Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Admitere La Jurnalism
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Invatamant
Pagini: 1, 2, 3
ComicDiva
Mai da maine cineva la Jurnalism?
PWEEEEEEZE... nu vreau sa fiu singura pe acolo. Vreau sa vb cu cineva, despre orice in afara de examen bineinteles. biggrin.gif
Serenity
BAFTA!!! Divo..

Las' ca gasesti tu oameni dispusi sa discute despre altceva.. i think blink.gif

(monique)
Si yo dau la Jurnalism maine.... la ce litera esti??? Sunt la "N"... Bafta multa!!!!!! Sa intram amandoua si sa ne imbatam dupa aceea biggrin.gif
black ice
La ce universitate? Spiru? biggrin.gif

Bafta,oricum!! smile.gif
ComicDiva
Mersi pt urari. Forta fie cu mine and all that. biggrin.gif

@Monique eu sunt la P... poate suntem in aceeasi sala. Stiu ca sunt ultima din B223. Daca esti si tu acolo uita-te dupa o tipa in tricou cu spiderman. smile.gif
fie ca intru, fie ca nu intru... eu tot o sa ma imbat! tongue.gif

@black-ice dau la stat, thank you very much. biggrin.gif

(monique)
QUOTE (black ice @ 3 Sep 2004, 12:30 AM)
La ce universitate? Spiru? biggrin.gif

Bafta,oricum!! smile.gif

Nuuu... la Spiru deja am intrat... acum urmeaza cel mai mare hop, admiterea la Universitate... sper sa fac o figura frumoasa, adica sa intru... biggrin.gif

@ComicDiva... nu stiu in ce sala sunt... stiu doar ca examenul incepe la 14 si ca trebuie sa fiu acolo la 13.. o sa ma duc un pic mai devreme ca sa vad pe unde trebuie sa aterizez... o sa ma uit dupa tine... sper sa fim in aceeasi sala ca sa nu ma simt singura printre "sacali"... oricum, bafta multa!!!!!!!!!! spoton.gif
black ice
Dupa examene sa spuneti va rog care au fost subiectele. Sunt tare curios biggrin.gif
contraste
Sa luati examenul, si sa ne bucuram cu totii !
sorin666
Bafta, bre ohyeah.gif
(nu vi-a spus nimeni ca practica din vata viitoare se va face in Irak?) rofl.gif
(monique)
1) Intr-o buna zi, cineva bate la usa dvs. Intalnirea cu acea persoana va va schimba viata. Povestiti intamplarile care au urmat acelei intalniri.

2)Alcatuiti o povestire cu finalul: "De atunci nu am mai fost atat de convins ca vedetele sunt persoane nesuferite."

Pe langa aceste doua exercitii de creativitate, au mai fost 15 intrebari grila cu probleme de gramatica biggrin.gif
Olaf
Si? Rezultate? Cand? biggrin.gif
ComicDiva
I am DepressedDiva
cry.gif sad.gif
am cam dat-o in bara azi. Maine sper sa fac bine.

@Olaf
Lunea viitoare, nu asta, pentru ca probele orale tin pana sambata viitoare cred. Eu stiu ca atunci sunt programat.
This is hell week.

devil.gif
Olaf
Diva, nu e capat de lume. Se poate drege. smile.gif flowers.gif
(monique)
QUOTE (ComicDiva @ 3 Sep 2004, 08:38 PM)
I am DepressedDiva
cry.gif sad.gif
am cam dat-o in bara azi. Maine sper sa fac bine.


Comic, nu fi suparata!!!! Poti s-o dregi la oral... lasa ca esti fata desteapta si o sa te descurci... smile.gif

Dai si la cealalta sectie??? Daca da, bafta multa multa!!!!

black ice
QUOTE (monique_ @ 3 Sep 2004, 07:49 PM)
1) Intr-o buna zi, cineva bate la usa dvs. Intalnirea cu acea persoana va va schimba viata. Povestiti intamplarile care au urmat acelei intalniri.

2)Alcatuiti o povestire cu finalul: "De atunci nu am mai fost atat de convins ca vedetele sunt persoane nesuferite."

