Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Eventualele Rezultate Ale Declinului Spiritual
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
Pagini: 1, 2
Forta-MTI
GIPSYHART

Hai ca am auzit-o si pe asta... o bucata de cozonac zilnica sa fie valoare spirituala.... satisfacerea unor nevoi primare nu duce nicidecum la spiritualitate. Conform piramidei lui Maslow care delimiteaza clar nevoile umane ,trebuintele primare se afla la baza piramidei si se refera strict la securitate si la nevoi biologice... astfel o bucata de cozonac care iti astampara doar foamea nu are cum sa aiba legatura cu spiritul.....

Materialismul si instinctele nu pot fi spirituale... daca ceea ce spui tu e adevarat, atunci inseamna ca si animalele sunt spirituale, nu?
gypsyhart
@Forta-MTI
Pai conform definitiei pe care am dat'o depinde cine mananca bucata aceea de cozonac. Depinde cine bea apa, depinde cine merge la WC samd....Isus a spus apostolilor la un moment dat "mancati din painea asta ca este trupul meu....".
CAt despre animale....nu am auzit de vreunul care sa se declare Dzeu....smile.gif sau paote cine stie, nu cunosc eu limba....

saldora
rolleyes.gif Si cel de deasupra este dedesubtul cuiva.
Forta-MTI
GIPSYHART
Si ai auzit de materialisti instinctuali care sa se declare Dumnezeu? Vorbesc de oameni intregi la minte, desigur.....
gypsyhart
@Forta-MTI
Nu stiu exact ce intelegi tu prin "materialisti instinctuali"...Deci nu pot sa iti raspund la intrebare.
POt sa spun ca am auzit mistici care spuneau ca nu este important ceea ce faci ci cum faci. Si am auzit si oameni (printre care te numeri si tu) care spun ca nu te poti considera spiritual daca nu faci decat sa mananci, sa bei si sa dormi....
Achernar
'Eventualele rezultate ale declinului spiritual'. Interesant subiect. S-ar putea discuta mult pe aceasta tema, mai ales ca exista foarte putini oameni care sa conteste existenta acestui declin. Din pacate insa exista tendinta de a discuta pe aceasta tema fara a se tine seama de realitatea concreta. Aproximativ 50 % dintre oameni au un IQ sub media de 100, aproximativ 25 % sunt depresivi, aproximativ 25 % sunt afectati de diverse tipuri grave de nevroze si fobii, aprox 10 % au probleme serioase de memorie. Problema este ca marea majoritate a acestor oameni sunt printre cei mai fideli 'clienti' ai mass media. Mai mult, sunt si printre cei mai manevrabili. Multi isi compenseaza 'lipsurile' prin sexualitate si 'consumism'. Iar daca accesul la acesta le este restrictionat reactioneaza in consecinta : devin agresivi, uneori chiar realmente violenti. Teoria conform careia acestia vor renunta la triada 'mancare - bautura - sex' daca sunt educati in consecinta e o naivitate. Nu au cu ce sa le inlocuiasca. Cultura nu poate fi 'absorbita' de oricine, fie si numai pentru motivul ca nu toti oamenii au capacitatea de a intelege notiunile abstracte. Si in mod sigur cineva care nu are acesta capacitate nu va da nici doi bani pe cei care o au. Ar insemna sa-si recunosca propria inferioritate. Bine, unii vor spune : ok, daca sunt inferiori, atunci s-o recunoasca si sa ne lase pe noi astia, superiorii, sa-i conducem. O astfel de atitudine e ... infantila, fie si pentru simplul motiv ca practic nici un om nu este in totalitate inferior altuia. Daca A este mai inteligent, mai cultivat, mai rafinat decat B, asta nu inseamna ca nu exista nici un domeniu unde A ii este inferior lui B. Iar daca B va realiza acest lucru, atunci va avea pretentia ca si A sa ii recunoasca superioritatea in acel domeniu, ceea ce de obicei nu se intampla.
FBOJI
Spiritualitate (si nu cultura) este CEVA care tine de credinta in Dumnezeu, pe care multi nu o mai au. Poti fi cat de obosit, de tracasat, daca in adancul sufletului porti credinta, ai un mare avantaj. Si nici nu trebuie sa citesti prea multe, este suficient sa ai o carte de capatai.
Generatia mea a fost indoctrinata cu materialismul dialectic, a luat lectii de ateism stiintific. Iar biserica ortodoxa ( in care romanii au maare incredere) nu a facut mare lucru pentru a salva spiritualitatea credinciosilor. Din traditie am respectat anumite valori morale. Si ce o sa ne facem cand traditia nu o sa mai fie de-ajuns?
In alta ordine de idei (si cam off-topic), romanii nu vor iesi din marasmul in care se zbat decat atunci cand vor fi OBLIGATI (de un lider autohton adevarat sau de o alta comunitate aliata) sa construiasca si sa-si respecte cu adevarat planurile de viitor.
Achernar
QUOTE
romanii nu vor iesi din marasmul in care se zbat decat atunci cand vor fi OBLIGATI (de un lider autohton adevarat sau de o alta comunitate aliata) sa construiasca si sa-si respecte cu adevarat planurile de viitor.


