Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Marea Sau Muntele
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Natura si Turism
Pagini: 1, 2
elias_3




elias este adeptul reliefului muntos pt ca wub.gif este romantic un peisaj de la munte indiferent din ce zona ...iti da wub.gif un sentiment de independenta si implicit de romantism...mai ales sa fi cu o tipa.....sau cu doua.....
cat despre mare .....mai bine aleg muntele! ph34r.gif
srazvi
huh.gif te ajut cu :
Ryan
Greu de spus, imi place si marea si muntele, cel putin vara sufar daca nu ma pot duce la mare si pe urma trebuie sa ma duc si la munte, sau invers mai degraba. Iar iarna, la munte, clar ca la mare n-am ce face. Dar un loc il completeaza pe celalalt zic eu si am nevoie de amandoua pentru a fi fericita smile.gif
Nana Floare
mare + munte + un barbat adevarat = am nevoie de toate trei pentru a fi fericit... rofl.gif
alexis
Muntele cu siguranta este preferatul meu.Imi place aerul curat si faptul ca sunt in natura.Dar cu toate astea imi place si la mare, unde este o atmosfera de neinlocuit.Asadar le aleg pe amandoua ohyeah.gif
Nana Floare
pe moment...as prefera marea... rofl.gif
user posted image
elias_3
ce spuneti?! ohyeah.gif
Jazz
Bravo, Sorine! Tu esti cel de pe surfboard?
Eu prefer muntele. Asta pentru ca am alergie la soare... Anul trecut am fost in Bahamas, am stat mai mult la umbra.... Imi venea sa plang cu vorbe... cry.gif Dar prefer muntele pentru ca am posibilitatea de a explora.
elias_3
de asta ce spuneti?! ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif
elias_3
si pt cei care iubesc marea: ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif
SORIN
QUOTE (Jasmine @ Jan 27 2004, 11:14 PM)
Bravo, Sorine! Tu esti cel de pe surfboard? Eu prefer muntele.


E BDL si nu Sorin biggrin.gif pt. ca pe Sorin il poti gasi doar sub apa in cel mai bun caz. smile.gif
Si eu prefer muntele thumb_yello.gif
Mai ales daca arata asa...

Sorin.
Jazz
Stai putin, Sorine?
Si de ce era foto-ul lui Bdl postat de tine?... blink.gif Vorbeam de persoana care surfa pe sub valul ala urias... blink.gif blink.gif
bdl
Jasmine,
Chiar daca nu ne-am vazut, inteleg pasiunea asta subita pt mine. tongue.gif
Io nu ma vad in poza aia, eram sub apa. jamie.gif
Diana-Maria
Marea.
La munte nu ma simt in largul meu. Habar nu am de ce.
Sentimentul pe care il am cind stau pe dig, noaptea si aud doar zgomotul valurilor si simt mirosul sarat ... nu se compara cu nimic altceva pentru mine.
mutulica
impac capra cu varza...
lacurile montane pentru inot vara, si pirtiile pentru ski iarna

la mare mai rar, ca e inghesuiala
willie
Eu prefer muntele.Si nu prea imi place marea pentru ca nu imi plac temperaturile ridicate si mai am si hidrofobie hh.gif Nu prea are rost sa mergi la mare daca nu poti sta la soare sau sa inoti.Plus ca este mereu foarte aglomerat.
Dar muntele este frumos.E liniste, verdeata, vant, racoare. rolleyes.gif
Anthrax
Toti care au votat marea, probabil n-au fost la munte niciodata.
La mare e aglomerat numai fite, numai femei care tanjesc dupa bani, tigani, hoti...
Insa la munte e cu totul altceva: aer curat, apa pura, admiri minunatiile naturii, te relaxezi profund...
Adriana Vd
Imi place sincer muntele, insa nu pot sa nu fiu subiectiva. Ma leaga multe de mare.La mare as putea sta o vara intreaga, nu si la munte.Sunt lucruri pe care nu le pot explica, deoarece sunt complicate pentru mine.E un anumit loc, o viluta, in Constantza unde ma duc anual de la varsta de 11 ani.De doi ani am inceput sa merg si prin Vama, si imi place enorm.Marea pentru mine este magica.Poate exagerez, dar asa simt.La mare esti mereu curat, apa si nisipul te spala,la mare nu sunt griji,la mare e mereu cald(pt ca am mers numai vara), la mare poti sa stai treaz 5 nopti la rand iar oboseala e atat de dulce si la mare razi mereu, iar daca plangi lacrimile sunt superbe.Marea se leaga grozav cu vara.Nu poate fi marea, asa cum o vad eu, fara vara.Mi-am creat o imagine deosebita despre marea din Romania.Asta vorbeam cu unul dintre prietenii cu care merg la aceasta vila.Pentru noi este locul in care am crescut si nu putem fi fara el.Timp de 6 ani sa merg in fiecare vara acolo a lasat o amprenta asupra mea.
Evident, aleg, marea ohyeah.gif
Tyra
Iubesc marea. Chiar o iubesc. Vorbesc cu ea, ma destainui, o miros noaptea, e ceva sublim.
Imi place foarte mult muntele si de fiecare data cand am ocazia evadez sa vad crestele. Asa am facut week-end ul care tocmai a trecut.
O poza pt iubitori si de ce nu... pt nostalgici...
SORIN
Draga Tyra smile.gif ..m-a apucat dorul muntilor deacasa !! Mai vreau thumb_yello.gif

