Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Apocalipsa Lui Ioan - Comentarii
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Arhiva Hanului > [Scrieri] [Arhiva] Biblioteca Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4
bdl
Thunder,
Nu stiu de ce , am senzatia, cind te citesc, ca totusi treaba cu reincarnarea e reala.... pun pariu ca intr-o viata anterioara tu ai fost o musca fara cap..... rofl.gif
Minerval
Bdl, vajnic luptator cu fulgerele decapitate "din interior", ce ati mai auzit despre Lord of the dance si trupa sa? Se zvonea, recent, cum ca aceasta trupa irlandeza ar fi performat un spectacol prin statele unite. Daca aveti ceva date in aceasta privinta va rog sa le treceti pe topic sau in pm. Dar daca era un zvon pezevenchi pesemne ca era mana fulgerelor decapitate "din interior".
Numai bine.

QUOTE
"Pamantul este gol  pe dinauntru." (din apocrifele lui Thunder, Lordul Trasnailor)
IO
Minerval, ti-a explicat cineva cam ce reprezinta avataru' ala al tau? secret.gif Ca tot vorbeai despre decapitare...
axentemihai
tu zici de mine ca-mi dau cu parerea despre altii. dar tu cu parerea ta foarte desteapta despre Triregnum ce sa mai zic. Ca sa nu mai vorbim ca mi se pare ca te bucura suferinta lui. In acest caz nu esti decat un nesimtit patetic. pai daca singura dovada a ta pentru alegerea poporului roman este aceea a suferintei prin care a trecut, tin sa te anunt ca au fost popoare mult mai greu incercate, asa ca mai vreau dovezi. si nu din alea hai sa masuram casa poporului, sa inmultim cu patru sa scadem 15, totul sub radical si ce sa vezi am descoperit un numar care era si in biblie. asa se poate demonstra absolut orice. A m-am lamurit chiar te bucuri de acele suferinte ale lui Triregnum, ba chiar le consideri o pedeapsa divina............ as fi vrut sa continui acest mesaj, dar sincer deja imi provoci greata................ o sa incerc sa te ignor de acuma pentru ca nu esti decat un om rau care se bucura de greutatile altora............. chiar nu realizezi ca asta te face mai rau decat orice pacatos.
thunder
QUOTE (axentemihai @ 22 Oct 2004, 08:21 PM)
tu zici de mine ca-mi dau cu parerea despre altii.

- cu pareri eronate si nedovedite, deci birfe si calomnii, daca poti sa faci o minima diferenta de situatii.

QUOTE
dar tu cu parerea ta foarte desteapta despre Triregnum ce sa mai zic. Ca sa nu mai vorbim ca mi se pare ca te bucura suferinta lui.

- ti se pare, deci asta traiesti tu, nu eu. Obiectiv vorbind fiecare avem suferintele nostre, datorate ignorantei si greselilor facute in trecut. Ele vin nu numai ca pe o "pedeapsa", ci mai degraba ca o purificare si o lectie care ti se acorda de divinitate prin legile universale emanate ion Creatie.

QUOTE
In acest caz nu esti decat un nesimtit patetic.

- nesimtit si prost pe deasupra esti tu. Magarule ! 50.gif

QUOTE
pai daca singura dovada a ta pentru alegerea poporului roman este aceea a suferintei prin care a trecut, tin sa te anunt ca au fost popoare mult mai greu incercate, asa ca mai vreau dovezi.

- cine te crezi tu mai axinte sa-mi vorbesti tu mine pe tonul asta si sa-ti mai si raspund ? pt. babe surde, rauvoitori si habotnici nu imi rasesc gura, cu atit mai putin pt. nesimtiti. mad.gif

QUOTE
si nu din alea hai sa masuram casa poporului, sa inmultim cu patru sa scadem 15, totul sub radical si ce sa vezi am descoperit un numar care era si in biblie. asa se poate demonstra absolut orice.

- pt. cei care tine suferinta este scoala vietii si a spiritului. Tie iti demonstreaza viata ce e nevoie si ce poti intelege.

QUOTE
A m-am lamurit chiar te bucuri de acele suferinte ale lui Triregnum, ba chiar le consideri o pedeapsa divina............

- perle si margaritare la porci si la ciini sad.gif

- cum consideri tu mai crestine suferinta ? De la cine vine ea ? Vine ceva ce nu e de la Dumnezeu ?

QUOTE
as fi vrut sa continui acest mesaj, dar sincer deja imi provoci greata................

- si tu mie ... si sila si scriba mai ales. blink.gif Pt. indivizi ca tine se sacrifica spirite cum nici nu ai visat vreodata ... ranting.gif

QUOTE
o sa incerc sa te ignor de acuma pentru ca nu esti decat un om rau care se bucura de greutatile altora............. chiar nu realizezi ca asta te face mai rau decat orice pacatos.

- sa nu-ti mai vad umbra si prezenta ... orb inconstient. blink.gif

- chiar m-ai enervat ... dar intr-o buna zi roata se va schimba, si ti se va reprosa si tie minciuni si falsuri si alte denigrari si calomnii pt. ca in felul asta sa te inveti minte sa nu o mai faci nici tu fata de altii.
bdl
Din cauza conditiilor meteo nefavorabile, Apocalipsa programata pt data de simbata se reprogrameaza pt o data ce va fi comunicata ulterior.... wink.gif
Biletele vindute ramin valabile...... rofl.gif

- nesimtit si prost pe deasupra esti tu. Magarule !
rofl.gif rofl.gif Moarte , fratilor, s-a suparat Thunder..... e criminala fazaaaaa...... Hombre, repede niste pase magnetice, putina intentie, ceva stafilocci si sucumbusi si trece..... se poate, esti baiat mare, sa te superi tu ca magaru pe traista? Tu nu ai vazut ca astia nu stiu nimic, nu sint elevati ca tine?

Acu pe bune, am incercat si eu niste pase, nu am reusit sa ma "elevez" total, dar cred ca sint pe drumul cel bun.... mi s-a "elevat " numai o anumita parte a corpului..... cu ceva intentie poate ajung si la orgasmul cosmic..... rofl.gif
Bafto delo-delo si tine-o tot asa.......
Minerval
Credinciosi din toate tarile u®niti-va si il salvati din mocirla suferintelor si a penitentei divine, pe robul vostru (si al nostru), thunder, cel care nu accepta realitatea dovezilor si adevarul evident, cel precum un Toma pogorat din paradisul destramat al nemuriri in telurica cetate a credintei. Rogu-va, imbratisati-l ca pe un frate mai mic, stiutor de multe cunostinte dar de putina cunoastere, erou al intamplarii pe o scena mult prea mare, inconjurat de paradigme si himere, sarutat de caldura vie a Fiului Omului. Acceptati inchinaciunea evlavioasa si acceptati-l in randurile celor cu credinta vie si umila pe fratele vostru (si al nostru) thunder. Iata ruga catre Est, din impartasania sacra pentru aducerea mintilor la cap a oii pierdute din turma Hanului!

Amin! wink.gif





bdl
Mai Avut loc Hapocalipsa haia fratilor au ba?
Minerval
Au ramas fara fonduri si, prin urmare, o reprogrameaza pana la o data ce va fi anuntata cu fulgere, pucioasa si profeti mincinosi. thumb_yello.gif


mărăcine
Vad ca topicul asta a degenerat (asemeni altora) intr-o discutie anti-thunder, asa ca-mi voi da si eu cu parerea pe langa subiect. Asa cum il vad eu pe thunder, in ciuda "abramburelii", cum zice axentemihai, pe care o emite destul de des, el este unul dintre putinii forumisti bine intentionati, care nu doresc sa se limiteze numai la a-i ironiza pe altii. Fara indoiala, stie anumite lucruri, caci altminteri de ce si-ar da silinta sa dezvolte atat de pe larg toate raspunsurile sale? Eu sincer nu acord foarte mult credit comentariilor sale, pentru ca invoca o multime de surse indoielnice, dar imi dau bine seama ca un sambure de adevar exista in esenta a ceea ce spune. Probabil n-a inteles foarte bine ce inseamna o discutie pe forum, excesul de citate pe care le foloseste, "despicarea" ideilor si tot felul de apropouri si invocari ale unor texte care nu au o foarte mare relevanta, alaturi de unele comentarii personale, il fac sa fie greu de urmarit si usor de antipatizat. Dar hai sa nu facem din el "un dusman al poporului", cum se numeste o foarte frumoasa piesa a lui Henrik Ibsen.

In ceea ce priveste Apocalipsa, imi permit sa citez dintr-un verset din primul capitol al cartii, care spune cam asa: "In ziua Domnului eram in duh"... Ce se intelege prin aceasta, multi "stiu", putini cunosc...
Minerval
Domnule maracine dvs. nu cunoasteti amploarea aberatiilor crunte debitate de fartatul Thunder. "Pamantul este gol pe dinauntru", "exista o rasa de reptilieni ascunsa de CIA", "oznurile sunt ale unei rase extraterestre", cat si alte aberatii sinistre din lumea enegiilor subtile sunt doar cateva chestiuni sustinute cu fermitate de membrul Thunder, chestiuni dintr-un evantai mult prea larg pentru a fi cuprinse intr-o singura redactare insa destul de convingatoare vizavi de eroul dvs. mult stimat. Fata de domnul Thunder nu se mai poate avea nici mila, patosul sau imbinat cu patetismul sau caracteristic au transformat redactarile onorabilului intr-o dulcegarie gretoasa. Daca dvs. puteti asimila chestiunile nu absconse, nici macar subtile, ci simplu aberante inseamna ca aveti standarde de calitate destul de joase ori undeva inspre centura mediocra. Nu este o injurie fata de un om sa il numesti mediocru functie de cele pe care le relateaza si sustine cu tarie, ci poate fi considerata drept caracterizarea desavarsirii muncii unui om, deoarece, de ce sa nu recunoastem, domnul Thunder a avut ceva de lucrat ca sa ajunga la acest rang.
O seara buna.
Minerval
QUOTE (thunder @ 22 Oct 2004, 09:19 PM)
{...}intr-o buna zi roata se va schimba, si ti se va reprosa si tie minciuni si falsuri si alte denigrari si calomnii pt. ca in felul asta sa te inveti minte sa nu o mai faci nici tu fata de altii.

Dar domnilor unde mi-a fost gandul, iata o perla demna de rusinica carcotasilor.
Pai zi asa, fartate Thunder, sa o comiteti chiar in halul asta? Sau persoanele extremist-fanatico-religioase nu mai au timp si de un mic abc?
Iata proba adevarului ca gramerul e o batalie necastigata de onorabil ....
bdl
Cind se da in reluare Apocalipsa asta?
Minerval
Din informatii pastrate in congelator, pentru prospetime naturala, afirm ca fenomenul seismic de ieri, simtit de romanime, era in fapt un efect al stranuturilor repetate din partea membrului Thunder. Se pare ca a fost luat pe nepregatite in timp ce isi elabora aporiile despre magie, iar energiile subtile i-au scapat din eprubetele experimentale. Rezultatul il cunoastem cu totii. wink.gif
bunicu'Gilbert
In Realitatea Romaneasca:
MISA ne mai da zece zile de trait!
" Scoala de Yoga MISA avertizeaza ca seismul produs miercuri seara nu este altceva decat un avertisment divin care anunta un cutremur devastator, stabilit de Dumnezeu pentru data de 6 noiembrie"
Eu, unul consider ca o asemenea afirmatie are un caracter extrem de general, ce poate fi rostita chiar de catre un liber cugetator. Restul articolului este destul de vag si cu afirmatii la fel de generale atribuite unui avocat.
Sursa: http://www.realitatearomaneasca.ro/content...articol_id=4641
Deci si altii decat crestinii prevad sfarsitul omenirii, sa incercam sa fim calmi.
Minerval
Intr-adevar domnule Gilbert, toata aceasta tevatura creata pentru a spori isteria mirarii, a dubiului, nu poate duce decat catre mai rau. Apocalipsa nu trebuie privita intr-un sens distructiv efectiv fizic, ci intr-o remodelare a energiilor un la nivel spiritual superior noua. Din greaca veche, termenul central al topicului, regasit si in titlul temei, comporta semnificatia unei revelatii, a unei nimiciri a raului launtric ce macina spiritul bun din toti cei aflati in partea intunecata a sufletului lor. Previziuni au fost si vor mai fi, este un lucru cert si firesc; cert deoarece se intampla si astazi, supravietuind parcursului milenar, si firesc deoarece este normal ca omul sa-si mai puna, din cand in cand, intrebari vizavi de conditia sa umila in acest univers negru si rece. Frica de necunoscut este deasemenea fireasca, insa si "normala". A norma, din greaca, inseamna a ordona. In tot timpul vietii noastre tindem sa ne programam ceea ce vom face, chiar si cei cu accente de lenevie isi programeaza si ordoneaza secundele si minutele astfel incat sub-ordinea lor sa nu fie intinata. Multe teorii despre univers afirma chestiunea potrivit careia acest mare angrenat ar fi dominat de haos, de dezordine. Personal, nu urmez acelasi crez. Imi imaginez modelul unui nucleu si electronii ce orbiteaza in jurul sau. La un nivel mai mare la fel se comporta si Terra fata de sistemul solar din care face parte, iar la un nivel intergalactic celelalte formatiuni interstelare unele fata de altele in raporturi inca necunoscute stiintei, poate se afla in raport cu ceva si mai mare, poate se va descoperi multiversul, mereu va exista aceasta forta a imaginatiei fundamentata pe un "poate".
O seara buna.
thunder
QUOTE (mărăcine @ 28 Oct 2004, 12:33 AM)
Vad ca topicul asta a degenerat (asemeni altora) intr-o discutie anti-thunder, asa ca-mi voi da si eu cu parerea pe langa subiect.

