Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Rezultatele Alegerilor Din 28 Nov. 2004
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Arhiva Hanului > [Politica] [Arhiva] Romania - Electorale 2004
Pagini: 1, 2
actionmedia
Stie cineva cati romani cu drept de vot exista?
Eu am facut o estimare simpla:
Am presupus ca sunt 16.000.000.
Din acestia au votat aproximativ 60% asta inseamna 9.600.000 oameni
Prin urmare 1% inseamna 96.000 oameni
Cati romani or fi votat in afara granitelor?
Antont
Din cite am auzit cica sint 18 milioane cu drept de vot.
MIA
QUOTE (calfa @ 29 Nov 2004, 12:42 PM)
Conform ultimelor stiri de la BEC, luate de la http://www.revistapresei.ro (Rezultate partiale (luni, ora 09.00 am) ), diferentele se reduc

QUOTE

In urma validarii de catre BEC a buletinelor transmise de catre peste 35% din sectiile de votare, situatia principalilor competitori electorali arata astfel:

Alegeri prezidentiale:
Adrian Nastase: 38,07%
Traian Basescu:35,46%

Alegeri parlamentare:
Senat:
PSD+PUR: 34,44%
Alianta D.A. (PNL+PD):33,21%
PRM: 13,11%
UDMR: 8,16%

Camera Deputatilor:
PSD+PUR:34,12%
Alianta D.A. (PNL+PD):32,90%
PRM:12,50%
UDMR:8,20 %

Rezultatele astea cred ca-s preponderent din Transilvania - ca UDMR-ul are un procentaj cam prea mare ... unsure.gif

P.S. : Si de la mine din familie cineva a votat cu PSD-ul ... asa ca si eu multumesc pentru epitete !! blink.gif
actionmedia
QUOTE (Ghost @ 29 Nov 2004, 01:17 PM)
Din cite am auzit cica sint 18 milioane cu drept de vot.

OK, refacem calculele si ne da 108.000 persoane pentru 1%
Oare au votat mai mult de 60%? dintre persoanele cu drept de vot?
Achernar
Ghost : "N-ai decit. Fariseismul pesedeilor (implicit al sustinatorilor) atinge cele mai inalte culmi. Dupa cit au furat si cum au fraudat alegerile mai bine ar tine guritza inchisa. Stima si respectul meu fata de PSD & company sint reciproce. "

E problema ta, dar asta nu-ti da dreptul sa jignesti pe nimeni. Indiferent de optiunea politica a respectivului.
Referitor la chestia fariseismul ... sa inteleg ca cei care au votat cu pesedeul vor fi persecutati daca Alianta va prelua puterea ? Din ceea ce sustii, se pare ca ai agrea o astfel de posibilitate. Ceea ce dovedeste faptul ca n-ai inteles absolut nimic din democratie. Si ca de fapt nici nu te intereseaza democratia.
calfa
QUOTE (MIA @ 29 Nov 2004, 02:26 PM)
P.S. : Si de la mine din familie cineva a votat cu PSD-ul ... asa ca si eu multumesc pentru epitete !!  blink.gif

Banuiesc ca nu se refera la vreun mesaj de al meu, acest p.s.

Nu cred ca poate fi invinuit vreun alegator pentru optiunea lui, oricare ar fi fost aceea.

Daca e ceva de incriminat la alegeri ...

... ar fi "o parte a presei", in special televiziunile cu acoperire nationala (care nu au lasat sa treaca spre electorat multe informatii ... interesante)
... ar mai fi genul de "dezbateri" (apropo, ar trebui redefinit termenul in DEX, dupa campania asta electorala laugh.gif ) impuse de BEC si CNA
... si ar mai fi multe, legate de clasa politica actuala sad.gif
Antont
@Achernar:
Domle, ce nu ti-e clar?! Uita-te la statistici! Vezi ce fel de votanti are psd-ul! Ai auzit ca exceptia confirma regula[ca sa nu te mai ataci personal(valabil si pt altii in situatia respectiva)]?
Si nu-mi mai rastalmaci vorbele, referitor la chestiunea cu fariseismul. Daca nu pricepi ceva, cere niste explicatii si ti se vor da.
Va miorlaiti ca niste femei de servici! Dupa cum a batjocorit psd-ul tara asta va mai considerati si persecutati (asta apropo de fariseism).

