Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Fumatul Si Consecintele
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Corpul Uman: Sanatate si Mister
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
secunda
Eu nu fumez. Ba chiar mai mult, sunt impotriva fumatului. Nu il accept nici la altii.

Sora mea fumeaza de la vreo 16 ani. Si i-am zis ca nu sunt de acord cu ea. Si ca nu am sa ii dau niciodata bani pe tigari. Are alocatie, se scoate.

Mare majoritate a prietenilor mei fumeaza. M-am intalnit unii la un moment dat si ei au inceput sa fumeze. Erau 4-5. Am rugat sa se deschida geamul, caci nu mai puteam din cauza fumului. Nu se fuma cate o tigara ci tigara dupa tigara. Norocul meu ca ei sunt la Bucuresti sau prin alte parti. Sunt prieteni cunoscuti pe internet.

Am avut candva un contact cu o persoana. Baiat descurcaret, caruia puteam sa ii iert multe, nu si faptul ca ajunsese sa fumeze 3 pachete pe zi desi dimineata tusea groaznic. In plus, mama lui avea cancer si tot fuma. Camera lui era mereu cu fum.

In ultimele lui am evitat sa am contact cu persoane care fumeaza. Pe cat posibil si in locuri publice. Imi vine sa turbez cand in statia de autobuz isi aprinde unul tigara langa mine. Tac si fac pasi mai incolo. Daca in fata mea merge un om care fumeza, desi stiu ca alerg si tot il intrec. Ma deranjeaza cand un taximetrist fumeaza. Ba mai mult, i-am cerut sa isi stinga tigara si s-a motivat ca fumul merge pe geam, etc. Norocul lui ca ma grabeam, altfel, coboram in clipa aceea.

Cine vine la mine fumeaza pe balcon. Chiar de e frig. Nu mai fac exceptii.

In fine, am vorbit prea mult acum. Si poate in zadar, caci, dupa cum am vazut, aveti deja personalitatea formata si desi constienti de riscul la care va expuneti nu veti ceda.

Mai ganditi-va totusi la ceilalti nu doar la voi. In adevar ca fiecare moare, mai devreme sau mai curand. Ganditi-va la cei dragi care vor ramane in urma voastra. Uneori prea des parintii isi ingropa copiii.

in fine....

vizitati: www.aerpur.ro
unul
QUOTE (afrodita @ Apr 1 2003, 02:19 PM)
Nu-i vorba ca nu se simte tocmai lipsa ta, dar momentan am 20 ani , nu cred sa mor prea curand, plus ca fumez cam un pachet la 2 zile, deci nu sunt chiar asa inraita laugh.gif (sau era sa zic mai bine "afumata"??)
Voiam sa zic ca lipsa ta oricum o s-o simta cei dragi, familia si poate chiar si noi.Si e si asta ceva,nu?Dar pana atunci mai e...Stiu eu tongue.gif

Si cat timp se vor pastra amintirile? 8.gif Iar despre cantitatea de nicotina, e de ajuns destul de putin ca sa ti se ruineze sanatatea. Incearca sa renunti si la "infima" cantitate pe care ti-o inoculezi. Sanatate thumb_yello.gif
Afrodita
Mr. Unu', tocmai mi-am aprins o tigara exact acum cand i-am dat post reply..De ce? Din obisnuinta cred...Stiati ca totusi nicotina poate fi folosita si ca medicament?? Bineinteles ca nu in cantitatile pe care le luam noi fumatorii zilnic, dar se aplica ea cumva...Am citit asta pe undeva insa nu mai tin minte mai nimic...Deh, varsta laugh.gif De incercat, cum am mai zis , o sa incerc inainte de a ramane gravida...Nu vreau sa-mi fac copilul cu cantitatea de nicotina deja inoculata in organism , tigarile si cafelele mele il fac foarte nervos si nu vreau asta...Dar pana atunci mai e wink.gif
TriRegnum
QUOTE (genicon @ Jun 8 2003, 04:18 PM)
....................................
Fumatul? HOHOHO... Cred ca depinde foarte mult de persoana in cauza. Pentru ca eu fumez de la 14 ani. Si cred ca stiti povestea ca daca fumezi, nu mai cresti. Prostii! Pe la 14 ani cred ca aveam 1,70-1,75 maxim. Iar acum
(aproape 19) am 1,85. Deci... s-a cam dus faza cu crescutul.
....................................
Singurele probleme care au aparut la mine dupa ce m-am apucat de fumat (cred ca am si eu vreo doi ani jumate) sunt scaderea rezistentei la efort si uneori dureri de gat cand abuzez. Cel mai mult m-a afectat aceasta scadere a rezistentei la efort, deoarece eu jucam baschet si ajunsesem destul de bun in acest domeniu...

Genicon> Mi se pare mie sau te contrazici. Parca fumai de la 14 ani, iar acum ai 19. Apoi sa spui ¨cred ca am si eu vreo doi ani...¨ !

