Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Inteligenta Emotionala
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Psihologie - Teorii si Aplicatii. Dezvoltare personala
Pagini: 1, 2
dsrk3r
Carisma inseamna influenta si influenta este o competenta care tine de IE. Eu zic ca cel inteligent emotional e constient de prezenta sau absenta carismei si de efectele pe care le are datorita carismei sale asupra celorlalti. In rest nu vad vreo legatura.
LigiaB
Am vrut sa deschid un nou topic despre IE, dar mi-am adus aminte ca era unul deschis de Cameron.

Citesc regular o revista "Psychology Today". In ultimul numar, am observat ca au si un website, I checked it out, si am gasit acest test, daca sinteti interesati sa il faceti mergeti

AICI
Apasati, "Take the test".

Mi-a placut acest citat:
"Some of those with fabulous IQ scores were doing poorly in life; one could say that they were wasting their potential by thinking, behaving and communicating in a way that hindered their chances to succeed" rolleyes.gif

Psychology Today .com, e un site destept, daca vreti, check out the tests about "your arguing style", "communication skills", "conflict management", or see your "anger profile". rolleyes.gif
YoyoMan
Foarte fain citatul ales de tine, foarte fain si site-ul - mai putin articolul despre Yoga... Chestia cu Yoga ma scoate din sarite... 6.gif 6.gif
mutulica
Super testul!!!!!
Tear
Intr-adevar ! Eu am 104. E loc si de mai bine, ca intotdeauna. Voi cat aveti ?
YoyoMan
113. Chestia e ca daca te gandesti un pic iti dai seama care sunt cele mai "bune" raspunsuri. Testul e facut fain: nu poti "minti bine" - adica nu trebuie sa minti ca sa ai punctaj mai mare, insa cu toate astea daca te uiti un pic iti dai seama care sunt raspunzurile care sunt aducatoare de note mari biggrin.gif Eu unul am incercat sa fiu cat mai sincer si sunt unele raspunsuri la care sigur am luat note mici si cam si stiu care is alea laugh.gif
Cla
Prezent! 103 - cam nesimtit adica biggrin.gif
Serenity
Average, average.. 110 6.gif Damn it! I'm really not a genius.. rofl.gif
mutulica
hei... no problem ca nu iese scorul mare.
daca te gindesti ca un scor foarte mare la inteligenta emotionala avea Hitler... care nu facea prea mult la IQ...




LigiaB
Mutulica si mie mi-a placut testul fff mult, thumb_yello.gif eu abia acum am reusit sa il fac... rolleyes.gif
Si sa stii ca Hilter era un smiorcait si un fricos, un timid... deobicei timizii isi infring timiditatea si ajung in cealalta extrema, am vazut un documentar la history channel despre el, spunea ca el se consulta tot timpul cu nevasta-sa, ea il impingea mult...habar n-am cit e de adevarat... unsure.gif

Yoyo, nu am citit inca articolul cu yoga, asa ca nu dau cu parerea inca... laugh.gif
Si eu am raspuns f sincer, si unele intrebari mi s-au parut tricky...
Mie mi-a iesit 122, rolleyes.gif si comentariile astea:

"Your Emotional IQ is very good - slightly higher than average. This means that, in general, you are able to express your feelings clearly in appropriate situations. You effectively communicate, interact with others and deal with stress. These skills will certainly bring you long-term benefits such as stronger relationships, better health and personal happiness."

I am pretty happy, ce imi place cel mai mult la mine ( rolleyes.gif ) e ca, I can handle stressfull situations in healthy manner... mi se cam spune...
IO
Hmmm... chestia cu "personal happiness" n-as pune-o in nici un caz pe seama unui EQ ridicat. Inteligenta (rationala, emotionala etc.) nu aduce fericirea, ci doar rezolvarea unor probleme minore si de interes secundar.

[Problemele majore se rezolva prin intermediul altor atribute. ohyeah.gif ]
Blakut
mie m-a iesit 89. Retard....
Falanstera
buna seara!
cred ca inteligenta emotionala se traduce prin capacitatea de a-i simti pe ceilalti, prin empatie; prin intuitie.
cred ca astfel de oameni tind sa-i manipuleze pe ceilalti, insa, pt ca atunci cand iti simti puterea prin vene asupra altora, ca om, este atat de tentat sa o folosesti in scopuri egoiste!... bineinteles, acum, depinde de alegerea facuta: ce anume vrei sa obtii cu ajutorul ei.
Blakut
Nu e chiar asa... si mie imi place sa pot sa ii controlez pe altii din cand in cand, si totusi uite ce scor mic am luat.
Falanstera
stai, mai, Blakut, eu ma refeream in special la cei care au un coeficient ridicat la inteligenta emotionala. si lasand testul pe care ti l-ai facut, simti oamenii? iti fac confidente? stii sa te "bagi" pe sub pielea lor? sau poate altfel ii controlezi... sau incerci... .
Corydalis
eu am facut 102 test.fain testul
YoyoMan
QUOTE (IO @ 17 Oct 2004, 03:29 AM)
Hmmm... chestia cu "personal happiness" n-as pune-o in nici un caz pe seama unui EQ ridicat.

Pai cum sa aduca? Nu de aia se zice "Ferice de cei saraci cu duhul"? rofl.gif
milimetru
Yoyoman, nu te supăra că mă dau atotştiutor, expresia "fericiţi cei săraci cu duhul" a trecut īn vorbirea curentă cu alt sens şi īnţeles decīt īl are īn Evanghelie şi de cum o īnţelege un om credincios. Acesta din urmă īnţelege prin "a fi sărac cu duhul" că trebuie să fie smerit. IO nu s-a exprimat prea clar dar eu cred că gīndea "īn cheie" creştină...
YoyoMan
Nu ma supar milimetru. Stai calm. Am facut o poanta - desi stiu ca poate nu trebuia sa fac poante pe ziceri biblice da no... stii tu - The devil.gif inside.... laugh.gif
mutulica
sper sa nu dau foc la discutie... dar si varianta laica a "fericilor, care sunt saraci cu duhul" are rostul ei...
si se adevereste
Serenity
To be stupid, selfish and have good health are three requirements for happiness; though if stupidity is lacking, all is lost.
Nu spuneam eu ci Gustave Flaubert tongue.gif
YoyoMan
Pai da - ca de aia are romanul - in nesfarsita-i si nemarginita-i intelepciune, o vorba care vine sa incununeze oarecum pe cea pe care am scris-o mai sus si care e biblica: "Fericiti cei cu minte odihnita" rofl.gif Deci dejeaba sanatos, dejaba cu bani si alea alea daca nu esti oleaca si batut la tartacutza biggrin.gif
mutulica
sa recapitulez...
topicul se numeste inteligenta emotionala
una din ipoteze zice ca tre sa ai mintea odihnita ca sa fii fericit

e prematur sa concluzionez ca inteligenta emotionala este proportionala cu gradul de odihna?
YoyoMan
rofl.gif Numai Mutulica putea scoate o asemenea concluzie! Esti adevarat man! rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.