Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Invitatie La Desteptare
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Arhiva Hanului > [Politica] [Arhiva] Romania - Electorale 2004
Pagini: 1, 2, 3
abis
In exprimare Caesar greseste mai mult decat tine. Tu ai gresit in primul rand in continut.
Sa depasim momentul si sa revenim la subiect, care este "invitatie la desteptare". Cea mai buna cale pentru "desteptare" este un vot pentru Basescu (sau impotriva lui Nastase, la alegere) pe 12 decembrie! spoton.gif
lwind
si eu trebuie sa spun ca actuala guvernarea a fost cea mai buna de dupa 89 si ca ar trebuia lasata in continuare ca sa aiba timp sa termine ce a inceput
March
QUOTE (lwind @ 7 Dec 2004, 04:26 PM)
Pentru a duce la bun sfarsit campania de "curatire" a viitorilor candidati, si-au unit fortele in acest program Agentia de Monitorizare a Presei, Alianta Civica, APADOR - CH, Asociatia Pro-Democratia, Asociatia Studentilor in Stiinte Politice, Centrul pentru Jurnalism Independent, Freedom House Romania, Societatea Academica Romana, Fundatia pentru o Societate Deschisa si Transparency International.......
asta e pt March

Ei, bravos... Dupa multe sfortari si atentionari te-ai limpezit in privinta lui Pippiddi si a Pro-Democratiei tongue.gif
lwind
astea erau lucruri pe care le stiam dar legatura pipidi si prodemocratia ramane...
abis
Care o fi legatura aia, eu nu pricep... Cum o fi reusit Alina Mungiu sa-i faca pe observatorii din judetele Ilfov sau Teleorman sa faca sesizari pline de minciuni la BEC?
Praetor
Le-a dat spaga... unsure.gif

Din pacate pt ei, votantii PSD stiu doar sa repete de-amboulea niste texte tocite pe din-afara, dovedind faptul ca:
1. habar n-au cu ce se maninca o economie de piata
2. fac cinste segmentului de votanti tipici PSD
3. sint pregatiti pentru o noua epoca de aur

Trei culori cunosc pe lume.......
Superunknown
QUOTE
Cea mai buna cale pentru "desteptare" este un vot pentru Basescu (sau impotriva lui Nastase, la alegere) pe 12 decembrie!


laugh.gif Adica, daca votez cu Basescu ma fac mai destept? Ce misto! Atunci pot sa votez de mai multe ori?
abis
Nu te faci mai destept... A te destepta inseamna a te trezi, nu a-ti creste IQ-ul...

Vezi aici...
March
QUOTE (lwind @ 7 Dec 2004, 05:34 PM)
astea erau lucruri pe care le stiam dar legatura pipidi si prodemocratia ramane...

Mai cred ca tu confunzi legaturile astea. O fi vreuna amoroasa intre ea si seful APD rofl.gif
gonen
Apropo de doamna Mungiu Pipidi

QUOTE

> Buna ziua,
> Nu, doamna Alina Mungiu Pippidi  nu este membru APD.
>
> O zi buna,
> Andreea Sorescu
> Coordonator relatii publice
> Asociatia Pro Democratia
> Bd. Unirii 45, bl. E3, sc. 3, ap. 76, et. 6, sector 3, Bucuresti
> Tel.: 021/327 77 36, 327 77 57
> Tel./fax: 021/321 67 44
> Mobil: 0744 688 163, 0723 152 493
> Mobil personal: 0745 079 129, 0788 251 043
> E-mail: andreea.sorescu@apd.ro
> Web: www.apd.ro
> _______________________
>
> Misiunea Asociatiei Pro Democratia este de a intari democratia in Romania
> prin stimularea participarii civice.
>
>  bogho
>
> Buna ziua!
> > Avem o discutie, pe un forum, in legatura cu APD si am dori sa stim
daca
> Doamna Alina Mungiu Pippidi este membra APD sau nu!
> >
> > Va multumim!




