Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Se Poate Face Spre A Atrage Turismul?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Natura si Turism
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
Justitiarul
Ce se poate face pentru a atrage turismul?
Un brand de ţara cum ar fi...o frunză, şi pe elena Udrea în fruntea ministerului Turismului
A...şi era sa uit...lipseşte infrastructura, dar de partea asta se ocupa ministerul Transporturilor. De fapt n-avem nevoie de infrastructură, n-aţi auzit ce zicea Băse? Turismul se face cu avionul.
bazil
Sunt desigur gropi pe unele sosele, tarife uneori mai mari decat consideram noi ca trebuie sa platim, pe alocuri servicii de calitate indoielnica, etc.

Cred insa ca principala cauza a existentei si perpetuarii acestor probleme este inexistenta unei cereri consistente de turism. Si aici sunt alte 2 probleme mari: venituri reduse si lipsa de apetit pentru natura, aer curat, relaxare a celor mai multi dintre noi. (Ma refer la noi ca popor nu la cei de pe acest forum.)

Cei mai multi romani prefera sa mearga in week-end la un gratar pe marginea soselei sau la shopping decat sa faca turism, chiar daca veniturile le-ar permite mai mult decat atat.

Cine vrea cu adevarat sa faca turism gaseste locatii cochete la preturi rezonabile, servicii de buna calitate, peisaje de vis si oameni comunicativi, deschisi si generosi.

Ar fi bine sa ne bucuram acum de ceea ce ne ofera turismul nostru "primitiv" pana nu se va industrializa si pana nu ne vom simti intr-o vacanta turistica ca o piesa intr-o masinarie. Nu stiu cat la suta dintre turisti se simt cu adevarat bine abandonandu-se ani la rand unor pachete all-inclusive care ii tine intr-o pasivitate totala.

Gropile din sosele si lipsa informatiilor ne tin permanent cu garda sus: atentie treaza si cautare permanenta. Poate fi obositor, dar asa simti ca traiesti, ca esti viu.



Cursuri de schi cu Monitor Profesionist
Cla
BUCHAREST VOTED THE UGLIEST EU CAPITAL
masini
Poate daca am avea o infrastructura dezvoltata, cu multe autostrazi, cu parcari largi si incapatoare, etc, am avea o tara dezvoltata. Insa asta nu inseamna ca am fi fericiti. Romania are particularitatile sale pe care noi trebuie sa le protejam. Salbaticia din multe zone acum incepe sa fie descoperita. Cu autostrazile o sa pierdem si ce mai avem in aceasta tara - lucrurile simple, pe care strainii incep incet sa le descopere.


______________________________

reteta anticancer monica tatoiu

exergy33
QUOTE(Cla @ 10 Sep 2011, 06:22 PM) *


Iata ce spune articolul ...

QUOTE


Damaged roads, piles of garbage on the main streets, irregular supply of hot water or in some cases non-existent sewerage and water supply – this is the life in Bucharest according to a study by an European institution on demand of VERTICALNEWS.RO. The city has been proclaimed the ugliest capital in Europe.

There is no sewerage, running water or asphalt roads in some parts of the Romanian capital which makes it seem like a city from the Middle Ages. Some houses do have running water but they do not have sewerage. People would like to take a bath but after that they would have to carry buckets of the used water to the nearest sewer. The solution is to wash only in a wash basin.

Other people do not even have running water in their homes so they have to bring it from a well. As Tyden.cz reported, health authorities have analyzed water from 60 wells in the capital in 2007. The results were alarming. In all wells the amount of nitrite was above the allowed level for drinking water.

The quality of life in Bucharest is continuously deteriorating. In 2001, it was 84th on a list of a consulting company Mercer and it has fallen to 108th position in 2009 getting to the last but one city in the EU, last one being Sofia. The company assessed 39 indicators including crime levels, pollution, access to drinking water, sewerage, electricity, public transport and so on.

The assessment of pollution in the capital was also taken into consideration. A study by a NGO Ecopolis was monitoring the quality of air in Bucharest and its implications for human health for six years. According to the 2010 results of the monitoring, all the research stations in the city have recorded higher levels of pollution. Some dust levels were exceeding the limits set for health security.

One of the solutions would be to plant trees which absorb the dust. There are too few green areas in the city. There were 16.38 square meters of green areas per person in 2008. EU norms require at least 26 square meters and the WHO even recommends 50 square meters.