Si eu din pacate fumez (numai acasa sau cand sunt in alt oras), totusi am reusit sa le mai reduc ca si asa sunt foarte tari tigarile pe care le fumez. Acum un pachet ma tine doua-trei zile.
Sper sa ma las in vreo zi.
Andutza
Am 22 de ani acum si fumez de aproximativ un an, poate nici atat. Am mai avut o perioada prin liceu cand fumam destul de mult, dar atunci am reusit sa ma las fiind foarte motivata in acest sens. Nu erau motive de sanatate sau restrictii din partea parintilor. A fost decizia mea atunci si eram foarte hotarata, dovada fiind faptul ca n-am mai fumat apoi 3 ani. Cand m-am apucat din nou a fost din cauza unor necazuri...si nu credeam ca o sa ma tina mult. Iata-ma acum dupa 1 an cum imi pun deja problema daca o sa fumez toata viata. As vrea tare mult sa mai am taria pe care am avut-o in urma cu 3 ani si sa zic gata:"Nu sunt eu sclavul viciului". Daca v-as spune acum motivele de atunci ati zice ca sunt nebuna deci,nu vi le spun inca.
In ceea ce priveste parerea mea cu privire la consecintele fumatului eu sunt de acord cu toata lumea. Cu alte cuvinte mi-am pus problema in toate felurile: de ce sa ma las de fumat (fumez cam 1 pachet pe zi sau intr-o zi si jumatate) cand sunt atatea lucruri care ma omoara cu zile oricum? Stresul are un impact foarte puternic asupra noastra, e-urile din aliment, poluarea,etc. La fel ca si unii dintre voi ma gandeam ca atat cat mi-o fi scris atat o sa traiesc. Dar viata e si cum ti-o faci pana la urma: daca esti atent la traversare nu te calca masina, daca citesti etcheta produselor alimentare nu mananci toate porcariile si daca ajungi sa constientizezi ce inseamna sa ai plamanii gauriti si ca e din vina ta ca ai putea ajunge sa scuipi sange ai renunta la tutun. Deci teorie stiu...dar degeaba. Ma duc sa fumez o tigara smile.gif.
Mihai
Bine ai venit la Han, andutza! smile.gif
unul
"Tutunul dauneaza grav sanatatii", "Tutunul cauzeaza afectiuni cardiace""Fumatul in perioada sarcinii este periculos pentru copil". Acestea sunt doar niste avertismente emise de Consiliul Europei, avertismente care au fost scrise, poate, de cineva care tocmai isi aprinsese o tigara tongue.gif .Peste tot in lume se fumeaza, toti sau aproape toti fumatorii sunt constienti de gravitatea acestui viciu, si in continuare se fumeaza "la greu".
Sunt fumator de cativa ani buni (aproximativ 17) asa ca va pot impartasi din experienta mea. Din cauza tigarilor am fost nevoit sa renunt la sportul de performanta, am fost nevoit sa renunt la o dantura alba, la o voce normala.
Nimic nu se compara cu o tigara dis de dimineata, pe stomacul gol. La cafea mai intra inca trei, dupa cafea inca doua....Pana la pranz fumez aproape un pachet. Viciul nu mai poate fi numit viciu. Daca inca nu v-ati apucat de fumat, sa nici nu o faceti. Daca va tenteaza, nici prin gand sa nu va treaca sa incercati. E mult pana fumezi prima tigara.
oaspetele
daca nici aceasta confesiune nu v-a convins, asta e.
sa aveti mult noroc.
axel
QUOTE (unul @ Nov 1 2003, 09:14 PM)
"Tutunul dauneaza grav sanatatii", "Tutunul cauzeaza afectiuni cardiace""Fumatul in perioada sarcinii este periculos pentru copil". Acestea sunt doar niste avertismente emise de Consiliul Europei, avertismente care au fost scrise, poate, de cineva care tocmai isi aprinsese o tigara tongue.gif .Peste tot in lume se fumeaza, toti sau aproape toti fumatorii sunt constienti de gravitatea acestui viciu, si in continuare se fumeaza "la greu".
Sunt fumator de cativa ani buni (aproximativ 17) asa ca va pot impartasi din experienta mea. Din cauza tigarilor am fost nevoit sa renunt la sportul de performanta, am fost nevoit sa renunt la o dantura alba, la o voce normala.
Nimic nu se compara cu o tigara dis de dimineata, pe stomacul gol. La cafea mai intra inca trei, dupa cafea inca doua....Pana la pranz fumez aproape un pachet. Viciul nu mai poate fi numit viciu. Daca inca nu v-ati apucat de fumat, sa nici nu o faceti. Daca va tenteaza, nici prin gand sa nu va treaca sa incercati. E mult pana fumezi prima tigara.

Si nu ai incercat sa te lasi de fumat?
Si daca vointa nu a fost suficienta, ajutor profesional ai cerut?
Si daca ai cerut, ce a iesit in final?