@Calfa:
La mine se referea domnul respectiv. Asta e, sa-i fie de bine in cazu asta...
gonen
QUOTE
Adrian Năstase īl devansează pe Traian Băsescu, īn cursa pentru Cotroceni, cu aproximativ 2,5%, iar diferenţa īntre Uniunea PSD+PUR şi Alianţa PNL-PD, pentru parlamentare, este puţin peste un procent, potrivit rezulatelor parţiale la nivelul ţării date publicităţii, luni dimineaţă, de BEC.
Diferenţe mici īntre Năstase şi Băsescu, PSD+PUR şi PNL-PD.
Potrivit rezultatelor furnizate de BEC īn urma centralizării datelor din 35,65% din totalul secţiilor de votare (6.262 secţii din totalul de 17.564) candidatul Uniunii PSD+PUR la Preşedinţie, Adrian Năstase, are 38,07% din voturi, īn timp ce Traian Băsescu, propus pentru fotoliul prezidenţial de Alianţa PNL-PD, a acumulat 35,46% din opţiunile de vot.
Pentru Camera Deputaţilor, Uniunea PSD+PUR a adunat pīnă īn acest moment 34,12%, īn timp ce pentru Alianţa PNL-PD au optat 32,90% dintre alegători.
Pentru Senat, Uniunea a acumulat 34,44%, iar Alianţa 33,21% din opţiunile electoratului.
axel
Rezultate ora 12 ( http://www.bec2004.ro/documente/part12.pdf ):
49.23% din sectii

Presedinte:
Nastase: 38.90%
Basescu: 34.82%
CVT: 11.99%

Senat:
PSD: 35.17%
DA: 32.59%

Camera Dep:
PSD: 34.80%
DA: 32.30%
Achernar
Si nu poti sa te abtii ? Sau iti inchipui ca cei ce au votat cu pesedeul vor deveni brusc mai 'luminati' daca sunt caracterizati cu ajutorul unor epitete injurioase ? Ori, cine stie, poate optezi pentru varianta de convingere 'cine nu-i cu noi e impotriva nostra' ...
Mda ... deci aia de-au introdus 'gresit' votul in urma nu vor avea dreptul sa se considere persecutati in cazul in care vor fi luate masuri impotriva lor ... Ok. E bine de stiut.
Interesant este faptul ca, deoarece e dificil sa fie identificat fiecare 'pesedist', probabil ca masurile punitive vor fi adoptate impotriva unor intregi grupuri de 'suspecti'. Ceea ce suna al naibii de 'vadimist' ... pardon, democratic.
nefertiti-old
Nu vreti voi sa terminati cu disputa asta inutila? E dreptul fiecaruia sa voteze cu cine vrea, la fel cum fiecare are dreptul la o parere proprie despre 'ceilalti'. Punct! Iar afirmatiile lui Ghost au fost facute la modul general, asa ca nu va mai simtiti lezati. Oricum, fiecare a facut o alegere pentru care nu are decat sa isi asume responsabilitatea urmarilor. De orice natura. In rest, gratulati-va pe PM. spoton.gif
gio19ro
QUOTE (Ghost @ 29 Nov 2004, 01:17 PM)
Din cite am auzit cica sint 18 milioane cu drept de vot.

18 milioane, cu morti cu tot. Adica aia care au murit in ultimii ani dar n-au fost scosi de pe liste.
De ce? Stie cineva de ce n-au fost scosi de pe liste?
Ovidius
QUOTE (nefertiti)
Iar afirmatiile lui Ghost au fost facute la modul general, asa ca nu va mai simtiti lezati.

Ti se pare logic ce-ai zis? blink.gif
nefertiti-old
Haide, mai, ca nu a facut omul nominalizari, ca la Oscar, ce naiba? Si nu inteleg de ce se simt atinsi cei care au votat cu PSD! E alegerea lor si basta, isi asuma si efectele gestului lor, nu? Inclusiv acela de a fi blamati de altii.
Achernar
"PSD are doua categorii de votanti. Ruralii batuti in cap + alte categorii de timpiti urbani, pe care nu-i duce bibilica la altceva, si banditii sau aspirantii la titlul de bandit, al caror ideal in viata e sa fure pt a ajunge ca Bombo sau baronii locali."

