Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Autonomie Locala?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania.
Pagini: 1, 2, 3, 4
Achernar
Teoria e frumoasa si chiar 'cool' pe ici pe colo. Cu practica e mai dureros.
MIA
Lozincaraie centrata pe pseudo-probleme. tongue.gif

Macar S. Gherman a fost mai istet la faza asta ( sau pur si simplu a realizat ca astfel de platitudini nu ar avea nici o rezonanta ) si nu s-a complicat cu asa frazeologie bombastica si a atacat ... la mat si la impresii, ca sa zic asa, in manifestul lui. rolleyes.gif

QUOTE

SUNT DE ACORD USERII CU ACESTE PRINCIPII EUROPENE? DA ORI NU.


Rahat cu mac. Daca citesti poliloghiile alea doua mai ca iti vine sa crezi ca cine stie ce razboi civil bate la usa in Romania. Plus ca modul in care e pus in discutie textul e in buna masura plin de erori "subtile" si tentative de manipulare, dar destul de evidente de genul :

QUOTE

principiul discriminarii pozitive{...}


Asta nu e un principiu european ci unul (nord-)american. wink.gif

Iar chestia urmatoare m-a dat pe spate prin utopismul ei :

QUOTE

Intr-un asemenea stat etnocratia este īnlocuita de meritocratie,{...}


Giiiii beibe !! Unde era dom'le etnocratia aia ??? blink.gif
Eugen de Savoia
Autonomie culturala prin Charta Limbilor Regionale

30 ianuarie 2006


ZIUA

Satula pana peste cap de neintelegerile cu PD pe marginea Statutului minoritatilor nationale, Uniunea lui Marko Bela (foto) pregateste demararea planului B: legiferarea controversatei autonomii culturale prin ratificarea rapida, de catre Executiv, a Chartei Limbilor Minoritare si Regionale. Charta, adoptata la Strasbourg in anul 1992, promoveaza acordarea unui set variat de drepturi minoritatilor nationale, drepturi care pot fi puse in practica in functie de necesitatile statelor. In conditiile in care documentul primeste unda verde din partea Guvernului, UDMR isi implineste o parte a dezideratelor prezentate in Statut: aplicarea prevederilor Chartei in invatamant, justitie, administratie, comunicare, cultura si economie dar si constituirea unui cadru legislativ facil autonomiei culturale. Desi in document nu este utilizata negru pe alb sintagma de "autonomie culturala", Charta prezinta un model incipient al autonomiei, problema care reprezinta un veritabil mar al discordiei in cadrul Coalitiei majoritare. "Charta Limbilor Minoritare si Regionale nu este ratificata de Romania in acest moment. Sper ca in saptamanile urmatoare sa adoptam varianta corelata in Guvern si apoi in Parlament. Dupa aceea, vor veni acele masuri prin care sa corelam legislatia interna cu Charta", a declarat sambata Marko Bela. Ministrul de stat a raspuns astfel unei intrebari referitoarea la disponibilitatea sa de a vedea in adoptarea unor prevederi ale Chartei o solutie la eventuala respingere Statutului minoritatilor nationale sau a adoptarii acestuia fara capitolul referitor la autonomia culturala. "Noi continuam demersurile pentru adoptarea legii si sunt convins ca va trece de votul Parlamentului", a declarat Marko, uitand parca de neintelegerile cu PD.
Prevederile documentului
In ceea ce priveste educatia, Charta stipuleaza, la articolul opt, ca institutiile romane sa prevada invatamantul, de la cel prescolar pana la cel universitar, in limbile minoritare, in zonele in care acest lucru se impune. De asemenea, documentul prevede ca statul roman "sa ia masuri pentru asigurarea predarii istoriei si a culturii pe care limba regionala sau minoritara le exprima". Mai mult, Charta mentioneaza infiintarea unor "organe de control" care sa monitorizeze " instituirea predarii in limbile minoritare. In domeniul justitiei, documentul pledeaza pentru ca, la cererea unei parti, tribunalele sa isi desfasoare procedurile si in limbile regionale sau minoritare, sa permita producerea de documente si de probe si in aceste limbi. In ceea ce priveste administratia publica statul roman va trebui sa "vegheze" ca functionarii autoritatilor administrative sa utilizeze si limbile minoritare, sa intocmeasca documente in aceste limbi. Charta mai prevede si "folosirea sau adoptarea alaturi de denumirea in limba oficiala, a formelor traditionale si corecte ale toponomiei in limbile regionale si minoritare". La capitolul comunicare, documentul mentioneaza infiintarea de televiziuni si posturi de radio in limbile minoritare. Mai mult chiar, Charta pledeaza pentru constituirea, in limbile minoritare, a unei terminologii administrative, comerciale, economice, sociale, tehnologice sau juridice. "Autonomia culturala ca si expresie nu figureaza in Charta dar acolo sunt prevederi care reprezinta esenta autonomiei culturale", ne-a declarat ieri senatorul UDMR, Eckstein Kovacs. De asemenea, liderul Marko Bela a declarat, sambata, ca ar dori ca presedintele Traian Basescu sa fie mai prudent cand face declaratii legate de minoritati.