Cu tot respectul, nu credeti ca ar trebui sa renuntam la mentalitatea conform careia schimbarile in societate nu pot fi realizate decat daca sunt impuse 'de sus' ?
FBOJI
Bun, nu de sus, dar de undeva ( si de cineva) trebuie sa le fie impuse.
abis
Am intrebat mai demult la ce raportam "declinul spiritual", si n-am primit raspuns (nu, Forta-MTI, nu mi-ai raspuns la intrebare, ai raspuns pe langa intrebare). Mai exact, care este "perioada de aur" la care ne raportam, fata de care suntem in declin?
Vad ca deocamdata mai sunt discutii cu privire la intelesul termenului "spiritual"... Si mai vad ca unii apreciaza (gresit, dupa parerea mea) ca "spiritual" nu inseamna "cultural", ci "religios". Asadar, de ce nu vorbim despre declinul religiozitatii, ci de declinul spiritual?
milimetru
Dar, după părerea ta, "cultural"="spiritual"?
Forta-MTI
ABIS
Declinul spiritual il putem raporta obiectiv, pur si simplu la timpul tot mai mic acordat cultivarii adevarate.....
Eu consider ca spiritual poate insemna atat religios cat si cultural... nu trebuie sa batem in cuie sensurile, atata timp cat cuvantul poate sa acopere o arie mai mare de intelesuri. Oricum, in discutia initiata aici, am vorbit, fara dubiu, de un declin cultural....

GIPSYHART
Nu stiu exact ce intelegi tu prin "materialisti instinctuali"...Deci nu pot sa iti raspund la intrebare.

------Oameni superficiali in esenta lor, oameni ce promoveaza cu buna stiinta prostul gust, pt care viata materiala inseamna unicul scop al desavarsirii in viata, pt care orice scop material poate sa calce orice in picioare, care judeca adesea numai dupa aparente, snobi, ingamfati etc.

POt sa spun ca am auzit mistici care spuneau ca nu este important ceea ce faci ci cum faci. Si am auzit si oameni (printre care te numeri si tu) care spun ca nu te poti considera spiritual daca nu faci decat sa mananci, sa bei si sa dormi....

-----Si tu in care categorie esti?

ACHERNAR

Desigur ca nu toti oamenii pot atinge acelasi nivel de cultura, de educatie, insa trebuie sa existe un minim al decentei, care, in ziua de azi, a coborat foarte mult, din pacate....
milimetru
Oricum, in discutia initiata aici, am vorbit, fara dubiu, de un declin cultural....

@FORTA-MTI

Dar ce faci man, o īntorci ca la Ploieşti? Reciteşte-ţi primul tău post, te rog şi hotărăşte-te!

ps. spiritualitatea poate proveni şi din ştiinţă, nu numai din religie şi cultură..
gypsyhart
@Forta-MTI
O vorba inteleapta spune ca nu poate porunci cel caruia nu i s'a poruncit niciodata. Asa si cu snobii si oamenii superficiali...Asa se nasc oamenii autentici, din minciuna si noroi....Probabil ca stii povestea lui Gautama Buddha care pana la 29 de ani a trait in lux si pentru placerile lumesti....

