Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ha Science Fiction Grup
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Ovidiu Bufnila
Lansez o provocare tuturor tinerilor din Hanul Ancutei care scriu science fiction, horror, cyberpunk, fantasy, si asa mai departe de a construi HA Science Fiction GRUP, un puternic grup literar SF afiliat la Hanul Ancutei, grup care sa dezvolte fie o maniera proprie de abordare a SF-ului, fie un nou curent, fie o revolutie fictionala in literatura SF din Romania! Sunt convins ca HA Science Fiction GRUP poate aduce aici in Han multi alti tineri talentati care scriu si care n-au avut sansa de a publica. A sosit timpul ca literatura SF din Romania se faca ea insasi revolutie printr-o Noua Generatie de scriitori despovarati de prejudecati, de inhibitii, de "lumina" marilor dinozauri SF, liberi ei insisi in destinul lor si in aventura lor de scriitori!
Puteti incepe de aici dezvoltand grupul sau puteti sterge acest topic si sa construiti voi baza voastra de plecare.
Bafta tigrilor!
HA Science Fiction GRUP poate polariza un puternic grup de scriitori tineri si foarte tineri care sa se constuie intr-un puternic contrafort al literaturii SF din Romania!
yikes.gif rofl.gif yikes.gif rofl.gif yikes.gif

Ovidiu Bufnila
Ovidiu Bufnila
Un grup puternic trebuie sa aiba o filozofie proprie, o tinta aflata-in-miscare, o legenda a lui, o hotarare a lui, UN MANIFEST curajos, total, sfasietor si insurgent!
Altfel totul se transforma in lalaiala, cenaclizare prafuita, adica moare Starea Insurgenta, mor ambitiile, apar ierarhiile iluzorii care inmoaie scriitorul, apar burtile si lesinaturile de spirit.
Eu cam atat am avut de spus.
Constituirea si fundarea unui astfel de puernic grup e chestiune de Vointa, de Viziune, de Curaj de a face Istorie Mare. In rest? Pupaturi cu augusta oficiala oricare ar fi ea, premii zaharisite si Utopie nu sunt de trebuinta. Vremurile se schimba ametitor. Dinamica si fictionalitatea anunta inceputul a ceea ce voi numi, fara teama, Era Complexitatii.

Next Generation ce vei face?

spoton.gif
Ovidiu Bufnila
Sa fiu eu in eroare?
Nu sunt aici tineri scriitori de SF?
tongue.gif
Catalin
Ba sunt, dar poate prefera sa faca SF in loc sa discute despre a face SF! wink.gif

De exemplu:
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=ST&t=3217&
side_story
Ah, multumesc Cataline. Eu am fost plecat vreo 2 saptamani (in Grecia tongue.gif) si nu prea am mai avut timp sa intru pe han. Dar acum, ca m-am intors, o sa continui sa scriu.
Imi place ideea aceasta si as face bucuros parte din echipa sorry.gif .
Mai strangem oameni si ne punem pe treaba. thumb_yello.gif
Ahriman
De cati oameni e nevoie pentru a constitui echipa?Daca mai trebuie unul, ma adaug si eu... cu conditia sa ma primiti! So, what's the answer?
halcyon_lll
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 20 Apr 2004, 04:16 PM)
Lansez o provocare tuturor tinerilor din Hanul Ancutei care scriu science fiction, horror, cyberpunk, fantasy, si asa mai departe de a construi HA Science Fiction GRUP, un puternic grup literar SF afiliat la Hanul Ancutei, grup care sa dezvolte fie o maniera proprie de abordare a SF-ului, fie un nou curent, fie o revolutie fictionala in literatura SF din Romania! Sunt convins ca HA Science Fiction GRUP poate aduce aici in Han multi alti tineri talentati care scriu si care n-au avut sansa de a publica. A sosit timpul ca literatura SF din Romania se faca ea insasi revolutie printr-o Noua Generatie de scriitori despovarati de prejudecati, de inhibitii, de "lumina" marilor dinozauri SF, liberi ei insisi in destinul lor si in aventura lor de scriitori!
Puteti incepe de aici dezvoltand grupul sau puteti sterge acest topic si sa construiti voi baza voastra de plecare.
Bafta tigrilor!
HA Science Fiction GRUP poate polariza un puternic grup de scriitori tineri si foarte tineri care sa se constuie intr-un puternic contrafort al literaturii SF din Romania!
yikes.gif  rofl.gif  yikes.gif  rofl.gif  yikes.gif