Sorin.
Tyra
Din pacate n-am facut decat o poza muntelui singurel. Am prins o zi superba. Cu prima ocazie, fac mai multe fotografii si le postez.
In mod sigur vacanta de Pasti va aduce o binemeritata excursie la munte. Pana atunci... doar poza de mai sus.
bdl
Tyra,
O poza cu Muntele lui Venus nu ai? Sint sigur ca si Sorin ar vrea sa-l revada....
actionmedia
Muntele lui Venus poti sa-l vezi in realitate la mare, laugh.gif recomand VamaVeche si 2 Mai.
In alta orine de idei, am votat munte, poti sa te bucr de munte si iarna si vara. La mare u rezist mai mult de3-4 zile, ma plictisesc.
cipdecip
Muntele categoric , se poate si merge in orice perioada .
Mickydutza
Votez muntele! Nici nu se pune problema! Nu zic, si la mare e frumos, sa te plimbi noaptea pe plaja, eventual sa faci si o baita pe intuneric. Da! dar dupa cateva zile devine rutina. La munte bagi o drumetie pe toate coclaurile si ai cu ce sa iti clatesti ochii. Plus ca nu vezi la mare ce vezi la munte:
user posted image
andraa
La mare mergi daca vrei sa te distrezi, la munte daca vrei sa te relaxezi...parerea mea 6.gif
Asa ca prefer MUNTELE!!!!!!
dan_neagu2002
Depinde de momemt. Am vazut ca persoanele mai retrase prefera marea in mijlocul iernii shi muntele vara. Nu's cati dintre voi au vazut marea in iarna dar va asigur ca daca aveti posibilitatea merita ...
surzi
...litoralul nostru devine din ce in ce mai sufocant,mai murdar,mai kitchos......am fost in vara in Costinesti sa ma relaxez si am venit mai stresata decat m-am dus ......de-ar zbura toate tarabele si manelele........muuuuuuuuuuuuch better ,aligator.....trebuie sa dau o raita prin Vama in vara asta..... spoton.gif

...cel mai tare e la munte cu gramada de prieteni...glume fara sir,urcat din greu,privelisti dementiale... rolleyes.gif de-abia astept un Ceahlau....
iniya
imi place muntele; peisajele sunt superbe; aerul de necomparat iar faptul ca uiti de toate este minunat; biggrin.gif
marea nu-mi place decat daca sunt cu prietenul wub.gif (doar atunci m-as duce )-e un fix de'al meu blink.gif

depinde de stare si de ce vacantza iti doresti;
saldora
user posted image

un munte langa mare cloud9.gif
Endgegner
Pentru mine combinatia dintre munte si mare este perfecta. Muntele pt sport si marea pentru destindere. Dar nu "marea inghesuiala" a la Costinesti sau alte perle ale Pontului Euxin.

Cel mai mult mi-a placut la Zarautz ( nordul Spaniei, Tara Bascilor).