Eu sunt in categoria cautatorilor. Si in chestiunea de care vorbeam sunt de partea misticilor....
abis
QUOTE (Forta-MTI @ 3 Jun 2004, 08:26 PM)
Declinul spiritual il putem raporta obiectiv, pur si simplu la timpul tot mai mic acordat cultivarii adevarate

Bine, dar tot nu mi-ai spus care este originea sistemului de referinta. Cu care perioada istorica facem comparatia, pentru a contabiliza declinul? Cu antichitatea, cu evul mediu, cu renasterea, sau cu timpuri mai recente (stiu eu, perioada interbelica sau anii '60)?
Pentru ca, raportand la oricare dintre perioadele enumerate de mine, nu prea vad in ce consta declinul despre care vorbesti...
FBOJI
Hai sa amintim aici de spirala dezvoltarii ( materialist dialectice, eventual). Declinul nu exista ci numai dezvoltarea (pana la saltul calitativ yikes.gif ).
Cultura fiind CEEA CE AU CREAT oamenii (dpdv material si spiritual) n-as sti sa definesc declinul culturii. Am fi niste mici Einstein daca am cuprinde esenta in cateva randuri de forum.
Iar stiinta ( definitie aproximativa) este suma cunostiintelor omului despre natura ( in cele mai diverse manifestari ale ei)+ tehnicile de cercetare. Nu reusesc sa vad partea spirituala aici.
Forta-MTI
CAA
Dar ce faci man, o īntorci ca la Ploieşti? Reciteşte-ţi primul tău post, te rog şi hotărăşte-te!

ps. spiritualitatea poate proveni şi din ştiinţă, nu numai din religie şi cultură..

----Nu intorc nimic, "man"! Declin spiritual am spus ce arii de intelegere poate sa acopere...
Da-mi exemple la spiritualitate provenita din stiinta, ca sa inteleg la ce te referi.

GIPSYHART

O vorba inteleapta spune ca nu poate porunci cel caruia nu i s'a poruncit niciodata. Asa si cu snobii si oamenii superficiali...Asa se nasc oamenii autentici, din minciuna si noroi....

----Asta, daca exista vreun Arghezi care, din bube, mucegaiuri si noroi sa nasca judecati si preturi noi....
Oamenii autentici pot sa se se formeze si intr-un climat sanatos, nu trebuie sa mentinem o stare de decadere incapatanata...

Eu sunt in categoria cautatorilor. Si in chestiunea de care vorbeam sunt de partea misticilor.... POt sa spun ca am auzit mistici care spuneau ca nu este important ceea ce faci ci cum faci

-----Adica si o prostituata poate fi "spirituala" in ceea ce face, daca e experta in "meseria" ei?

ABIS

Bine, dar tot nu mi-ai spus care este originea sistemului de referinta. Cu care perioada istorica facem comparatia, pentru a contabiliza declinul? Cu antichitatea, cu evul mediu, cu renasterea, sau cu timpuri mai recente (stiu eu, perioada interbelica sau anii '60)?

-----Raportul e facut ca o analiza obiectiva a starii de azi, fara trimiteri in trecut neaparat, cand si-asa am spus deja, ca nu putem sa facem o comparatie adevarata... poate doar cu perioada de aur a Romaniei, anii 30... anii exploziei culturale...

Pentru ca, raportand la oricare dintre perioadele enumerate de mine, nu prea vad in ce consta declinul despre care vorbesti...

----Deci, tu esti multumit de statutul pe care il are azi cultura in societatea romaneasca?
gypsyhart
@Forta-MTI
Daca pe acea prostituata sexul pe bani o ajuta sa isi creeze si mentina armonia interioara, da, putem spune ca face ceva spiritual.
Achernar
QUOTE
----Deci, tu esti multumit de statutul pe care il are azi cultura in societatea romaneasca?


Care e statutul pe care ar trebui sa-l aiba cultura in societatea romaneasca de azi ?
abis
QUOTE (Forta-MTI @ 4 Jun 2004, 07:28 PM)
Deci, tu esti multumit de statutul pe care il are azi cultura in societatea romaneasca?

