Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Barbatii La Bucatarie!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2
Cla
QUOTE (mutulica @ 18 Dec 2006, 08:32 AM)
@Cla - nu rad, de fapt.. daca te gandesti putin, cele mai tari retete au aparut din greseala. dintr-o greseala mincam si cartofi azi

Corect!
Dar sunt si bucatari vestiti care fac greseli.
L-am vazut pe un Paul Bocuse care a aruncat porcu' in toba, dar a uitat sa taie stampila laugh.gif
mutulica
ce stampila sa taie?
Cla
Aia de la abator, pusa pe soric.
Afrodita
Astia de prin vest sunt si ei asi in a-si gati la microunde sau mancaruri semipreparate... "Tati" al meu facea o ciorba de peste de innebuneai mancand! drool.gif Si in general era "desemnat" cu papa de peste sau la cuptor, ca pe mine nu m-au incantat astea sa le incerc - de teama sa nu stric tot. Dar era un minunat la bucatarie - pe orice punea mana iesea super delicios, gatea cu o placere si o pasiune de ma intrebam unde naiba sunt alea doo in dormitor rofl.gif

Mda, mi-i pofta rau de ciorba de somn cry.gif
mutulica
QUOTE(Cla @ 27 Oct 2007, 11:30 AM) *
Aia de la abator, pusa pe soric.

e comestibila, nu trebe data jos
Serenity
Am mancat eu o ciorba buna facuta de un tip odata... In loc de carne - parizer, in loc de sos de rosii - ketchup ceva ceapa pe-acolo si niste macaroane in loc de taietei laugh.gif Dar ce mai conteaza? Mie mi-e tare drag de ei cand se chinuie sa faca de mancare tongue.gif Chiar daca iese un fiasco...
andra_v
N-am sa uit iepurele gatit de vecinul meu si sarmalutele intr-un sos de vin. Un deliciu. Sau o ciorba de peste.
Nu mai zic de Jamie ori de bietul Radu.
Mihai
Eu ma bag doar la deserturi. biggrin.gif
flori
Mihai imi dai si mie niste retete? secret.gif promit sa le incerc de sarbatori!
jude
Aha, luna trecuta am mancat si eu niste delicatese( rofl.gif ) care nu puteau fi gatite decat de un barbat... carne carbonizata pe gratar (in principiu, cautai carnea degeaba), cartofi prajiti cu gust de lemn...bine, si o tortilla comestibila. biggrin.gif

A, si un orez cu vin, cascaval si masline - genial...dres de vreo doua ori cu vin, a fost atat de bun ca ne-a fost mila sa-l mancam si l-am aruncat a doua zi. laugh.gif
Marduk
Va rog sa-mi permiteti sa va spun ceva cu care toata lumea este de acord. Cei mai buni bucatari sunt barbatii, sunt putine restaurante celebre in aceasta lume in care femeile sa exceleze pe acest post, bucatar sef. Cel mai important lucru pentru un bucatar este, sa aiba imaginatie, sa stie ceva chimie, dexteritate si memorie. Asta este viata, iar exceptia intareste regula. jamie.gif drunk.gif
Cla
Pt ce chimia, marduk?? e important sa n-aiba nevoie de cāntar, sa-si iubeasca meseria wub.gif si s-o priveasca ca o arta, sa fie un hot desavārsit ... spoton.gif
genicon
Mda... pe vremea cand aveam voie si eu sa mananc, descoperisem o chestie sanatoasa si excelenta biggrin.gif Se puneau intai niste polonezi taiati feliute la prajit, in ulei, bine-nteles, apoi vreo 4-5 felii de paine "maruntite", apoi vreo 4-5 oo batute, pana era gata "omleta" apoi se scotea totul si se varsa intr-o farfurie foarte adanca, se turna peste smantana (sau lapte batut, sau sana), se radea juma de kil de branza si se orna cu ketchup. Apoi totul se amesteca si se servea cu placere biggrin.gif Damn... simt lipsa acelor timpuri cry.gif
Marduk
QUOTE(Cla @ 15 Nov 2007, 08:04 PM) *
Pt ce chimia, marduk?? e important sa n-aiba nevoie de cāntar, sa-si iubeasca meseria wub.gif si s-o priveasca ca o arta, sa fie un hot desavārsit ... spoton.gif
Ei bine nu trebuie sa fie doctor in chimie, dar ceva ceva despre combinatii chimice trebuie sa cunoasca. Restul este parerea ta si nu o comentez jamie.gif
QUOTE(genicon @ 15 Nov 2007, 09:20 PM) *
Mda... pe vremea cand aveam voie si eu sa mananc, descoperisem o chestie sanatoasa si excelenta biggrin.gif Se puneau intai niste polonezi taiati feliute la prajit, in ulei, bine-nteles, apoi vreo 4-5 felii de paine "maruntite", apoi vreo 4-5 oo batute, pana era gata "omleta" apoi se scotea totul si se varsa intr-o farfurie foarte adanca, se turna peste smantana (sau lapte batut, sau sana), se radea juma de kil de branza si se orna cu ketchup. Apoi totul se amesteca si se servea cu placere biggrin.gif Damn... simt lipsa acelor timpuri cry.gif
Ce fel de branza foloseati, intreb deoarece nu toate branzeturile merg cu ketchup!!! unsure.gif
Serenity
Moama... ce bine suna drool.gif Poate pentru ca nu mai vad de foame, dar oricum.... merge branza cu ketchup? Orice branza ar fi ea tongue.gif
Cla
QUOTE(marduk @ 16 Nov 2007, 04:54 PM) *
Ei bine nu trebuie sa fie doctor in chimie, dar ceva ceva despre combinatii chimice trebuie sa cunoasca.