Razvan GHEORGHE
smile.gif




nefertiti-old
Ati facut ce ati facut si iar ati ajuns la 'problema ungureasca', desi subiectul e cu totul altul...
Eugen de Savoia
http://groups.yahoo.com/group/regionalizare/

Avem deja peste 70 membri activi , la acest grup de discutii! smile.gif
Eugen de Savoia
In Europa functioneaza multe modele de autonomie

Marea Adunare Secuiasca este o manifestare pasnica, apolitica, iar proclamatia care va fi citita in 15 martie, la Odorheiu Secuiesc, nu este un document anticonstitutional, "Noi dorim sa obtinem autonomia teritoriala a Tinutului Secuiesc in interiorul statului, integritatea teritoriala a Romaniei nu este pusa in pericol. In Europa, functioneaza multe modele de autonomie teritoriala", a subliniat Csaba Ferencz.
Traiasca Romania Regionalizata! In loc de 41 de judete, vom avea regiuni compuse din comasarea a 3-4 judete actuale, fie pe modelul actualelor Regiuni de dezvoltare, fie pe unul mai apropiat de Regiunile Istorice.
http://groups.yahoo.com/group/regionalizare/

nefertiti-old
acuma, sincer, s-a facut vreun proiect serios privind autonomia financiara pe regiuni? eu sunt curioasa care ar fi regiunea cu cel mai mare potential de autofinantare. pentru ca indicatorii economici s-au schimbat mult in ultimii ani... nu mai sunt nici pe departe cei pe care i-am invatat candva in scoala. chiar sunt curioasa cat sunt de actualizate manualele, din acest punct de vedere. ma gandesc la geografia economica, de exemplu.
alysoft2003
QUOTE (Eugen de Savoia @ 11 Mar 2006, 10:01 AM)
In Europa functioneaza multe modele de autonomie

, nu este un document anticonstitutional, "Noi dorim sa obtinem autonomia teritoriala a Tinutului Secuiesc in interiorul statului, integritatea teritoriala a Romaniei nu este pusa in pericol. In Europa, functioneaza multe modele de autonomie teritoriala", a subliniat Csaba Ferencz.

Neaparat tre sa facem si noi ceea ce se face in Europa. Suntem mai ceva ca maimutele. Hai sa liberalizam si noi marijuana, ca doar in unele tari din Europa este legalizata. Sau hai sa devenim si noi pedofili, pt ca prin Europa se practica.
E adevarat, prin europa exista autonomia regionala, dar regiunea continuua sa fie supusa statului si implicit regulilor si legilor acestuia.Pe de alta parte hai sa ne uitam si la ce se intampla in Irlanda, sau prin Spania unde gruparea separatista Basca doreste autonomia. De fapt, hai domnule sa desfiintam Romania, ca si asa nu mai trebuie nimanui si sa facem regiuni autonome pe criterii etnice : regiunea magiara, sasa, lipoveana, sarba, rroma.
De unde draq a mai iesit si moda asta???
alysoft2003
Sunt curios ce s-ar intampla daca ar incepe si comunitatile de romani de prin lumea intreaga sa ceara autonomie regionala in tarile in care se afla.Ma pufneste deja rasul.I-ar trimite acasa cu un shut in fund.
Han Solo
Posibil sa ma bag si eu ca musca in lapte, caz in care imi cer scuze. Acum , venind la subiect, eu nu inteleg care este avantajul maghiarilor din Romania prin adoptarea acestei "autonomii teritoriale"si in ce ar consta ea mai precis.
alintw
QUOTE (Han Solo @ 12 Mar 2006, 12:29 AM)
Posibil sa ma bag si eu ca musca in lapte, caz in care imi cer scuze. Acum , venind la subiect, eu nu inteleg care este avantajul maghiarilor din Romania prin adoptarea acestei "autonomii teritoriale"si in ce ar consta ea mai precis.