- aceasta este atitudinea "oamenilor" care neavind ce sa spuna referitor la subiectul (topicul) ales, bat cimpii cu off topice si incearca sa para "spirituali" ironizind idei, subiecte care le depasesc capacitatea de intelegere sau cunostintele si pe oamenii care le prezinta si care, evident, le sint superiori in acea directie si in fata carora nu pot sa deschida gura decit cel mult sa denigreze, calomnieze, birfeasca si sa ironizeze ... crezind ca aceasta atitudine ar apartiune unui om inteligent si cult. Dincolo de asta, fiecare spune si face atit cit poate si il duce "mintea", sufletul si (nivelul de) constiinta.

QUOTE
Asa cum il vad eu pe thunder, in ciuda "abramburelii", cum zice axentemihai, pe care o emite destul de des, el este unul dintre putinii forumisti bine intentionati, care nu doresc sa se limiteze numai la a-i ironiza pe altii.

- pe linga interpretarile tale subiective, as putea sa confirm aceasta trista ideea pe care ai obiectivat-o in mod real: sint enorm de putini oameni BINE INTENTIONATI prezenti aici pe forum, dar nu numai aici, in general, pe net.

QUOTE
Fara indoiala, stie anumite lucruri, caci altminteri de ce si-ar da silinta sa dezvolte atat de pe larg toate raspunsurile sale?

- ce spun e o nimic toata, insa urmaresc ca cea ce expun sa fie intr-un limbaj si la un nivel de intelegere cit mai lumesc si accesibil omului asa zis profan. Unele lucruri pe care le expun par pt. unii "abrambureli" pt. ca ele contin informatii si adevaruri ocult-spirituale cu o incarcatura subtil energetica cu o vibratie mult superioara nivelului de vibratie al constiintei unor cititori, motiv pt. care ei, chiar si bineintentionati sa fie, nu pot "rezona" cu acea informatie si constiinta si intelegerea lor nu o pot "procesa". E un fenomen asemanator cu acela al emiterii unor sunete la o frecventa de vibratie superioara limitei maxime la care urechea umana, auzul fizic adica, nu o poate percepe, motiv pt. care acele sunete pt. astfel de oameni "nu exista". Evident, ce spun acum e o analogie, dar ca principiu de "functionare" cele doua situatii se incadreaza in acelasi "tipic".

- pe de alta parte, imi editez mesajele nu numai din inspiratia si cunoasterea teoretica, mentala, ci si din suflet, dind astfel o conotatie subtil energetica specifica lungimii de unda a sufletului, motiv pt. care numai fintele care au cit de cit sufletul trezit empatizeaza cu aceasta "emisie subtila" si are ca efect ocult spiritual trezirea sufletului intr-o anume proportie, functie de fiecare cititor in parte, cit si de "hranire" a sufletului. Aceasta componenta subtil-energetica elevata specifica sufletului trezeste un efect de "animozitate" si repulsie in oamenii deosebit de orgoliosi, EGO-tici, lipsiti de o minima trezire sufletesca sau afectiva. Ca sa intelegeti mai bine fenomenul ocult care se petrece, raportati-va la fenomenul pe care il produce rezonanta (vibratia subtila) a tamiiei arse asupra fiintelor posedate, a demonilor, samd. Nu e vorba de o vorba de o comparatie intre cele doua fenomene, ci de o paralela si analogie intre ele si prezenta acestui principiu (lege) cosmic universal.

- expun aceste idei cit mai pe larg pt. a lasa un mesaj spiritual pt. acest forum si pt. cei care vor veni in viitor aici si vor citi aceste rinduri si pt. care aceste idei, la acea vreme, vor cintarii cu totul altfel decit cintaresc acum pt. unii cititori. La acea vreme, multi se vor intreba cum de acum (trecut pt. ei) erau oamenii atit de rai si de orbi si nu puteau intelege lucruri atit de "banale" si spirituale. Multi useri care sint acum pe forum atunci nu vor mai fi, altii vor fi, vor veni si altii noi. Pt. toti aceia care sint pregatiti ca primeasca "hrana spirituala" care s-a oferit ... fac acest efort si sacrificiu ... insa in cinstea ADEVARULUI si lui Dumnezeu, pt. Ei.

QUOTE
Eu sincer nu acord foarte mult credit comentariilor sale, pentru ca invoca o multime de surse indoielnice, dar imi dau bine seama ca un sambure de adevar exista in esenta a ceea ce spune.

- toate la timpul lor ... se vor afla si intelege, pas cu pas ... inclusiv obiectivitatea acelor surse ...

QUOTE
Probabil n-a inteles foarte bine ce inseamna o discutie pe forum, excesul de citate pe care le foloseste, "despicarea" ideilor si tot felul de apropouri si invocari ale unor texte care nu au o foarte mare relevanta, alaturi de unele comentarii personale, il fac sa fie greu de urmarit si usor de antipatizat.

- pe un forum cu o orientare spirituala ar trebui sa se discute la modul cel mai serios subiectele cu aceasta tenta. Nu e vina mea ca acest topic a fost mutat la "biblioteca". Dincolo de asta, era interesant de vazut cum ar fi decurs discutia daca exista macar 1, sau 2-3 useri care ar fi fost si ei in stare sa despice firul in 4 la un mod serios si in tematica aleasa, dar asa ... unsure.gif

- subiectele cu tematica oculta-spirituala sint greu de urmarit oriunde s-ar afla/expune ele. Tocmai acea incarcatura subtil-energetica elevata pe care o contin aceste idei le fac atit de greu de urmarit de omul cu o constiinta obisnuita. Puteti mina pe un text al intelepciunii milenare apartinind unei cai spirituale sau a alteia, si veti constata aceiasi greutate in a urmarii subiectele expuse. Ba mai mult, in cazul unora dintre aceste carti si texte veti vedea ca veti avea tendinta sa adormiti, nu numai sa va plictiseasca. Tocmai asta e un semn ca acele informati contin un mesaj subtil-ocult deosebit de elevat, de o vibratie f. inalta, ceea ce face sa va ridice si voua, cititorilor nivelul de vibratie al constiintei, insa nefiind obisnuiti cu o asemenea vibratie subtila, specifica lumiilor subtile superioare ca nivel de vibratie lumii fizice, va apare acest fenomen de "oboseala", de adormire, etc. Pot face PARIU cu ORICARE dintre voi (mai ales cei care luati peste picior aceste informati ezoterice) ca asta veti pati ORICARE dintre voi care ati dori acum sa cititi un asemenea text spiritual elevat. smile.gif

- antipatia provine si din acel fenomen descris mai sus, insa si din "stilul" frac si "taios" pe care il abordez uneori ... dar pt. ca ei doar asta pot sa vada in mesajele/textele si atitudinea mea, iar aspectul sufletesc si al constiintei ei neputindu-l accesa si recepta, abordeaza si ei, fiecare in parte, o atitudinea sau alta specifica firii si personalitati si trezirii lor spirituale. La ora actuala nu sint nici pe departe o fiinta perfecta sau "eliberata", dar asta nu inseamna ca parte din afirmatiile si actiunile mele ar fi eronate sau in afara voii divine, cum nici ca tot ce spun si fac ar fi in ton cu voia divina. Pe de alta parte, chiar si asa perfect daca as fi fost, oamenii tot ceea ce ar fi vrut/putut ar fi inteles si manifestat fata de mine si afirmatiile mele. Priviti exemplul lui Iisus. El era PERFECT ! Citi L-au inteles ? Citi i-au inteles si urmat invatatura ? Citi L-au huiduit ? Citi L-au urmat ? Cei putini care l-au urmat au fost considerati "nebuni" si "sectanti". Secta lui Iisus ! Citi i-au inteles la rindul lor pe apostolii lui Iisus si ai invataturii Lui ? Citi au fost respinsi si antipatizati si chiar ucisi sau rastigniti pt. ca expuneau adevarul si invatatura spirituala oamenilor ?

- daca ceea ce expun eu este eronat sau neadavarat, de ce nu se gasesc indivizi care sa contra-argumenteze si sa dovedeasca falsitatea invataturii spirituale expuse de mine ? De ce nu se vine din partea lor cu argumentatii de acelasi tip, ocult-ezoteric si spiritual ? De ce credeti ca acestia se limiteaza mai mult la a ironiza ce nu inteleg si pe cel care expune aceste "abrambureli" ? Eu expun legi si principii divine in diferite analogii si pilde si exprimari cit mai lumesti. Citi au contraargumenta sau dovedit falsitatea acestor legi si principii universale expuse pe alocuri de mine ?

QUOTE
Dar hai sa nu facem din el "un dusman al poporului", cum se numeste o foarte frumoasa piesa a lui Henrik Ibsen.

- al poporului nu sint, din contra ... fac asta pt. ca poporul roman sa se trezeasca spiritual cit mai repede, pt. a-si intelege fiecare in parte menirea si misiunea pt. care s-au nascut acum si aici in Romania, pe Terra si in aceste vremuri. Multi dintre voi nici nu banuiti la ce "scena cosmica" participati ACUM si AICI pe Terra si mai ales faptul ca multi dintre voi ati fost alesi dintre f. f. f. f. f. f. multi pt. a putea vebi si participa la acest GRANDIOS act divin cosmic. Aceasta asa zisa Apocalipsa este doar o palida prezentare a actiunii macrocosmice la care participa Terra si umanitatea in aceste momente, iar neintimplator, romanii au un mare si important rol in trezirea constiintelor la nivelul intregii umanitati. Chiar si dintre actualii zeflemisti si ironici si "superiori" prezenti aici pe forum sint fiinte/sufletele venite (intrupate) pt. o asemenea menire. Din pacate, mai ales pt. ei, chiar daca va veni o vreme cind ei se vor schimba, actualele actiuni rele pe care le fac le vor "savura" dupa masura lor.

QUOTE
In ceea ce priveste Apocalipsa, imi permit sa citez dintr-un verset din primul capitol al cartii, care spune cam asa: "In ziua Domnului eram in duh"... Ce se intelege prin aceasta, multi "stiu", putini cunosc...

- adevarat
thunder
QUOTE (Minerval @ 28 Oct 2004, 03:35 AM)
Domnule maracine dvs. nu cunoasteti amploarea aberatiilor crunte debitate de fartatul Thunder.

- acest topic nu se ocupa de astfel de interventii ale unora, dar nu trebuie prea tare condamnati, atit pot si ei sa faca/spuna. Ce face masonul miverval, alias copernic, este insa ceva in plus fata de ce fac altii. El nu face bascalie si ironii de 3 lei sau gratuite, doar ca sa se afle in treaba si sa para mai "spiritual", mai "cult" si mai "matur" ... el o face cu scopul precis de a ironiza si demoniza ideile si afirmatiile mele si pe mine ca persoana. De ce ? Pt. ca eu sint printre putinii oameni de aici care spune adevaruri cutremuratoare despre secta satanica mondiala francmasoneria, sau asa cum e ea prezentata in Apocalipsa: curva biblica, sau babilonul cel mare ... iar asta rîcîie demonii cu care coabiteaza dl minerval si cu care rezoneaza si datorita karmei si personalitatii lui meschine, dar si datorita legaturi subtil-nevazute care este formata intre sufletul sau si sufletul (egregorul) colectiv al acestei secte mondiale satanice, care e la rindul sau in legatura cu lumi si entitati infernale si sustinuta si impulsionate de acestea. Acest tip de actiune al sau se incadreaza in ceea ce profetiile din Apocalipsa si nu numai acestea numesc "lupta dintre bine si rau", dintre Fii Luminii si fii intunericului. La nivel de comunicare, de expunere de informati si adevaruri, se duce o mare si importanta si prima lupta intre aceste doua tabere beligerente. Pe deoparte, fii intunericului au de partea lor banul, bogatia si conducerea importantelor functii in stat(e) si pe plan international, mass media, bancile, economia, fortele armate, politica si multe alte domenii de activitate sint in mod preponderent in mina lor ... prin intermediul acestor sectanti ai "curvei biblice", masoneria ... iar pe de alta parte, mai putini si mai putin organizati si uniti sub un stindard, fii luminii, cu diferite grade de trezire spirituala si launtrica. Din acest motiv, masoneria, prin intermediul agentilor ei infiltrati ici colo baga zizanie intre unii si altii pt. a dezbina si conduce (stapini). Daca sinteti atenti, veti vedea ca nici sarmanul si incultul spiritual (adica lipsit de cultura ocult-spirituala) miverval, alias copernic, nu face decit sa bage zizanie pe forum, sa minjeasca si sa demonizeze un subiect sau altul sau anumite persoane, dar niciodata el nu vine cu dovezi si argumente in favoarea afirmatiilor lui denigratoare si jignitoare, ci doar arunca pastile si face pe "spiritualul" si "glumetul" incercind sa strineasca simpatia gratuita a unora care nu pot sa gindeasca si sa vada mai departe de "haina" pe care o poarta (manifesta) un om.

