Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Tarot
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Dincolo de Ratiune
Pagini: 1, 2
IO
QUOTE
- mecanismul conceptiei (in care nu intru in detalii acum) este mult mai complex de cit cel prezentat de tine, iar asa zisele "structuri temporare" si "jucarii" pe tarimul ocultist, sacu cum spune proverbul: "vinzi castraveti la gradinar".

He he, dom' gradinar iti imaginezi ca mi-am propus sa scriu aici vreun tratat despre mecanismul conceptiei? Am punctat numa' ideea ca inainte de conceptia fizica are loc "coborarea" entitatii destrupate a viitorului copil in aura mamei - poate fi vizualizat cu ceva timp inainte de conceptie tongue.gif - si ca in mod analog astfel de imixtiuni pot avea loc si prin concursul unor entitati mai putin binevoitoare, care de asemenea pot fi vizualizate in momentul agresiunii la nivelul structurilor superioare ale mamei. De cele mai multe ori, acestea asteapta un moment prielnic caracterizat de o emisie energetica necorespunzatoare, de tipul: act sexual lipsit de iubire, fara discernamant (ex. "la betie"), pe fondul unei stari conflictuale intre parteneri etc. Daca insa nu exista nici una din aceste conditii (caz rarissim deoarece societate umana actuala este favorabila acestor "accidente") si entitatea malefica are programata venirea la conceptie, ea poate eluda rolul tatalui in realitatea fizica, prevalandu-se si de forta si trezirea spirituala pe care o are... dar in sens malefic. Daca-s rai nu inseamna automat ca-s si prosti. Sau slabi.
Catalin
Eu tot i-as studia ADN-ul copilului nascut pe aceasta cale! Tu ce prezici ca voi obtine, RZA? ceva special sau ceva care nu se poate deosebi de normalitate? rolleyes.gif
IO
QUOTE
Eu tot i-as studia ADN-ul copilului nascut pe aceasta cale!

Studiaza-l. Cine te opreste? Banuiesc ca nu lipsa mijloacelor tehnice sau pregatirea stiintifica... din moment ce te oferi cu atata elan. biggrin.gif

QUOTE
Tu ce prezici ca voi obtine, RZA? ceva special sau ceva care nu se poate deosebi de normalitate?

Normalitate la nivel de ADN si urmatoarele 3 posibilitati de aspect general al fiintei:
- structura fizica prezentand diformitati cu aspect de monstruozitate si personalitate normala
- aspect fizic normal si personalitate distructiva
- aspect fizic normal si personalitate duala (alterneaza momente de normalitate cu iesiri aparent necontrolate de furie, violenta etc.)
Acu', ca ti-am raspuns si serios, te-as intreba si eu ceva: La valoarea si pregatirea ta, poti sa-ti dai seama care este factorul decisiv care impiedica aparitia unui asemenea flacau? (mai ales cazurile 2 si 3)
Catalin
QUOTE

Studiaza-l. Cine te opreste? Banuiesc ca nu lipsa mijloacelor tehnice sau pregatirea stiintifica... din moment ce te oferi cu atata elan.


Sa zicem ca ma opreste lipsa de subiecti! Aparent, mamele stiu ca tatal e om, nu demon! laugh.gif

QUOTE

Normalitate la nivel de ADN si urmatoarele 3 posibilitati de aspect general al fiintei:
- structura fizica prezentand diformitati cu aspect de monstruozitate si personalitate normala
- aspect fizic normal si personalitate distructiva
- aspect fizic normal si personalitate duala (alterneaza momente de normalitate cu iesiri aparent necontrolate de furie, violenta etc.)
Acu', ca ti-am raspuns si serios, te-as intreba si eu ceva: La valoarea si pregatirea ta, poti sa-ti dai seama care este factorul decisiv care impiedica aparitia unui asemenea flacau? (mai ales cazurile 2 si 3)


Punctul 1: cauzele sunt mutatiile genetice din cate stiu eu. Mutatiile sunt intamplatoare dar pot fi favorizate de consumul unor substante ca alcoolul, tigarile sau drogurile de catre viitoarea mama. Unele maladii sunt cauzate de aberatii cromozomiale (de exemplu, sindromul Down) cauzate de o probleme aparute in timpul scindarii moleculei de ADN in cadrul fecundarii (sariti care stit cum i se zice scindarii aleia, meioza cumva?).

Punctul 2: personalitatea nu este ceva 100% ereditar dar nici 0%. E ceva care, oricum, se poate cizela in functie de mediul in care cresti si te dezvolti. Nu sunt psiholog asa ca nu pot decit sa intuiesc unele chestii insa mi se pare logic ca lacunele in educatie sa aiba mare legatura cu personalitatea distructiva.

Punctul 3: din nou, un psiholog este mai potrivit aici. Sau poate mai degraba un psihiatru...

Ce nu pari tu a intelege, insa, este ca ADN identic implica spermatozoizi de om care au fecundat ovulul. Vrei, nu vrei, trebuie sa apara si un barbat uman la mijloc... cum explici asta?
nefertiti-old
Vrei, nu vrei, trebuie sa apara si un barbat uman la mijloc... cum explici asta? O fi vorba de Zburator? rolleyes.gif rofl.gif
carpatic
Facti domnilor un topic special pentru disputa asta. E oricum inecat topicul asta de ... off-topicuri.
framboise
QUOTE (carpatic @ 8 Jul 2004, 04:10 PM)
Imi exersasem un ritual si un tip de tiraj propriu si ajunsesem chiar sa abuzez de "joc". In timp, m-am linistit, acum imi fac doar un tiraj pe an, la ziua mea de nastere.

Ca sa revin la chestiunea "tarot", te-as intreba, Carpatic, ce te incita la jocul cu cartile de tarot? Eu doar intreb, nu dau cu parul! wink.gif Banuiesc ca aflarea viitorului. thumb_yello.gif Dar spune-mi mie, oare nu-i mai bine sa nu-l stii? Daca e de bine, esti bucuros, dar daca e de rau, la un moment dat, ce vei face, iti ratezi si ultima sansa de a mai zambi si de a mai fi vesel, si toate, in asteptarea "cumpenei"...care, daca e dat sa vina, va veni oricum. In fine, eu cred ca ce trebuie sa ti se intample, pana la urma se intampla, mai devreme sau mai tarziu, cu voia noastra sau nu.
Revenind la tarot, tare as vrea sa stiu pe cineva care sa-mi spuna sincer: da, cartile "spun" drept! Am cochetat si eu cu ele candva, dar m-am lecuit de ani buni de tot...
carpatic
Ei, daca ai "cochetat" inseamna ca ai deja raspunsurile la o parte din intrebarile pe care mi le adresezi. Cu mici variatiuni, aceste respunsuri sunt valabile pentru oricine "se joaca" cu Tarotul, adica nu isi face din el un obiect in jurul caruia sa-i graviteze viata. Despre conditionarea dubla am mai vorbit ... adica despre "spusul drept" si influenta rezultatului asupra consultatorului.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.