Evident, nu. Insa de aici pana la "declin" este cale lunga. Pentru ca "declin" inseamna ca de la o stare initiala A s-a ajuns la o stare ulterioara B, iar aceasta stare B este inferioara starii A. Daca A=B avem stagnare, daca A<B avem progres, daca A>B avem declin.
De aceea te intreb ce iei ca sistem de referinta, care este acea stare A. Anii '30?

Si inca ceva: "declin spiritual"="declin cultural"? Deci spiritualitate=cultura?
Forta-MTI
GIPSYHART
Daca pe acea prostituata sexul pe bani o ajuta sa isi creeze si mentina armonia interioara, da, putem spune ca face ceva spiritual.

------Pemite-mi sa te dezaprob.... a fi uman, implicit spiritual presupune niste coordonate destul de clare... vanzarea trupului pentru placeri carnale si vulgare nu cred ca se include in aceste coordonate, indiferent daca prostituatei ii produce placere sau nu... daca am gandi ca tine, am ajunge la anarhie in curand, chiar si dependentii de droguri ar cere legalizarea halucinogenelor in scopul "implinirii spirituale".


ABIS

Evident, nu. Insa de aici pana la "declin" este cale lunga. Pentru ca "declin" inseamna ca de la o stare initiala A s-a ajuns la o stare ulterioara B, iar aceasta stare B este inferioara starii A. Daca A=B avem stagnare, daca A<B avem progres, daca A>B avem declin.

-----Si A<B.... acum imi vei cere clar sa stabilim care a fost starea initiala... in anii 30 era mai bine ;inainte de 1989 era ceva mai bine dpdv cultural... si nu vorbesc evident, despre proletcultism.... Si in anii 30 era mai bine.

Si inca ceva: "declin spiritual"="declin cultural"? Deci spiritualitate=cultura?

-----Se poate privi ca o sinonimie partiala...

ARCHERNAR
Care e statutul pe care ar trebui sa-l aiba cultura in societatea romaneasca de azi ?

-----Statutul de generator al societatii civilizate si nu de farama marginalizata.
milimetru
Părerea mea este:

1. spiritualitatea provine DIRECT din ştiinţă, care se adresează īn mod explicit minţii. Omul de ştiinţă (sau care are ştiinţă de ceva) este informat, are capacitate de sinteză, de analiză, discernămīnt, raţionament şi altele. Un om de ştiinţă poate să fie spiritual fără a avea o cultură deosebită şi/sau fără a fi religios.
2. Cultura şi religia se adresează INDIRECT minţii. Ele se adresează direct sufletului. De acolo ele dau rezultate şi la minte. Nu urmărim īn primul rīnd să avem o minte "brici" prin cultură sau religie.

Pe parcursul timpului noţiunea de "spiritualitate" a căpătat conotaţii care lasă loc de interpretări, dar la origine ea nu īnseamnă "suflet".

Altminteri, sigur, se poate discuta despre orice...

gypsyhart
@Forta-MTI
Esti liber sa crezi ce vrei.
Oricum eu nu am vorbit de placere...am zis "armonie interioara". Asta inseamna sa te simti bine cu tine insuti si in timp ce faci ceva anume (sex, sport, mancare etc) si dupa ce il faci. Daca oamenii ar respecta regula asta simpla ar fi mult mai spirituali si in sensul in care il consideri tu....
Cat despre anarhia de care spui....ti se pare ca lumea in care traim acum este una in care domneste ordinea si pacea?

abis
QUOTE (Forta-MTI @ 7 Jun 2004, 07:44 PM)
in anii 30 era mai bine ;inainte de 1989 era ceva mai bine dpdv cultural... si nu vorbesc evident, despre proletcultism.... Si in anii 30 era mai bine.

In cazul asta nu putem vorbi despre un declin permanent. Exista perioade de crestere si perioade de scadere. Ca un fel de sinusoida...
Forta-MTI
ABIS
In cazul asta nu putem vorbi despre un declin permanent. Exista perioade de crestere si perioade de scadere. Ca un fel de sinusoida...