- minerval este un "sclav" a babilonului cel mare, al "curvei biblice" ce ii indeplineste ordinele murdare si anti-spirituale (anti-divine). El aici este un agent infiltrat al acestei secte mondiala satanice si urmareste sa va induca false idei si imagini despre aceasta satanica grupare sectanta mondiala: masoneria, alias "babilonul cel mare" ... si in acelasi timp sa va manipuleze si devieze atentia de la informatii si adevaruri ce nu convin "curvei biblice" sa se afle, urmarind cu obstinatie demistificarea adevarurilor. Priviti catre el ce jalnic este cind i se pune in fata un adevar si sa jure pt. el. Nu va lasati pacaliti de atitudinea sa "matura" si fals "intelectuala" pe care o abordeaza uneori, caci nu are nici cea mai mica cunoastere ezoterica autentica, vie si divinatorie. "Increderea" pe care se straduia sa o afiseze este de fapt o fatisa metoda de a manipula si deturna increderea oamenilor. Toate aceste actiuni ale lui se incadreaza in aceasta lupta intre fortele binelui si ale raului descrisa in Apocalipsa. Unii veti ride sau zimbi la cele care vi le spun acum, dar ce deziluzie si dezamagire cumplita veti avea cind veti realiza aceste adevaruri care vi se spun. Multi dintre cei care au o atitudine refractara fata de mine si cele expuse de mine sint pur si simplu manipulati si "calauziti" de un flux subtil energetic generat la nivel de grup, flux care ii manipuleaz si "le ia mintile" si ii moduleaze si ii foloseste pe post de pioni pe tabla de sah. Acele entitati infernale de care va spuneam mai devreme coordoneaza aceste fluxuri energetice subtile de influenta in masa si in grupuri de oameni, iar aceste fluxuri devin cu atit mai nevazute si mai puternice cu cit astfel de agenti ai ralui precum minerval isi fac mai mult de cap si sint tolerati si "apreciati" de membri acelui grup. Unii vor spune ca e SF ce spun, dar habar nu au ei ce jocuri mirsave si la ce tehnica de manipulare a maselor au ajuns servitorii acestei secte satanice mondiale, "curva biblica" si cit de usor ii duc de nas pe oamenii din diferitele grupuri unde actioneaza acesti agenti. Principalii "dusmani" ai acestor forte satanice sint oamenii spirituali, gruparile spirituale si Adevarul expus de acestia. De ce ? Pt. ca adevarul trezeste constiintele oamenilor, iar odata treziti, acestia nu mai pot fi pacaliti si manipulati si mintiti asa de usor, deci raul pierde teren pt. ca este inlocuita minciuna si falsul si prostia din mintea si sufletul oamenilor, si introdus adevarul, autenticul, discernamintul si inteligenta benefica.

- eu pot sa jur pe viata si pe evolutia mea spirituala ca masoneria, la virful si orientarea ei de baza, nevazuta si nespusa oamenilor de rind, este o gruare satanica, malefica. Are curajul masonul si servitorul minerval sa jure pe viata si sanatatea lui ca masoneria este o organizatie benefica (ca divina oricum nu este avind in vedere ca nu are nici o orientare spirituala reala si nici vreun rezultat sau vreun "produs" divin, divinator, un sfint mason de ex) ?!?

- si acum, ca tot am lamurit (demascat) putin intentiile acolitilor satanei in aceste vremuri ale Apocalipsei in care deja traim, sa ne ocupam putin si de afirmatiile servitorului minerval, chiar daca nu sint cel mai on topic, totusi urmaresc linia generala a titluluui topicului, Apocalisa, adica Revelatia ... si sa facem citeva revelatii pe diferite teme. smile.gif

- dar inainte de a trece mai departe, sa supun atentiei urmatoarea situatie: de ce masonul miverval, care ma vede si ma prezinta a fi "bolnav", "nebun", deviat, si cu multe probleme demne de un debil mental sau avorton la 3 luni ... doreste cu atita insistenta sa ma puna/numeasca pe mine si pe (ATENTIE!!!), alti ANTI-MASONI moderatori pe forumul masonilor ??? Ce nevoie are un asemenea "geniu" minerval de o "sarmana" persoana ca mine pt. o functie si loc asa de important pt. acesti satanici masoni ? Va spun eu ! Sa-i stringala un loc pe cei care sint anti-masoneria si sa-i controleze, sa le cunoasca ideile si modalitatile de actiune si sa-i poata si depista la nevoie, inclusiv prin aflarea IP-urilor de unde se scriu mesajele. masonii astia cred ca s-a intilnit "hotul cu prostul". rofl.gif

QUOTE
"Pamantul este gol pe dinauntru",

- aceasta afirmatie/ipoteza nu imi apartine, ci ea este prezenta in mai multe traditii stravechi ale acestei planete. Eu doar am expus o mica mica parte din ce expun aceste afirmatii, precum "teoria pamintului gol". Exista o multime de prezentari in aceasta directie pe net si in multe carti care s-au ocupat direct de acest subiect sau in parte. Va dau doar citeva linkuri de studiat, pt. cine vrea sa treaca dincolo de "prejudecatile" celor care sint de parere ca pamintul e plin.

http://onelight.com/

lista de prezentare

- si deasemenea si citeva poze.

poze despre Terra

imagini cu Marte

imagini Saturn

- ceea ce vreau sa va rog este sa nu dezvolati subiectul acesta aici in acest topic si daca vrei il discutam in altul separat.

QUOTE
"exista o rasa de reptilieni ascunsa de CIA", "oznurile sunt ale unei rase extraterestre",

- asta eu nu am spus-o NICIODATA, nici aici pe forum nici in alta parte. Asta arata imaginatia debordanta a servitorului/masonului minerval.

- si daca tot a fost deschisa discutia (mai bina taceai mai copernicule, pt. ca o sa-ti musti buzele dupa ce vei vedea ce ai generat si tare ma tem pt. tine ca vei primi ceva sanctiuni de la stapini/superiorii tai), sa expunem citeva informati pe care eu le-am primit in decursul timpului. Va sugerez insa sa cautati mai adinc pe net si in afata si veti gasi informatii mult mai ample si cutremuratoare despre acest subiect: REPTILIENII !

- reptilienii sint o rasa extraterestra care au o infatisare oarecum de reptila, de unde si denumirea lor. Ei pot lua pt. scurt timp si infatisari umane, aratind ca si oamenii. Ei vor sa supuna si cucereasca Terra, dar deocamdata nu au gasit o forma de manifestare fizica care sa le permita viata in conditii optime pe Terra, caci sint sensibili la anumiti virusi si alte "bacterii si "impuritati". Din acest motiv, inainte de a da asaltul final, ei au facut o multime de incrucisari si experimente genetice de a "combina" rasa reptiliana cu forma umana, pt. a putea rezista la atmosfera terestra. Se pare ca sint aproape de reusita, caci se apropie momentul in care ei vor iesi la suprafata, la vedere si la atac frontal asupra umanitatii.

- unii dintre condicatorii statelor imprtante ale acestei planete, in spatele carora se afla secta satanica mondiala masoneria, sint intelesi cu aceasta rasa malefica si pur si simplu ne vind ca pe niste animale la piata. Autoritatile acestor state inchid ochi si trec cu vederea descoperirea unor situatii ciudate, animale moarte pe cimp, oameni disparuti, oameni rapiti asupra carora s-au facut experimente si apoi lasati "liberi" (supravegheati), aparitii si prabusiri de OZN-uri samd ... iar acesti extraterestrii le "vind" tehnologie. Se pare ca si aceasta tehnologie a chip-urilor si in general a tehnologiei pe baza de germaniu este luata tot de la extraterestri si este de natura malefica, spre deosebire de vechea si benefica tehnologie pe baza de cristale.

- se spune ca unii dintre reptilieni se gasesc printre noi, unii chiar ajunsi in postrui de conducere importante, fie substituind pe realul individ care s-a manifestat cindva in acel trup, fie printr-o "expansiune" in timp.

- ce fac insa acesti reptilieni cu noi pamintenii ? Credeti cumva ca scenariilor unor filme sint SF sau inventiile unora .. sau in spatele unora se ascund ceva urme de adevar ? Priviti filmele din seria Matrix.

- dpdv subtil, energetic, acesti reptilieni se "hranesc" cu anumite energii de vibratie joasa, josnica, malefica, perturbatoare chiar. Cum isi procura ei aceste energii ? Prin intermediul unor receptori - emitatori capabili sa emita si receptioneze astfel de energii. Cine sint acesti "intermediari" ? OAMENII !!! Prin intermediul "culturii", al manipularii ... reptilienii le creaza oamenilor directii de gindire, de actiune, de manifestare ... facindu-i sa se miste in niste "sabloane" STAS gindite si pregatite de reptilieni. Li se induce ideea de "libertate" si un "loc de viata" ... si diferite conditii pt. manifestare acestora ... iar acesti oameni "conectati" la MATRIX receptioneaza-emit energia de care au nevoie sa traiasca acesti reptilieni. Trezirea si "deavoltarea" si apoi manifestare cit mai "ampla" a unor stari precum: "furia, viciile (droguri, bautura, fumat etc), vlaguirea sexuala, ura, gelozia, injuraturile, samd ..." sint sabloanele in care sint manipulati oamenii sa le foloseseasca. Deja oamenii au ajuns sa creada ca asa e "viata" si asa e "normal", sa injure, sa faca trimiteri la "uciga-l toaca", sa fie gelosi, sa fie vlaguiti sexual, sa fie razbunatori si alte si alte "trairi normale" ... si nu realizeaza ca de fapt ei fac jocul acestor malefici reptilieni.

- tot la baza acestor experiente pe oameni se afla si fabricarea si raspindirea controlata si voita a unor virusi mortali, precum HIV, EBOLA, etc ... care sint fabricate, se pare, in laboratoarele americane aflate sub controlul supusilor acestor reptilinei sau a reptilienilor insasi. Tineti minte, SIDA nu e aparuta din senin sau de la maimute, ci a fost ceruta, fabricata si raspindita cu intentie de "oameni" vinduti banului si satanei si acestei secte satanice mondiale, curva biblica. Cei care au fabricat virusul HIV au deja si antidotul ... dar nu il vor da pe piata, caci nu e in interesul lor. Interesul lor este sa decimeze populatia planetei.

- ceea ce este prezentat in Matrix chair este si in realitate, analogic vorbind. Se duce o lupta acerba pt. trezirea constiintelor umane. Acea iesire din Matrix este de fapt iesirea din ILUZIA in care incearca sa ne tina acesti reptilieni si acolitii lor. Chiar exista si un corespondent al asa zisilor "agenti" din film cum si al altor personaje din film. Filmul are la baza o inspiratie care s-a pastra in special in prima serie, iar mai apoi el a devenit "telenovela", pierzindu-se si mesajul principal al acelei inspiratii.

- sint o multime de informatii aparute despre reptilieni si alte civilizatii extraterestre, insa doar unele sint autentice, altele sint false si fanteziste, si aparute tocmai pt. a oculta adevarurile despre aceste subiecte si de a induce neincrederea si incertitudinea in aceste informatii.

- iata o descriere gasita chiar acum pe net, care, seamana f. mult cu ceea ce stiam si eu.

QUOTE
REPTILIENII

Se spune despre o rasa reptiliana din Draco inclinata spre cuceriri ca exercita controlul asupra griilor de tipul A prin implanturi, asa cum griii marcheaza oamenii cu implanturi. Se spune ca sunt in primul rand manipulatori geniali ai mintii si abia mai apoi implicati in planuri de rapire. Planul lor implica folosirea noilor hibrizi (jumatate om – jumatate extraterestrii) creati cu implanturi pentru a infrange Confederatia Umanoizilor.

Cu o infatisare de reptile, acesti extraterestrii sunt entitati foarte avansate dar sunt vazute ostile, periculoase si negative avand in vedere ca privesc umanoizii ca pe o rasa inferioara. Ei ne percep pe noi asemenea unei cirezi de vite. Se presupune ca un „asteroid” locuit de 30 de milioane de fiinte reptiliene au patruns in sistemul nostru solar la mijlocul anilor ’90.

Ei considera Pamantul ca fiind vechiul lor avanpost si e de asteptat sa preia controlul intregii planete Pamant cand se vor reintoarce. Planeta lor nu va mai putea sa sustina viata si au nevoie sa de unnou loc in care sa locuiasca.

Sunt extraterestrii care sunt servitii de tipul A de extraterestrii grii.


- mai multe detalii despre civilizatii extraterestre

- nu bag mina in foc pt. obiectivitatea si autenticitatea celor prezentate pe aceste site-uri, dar pot spune ca printre acele informatii se ascund si mari adevaruri.

- apropos, CIA este ca si alte "agenturi straine" de provenienta si sub control reptilian si mason.

QUOTE
cat si alte aberatii sinistre din lumea enegiilor subtile sunt doar cateva chestiuni sustinute cu fermitate de membrul Thunder,

- remarcati modul deminizant in care servitorul minerval incearca sa va induca ideea ca eu spun "aberatii" dar nu aduce nici o dovada sau contra-argumentare in favoarea spuselor lui, si nici macar o prezentare a asa ziselor "aberatii ale mele, dintre toate subiectele expuse, tocmai pt. a aduce o neincredere si incertitudine asupra tututor acestor idei si afirmatii expuse de mine. Intelege cine poate ...

QUOTE
chestiuni dintr-un evantai mult prea larg pentru a fi cuprinse intr-o singura redactare insa destul de convingatoare vizavi de eroul dvs. mult stimat.

- nu va lasati pacaliti si manipulati de "divinul" mason minerval. Cereti-i dovezi si argumente care sa va convinga ca ce spune e autentic. Veti vedea cum da din colt in colt, ca orice birfitor si calomniator ordinar, de la marginea ulitei. spoton.gif

QUOTE
Fata de domnul Thunder nu se mai poate avea nici mila, patosul sau imbinat cu patetismul sau caracteristic au transformat redactarile onorabilului intr-o dulcegarie gretoasa.

- aici manipularea "divinului" servitor minerval se adreseaza simtului subtil al gustului. Sa mai facem o "revelatie". Modalitatile de manipulare si deturnare a atentiei (deviatiei) se adreseaza in general celor 5 simturi cunoscute (1. miros, 2. gust, 3. vedere, 4. "pipait" -simtire- si 5. auz), dar nu numai lor. Aceste simturi sint in strinsa legatura cu cele 5 tipuri de energii subtile: PAMINT - (PRITIVI) - miros, APA (APAS) - gust - FOC (TEJAS) - vedere, AER (VAIU) - simtire si ETER (AKASHA) - auz. Si manipularea se face vizind unul sau mai multe dintre aceste simturi. In cazul de mai sus, manipularea tinteste gustul si se induce ideea mentala de "GREATA", "GRETOS" pt. ca in mintea voastra sa se faca in mod automat si necontrolat analogie intre acest sentiment oribil si ideile expuse de mine. E prea putin important daca minerval face constient sau nu aceasta manipulare, insa cert este ca fiind sub sfera de influenta demoniaca a grupului sectei satanice mondiale, GRETOASA "curva biblica" yikes.gif si de acolo isi extrage "inspiratia".

