Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cuvinte din Cuvinte
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
Kitty
Problema este alta, mama cu fratele meu au stat si-au discutat ca doi adulti ce sunt problema, cum ca eu ar trebui sa invatz office ca sa ma angajez sa aduc banii in casa nu sa stau degeaba, intr-un fel ei ma trimit la munca facandu-ma pe mine sa ma simt in plus. Am facut si munca part-time inainte de vacanta, nu mi-a placut DELOC, un sef tampit si aiurit, dar am castigat niste bani cu pretul unor lacrimi si sughituri de numai stiam de mine ca eram in perioada sesiunii. Nu am zis ca nu vreau sa muncesc, dar ei considera ca psihologie mea e doar un moft. Daca tot trebuie sa invatz ceva, m-as apuca de citit manualele mai bine, ca si asa am trecut peste ele fara sa le bag la cap. In curand imi voi face si practica, o parctica la Organizatia Amici dei Bambini, o chestie care ma incanta enorm de mult pt ca asta vreau sa fac. Daca ma apuc de invazat office cand eu ar trebui sa ma apuc de studiat carti despre psihologie ar insemna pierdere de timp. Ei vor sa fac ceva bazat pe office pt ca se castiga mai bine, daca m-as angaja la o casa de copii de exemplu, part-time, as castiga atat de putin ca nu s-ar pune, dar mie asta imi place, asta vreau si atunci ce aleg? sa fac ce-mi place sau sa gasesc ceva ce trebuie, e nasol, dar se castiga mei bine? Pt mine banii nu inseamna mare lucru, nu cer haine noi, de firma, sau de fite, o las pe mami sa-mi faca DACA are timp si de mine pe langa toate colegele ei cu fustele lor cu tot. Nu mananc mult tongue.gif Daca sunt nemultumiti de mine ca stau degeaba acasa imi pare rau, dar pt mine inseamna mai mult sa vin cu niste bani castigati facand ceva ce-mi place. Frati-miu n-a fost nevoit sa se angajeze, a facut-o pt ca a vrut, pt ca a gasit ce i-a placut si pt ca vroia bani de cheltuiala, eu de ce trebuie sa ma simt nevoita sa ma angajez? Eu doar mananc si beau apa...nu vrea nimeni sa ma adopte?
Serenity
Te adopt eu, dar sa nu mai pui sa platesc si taxa pe faculta laugh.gif

Eh Kittisor... si eu sunt in aceeasi situatie, poate chiar mult mai nasoala. Om trece cumva si peste asta mwah1.gif
Aramis
eu is amarata in seara asta si cum nu mai am jurnal, mi-am zis sa spun aici cry.gif
Kitty
ufff, Aramis... poti sa scrii tot ce vrei p-aici, numa sa ma anunti si pe mine tongue.gif

O descriere perfecta a ceea ce e "Oh, shit!!!" Un shit nasol si is a must sa-l rezolv cat mai repede.
Ajutor am, suport si ganduri bune, ce-mi mai trebuie??? Hmm... MULTE, pt ca sunt trista, nervoasa, stresata si mi-e rusine cu mine. Asa si? Chiar daca nu rezolv nimic cu asta, tineam si eu sa refulez undeva. Si-am facut-o aici, aici nu stie nimeni despre ce e vorba, aici nu ma poate condamna nimeni pentru ceea ce sunt. Aici nu-mi pasa. Punct.

Pentru ca simt nevoia sa spun lucrurilor pe nume, mi-am facut un jurnal numai al meu, copilaresc sau nu, mi-am dat seama ca sunt si lucruri pe care nu le pot vorbi cu oricine, doar cu mine si persoanele care-mi cunosc toate virgulele. Si se pare ca mi-am ales bine persoanele alea pentru ca stiu sa puna un punct acolo unde e o virgula si ma fac sa ma simt intreaga si buna (la suflet). Ma linistesc OARECUM, tre' sa treaca toate intr-un final. Doar sunt o luptatoare, ce pana mea!

P.S.: pe multi o sa-i fac sa se intrebe, oare ce vrea asta sa spuna cu virgule si puncte. EU stiu. Chiar conteaza ca voi nu?
Michelle
sa defulezi,nu sa refulezi smile.gif
Kitty
Chiar, acum am cautat si eu. De cand ma stiu nu cred ca am folosit cuvantul refulat altfel, ci cu definitia exacta a cuvantului "defula" (a da pe dinafara cand e vorba de fluide, si un fel de "descarcat" cand e vorba de oameni), nu zic ca nu e asa, insa ma intreb: oare de ce aceasta confuzie si nu numai a mea ci si a celor pe care i-am intrebat chiar acum? Ciudat... daca "Apa imi refuleaza in casa" nu e o propozitie corecta atunci nici cea din contextul meu nu e, dar daca da, atunci am voie?