user posted image
Kyklos
As prefera vara muntele , pentru privelistea impunatoare .Iarna as alege marea pentru clima blanda unde iarna isi intra cu greu in drepturi .
Tinkerbell
Si la mare si la munte. thumb_yello.gif
Dar daca trec doi-trei ani si nu vad marea, ma imbolnavesc de dorul ei. Ma lasa rece strambaturile din nas gen "e murdar pe litoralul romanesc...de ce nu mergi si tu in alta parte..."
Mie imi ajunge daca reusesc sa vad marea, chiar si de pe sosea.
Eclectic
Marea. wub.gif
bubusorela
munte-tot timpul,mare-vara(desi acu' o saptamana am dat fuga pana in Mamaia sa vad marea inghetata biggrin.gif
gabitza ^
am votat marea pentru ca imi place atat de mult...de cand ma stiu am fost indragostita de mare... wub.gif
si cand spun mare nu ma refer la marea de la noi, cu manele si alte prostii. pentru ca in mintea mea, marea pot sa o separ de orice altceva...si sa ramana ea, de sine statatoare, cu plaja, cu valuri, cu mirosul ala superb, cu sunetele, cu noptile calde si instelate, cu baile facute la 2 dimineata, cand inoti in lumina lunii, exact pe dunga aia de lumina pe care o lasa luna pe apa, cu focul pe plaja, cu rasaritul pe care il vezi invelit intr-o patura...cu toata linistea pe care mi-o aduce marea in suflet, oricat as fi de trista.
muntele nu ma face sa ma simt asa, desi nu neg....este un alt gen de frumusete. dar marea...e alta poveste. pot sa stau oricat la mare ca nu ma plictisesc deloc. rolleyes.gif
ma uitam la pozele lui sorin...atat de frumoase...si ma intreb a suta oara daca la noi se poate face diving sau daca sunt centre de asa ceva...cred ca nimic nu e mai frumos decat sa faci scufundari si sa vezi toata viata care o are marea in ea... wub.gif
G.
Philosophem
QUOTE (SYD @ 12 Apr 2003, 06:19 PM)
Vad ca toata lumea vorbeste despre mare sau munte atunci cand vin din vacanta de vara. Unora le place mai mult muntele, altii se simt mai bine pe malul marii. Voi ce preferati?

Eu una, am ales muntele. smile.gif

Si eu aleg muntele. la mare nu e nimic ce n-ai putea face si in oras. In schimb la munte vezi peisaje si respiri aer curat, plus ca si bronzul e mai sanatos de acolo. wink.gif
punctt
munteleeeeeeeeee woot_jump.gif
mutulica
riviera.. acolo unde se varsa muntele in mare
gosseyn
" marea nu-i de tine ,e prea mare/tu sa stai in munti daca vei sti/am sa ma intorc de va fi soare/si-am sa te invit spre alte galaxii"
mothman
Am ales muntele. Desi imi place si la mare, trebuie sa recunosc ca tot la munte mi se pare mai frumos. La mare e frumos, dar n-as putea sa rezist prea mult, mi se pare obositor sa stau mai mult de cateva zile. La munte e altceva, e multa liniste, daca sunt si putini oameni in zona, e cu atat mai bine. E placerea aceea de a te rupe de realitate, de societate, de a te intoarce la origini, la viata staramosilor nostri.

Nimic nu se compara cu o plimbare prin padure vara cand, desi este cald, brazii inalti iti ofera umbra acea racoroasa, iar razele de lumina patrund printre crengi, oferind un spectacol de vis. Pe langa asta, mai este si mirosul acela de brad, de rasina, care este foarte agreabil. Ca sa nu mai vorbim de ce inseamna o noapte in padure, la foc. Este superb. Nu auzi decat focul mocnind si eventualele pasari de noapte, care iti dau o senzatie usoara de mister, de frica, de suspans. Mi-e dor sa ma plimb prin padure cu orele si sa ma gandesc "oare voi da nas in nas cu ursul ?" tongue.gif
exergy33
De foarte multa vreme am vrut sa scriu la aceasta rubrica , dar se pare ca astazi mi-a venit un moment de o oarecare inspiratie. smile.gif

E greu sa alegi intre mare si munte , insa eu cunosc un loc unde marea si muntele se afla intr-o continua prelungire si completare.

Este vorba de tarmul Marii Caspice , de la porturile Astara si Anzali - partea de nord-vest a Iranului , pina la Chalus si Ramsar si de acolo mai departe pina in tinuturile Gorganului, in partea de nord-est , acolo unde am vazut superbii cai din rasa Turkamen cu gleznele mai fine decit cele ale balerinelor.

Cind esti in fata Marii Caspice , ai impresia ca valurile vin peste tine , gata sa te ingroape in verdele lor.
Aceasta senzatie este data de faptul ca te afli " sub nivelul marii" .
Acolo poti privi pentru citeva secunde marea , si intr-o clipita , poti intoarce capul ca sa privesti muntele.

Astazi ea este de un verde deschis cu usoare irizari argintii si se leagana linistita sub cerul pe jumatate plumburiu , prevestitor de furtuna.
Daca intorci capul poti privi muntele , acoperit cu paduri dese ... din loc in loc se zaresc livezile de portocali, de mandarini sau plantatiile de ceai asezate ordonat pe dealurile inghesuite parca intre munti.
Acum florile de portocal s-au scuturat , insa o seva cu miros misterios mai dainuie inca in aer.