QUOTE
Daca dvs. puteti asimila chestiunile nu absconse, nici macar subtile, ci simplu aberante inseamna ca aveti standarde de calitate destul de joase ori undeva inspre centura mediocra. Nu este o injurie fata de un om sa il numesti mediocru functie de cele pe care le relateaza si sustine cu tarie, ci poate fi considerata drept caracterizarea desavarsirii muncii unui om, deoarece, de ce sa nu recunoastem, domnul Thunder a avut ceva de lucrat ca sa ajunga la acest rang.

- printre mizeriile si mojicile emanate de mintea MEDIOCRA (nu e o injurie, ci doar o caracterizare a calitatii mintii) a lui minerval, vedem cum gura pacatosului adevar graieste: Da d-le servitor mnerval, am "lucrat" ceva pt. a ajunge la "rangul" pe care il are si il va manifesta intr-un anume viitor apropiat sufletul si spiritul meu. Nu as putea sa spun exact cum e mai corect pt. tine urmatoarea urare: "iti doresc sa apuci sa vezi si sa simti pe pielea ta care e 'rangul' meu", sau "iti doresc sa apuci sa vezi si sa simti pe pielea ta care e 'rangul' meu". Oricum, vom trai si vom vedea ce e mai potrivit ! rolleyes.gif

O seara buna.
Minerval
Ce frumos se imbata uneori oamenii cu apa rece, incat esti patruns de un sentiment de protejare a lor ca nu cumva sa se trezeasca brusc din spatiul oniric in care, singuri, s-au cufundat. Le vorbesti de cateva chestiuni conexe imaginilor lor, cele care li se invart in majoritatea timpului prin cap, si realizezi faptul ca persoanele cu care purtai discutiile raman axate doar pe o singura directie. Aceste persoane deja sunt mari maestri in iluminari si cai spirituale, deoarece ei va zic aceasta. Si doar trebuie sa ii credeti ca acestia va zic sa ii credeti, pe alocuri chiar va ordona. Constructul mental creat de acesti "arhitecti ai conspiratiilor" contureaza chiar si cunostinte inca negasite ori banuite de insasi stiintele cele mai evoluate de pana acum. Este ca si cum tot ceea ce se prezinta ori manifesta in jurul nostru e o mare minciuna si numai ce prezinta acesti "domni miraculosi", fermecatori si seducatori este si trebuie sa fie real. Dar ce este realitatea? Stiinta se bazeaza pe fapte certe, pe experimente si deductii pe seama acestor experiente stiintifice cat si pe altele insa nu detaliez.
Sa afirmi o chestiune de genul "Pamantul este gol" si sa continui prin a spune "nu e ideea mea; eu doar am preluat ideea ca atare" este un cumul de erori programate si autosustinute. Este mai grav sa sustii o aberatie decat sa o afirmi! Dar puteti observa si singuri, ca membri constienti si maturi ai Hanului, faptul ca se dau in argumentatie si poze "colorate si masluite" astfel incat sa dea doar senzatia ca ceea ce se afirma este adevarat. Prin urmare avem o poza cu Terra in toata splendoarea sa, urmata de o serie de alte poze decupate din alamanahuri cu balauri, zane si goblini. Trageti dvs. concluzia la acest mic joc copilaresc care merge de la un ras sanatos catre burlesc. Credeti ca acesti "teroristi ai adevarului" au terminat cu realitatea? Nici pe departe, de abia acum incep masacrarea realitatii cu idei autosugerate si impuse atat constient cat si inconstient. Avem, asadar, in prim plan planeta Marte. Aceasta planeta a fost studiata in cele mai mici detalii, evident, cautandu-se acea intrare misterioasa a aghartei ca si pe Pamant. Ei bine s-a gasit!! smile.gif Un crater pe o planeta spune multe lucruri despre evolutia sa, daca a avut sau nu viata etc. In mintea "arhitectilor de conspiratii" craterul automat trebuie sa insemne o cale catre altceva, o cale, fireste, numai de dumnealor stiuta.
Dar cine sunt acesti "arhitecti ai conspiratiilor", acesti "fermecatori si seducatori manipulatori"? Nu au diplome in stiinte, nu sunt doctori de renume mondial, nu au pregatirea necesara pentru a se avanta fie si pe meleagurile "cartografiate" ale stiintei, nu sunt savanti in expunerile lor, nu au recunoasterea cercurilor de oameni de stiinta de nicaieri. Totusi cum de reusesc sa mearga mai departe cu pseudexplicatiile dumnealor, cu dovezile fabricate de subcontientul lor usor manipulant de alte forte implicate, cum de au succes prin carti de tiraj mare? O explicatie este ca li se permite acest lucru in mod constient. Ce inseamna acest lucru? Omul in multitudinea de activitati in care se angajeza ori este angajat nu poate duce operatiunile de raspudnere in absenta si unui mic refugiu mintal. O oaza de refulare pot fi aceste fabricatii si fabulatii precum OZNurile ori CAILE in centrul Pamantului. smile.gif Li se permite acestor pseudoscriitori deoarece, va fac o marturisire, acestia, ca si alte persoane predispuse spre atitudini antisociale precum instigarea la dezordine, sunt monitorizate din momentul in care au facut publice primele afirmatiile, ganduri ori idei.

Asadar, toate panzele sus si la cat mai mult material beletristic, poate realizati si dvs. o Asociatie a Fabulatorilor Profesionisti, material si intentii aveti cu prisosinta.

Toate cele bune si retineti, indoiti-va de tot, in special de persoane care va prezinta pe masa teze ori teorii cu extraterestrii imbracati in "haina" de om. laugh.gif

Toate cele bune.
bdl
rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Hombre,
Asimov e apa plata pe liga tine.... ia mai baga din folclorul reptilian.....

Foaie verde maghiran/
M-a facut muica reptilian.....
rofl.gif

Aoleu .... acu vine partea cea mai tare.... caci..... rofl.gif

Cin se ia cu mine bineeeee
Ii dau pielea de pe mine....
jamie.gif
Cine e dusman cu noi...
Sa ne-o traga inapoi.... rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Esti ruda cu Hincu nene?Valeu ce-am ris in seara asta....

Ca sint sarpe de dudau/
Mai Leanooooo.....


- eu pot sa jur pe viata si pe evolutia mea spirituala da pe pietrele de la rinichi nu te juri?
doreste cu atita insistenta sa ma puna/numeasca pe mine nu sa te puna, sa ti-o puna ...
"iti doresc sa apuci sa vezi si sa simti pe pielea ta care e 'rangul' meu", sau "iti doresc sa apuci sa vezi si sa simti pe pielea ta care e 'rangul' meu". nu bre, iti doresc sa apuci si sa simti pe pielea ta jamie.gif ranga mea

Hombre, recunosc, esti cel mai tare din parcare, mai tare ca fularu ud...
Tembelu ala de Codrut, sau Bivolaru (alt timpit) sint copilasi pe linga tine.... macar sa te fi nascut mai devreme, acu erai Jules Verne al Carpatilor....

Omu Bun, hai bre si vino de intreaba ce avem cu Thunder...
thunder
QUOTE (Minerval @ 30 Oct 2004, 12:30 PM)
Toate cele bune si retineti, indoiti-va de tot, in special de persoane care va prezinta pe masa teze ori teorii cu extraterestrii imbracati in "haina" de om.

- sper ca ati retinut ideea manipulatorie: INDOITI-VA DE TOT! ... adica sadirea incertitudinii si a neincrederii in informatiile despre masonerie. Sa ne indoim atunci si de varianta "oficioasa" expusa de minunatii, divinii si dezinteresatii masoni, incepind de la virful pina la baza piramidei curvei biblice.

- si daca tot am cautat dupa cuvintul Iluminati, iata ce am gasit undeva pe net.

Viitorul papă va fi mason si va fi Antihristul ?!?

QUOTE
Viitorul papă va fi mason si va fi Antihristul ?!?

„Biserica Romano-Catolică are nevoie ca anumite evenimente de care este interesată să se desfăsoare în fata lumii; să poată proclama că „Mesia a revenit!”.

...În primul rând, trebuie să întelegeti că, timp de secole, Vaticanul s-a străduit să obtină controlul asupra Ierusalimului. Începutul l-au făcut cruciatii. Pentru a convinge lumea că Mesia pe care ei îl impuneau era cel adevărat, trebuia să preia controlul asupra Orasului Vechi, cadru ideal pentru aplicarea planurilor lor. Conform acestora, “Mesia” îsi propune să fuzioneze cele trei religii monoteiste, să facă în asa fel încât lumea să intre într-o eră de pace si armonie si să solutioneze conflictul din Orientul Mijlociu. Locul unde trebuie să se joace această “superproductie” nu este altul decât Orasul Vechi al Ierusalimului.

Pretinsul “Mesia” pe care-si propune să-l aclame Biserica Catolică va fi un fals Mesia. El se va strădui să instaureze un “guvern mondial” (sub egida Natiunilor Unite), care va duce lumea spre pace si armonie. Dar asta nu va fi decât o min­ciună si o fraudă. N-are nici o importantă. Adevărul nu interesează deloc lumea noastră.

Pentru a-i câstiga pe evrei de partea sa, Vaticanul ar dori să-i convingă că adevăratul lor Mesia este cel pe care Sfântul Scaun îl impune si că este timpul să reconstruiască al Treilea Templu, succesorul templului lui Solomon.

Noiembrie 1992: ...Un document redactat personal de Yossi Beilin si intitulat “Caracterul nelegitim al suveranitătii Israelului asupra Ierusalimului” ... stabileste directiile principale ale programului guvernului israelian privind viitorul Ierusalimului. El propune o împărtire a Orasului Vechi în sectoare, posturile de intrare si control aflându-se sub autoritatea Natiunilor Unite.

Septembrie 1993: La 10 septembrie... ziarul italian „La Stampa” scrie că ministrul israelian al afacerilor externe a încheiat un acord secret cu Vaticanul, pentru a-i ceda acestuia din urmă suveranitatea asupra Orasului Vechi, si că acest acord continea clauze secrete... Yasser Arafat a fost de acord cu acest plan chiar înainte de faimoasa strângere de mână cu Yitzhak Rabin de la Washington, din 1993. Dar când a înteles că Vaticanul intentiona să lase Israelul să-si ducă la bun sfârsit proiectele privind Muntele Templului, si-a schimbat pozitia initială si a respins planul.

...În timpul cruciadelor din secolul al XIII-lea, templierii au săpat sub ruinele Templului timp de 9 ani, descoperind o întreagă retea de tuneluri în care sacrificatorii evrei îsi ascunseseră comorile de romani, în anul 70 d.Hr. De asemenea, se crede că si arhivele originale ale Bisericii primare din Ierusalim ar fi fost îngropate acolo. Ele ar dovedi că crestinismul practicat de Vatican nu corespunde adevăratului crestinism, asa cum a fost el instituit de fondatorii săi. În particular, în planul lui Dumnezeu n-ar exista nici un loc pentru un papă ce detine dreptul exclusiv de a interpreta Cuvântul Domnului. Dacă aceste manuscrise crestine de primă mână ar fi date publicitătii, ele ar pune în mare pericol legitimitatea Bisericii de la Roma. Este deci esential pentru Vatican ca evreii să fie îndepărtati de la Muntele Templului, pentru ca ei să nu poată descoperi aceste importante manuscrise. Autoritatea Palestiniană nu face decât să servească de „antrepenor de lucrări publice” în contul Vaticanului, în speranta că Sfântul Scaun îi va ajuta e palestinieni în conflictul cu Israelul...

...Vaticanul vrea să convingă lumea întreagă să accepte acest “misterios individ care va uni toate religiile” si care va apărea într-un Ierusalim controlat de o organizatie care va fi de fapt la ordinele Vaticanului. Ceea ce trebuie stiut este că există deja un acord care conferă Vaticanului extrateritorialitate pntru toate posesiunile sale din Israel, cu promisiunea de a controla Orasul Vechi al Ierusalimului. Acordul a fost anuntat de toate media din lume, iar existenta sa este usor de dovedit... Pe scurt, am acceptat ca Vaticanul să aibă dreptul de a instala un ,,mini Vatican”, cu ambasade suverane, chiar în inima capitalei noastre eterne Ierusalim. Mai mult, acelasi Vatican s-a angajat în mod for­mal, în public si printr-un acord scris, să concesioneze palestinienilor o zonă de suveranitate în Orasul Vechi”. (Barry Chamish  - ziarist evreu israelian; extras din cartea „De la Vatican la Ierusalim si înapoi” – Ed. Lumea).

Guvernul Mondial, Biserica Mondială si “portile iadului”

...Crearea unei biserici mondiale merge mână în mână cu crearea unui guvern mondial. Papa chiar a declarat de c*rând că este de dorit o nouă ordine mondială, realizată prin intermediul Natiunilor Unite. Ori această nouă ordine mondială se finalizează, logic si inevitabil, cu un guvern mondial. Dar acest plan, oricât ar părea de curios, nu este o noutate. El există de secole.


