si altii sa urmeze exemplul. Nu vad de ce nu s-ar impune o limita de varsta pentru inseminarea artificiala.

O limita de virsta pentru ambele sexe?
Sushi
La urma urmei cam care este problema? Ca o FEMEIE a indraznit sa procreeze la 67 de ani cind defapt asta a fost mereu un "avantaj" masculin? Citi barbati fac prunci la virste inaintate: 70, 80 de ani? Nu numai ca societatea considera gestul lor ca normal dar ii mai si priveste ca fiind virili nevoie mare. Cit despre egoism... nu stiu ce sa zic... Celine Dion a fost inseminata cu saminta barbatului ei frumusel trecut de a doua tinerete si bolnav de cancer. Si gestul ei n-a fost comentat ca egoism. Sau poate tatal este mai usor dispensabil pentru un copil decit mama?
O lege care sa stabileasca plafoane de virsta, in cazul femeilor, pentru FIV as considera-o discriminatorie. Pentru ca regulile se aplica tuturor, nu-i asa?
nefertiti-old
Depinde cum privesti lucrurile. Se pare ca tu esti feminista de serviciu azi. laugh.gif
milimetru
Mie mi se pare că le zice destul de bine Planorista! (apropo de virili īmi aduc aminte că şi Anthony Quinn, īn egoismul lui, a "băgat unul pe ţeavă" la scurt timp īnainte ca să decedeze...). Am auzit că Andreea Esca, de la īnălţimea statutului ei de VIP, cică ar fi īntrebat-o cu tupeu pe femeia respectivă cīt crede că va mai trăi!! Man, man! Cred că cel mai bun răspuns ar fi fost: "dar dvs, cīt credeţi că veţi mai trăi?" La urma urmelor dna Iliescu ar putea trăi mai mult decīt cred unii că mai are de trăit. Nu se moare īntotdeauna īn "ordinea vīrstei"!
Zed
Mie exemplele cu Celine Dion si Anthony Quinn , imi par un pic puerile ( sorry dar asta e parerea mea ) .
Celine este tanara , nu se compara cu doamna Iliescu , iar Kathy Benvin ( mama ultimului copil a lui Anthony Q , este nascuta in 1961 , dupa care stiu eu ) . Deci , alta situatie .
Sa nu o uitam si pe cea mai importanta , acesti copii nu vor ajunge niciodata intr-un orferinat , sunt copii de milionari . Nu le va lipsi niciodata nimic , ma refer material , pe cand copilul doamnei Iliescu ... cry.gif .
Fiecare om are dreptul sa aibe sau nu copiii , dar cred ca trebuie sa ascultam si de mama natura inainte de a ne apuca sa ne jucam de-a Dumnezeu .
Oricat am discuta sau nu , acel copil va ramane ( asa cu a spus nefertiti ) un cobai cry.gif
E trist sa cresti fara parinti , cand vei avea nevoie de o imbratisare sau un sfat sa nu fie nimeni langa tine .
Oare asta nu este egoism ?! Sa fii mama nu implica si raspundere ?!
Sushi
Cred ca si copiii miliardarilor au nevoie de imbratisari, de prezenta ambilor parinti alaturi. Daca fetita in discutie o sa ajunga sau nu intr-un orfelinat cred ca nu ne sta in puteri sa apreciem noi, acum. Viata nu mai functioneaza dupa principiile de acuma 100 de ani. Traim intr-o lume nebuna, nebuna, nebuna smile.gif
Eu personal as adopta-o SI pentru faptul ca s-a nascut dintr-o nebuneasca dragoste de viata.
Blakut
Gataa! Sa turnam plozi pe teava. Ce daca nu am bani sa-i cresc si stau in canal sau intr-o hruba: sa facem cate 10-15 copii.
Tipa asta este exact ca o mama care naste un copil si il paraseste: il naste, se bucura si il paraseste.
Zed
@Planorista

