Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Rezultatele Alegerilor Din 28 Nov. 2004
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Arhiva Hanului > [Politica] [Arhiva] Romania - Electorale 2004
Pagini: 1, 2
nefertiti-old
Deschid acest topic pentru a posta aici rezultatele scrutinului de azi si eventualele comentarii de dupa aceea, mai ales daca, asa cum se preconizeaza, va avea loc si un al doilea tur.
bdl
Macar sa mai puna cineva din cind in cind ultimele stiri....
nefertiti-old
Pe la amiaza, prezenta la vot, la nivel national, era estimata cam la 13 la suta.
contraste
Buna !
La mine in oras nu am fost primita la vot cu cartea de alegator. Voiau doar buletinul.
In alte orase este la fel ?
nefertiti-old
Pai nu se mai folosesc cartile de alegator.
contraste
Acuma aflu !
Caci acum cateva zile la un post de radio spuneau ca votul se face in baza buletinului, cartii de alegator, sau pasaport !
am sa ma mai duc odata cu buletinul.
Dar cand s-a facut aceasta precizare ? Pe un post principal de televiziune, unde ?
nefertiti-old
Ce mai conteaza? blink.gif
contraste
Conteaza, ca de aia s-au eliberat carti de alegator, ca sa fie folosite in aceste scopuri. Eu deja am votat pe ea, anii anteriori.
Treaba este ca nu imi dau inca seama unde este clenciul !
nefertiti-old
Aproximativ 65 la suta prezenta la vot, pana acum.
Leon
Oare?? hh.gif
nefertiti-old
Cel putin asa se spune, varianta oficiala.
halcyon_lll
Nefe, de unde ai aflat ? huh.gif Te intreb, caci, pe site-ul B.E.C.-ului, statisticile sunt altele, adica la ora 17 s-a inregistrat o prezenta la vot de 43.76% pe nivel de tara. Ciudat ...
Eclectic
Mai devreme, la Europa FM, s-a anuntat ca, in mediul rural, prezenta la vot a fost de vreo 46%, iar in cel urban, de 38%. Oricum ai lua problema, nu cred ca a sarit de 50%.
halcyon_lll
Pai, exact ce am zis si eu ... ma intreb oare care sunt rezultatele partiale .. cine e in frunte ? Basescu sau Nastase ? Sa poate altcineva ... laugh.gif
nefertiti-old
Mediafaxul daduse procentul ala urias. laugh.gif
La ora 21 se anunta primele partiale.
gio19ro
Daca Nastase iasa presedinte, eu nu cred ca apuca finalul de mandat.
Absolut
Conform celor doua sondaje de opinie (INSOMAR comandat de TVR si CURS comandat de Antena 1) primele rezultate bazate pe estimarile la iesirea la vot sunt urmatoarele:

Presedintie

Adrian Nastase
43,7% (INSOMAR)
41,1% (CURS)

Traian Basescu
34,7% (INSOMAR)
35,2% (CURS)

Corneliu Vadim Tudor
11,6 % (INSOMAR)
12,4 % (CURS)

Marko Bela
4,2% (INSOMAR)
4,6% (CURS)


Partide/Formatiuni politice

PSD+PUR
40,1 % (INSOMAR)
38,9 % (CURS)

Alianta D.A.
33,8 % (INSOMAR)
35,4 % (CURS)

Romania Mare
13,1% (INSOMAR)
13,1% (CURS)

UDMR
6,1 % (INSOMAR)
5,5% (CURS)
sursa Evenimentul zilei.