În sec. XI, Godefroy a fondat ordinul monahalo-cavaleresc Stăretia Sionului (cu resedinta într-o veche abatie de pe muntele Sion), al cărei scop (tinut secret) era refacerea Imperiului Roman (care cuprindea si Israelul de azi). În acest plan (numit planul merovingian) s-au înscris multele cruciade ce au urmat (aprobate de papi), până ce cuceritorii otomani i-au linistit pentru multă vreme. Au continuat însă să lucreze în subteran, stabilind legături strânse cu organizatii opuse doctrinar, dar având acelasi tel: crearea unui imperiu european (care să cuprindă si Israelul). Aceste organizatii sunt: Înteleptii Sionului (evrei!), Rozicrucienii (bratul secret al protestantismului! Luther a fost rozicrucian), ordine cavaleresti si cluburi mondialiste, Francmasoneria, liberalii, bolsevicii, miscarea sinarhică (fondatoare a U.E.!)... 

„De câteva decenii s-a impus si ideea ecumenică, poate o răsplată pentru atitudinea Vaticanului fată de planul merovingian de-a lungul secolelor. La realizarea ei au lucrat si Masoneria si cluburile politice selecte, mai multi atei decât credinciosi... Prin stabilirea capitalei Uniunii Europene la Strasbourg (veche posesiune merovingiană) cercul istoriei merovingiene se închide” - Emanuel Bădescu.


În 1534, papa fondează (prin Ignatius de Loyola) Ordinul iezuitilor (cel mai mare ordin romano-catolic), cu scopul de a se opune protestantilor. Ei au ucis în 1572 (de Sf. Bartolomeu) 70.000 de hughenoti (protestanti francezi). În 1773, papa a desfiintat Ordinul iezuitilor pentru că era „imoral si constituie o amenintare la adresa Bisericii si a Credintei”. Iezuitii au activat în continuare, în secret, stabilind legături strânse cu lojile masonice, asa cum au făcut si cei din Stăretia Sionului. Aceste legături cu masonii au prins bine Vaticanului. Când Vaticanul o ducea foarte rău din punct de vedere financiar si nici un bancher crestin nu-l ajuta, a fost ajutat de un mason. În 1835, J.M. Rothschild a împrumutat Vaticanului 200.000 de dolari. Pentru acest ajutor, familia Rothschild a primit o decoratie papală si de atunci reprezentantii acestei familii s-au numărat printre agentii financiari ai Vaticanului. Ordinul iezuitilor a fost reînfiintat în 1814, acum limitându-se – chipurile! - doar la contracararea ereticilor. În realitate, ei au continuat să colaboreze cu masonii în realizarea imperiului. Astfel, ei au fost pe baricadele revolutiilor din 1830 si 1848, si în timpul Comunei din Paris. Ordinul iezuitilor este foarte activ si astăzi, fiind format numai din elite. Este activ si în România.



În 1776, un iezuit (doctor în teologie, dar si ocultist si fiu de rabin!), Adam Weishaupt, a întemeiat un ordin strict secret, Ordinul Secret al Iluminatilor Bavarezi, al cărui scop final era conducerea lumii, folosind ca mijloc Revolutia Mondială (revolutia socială absolută, radicală). Printre cei 5 fondatori se afla si un Rothschild si cunoscutul scriitor A.D. de Sade, de la care am mostenit cuvântul sadism. Doctrina lui era foarte asemănătoare cu a „esenienilor”, grupare reînviată de Rothschild (care a si finantat ordinul iluminatilor) si dramaturgul rosicrucian G.E. Lessing. Iluminatii urmăreau anarhia, disparitia oricărei subordonări (egalitate din toate punctele de vedere), iar acest lucru nu putea fi realizat decât prin abolirea familiei, a natiunilor si a religiilor (Adam W. vroia cu orice pret distrugerea crestinismului). Pe scurt, vroiau o Nouă Ordine Mondială. Pentru a putea impune acest lucru iluminatii trebuiau să acapareze toate puterile din stat! Aveau chiar un plan de împărtire între ei a puterilor. Erau în număr de 300 de personalităti (printre care si Herder si Goethe!). Iezuitii nu puteau intra în ordin, ei fiind considerati prea fideli papei si Bisericii Catolice. În 1783 fratii iluminati erau în număr de 600, crestini si evrei, inclusiv masoni, cu care Adam W. a luat decizii împreună. În 1784 erau deja 3.000 de frati. În 1786 aveau filiale secrete în toată lumea si erau infiltrati în toate organizatiile masone. Dar, s-a întâmplat ca tocmai curierul ce ducea lista membrilor si planul conspiratiei, să fie lovit de trăsnet! Toate actele au ajuns pe mâna politiei. Iezuitul si iluminatul Adam Weishaupt s-a refugiat la Paris si a fondat loja Marelui Orient! Urmasul lui Adam W. a fost Giuseppe Mazzini (carbonar), care a elaborat un plan de dominatie mondială prin 3 războaie mondiale (planul se găseste la Biblioteca Muzeului Britanic din Londra). Două au avut loc, iar al treilea va fi în Orientul Apropiat, unde s-au concentrat interesele sionismului politic (părintii sionismului politic sunt masoni: Moses Hess, Lionel Rothschild, Edmond de Rothschild, Theodor Herzl). Un alt urmas al lui Adam W. a fost Karl Marx, care participa activ la liturghiile satanice si care a înfiintat Liga Dreptilor.

Ordinul iluminatilor (si conspiratia lor) a crescut mereu, jucând un rol imens în contextul Revolutiei Franceze (1789), motorul tuturor miscărilor din secolul XIX. Latura politică si atee a ordinului a creat Iluminismul, care, putem spune, este fiara ce iese din adânc odată cu Revolutia Franceză (iluminstii globalisti conduc acum U.E., doresc refacerea Imperiului Roman – asa a declarat Schroder - si se opun introducerii cuvântului crestinism în Constitutia U.E.), iar latura mistică a ordinului a creat miscarea Noua Era (New Age), care, putem spune, este proorocul mincinos.

În multele conflicte ce aveau loc în lume, Masoneria juca rolul unui instrument de răzbunare folosit de evrei (legea talionului). Acest lucru a deranjat pe multi masoni catolici (precum Andre Malraux), care astfel s-au separat de evrei. Pe acest fond, în 1928, în Spania, s-a născut organizatia secretă Opus Dei, singura organizatie de tip masonic care a avut într-adevăr un rol pozitiv (după părerea noastră), dar lumesc, în Biserica Catolică. Arhitectul ei, preotul de tară Jose Maria Escriva, a preluat tot ce aveau mai bun alte organizatii secrete si i-a dat o formă bisericească. Totul se făcea în ascuns căci existau dusmani puternici chiar în interiorul Bisericii Catolice (majoritatea cardinalilor ajunseseră un fel de slujbasi ai marii finante evreiesti!). Se recrutau doar cei care mai aveau încă o facultate, de obicei de finante (în afara teologiei), plus doctoratul. În afara profesionalismului, un alt criteriu era puritatea sufletească. Pentru a nu fi sub ispita vietii lumesti, ei trăiau lipsiti de confort, masa era frugală, rugăciunile erau prelungi si întrerupte de dureroase autoflagelări. Acestia formau treapta superioară, a numerarilor. Treapta inferioară, a supernumerarilor, era formată din civili, dar care, dacă nu erau căsătoriti erau îndemnati să se preotească, pentru a deveni numerari. Toti acestia au concurat marea finantă evreiască, au salvat Spania si au revigorat Vaticanul. În 1958 Spania devine membră a Fondului Monetar International si a Băncii Mondiale, agentii acestor institutii în Spania fiind membri ai Opus Dei. Ministrii Spaniei erau proveniti tot din rândul Opus Dei. Din 1953 Opus Dei devine activă si în afara Spaniei si în câtiva ani cuprinde Europa, America Latină, Africa, Filipine, dar având asociatii foarte puternice si în SUA si Canada. Prin anii ’90 existau 80.000 de numerari! Marea finantă numeste Opus Dei, Mafia Sfântă, în derâdere. Mai este numită si masoneria albă. Papa Ioan Paul al II-lea, înainte de a multumi cardinalilor care l-au ales papă, el s-a rugat la mormântul lui Escriva, pe care l-a si beatificat, dar abia la 6 octombrie 2002. Astăzi, Opus Dei are multi membri în Parlamentul European si în ONU, patronează multe institutii internationale, bănci elvetiene, fundatii. În România actionează fundatia Hans Seidel, adeptă a liniei Hungtinton!

Dar a avut loc nu numai o separare între masonii evrei si masonii catolici ci, mai apoi, si o separare între sionisti si iluministi, sionistii fiind masonii evrei (atei) care si-au propus ca tel refacerea statului Israel, iar iluministii fiind masoni europeni (tot atei).  Acum, interesele sionistilor sunt concentrate în Orientul Apropiat si în SUA (iar prin SUA, în întreaga lume).

Sionistii politici doresc refacerea statului Israel, dar, în final, îsi propun, mai mult pentru imagine politică, dar si pentru că mitul fondator al masonilor spune că ei au construit Templul lui Solomon, să refacă Templul din Ierusalim. Aici se întâlnesc cu ultraortodocsii evrei, care doresc acelasi lucru, în vederea venirii lui Mesia.

Iluministii doresc refacerea Imperiului Roman (acum Uniunea Europeană), dar, pentru a putea avea sub control masele, ar dori să unească toate confesiunile si chiar toate religiile într-o biserică unică, mondială. Aici se întâlnesc îndeosebi cu catolicii, care doresc o unire a tuturor bisericilor crestine (o turmă si-un păstor - papa), pentru a putea declara că Mesia a revenit. 

Dar Imperiul Roman cuprindea si Iudeea. Tot asa, Uniunea Europeană va cuprinde si Israelul. Deocamdată numai Berlusconi (Italia) a propus ca în U.E. să poată intra si Israelul. Iar Shimon Peres a propus ca Ierusalimul să fie declarat capitala lumii, primar urmând a fi secretarul general al ONU. Încet-încet sionistii se reunesc cu iluministii în vederea creării unui guvern mondial, Vaticanul se uneste cu Ierusalimul în vederea creării unei biserici mondiale (neuitându-i nici pe palestinieni), iar într-un final va apare si conducătorul unic: Antihrist, „urâciunea pustiirii” pe tronul din Templul lui Solomon.

Ordinul Templierilor, Ordinul de Malta si multe alte organizatii secrete ar mai fi putut fi adăugate celor de mai sus. Dacă despre mânăstiri se spune că sunt oaze de rugăciune pentru lume si „portile raiului”, despre organizatiile de tip masonic se poate spune că sunt centre de conspiratie împotriva lumii si „portile iadului”. „Tu esti Petru si pe această piatră voi zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui” (Mt. 16, 18). Dar pentru că de 3 ori s-a lepădat Petru de Hristos, de 3 ori a fost lepădată Biserica Catolică (1054 - ortodocsi; 1517 - protestanti; 1531 - anglicani).

Antihrist va veni printr-o „poartă a iadului”

Si tot asa cum Petru s-a lepădat de 3 ori de Hristos, dar apoi a murit pentru Hristos, tot asa si papii, unii au practicat vrăjitoria si magia, altii au fost masoni, unul ar putea fi chiar antihrist, dar sirul papilor se va termina cu un Petru ce va muri pentru Hristos. Cel putin asa spune profetia Sfântului Malachia (sfânt catolic irlandez; 1095-1148). Acesta dă o listă papilor ce vor urma. Actualul papă este numit De Labore Soris (Efortul Soarelui sau Străduintă Zadarnică; mentionăm că în ziua în care s-a născut a fost eclipsă totală de soare). După el urmează ultimul papă, numit De Gloriae Oliviae (Măretia Măslinului); măslinul este atât un simbol al păcii cât si al evreilor. Adică ultimul papă ar putea fi de origine evreiască sau/si va aduce pacea între evrei, arabi si crestini. Există deja o listă cu 20 de nume de potentiali papi: mai multi europeni (si italieni), un african si 3-4 din America Latină. Vocea cea mai puternică de la Vatican (după papa), cardinalul Joseph Ratzinger, spune că viitorul papă ar trebui să fie din Africa (un suveran pontif de culoare!). După unii, acesta ar putea fi cardinalul Francis Azize, din Nigeria (71 de ani, născut într-un trib Ibu si convertit la catolicism în primii ani de viată). Mentionăm că tot în Africa (în Etiopia) trăiesc evreii urmasi ai tribului lui Dan, numiti felahi (cam 15.000 au emigrat în Israel si alti 15.000 au rămas în Etiopia). Se spune că antihrist va fi primit de evrei în locul adevăratului Mesia (In. 5, 43; 2Tes. 2, 9-12), el apărând din semintia lui Dan: „Dan va fi sarpe la drum, viperă la potecă” – Fc. 49, 17.  În fine, nu trebuie uitat că în 1998 papa a anulat bula papală prin care masoneria era interzisă în Biserica Catolică si că, în acest an, printre cardinalii numiti de papa, este si unul a cărui nume si tară de origine (Israel? Etiopia? Rusia?) nu au fost date publicitătii.