... nu cred sa fie chiar asa si ma mira faptul ca cel ce l-a scris nu a amintit macar in treacat de cainii comunitari rolleyes.gif .

Cla
Comunitari? adica vagabonzii care te musca în haita.
The Dude
QUOTE
... nu cred sa fie chiar asa si ma mira faptul ca cel ce l-a scris nu a amintit macar in treacat de cainii comunitari


Mai, anul trecut cam pe vremea asta, am participat la un studiu. Era o evaluare a situatiei suburbiilor din Bucuresti.
Era facuta de Primarie si rolul meu consta in a stabili succint calitatea si starea cladirilor (caselor) ocupate de populatia de acolo.

In aceasta postura am intrat in multe locuinte si confirm toate aspectele sesizate in raportul ala.
A fost un mare soc pentru mine. Cu atat mai mult cu cat asta se intmpla si prin Ferentari, adica la 15 minute de centrul capitalei..

Pe langa mizeria pe care am intalnit-o situatia cainilor vagabonzi devine un amanunt neglijabil...
The Dude
La maxim 500 de metrii de gardul Cotrocenilor, inspre CET Grozavesti, exista o asezare (tiganeasca cel mai probabil) din corturi invelite cu folie pvc.
Se face focul acolo...se fac nevoile exact in acelasi loc, vizibil din sosea. Nomazi...la 500 de metrii de gardul palatului...
Cucu Mucu
Ce Se Poate Face Spre A Atrage Turismul?

Pai... s-ar putea incepe cu executarea in masa a romanilor! ohyeah.gif
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 30 Nov 2011, 09:34 AM) *
Ce Se Poate Face Spre A Atrage Turismul?

Pai... s-ar putea incepe cu executarea in masa a romanilor! ohyeah.gif

Vai dar ce extremist ne-am facut rofl.gif

Mai curand romanii sa primeasca in masa subventii pentru mancare dar mai ales pentru bautura cu o singura conditie: sa nu mai vina la "munca" si sa stea in ghetourile lor. Eventual si douajde mii de euro de la domnu dan dianconescu perfect pentru pus faianta la privata si cumparat un bmw super nou din jermania.

In locul lor sa munceasca turci, chineji si bulgarii pe bani putini si fara subventii de mici si bere.
Cla
QUOTE(turbo trabant @ 30 Nov 2011, 10:09 AM) *
Mai curand romanii sa primeasca in masa subventii pentru mancare dar mai ales pentru bautura cu o singura conditie: sa nu mai vina la "munca" si sa stea in ghetourile lor. Eventual si douajde mii de euro de la domnu dan dianconescu perfect pentru pus faianta la privata si cumparat un bmw super nou din jermania.

In locul lor sa munceasca turci, chineji si bulgarii pe bani putini si fara subventii de mici si bere.

Sper sa fie asa si ma duc înapoi la mici si bere ! biggrin.gif drunk.gif
exergy33
QUOTE(The Dude @ 14 Nov 2011, 06:02 PM) *
La maxim 500 de metrii de gardul Cotrocenilor, inspre CET Grozavesti, exista o asezare (tiganeasca cel mai probabil) din corturi invelite cu folie pvc.
Se face focul acolo...se fac nevoile exact in acelasi loc, vizibil din sosea. Nomazi...la 500 de metrii de gardul palatului...


Habar nu aveam ca mai exista corturi in Bucuresti ! blink.gif
Stiu cum arata ... In Iasi am vazut asezarea tiganeasca din Targu Cucului, inspre Bucsinescu, la doar 10 m de casa memoriala a Otiliei Cazimir. Eu venisem sa vizitez casa memoriala si am fost atat de socata de 'vecinatate' incat m-am intors din drum.

Locul a fost apoi curatat; au intrat buldozerele, au nivelat, etc ... dupa care s-a construit toata zona dinspre magazinul Moldova inspre Targu Cucului.

Asa ca in perioada studentiei am avut parte de locuri civilizate cu o arhitectura moderna.




The Dude
QUOTE(exergy33 @ 2 Dec 2011, 07:12 PM) *
Asa ca in perioada studentiei am avut parte de locuri civilizate cu o arhitectura moderna.



Si acum e plin de ele...Numai ca ele coexista cu oaze de genul ala...ceea ce in 2011 ....all most 2012...este intolerabil mad.gif
andra_v
Evident, saracia conduce la ghetoizare, daca pot sa ma exprim la modul asta.
exergy33
Eu cred ca tine si de mentalitate, si de educatie ...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.