Tatal meu a fumat de cand era adolescent. Acum are 63 de ani. Nu am crezut vreodata ca s'ar putea lasa de fumat. A fumat pana in '96-'97 cand a descoperit ca are o problema grava la plamani (nu era cancer). Atunci s-a lasat. I'a fost greu sa se lase dar a reusit.
Unchiul meu a aflat ca are cancer in vara-toamna lui 2002. In primavara arata a avea 80 de ani... La sfarsitul verii a murit cry.gif
Vegas2002
Eu NU fumez si sint f.f. multumita!!!Am altele mai importante de facut si realizat in viata decit "fumatul".Nu critic pe nimeni,fiecare este liber sa faca ceea ce vrea cu sanatatea lui(ei). laugh.gif laugh.gif laugh.gif
allexa
Eu fumez mai rau ca turcii. hh.gif Dar de la anul sper sa ma las. Si nu am mai zis ca ma las niciodata pina acum. tongue.gif Am stat si am ajuns la concluzia ca mi-e mila de plamanii mei, ma ingrozeste cum va arata pielea mea peste cativa ani yikes.gif si de ce nu, mi se rupe inima cand calculez cati bani dau pe tigari lunar. 50.gif
Amaia
In ceea ce ma priveste, desi au fost vreo 8 ani in care am fumat (cam 1 pachet la 2 zile), nu am reusit sa ma las nici dupa ce mi s-a agravat astmul bronsic si am fost nevoita sa renunt la inot, nici dupa ce am facut ulcer gastric (la care fumatul a contribuit intens) si nici dupa ce am remarcat disgratioasa culoare galbena de pe degete si dinti. Nu mai vorbesc despre bolile cardiace ale parintilor mei (se stie ca sunt ereditare) la care fumatul se adauga ca un factor agravant.
Ceea ce m-a ingrozit si m-a determinat sa ma las definitiv a fost una dintre operatiile la care am asistat ca studenta acum 2 ani: amputare de membru inferior la nivelul coapsei. Si domnul cu pricina, desi stia de cativa ani de boala sa (trombangeita obliteranta = o afectiune cauzata de fumat, mai frecventa la barbati, ce se manifesta in principal prin obstructia arterelor ce iriga membrul inferior), stia ca fiecare tigara fumata era un pas spre pierderea picioarelor, nu a putut sa renunte la fumat. In caz ca nu a reusit sa renunte nici dupa operatie, probabil ca acum nu mai are nici celalalt picior sau a murit de infarct miocardic - asta din cauza ca toate arterele lui erau captusite de placi de aterom. Din cauza tigarilor. Mentionez si cancerul pulmonar care apare ca o consecinta evidenta a fumatului si despre care se stie ca este una dintre cele mai rapid progresive afectiuni maligne (decesul survine adesea in doar 1 an). Mai are rost sa va spun ca asemenea amputatii am mai vazut macar de vreo 20 de ori de atunci si inca vreo 9 cazuri de cancere pulmonare in stadiu ultim la indivizi sub 35 de ani?
Sper ca v-am ingrozit.
allexa
Eu fumez cam un pachet pe zi. yikes.gif Si desi am zis ca ne lasam, aseara al meu sot in loc sa vina cu smoke away, a aparut cu un cartus nou de tigari si cu promisiunea ca dupa ce se termina luam pastilele. rofl.gif
Yronick ziceai ceva de sfaturi, strategii, sugestii? Zi-le mai repede ca ma uit cum se duc tigarile si odata cu ele si vointa mea de a ma lasa de fumat. rofl.gif
MonicaV
"Poate imi scurteaza viata fumatul, dar decat sa traiesc 90 ani si de pe la 70 sa nu mai fiu buna de nimic, mai bine traiesc 60-70 dar stiu ca nu-s o povara pt nimeni."

In general, daca un om moare de moarte naturala sau de boala la o anumita virsta, sanatatea a inceput sa i se deterioreze de mai multa vreme. Un om care moare la 60 de ani probabil ca avea deja un organism bolnav si uzat la 40-50 de ani. E adevarat ca asta nu este o regula generala, pentru ca depinde de persoana si de circumstante. De exemplu, se poate muri de o criza cardiaca si la 30 de ani inainte ca omul sa isi dea seama ca s-ar putea sa moara (sau inainte de a avea virsta la care moartea nu mai este chiar asa de rara). Dar in general, pentru a muri de batrinete destul de devreme, e nevoie sa imbatrinesti devreme.

In ceea ce priveste faptul ca fumatul este numai unul dintre factorii daunatori, ca de exemplu poluarea, sedentarismul, bautura, mincarea nesanatoasa, etc., tocmai de aceea e bine sa il evitati. Efectele diversilor factori se combina si nu toata lumea poate sa faca totul perfect. De exemplu, o persoana sedentara si care maninca prea multa grasime nu are nevoie sa mai si fumeze.
allexa
Cat timp am stat fara sa fumez? Numai cand dorm atunci nu fumez. rofl.gif N-am incercat niciodata sa ma las si descopar ca nu-i deloc usor. frusty.gif Dorinta da, vointa ba. hh.gif
bunicu'Gilbert
Am fumat cate 1-1 1/2 pachete de "Carpati" pe zi. Am inceput la 16 ani in liceu si de atunci tot am fumat peste 30 de ani. Nu mi-am pus gand sa incetez, indiferent de sfaturi. In 1997 am stat in spital trei saptamani, pentru o boala ce nu avea nimic cu fumatul. In aceasta perioada nu am fumat de loc. Dupa ce am iesit din spital, la sfatul sotiei m-am lasat de fumat. De atunci nu am mai fumat nici o tigara. In schimb am mancat, am mestecat guma s.a. Nu pot sfatui pe cineva sa se lase de fumat, este optiunea fiecaruia.
Zed
Eu am reusit sa "rabd" fara sa fumez , 1 saptamana .
Unii au scris carti , cum sa te lasi de fumat , altii spun ca hyphoza este cea mai buna , altii au facut CD-uri ( blink.gif ei sunt de parere ca muzica aceea mistica de pe ele reuseste sa te faca sa te lasi de fumat rofl.gif ) .
Ideea ca lasatul de fumat este o "chestie de vointa" este pentru mine aberanta . Dupa cat se stie de bine , nicotina este un drog si ca orice drog ,stimulatia are loc la nivel de creier .
Respect foarte mult lumea care a reusit sa se lase de fumat , egal prin ce mijloace , dar nu accept sfaturi de la nefumatori (pentru ca sunt de parere ca habar nu au despre ce vorbesc) .
Mistinguett
QUOTE (Zed @ Jan 13 2004, 02:17 AM)
Dupa cat se stie de bine , nicotina este un drog si ca orice drog ,stimulatia are loc la nivel de creier .