Edit: si sa-mi explice si mie cineva de ce in DEX-ul ala mare si batran nu exista cuvantul defula tongue.gif
Michelle
o fi neologism unsure.gif
expresia ce-a mai uzitata este: Aoleo,mi-arefulat WC-ul rofl.gif rofl.gif rofl.gif
ceea ce evident nu poate fi decit un lucru bun smile.gif
Kitty
Am vrut sa citesc cateva poezii de-ale mele scrise p-aici, aveam un dor si am ajuns la pagina 4 unde am vazut multa lume: Felina, Mistinguett, Sereniti, Jude, Carmelita, Punctt, Oiski, apoi pe urmatoarele pagini, Michelle, Aramis, Kristin, NV, dascalita, mi-e si frica sa nu uit pe cineva, pentru ca nu merita, dar cred totodata ca e cam greu sa retii atatia oameni asa ca imi cer scuze celor care nu sunt enumarati. Mi-ati fost aproape, inca imi sunteti oricat de tacuti ati fi si mi-au fost necesare toate sfaturile, toate alinarile, toti umerii intinsi pe care am putut plange.

Cand treci prin momente grele un simplu cuvant e deajuns sa-ti faca inima sa bata in ritm normal. Mult mi-as fi dorit sa fiti AICI si cand sunt fericita si cand cad si ma ridic singura pentru ca in mare parte m-ati ajutat ca ACUM sa pot trece singura peste greutati.

Si greutatile au trecut si eu o sa petrec sarbatorile de iarna in Severin, si greutati vor mai fi, iar eu imi voi ridica curul de unde a cazut si-i voi da un sut sa treaca mai departe, pentru ca POT, pentru ca am trecut prin atatea si am reusit SINGURA, pentru ca sfaturile si incurajarile ajuta dar nu au puterea doar cuvintele sa ma ridice si asta tine de fiecare sa-si gaseasca curajul sa treaca singur. Pentru ca nimeni nu o sa ma ia pe sus sa ma duca la doctor, pentru ca nimeni n-o sa traga de obrajii mei ca sa zambesc, pentru ca nimeni n-o sa mearga in locul meu acolo unde mi-e frica sa merg, daca eu n-am curaj, n-am vointa sa fac pasii spre ceea ce TREBUIE. Acum AM curaj, POT sa merg SINGURA.

Parca ar vorbi un bebelus care face primii lui pasi in viata tongue.gif Sunt patetica? Probabil ca DA biggrin.gif Imi pasa ca lumea ma crede patetica? cu SIGURANTA ca NU. ohyeah.gif
Fantasee
Poţi orice, numai să vrei, Kitty dragă hug.gif şi nu, nu eşti patetică. Eşti puternică. wub.gif
Kitty
Mercic Fantasee hug.gif esti "mereu aproape" (ca sa folosesc o expresie cunoscuta). Multumesc!
Si ca sa nu mai dau edit, Sarbatori fericite tuturor! Ne vedem la anu! wub.gif mwah1.gif hug.gif
tikky
Sărbători fericite, pisoi!
user posted image
Serenity
Craciun frumos, pisoi! You'll always be ma nigga' mwah1.gif

user posted image
N.V.
... SI UN AN NOU FERICIT!!! ani.gif

user posted image
calfa
smile.gif La Multi Ani, Kitty ! Un an nou al deciziilor intelepte, iti urez ! thumb_yello.gif


p.s. Despre refulare, defulare, & Co, cat de curand in ... "zona unde se afla Clubul". spoton.gif
Data'q
La mulţi ani, Kitty! Noul an să-ţi umple desaga sufletului numai cu bucurie şi linişte, iar trupul să-ţi fie luminat de sănătate...
user posted image
Felina
La multi ani Kitty! Sa-ti aduca noul an sanatate, bucurii, dragoste si note mari!!! (urari de la un pisoi catre alt pisoi)
Kitty
Multumesc copii pt urari mwah1.gif Dar se pare ca mi-am inceput anul cu stangul...

Vacanta...

Booon, am ajuns si-acasa, mult iubita si pretuita casutza, ca daca n-as fi plecat n-as fi pretuit-o atat.
Ma intorc dupa o vacanta LUUUUNNNGAAAA cel putin asa mi s-a parut, din pacate nu si frumoasa. Un Craciun petrecut indoors, un after Craciun Hip-Hop Party de Severin, a iesit nesperat de bine, apoi cateva zile de alcool, alte zile de discutat problema revelionului si PAUZA, am racit si abia luni ne-am revenit cat sa iesim din casa. Cat de c***t e sa stai de revelion in casa sa te uiti la un program TV de tot rahatu, bolnav cu febra si stiind ca ai dat niste bani pt bere, gin, si de toate pt un revelion alcoolic din care n-ai sa gusti ca ai prieteni mai alcoolici ca tine.
Amintirile placute din vacanta s-au uitat o data cu boala, pacat.
P.S: Mi-am uitat si telefonul acasa de sarbatori ca sa fie tacamul complet. Asa ca am primit sms-uri de abia acum.
Kristin
LA MULTI ANI si sa nu mai faci pozne de astea cu imbolnaviri si alte minuni !

Un an excelent, pe toate planurile, si o cariera de vis !
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.