1. se mentioneaza clar : 'pesede are doua categorii de votanti'
2. sorry. Asta nu e 'blamare'. Asta e pur si simplu o afirmatie injurioasa. Iar tu, probabil, n-ai ezita sa-i dai replica unuia care ar face o astfel de afirmatie despre actiunile savarsite de unul din membrii familiei tale. Indiferent daca in sinea ta esti sau nu de acord cu cel ce a facut afirmatia.

calfa
QUOTE (Ghost @ 29 Nov 2004, 02:37 PM)
@Calfa:
La mine se referea domnul respectiv. Asta e, sa-i fie de bine in cazu asta...

Multumesc pentru lamuriri. Cat despre votanti, o mica parte dintre ei sunt direct interesati de ... continuitate ... iar restul sunt in mare parte unilateral informati. Foarte putin e vina lor. Sunt la mijloc obiceiuri, sisteme vechi, etc.
Vraciul
QUOTE
PSD are doua categorii de votanti. Ruralii batuti in cap + alte categorii de timpiti urbani, pe care nu-i duce bibilica la altceva, si banditii sau aspirantii la titlul de bandit, al caror ideal in viata e sa fure pt a ajunge ca Bombo sau baronii locali.

Asta da viziune clara asupra unei democratiei bine intelese. Si cand te gandesti ca nu se trage din rurali batuti in cap, dar nici urban tampit nu e... Care-or fi criteriile dupa care unii inteleg ca sunt mai destepti decat altii?
Cred ca singurul lucru care trebuie luat in calcul nu ar fi ura sau antipatia fata de cat de mult au furat unii sau cat le-ar trebui celorlalti sa-i ajunga, ci care dintre candidatii inscrisi in cursa poate cu adevarat sa reprezinte interesele tarii pe plan extern. Acum sincer, mie mi se pare extrem de naiv cel care crede ca Basescu ar fi fost potrivit pentru rolul de presedinte al Romaniei. Diplomatia nu e elementul lui forte. Un presedinte care nu-i diplomat, face gafe dupa gafe, iar noua nu cred ca asta ne trebuie. In rest n-am nimic cu nici unul. Fiecare e valoros in felul lui.

lordhunter
Adica nu conteaza cat de corupt este un presedinte? Si Nixon a fost bun, dar pana la urma a trebuit sa se dea la o parte, pentru ca a incalcat legea. La noi se pare ca ignorarea legii incepe de jos, si se propaga in sus. Ce inseamna integrarea in UE si NATO daca oamenii de rand nu beneficiaza de ea, deoarece prin nerespectarea legii sansele nu sunt egale pentru toti?
nefertiti-old
QUOTE (Achernar @ 29 Nov 2004, 03:56 PM)
Iar tu, probabil, n-ai ezita sa-i dai replica unuia care ar face o astfel de afirmatie despre actiunile savarsite de unul din membrii familiei tale.

Ba uite ca nu dau nici un fel de replica, desi unul dintre parintii mei a votat cu PSD si Nastase. wink.gif
Achernar
deci sa-nteleg ca esti de acord cu afirmatia ?
nefertiti-old
Deci, sa intelegi ca sunt de acord sa continuam discutia on topic si in mod civilizat. Atat. wink.gif
Achernar
Asta spuneam si eu. Atat timp cat discutia nu degenereaza in acuzatii si injurii la adresa celor ce au votat 'altfel' decat considera cel/cei ce posteaza aici, totul e OK. Iar unul dintre moderatori ar fi trebuit totusi sa se fi sesizat mai de mult in legatura cu acest aspect.
nefertiti-old
Nu ma face sa caut postari in care chiar v-ati porcait, in timpul campaniei si nu ati spus nimic. Si cu asta ma incheiat aceasta controversa, sper, si revenim la discutie. Oricum, pentru linistea ta, mi-am insusit critica si o sa fiu atenta. Ok?
nefertiti-old
In prezent, e o diferenta de 4 procente intre Nastase si Basescu.
Antont
Pt ca unele persoane s-au simtit lezate de afirmatiile mele, retrag eticheta de "prosti" adresata uneia din categoriile de votanti PSD, inlocuind-o cu cea de "naivi", precizind evident si ca e parerea mea. Referitor la categoria "banditi", ma fac vinovat doar de faptul ca am omis sa precizez ca o aplic membrilor PSD. Categorisire pe care refuz sa o schimb, indiferent de reactiile care au aparut sau pot aparea, deoarece nu este o afirmatie fara acoperire. Cei care au acces la informatii si ochi sa vada au vazut. Si cine asista la furt chiar daca (inca) nu o face e la fel de vinovat. Cu asta sper ca am lamurit afirmatiile mele, asa ca cine are de gind sa-mi sara in cap si sa fabuleze aiurea pe tema "cum vad eu democratia" nu are decit sa o faca. Poate n-am fost diplomat, dar macar am fost sincer. Pacat ca unii politicieni nu-mi urmeaza exemplul.