Da, ca sa te lasi de fumat asta e prima conditie: sa intelegi ca esti dependent de un drog toxic. Ca fumator, atunci cand te lasi de fumat, am ajuns eu la concluzia ca ai nevoie de un anumit "state of mind" (scuze, dar zau ca nu stiu cum sa traduc asta ca sa exprime exact ceea ce inseamna). Care are de a face cu dorinta de a te detoxifica. Deci intr-un fel, e si chestie de vointa. Trebuie sa vrei cu adevarat sa te lasi.

Iti spun din proprie experienta ca vrutul intr-o doara (adica, "m-as lasa de fumat") nu tine.
Sincer-sincer, si nu ca vreau sa dau vina pe altcineva, in mare parte m-am reapucat de fumat pentru ca sotul meu fuma langa mine si imi face pofta mai rau decat imi era. Si in felul asta am realizat ca inca imi place sa fumez. Ceea ce insa nu scuza faptul ca fumez un pachet pe zi - placere imi fac doar cateva tigari, restul sunt dependenta.

p.s. Prima faza de detox, si cea mai dificila, tine 3 saptamani. Cea mai mare greseala facuta de cineva care a renuntat la fumat, este "doar o tigara... acum ma pot controla".
allexa
Un alt link folistor este si acesta www.fumat.ro si au si curs online gratuit ca sa te ajute sa te lasi de fumat. Cred ca o sa il incerc si eu.
chatonel
Gata, ma las de fumat!!!!
Azi merg la acupunctura, dar de duminica nu mai fumez.... doar ieri am fumat ultima tigara, de adio smile.gif))
Vreau niste sfaturi din partea voastra... daca se poate tongue.gif Momentul cel mai dificil, cind ma gindesc cel mai mult la tigari, este seara.... din pacate sint pierduta fara trio-ul tigara-pc- pahar; am zis ca in acelasi timp cu tigarile voi uita si paharelul inainte de masa si vinul in timpul mesii... vreau sa fac o abstinenta totala. Problema e ca nici la PC nu imi mai vine sa stau si... ma plicti. La tv nu e nimic interesant de vazut, carti nu am chef sa citesc seara, asa ca.... Caut activitate pasionanta care sa ma ajute sa uit de tigari!!!!!
MonicaV
"State of mind" inseamna "stare de spirit".
Zed
@chatonel
Se spune ca primele 3 -4 zile sunt cele mai grele ( acesta fiind prima etapa ) . Apoi urmeaza a 2 -a , ea fiind 2 saptamani .
Si daca stau bine sa ma gandesc , este adevarat . La mine a fost la fel , m-a apucat iar de fumat exact in ziua a 12 -a . smile.gif
Admir fosrte mult lumea care se poate lasa de fumat .
Nu cred in hipnoza si nici in acupunctura .
Se refera doar strict la tema tigari . ( acupunctura )
In hipnoza nu cred absolut de loc .
Clopotel
Recunosc ca nu am fumat niciodata, nici macar din curiozitate.
Sincer nu-i inteleg pe fumatori... am intalnit si oameni destepti fumatori, dar cand i-am intrebat de motive, scopuri etc brusc deveneau tampi ... nu legau doua vorbe logic

Majoritatea fumatorilor, spun ca nu o fac din teribilism, sau ca nu au fost obligati, ba chiar nici macar din curiozitate. Unii zic ca la inceput a fost rau de tot, ca tuseau, ca era amara, ca aveau ameteli si acum fumeaza ca serpii.
Pe unii mai cu fumuri i-am auzit spunand ca fumatul ii relaxeaza, pe unii ca ii inspira... bleahhh... astia chiar sunt slabi de inger sau au niste probleme...

Ca nici pana in ziua de azi nu am gasit o singura calitate a fumatului, doar o groaza de efecte negative. Chestia ca au fost fumatori care au trait mai mult decat nefumatori, voua vi se pare o treaba inteligenta sau o autoamagire?
Si mai e ceva: pana la urma fiecare poate sa faca ce vrea cu propria persoana, dar ce au cu ceilalti? cum poate un individ ca asta sa strice sanatatea celor din jur? unii merg chiar pe strada scotand fum ca o locomotiva si sa-i vezi ce mandrii sunt... iar aia din spate se feresc sa nu le vina fumul in nas sau ochi...

Odata i-am aratat practic unui individ din asta ce inseamna pentru ceilati ce face el: ma aflam intr-o sala de asteptare si doi tipi pe la vreo 20ani pufaiau de zor. Acolo se mai aflau oameni dar chiar langa ei erau si o doamna cu fetita ei. Fetita chiar tusea din cauza fumului si femeia le-a atras atentia sa nu mai faca fum. Unul a inteles si a incetat, celalalt nu. Si atunci tu, ce poti sa faci? Nu ai de ales: m-am dus la individ si i-am luat tigarea din gura si i-am pus-o invers apoi i-am trantit o punga pe cap si apoi l-am obligat pe celalat sa-si aprinda o tigara si sa-i sufle fumul in punga printr-o gaura. S-a zbatut vreo 30 secunde dupa care a lesinat... ma gandesc ca poate de atunci n-a mai deranjat pe nimeni...