---Aha... si crezi asadar ca problema se va rezolva de la sine? Dar daca nu e o sinusoida ci o ramura a unei functii ce tinde spre minus infinit? Are rost sa ne asumam riscuri si sa lasam timpul sa le vindece sau mai bine ne implicam, in incercarea de a lua o atitudine impotriva starii de decadere?

GIPSYHART
Esti liber sa crezi ce vrei.
Oricum eu nu am vorbit de placere...am zis "armonie interioara". Asta inseamna sa te simti bine cu tine insuti si in timp ce faci ceva anume (sex, sport, mancare etc) si dupa ce il faci. Daca oamenii ar respecta regula asta simpla ar fi mult mai spirituali si in sensul in care il consideri tu....

----Tu ai spus ca mentinerea armoniei interioare=spiritualitate... eu cu asta nu sunt de acord. Tru crezi ca daca drogatii isi obtin aparenta armonie interioara prin droguri, atunci trebuie sa legiferam consumul de stupefiante, pt ca si ei sa poata atinge nivelul dorit de "spiritualitate"?

Cat despre anarhia de care spui....ti se pare ca lumea in care traim acum este una in care domneste ordinea si pacea?

-----Aparent, poate.... altfel se trag multe sfori si teoriile conspirationise sunt nenumarate... Dar chiar daca miezul nu e tocmai curat, poate exact aceste aparente ne fac sa ne simtim in siguranta...
gypsyhart
Forta-MTI
Fii mai atent te rog la ce spun. Am spus ca "armonia spirituala" s'ar traduce in mod practic printr'o stare de bine in timpul dar si dupa "practicarea" unei activitati anume. Din cate cunosc eu, cei care se drogheaza (fie cu droguri tari gen cocaina fie cu droguri usoare gen tutun) se simt relaxati numai in timpul "prizarii". In rest numai de armonie interioara nu putem vorbi.....Si acum sa fim seriosi si sinceri: cum te poti simti bine cu tine insuti daca stii ca ai nevoie de o anumita doza de "ceva" (ce inseamna acest ceva depinde de fiecare individ) pentru a'ti crea/ mentine aceasta stare?

NU am inteles raspunsul tau vizavi de intrebarea cu anarhia.
Din punctul meu de vedere in lumea de azi anarhia si dezordinea e mult mai prezenta decat ordinea si pacea. Insa nu consider ca "libertatea" e de vina ci mai degraba lipsa ei...
abis
QUOTE (Forta-MTI @ 8 Jun 2004, 07:24 PM)
Are rost sa ne asumam riscuri si sa lasam timpul sa le vindece sau mai bine ne implicam, in incercarea de a lua o atitudine impotriva starii de decadere?

Nu poti lua atitudine asa, la modul general, impotriva "declinului spiritual". Poti lua atitudine punctual impotriva emisiunii Ciao Darwin, sau pentru ore mai multe de literatura in scoli... Mai bine explica tu ce intelegi prin a lua atitudine.
Forta-MTI
GIPSYHART
Fii mai atent te rog la ce spun. Am spus ca "armonia spirituala" s'ar traduce in mod practic printr'o stare de bine in timpul dar si dupa "practicarea" unei activitati anume. Din cate cunosc eu, cei care se drogheaza (fie cu droguri tari gen cocaina fie cu droguri usoare gen tutun) se simt relaxati numai in timpul "prizarii". In rest numai de armonie interioara nu putem vorbi.....Si acum sa fim seriosi si sinceri: cum te poti simti bine cu tine insuti daca stii ca ai nevoie de o anumita doza de "ceva" (ce inseamna acest ceva depinde de fiecare individ) pentru a'ti crea/ mentine aceasta stare?

-----Dar daca cei drogati vad in droguri unica implinire din viata lor, o stare de bine care, chiar daca e temporara reprezinta momentele de atingere a unei armonii interioare, asta inseamna ca e normal sa legiferam stupefiantele?

