Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Este Adevărul?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
Pagini: 1, 2
axel
QUOTE (Artanis @ 10 Jan 2006, 10:35 PM)
"You must learn to distinguish between what is true and what is real"
Albert Einstein
ohyeah.gif

Foarte adevarat!

Tot in ideea asta, pentru cei care n-au inteles citatul: "As far as the laws of mathematics refer to reality, they are not certain; and as far as they are certain, they do not refer to reality. " (tot de Einstein).

Adica Dl. Einstein, in ambele citate, comenteaza despre teoria matematica vs. realitatea fizica.
Eclectic
QUOTE (axel @ 10 Apr 2007, 04:23 PM)
QUOTE (andra_v @ 10 Apr 2007, 01:26 PM)
Eclectic si Axel:
1. corelatia pe care o face Platon intre ideile de bine, adevar, frumos si dreptate.
2. Exista un curent personalist in filosofie. Propaganda cine face?

Dar poate imi spui si mie unde a zis/sugerat Platon aberatii ca "A-i da cuiva in cap este un fapt real, dar nu adevarat." (adica referinta cu opera de-a lui platon si pasaj)
Ca sa nu mor prost... ti-am zis ca nu l-am citit pe Platon... Si e pacat sa am respect fata de el, daca nu-l merita...

Well, de bine, de rau, eu l-am citit. Si nu, nu spune asemenea aberatii.
Desigur, oricine poate spune "yzwx, dupa cum spunea Kant"...

Andra, dar cum cine? Tu faci propaganda. smile.gif

Intr-adevar, e pacat ca moderatorul nu sterge mesajele tale propagandistice. sad.gif
yronick
Adevarul e o conventie. 1+1=2, pentru ca asa am convenit noi, si cum adevarul nu poate exista in afara omului...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.