Pe langa aceste doua exercitii de creativitate, au mai fost 15 intrebari grila cu probleme de gramatica biggrin.gif

Anul trecut mie mi-a picat ceva de genul: "esti pe munte cu prietenii tai iar la un moment dat te pierzi. Povesteste ce faci mai departe." si al doilea "esti in camera de urgenta a unui spital. Povesteste ce vezi acolo". Am aberat aiurea in cel mai pur stil biggrin.gif

Diva, bafta in continuare!:)
(monique)
QUOTE (black ice @ 3 Sep 2004, 10:51 PM)
Anul trecut mie mi-a picat ceva de genul: "esti pe munte cu prietenii tai iar la un moment dat te pierzi. Povesteste ce faci mai departe." si al doilea "esti in camera de urgenta a unui spital. Povesteste ce vezi acolo". Am aberat aiurea in cel mai pur stil biggrin.gif

Diva, bafta in continuare!:)

Si ai intrat?? biggrin.gif Ca si yo sunt cam in aceeasi situatie biggrin.gif
black ice
Cica am intrat. Acum ma pregatesc pentru restantele din 21 si 22. biggrin.gif Ca sa nu intelegi gresit, sunt 4, nu 2 spoton.gif

Cand se dau rezultatele?
(monique)
QUOTE (black ice @ 5 Sep 2004, 10:53 PM)
Cica am intrat. Acum ma pregatesc pentru restantele din 21 si 22. biggrin.gif Ca sa nu intelegi gresit, sunt 4, nu 2 spoton.gif

Cand se dau rezultatele?

Daca ai intrat, am sanse sa sper... ohyeah.gif Bafta la cele 4 restante biggrin.gif

Rezultatele nu stiu sigur cand se afiseaza, cred ca in jur de 15 septembrie.. toata saptamana asta candidatii vor sustine examenul oral.. yo sunt joi.... unsure.gif
ComicDiva
Bafta monique! Forta fie cu tine. vaya con dios... tot tacamul.
si eu eram joi dar a fost nevoie sa ma mute pentru ca mai aveam un examen la istorie in ziua acea si acum sunt vineri de la 8 30 dimineata.

THEY WILL EAT ME ALIVE!

wacko.gif wacko.gif wacko.gif

am inceput sa dau bani la saraci, sa ajut babutze pe strada cu sacosele, orice ca sa castig Karma pozitiva si sa am noroc. smile.gif

What goes around comes around, nu? ohyeah.gif
(monique)
Bafta multa si tie ComicDiva!!!! Sa fii sigura pe tine si sa-i faci zdrente!!! ohyeah.gif

Mersi pentru urari!!... mwah1.gif smile.gif
ComicDiva
gata, am terminat cu examenele.

I'm free! FREEEEEEEE! ohyeah.gif ohyeah.gif
Ramona--
QUOTE (ComicDiva @ 11 Sep 2004, 01:08 PM)
gata, am terminat cu examenele.

I'm free! FREEEEEEEE! ohyeah.gif ohyeah.gif

[B]Si cum a fost? Si eu intentionez sa dau la Jurnalism ..dar anu asta scolar am Bacul.. la ce sectie ai dat la Jurnalism? ..;p
black ice
E o singura sectie, si anume Jurnalism. Specializarea o faci in anul 4 daca bine tin minte. Ai de ales intre presa scrisa, radio si tv.
ComicDiva
well, actually... sunt doua sectii: jurnalism si relatii publice. si am dat la amandoua.
mey, subiectele au fost asa si asa, la oral insa sunt suuuuuuuuuuuuuper zgarciti oamenii. wacko.gif
ComicDiva
oh my god


se pare ca deocamdata sunt intrata la locuri fara taxa la relatii publice pe locul 29 insa urmeaza sa se depuna contestatii si nu stiu... s-ar putea sa se gaseasca 3 oameni cu medii mai mari ca a mea - 6,51
La jurnalism nici nu va spun cat am de rusine.


OH MY GOD! cu taxa, fara taxa... sunt studenta! biggrin.gif
Olaf
Felicitari, ComicDiva! yay.gif clapping.gif

Este vorba de Bucuresti, nu?
Avand in vedere ca aveti cursuri (si) in leu, dau o bere (cel putin) la Jegu', cand incepe anul.
ComicDiva
Mersi Olaf... mwah1.gif

Yup, definetely ocazie de imbatat! jamie.gif
black ice
Heheh, nu credeam ca am sa dau peste "La Jeg" si aici dar uite ca am trait s-o vad si pe asta. spoton.gif
Presimt o mini intalnire forumistica la Jeg wink.gif biggrin.gif

Felicitari, Divo! smile.gif
Ramona--
Felicitari!!!!! biggrin.gif
(monique)
Yo am intrat la IDD... insa n-o sa raman acolo... prefer Limbi Straine biggrin.gif