cry.gif cry.gif cry.gif cry.gif cry.gif cry.gif
Diana-Maria
Mergem in turul doi.
DA? rofl.gif
gio19ro
Mergeti in turul doi ce?
Blakut
DA.
Mergem in turul doi. DA? DA.
gio19ro
Pai acum de ce n-ati mers?
Sa raspund eu in locul vostru?
Eclectic
Am mers, dar prostia e multa... cry.gif
gio19ro
Celor care n-au fost: RUSINE!!
Romani au conducatorii pe care-i merita.
gio19ro
Cica fraieri astia merg la turul doi!!!
Sa votati ce in turul doi bai fraierilor? DA?
DA nu se mai voteaza in turul doi. Gata cu DA. Veti vota Presedintele, atat. Parlamentul s-a votat si psdei vor avea majoritatea deci vor face Guvernul.
Cica votati DA in turul doi!!! Vai de capul vostru.
DeeDee
Egalitatea sensibilă de forţe prefigurată de cristalizarea doctrinară a scenei politice romāneşti dar şi de toate sondajele de opinie care au precedat scrutinul de ieri s-a confirmat şi īn practică. Primele estimări arată un echilibru fără precedent de forţe īn viitorul Parlament şi o luptă extrem de strīnsă şi de complicată īn turul al doilea al alegerilor prezidenţiale, dată fiind prerogativa primului om īn stat de a desemna premierul.
De remarcat de asemenea este şi cifra constantă faţă de alegerile din 2000 a romānilor interesaţi de politică, dar şi faptul, poate mai important decīt toate celelalte, că ieri s-a īncheiat, pentru prima dată īn istoria Romāniei, o succesiune de trei scrutinuri democratice.
"Evenimentul"
gio19ro
Nu e nici o egalitate sensibila de forte. Aia de la Ev. Zilei zic asta pt ca ei s-au situat contra pSD. De fapt PSD a castigat mai multe procente decat in 2000. Asa ca ei vor avea majoritatea parlamentara. Cum au avut dinn 2000 pana in 2004 vor avea si din 2004 in 2008.
Unii cica vor vota DA in turul doi. La baie, lenesilor. Azi imi e rusine ca sunt roman, de aceeasi natie cu gramada de puturosi carora le-a fost prea comod sa voteze.
DeeDee
A vota nu e o obligatie ci un drept.... E alegerea fiecaruia sa isi asume sau nu acest drept. Unii n-au votat de lene(si eu am ajuns pe la 8.45 pm la vot), altii din lipsa de timp, iar altii ptr ca au considerat ca nu au pe cine sa voteze(si pe astia nu-i condamn). Ma declar complet impotriva PSD-partid de hoti ce se ascund in spatele lui Geoana si poate a lui Iliescu-si ma rog sa iasa Basescu-alte variante oricum nu mai exista.
gio19ro
Majoritatea n-au votat de lene, nu pt ca nu le-a convenit nici o oferta electorala.
PSD-ul prin mass-media aservita a pus shaua pe creierul romanilor, dar stati sa vedeti ce va fi de acum inainte.
DeeDee
Nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca iese Bmbonel presedinte...chiar ca ajungem o tara de inculti. Eu ma mut tongue.gif rofl.gif
jet li
Eu am facut parte dintr-o sectie de votare din Bucuresti, acum am venit acasa, la mine in sectie a castigat Basescu cu 450 voturi, Nastase a avut 300.Cred ca asa e in tot Bucurestiul
something
Intotdeauna Bucurestiul a stiut cum sa voteze... doar ca mai sunt cateva milioane care inclina balanta in partea cealalta.
Evolution
Moldova ne trage in evul mediu spoton.gif cu ciocoi baroni si alte alea...a btw 50 din aia 300 din topul milionaruilor sunt din Bacåu ; desi este un oras sarac cu oameni saraci...dar bonomi si prosti - usor de pacalit
cactus
Operatiunea Autobusul a avut un succes total. Era de asteptat. In Arad te-ai ingrozit cu ai vazut autobuse cu nr de Alba si etc. Gretzoasa situatie. Vorba lu DeeDee - si io m-as muta da“unde ???
Sa-i ia devil.gif si pe aia din UE. Gutzi de Verheugen si altii ca el.
Mentosana in corpore sano
QUOTE (Evolution @ 29 Nov 2004, 05:54 AM)
Moldova ne trage in evul mediu

Te contrazic, vezi sondajele pe muntenia si ai sa constati ca nu e diferenta fata de moldova decat de vreo 2 procente, iar marja de eroare e de 3. Bacaul, Suceava si Neamtul nu mai sunt fiefuri pesediste de ceva timp. A ramas iasiul si vasluiul.

Mediul rural ne trage in jos... daca vrei neaparat sa dai vina pe cineva. Desi cand 50% au stat frumusel acasa (vezi prezenta la vot in timis, maramures, bihor, satu mare) nu mai poti da vina pe tarani. Nu avem spirit civic si gata. Ne plangem ca avem prea multi prosti usor de manipulat... de fapt avem prea multi comozi care se dau scarbiti de politica si se duc la meci in loc sa dea cu stampila.
cociuba
sau poate ar trebui sa vedem listele suplimentare............... wink.gif la naiba in tara asta nimic nu se face ca lumea ph34r.gif


iti vine sa mergi la dracu cand vezi ca votul tau este acoperit de cele 10 voturi a traseistilor ph34r.gif
SI NOI AM PUTEA INCERCA FRAUDAREA