Dar cea mai stupida faza la fumatori mi se pare urmatoarea: cand ii auzi zicand ca se duc in parc sa mai ia niste aer curat, si cum ajung acolo isi aprind ghiuleaua si sa vezi cu ce nesat trag "aer curat"...
Daca cineva imi explica treburile astea pe cuvant ca ii dau un premiu mare.

PS: imi cer scuze pentru tonul aspru, dar eu nu as fi suparat daca fumatorii ar fuma doar pentru ei, fara sa ii agreseze si pe ceilalti. mad.gif
chatonel
QUOTE (Clopotel @ Jan 23 2004, 11:02 AM)
m-am dus la individ si i-am luat tigarea din gura si i-am pus-o invers apoi i-am trantit o punga pe cap si apoi l-am obligat pe celalat sa-si aprinda o tigara si sa-i sufle fumul in punga printr-o gaura. S-a zbatut vreo 30 secunde dupa care a lesinat... ma gandesc ca poate de atunci n-a mai deranjat pe nimeni...


am eu impresia sau chiar ai fi bun de dictator? Tu nu ai auzit de libertatea individului? Sa fi fost in locul prietenului, chemam politia si as fi semnat ca martor plingerea de agresiune cu tentativa de ucidere... cam asa se numeste ceea ce ai facut tu, punind punga in capul omului aluia si dindu-i numai dioxid de carbon sa inhaleze.....
chatonel
QUOTE (Zed @ Jan 23 2004, 09:46 AM)
@chatonel
Se spune ca primele 3 -4 zile sunt cele mai grele ( acesta fiind prima etapa ) . Apoi urmeaza a 2 -a , ea fiind 2 saptamani .
Si daca stau bine sa ma gandesc , este adevarat . La mine a fost la fel , m-a apucat iar de fumat exact in ziua a 12 -a . smile.gif
Admir fosrte mult lumea care se poate lasa de fumat .
Nu cred in hipnoza si nici in acupunctura .
Se refera doar strict la tema tigari . ( acupunctura )
In hipnoza nu cred absolut de loc .

ok, am sa-ti spun daca sint de acord cu cele doua etape, cind voi trece de ele.
In orice caz, pot sa-ti spun ca acupunctura mi-a luat orice chef de pus tigara in gura.
Clopotel
Chatonel... iti inteleg mila fata de individu' ala... poate parea barbar ce am facut eu...
dar mai mila imi era de chinul fetitei aceleia si a oamenilor din jur decat de placerea lui...
si ce putea sa reclame la politie?! ceva de genul: deoarece eu fumam si ma simteam bine iar fumul pe care-l provocam era inhalat de o fetita si de alti oameni provocandu-le neplaceri, a sarit un individ pe mine si m-a obligat sa-mi inghit propriile noxe ca sa vad si eu ca zicala: ce tie nu-ti place altuia nu-i face ... are un sambure de adevar...
Zed
@Clopotel

Nimeni , dar absolut NIMENI , nu-ti da dreptul la o astfel de agresiune . In primul rand ai fost violent fizic cu persoana respectiva . El nu te-a atins decat cu fumul si atat timp cat nu este scris "fumatul Interzis" , nu vad de ce ai facut-o . Oricum daca era zona interzisa fumatului , erau precis pe acolo si persoane care se ocupa de respectarea acestui regulament .
Deci , hero , nu vad rostul .
Si sa nu crezi ca nu aveau ce sa-ti faca la politie .
Nu ai dreptul sa ingradesti libertatea nimanui . Pentru asta ai fi capatat probleme mari .
Te rog sa nu spui ca si eu fumez si acum ii tin apararea .
Clopotel
Nu nu Zed... in nici un caz nu o sa spun ca o sa-i iei apararea.... si vreau sa-ti mai spun ca nu sunt o persoana violenta, dar am si eu niste limite...
Tu ai spus ...
QUOTE

El nu te-a atins decat cu fumul si atat timp cat nu este scris "fumatul Interzis" , nu vad de ce ai facut-o . Oricum daca era zona interzisa fumatului , erau precis pe acolo si persoane care se ocupa de respectarea acestui regulament .

si poate multi zic ca tine....

Dar fumul acela mi-a atacat plamanii si nu numai pe ai mei, intr-un mod in care imi afecta sanatatea. Si plamanii mei se refac mai geu decat mutra lui. Nu m-am uitat daca scria "fumatul interzis", dar nici nu am vazut scris "fumatul permis", prin urmare starea naturala a lucrurilor este fara fumat. Daca in opinia ta atacul cu fum nu este decat o atingere nevinovata, atunci eu nu am facut decat sa-i dau mai mult din propria lui "atingere" dar se pare ca nu a fost in stare sa o suporte...