Se plang de faptul ca daca erau un teritoriu independent de Romania, erau demult in UIE biggrin.gif. Cu alte cuvinte Bucurestiul ii trage in jos.
Se pare ca politica face mult rau. Au cateva grupuri care s-au organizat in acest scop iar tochiesh (de-i zice lumea pastor) e cam in capul listei cu instigatori (cantai-as ozosep la morga)
ZAMOLXE
In 16.03., la stirile diminetii pe Radio Romania, s-a difuzat stirea cum ca Marko Belo a spus ca functionarii romani din zonele cu locuitori unguri majoritari, ar trebui sa invete ... maghiara, pe motiv ca acestia sunt platiti din impozitele locale, ale populatiei maghiare! I-auzi, dom'le pretentie! No, daca-i asa, am si eu o pretentie: dumnealui, facand parte din guvernul Romaniei si fiind platit din impozitele luate de la populatia MAJORITARA romana, as vrea sa ... invete si sa pronunte CORECT limba romana!" Stiti, a mai venit unul, pre nume Attila si a "cerut" cam acelasi lucru. E demult oale si surcele.... noi tot aici suntem! thumb_yello.gif
mutulica
politicienii astia asa se dau dupa cum bate vintul...
domnul bella era stressy ca ii ia traienel voturile de la unguri, si a dat-o in declaratii pro..
alysoft2003
QUOTE (ZAMOLXE @ 17 Mar 2006, 08:23 PM)
In 16.03., la stirile diminetii pe Radio Romania, s-a difuzat stirea cum ca Marko Belo a spus ca functionarii romani din zonele cu locuitori unguri majoritari, ar trebui sa invete ... maghiara, pe motiv ca acestia sunt platiti din impozitele locale, ale populatiei maghiare! I-auzi, dom'le pretentie! No, daca-i asa, am si eu o pretentie: dumnealui, facand parte din guvernul Romaniei si fiind platit din impozitele luate de la populatia MAJORITARA romana, as vrea sa ... invete si sa pronunte CORECT limba romana!" Stiti, a mai venit unul, pre nume Attila si a "cerut" cam acelasi lucru. E demult oale si surcele.... noi tot aici suntem! thumb_yello.gif

O mare greseala a fost permiterea infiintarii partidelor pe criterii etnice. Suntem in Romania, ar trebui sa zice mersi ca le permitem sa isi face universitati in limba materna, tablite biligve cu numele localitatilor, etc. Cumva in zonele acelea functionarii sunt platiti in forintz sau in lei?
Uite cum de fapt declaratiile unui tampit, cretin, idiot starnesc impulsuri xenofobe. Si apoi se mai intreaba de ce au "x" si "y" probleme de integrare.
nefertiti-old
QUOTE (alysoft2003 @ 19 Mar 2006, 03:37 AM)

O mare greseala a fost permiterea infiintarii partidelor pe criterii etnice.

pai romania mare si fostul PUNR ce sunt?
MIA
QUOTE (nefertiti @ 19 Mar 2006, 08:17 AM)
QUOTE (alysoft2003 @ 19 Mar 2006, 03:37 AM)

O mare greseala a fost permiterea infiintarii partidelor pe criterii etnice.

pai romania mare si fostul PUNR ce sunt?

PRM-ul nu are doar un substrat etnic ca partid. Despre PUNR īnsă se poate spune asta ... unsure.gif
ZAMOLXE
As vrea sa stiu daca mai exista o tara, mai ales in Europa Vestica, care a permis infiintarea unor partide pe criterii etnice?
MIA
Şi bascii parcă au aşa ceva. rolleyes.gif
Eugen de Savoia
Presa regionala » Cluj



Liberalul Uioreanu lanseaza un proiect de regionalizare


Horea Uioreanu



Uioreanu a declarat, pentru ZIUA de Cluj, ca initiativa de impartire pe regiuni a Romaniei nu ar atrage dupa sine modificarea Constitutiei actuale. „In Constitutie nu apare termenul de regiune ca organizare administrativ-teritoriala a tarii. Exista structura organizatorica administrativ-teritoriala de judet.

Am putea, in prima faza, sa mentinem denumirea de judet si pentru regiunile care s-ar forma prin comasarea judetelor, adica sa fie un judet mai mare, format din actualele judete cuprinse in regiunile de dezvoltare”, ne-a precizat liberalul clujean.

Printre ratiunile care stau la baza proiectului liberal de regionalizare a tarii, Uioreanu a remarcat reducerea birocratiei si posibilitatea de a atrage mult mai bine investitiile.

“S-ar desfiinta consiliile judetene, ajungandu-se doar la unul singur pe regiune. In privinta investitionala, vedeti ca orice investitie de amploare este trans-judeteana. Luand in considerare doar zona Padis, acolo sunt trei judete interesate - noi, Bihorul si Alba. Linia ferata electrificata dintre Cluj si Oradea este un alt exemplu. Sa nu mai vorbim de Autostrada Transilvania.