„Unii cercetatori afirmă că falsul profet ar putea fi evreu, dar prin aceasta nu se exclude legătura cu Vaticanul. In 1130 a fost ales papa Anacletus al II-lea [de origine evreiască]... Când Honorius al II-lea era pe patul de moarte, s-au făcut pregătiri pentru alegerea unui nou papă. Familia Pierleone l-a propus pe Pietro, cardinalul, în vreme ce familia Frangipani a înaintat numele altui candidat. După moartea papei, această din urmă familie a convins o parte a cardinalilor să opteze pen­tru candidatul propus de ea, care a luat numele de Inocentiu al II-lea (1130-1143). În aceeasi zi, Pierleone a organizat o altă reuniune, cu un număr mai mare de cardinali, alegându-l pe Pietro, care a luat numele de Anacletus al II-lea (1130-1138). Acesta a rămas la Roma, în timp ce Inocentiu a plecat în Franta. A călătorit apoi prin Europa, acuzându-l pe Anacletus că este un “antipapă”. În ciuda eforturilor pentru a-l înlătura, Anacletus a rămas papă până la moartea sa, în 1138. Un an mai târziu, Inocentiu s-a întors la Roma. După ce Victor al IV-lea a demisionat (si el a fost considerat un “antipapă”), Inocentiu al II-lea a fost instalat în scaunul papal, rămânând în această functie până la moartea lui, în 1143. În prezent, Vaticanul îl consideră pe Anacletus al II-lea drept un “antipapă” („cel care, contrar canoanelor, revendică sau exercită functia de Pontif Roman”), motiv pentru care l-a eliminat din istoria papală. Alti doi papi au fost membri ai familiei de evrei Pierleone: Grigore al VI-lea (1045-1046) si Grigore al VII-lea (1073-1086). Cunoscut ca “Hildebrand”, acesta din urmă... a fost ulterior proclamat sfânt”. (Emanuel Bădescu - extras din cartea „De la Vatican la Ierusalim si înapoi” – Ed. Lumea).

După ultimul papă (De Gloriae Olivie) va urma ultimul pe tronul Vaticanului. Acesta nu va mai fi deci papă (înlocuitor de Hristos). El se va numi Petrus II Romanus (Petrus I fiind apostolul Petru). Scrie Sfântul Malachia: „În ultimele necazuri care lovesc Biserica Romană, Petrus II îsi va paste turma prin multe năpaste, după care orasul celor sapte coline [Roma] va dispărea iar înfricosătorul conducător [Antihrist] va asupri poporul”. Ceva similar cuprinde si al treilea mesaj (profetie) de la Fatima: „ ...Am văzut în partea stângă a stăpânei noastre, putin mai sus, un înger cu o sabie de foc în mâna stângă, care scânteia si emitea flăcări care, se părea, aveau să incendieze lumea; dar ele se stingeau în contact cu splendoarea care emana din mâna dreaptă a Stăpânei Noastre în directia lui. Îngerul, arătând pământul cu mâna dreaptă, spuse cu o voce puternică: Pocăintă! Pocăintă! Pocăintă! Si văzurăm, într-o lumină imensă care este Dumnezeu, ceva asemănător felului în care vedem într-o oglindă, un Episcop îmbrăcat în Alb – am avut presentimentul că este Sfântul Părinte, diversi alti Episcopi, Preoti, călugări si călugărite, care urcau pe un munte abrupt, în vârful căruia era o Cruce mare din trunchiuri neprelucrate... Înainte de a ajunge aici, Sfântul Părinte traversa un oras mare, pe jumătate în ruină, si aproape tremurând, cu pas sovăitor; coplesit de suferintă si durere, el se ruga pentru sufletele cadavrelor întâlnite în cale; ajuns în vârful muntelui, prosternat în genunchi la piciorul marii Cruci, el fu ucis de un grup de soldati care au tras de mai multe ori cu o armă de foc si cu săgeti. În acelasi fel muriră unii după altii ceilalti Episcopi, Preoti, călugări si călugărite si diversi laici, bărbati si femei... Pe cele două brate ale Crucii se aflau doi Îngeri, fiecare cu o stropitoare de cristal în mână, în care culegeau sângele Martirilor si cu care stropeau sufletele Martirilor care se apropiau de Dumnezeu”.

Dar acesta nu pare a fi mesajul complet de la Fatima. El mai cuprindea ceva si anume ceva socant (când în 1960 papa Ioan al XXIII-lea a citit profetia, a fost vizibil socat), probabil tocmai pentru faptul că scria că antihrist va fi un viitor papă! Si mai cuprindea ceva (care s-a aflat mai târziu): profetia nu s-ar fi împlinit dacă se indeplineau două conditii: 1. să fie făcută cunoscută întregii omeniri si 2. Rusia să fie binecuvântată de papă. Mai târziu, papa Ioan Paul al II-lea a spus că, deoarece papa Ioan al XXIII-lea, din ratiuni diplomatice (!), nu a respectat cele două conditii, realizarea profetiei nu mai poate fi oprită (cu toate acestea, în anul 2000 l-a beatificat pe papa Ioan al XXIII-lea, care initiase Conciliul Vatican II, la finele căruia, la 7 decembrie 1965, Bisericile - Ortodoxă si Catolică - si-au ridicat excomunicările din 1054). Si aceasta nu e totul. Mesajul mai spune că, dacă profetia se va împlini (prin nerespectarea celor două conditii), Rusia va fi instrumentul pedepsei lui Dumnezeu asupra popoarelor.

Ce va fi cu adevărat numai viitorul ne va spune. Dacă oamenii se vor ruga si vor face pocăintă, pocăintă si iar pocăintă, pentru păcatele lor, atunci si Dumnezeu va anula profetiile, spune cardinalul Ratzinger. Dar, indiferent ce va fi, crestinii trebuie tot timpul să vadă semnele si să se pregătească sufleteste. Într-un final (tragic) se vor trezi (sufleteste) si evreii si arabii. Cum spunea cineva: Nici viitorul nu mai este cum era odată! Dar important este că, la urmă, va fi o turmă si un păstor - Hristos.
Minerval
Frumoasa prezentare beletristica, dar, din nefericire pentru domnul thuder si acolitii sai fanatici intru vesnica pocainta si penitenta, lucrurile nu stau asa cum au fost prezentate sententios in patetic de morbida redactare de mai sus. Domnilor nu trebuie sa mai ascultam de vechile randuieli cu caracter holistic, ci de noua ordine a lucrurilor, alaturi de Traditii milenare si Obiceiuri specifice poporului roman. A cauta nod in papura cand lucrurile sunt atat de clare este o tradare mai intai fata de identitatea noastra pe aceste meleaguri, fata de credinta vie in Dumnezeu cat, mai apoi, fata de viitor.
Miscarea "Rugul Aprins" imi trezeste amintiri fata de o alta asociatie cu caracter religios din trecut, cu Inchizitia sa fiu mai exact. Aceasta "mica inchizitie" doreste sa treaca prin foc si sabie pe cei care nu sunt de partea lor, retineti, nu a binelui ori a pildelor dumnezeiesti. Ca orice grupare formata din diletanti, deoarece am verificat printr-un telefon istoricul "glorios" de sarac al acestei asociatii, cu cateva exceptii, avem in fata masinatiuni de deruta. Insasi reiterarea ideii sub forma scrisa, respectiv scriind termenul "deruta", poate duce catre echivoc, catre o adancire a mesajului spre nicaieri. Se poate observa cum fragmente din ceea ce scriu sunt luate si disecate ca poate-poate vor iesi la iveala conspiratii imaginare, cu balauri si zane. Dar surpriza: acestea lipsesc! Chiar si asa diletantii religiosi nu se dau batuti cu una cu doua, ei la urma urmei se pot folosi de vechea arta a mositului adevarului numai ca in sens negativ, pornind de la "adevarul" lor catre adevarul divin. Politica sau arta despre societate se fundamenteaza pe doua directii principale: deceptii si neadevaruri. In aceeasi maniera un om cu o vointa puternica, in special o persoana indreptata spre rau, poate "truca" imaginea receptionata de naivi astfel incat sa ajunga sa se increada intr-un adevar impus, de regula de un asa zis maestru, de un guru. Adevarul nu este al meu ori al dvs., adevarul este unic si nealterabil, adevarul rezida in Gratia Divina, doar ca trebuie cautat. Marele Anonim, Dumnezeu, sunt doar nume cu care adevarul este imbracat din neputinta de a cunoaste adevaratul nume al divinitatii. Timpul este aproape, iar adevarul va iesi la iveala pe o scena mondiala inraurita de armonie si toleranta intre oameni de pretutindeni. Sa il recunosti ca frate pe seamanul tau, sa impartasesti din mahnirea unui nevoias ori sa participi la imbunatatirea traiului unei societati sunt oare lucruri malefice? Scripturile intaresc ideea antementionata: iubeste-ti aproapele ca pe propriul tau frate. Lumea este in schimbare, acest lucru nu poate fi negat ori oprit. Importa acum daca vom mai avea aceiasi credinta ca pana acum, acesta este marele test. Se simte tot mai dramatic indepartarea legaturii dintre om si Dumnezeu. Cine este de vina? Noi, toti cei care stam pasivi in fata nedreptatilor. De cate ori nu vi s-a intamplat sa va intoarceti fata in alta parte, desi ati fi putut interveni?! Din frica, din pasivitate, din indolenta ori indiferenta nu ati actionat altfel. Atunci credinta va fost slabita de insasi gandul de a nu fi intervenit, iar sufletul nu va mai fost scutul de pana atunci. Primiti lumina in suflet si regasiti-va pe voi insiva prin credinta in Dumnezeu. Numai bine.
bdl
Thunderosa,
Esti ruda cu Vadim Tudor? ohmy.gif
TriRegnum
Letonia, Lituania, Estonia nu au facut parte din Imperiul Roman, dar fac din U.E.
Lepasarea lui Petru nu are nimic cu Biserica, iar in 1054 ortodocsii au facut schisma, iar anglicanii sunt protestanti si ei eretici caci s-au lepatad de Biserica Mama Catolica, daca vrei sa distingi mai bine: protestantii sunt- lutheranii (1517), zwinglismul(1527), alglicanii(1534 si nu 1531 cum sustin "istoricii" semidocti) si nai uitat calvinismul.

Spune-le semidoctilor care fac acele site-uri sa mai citeasca istorie si mai mult, sa revina la realitate.

Ramura de maslin e si simbolul benedictinolor, iar conform unor profetii de-ale lor(de fapt se spune ca Sf. Benedict a avuz viziunea) unul din papii apocaliptici va veni din randul lor si va fi un mare sfant, in timpul lui va fi marea prigoana asupra Bisericii (desigur nu trebuie luate in considerare toate povestile), sub el se va reveni la Biserica initiala.(Papa Ioan XXIII s-a speriat ca a crezut ca el va fi cel impuscat si nu ca scria altceva, s-a speriat ca orice alt om, iar Rusia trebuia convertita la credinta Mama)

Excelenta sa Card. Ratzinger nu a spus niciodata asaceva(ca Arinze va deveni Papa), el nici nu are legatura cu alegerea Papei (E Prefectul Sfantului Oficiu, Cardinalul Camerlengo este mai mult implicat in alegerea Papei, iar asta o decide numai Conclavul).

Masoneria e in contunuare EXCOMUNICATA, chiar daca in CIC nu e mentionat, bula e valabila in continuare, iar in 1983 Papa si Cardinalul Ratzinger au reafirmat excomunicarea Masoneriei. Iar relatiile dintre Biserica Catolica cu evreii nu sunt chiar asa de roz, chiar zilele trecute rabinul Romei ne-a atacat puternic.

Iar despre Rusia ca legiuitor - sunt simple povesti, mesajul a fost dat in totalitate, insa oamenii iubitori de mister si senzational inventeaza povesti (asa a aparut si Alba ca Zapada sau Fat Frumos din lacrima).

Sfatuiesc unele persoane de pe forum sa citeasca mai multe carti, si sa nu preia informatii ale unor semidocti fanatici, orice informatie preluata trebuie filtrata prin constiinta si logica si prin informatile obiective pe care le-au dobandit din studiu (din surse reale si nu indoielnice).

thunder
QUOTE (Minerval @ 31 Oct 2004, 03:09 PM)
Frumoasa prezentare beletristica, dar, din nefericire pentru domnul thuder si acolitii sai fanatici intru vesnica pocainta si penitenta, lucrurile nu stau asa cum au fost prezentate sententios in patetic de morbida redactare de mai sus.

- tot mai multi oameni se "trezesc" si iau atitudinea fata de curva biblica si acolitii ei, iar asta nu place acestor acoliti ai "curvei" (masoneria), deci e normal sa-i vedem reactia masonului minerval alias copernic asa cum o vedeti aici. Spune el ceva ON TOPIC ? Aduce el dovezi si contra-argumente ? Nuu, el face "spalaturi" de creier si alte zone tenebroase cu o mimica de "intelectual" care mimeaza inteligenta si cunoasterea dar nu spune nimic in aceasta directie, decit vorbe de carton. Rolul sau de agent (sclav) infiltrat al masoneriei (curva biblica) aici pe forum este dus mai departe conform "tipicului" ordinelor de sus. Ce ne arata el aici ? Tipologia si mentalitatea adeptilor "curvei biblice" ... dar si aceasta "lupta" pe tarmiul informational dintre adevar si "adevarul" curbei biblice, cea care vrea sa introduca "noua ordina mondiala", "guvernul mondial", "unica religie", "statul unic planetar" samd. Vedem prin toate acestea manifestarea pe VIU a Apocalipsei, subiectul din topicul nostru. Nici ca se puteam mai bine si mai evident acest joc si dovedire a acestor fapte descrise in Apocalipsa si alte profetii.

QUOTE
Domnilor nu trebuie sa mai ascultam de vechile randuieli cu caracter holistic, ci de noua ordine a lucrurilor, alaturi de Traditii milenare si Obiceiuri specifice poporului roman.

- "noua ordine a lucrurilor" - nu va suna cunoscut ?! noua ordine mondiala ?!?! Gura pacatosului ...

- poporul roman isi trage seva de milenii, adevarat, de dincolo de ceea ce au fost numiti cindva daci. Din acest filon si "rinduieli" trebuie sa ne tragem seva cunoasterii spirituale. Faptul ca tot de pe aceste meleaguri a plecat Rama cu poporul sau catre orient, nu ne duce cu gindul decit ca si Orientul isi trage seva tot din aceiasi sursa cu poporul roman, deci chiar si traditiile orientale au acelasi filon spiritual, iar revenirea lor la locul de bastina (tarmul Romaniei) nu face decit sa se incadreze in voia divina stipulata in destule profetii.