Fumatul, in opinia mea este o agresiune fizica mai mare decat un pumn in figura, deoarece atacul este in interior, iar plamanii se refac foarte greu. Si atunci, gestul meu nu a fost decat de aparare si in nici un caz sa fac pe eroul... ca oricum nu ma stia nimeni pe acolo...
Parerea mea...
chatonel
oribil... cry.gif cry.gif cry.gif
clopotel, e ultima data cind ma adresez tie, si asta o fac ca sa iti trag "clopotelul" de alarma!!!! Esti desfigurat prin micimea sufleteasca si egoismul tau!!! Nu esti buricul pamintului, nici mai presus decit ceilalti muritori. Din contra, pentru mine ai coborit atit incit pot calca peste tine fara probleme. Pa.
Zed
@Clopotel

Eu inteleg faptul ca pentru cei nefumatori , fumul de tigare reprezinta o agasare .
Chiar nici mie , desi fumez , nu-mi place sa-mi sufle cineva fum de tigare in fata .
Eu caut , intotdeauna , din respect pentru cei din jur si din respect pentru persoana mea , sa nu ajung in situatii in care sa "deranjez" .
Chiar si acasa , am stricte reguli . Nu fumez in dormitor . Niciodata .
Detest violenta .
Nu incurajez pe nimeni la fumat si nu ofer tigari cu placere . Nu din zgarcenie , doar din simplul fapt ca stiu ca sunt nocive .
Daca suntem mai multi la o masa , intr-un restaurant , nu fumez in timp ce mananca altii . Niciodata . Nici mie nu-mi place sa-mi sufle fumul in fata in timpul mesei x si y .
Se poate si indeparta , fara violenta , de astfel de persoane , facand cativa pasi mai incolo .
denise
Ma deranjeaza foarte mult cand trebuie sa inhalez fumul de tigara al altora, de multe ori dupa ce a strabatut caile lor respiratorii... 6.gif Ma indepartez, tusesc semnificativ, eventual il rog frumos sa stinga tigara. La nevoie simulez si un lesin rofl.gif . Desi nu a fost nevoie pana acum.
Dar Clopotel, cred ca ai fost norocos, daca intr-adevar ai procedat asa. Efectiv i-ai pus individului viata in primejdie, gestul tau putea avea consecinte mult mai grave decat un simplu lesin. Daca era si un fumator inrait, putea avea inima slaba si ...cine stie.
Zed
@chatonel

Incerca sa fii mai tolerant , eu nu vad acesta discutie ca pe o certa , sau o impunere de idei . Nu vad nici un motiv ca sa nu ne mai adresam unul altuia .
Pana acum eu consider ca a vorbit frumos . Si-a spus parerea , noi pe a noastra si nu a jignit pe nimeni .
Clopotel
Thanks Zed pentru remarca ta... asa este... departe de mine gandul sa atac pe cineva .... mi-am spus doar parerea si o respect pe a celorlalti.
Nu stiu ce l-a apucat pe chatonel ... poate stie el ceva ... cu atitudinea asta agresiva la adresa mea... si am mari indoieli ca el ar putea calca pe ceva avand in vedere ca abia merge...

Ce spui ca faci tu Zed este ideal pentru un fumator, daca se poate spune asa, adica sa intelegi ca pentru altii fumul emanat de tine e nociv si atunci fumezi unde nu deranjezi pe nimeni. Acest lucru, in opinia mea, este normal si respectandu-l arati ca ai bun simt.

Ok... recunosc... poate ca am fost prea radical atunci... m-am infuriat rau cand am vazut ca ala zambea si fuma iar fata aia tusea mai sa lesine... si era doar un copil.

Dar sa trecem on topic: si am sa va spun ceva care poate ii va face pe fumatori sa se gandeasca mai bine inainte de a aprinde tigara.
Este stiut faptul ca la radiografie plamanii fumatorilor sunt negrii, si multi cred, chiar si unii doctori spun asta, ca plamanii sunt negrii din cauza particulelor de fum depus pe ei. Realitatea este mult mai cruda. Fumul de tigara cand este inhalat este fierbinte. Celulele plamanilor sunt foarte sensibile si aceasta temperatura a fumului pur si simplu le arde. Intr-un cuvant le carbonizeaza. Este adevarat ca exista si particule straine, dar acestea in mare parte se elimina cand ai o respiratie puternica.
Cancerul la plamani se formeaza datorita celulelor pulmonare arse de fumul de tigara. Aceste celule arse, dupa stiinta mea, nu se mai refac, si ajung sa ocupe o suprafata mare a plamanului. Cu cat suprafata distrusa a plamanului este mai mare cu atat sangele se oxigeneaza mai putin, si unii fumatori simt ca-si "pierd suflul". Acesta este adevarul demonstrat stiintific.

Poate ca am fost ironic, cand am pus niste intrebari intr-un mesaj anterior, dar nu am vrut decat sa atrag si mai mult atentia acestui viciu... sau cum vreti voi sa-i spuneti...
Multa sanatate!
chatonel
QUOTE (Zed @ Jan 23 2004, 01:21 PM)
@chatonel

Incerca sa fii mai tolerant , eu nu vad acesta discutie ca pe o certa , sau o impunere de idei . Nu vad nici un motiv ca sa nu ne mai adresam unul altuia .
Pana acum eu consider ca a vorbit frumos . Si-a spus parerea , noi pe a noastra si nu a jignit pe nimeni .

zed, imi pare rau ca nu m-ai inteles... nu era vorba aici daca personajul stie sau nu sa vorbeasca (scrie).
Ce m-a deranjat este ca isi lauda violenta ca pe un punct forte si asteapta chiar aplauze.....
In momentul in care o persoana isi acorda dreptul de a fi violenta, nu in parole ci in gesturi, estimind ca cel violentat nu valoreaza nimic in ochii lui - vezi paragraful scris mai sus- deci, prin urmare, nu are nici remuscari ca sa nu mai vorbim de sentimentul de vinovatie pe care nici nu il cunoaste, in acest moment pentru mine inceteaza sa mai fie o persoana care are putere de discernamint in actiunile sale. Ea trebuie pusa sub tutela si societatea trebuie ferita de asa specimene.
Zed
@chatonel