Cam cum se prezinta situatia numaratorii partiale la Presedintie in judete si Bucuresti:

Bucuresti

Traian Basescu: 48,32%
Adrian Nasatese: 33,11%

Sibiu

Traian Basescu: 51,28%
Adrian Nastase: 30,10%

Maramures

Traian Basescu: 40,50%
Adrian Nastase: 34,6%

Alba

Traian Basescu: 44,03%
Adrian Nastase: 29,98%

Constanta

Traian Basescu: 41,51%
Adrian Nastase: 34,78%

Vaslui

Adrian Nastase: 53,88%
Traian Basescu: 28,79%


Arad

Traian Basescu: 44,13%
Adrian Nastase: 26,93%

Timis

Traian Basescu: 41,14%
Adrian Nastase: 25,42%

Caras Severin

Traian Basescu: 35,61%
Adrian Nastase: 34,85%

Cluj

Traian Basescu: 33,89%
Adrian Nastase: 32,82%

Suceava

Adrian Nastase: :43,36%
Traian Basescu: 39,65%

Bistrita Nasaud

Adrian Nastase: 41,35%
Traian Basescu:33,25%

Neamt

Adrian Nastase: 45,13%
Traian Basescu: 35,68%

Hunedoara

Adrian Nastase: 38,33%
Traian Basescu: 33,59%

Mures

Marko Bela: 37,90%
Adrian Nastase: 25,92%

Brasov

Traian Basescu: 46,49%
Adrian Nastase: 29,27%

Iasi

Adrian Nastase: 49,95%
Traian Basescu: 34,93%

Satu Mare

Adrian Nastase: 33,5%
Marko Bela: 32,9%

Bacau

Adrian Nastase: 43,58%
Traian Basescu: 31,57%

Buzau

Adrian Nastase: 54,28%
Traian Basescu: 27,59%

Covasna

Marko Bela: 57,6 %
Adrian Nastase: 16,4 %

Daca e asa, se pare ca am avut dreptate si cu afirmatia mea referitoare la "rurali" . Sau oare de unde vin voturile care au rasturnat situatia (in afara de morti, traseisti psd, etc)? spoton.gif
gio19ro
QUOTE (Ghost @ 29 Nov 2004, 05:03 PM)
Sibiu

Traian Basescu: 51,28%
Adrian Nastase: 30,10%


Sunt mandru de radacinile mele. ohyeah.gif

Gogule, de unde ai rezultatele astea?
Aramis
Uffff, ce rezultate hh.gif Eu inca sper intr-o rasturnare a situatiei in favoarea aliantei D.A.
March
Conform situatiei de mai sus moldovenii ( cred ca mediul rural) tot asa au ramas . Cu ramasite ale ciumei rosii in tartaguta. sad.gif
axel
Rezultatele de la ora 5 ( http://www.bec2004.ro/documente/part17.pdf )
68% din sectii

Presedinte:
Nastase - 40.24%
Basescu - 33.89%
Vadim - 12.30%

Senat:
PSD - 36.45%
DA - 31.72%

Camera:
PSD - 35.95%
DA - 31.44%
March
Vazand scorul prea strins din jurul orei 13:00 cred ca pesedeii au intrat in panica si au ... dat cu pumnul putin in PC-ul Comisiei Electorale Centrale !! mad.gif
tihomir
Adevarul e ca in urmatorul mandat se va vedea mult mai bine colaborarea dintre fostele structuri PCR care au supravietuit in fiecare dintre partidele parlamentare.Vom avea un singur partid cel al cameleonilor , maestrii ai supravietuirii,oameni ai compromisului(in sensul peiorativ al cuvantului).Mi-e lehamite,dar parca am trait si in comunism(chiar daca doar pana la 7 ani)."Ciudat democratia trecea".
Antont
@Gio:
Rezultatele respective le-am primit si eu de undeva rolleyes.gif ...