Pai intreb si io, ca-s curios... ce "ceva ceva despre combinatiile chimice trebuie sa cunoasca"? Adica la ce bun?
Chimia nu are ce cauta in bucatarie, dar deloc jamie.gif
De parca n-ar fi destula chimie in cutiile din supermarket... un bucatar adevarat nu foloseste decat ingrediente proaspete si netratate chimic.
Sau poate imi dai un exemplu, omul cat traieste, invata smile.gif
Marduk
QUOTE(Serenity @ 16 Nov 2007, 06:47 PM) *
Poate pentru ca nu mai vad de foame, dar oricum.... merge branza cu ketchup? Orice branza ar fi ea tongue.gif

Daca iti este foame, sigur nu trebuie sa mananci orice branza cu ketchup.
genicon
Sincer, la mine a mers mereu branza, orice branza smile.gif) Ideea e ca, practic, nu este braza cu ketchup tongue.gif Pentru ca se pune putintel ketchup si nici branza prea multa biggrin.gif Asa, cat mai e prin casa... rofl.gif Si, pana la urma, va fi un cocktail complet dupa ce se amesteca totul incat nu-ti mai dai exact seama ce mananci biggrin.gif Dar pe bune ca, pentru gustul meu, era tare bun. tongue.gif
Afrodita
Genicoane, te cred ca e tare bun, ca ce-ai zis tu acolo e fix si pe gustul meu: toate intr-o farfurie, amestecatura de gusturi, delicios licklips.gif drool.gif , ce mai?

Dap Sere, orice branza in afara de aia de vaci biggrin.gif

Am papat in dimineata asta un mic dejun englezesc facut de Dan: carnati aproape arsi in cuptor - ca a uitat de ei rofl.gif - , niste sunculita prajita, rosii in sos incalzite, ciuperci prajite in unt si un ou ochi biggrin.gif A fost bun rau - poate pentru ca-mi era foame si pentru ca mi-o placut sa ma holbez la el cum gateste in timp ce eu sedeam linistita pe scaun rofl.gif Si adevarul e ca e tare bine sa fii servit - mai ales dupa ce-l tii pe om flamand 19 ore in prealabil rofl.gif
Marduk
QUOTE(Cla @ 16 Nov 2007, 07:13 PM) *
Pai intreb si io, ca-s curios... ce "ceva ceva despre combinatiile chimice trebuie sa cunoasca"? Adica la ce bun?
Chimia nu are ce cauta in bucatarie, dar deloc jamie.gif
De parca n-ar fi destula chimie in cutiile din supermarket... un bucatar adevarat nu foloseste decat ingrediente proaspete si netratate chimic.
Sau poate imi dai un exemplu, omul cat traieste, invata smile.gif

Tot ce este in bucatarie, este chimie. Combinatiile (amestecurile) pe care le faci intre diferite ingrediente, timpul de ardere, coacere, fierbere, etc. tin de chimie si ceva fizica. Cand spun chimie nu-ti inchipuii ca un bucatar foloseste "substante chimice" la prepararea unei ciorbe. Adevaratul bucatar stie insa ce si cu cine se poate combina pentru o masa sanatoasa si gustoasa. jamie.gif
Cla
Asa vazut, de acord, marduk. Deci o ciorba e chimie curata spoton.gif
Ia uite, am invatat chimie fara sa vreau biggrin.gif
btw, daca arunci faina in aer si, in norul ala aprinzi bricheta, bubuie ohyeah.gif - asta-i chimie sau fizica? sau amandoua... egal, incercati in bucataria altuia rofl.gif
Chiar, daca din nimic faci o mancare buna, asta-i alchimie? adica amesteci ceva ce arata a branza, ceva ce arata a foste rosii... rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.