E usor sa spui ca adopti un copil , da oare o vei si face daca va fi cazul ?!
S-a nascut oare dintr-o dorinta nebuneasca de viata ?! Sau sa fie totusi o dorinta nebuneasca de a fi mama , macar si pentru 3 ani ?! ( cei 3 ani sunt doar exemplu , dar pot devenii realitate , din pacate )
Oul Dogmatic
QUOTE
La urma urmei cam care este problema? Ca o FEMEIE a indraznit sa procreeze la 67 de ani cind defapt asta a fost mereu un "avantaj" masculin? Citi barbati fac prunci la virste inaintate: 70, 80 de ani?


Pai chiar, daca Abraham avea peste 100 iar Sara era trecuta de 80 de ce nu ? Numai ca la ei a fost mana Domnului pe cand aici a fost mana doctorului!
Eu la 80 de ani cred ca mi-as pune serioase semne de intrebare daca plodul imi apartine!

QUOTE
Nu numai ca societatea considera gestul lor ca normal dar ii mai si priveste ca fiind virili nevoie mare. Cit despre egoism... nu stiu ce sa zic... Celine Dion a fost inseminata cu saminta barbatului ei frumusel trecut de a doua tinerete si bolnav de cancer.


N-a putut el, sau n-a putut ea??

QUOTE
Si gestul ei n-a fost comentat ca egoism. Sau poate tatal este mai usor dispensabil pentru un copil decit mama?


Oricat ai incerca nu cred ca poti dispensa mama de copil fara sa cauzezi traumatisme serioase...e o vorba, pe mama o cunoaste toata lumea, pe tata....numai ea!

QUOTE
O lege care sa stabileasca plafoane de virsta, in cazul femeilor,  pentru FIV as considera-o discriminatorie. Pentru ca regulile se aplica tuturor, nu-i asa?


Pai asta ar fi mai mult o pedeapsa pentru ea decat o binefacere!!! sad.gif Care a fost mama pe aici, ia sa spuna cum e cand stai de planton toata noaptea si dimineata iei toate treburile de coada de odihnita? Si oricat as incerca eu ca barbat sa "ajut" tot nu fac treaba buna ca o femeie iar la copii de multe ori n -am fler, nu ghicesc ce sa le fac.
Oul Dogmatic
QUOTE (Mihai @ 22 Jan 2005, 09:48 AM)
MEDICII ADRIANEI ILIESCU, SUSPECTI DE INCALCAREA ETICII PROFESIONALE

Ori faima, ori dezastru profesional!
Mrs. Rogers
QUOTE (Planorista @ 21 Jan 2005, 12:05 PM)
La urma urmei cam care este problema? Ca o FEMEIE a indraznit sa procreeze la 67 de ani cind defapt asta a fost mereu un "avantaj" masculin? Citi barbati fac prunci la virste inaintate: 70, 80 de ani? Nu numai ca societatea considera gestul lor ca normal dar ii mai si priveste ca fiind virili nevoie mare. Cit despre egoism... nu stiu ce sa zic... Celine Dion a fost inseminata cu saminta barbatului ei frumusel trecut de a doua tinerete si bolnav de cancer. Si gestul ei n-a fost comentat ca egoism. Sau poate tatal este mai usor dispensabil pentru un copil decit mama?
O lege care sa stabileasca plafoane de virsta, in cazul femeilor, pentru FIV as considera-o discriminatorie. Pentru ca regulile se aplica tuturor, nu-i asa?

thumb_yello.gif
secunda
am sa spun si aici ceea ce am spus la inca doua dezbateri a acestei teme in doua locuri diferite.
si mai mult nu am ce sa spun.
asadar...

intotdeauna revolti lumea cand esti altfel.
intotdeauna nimeni nu te-a intampinat cu bucurie cand ai rupt tiparele si ai trecut peste prejudecati si stereotipuri.
si mai intotdeauna nimeni nu te ajuta si nu se bucura apoi cand iti realizezi un vis.
nimeni nu poate stii nimic sigur ce se va intampla pe viitor, cu toate acestea fiecare condamna in prezent intamplari viitoare.
nimeni nu poate stii exact care este voia lui Dumnezeu insa mai toti stiu ce este mai corect si mai drept si mai bun de facut in numele Divinitatii.