Ovidiu Bufnila

Been there, done that. chiar aici

Domnul Ovidiu, daca tot binevoiti sa ne vizitati, mai cititi si ce se mai scrie ca nu strica, va promit. Ideea cu SF-ul a fost deja initiata, asa ca va asteptam cu idei originale.... spoton.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Catalin @ 3 May 2004, 05:52 PM)
Ba sunt, dar poate prefera sa faca SF in loc sa discute despre a face SF! wink.gif

De exemplu:
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=ST&t=3217&

Eu nici nu vorbesc despre flecareala SF, despre cafenea SF, despre tampeala SF, omule. Eu vorbesc despre urmatorul lucru: daca sunt cativa tineri adevarati care vor sa puna la cale o revolutie literara, un nou curent in SF, care pot forma un grup distinct ELIBERAT de kakaturile fandomiale. In caz ca n-ai inteles, asta e. Daka nu sunt, OK. Inaintam asa pe bajbaitelea.
Te salut cu prietenie,
spoton.gif
Ovidiu Bufnila
Ovidiu Bufnila
QUOTE (side_story @ 3 May 2004, 10:06 PM)
Ah, multumesc Cataline. Eu am fost plecat vreo 2 saptamani (in Grecia tongue.gif) si nu prea am mai avut timp sa intru pe han. Dar acum, ca m-am intors, o sa continui sa scriu.
Imi place ideea aceasta si as face bucuros parte din echipa sorry.gif .
Mai strangem oameni si ne punem pe treaba. thumb_yello.gif

Salut Side Story!
Iti doresc sa te desprinzi de trecut si sa faci revolutie in SF-ul romanesc.
Bafta omule.
Bafta tuturor tigrilor.
spoton.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (halcyon_lll @ 3 May 2004, 10:47 PM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 20 Apr 2004, 04:16 PM)
Lansez o provocare tuturor tinerilor din Hanul Ancutei care scriu science fiction, horror, cyberpunk, fantasy, si asa mai departe de a construi HA Science Fiction GRUP, un puternic grup literar SF afiliat la Hanul Ancutei, grup care sa dezvolte fie o maniera proprie de abordare a SF-ului, fie un nou curent, fie o revolutie fictionala in literatura SF din Romania! Sunt convins ca HA Science Fiction GRUP poate aduce aici in Han multi alti tineri talentati care scriu si care n-au avut sansa de a publica. A sosit timpul ca literatura SF din Romania se faca ea insasi revolutie printr-o Noua Generatie de scriitori despovarati de prejudecati, de inhibitii, de "lumina" marilor dinozauri SF, liberi ei insisi in destinul lor si in aventura lor de scriitori!
Puteti incepe de aici dezvoltand grupul sau puteti sterge acest topic si sa construiti voi baza voastra de plecare.
Bafta tigrilor!
HA Science Fiction GRUP poate polariza un puternic grup de scriitori tineri si foarte tineri care sa se constuie intr-un puternic contrafort al literaturii SF din Romania!
yikes.gif  rofl.gif  yikes.gif  rofl.gif  yikes.gif

Ovidiu Bufnila

Been there, done that. chiar aici

Domnul Ovidiu, daca tot binevoiti sa ne vizitati, mai cititi si ce se mai scrie ca nu strica, va promit. Ideea cu SF-ul a fost deja initiata, asa ca va asteptam cu idei originale.... spoton.gif

Salut. E vorba de organizare, de curent literar, de rasturnare de mituri rasuflate. Cu alte cuvinte de o Insurgenta SF. Alegerea e numai a voastra.
cool.gif
Ahriman
Mai multe idei, exemple...ne puteti da? Ce intelegeti prin mituri rasuflate?
Catalin
QUOTE

un nou curent in SF, care pot forma un grup distinct ELIBERAT de kakaturile fandomiale. In caz ca n-ai inteles, asta e.


Imi place expresia aia... nimeni n-a fost in stare sa imi spuna ce inseamna fandomial. Si am intrebat pe oameni care chiar se pricep. Google producea trei linkuri. Am o banuiala ca toate trei iti apartin. laugh.gif Deci hai sa stabilim ce inseamna fandomial. Vine de la englezescul fandom (adica totalitatea fanilor) ?