Felicitari ComicDiva!!!! clapping.gif woot_jump.gif
genicon
Felicitari, felicitari, felicitari! (ca tot ati "invatat, invatat, invatat", nu? tongue.gif). Totusi... peste asta sa trecem, era ceva normal, eram convinsi ca n-o sa fie probleme (am I too late? laugh.gif). Ideea e urmatoarea insa - LA JEG!!! Cand mergem LA JEG???? (daca nu va atrage, sa stiti ca putem merge oricand in Salamandra. E ceva mai stilat, chiar... rofl.gif spoton.gif)
black ice
Totusi, ca sa nu fim off-topic voi face un topic dedicat pe Intalniri Forumistice wink.gif
kidoo
ultimu mesaj dat pe 26 septembrie...sper ca mai intrati si acuma tongue.gif vreau si eu sa dau la jurnalism...puteti sa-mi spuneti si mie 2 lucruri va rog? 1. cum e acolo? 2. la ce dau examene? (ca sa fiu pregatita...din cate stiu eu, limba romana si o limba straina) pls help!
ComicDiva
QUOTE (kidoo @ 2 Oct 2004, 03:42 PM)
ultimu mesaj dat pe 26 septembrie...sper ca mai intrati si acuma tongue.gif vreau si eu sa dau la jurnalism...puteti sa-mi spuneti si mie 2 lucruri va rog? 1. cum e acolo? 2. la ce dau examene? (ca sa fiu pregatita...din cate stiu eu, limba romana si o limba straina) pls help!

De ce toata lumea zice ca se da limba straina? Poate o fi fost asa in alti ani dar eu nu am dat la vreo limba straina.
Se da gramatica romana si creativitate la scris si inca un examen oral numai cu subiecte de creativitate.
Cum e acolo nu pot sa-ti spun inca pentru ca abia de luni incep cursurile. smile.gif
Ramona--
Dar sa ne spui si noua ...ca si eu sun inca interesata....wink.gif rolleyes.gif
kidoo
io am cautat pe net... si acolo zicea ca se da si la limba straina smile.gif sa ne zici cum e tongue.gif
gio19ro
Nu inteleg apetenta asta pt jurnalism. E una din cele mai murdare meserii, o meserie in care trebuie sa minti, sa pacalesti oamenii.
dead-cat
QUOTE

o meserie in care trebuie sa minti, sa pacalesti oamenii.

adica, la fel ca marketing huh.gif
gio19ro
Cam la fel dar totusi cu diferente pt ca se distorsioneaza realitatea si sunt distruse vietile celor calomniati. E cea mai murdara meserie din Romania.
kidoo
pai da mey... dar noi facem parte din generatia noua, care nu o sa minta si nu o sa calomnieze lumea...
eu nu am privit "jurnalismul" din unghiul asta... eu doar m-am gandit ca ar fi ceva ce mi-ar placea... plus ca in al4-lea an am inteles ca alegi specializarea...me wants radio or tv! plus ca nu ma vad la poli sau la medicina sau la drept... smile.gif
gio19ro
Hmm, crezi ca generatia noua n-o sa aiba patron? Patron care sa-i ceara ce si cum?
Hai sa vedem exemplul cel mai evident, si anume cel al Antenei1, post care a criticat de mama focului PSD-ul inainte de alegerile locale iar acum alterneaza stirile propagandistice cu tacerea in aceasta directie.
Sa luam ziarul Adevarul, te vezi lucrand acolo la comanda chelosului mercenar psdist? Dumitru Tinu s-a imbolnavit de deces (accident de masina). Pe astia marunti nu-i paste pericolul asta, ei sunt repede gratulati cu un sut in fund daca nu accepta pumnul in gura.
E naspha de tot meseria asta. Eu unul as prefera sa mor de foame sau sa sap santuri decat sa fac asa ceva.
(monique)
QUOTE (gio19ro @ 4 Oct 2004, 09:51 PM)
Hmm, crezi ca generatia noua n-o sa aiba patron? Patron care sa-i ceara ce si cum?
Hai sa vedem exemplul cel mai evident, si anume cel al Antenei1, post care a criticat de mama focului PSD-ul inainte de alegerile locale iar acum alterneaza stirile propagandistice cu tacerea in aceasta directie.
Sa luam ziarul Adevarul, te vezi lucrand acolo la comanda chelosului mercenar psdist? Dumitru Tinu s-a imbolnavit de deces (accident de masina). Pe astia marunti nu-i paste pericolul asta, ei sunt repede gratulati cu un sut in fund daca nu accepta pumnul in gura.
E naspha de tot meseria asta. Eu unul as prefera sa mor de foame sau sa sap santuri decat sa fac asa ceva.