era la un moment dat un email prin care erai testat de ai fi lasat sa se nasca un copil intr-o familie vai de capul ei...cumva, instinctiv, ai fi raspuns ca nu. apoi aflai ca acel copil era tocmai viitorul Beethoven.

si exemplele ar putea continua.
si pentru ce?
pentru ca nu avem puterea de a ingadui si altora ... revolta in afara timpului.

ramaneti cu bine...si cu ale voastre credinte.
contraste
Eu as pune problema si din unghiul urmator :
Cati copii nu au ramas fara ambii parinti ca victime ale unui accident. Varsta inaintata a doamnei nu este tocmai o certitudine pentru protectia copilului. Cuplurilor trecute de 50 de ani nu li se incredinteaza copii spre infiere - asa am auzit.
Doamna are o mare tarie de caracter, persuasiune, incat a convins medicii sa-i sprijine actul nasterii acestui copil. Poate fi si inver. Medicii au convins0a, vor spune unii. Aici insa se trece de instinctul de conservare. Deci doamna a vrut aceasta maternitate....programata.
Michelle
Sa va spun ce ma revolta pe mine.
mad.gif Pai exista bani si energie de pierdut pentru cazuri din astea gen Guiness book,se da un intreg spital peste cap sa faca loc televiziunilor sa filmeze pe baba eroina ,toata lumea sare la dezbatere pe teme despre moralitatea gestului intr-o tara cu un sistem medical de la cel primar pina la cercetare care se zvarcoleste la pamant.In timpul asta sute sau mii de femei tinere cauta sperantza la domn doctor Marinescu si echipa sa si se ciocnesc de fel si fel de oprelisti (de pilda fabuloasele sume care ti se cer pentru un Fiv) ;sau pierd o sarcina , pierd doua si nimeni nu e in stare sa-ti spuna ce si cum pentru ca oamenii sunt prea ocupati cu cazuri de exceptie.Intrebarea mea are vreo utilitate practica acest experiment ,ajuta cu ceva cercetarea pe acest caz ,cite din femeile aflate in pragul a 70 ani vor mai avea nevoie de aceasta "manevra medicala" pentru ca precedentul creat sa fie de vreun folos.
Oul Dogmatic
QUOTE (Michelle @ 23 Jan 2005, 06:35 PM)
Sa va spun ce ma revolta pe mine.
mad.gif Pai exista bani si energie de pierdut pentru cazuri din astea gen Guiness book,se da un intreg spital peste cap sa faca loc televiziunilor sa filmeze pe baba eroina ,toata lumea sare la dezbatere pe teme despre moralitatea gestului intr-o tara cu un sistem medical de la cel primar pina la cercetare care se zvarcoleste la pamant.In timpul asta sute sau mii de femei tinere cauta sperantza la domn doctor Marinescu si echipa sa si se ciocnesc de fel si fel de oprelisti (de pilda fabuloasele sume care ti se cer pentru un Fiv) ;sau pierd o sarcina , pierd doua si nimeni nu e in stare sa-ti spuna ce si cum pentru ca oamenii sunt prea ocupati cu cazuri de exceptie.Intrebarea mea are vreo utilitate practica acest experiment ,ajuta cu ceva cercetarea pe acest caz ,cite din femeile aflate in pragul a 70 ani vor mai avea nevoie de aceasta "manevra medicala" pentru ca precedentul creat sa fie de vreun folos.