NU am inteles raspunsul tau vizavi de intrebarea cu anarhia.
Din punctul meu de vedere in lumea de azi anarhia si dezordinea e mult mai prezenta decat ordinea si pacea. Insa nu consider ca "libertatea" e de vina ci mai degraba lipsa ei...

----Lipsa de libertate? Da de unde... prea multa emancipare, prea multe teorii... lipsa de libertate datorata politicilor imperialiste ale tarilor dezvoltate in tarile inapoiate, aia exista... impiedica progresul intentionat. Insa, altfel libertate e destula.. problema e ca , in tarile in curs de dezvoltare libertatea se acorda mult prea prost gandit, chiar fara control...

ABIS


Nu poti lua atitudine asa, la modul general, impotriva "declinului spiritual". Poti lua atitudine punctual impotriva emisiunii Ciao Darwin, sau pentru ore mai multe de literatura in scoli... Mai bine explica tu ce intelegi prin a lua atitudine.

-----Luarea de atitudine la care ma gandesc nu inseamna masuri fugare, temporare si superficiale impotriva unor emisiuni comerciale, ci un plan elaborat de control asupra mass mediei (fara cenzura pe criterii politice, evident).
gypsyhart
@Forta-MTI
Nevoia de a consuma un drog trebuie inteleasa nu reprimata.
Pentru cei care consuma deja, oprobriul public nu este decat o povara in plus nu un ajutor. Iar pentru cei care nu consuma este ca o invitatie...
Eu consider ca nu rezolvi mai nimic doar printr'un act legislativ. Sunt droguri legale si droguri ilegale... cei care nu isi permit sa riste sau din stiu eu ce alte motive, le prefera pe cele legale...Unii mor mai repede altii mai incet...
Daca trebuie sa incurajam ceva la nivel social acesta este responsabilitatea fiecarui individ pentru alegerile pe care le face. Si nu vad cum incurajeaza responsabilitatea niste masuri restrictioniste, asa cum sugerezi tu. Mai degraba incurajeaza obedienta. Precum in armata de exemplu....

Obiectia fundamentala pe care o am fata de pozitia pe care o ai tu este aceasta: "Binele" nu rasare prin suprimarea raului, ci prin transformarea acestuia. Ceea ce in stiintele oculte se numeste "alchimie".
Terminat
Forta-MTI
GISPYHART
Nevoia de a consuma un drog trebuie inteleasa nu reprimata.

-----Intelegere nu inseamna toleranta indiferenta....

Pentru cei care consuma deja, oprobriul public nu este decat o povara in plus nu un ajutor. Iar pentru cei care nu consuma este ca o invitatie...
Eu consider ca nu rezolvi mai nimic doar printr'un act legislativ. Sunt droguri legale si droguri ilegale... cei care nu isi permit sa riste sau din stiu eu ce alte motive, le prefera pe cele legale...Unii mor mai repede altii mai incet...

-----Asemenea mentalitate suficienta contribuie doar la crearea de haos... deciziile referitoare la modul in care traim sunt personale, desigur, insa asta nu inseamna ca trebuie sa incurajam modele de viata decadente sau instinctuale...

Daca trebuie sa incurajam ceva la nivel social acesta este responsabilitatea fiecarui individ pentru alegerile pe care le face. Si nu vad cum incurajeaza responsabilitatea niste masuri restrictioniste, asa cum sugerezi tu. Mai degraba incurajeaza obedienta. Precum in armata de exemplu....

------Pentru a dezvolta responsabilitate in aceasta situatie este nevoie si de masuri restrictive. Un echilibru intre o campanie de a incuraja responsabilitatea individuala dar si o campanie legislativa aplicata impotriva traficului de stupefiante mi se pare o solutie optima.

Obiectia fundamentala pe care o am fata de pozitia pe care o ai tu este aceasta: "Binele" nu rasare prin suprimarea raului, ci prin transformarea acestuia. Ceea ce in stiintele oculte se numeste "alchimie".
Terminat

-------Dar daca aplicam si suprimarea si transformarea cu masura?
gypsyhart
@Forta-MTI
Nu mai am ce sa adaug. Esentialul l'am spus.
contraste
Ar trebuie CONSUMATORII sa inteleaga...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.