Ok , tu ti-ai spus parerea , eu mi-am spus-o , el si-a spus-o .
Fiecare reactioneaza cu mai multa sau mai putina vehementa .
Eu spun sa facem pace . Fiecare om merita inca o sansa . Ma refer la sansa de a trece cu vederea peste cele cateva randuri.
Te rog eu .
denise
QUOTE (Clopotel @ Jan 23 2004, 01:47 PM)

Ok... recunosc... poate ca am fost prea radical atunci... m-am infuriat rau cand am vazut ca ala zambea si fuma iar fata aia tusea mai sa lesine... si era doar un copil.


Clopotel a facut deja un pas... Sunt convinsa ca nu va mai reactiona asa. De infuriat si eu ma infurii cand dau peste vreun nesimtit, recunosc. Nu mi s-a intamplat sa-mi pierd firea chiar asa, dar nu se stie....
Clopotel
Chatonel... din spusele tale imi dau seama ca nu ai mai mult de vreo 11 sau 12 ani... si acesta e un lucru bun... esti inca tanara si ai tot timpul sa analizezi unele lucruri mai bine...
Imi cer scuze pentru acest off topic, dar cred ca este o mare confuzie la mijloc, si acest lucru am si vrut sa-l scot in evidenta prin acel exemplu, si anume faptul ca unii considera agresiune doar ceva palpabil, o lovitura directa asupra cuiva. Eu vreau sa spun ca in momentul in care cineva aprinde o tigara in public, atunci acel cineva devine violent si agreseaza persoanele din jurul sau poate mai rau decat daca le-ar lua la bataie. Pentru unii fumatori acest lucru nu este evident, ei stau bine mersi si se intreaba ce au astia din jurul lor de se stramba si unii zic ca le e rau.
In realitate eu (si poate si altii) ma simt tot atat de rau cand inhalez fum de tigara, cam cum crede chatonell ca s-a simtit ala cu punga in cap.
Acesta a fost singurul motiv pentru care am dat exemplul de mai sus. Nimeni de aici nu a vazut intamplarea aceea, daca eu nu o spuneam nimeni nu o stia si totul era ok... prin urmare acea intamplare, am prezentat-o ca fiind ceva extrem, ca sa contrabalansez lipsa de indiferenta a fumatorilor fata de cei din jur...

Si cu asta ma opresc si eu aici... ca cine a vrut sau a putut sa inteleaga a inteles, cine nu, nu...
chatonel
Sunt la a 12-a zi si nu mi-e de fumat... care e urmatoarea perioada grea?
Jazz
laugh.gif Am citit postarea Secundei... Hei, I hear you, Secunda!
Eu nu am fost niciodata fumatoare, pentru ca urasc mirosul (si nu imi place sa am in jur persoane care fumeaza pentru ca miros mai rau decat scrumierele) si pentru ca mi se pare un lucru absolut inutil. Norocul meu (Secunda smile.gif ) e ca unde stau eu nu se fumeaza. Nu se fumeaza pe strada, in restaurante, la noi in casa, nu am prieteni care fumeaza... Mama, ce bine e! De Sarbatori, in vizita in Romania, din punctul asta de vedere a fost un cosmar. Toata lumea fumeaza, peste tot, nu am respirat a naibii nici o gura de aer curat. Fum de la pocnitori sau fum de la tigari, nu am avut de ales.
Stiu ca tutunul creaza dependenta si culmea, e legal! Si am observat ca e foarte popular in America de Sud, in Europa de Est.... Si ca oamenii cheltuiesc atat de muuuuuulti bani pe el.....
Nu e chestia ca "wow, te duce la moarte", pentru mine e inutilitatea fumatului in sine... blink.gif
Mihai
Tutunul, Impotenta, Cancerul si Problemele la Nastere

Cigarettes Linked to Impotence, Cervical Cancer and Problems Among Newborns

QUOTE
The British Medical Association (BMA) says that partners who want to have a child should stop smoking before trying to conceive. The BMA issued a report which says tobacco causes 120,000 young men to become impotent.
1,200 cases of cervical cancer and 5,000 miscarriages are also linked to smoking in the report. BMA Chair James Johnson says: "Smoking appears to damage almost all aspects of sexual, reproductive and child health."
Smoking is blamed for 14,000 to 19,000 babies being born with low birth weights, 420 stillbirths and 260 babies under 4 weeks dying. Smoking leads to a low sperm count and causes some sperm to be malformed which limits the ability to connect to eggs.
Mihai
Astazi este Ziua Mondiala Fara Tutun. (http://www.wntd.org/about_index.cfm)

Romania, pe locul doi in Europa ca numar de fumatori sad.gif

Cu ocazia Zilei Mondiale Fara Tutun, care se sarbatoreste astazi, este momentul sa ne reamintim ca tara noastra ocupa un nefericit loc doi in Europa, dupa Bosnia-Hertegovina, din punctul de vedere al procentajului din populatie care fumeaza.