DACA ALTII POT
Antont
"Si daca ramuri bat in geam,
Si il votezi pe Bombo...."
Stiti continuarea?
Asta e, poporul asta isi merita soarta. Incepe sa-mi para rau ca nu m-am nascut cu 50 de km mai spre vest ohyeah.gif . Pt ca majoritatea in tara asta e compusa din tembeli si lenesi, o sa fim condusi(se pare) inca 4 ani de o gasca de banditi venali si scirbosi(PSD) si de o banda de maimute ariviste(PUR). Nice job suckers spoton.gif !
PS1:
Pacat de tara asta frumoasa ca e locuita.
PS2:
Adresa utila:
Embassy of the Republic of Congo in Romania
Chancery: 703 122 ; 14 , Pache Protopopescu Blvd, District 2,
Bucharest
Phone/Fax: +40-21- 315.33.71
Working hours: Monday-Friday 10.00-16.00
Charge d'Affaires a.i.: Mr.Georges AMBARA mwah1.gif
lordhunter
In Romania este o dictatura a prostimii. Asta e, si noi degeaba ne luptam impotriva ei, suntem prea putini. Degeaba contribuim noi la 90% din PIB, daca sufragiul e universal.

http://www.nasparau.com/dictator.html
actionmedia
Fraier este cine nu merge la vot in turul 2. Trebuie votat Presedintele. Pentru ca in situatie actuala, cand nici un partid sau alianta nu are majoritate absoluta (50%+1) nu poate face guvernul singur. Deci PSD nu poate sa faca guvernul decat daca iese Nastase. Daca iese Basescu, guvernul il va face Alianta, iar PSD va trebui sa il accepte daca vrea sa intram in UE.
Deci pe 12 Decembrei tre sa mergem iar la vot si sa votam cu Basescu. Daca iese Basescu Presedinte, degeaba are PSD 40%. Alianta o sa faca guvernul.

Deci inca mai votam DA in turul 2. spoton.gif
gio19ro
Si turul II este foarte important dar PSD si PRM au impreuna 53% in Parlament. Asta dupa redistribuirea voturilor formatiunilor ce n-au trecut pragul electoral.

Sansa noastra e sa iasa Basescu in turul II, sa-l numeasca pe Tariceanu premier iar in caz ca si PRM-ul voteaza contra guvernului propus, invalidand mandatul de premier, sa avem alegeri anticipate la anul.
O alta sansa e ca PRM-ul sa nu voteze contra si sa se multumeasca cu ce are.
Daca PSD-ul si PRM-ul se aliaza, vom avea alegeri anticipate. Asta in caz ca nu o sa iasa Nastase, cum sper sa se si intample.
Inorog
Voi ati vazut rezultatele numaratorii partiale de azi dimineata ? Alianta s-a apropiat la un procent de PSD spoton.gif
actionmedia
QUOTE (gio19ro @ 29 Nov 2004, 11:49 AM)
Si turul II este foarte important dar PSD si PRM au impreuna 53% in Parlament. Asta dupa redistribuirea voturilor formatiunilor ce n-au trecut pragul electoral.

PSD nu se va alia cu PRM cel putin nu pe fata deci oficial nu ar avea majoritate. Si motivul este unul singur, daca se aliaza in mod oficial cu PRM nu mai pupam UE.

Daca iese Basescu eu vad urmatoare situatie. Guvern minoritar D.A. sustinut de UDMR si celelalte minoritati si o sustinere tacita din partea PSD pana trec negocierile cu UE. Alianta nu va putea trece de parlament proiectele majore gen cota unica de impozitare. Dar alte proiecte vor fi sustinute de Parlament. Sa nu uitam ca si PSD a avut guvern minoritar in 2000-2004 dar a fost sustinut tacit de celelalte formatiuni PROvest.
PRM inca nu a reusit sa convinga vestul ca poate fi altfel deci orice alainta cu PRM este exclusa.

Edit
Inorog:
QUOTE
Voi ati vazut rezultatele numaratorii partiale de azi dimineata. Alianta s-a apropiat la un procent de PSD


Si cred ca va mai creste cu un procent sau 2 dupa ce vor fi centralizate si voturile din diaspora.
Parca facutse un ziar socoteala ca este nevoie de vreo 150.000 de voturi pentru un procent. Stie cineva cate voturi vin din Diaspora? unsure.gif
gio19ro
Cred ca psdisti intra in panica si o sa incerce sa mai masluiasca ceva ca sa se distanteze din nou. Sper sa nu le reuseasca.
gio19ro
QUOTE (actionmedia @ 29 Nov 2004, 12:00 PM)
Sa nu uitam ca si PSD a avut guvern minoritar in 2000-2004 dar a fost sustinut tacit de celelalte formatiuni PROvest.

