Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Alianta PSD - PUR
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Arhiva Hanului > [Politica] [Arhiva] Romania - Electorale 2004
Pagini: 1, 2
March
QUOTE (Minerval @ 21 Sep 2004, 12:41 AM)
Va rog insistent sa nu discutati despre un om pe care nu il cunoasteti absolut deloc.

Sa paraseasca scena politica si atunci il vom ignora. tongue.gif Sau poate din cand in cand vom aminti de conturile alea wink.gif
nefertiti-old
E o persoana publica, cu multe pretentii de la electorat, asa ca nu vad de ce nu am putea vorbi despre el.
Eclectic
Exact. In momentul in care alegi sa intri in politica, nu poti avea pretentia sa nu se discute despre tine.
Cucu Mucu
Domnule Minerval, rog respectuos sa imi permiteti cateva pareri personale, care nu au nici pe departe putere de adevar:
* cum poti numi un om care mare parte din campania pt locale a construit-o ca un atac la adresa PSD si a baronilor PSD, si apoi fraternizeaza cu acei baroni si acel PSD? Ipocrit cred ca este un cuvant prea dulce. Intr-adevar, e benefic dpdv politic, dar cu morala cum ramane? Un conducator trebuie sa aiba si coloana vertebrala, altfel va ajunge sa linga fiecare fund mai roz, nu credeti, domnule Minerval?
*eu ma simt jignit de ceea ce a facut PUR-ul, ca om, ca roman, ca elector. Erau penibili incercand sa explice ca de fapt baronii nu sunt ai pesedeului, si ca ei nu au fost contra PSD, ci contra coruptiei, bla, bla, etc. Nu sunt chiar atat de prost, totusi. Inteligenta dumneavoastra nu s-a simtit jignita ascultand balbele de dupa ale puristilor?
Nu trebuie sa il cunosc bine pe acest domn Voiculescu. Faptele vorbesc mult, si numai in defavoarea lui. Intr-adevar, capul ce se pleaca, sabia nu-l taie... primeste cateva resturi de la masa stapanului sa nu moara de foame. Oamenii cu un cat de cat bun simt au parasit corabia...rusinii, as indrazni sa o numesc.
Respect pentru artizanii miscarii PSD, care si-au afiliat si unul dintre putinele trusturi de presa pe care nu le controlau.
March
Mariusc2,
In van adresezi intrebari / comentarii cu privire la generalul Voiculescu , PURistului Minerval !
March
Pentru cei care nu au informatii despre Dan Voiculescu , inclusiv unii membrii (inca) al partidului sau si care "combat" pe aici :


(...) "A fost Dan Voiculescu securist? Dar mai conteaza apartenenta sa strict birocratica la fosta Securitate, pe care "profesorul doctor" a slujit-o cu abnegatie, pentru a se servi dupa 1989 de decesul ei, ca si de cel al comunismului, ca si de cel al lui Ceausescu? Ca liderul PUR nu e deloc pur din acest punct de vedere o arata o multime de dovezi publicate in presa, privind afacerile necurate ale firmei CRESCENT, ajunsa de notorietate datorita legaturilor cu acea parte a Securitatii implicata in strangerea "banilor negri" pentru Ceausescu sau in "operatiuni speciale" ale politiei politice comuniste. (...)

(...)chiar umanistul autodeclarat Dan Voiculescu afirma: "la momentul Revolutiei erau securisti foarte puternici, cei care lucrau in comertul exterior si in structurile de partid". Raspunzand nelamuririi reporterului, care spune "pai, dumneavoastra ati lucrat in comertul exterior!", Voiculescu raspunde cu o seninatate de personaj cehovian: "Am lucrat, sigur ca da!". Si a facut-o asa de bine, incat este singurul care se pare ca s-a ales cu bani buni de pe urma mortii lui Ceausescu.(...)

Intertitluri ale acestui material aparut in ziarul Ziua :

- Brigada DIE in Armani cu epoleti

- Securitate = comert, comert = Voiculescu

- Umanismul si alumina

- Bazele de ciment ale umanismului

- Fata umana a Securitatii

- O datorie catre Romania: 40.000 tone de otel. Pur

- Omul lui Ceausescu



Cititi tot materialul si nu cadeti pe ganduri ! Creste tensiunea tongue.gif
cociuba
NU CONTEAZA asa de mult daca a furat banii lui CEASCA ohmy.gif , desi e foarte posibil dar sa te desparti de PSD, sa faci program electoral care combate PSD, sa infierezi baronii si mai apoi sa-te faci frate cu el ( adica cu devil.gif ) o data mai merge dar deja de 2 ori e prea de tot.......,nu aveti de ce sa-l condamnatii cry.gif ,lasa ca nu-l mai voteaza nimeni , si poate pana la urma n-o sa se mai uite nimeni nici la antepsd1 biggrin.gif
Minerval
Sunt irelevante acuzele la adresa profesorului Dan Voiculescu. Ca si frati, va pot informa asupra faptului ca nu importa intr-atat de mult chestiunile politice incat sa ne infuriem din cauza problemelor inerente politicii. Si nu in politica morala nu are ce cauta, deoarece nu ne asociem pentru un bal, ci la un veritabil razboi. Arta razboiului se imbina foarte bine cu arta politicii, fapt demonstrabil, de altfel, in viata de zi cu zi.
Toate cele bune.