QUOTE
A cauta nod in papura cand lucrurile sunt atat de clare este o tradare mai intai fata de identitatea noastra pe aceste meleaguri, fata de credinta vie in Dumnezeu cat, mai apoi, fata de viitor.

- nodul in papura il cauta cei care fac afirmatii fara sa aduca dovezi si argumente. Nu vad dovezi si nici argumente in afirmatiile masonului minerval. Voi vedeti ?

QUOTE
Miscarea "Rugul Aprins" imi trezeste amintiri fata de o alta asociatie cu caracter religios din trecut, cu Inchizitia sa fiu mai exact. Aceasta "mica inchizitie" doreste sa treaca prin foc si sabie pe cei care nu sunt de partea lor, retineti, nu a binelui ori a pildelor dumnezeiesti.

- asocierea asta este penibila si demna de un om fara luciditate si inteligenta. Nu stiu cine sint acesti indivizi ce formeaza asa zisul "rug aprins", dar in mod sigur nu ei controleaza forta spirituala pe planeta, cum o facea pe vremuri si chiar si acum, in parte, biserica catolica de la Roma. E o "mica" diferenta de putere si amploare ... dar pt. mintea unui mason ce doreste dezbinarea si discordia si dezinformarea nu se pune la socoteala. Asta ne arata cit de mica e "socoteala" lui. smile.gif

QUOTE
Ca orice grupare formata din diletanti, deoarece am verificat printr-un telefon istoricul "glorios" de sarac al acestei asociatii, cu cateva exceptii, avem in fata masinatiuni de deruta. Insasi reiterarea ideii sub forma scrisa, respectiv scriind termenul "deruta", poate duce catre echivoc, catre o adancire a mesajului spre nicaieri.

- minciunile si masinatiile masonului minerval sint probabil facute si spuse pt. cei care nu s-au sinchisit sa citeasca linkul celor de la rugul aprins, caci cine a facut-o deja observa mesajul disperat al unor oameni de suflet si buni crestini ortodocsi care prezinta in ce hal a ajuns ortodoxia in Grecia (si nu numai) si care fac apel la Dumnezeu si la credinta. Iata o mica prezentare a lor luata de pe site-ul lor.

QUOTE
Apel pentru o Miscare de Misiune Crestina in duhul Rugului Aprins

Motto: "Ortodoxia nu se invata ci se deprinde"
"Nestiinta, Uitarea si Nepasarea sunt cei trei uriasi
care merg inaintea pacatelor"
- Sf. Marcu Ascetul

Frati crestini,
Impotriva unei miscari anticrestine organizate, trebuie opusa, cu ajutorul lui Dumnezeu si al Maicii Domnului, o miscare crestina organizata. Pentru a reusi, aceasta miscare trebuie sa fie duhovniceasca si sa treaca de la vorbe la fapte, de la carti, reviste si scrisori la actiuni.

Iubiti credinciosi,
Textul Apelului pentru o Miscare de Misiune Crestina in duhul Rugului Aprins ......

O astfel de miscare duhovniceasca ne duce cu gandul la Rugul Aprins (si la focul imaterial care ardea dar nu mistuia - Ies.3, 2-5), simbol atat al Maicii Domnului (pururea Fecioara Maria), cat si al "Rugaciunii lui Iisus" (care coboara in inima noastra si o aprinde cu foc ceresc). "Foc am venit sa arunc pe pamant si cat as vrea sa fie aprins chiar acum" - Lc.12, 49. Orice crestin adevarat trebuie sa arda, sa fie purtator de Foc Ceresc, pentru ca Biserica, in intregime, sa fie Rugul Aprins. Realitatea este insa alta. In Grecia sunt lucruri care, daca nu se petrece o minune dumnezeiasca, vor fi si la noi:

-la seminar se intra fara concurs, din lipsa de candidati; multe seminarii s-au inchis din acest motiv.
-unii elevi seminaristi sunt tunsi punk si fumeaza.
-multi seminaristi, cand aud de rugaciune, pleaca! De aceea, participarea lor la rugaciune nu este obligatorie.
-mitropolitii insista in predici ca oamenii sa-si marite fetele cu teologi: sunt multi preoti de mir celibatari!
-sunt aproape 2000 de parohii vacante si 200 de manastiri fara vietuitori!
-se spovedesc doar pacatele de moarte; ma mult, se practica spovedania in scris (ce poate fi trimisa prin posta), care este valabila 1-2 luni, timp in care credinciosul se poate impartasi; astfel, printr-o impartasire mai deasa (dar de multe ori cu nevrednicie - spre osanda) se incearca o sfintire fortata a credinciosilor; aceasta practica tinde sa patrunda si in Sf. Munte Athos.
-la manastirea Sf. Teodora, unde se afla Sf. Moaste (din sec. XII) ale Sf. Teodora si Sf. David se face Sfinta Liturghie doar in prima zi de Pasti, din lipsa credinciosilor. Si acest lucru se intampla in… Tesalonic!

Liturghie doar in prima zi de Pasti, din lipsa credinciosilor. Si acest lucru se intampla in… Tesalonic! Toate acestea au loc intr-o tara crestina ortodoxa, cu Biserica Ortodoxa Nationala bine organizata si cu o conducere bisericeasca care si-a pastrat verticalitatea, cu numerosi sfinti, sfinte moaste si icoane facatoare de minuni. Toate acestea au loc intr-o tara cu 98% din populatie ortodoxa, unde politicienii si seful statului sunt crestini practicanti, unde institutiile de stat fuzioneaza cu Biserica (primariile, ministerele, parlamentul, spitalele, etc., au toate cate o capela!). Influenta "democratiei impuse" de U.E. (din care Grecia face parte de 20 de ani) a fost deci mult mai puternica decat influenta "credintei propovaduite" de Biserica (de 2000 de ani!). Solutia nu consta insa in respingerea U.E. si a democratiei, ci in trairea, propovaduirea si impunerea democratica a credintei crestine. Democratia ne-a permis sa construim multe biserici si manastiri, dar daca nu zidim si suflete, atunci bisericile si manastirile vor ramane goale la un moment dat (fara preoti sau credinciosi, cum sunt multe in Grecia).


- mesajul de "prezentare" se termina cam asa:

QUOTE
Pe toti cei care aderati la aceste idei si doriti copiilor vostri sa traiasca intr-o Romanie mai crestin-ortodoxa (mai spirituala, mai curata si mai luminata), ii rugam:
- daca doresc sa faca fapte bune, sa intocmeasca un plan de actiuni si sa inceapa a-l realiza;
- daca au experienta intr-un anumit domeniu, sa intocmeasca ghiduri, manuale, cursuri si sa le trimita pe adresa: API - Editura Agaton, OP 4 CP4, 2300 Fagaras, jud. Brasov, pentru a le tipari si difuza la cei ce doresc sa faca ceva dar le lipseste metodologia si documentatia; de asemenea, daca au pregatirea necesara pentru a sustine cursuri ii rugam sa ne informeze;
- daca au posibilitati financiare, ii rugam sa ne informeze ce activitati ar dori sa sprijine, atunci cand va fi nevoie; in cadrul Asociatiei Pentru Isihasm s-a infiintat un Centru Misionar Ortodox "Rugul Aprins" , prin care se va realiza si colectarea de fonduri de la sponsori si donatori, care sa fie puse la dispozitia asociatiilor si cercurilor misionare, pentru realizarea proiectelor de misiune crestina.

Dumnezeu sa ne ajute!

Acest apel este initiativa:
- Manastirea Rarau - Ierod. Cleopa Paraschiv (la Manastirea Rarau a fost staret parintele Daniil Tudor, intemeietorul "Rugului Aprins");
- Asociatia Pentru Isihasm - Ioan Cismileanu si George Cabas;

--------------------------------------------------------------------------------
Pentru contact:
Adresa: API - Editura Agaton, OP 4 CP 4, Str. Extravilan nr. 1,cod 2300 Fagaras, jud. Brasov
Telefon: 068.219357; fax: 068.280580;
e-mail: RugulAprins@go.ro


- deci acesti oameni CER AJUTORUL lui Dumnezeu si au credinta in El ... nu precum satanicii sectanti masoni care se inchina la "marele arhitect", adica lui lucifer ! Acest agent perfid al masoneriei, minerval, indrazneste sa vorbeasca de filonul spiritual al romanilor si jigneste si huiduie niste oameni cu credinta si dorinta de a implini voia divina. Nu comentez cum o inteleg si o fac ei, caci probabil au si ei limitele lor, dar macar au credinta in DUMNEZEU si fac apel la "rugul" Sau.

- isihasmul are ca principala "practica" rugaciunea inimii ... dar masonul (agentul minciunii) minerval vede in aceasta practica o analogie (amintire) cu Inchizitia. De la sublim a ridicol ... demn de gindirea unui miner(val). rofl.gif

QUOTE
Se poate observa cum fragmente din ceea ce scriu sunt luate si disecate ca poate-poate vor iesi la iveala conspiratii imaginare, cu balauri si zane. Dar surpriza: acestea lipsesc! Chiar si asa diletantii religiosi nu se dau batuti cu una cu doua, ei la urma urmei se pot folosi de vechea arta a mositului adevarului numai ca in sens negativ, pornind de la "adevarul" lor catre adevarul divin.

- iata cum agentul minciunii incearca sa le atrubuie celor de la "rgul aprins" ceea ce chiar ei, masonii fac.

QUOTE
Politica sau arta despre societate se fundamenteaza pe doua directii principale: deceptii si neadevaruri.

- poate in mintea si conceptia unui mason ...

QUOTE
In aceeasi  maniera un om cu o vointa puternica, in special o persoana indreptata spre rau, poate "truca" imaginea receptionata de naivi astfel incat sa ajunga sa se increada intr-un adevar impus, de regula de un asa zis maestru, de un guru.

- care o fi acel mare guru ? hiram cumva ?! yikes.gif

QUOTE
Adevarul nu este al meu

- adevarat, nu e al tau si al masonilor ! A voastra e minciuna si manipularea ... pe care tot mai multi oamnei o vad si o "reclama" celorlalti oameni, lucru care va infioara ... pt. ca se aceaste dezvaluiri se propaga intr-un ritm ametitor, pt. voi, obisnuiti sa tineti ascunse (discrete) atrocitatile pe care voi si urmasii vostri le-ati comis dea lungul secolelor. Sinteti uimiti si disparati ca in citiva ani au fost demascate aspecte pe care urmasii vostri le-au tinut asunse decenii si secole ... dar,
QUOTE
SURPRIZA
.... Dumnezeu va demasca pas cu pas prin diferiti intermediari ai Lui !

QUOTE
Marele Anonim, Dumnezeu, sunt doar nume cu care adevarul este imbracat din neputinta de a cunoaste adevaratul nume al divinitatii.

- anonim e pt. voi, cei rupti de El ...

- degeaba va straduiti voi sa "revelati" umanitatii "adevaratul" nume al ui Dumnezeu, anume "marele arhitect" ... ca oamenii nu se mai uita in gura voastra, urit mirositoare de atitea spurcaciuni pe care le-ati spus umanitatii secole la rind ...

- a venit vremea APOCALIPSEI ... adica a REVELATIEI DIVINE ... cind Adevarurile divine sint expuse oamenilor si cind sint demascate minciunile si falsurile acolitilor satanei, care conduc planeta in momentul asta prin intermediul "curvei biblice".

QUOTE
Timpul este aproape, iar adevarul va iesi la iveala pe o scena mondiala inraurita de armonie si toleranta intre oameni de pretutindeni.

- adevarat, E PREZENT ... nu aproape ... si pina la manifestarea acelei tolerante si armonii se va manifesta "FOCUL (rugul) lui Dumnezeu", prin care se triaza/cerne griul de neghina.

QUOTE
Sa il recunosti ca frate pe seamanul tau, sa impartasesti din mahnirea unui nevoias ori sa participi la imbunatatirea traiului unei societati sunt oare lucruri malefice?

- asta vor sa ne manipuleze ca fac acesti satanici masoni, cind de fapt ei au adus umanitatea la sapa de lemn si la foame, nevoie si lipsuri. Acesti masoni, bogatasi ai lumii indraznesc sa ne minta in fata ca vor binele oamenilor cind ei string averi colosale pe spatele acestor nevoiasi, si nu dau macar 1% (repet, 1%) din cistigul lor celor flaminzi si fara adapost. Acesti "nebuni" vor sa ne conduca pe noi prin guvernul mondial si statul unic planetar si joaca rolul de "intermediari" ai voii divine ??? Citi bani ai donat tu minerval din cistigurile tale ? Care au fost ultimii 10 oameni nevoiasi pe care i-ai ajutat tu, carora le-ai dat un ban sau sa manince ceva ? Tu indraznesti sa vorbesti de Dumnezeu si toleranta si armonie ?!

QUOTE
Scripturile intaresc ideea antementionata: iubeste-ti aproapele ca pe propriul tau frate. Lumea este in schimbare, acest lucru nu poate fi negat ori oprit. Importa acum daca vom mai avea aceiasi credinta ca pana acum, acesta este marele test. Se simte tot mai dramatic indepartarea legaturii dintre om si Dumnezeu.

- propaganda ieftina pseudo-religioasa prin care se urmareste "sensibilizarea" (manipularea) constiintelor celor naivi, care cred ce spun acesti sclavi (agenti) ai "curvei biblice".

- din atitia bancheri si mari afaceristi a lumii, masoni evrei si neevrei (?!?), despre citi ati auzit voi ca si-ar fi data averea la saraci si ar fi plecat in cautarea lui Dumnezeu ? .. sau macar sa dea 10% (ZECIUILA) la cei cu adevarat saraci ???