Camera de hotel in care stam are terasa spre mare , iar eu privesc peste bordura monitorului la valurile care prind sa se inteteasca.

Pe tarmul Marii Caspice poti simti in acelasi timp , de la sezon la sezon , mirosul de rasina al brazilor si mirosul de iod al apei , mirosul florilor de portocal si mirosul vintului incarcat de sare , mirosul greu al plantatiilor de orez si mirosul solzilor de peste , mirosul frunzelor de ceai verde si mirosul de ploaie.

Poti sta ore intregi pe un tarm stincos si sa privesti cum se sparg valurile , dupa o geometrie precisa. Nu ai cum sa te plictisesti.
Vinturile sint calde si placute acum , insa peste doua luni , vara , vor deveni aproape fierbinti si pline de zapuseala . Iarna , ele poarta o umezeala care te patrunde pina in maduva oaselor.
Astazi am simtit vintul trecind prin mine , de parca nici nu existam .
Daca m-as fi aruncat de pe tarmul pietros , sint convinsa ca m-ar fi dus undeva departe. devil.gif

Pe tarmul Marii Caspice se merita sa vii din martie pina la sfirsitul lui aprilie si din septembrie pina la mijlocul lui noiembrie. unsure.gif

Marea Caspica , si tot ceea ce tine de imprejurimile ei , nu poate fi descrisa in cuvinte.
Trebuie sa vii si sa vezi .
Trebuie sa vii si sa o simti prin toti porii. smile.gif
Trebuie sa vii si sa o auzi .
Eu am o relatie speciala cu Caspica , un fel de "iubire de la prima vedere".
Nu pot rezista mai mult de trei luni fara sa o vad.
E ceva tamaduitor in vinturile care-i matura tarmurile , in culoarea ei de un verde pe care nu am vazut-o nicaieri in alta parte ... wub.gif

In limba persana/Farsi i se spune 'DARYA-E KHAZAR" , cu un "h" profund , pronuntat din git.

exergy33
mutulica
pledoarie pentru munte
(12 apr 06)
Tinkerbell
si pentru mare...
user posted image
silviu6691
Am votat marea pentru largimea orizontului. E frumos sa stai pe plaja sau pe o faleza si sa privesti in zare.
Cu conditia sa nu fie cineva langa tine care sa te agreseze cu muzica lui data tare, cu cuvintele lui triviale si cu rasul lui zgomotos. E frumos la mare pe plajele mai retrase, fara terase si fara muzica, doar cu zgomotul valurilor si al vantului.
Imi place atmosfera de tip sat de vacanta care mai exista prin unele colturi de Costinesti sau de Vama Veche. Nu cunosc din pacate Gura Portitei si nici Sfantu Gheorghe Delta dar am auzit ca e frumos.
Muntele in schimb apropie sufleteste. Dificultatea traseului si departarea de resurse apropie drumetii si leaga prietenii. Acolo ai si altceva de facut decat sa stai si sa privesti si ceea ce e dobandit cu efort iti pare mai valoros.
Imi place sa innot si sunt adept al naturii nepoluate (sonor, luminos sau peisagistic)
TheK
Desi m-am nascut la mare votul meu va fi.. MAREA!!
Recunosc, ma atrage extraordinar de mult muntele.. dar marea e ceva mult mai special.. Imi aduc aminte de o replica dintr-un film.. Cineva care s-a nascut pe malul unei ape nu v-a putea niciodata sa se simta bine intr-un oras lipsit de asta..
Its really true!
Si totusi exista ceva mai special decat marea sau muntele.. MAREA SI MUNTELE!
E feeric va spun. Nu va puteti imagina ce inseamna mirosul de alge impreuna cu cel de pin amestecat perfect. Daca aveti ocazia sa ajungeti in Spania vizitati Carino. Un oras mic dar minunat

*edit


Scuze exergy33 nu am citit posturile dinainte. Ai avut oricum mai multa inspiratie in a-l scrie thumb_yello.gif
exergy33
@TheK
QUOTE
Cineva care s-a nascut pe malul unei ape nu v-a putea niciodata sa se simta bine intr-un oras lipsit de asta..

... mie imi spui?! smile.gif , stiu din plin asta.
Anca_M.
ambele thumb_yello.gif
Energie
Marea. rolleyes.gif
exergy33
Tot citind despre procedeele de desalinizare a apei m-am trezit ca mi s-a facut dor de mare. smile.gif

Daca s-ar fi inventat teleportarea m-as fi teleportat intr-un loc pe tarmul Marii Negre, cit mai departe de plajele aglomerate ... rolleyes.gif

Imi place marea la inceput de septembrie.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.