Eclectic
Sunt curios daca Voiculescu ar avea tupeul sa spuna ce ai spus tu.
cociuba
Domnule Minerval am considerat ca sunteti pentru :
democratie si nu pentru feudalism ohmy.gif
pentru oamenii si nu pentru baronii devil.gif
pentru badea Ion si nu avocatul domnului VOICULESCU
pentru justitie si nu pentru NUP( pentru cei care inteleg)
pentru dezvoltare si nu pentru orasul CORNU yikes.gif
pentru romanii si nu pentru HOTII


PACAT sad.gif

sorin666
QUOTE (Minerval @ 23 Sep 2004, 05:52 PM)
Sunt irelevante acuzele la adresa profesorului Dan Voiculescu. Ca si frati, va pot informa asupra faptului ca nu importa intr-atat de mult chestiunile politice incat sa ne infuriem din cauza problemelor inerente politicii. Si nu in politica morala nu are ce cauta, deoarece nu ne asociem pentru un bal, ci la un veritabil razboi. Arta razboiului se imbina foarte bine cu arta politicii, fapt demonstrabil, de altfel, in viata de zi cu zi.
Toate cele bune.

wink.gif
Asi fi curios daca in anumite locuri "discrete" tipul nu a fost deja declarat "the best choice for Romania"... wink.gif
Adica daca nu a luat aceeasi mentiune ca si tov. Iliescov acum 4 ani (ai spus-o singur... dracusorii au memorie buna...) devil.gif
MIA
QUOTE (sorin666 @ 24 Sep 2004, 12:02 AM)
Adica daca nu a luat aceeasi mentiune ca si tov. Iliescov acum 4 ani (ai spus-o singur... dracusorii au memorie buna...) devil.gif

hmm.gif ... eu cred ca in mod clar te paste o "excomunicare masono-securistica" wink.gif Sorine dupa declaratii de-astea ... devil.gif
March
Atentie la (inca) PURistul Minerval rofl.gif
Eclectic
De ce ? yikes.gif
Minerval
Imi pare rau daca am dezamagit anumite persoane prezente pe acest topic, insa daca, prin abstractie, ma pot detasa de rautatile din jur care se intampla chiar sub nasul meu, nu pot nega loialitatea mea fata de oamenii ierarhic superiori, fie si daca, uneori, trebuie sa calc peste principiile mele, chiar daca trebuie sa accept infrangerea, deoarece acest lucru ar insemna sa calc peste constiinta mea in fata juramantului facut. In mine plang si tip, nimeni nu poate sti si nici nu cred ca intereseaza pe cineva in mod special. Eu apar imaginea unui om, si drept sa va spun, nu stiu daca fac o treaba buna. Acesta este pretul pe care il platesc pentru loialitate si pentru meseria pe care am ales-o. Numai bine.

sorin666
Nu mo-o lua in nume de rau, dar aici esti "anonim" si in aceasta calitate poti sa-ti dai drumul un pic... wink.gif
Sincer sa fiu nu cunosc natura juramintelor pe care le-ai facut... dar daca exista o discrepanta intre ele si propria constiinta, eu in locul tau asi alege-o pe aceasta din urma... (de altfel este si principalul motiv pentru care nu cred ca o sa ma inregimentez niciodata, niciunde...)
Keep smiling rolleyes.gif
March
Minerval,
Ce juramint domn'le ? Poate unul dat lui Voiculescu sa taca toti chitic in privinta conturilor. tongue.gif biggrin.gif
Eclectic
Cum sa aperi pe cineva daca-ti incalci principiile ? Am impresia ca incerci sa pari o victima, dar, de fapt, anumite privilegii te fac sa uiti de principii, nu juramintele.
atta
Am vazut undeva o chestie foarte cool despre aceasta alianta:

N.U. (Nationala Uniune PSD+PUR).
March
Da... Da... N.U. de la N.U.P. ( Neinceperea Urmariri Penale ) in toate dosarele lor. rofl.gif
cociuba
AR trebui sa facem un cantec:
NUP, NUP, CONTUL MEU E COLO SUS,
n-am miliardul lu NASTASE ,nu-s, nu-s,
inca atat de sus
dar cu 2,3 nupuri d-astea daca vrei
SI-un tv in buzunar o sa iau vreo trei
.........sute de milioane de parai in plus........
NUP,NUP, ce frumos era cu CEASCA
plina , si cu CREScaTorul export, dar cred
CA MEREU APROAPE
D.I.P. e cat NASTASE devil.gif