In vreme ce fumatorii din Bulgaria sau Ungaria reprezinta 35%-36,5% din populatie, lucru care situeaza aceste doua tari foarte aproape de Germania (35%), Romania are 43,5% adulti consumatori de tutun. Cei mai cuminti din UE par a fi, cel putin in statistici, italienii: doar 24,9% din ei sunt prieteni cu tigara.

Acest viciu determina 90% din numarul de decese ce au drept cauza cancerul pulmonar, 25% din decesele provocate de boli coronariene si 75% din cele provocate de bronsite cronice si emfizeme pulmonare. Mai mult, efectele negative ale consumului de nicotina nu se opresc aici, deoarece persoanele afectate sunt nu numai cele in viata, ci si viitoarele generatii. Deoarece, in timpul dezvoltarii intrauterine, fatul are nevoie de mult oxigen, daca mama fumeaza, 4.000 de substante din fumul de tigara ii vor afecta intreaga dezvoltare ulterioara.

Sursa: Gardianul.ro
punctt
Mi-am amintit ceva. Intr-o zi, intr-un apartament, in sufragerie, erau: un copil (avea, pe atunci, cam cinci ani), parintii si bunicii acestuia, si inca patru persoane. Nu am sa uit acea zi niciodata. TOTI SI-AU APRINS TIGARILE. Opt tigari aprinse si un copil, intr-o camera. Am ramas blocata, cand am vazut. Copilul acela, era fumator-pasiv.
Aramis
Eu nu am fumat niciodata, ce am facut eu se cheama pufait si m-am lasat repede deoarece imi ramanea un gust amar in gura. De ce m-am apucat? Teribilism... vroiam sa le arat colegilor ca si cea mai retrasa fata din clasa poate fi "cool"... mare prostie... Totusi, de cand eram copil imi place mirosul tigarilor neaprinse, mirosul de tutun... Cand eram mica si stateam la bunica obisnuiam sa ma foiesc in jurul ei cand se pregatea sa aprinda o tigara...
Blakut
Fumez de ceva timp, de pe la 15 ani. Nu incerc sa ma las pentru ca imi place. Sunt de acord cu agresarea celor din jur: adica nu ar trebui sa fumez in locuri aglomerate, sau oriunde unde deranjez. Dar tocmai de asta exista locuri smoking si non-smoking in avion, baruri unde poti fuma si altele unde nu poti fuma etc.

Problema voastra cu fumatorii, inafara de faptul ca ar fuma pe langa voi si v-ar deranja, care este? Ca isi fac rau? smile.gif nu cred ca v-ar pasa de asta, si oricine-mi spune "nu mai fuma ca face rau" mi-o spune doar pentru ca ii place sa se afle in traba.

M-am apucat sa mai trag din tigara inainte de 15 ani, pentru ca imi placea ideea sa scot fum din mine. Nu stiu cum sa explic.

Desi fumez mult sunt de acord ca ar trebui sa exista nu 'cod' al fumatorului:
nu fuma langa copii
nu fuma in locuri aglomerate cu nefumatori
nu oferi tigari persoanelor care stii ca nu fumeaza
...etc.


YoyoMan
Despre fumat s-au spus atatea incat eu nu o sa mai spun nimic rofl.gif
contraste
ba da, eu o sa spun....
uneori imi place sa meditez printre nori de fum...
dar nu fumez mai mult de 1 - 3 tigari pe zi.
Fausta
si eu fumez... nici nu concep o dimineata fara cafea si tigara... si mai ales sa simt racoarea noii zile, aroma cafelei, mirosul de tigara... . Daca mai adaug si ziarul am un inceput perfect de zi. Benefic sau nu fumul de tigara poate fi folosit la...
user posted image
fotografii superbe.
contraste
de-a mea esti! Fausta!
Blakut
QUOTE ("clopotel")
Odata i-am aratat practic unui individ din asta ce inseamna pentru ceilati ce face el: ma aflam intr-o sala de asteptare si doi tipi pe la vreo 20ani pufaiau de zor. Acolo se mai aflau oameni dar chiar langa ei erau si o doamna cu fetita ei. Fetita chiar tusea din cauza fumului si femeia le-a atras atentia sa nu mai faca fum. Unul a inteles si a incetat, celalalt nu. Si atunci tu, ce poti sa faci? Nu ai de ales: m-am dus la individ si i-am luat tigarea din gura si i-am pus-o invers apoi i-am trantit o punga pe cap si apoi l-am obligat pe celalat sa-si aprinda o tigara si sa-i sufle fumul in punga printr-o gaura. S-a zbatut vreo 30 secunde dupa care a lesinat... ma gandesc ca poate de atunci n-a mai deranjat pe nimeni...


Se mai si lauda omul. Daca insa ce a facut el/ea? aici e adevarat inseamna ca el/ea? a comis o infractiune. Fumatul nu este ilegal, stinsul tigarii pe fata unui om si sufocarea lui pana cand lesina este.

Daca il impusc in gura pe omul care injura in public? Asta e de laudat? Nu cred. Nu ii iau nici apararea fumatorului, dar poate un pic de dialog nu ar fi stricat mai intai.
YoyoMan
Nu pot zice decat ca stilul lui Blakut de a scrie e bestial si ma distrez; stilul ala... hmm.gif

Si mai spun Faustei ca poza cu tipa care fumeaza e cea mai tare pledoarie pt fumat din cate am vazut eu pana acum rofl.gif
PS: imi place poza foarte mult wink.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.