Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Comunicarea
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
Pagini: 1, 2
framboise
Eu v-as intreba altceva.
Daca aveti ceva important de comunicat, ce prefetati, o discutie fatza in fatza sau o conversatie la telefon? Cu alte cuvinte, distanta, telefonul, va confera un fel de adapost, un fel de siguranta?...
Diana-Maria
Depinde de cit e fiecare de nesigur(a)... tongue.gif
milimetru
QUOTE (framboise @ 6 Feb 2005, 01:46 AM)
E vorba despre acea comunicare in care cuvintele sunt inutile...Privirile sunt mult mai graitoare decat mii de cuvinte...

Foarte bine zis! Şi mai este şi comunicarea prin gesturi, prin atitudine. Deseori chiar am impresia că adevărata comunicare este aceea fără cuvinte...

Depinde cu cine vorbesc la telefon. Dacă e şefu' e OK, bine că s-a inventat telefonul! tongue.gif Dacă e cineva drag apare o uşoară senzaţie de frustrare...

ps. dacă un gunoier îmi cere sfatul şi pot să-l dau de ce nu? are importanţă că-i gunoier sau doctor?...
Dark Angel
Daca am ceva de comunicat prefer discutia face to face, este mult mai dinamica si mai relevanta, plus ca rectiile celuilalt iti spun exact cam cum stau lucrurile, daca a inteles, daca e sau nu de acord cu ce spui, etc.
cipdecip
Se poate comunica si prin gesturi , prin priviri , prin atingeri ...
cu persoanele dragi.
Gresesc?

Oiski-Poiski
Parerea mea este ca e mai importanta comunicarea prin gesturi, mimica decat comunicarea verbala.
Mai importanta in sensul ca poti citi mai bine ce vrea sa zica persoana respectiva .
De exemplu despre mine zice sotul meu ca privirea mea spune mai multe decat daca as scrie un roman intreg despre situatia in cauza .

Yvonne
Prefer discutia directa, fata in fata, cat mai scurta si concisa daca e vorba de serviciu, din pacate sint genul "prescurtat". Telefonul il folosesc doar cand nu am alternativa.
cipdecip
Eu urasc sa discut ceva important prin telefon. Mi se pare un mod artificial de discutie.

contraste
QUOTE
Parerea mea este ca e mai importanta comunicarea prin gesturi, mimica decat comunicarea verbala.


Este comunicarea nonverbala.
iniya
si eu prefer pe cea directa..si asta pt ca..neconstient biggrin.gif ..omul isi arata ceea ce nu-si doreste uneori..este sincer...si foarte greu de mascat..teatrrul are slabe sanse..si..aceasta comunicare este una adevarata si nu urmata de un sablon..de la care cea nonverbala poate iesi negresit...cea prin alte mijloace(scrisoare..telef...etc)..mai putin..chiar deloc... unsure.gif

intre niste amorezi..nici nu se mai pune problema..este wub.gif


biggrin.gif
mutulica
aveti grija, vorbitul este doar o parte infima din comunicare, poate sub 20%...
comunicati, chiar fara sa vreti, si de multe ori prin ceea ce sunteti comunicati mesaje opuse celor verbale

modul in care tratati pe cei din jur (mai ales pe parteneri) si felul in care le aratati ceea ce doriti sau ceea ce va irita, conteaza de multe ori mai mult decit cuvintele politicoase cu care incercati sa ascundeti cite una alta

ca sa ai succes, trebuie sa comunici verbal acelasi mesaj ca si comunicatul non-verbal pe care il adresezi. dar pentru asta... de multe ori trebuie sa ne mutam la topicul despre curaj...
Oiski-Poiski
Mutulica vezi ca te dai de gol cu asemenea cuvinte intelepte. tongue.gif
Insa eu am inteles ce vrei sa spui.
E cam asa : o ai pe soacra in fata ta si-i spui, imi esti asa de draga si in timp ce-i declari asta fata ta e plina de riduri suparate, ochii spun ceva de genul: cu cat dispari mai repede cu atat mai bine, un nor negru a aterizat deasupra capului tau si se vad deja fulgerele etc.etc.
Care soacra din lumea asta va crede ca ce ai spus este adevarul ?

mutulica
cum adica ma dau de gol? ca m-am prins de cum comunicati voi cu soacrele?
pai ce eu nu fac la fel cind spun ca nu e nici o problema la vecina mea cea draguta si miorlaita care de cite ori parcheaza lasa semne negre-argintii pe masina mea rosie?
bufnitza
Da, sint foarte putine persoanele cu care pot dialoga fara plictis despre n-shpe mii de subiecte (chiar banalitati, citeodata )--cred ca aceasta deriva din " a fi pe aceeasi lungime de unda ".
Din pacate, sint foarte multe persoane cu care mi-e greu sa fac conversatie, fie fiindca ma plictiseste subiectul sau persoana, fie lipsa totala a unui subiect viabil de conversatie. De obicei inventez scuze si dispar de la discutia despre pusul "patrunjelului in ciorba ".
Si mai cred ca a ajunge la o comunicare non-verbala e destul de greu, chiar e necesar sa fiu pe aceeasi lungime de unda cu respectiva persoana.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.