Eclectic
Vorbiti despre uniunea psd cruce pur ? biggrin.gif
cactus
Nici asta nu-i banc; e ptr. cei care au timp...ca io n-am spoton.gif

Interzis la dreapta pe Internet
Orice utilizator de Yahoo Messenger sau Mirc va putea dialoga în seara aceasta, între 19-21, cu oficiali ai PSD si PUR Arad precum si cu tineri politicieni, printre care se va regăsi si Braica Alexandra, candidatul pentru

Camera Deputatilor din partea Uniunii. Pe lângă acestia, în spatele poreclelor de pe chat se vor ascunde prefectul Dan Ungureanu sau purtătorul de cuvânt al prefecturii, Călin Abu, dar si reprezentanti de seamă ai societătii arădene. Contul creat special pentru această actiune este: interzis_la_dreapta, pesedistii putând fi găsiti pe mIRC la serverul Kappa Server.

Tot din Observator aradean - de azi...


Cucu Mucu
Domnule Minerval, cred ca va datorez scuze. Nu v-am inteles pe deplin pozitia dumneavoastra in legatura cu subiectul Voiculescu. Cred ca pot intui drama unui om, a carui inteligenta si tinuta morala il fac sa dispretuiasca anumite persoane, persoane pe care, insa, printr-un juramant al onoarei, este obligat sa le protejeze, datorita functiei pe care o au. Incerc sa imi imaginez conflictul dureros dintre sufletul dumneavoastra si simtul datoriei, onoarea juramantului facut. Apreciez oamenii de onoare, poate si pentru ca sunt atat de putini, si chiar daca avem opinii diferite, aparam cauze oarecum diferite, va asigur de respectul meu, si, de ne vom mai combate pe viitor, va fi o onoare pentru mine!
Best regards!
MIA
QUOTE (March @ 24 Sep 2004, 07:38 PM)
Minerval,
Ce juramint domn'le  ? Poate unul  dat lui Voiculescu sa taca toti chitic in privinta conturilor.  tongue.gif  biggrin.gif

Eu cred că nu e vorba de "jurământ" ci uite - că Minerval a explicat pe alt paragraf ... când a atribuit unui întreg popor "calităţile" sale ... ah! generalizările astea ... wink.gif

QUOTE (Minerval @ la alt subiect ...)

Spiritul de negutator, de comerciant, finalmente, de afacerist ne este in sange, daca pot face o astfel de analogie. Suntem educati in spirit concurential, catre un liberalism al pietei. Suntem ghidati de mici cu idei care ne intaresc curajul in sine, ca indivizi in societate, si totodata, invatati mereu informatii noi.


Nu ştiu ce naiba tot îi găsiţi scuze şi circumstanţe acestui individ care se încurcă în cele mai puerile declaraţii şi motivaţii pe tema uniunii dintre cele două partide când de fapt vorba ceea ... "interesu' poartă fesu'" !! devil.gif
L-am întrebat de două ori să răspundă prin DA şi NU la câte o întrebare simplă şi ... echivare şi întoarcere ca la Ploieşti mai mare nu am văzut ... plus nişte ameninţări voalate care curios să le vezi tocmai la un avocat ... ph34r.gif

P.S. : Uitasem să amintesc că dacii erau, fireşte, cei mai drepţi, viteji şi deştepţi dintre traci ... etc, etc ... biggrin.gif biggrin.gif
Cucu Mucu
@MIA, ai uitat, nene, si cei mai betivi, lenesi si mincinosi dintre traci.
MIA
Doar cei mai "betivi si petrecareti" completeaza Herodot citatul - mincinosi in nici un caz, doar ii facuse "cei mai drepti" anterior. wink.gif

Oricum - e interesant si oarecum simptomatic ca te-ai grabit sa "ridiculizezi"/infirmi doar ... "completarea" mea. devil.gif
Spalarea de creier se pare ca a functionat brici la unii !! ph34r.gif
Minerval
Domnule Mia, nu gasesc ca este corect sa implicam paragrafe ori citate de pe alte topice, in discutia aceasta. Ce facem in fond, o compilatie de argumente ori ne expunem propriile noastre opinii vizavi de o chestiune ori alta? Iar chestiunea legata de ceea ce am simtit eu cand am scris randurile mentionate de mine consider ca fac parte dintr-o prezentare intima, personala. Daca tot ma aflu pe un topic cu dezmembraminte politice, este interesant de mentionat faptul ca Alianta opozitiei poarta denumirea DA (Dreptate si Adevar), in timp ce Alianta formatiunilor politice Psd-Pur, ca partide aflate in tandem la guvernare, au o denumire comuna de NU (Natiune si Unitate). Numai bine tuturor oamenilor de bine, integri si pentru adevar.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.