Yap! thumb_yello.gif thumb_yello.gif

Dar se gaseste intotdeauna o galerie de admiratori mondeni , piscati de vintul "eliberarii spirituale cu oricepret" care rupe toate barierele bunului simt si proslaveste individualismul si egoismul . " Mie sa-mi fie bine, dupa mine potopul!" Cam asta este motto-ul a la mode ! Viva emanciparea femeii! laugh.gif
Ia sa-mi spuneti atunci de ce o femeie de 67 de ani n-are nici o sansa la un interviu pentru un loc de munca??? Aproape toate ofertele mentioneaza varsta - 30 e prea mult, si aspectul fizic. Adriana n-are nici o sansa in schimb face copii "cu succes" asigurat!
Mrs. Rogers
QUOTE
Ia sa-mi spuneti atunci de ce o femeie de 67 de ani n-are nici o sansa la un interviu pentru un loc de munca???

Poate fiindca e trecuta de varsta pensionarii? tongue.gif
nefertiti-old
La fel cum e trecuta de varsta procrearii. tongue.gif
Oul Dogmatic
QUOTE (toxic @ 23 Jan 2005, 10:03 PM)
QUOTE
Ia sa-mi spuneti atunci de ce o femeie de 67 de ani n-are nici o sansa la un interviu pentru un loc de munca???

Poate fiindca e trecuta de varsta pensionarii? tongue.gif

Deci are o limita undeva, limita pusa de societate si de viata. Vrem nu vrem pina la urma trebuie sa le acceptam aceste limite, nu de alta dar consider ca e rau destul ca imbatranim, sa mai fim si ridicoli???? cry.gif
jet li
Da da, din cate citesc aici ar trebuii o "comisie de experti" sau "o adunare a batranilor" sau "consiliul celor care il compun" sau "parlamentul" care sa hotarasca in functie de ce varsta, bani, profil psihologic, IQ, viteza pe 100 m, daca ai voie sa faci un copil. Cand apare asa ceva voi fi impotriva lui, un copil e un lucru nou care nu mosteneste nimic din astea de mai sus.
Egoism ? Adica mai bine deloc decat mai putin decat perfect ?
Se poate sa se supere copilul "de ce m-ai facut daca mori asa repede ?" ! Nu cred ca poate fi atat de negativist
Zed
Cea mai batrana mama din lume si-a botezat copilul

Clopotele au inceput sa bata, aseara, la Schitul de maici "Arhanghelii Mihail si Gavril", situat la 20 km de Bucuresti. In acelasi timp, cainii au inceput sa urle. Satencele din Ganeasa si-au facut cruce si au spus ca "nu-i a buna". La ora 19 si cateva minute, Adriana Iliescu, cunoscuta drept cea mai batrana mama din lume, nascand o fetita la aproape 67 de ani, si-a adus copilul la botez. Adriana Iliescu, aratand mai batrana, imbracata intr-o rochie cu slituri ce lasau sa se vada marginile portjartierului, a venit tinand in brate fetita cu ochi mari si albastri, care a fost botezata Maria-Liza-Bogdana. Adriana Iliescu a fost, de-a lungul ceremoniei, tinuta de ambele brate, parand foarte obosita. Preoti cu ochelari de soare fumurii, maicuta stareta, vorbind la celular, au asteptat cu sufletul la gura marele eveniment, care le va aduce cel putin reclama schitului, deschis in urma cu patru ani. Preotii au fost reticenti in declaratii. "Copilul e copil si trebuie botezat". Ce a facut mama, in schimb, e "lucrarea Satanei", spune una din cele sase maicute ale schitului. Cu toate acestea, arhiepiscopul Tomisului, Teodosie, a batut drumul de la Constanta prin balarii, ca sa boteze, la malul lacului Colentina, copilul creat artificial. Femeile din satul Ganeasa, din vecinatatea schitului, s-au uitat cu ochii mari si gura cascata cat a durat botezul fetitei de cinci luni, nevenindu-le sa creada ca "lucrarea necurata a primit botezul crestinesc".

Sursa Adevarul

Unii mai trebuie sa invete ca un copil ,e un copil , nu o lucrare necurata .
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.