Nu te supara pe mine, dar imi place sa inteleg ce imi spun oamenii...
Veronica
QUOTE (halcyon_lll @ 3 May 2004, 10:47 PM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 20 Apr 2004, 04:16 PM)
Lansez o provocare tuturor tinerilor din Hanul Ancutei care scriu science fiction, horror, cyberpunk, fantasy, si asa mai departe de a construi HA Science Fiction GRUP, un puternic grup literar SF afiliat la Hanul Ancutei, grup care sa dezvolte fie o maniera proprie de abordare a SF-ului, fie un nou curent, fie o revolutie fictionala in literatura SF din Romania! Sunt convins ca HA Science Fiction GRUP poate aduce aici in Han multi alti tineri talentati care scriu si care n-au avut sansa de a publica. A sosit timpul ca literatura SF din Romania se faca ea insasi revolutie printr-o Noua Generatie de scriitori despovarati de prejudecati, de inhibitii, de "lumina" marilor dinozauri SF, liberi ei insisi in destinul lor si in aventura lor de scriitori!
Puteti incepe de aici dezvoltand grupul sau puteti sterge acest topic si sa construiti voi baza voastra de plecare.
Bafta tigrilor!
HA Science Fiction GRUP poate polariza un puternic grup de scriitori tineri si foarte tineri care sa se constuie intr-un puternic contrafort al literaturii SF din Romania!
yikes.gif  rofl.gif  yikes.gif  rofl.gif  yikes.gif

Ovidiu Bufnila

Been there, done that. chiar aici

Domnul Ovidiu, daca tot binevoiti sa ne vizitati, mai cititi si ce se mai scrie ca nu strica, va promit. Ideea cu SF-ul a fost deja initiata, asa ca va asteptam cu idei originale.... spoton.gif

Peripetii la gura sobei... Hm!
Soba e in SUA sau in Marea Britanie?
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Ahriman @ 4 May 2004, 06:05 PM)
Mai multe idei, exemple...ne puteti da? Ce intelegeti prin mituri rasuflate?

Salut voios Ahriman!
Multumesc de intrebare.
Sunt mai multe mituri despre SF-ul romanesc.
Ani de-a randul SF-ul a fost tinut intr-un GHETOU! Ghetoul era format din cenacluri, din gascute, etc. Mitul asta e rasuflat. GHETOUL era mitul NOI PRIN NOI INSINE. Asta a fost o prostie. Unii scriitori SF insa nici n-au intrat in ghetou sau l-au dinamitat din interior. ADEVARATUL SCRIITOR trebuie sa fie in conexiune cu Literatura mare, cu alte constructii culturale, sa ventileze realitatea culturala nu sa stea gramada la o bere crezandu-se mare cand de fapt nici nu e cunoscut.
Alt mit a fost acela al lietaturii SF romanesti eleva a literaturii ruse sau a literaturii americane. A sosit timpul ca o noua generatie de scriitori SF curajosi, talentati si insurgenti sa construiasca o LITERATURA SF PUTERNICA, Solida, Bine construita stilistic si conceptual. daca nu e posibil atunci Bufnila e un tampit si gata.
Alt mit este cel al OBLIGATIVITATII fie tematice, fie stilistice fie tehnico-stiintifice. Aici e mult de discutat. Eu cred ca va simtiti LIBERI de influente sau de autoritati iluzorii si ca puteti scrie LIBERI de trecutul literar SF oricare ar fi el.
Alte mituri sunt cele ale FATALITATII GEOSTRATEGICE SI CULTURALE sau ale TRIUMFALISMULUI FANARIOT. Primul e expresia fricii de a deveni scriitor-in-actiune celalalt e o idioata pozitionare a scriitorului SF intr-un spatiu conceptual iluzoriu.

Cred ca puteti lansa Hip Hop SF, House SF, Tchno SF, etc. Cred ca puteti lansa un stil nou. Cred ca va puteti elibera de structurile narative de scoala, ca puteti iesi pe marile magistrale culturale ale lumii. Daca nu, nu.

spoton.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Catalin @ 5 May 2004, 12:59 AM)
QUOTE

un nou curent in SF, care pot forma un grup distinct ELIBERAT de kakaturile fandomiale. In caz ca n-ai inteles, asta e.


Imi place expresia aia... nimeni n-a fost in stare sa imi spuna ce inseamna fandomial. Si am intrebat pe oameni care chiar se pricep. Google producea trei linkuri. Am o banuiala ca toate trei iti apartin. laugh.gif Deci hai sa stabilim ce inseamna fandomial. Vine de la englezescul fandom (adica totalitatea fanilor) ?

Nu te supara pe mine, dar imi place sa inteleg ce imi spun oamenii...