Edit:

Asa m-am gandit eu ca e mai bine. Sa ii intreabm pe cei de la APD.
caesar
QUOTE (abis @ 7 Dec 2004, 02:21 PM)
QUOTE (lwind @ 7 Dec 2004, 01:52 PM)
exemplele tale sunt cel putin dubioase

Ce anume este dubios in exemplele pe care le-am dat?
QUOTE
vreau un link....ceva ...unde s-au publicat acestea .... de ce nu s-au publicat in presa...

http://www.apd.ro/

Unele dintre exemplele astea dubioase au aparut in presa (in Evenimentul Zilei si Romania Libera, de pilda). Doar nu era sa apara in ziarele cumparate de PSD (ca Libertatea sau Adevarul). In plus toate aceste observatii s-au concretizat in sesizari inaintate Biroului Electoral Central.
QUOTE
o anume pipidi care a fost numita redactor la tvr in guvernarea cdr...o sa o gasesti la prodemocratia acum

Asa nu putem discuta... Eu iti aduc argumente, tu vii cu minciuni... Te rog sa nu mai faci afirmatii mincinoase, pentru ca intamplator discuti cu oameni destul de bine informati. Daca nu esti sigur de ceva, intai verifica...
Alina Mungiu Pippidi nu este la ProDemocratia, si din cate stiu eu nici nu a fost vreodata. O gasesti la Societatea Academica Romana.
QUOTE
ma indoiesc de impartialitatea acestei organizatii

Sugerezi cumva ca rapoartele respectivei organizatii contin neadevaruri?

Abis, daca vorbesc cu unii dintre reprezentantii PSD(cunoscuti de-ai mei) din sectiile de votare, sunt sigur ca aflu si am aflat deja fara sa ma interesez expres, mult mai multe neregularitati suspecte.
lwind
ok...cum ziceti voi....ramane fiecare la parerea lui.....ok?
abis
QUOTE (caesar @ 8 Dec 2004, 12:33 PM)
Abis, daca vorbesc cu unii dintre reprezentantii PSD(cunoscuti de-ai mei) din sectiile de votare, sunt sigur ca aflu si am aflat deja fara sa ma interesez expres, mult mai multe neregularitati suspecte.

Pai spune-ne si noua ce ai aflat!

lwind:
QUOTE
ramane fiecare la parerea lui

Ramai la parerea ta ca Alina Mungiu Pippidi e membru APD... rofl.gif
lwind
parerea mea era ac are laegaturi cu apd...dar gata...sa trecem la altceva care m-a scarbit...
cat de marshav sa fii incat sa amesteci moartea unui om in campania electorala?

• Pana si moartea lui Teo Peter poate fi politizata in aceste zile de campanie. Prezenta la Realitatea TV, Mona Musca s-a lansat in acuzatii la adresa lui Năstase si Geoană, carora li s-ar datora "statutul special" al americanilor in Romania. Numai ca imunitatea diplomatica invocata de Ambasada SUA a fost adoptata de ONU in 1961, an cand Năstase si Geoană erau, ca si Musca, niste tanci.
(Libertatea, Pag. 2)
gonen
Anul trecut a semnt un "contract" cu Guvernul SUA, prin care soldatii si membrii misiunilor diplomatice americane de pe teritoriul Romaniei, beneficiaza de imunitate diplomatica inclusiv in situatiile ce caz penal.
Stiu ca doar noi si bulgari am semnat acel tratat, din toate tarile europene si a fost un scandla destul de mare.
lwind
nu stiu exact ce si cum s-a semnat...la asta nu ma bag.... ce m-a deranjat a fost faptul ca doamna musca a folosit moartea unui om pentru a-si ataca adversarii politici....ceea ce mi se pare lipsa de moralitate.... sa cauti orice motiv...chiar si de genul asta shi sa-l folosesti in campanie
gonen
paote ca Dna Musca nu a folosit cel mai bun exemplu, insa nu poti sa lasi un criminal in libertate. Iar prin acel tratat tocmai asta s-a intamplat. Ucigasul lui Teo Peter, e liber si nu poate fi judecat si nici condamnat pe teritoriul Romaniei.
lwind
• NASTASE I-A CERUT LUI BUSH RIDICAREA IMUNITATII LUI ROBERT CRISTOPHER
Premierul Adrian Năstase a transmis o scrisoare presedintelui SUA, George W. Bush, prin care ii adreseaza rugamintea de a se implica in solutionarea situatiei generate de tragicul accident in care si-a pierdut viata regretatul interpret Teo Peter. "Relatand imprejurarile in care s-a produs accidentul si modul in care autorul acestuia, angajat al Ambasadei SUA la Bucuresti, s-a sustras probelor de analiza a alcoolemiei, premierul roman subliniaza ca imediata plecare a cetateanului american din tara noastra a revoltat opinia publica din Romania", se arata intr-un comunicat al Guvernului Romaniei.
In scrisoare, premierul "reafirma valorile comune impartasite de poporul roman si cel american, respectul pentru principiile dreptatii si legii, cu convingerea ca demersul sau se bucura de asentimentul si intelegerea presedintelui american". Prevederile Conventiei de la Viena, care au permis autoritatilor americane sa actioneze astfel, mai arata Adrian Năstase, ne indreptatesc sa cerem ridicarea imunitatii in cazul lui Robert Cristopher, astfel incat acesta sa raspunda in fata justiţiei in Romania. De asemenea, George W. Bush a primit asigurari ca justitia romana ii va garanta un tratament legal si corect cetateanului american.
(Curentul, Pag. 4)