Aiurea. A fost sustinut de parlamentarii ce nu doreau sa-si piarda fotoliile, indiferent de partid. Nu aveau siguranta ca o sa se regaseasca din nou pe liste. PSD-ul poate insa oferi aceasta certitudine parlamentarilor sai la acest moment. Peste doi ani insa nu se stie ce tensiuni se vor mai ivi in PSD.
Ovidius
QUOTE (Ghost)
Asta e, poporul asta isi merita soarta. Incepe sa-mi para rau ca nu m-am nascut cu 50 de km mai spre vest  . Pt ca majoritatea in tara asta e compusa din tembeli si lenesi, o sa fim condusi(se pare) inca 4 ani de o gasca de banditi venali si scirbosi(PSD) si de o banda de maimute ariviste(PUR). Nice job suckers

Adica toti cei ce au alta parere decat tine sunt niste imbecili? Ce sa zic, dragut mod de gandire! Ce zici, ne luam si la bataie din cauza ca eu nu am votat DA-ul?
Fratilor, daca vrem cu adevarat sa ne civilizam, in primul rand trebuie sa ne respectam unii pe ceilalti, nu sa ne bestelim reciproc!
gio19ro
Pana acum s-au numarat mai mult voturile din zonele urbane. Cred ca dupa ce se vor numara si voturile taranilor , psd se va distanta din nou.

Din diaspora nu pot sa vina mai mult de 1% din voturi.
Antont
@Zorro
Banuiesc ca te referi la parerile mele referitoare la alegeri, asa ca:
QUOTE
Adica toti cei ce au alta parere decat tine sunt niste imbecili?

Nu, nu toti. Restu' sint hoti. PSD are doua categorii de votanti. Ruralii batuti in cap + alte categorii de timpiti urbani, pe care nu-i duce bibilica la altceva, si banditii sau aspirantii la titlul de bandit, al caror ideal in viata e sa fure pt a ajunge ca Bombo sau baronii locali.
QUOTE
Ce zici, ne luam si la bataie din cauza ca eu nu am votat DA-ul?

Imi dau cu parerea ca ai votat pesedeii, ca propunerea ta tine de arsenalul lor de campanie rofl.gif ...Apropos, i-ai votat o data sau de mai multe ori? rofl.gif
QUOTE
Fratilor, daca vrem cu adevarat sa ne civilizam, in primul rand trebuie sa ne respectam unii pe ceilalti, nu sa ne bestelim reciproc!

Mda, asa cum pesedeii respecta poporul asta spoton.gif . Ca sa nu fiu ipocrit, de fapt sint de acord ca majoritatea poporenilor(gloata), nu merita mai mult, si-au facut-o cu mina lor in fond si la urma urmei.
calfa
Conform ultimelor stiri de la BEC, luate de la http://www.revistapresei.ro (Rezultate partiale (luni, ora 09.00 am) ), diferentele se reduc

QUOTE

In urma validarii de catre BEC a buletinelor transmise de catre peste 35% din sectiile de votare, situatia principalilor competitori electorali arata astfel:

Alegeri prezidentiale:
Adrian Nastase: 38,07%
Traian Basescu:35,46%

Alegeri parlamentare:
Senat:
PSD+PUR: 34,44%
Alianta D.A. (PNL+PD):33,21%
PRM: 13,11%
UDMR: 8,16%

Camera Deputatilor:
PSD+PUR:34,12%
Alianta D.A. (PNL+PD):32,90%
PRM:12,50%
UDMR:8,20 %
nefertiti-old
Cred ca s-au dat si cele de la ora 11, dar nu am timp acum sa le caut. Ideea este ca, pentru turul doi, vor conta mult aliantele ce se vor face.
Achernar
QUOTE (Ghost @ 29 Nov 2004, 12:24 PM)
QUOTE
Adica toti cei ce au alta parere decat tine sunt niste imbecili?

Nu, nu toti. Restu' sint hoti. PSD are doua categorii de votanti. Ruralii batuti in cap + alte categorii de timpiti urbani, pe care nu-i duce bibilica la altceva, si banditii sau aspirantii la titlul de bandit, al caror ideal in viata e sa fure pt a ajunge ca Bombo sau baronii locali.

Un membru al familiei mele a votat cu pesedeul. De ce ? Pentru ca asa a dorit. Doresc sa-i multumesc in mod public lui Ghost pentru aceste calificative. Si sa-l asigur ca stima si respectul meu pentru membrii si sustinatorii Aliantei au atins cele mai inalte culmi in ultimele zile. Nu ma indoiesc de faptul ca o formatiune politica avand astfel de sustinatori e profund preocupata de soarta celor pe care doreste sa-i conduca in urmatorii ani.
Antont
N-ai decit. Fariseismul pesedeilor (implicit al sustinatorilor) atinge cele mai inalte culmi. Dupa cit au furat si cum au fraudat alegerile mai bine ar tine guritza inchisa. Stima si respectul meu fata de PSD & company sint reciproce mwah1.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.