E si asta un punct de vedere... si intr-o oarecare masura iti dau dreptate... daca nu dovedesti ca ai coloana vertebrala te duci la fund vei ramane un vesnic "pupator incurator" la comanda... insa poti sa nu te supui acestor reguli... desi, in acest caz poti reusi mai greu sa te impui, depinde numai de tine si de "crezul" tau ce alegi... sa parcurgi un drum cu capul in pamant sau, dimpotriva, sa privesti drept inainte, fara nici un fel de remuscare...

Desi se doreste lasarea acestei impresii, presa inca nu reprezinta ce-a de-a patra putere in stat, asa cum ar fi normal, iar Romania mai are de parcurs un drum lung pana cand mass-media sa-si ocupe locul cuvenit... dar, poate generatia viitoare, cea care acum deprinde tainele acestei meserii (care nu e chiar atat de "murdara" pe cat afirmi tu, la o adica nici marketingul nu mi se pare asa ) sa reuseasca transforme aceasta meserie in ceea ce ar trebui sa fie ... vom trai si vom vedea... smile.gif
ComicDiva
QUOTE (gio19ro @ 4 Oct 2004, 08:03 PM)
Nu inteleg apetenta asta pt jurnalism. E una din cele mai murdare meserii, o meserie in care trebuie sa minti, sa pacalesti oamenii.

nr 1: Nu te lua de facultatea de Jurnalism degeaba.
nr 2: numai cei norocosi ajung sa fure, minte, insele, blablabla. De exemplu, tipul care m-a meditat pe mine avea master in jurnalism si lucra la o revista de integrame. blink.gif
nr 3:De ce te uiti numai la latura politica a jurnalismului? Cei care lucreaza la revista Sunete de exemplu, crezi ca sunt manipulati de PSD?
gio19ro
Ai vazut Libertatea de azi? Cu un titlu ce ocupa juma' de pagina si care suna asa: "Gripa va ataca Romania in noiembrie" iar dedesubt poza lu' Basescu fara sa disting ce scria in jurul ei. Asta pt. ca nu l-am cumparat si nici deschis pe net dar am vazut asta in metrou, in mainele oamenilor. E un exemplu clar de manipulare perversa prin sugestii si temeri subliminale. Nu e vorba de un partid sau altul ci de principiu.
black ice
Murdariile si manipularile de genul acesta se regasesc cu precadere in politica - in cazul nostru in ceea ce are legatura cu politica. Ori jurnalismul are mult mai multe sectiuni - care n-au nici o legatura cu politica - in care poate activa 'tanara generatie'.
Asta referitor la generalizarea ca pe care ai facut-o.

Cat priveste latura jurnalismul ce trateaza politica sunt partial de acord cu tine. E o treaba destul de murdara. Se practica 'bagarea pumnului in gura' si 'sutul in fund' dar cu putina vointa se poate mentine o oarecare 'coloana vertebrala'. Compromisuri se vor face intotdeauna, problema e sa stii cat si pe care sa le accepti.
gio19ro
QUOTE (black ice @ 5 Oct 2004, 11:47 PM)
Murdariile si manipularile de genul acesta se regasesc cu precadere in politica -

Cu precadere dar nu exclusiv. Spre exemplu eu citesc Ziua iar in acest ziar scrie un individ pervers si complet abject. O hiena patat atat la propiu cat si la figurat. Il cheama Savaliuc Razvan si nu se ocupa de sectiunea Politica ci de Investigatii.
Mihai
CODE
Cei care lucreaza la revista Sunete de exemplu, crezi ca sunt manipulati de PSD?

Oare cat castiga cei de la revista Sunete? biggrin.gif
Sau latura materiala nu te intereseaza? rolleyes.gif
(monique)
QUOTE (Mihai @ 8 Oct 2004, 11:44 AM)
Oare cat castiga cei de la revista Sunete? biggrin.gif
Sau latura materiala nu te intereseaza? rolleyes.gif

Se stie ca meseria asta nu este banoasa decat la cel mai inalt nivel... daca nu reusesti sa te faci remarcat si sa atingi acest nivel, atunci o practici din placere sau... iti gasesti alt job spoton.gif
gio19ro
QUOTE ((monique) @ 8 Oct 2004, 07:11 PM)
Se stie ca meseria asta nu este banoasa decat la cel mai inalt nivel... daca nu reusesti sa te faci remarcat si sa atingi acest nivel, atunci o practici din placere

Ihm, multi mitomani si-au gasit "salvarea" in meseria asta.
kidoo
as vrea sa vorbesc si eu cu cineva care e la jurnalistica please!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.