Superunknown
Poate ca n-a fost prea elegant ce-a facut Mona Musca, insa are dreptate. Cind criminalul ala o sa zburde in libertate, cu Jeepul lui cu tot, o parte de vina or s-o aiba Nastase si Geoana. Ei au semnat in august 2003 acel tratat rusinos cu SUA, prin care se acorda imunitate militarilor americani in in cazuri de natura penala.

Iar ce face Libertatea se cheama dezinformare, confunda intentionat Tratatul privind imunitatea diplomatica, adoptat de ONU in 1961 cu tratatul bilateral semnat de Romania si SUA in 2003.
Superunknown
QUOTE
Nu te faci mai destept... A te destepta inseamna a te trezi, nu a-ti creste IQ-ul...


"Destepta: (...) 3. Refl. A deveni constient, a ajunge sa inteleaga, sa-si dea seama de realitati. * A deveni (mai) inteligent." DEX, editia a II-a, Bucuresti, 1998, Ed. Univers Enciclopedic

Presupun ca la asta se refera propaganda Aliantzei, dar tot nu vad ce legatura are cu Basescu laugh.gif
March
QUOTE (Superunknown @ 8 Dec 2004, 02:59 PM)
Iar ce face Libertatea se cheama dezinformare, confunda intentionat Tratatul privind imunitatea diplomatica, adoptat de ONU in 1961 cu tratatul bilateral semnat de Romania si SUA in 2003.

Pai Libertatea le canta in struna pesedeilor. tongue.gif De ce ar face aceasta confuzie 43.gif
gonen
Ca sa poata spune lumea ca Mona Musca nu stie de tratatele ONU !?
lwind
pot sa intreb si eu cine a organizat mitingul de la universitate?????
abis
Pe cine intrebi?
Superunknown
Mitingul de la Universitate a fost organizat de mai multe ONG-uri intre care Asociatia Adevar si Dreptate (nici o legatura cu Aliantza D.A.) si Forumul Civic Romanesc.
lwind
shi atunci unde e impartialitatea ong-urilor care scandeaza lozinici anti psd shi pro basescu
daca sunt ong-uri de unde pana unde cand am trecut pe acolo am auzit chestii de genu :"nu mai vrem presedinte bolsevic "
March
Pai mai sunt ong-uri. Adica nu asculta de ordinele guvernului bombonelo-pesedist si atunci striga cum le cere inima. spoton.gif
Superunknown
QUOTE
shi atunci unde e impartialitatea ong-urilor care scandeaza lozinici anti psd shi pro basescu


Nu ONG-urile trebuie sa fie impartiale, ci institutiile statului. Daca te preocupa impartialitatea, fii cu ochii pe Televiziunea publica, pe magistrati, pe functionarii publici.
lwind
si daca aceste ong-uri au preferinte clare atunci de ce mai sunt primite la alegeri ca observatori?
e clar ca nu pot fi impartiale...
indubitabil
QUOTE (lwind @ 9 Dec 2004, 02:56 PM)
si daca aceste ong-uri au preferinte clare atunci de ce mai sunt primite la alegeri ca observatori?
e clar ca nu pot fi impartiale...