Fandomul romanesc este totalitatea fanilor si scriitorilor SF din Romania. E un mare grup, eterogen, care are o istorie proprie, o legenda, eroii lui, concursuri, reviste, etc. Gasiti diverse informatii in Dictionarul SF pe care il puteti citi la www.nemira.ro sau in Internet. Bun. Pe scurt, Fandomul s-a organizat inainte de 1989 pe structurile UTC-iste. Dupa 1989, Fandomul Romanesc a intrat intr-un proces de descompunere. Firesc. Unii traiesc inca in dulcele stil cenaclist. Nu au curajul sa intre in noua lume. Altii au ratat ocazia de a intemeia noi curente SF. Generatia 90 a impus niste nume extrem de talentate dar n-a facut revolutie in SF-ul romanesc. Generatia 2000? Sunt doar cateva nume. Eu nu cred in generatii dar cred in manifestarea insurgenta a unor grupuri SF puternice care sa inainteze si sa dezvolte conceptul de Literatura SF depasind diverse momente istorice sau valorice. Lucrul e perfect posibil. Sa ne gandim la Generatia Furioasa a anilor '60 in Marea Britanie sau la Postmodernistii anilor '70, USA sau la avanagardistii anilor 20' din Rusia. Bun. Va sta in putinta sa instructionati o MISCARE LITERARA SF eliberata de influente, libera in conceptele sale, libera in manifestarile ei stilistice. Va trebui sa intelegeti rapid ce se intampla cu fanii SF din Romania, unde sunt, unde se manifesta, ce vor sa citeasca, ce profil au, pe scurt, va trebui sa va intelegeti generatia. Daca insa veti deraia in cumetrii literare si printre baronii SF din Romania sau o veti lalai pastisand atunci nu veti fi decat niste jalnice fantose si nicidecum scriitori adevarati si liberi.


spoton.gif
Ahriman
Multumim de incurajari!
side_story
Ovidiu, ai citit Aurel Carasel?
De el ce parere ai? Parca seamana prea mult cu ultimele povesti ale tale (de pe acest subiect) ca sa zici ca si el apartine trecutului.
Ovidiu Bufnila
Hei, Bufnila nu da bonuri de ordine pentru gloria literara! Imi place cum scrie Carasel asa cum imi place cum scrie Liviu Radu! Trebuie sa intelegeti insa ca fiecare scriitor e liber in aventura lui scriitoriceasca. Asta e important. Apoi vin premiile, lansarile de carte, articolelel de critica si asa mai departe. Nu exista scriitori vechi! oricand un scriitor din Evul Mediu poate fi reactualizat. Asa se si intampla.
Va astept in:
http://finance.groups.yahoo.com/group/Magia_Imaginii/

Construiesc acolo un camp de batalie pentru orice scriitor care se respecta. Puteti veni fara probleme. Daca aveti curaj.
Bafta, tigrilor,
Ovidiu Bufnila
Ovidiu Bufnila
Fani ai SF-ului romanesc si mondial, cititori, scriitori, poeti, dramaturgi, ingineri si filozofi, studenti la litere sau la astrofizica, editori, redactori sefi, realizatori TV, realizatori radio, jurnalisti, critici literari, graficieni, animatori si impatimiti, sustinatori sau adversari inversunati ai SF-ului romanesc, va invit sa participati in masura dorintei, placerii, timpului si tehnologiei la acest e-group PUBLIC care se va dezvolta rapid in cadenta noilor provocari ale Mileniului Trei. Va astept sa contribuiti cu informatii, atitudini, opinii, stiri, locatii, ganduri, prezentari, sugestii, idei novatoare si asa mai departe.
http://groups.yahoo.com/group/Ro_Science_Fiction/
E-groupul este public. Participarea este libera. Plecarea este libera. Ramanerea si participarea sustinuta sunt dorite cu dragoste.
Acest e-group NU ESTE concurentul nici unui alt e-group de o asmenea maniera.

Va astept.
Bafta in tot ceea ce faceti nemaipomenit pentru SF-ul romanesc. Sunteti rugati sa instiintati si alti navigatori ineteresati.
Va multumesc.
Acest e-group nu este manifestarea nici unei gasti, generatii, personalitati si asa mai departe. Discutiile sunt libere. Va invit sa contribuiti cu informatii utile despre tot ceea ce va pasioneaza in legatura cu literatura SF.

Ovidiu Bufnila
owner
http://groups.yahoo.com/group/Ro_Science_Fiction/
FaiLuRe
Domnu Bufnila va felicit pentru perseverenta de care dati dovada in sustinerea ideilor si punctelor dumneavoastra de vedere.
halcyon_lll
rofl.gif Dap...cam atat...perseverenta!
Ovidiu Bufnila
QUOTE (halcyon_lll @ 27 May 2004, 04:28 PM)
rofl.gif Dap...cam atat...perseverenta!

Loool! Cam atat e expresiv sau intuitiv?
Ov
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.