Daca s-ar fi mers pe ideea atragerii de fonduri, si nu pe cea a finantarii de la bugetul central, regiunile erau indispensabile in atragerea acestora”, a exemplificat Uioreanu. Deputatul clujean considera ca regiunile - chiar daca se vor numi tot judete, unele mult mai mari - vor fi benefice dupa aderare, cand se va ajunge sa se lucreze pe proiecte interregionale.

In proiectul liberal, granitele viitoarelor judete mari vor coincide cu cele ale actualelor regiuni de dezvoltare. Regiunea de dezvoltare Nord-Vest, din care face parte judetul Cluj, mai are in componenta judetele Maramures, Satu Mare, Salaj, Bistrita Nasaud si Bihor.

“Denumirile viitoarelor judete - regiuni nu este importanta acum, insa ne vom gandi la ele pana cand vom depune proiectul”, a conchis Uioreanu.

Ziua de Cluj, Titus Craciun, 03 iun 2006
nefertiti-old
Iar incepi?
mutulica
cu sau fara accente nationaliste, autonomia locala incepe sa dea batai de cap din ce in ce mai mari
hotariri locale, nepublicate pe nicaieri, de care de multe ori au habar doar citiva din cosniliul ce le-a votat, induc amenzi destul de mari ghinionistilor care au avut tupeul sa calce pe teritoriul "autonom local"

in unele cazuri aceste hotariri (de mutle ori cu caracter protectionist pentru unele firme din zona) intrec orice limita a bunului simt.

pina la urma care ar fi rostul autonomiei locale?
Nefertiti
Sīnt obligaţi să publice hotărīrile de larg interes īntr-un ziar. Cel puţin aşa era īntr-o vreme şi nu cred să se fi schimbat ceva.

Rostul autonomiei locale? Cică banii nu ar mai migra la bugetul central şi ar rămīne unde sīnt, adică zona s-ar dezvolta mai bine şi mai repede.
mutulica
mda...
adica eu daca imi pierd buletinul (o chestie de interes minor pentru comunitate) tre sa dau anunt in buletinul oficial, iar ei daca dau o hotarire "interesanta" pot sa o publice pe unde vrea muschii lor...
Nefertiti
Exact. Pe unde vrea muşchii lor şi afacerile lor cu patronii de presă locală, pentru că publicarea aia nu se face gratis, ci e plătită din bani publici. Şi cel mai adesea se face nu īn ziarul cu cel mai mare tiraj (cum e normal), ci īn cel cu al cărui patron are legături primarul, de exemplu.
Totuşi, de cīnd sīnt īn TM, nu am văzut publicată vreo hotărīre de consiliu īn vreun ziar. Poate doar īn fiţuica primăriei, aia pe care o primeşti gratis īn poştă.
mutulica
pai daca o publica in fituica aia ce se distribuie gratuit e ok, pentru cetatenii orasului...
dar ce te faci cu cei care vin din afara, vor sa parcheze si habar nu au de sistemul de telpark... si se trezesc cu amenda pe geam...
si apoi... nici nu ai de unde sa cumperi parascovenia de parcare...

normal ar fi sa fie o tabla mare la intrarea in oras, si acolo sa fie publicate toate constrangerile si deraierile de la intelegerile generale, plus vreo doua- trei chioscuri de unde sa poti sa cumperi tichete de parcare, sau de acces, sau mai stie naiba ce taxe trebe platite
MIA
QUOTE (Adina @ 27 Dec 2006, 10:11 AM)
Rostul autonomiei locale? Cică banii nu ar mai migra la bugetul central şi ar rămīne unde sīnt, adică zona s-ar dezvolta mai bine şi mai repede.

Mama ... la ce aberatii ajung unele idei/principii - precum asta cu autonomia locala - intr-un sistem de ansamblu profund viciat si plin de lichele puse pe capatuiala cu orice pret. mad.gif

La ora actuala principalul rezultat al mult-trimbitatei "autonomii locale" este ca functiile din Consiliile Judetene au ajuns mai-mai ca ceva de alea de parlamentari dintr-un judet ... se invirt tata niste bani acolo ... si se fac niste afaceri si se trag tunuri ... devil.gif ... uite asa s-au regionalizat furtisagurile mari !! tongue.gif
Si aici mai e un schepsis ... ca in comparatie cu presa centrala aia locala e muuult mai usor de ... "imbunat" ... rolleyes.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.