stii cum sta treaba de fapt? ong-urile sunt impartiale pana cand observa ca cineva inseala, triseaza. Atunci da peste maini celui care fura. Sunt de principiul sa castige cel mai bun, nu cel care fura mai tare bop.gif
Superunknown
QUOTE
si daca aceste ong-uri au preferinte clare atunci de ce mai sunt primite la alegeri ca observatori?


Ca observatori, nu pot influenta, teoretic, rezultatul votului. Dar tinind partea unui dintre candidati, vor fi mai atenti la eventuale fraude, pentru ca sint direct interesati ca omul lor sa nu fie furat.
abis
QUOTE (lwind @ 9 Dec 2004, 02:56 PM)
si daca aceste ong-uri au preferinte clare atunci de ce mai sunt primite la alegeri ca observatori?

Pai participa la observarea alegerilor?
Sa nu-mi spui acum ca daca la un miting organizat de Asociatia Adevar si Dreptate si de Forumul Civic Romanesc se striga anti-PSD inseamna ca ProDemocratia nu ar trebui sa poata supraveghea alegerile...
lwind
sunt interesate ca omul sa nu fie furat dar nu le intereseaza daca adversarul lui e furat ...sau se pot trezi ca fac sesizari neadevarate pentru a-l sustine pe favoritul lor....
indubitabil
Stii bine ca nu este adevarat. Cum am putea sa va credem cand spuneti lucruri de astea, ieftine? Nu va mai crede nimeni. Nu ati sesizat ca va voteaza numai cine nu este informat (vezi oamenii de la tara), numai cei care au "ceva" de continuat (cum spune Bombo) si mai sunt voturile furate.... Trist!
Traim zile penibile, cu declaratii penibile, cu revolte penibile........ sad.gif
lwind
de unde sa stiu ca nu e adevarat? atata timp cat anumite ong-uri si-au aratat clar preferinta pentru o anume culoare politica si nu s-au rezumat la a protesta impotriva fraudei ci au recurs la lozini anti psd si pro basescu
cat timp protestezi impotriva fraudei e totul normal dar cand faci pur si simplu campanie unuia dintre candidati lucrurile incep sa miroasa urat
Superunknown
QUOTE
sunt interesate ca omul sa nu fie furat dar nu le intereseaza daca adversarul lui e furat ...sau se pot trezi ca fac sesizari neadevarate pentru a-l sustine pe favoritul lor....


Aici ai dreptate. Dar... asa'i in democratzie...
abis
Adica daca unele ONG-uri fac o manifestare anti-PSD (de fapt cred ca este anti-fraude electorale), inseamna ca alte ONG-uri nu ar trebui sa mai supravegheze alegerile... blink.gif
Aveti o logica acolo la PSD, imbatabila...
indubitabil
eu zic sa ne supravegheze numai psd-u'. El singur si unicu'!
lwind
nu...dar ma face sa ma gandesc asupra impartialitatii acestor asha zise ong-uri...shi daca sa cred in ceea ce afirma
Eclectic
Daca un matematician studiaza doar triunghiurile nu inseamna ca e impotriva cercurilor. Aceste asociatii sunt interesate de un aspect al problemei, ceea ce nu inseamna ca sunt rauvoitoare.
lwind
si ce aspect al problemei ii intereseaza...sa-l sustina pe nea base in epopeea sa de cucerire a presedintiei prin orice metode...
actionmedia
Dragul meu, cred ca ai incurcat candidatii.
Cucerirea presedentiei prin orice mijloace este obiectivul lui Adrian Bombonel Nastase.
Singurul obiectiv al lui Basescu este sa castige voturile romanilor.
Si am eu impresia ca morcovul lui Nastase e mare rau, ca altfel nu ar fi propagat atata campanie negativa si nu ar fi tinut atat de mult sa incheie negocierile cu UE in cele mai proaste conditii posibile.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.