Apropos de sondajul C.U.R.S...Ati vazut statisticile (prezentate la Antena 1, postul P.U.R.)? Ce fel de oameni au votat cu Bombonel si cu pesedeii , si ce fel de oameni au votat cu Basescu si implicit cu Alianta D.A.(statistici realizate conform conditiei sociale, nivelului de educatie, virstei si zonei de provenienta ale votantilor)? Si cineva ma acuza ca folosesc termeni gen "prosti si rurali" rofl.gif ...Pai daca asta e crunta realitate... Pina cind sa acceptam sa ne conduca o gloata compusa din indivizi cu o clasa mai mult ca trenu', sau de oameni care s-au obisnuit sa traiasca in lene si saracie? De unde au ei dreptul de a nu lasa pe altii (printre care si eu) sa traiasca normal?!
Diana-Maria
Pai ... de la cei multi,Ghostule,care cred tot.
Gio19,vezi ca ma superi daca continui pe tonul asta.
devil.gif Si s-ar putea sa-ti spun vreo doua sa nu stii in care gaura sa intri.
Pricipit, monser?! 50.gif
nefertiti-old
Rezultatele provizorii anuntate azi:

Alegeri prezidentiale:
Adrian Nastase: 40,94%
Traian Basescu:33,92%
CV Tudor: 12,57%
Marko Bela 5,10%

Alegeri parlamentare:
Senat:
PSD+PUR: 37,13%
Alianta D.A. (PNL-PD): 31,77%
PRM: 13,63%
UDMR: 6,23%

Camera Deputatilor:
PSD+PUR:36,61%
Alianta D.A. (PNL-PD):31,33%
PRM:12,93%
UDMR:6,17%

Inorog
Ieri seara s-au numarat toate voturile. Nu va mai spun rezultatele, ca le stiti sad.gif Urmeaza sa se analizeze contestatiile.
Blakut
Exit poll-ul este confirmat de rezultatele finale. Sau invers, cum vreti voi... cry.gif
Serenity
Raspunsul bunicii (de la tara) cand am intrebat-o cu cine a votat: "-Unde-am vazut trei trandafiri am pus stampila, ca-i baiat frumos si ne mareste pensiile". Tata i-a spus ca daca-n turul doi nu voteaza cu Basescu nu mai are ce cauta la noi rofl.gif

Ce sa spun, vorba celor de la vacanta mare..

Noi suntem turma care urca-n munte
Si behaim de-al libertatii dor
Urmand magarul care ne e-n frunte
Si ne conduce demn si zambitor..


nefertiti-old
Cred ca multi o sa mearga sa-l voteze pe Ilici si dupa ce o sa moara. laugh.gif
Antont
Cine sa moara, ei sau Ilici rofl.gif ? Ca mortii saracii voteaza pesedeul in masa, asta s-a lamurit deja rofl.gif ...
nefertiti-old
Ilici. laugh.gif
March
(...) PSD a practicat senin invataturile lui Stalin, "Nu conteaza cine voteaza, conteaza cine numara voturile". Mai mult, a imbogatit experienta de la Kremlin cu "Nu conteaza nici cine numara, conteaza cine anunta rezultatul". In acest sens, BEC a fost un soldat disciplinat. A facut exact ce i s-a ordonat. Lucru vizibil, prin cei doi infractori Camenita si Ghergut care s-au trezit vorbind gura fara ei. Am vazut multe tarasenii in campania asta suspecta, dar sa ii vezi pe cei doi bezmetici, care ar fi trebuit sa ramana impartialitatea intruchipata, atacand candidatii opozitiei, mi se pare prea mult. Miroase a aparat de propaganda PCR(...)

Cititi toata analiza aici
contraste
Si, uite-asa, Gogol saracul cu ale sale "Suflete moarte " !
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.