- priviti in "inima" lor si veti vedea prefacatoria, fatarnicia si "piatra" care e in locul inimii.

QUOTE
Cine este de vina? Noi, toti cei care stam pasivi in fata nedreptatilor. De cate ori nu vi s-a intamplat sa va intoarceti fata in alta parte, desi ati fi putut interveni?! Din frica, din pasivitate, din indolenta ori indiferenta nu ati actionat altfel. Atunci credinta va fost slabita de insasi gandul de a nu fi intervenit, iar sufletul nu va mai fost scutul de pana atunci. Primiti lumina in suflet si regasiti-va pe voi insiva prin credinta in Dumnezeu.

- asta si primesc oamenii in aceste vremuri, pe linga incercari si teste .. LUMINA divina ... care va spulbera pas cu pas imaginea "dulcorata" a curvei biblice.

QUOTE
Numai bine.

- ai uitat sa precizezi la al carui bine te referi. Noi stim ca la al tau (Numai bine mie, minervalului) si nu Numai bine voua tuturor. ohmy.gif

PS. Ce e val, ca valul trece ... fie el apartinind si unui miner(val) !
rofl.gif
bdl
- propaganda ieftina pseudo-religioasa prin care se urmareste "sensibilizarea" (manipularea) constiintelor celor naivi, care cred ce spun acesti sclavi (agenti) ai "curvei biblice".

Iote cine zice..... parca tu nu ai face acelasi lucru aici.... incerci sa-i ametesti pe copii astia de cap cu teoriile astea de doi lei, doar doar o cadea vreunu in plasa....
Hai nu fi nasol si zi-ne din ce rahat de secta faci parte omule.... ca de teoriile astea de doi lei si mono;ogul asta interminabil si lipsit de orice logica s-a saturat lumea...
Daca ne spui din ce secta faci parte, promit sa-ti recomand un doctor bun.... jamie.gif
thunder
QUOTE (TriRegnum @ 31 Oct 2004, 04:14 PM)
Iar despre Rusia ca legiuitor - sunt simple povesti, mesajul a fost dat in totalitate, insa oamenii iubitori de mister si senzational inventeaza povesti (asa a aparut si Alba ca Zapada sau Fat Frumos din lacrima).

- si Nostradamus si alti profeti si clarvizionari au prezentat idei asemanatoare despre rolul Rusiei in "pedepsirea" natiunilor din Vest ... alaturi de "poporul galben". Chiar si clarvazatori contemporani prevad o posibila actiune militara a Rusiei catre vest si chiar catre Romania, ba chiar si o invadare a Romaniei, si o mare tradare a unor "romani" pusi in functii inalte din stat si din armata. Daca nu se schimba nimic dpdv spiritual in mentalitatea poporului roman, pe multi ii vor astepta deportarea si/sau fuga in munti.

- cit despre papa, se vede treaba ca nu numai eu am intuit ca va avea un rol important de jucat in rolul antihristului si al vorbitorului sau. Urmatorul papa va fi fie antihristul, fie proorocul mincinos.

- Apocalipsa ne vorbeste despre asta, doar sa deschidem oachii si urechile pt. a-i intelege prevestirea.

QUOTE
11. Si fiara, care era, si nu mai este, ea insasi este cel de al optulea imparat: ea este din numarul celor sapte si merge la pierzanie.
12. Cele zece coarne, pe care le-ai vazut, sunt de fapt cei zece imparati, care n-au primit inca imparatia, ci vor primi putere imparateasca timp de un ceas impreuna cu fiara.
13. Toti au acelasi gand, si toti dau (isi subordoneaza) fiarei puterea si stapanirea lor.

...

20. Si apoi am vazut ca fiara a fost prinsa. Si impreuna cu ea, a fost prins proorocul mincinos, care facuse inaintea ei semnele, cu care amagise si ispitise pe cei ce primisera semnul fiarei, si se inchinau icoanei ei. Amandoi acestia au fost
aruncati de vii pentru pacatele lor in iazul cel de foc (infern), care arde cu pucioasa.


QUOTE
Sfatuiesc unele persoane de pe forum sa citeasca mai multe carti, si sa nu preia informatii ale unor semidocti fanatici, orice informatie preluata trebuie filtrata prin constiinta si logica si prin informatile obiective pe care le-au dobandit din studiu (din surse reale si nu indoielnice).

- acei "semidocti fanatici" sint niste preoti crestini ortodocsi si alti crestini ortodocsi.

QUOTE
Acest apel este initiativa:
- Manastirea Rarau - Ierod. Cleopa Paraschiv (la Manastirea Rarau a fost staret parintele Daniil Tudor, intemeietorul "Rugului Aprins");
- Asociatia Pentru Isihasm - Ioan Cismileanu si George Cabas;


- iata ce apara si prezinta acestia:

QUOTE
Pozitia Bisericii. Hotărârile bisericii ortodoxe privitoare la masonerie: Cipru, Grecia. România

            Este binecunoscut conflictul dintre francmasonerie si Vatican. Papii au emis mai multe bule[21]:

       Papi                                  Acte pontificale                                   Datele promulgărilor

Clement al XII-lea         Constitutia In Eminenti                          4 mai 1738
Benedict al XIV-lea       Constitutia Providas                              18 mai 1751
Pius al VII-lea               Constitutia Ecclesiam a Jesu Christo     13 sept. 1821
Leon al XII-lea              Constitutia Quo graviora                      13 martie 1825
Pius al VIII-lea                         Enciclica Traditi                                               24 mai 1829
Grigore al XVI-lea         Enciclica Mirari vos                             15 august 1832
Pius al IX-lea                Enciclica Qui pluribus                          9 nov. 1846
Pius al IX-lea                Enciclica Quantacura                           8 dec. 1864
Pius al IX-lea                Syllabus                                                           8dec. 1864
Pius al IX-lea                Alocutiunea consistorială Multiplices inter         25 sept. 1865
Pius al IX-lea                Constitutia Apostolicae Sedis                12 oct. 1869
Leon al XIII-lea                        Enciclica Humanum Genus                   20 apr. 1884

- de la aceasta sitiatia la actuala ... e o mare prapastie.

QUOTE
Declaratia Congregatiei pentru doctrina credintei din 26 noiembrie 1983

            „Am fost intrebati dacă aprecierea Bisericii asupra asociatiilor masonice s-a schimbat, dat fiind faptul că in noul Cod al dreptului canonic nu s-a făcut o mentiune specială, ca in codul anterior.

           Această Sf. Congregatie este in măsură să răspundă că această imprejurare  se datorează criteriului adoptat in redactare, care a fost utilizat si pentru alte asociatii, trecute si ele sub tăcere, deoarece sunt incluse in niste categorii mai largi. Părerea negativă a Bisericii asupra asociatiilor masonice rămâne deci neschimbată intrucât principiile lor au fost intotdeauna considerate incompatibile cu doctrina Bisericii, iar inscrierea in aceste asociatii rămâne interzisă de Biserică. Credinciosii care apartin asociatiilor masonice sunt căzuti intr-un păcat grav si nu pot accede la sfânta impărtăsanie.

            Autoritătile ecleziastice locale nu au competenta să se pronunte asupra naturii asociatiilor masonice printr-o hotărâre care ar implica derogare de la ceea ce s-a afirmat mai sus, pe linia declaratiei acestei Sf. Congregatii, din 17 februarie 1981.”[22]

Aceste interdictii au fost totusi ignorate in ultima vreme, datorită intereselor de putere lumesti ale Vaticanului: „Relatiile catolicilor cu francmasoneria au făcut multe valuri si sunt binecunoscute in Occident. Astfel, Mary Ball Martinez a scris in cartea Subminarea Bisericii Catolice că in acest secol multi papi au fost masoni. Jurnalista Mary Ball Martinez a fost 15 ani reporter al Vaticanului pentru o seamă de reviste faimoase ("The Wonderer") sau la alte reviste (ca "The National Review"). Mary Ball afirmă că papa Ioan al XXIII[23]-lea era initiat in francmasonerie si că a participat la intrunirile Lojei Marelui Orient de la Paris din 1940.

Carlos Vasquez, mare Comandor al Francmasoneriei Mexicane, a declarat că papa Ioan XXIII si de asemenea Paul al VI-lea erau masoni; episcopul Sergio Mendez din Cuernabaca (care a introdus la Conciliul Vatican II initiativa de a anula interdictia credinciosilor catolici de a putea fi si masoni) a fost in aceeasi lojă cu Carlos Vasquez, după cum declară chiar acesta din urmă. In "CDL Report" din mai 1995 găsim următoarea mentiune: "Pe 9 străzi ale Vaticanului sunt 4 loje masonice. Unii din cei mai inalti reprezentanti ai staff-ului Vaticanului sunt membri ai masoneriei si apartin Ritului Scotian."”[24]


- poftim o lista de "semidocti" care vorbesc de caracterul satanic al curvei bliblice, masoneria, care s-a asezat pe "colina cu 7 virfuri", Roma (Vatican). Sa nu uitam si MOTTO-ul acestui site: "NIMIC FARA DUMNEZEU!" ... si a obiectivilor acestora:

QUOTE
Obiective

API este o organizatie crestin-ortodoxa infiintata in anul 1990 cu scopul de a participa la revigorarea vietii spirituale din Romania. Obiectivele cele mai importante ale API sunt:
·        innoirea omului prin credinta si morala crestina, prin impletirea dreptei credinte cu dreapta traire crestina (a ortodoxiei cu ortopraxia);
·        indrumarea oamenilor catre Biserica, spre viata in Hristos;
·        ajutorul social (initierea si sprijinirea actiunilor de binefacere);
·        pastrarea traditiei isihaste ( a apropierii de Dumnezeu prin rugaciune neintrerupta)
·        trezirea in inimile tinerilor a dorintei de slujire a semenilor , a dragostei de carte si a dorului nesecat pentru rugaciune ( acestea au caracterizat viata Sfantului Ierarh Calinic de la Cernica, patronul spiritual al asociatiei noastre).
·        Un important obiectiv al API este revigorarea, alaturi de alte organizatii ortodoxe, parohii si manastiri, a misionarismului laic (al mireanilor), a diaconiei si a unei Miscari de Misiune Crestina in duhul Rugului Aprins, pentru a reduce actiunea, pe plan spiritual, a secularizarii si globalizarii, a caror influenta se face simtita tot mai puternic si la noi in tara.


QUOTE
Bibliografie
* * * Biblia 1688, Bucuresti, 1997  
* * * Hronograf, Oradea, 1992
* * * Texte care au zguduit lumea, Iasi, 1995
* * * Scara, treptele 2 si 4
Bădulescu Dan, Impărătia răului New age, Ed. Christiana, 2001
Comănescu Radu, Istoria francmasoneriei, Bucuresti, 1992
David Petru, Invazia sectelor, Constanta, 1999
Dem Marc, 666 Antihrist, Ed. Domino, 1997
Dobridor Ilariu, Decăderea dogmelor
Mihălcescu Irineu, Teologia luptătoare, Ed. Ep. Romanului si Husilor, 1994
Mironescu Ioan Nor, Moldova crestină si judaismul talmudic, 1927
Monaste Serge, Protocoalele de la Toronto, Ed. Samizdat, 1995
Mota Ioan I., Protocoalele inteleptilor Sionului (traducere si comentarii), 1923
Nefontaine Luc, Francmasoneria, Ed. Diogene, 1990
Nestorescu-Bălcesti, H., Masoneria – o stare de spirit, o ai sau nu o ai, Centrul National de Studii Francmasonice, Bucuresti, 2003
Nicolae al Ardealului, Studiu asupra Francmasoneriei, (aprobat de Sf. Sinod, 1937). Bibl. Inst. Biblic al B.O.R.
Paulescu Nicolae, Spitalul, Coranul, Talmudul, Cahalul, Francmasoneria, Buc., 1913
Popescu Ioan St., Lectiuni duminicale. Francmasoneria, 1934
Popescu – Mălăiesti, N., Iudeii si românii, 1939
Popovici Justin,  Biserica Ortodoxă si Ecumenismul, Petru Vodă, 2002
Ranc, Paul, Francmasoneria in lumina Bibliei, Agape, 2000
Serafim (Alexeiev), Ortodoxia si ecumenismul, Mân. Slătioara, 1997
Stefănescu Paul, Ritualul lojilor francmasonice albastre, Bucuresti, 1998
* * * intreaga operă apologetică si seria de brosuri populare Biserica si Sinagoga;
* * * Crestinismul si Francmasoneria. Ce este Francmasoneria pentru poporul crestin.
        Mijloacele popoarelor crestine de a o combate, Ed. Sfintei Episcopii a Argesului; 1934
* Titlu dat de redactie


QUOTE
“Parlamentul României are 90% din membri masoni” (Dan Amadeo Lăzărescu).  Templul provizoriu al masonilor e clădirea Parlamentului!

Guvernul României dă Masoneriei statutul de institutie de utilitate publică! La primul convent al Masoneriei, presa si  publicul beneficiar n-au avut acces!

Presedintele României apare in prefata cărtii “Misterele templului masonic”, arătând meritele Masoneriei tocmai acum când Masoneria isi caută o clădire pentru templu;

Judecătoria si Politia  il caută pe Bivolaru de la MISA, pentru N cauze stiute (publice) si una nestiută: editarea revistei “Francmasoneria” si a două cărti impotriva masonilor;

Patriarhia Ortodoxă instalează in curtea sa statuia lui Ioan Cuza, masonul care a secularizat averile mânăstiresti si de la care incoace, Statul n-a mai iubit Biserica.

Ce urmează?!
thunder
- despre antihrist - 666

Total years reigned and Totals of the Counts of each of the 7 Papal names
TriRegnum
QUOTE
poftim o lista de "semidocti" care vorbesc de caracterul satanic al curvei bliblice, masoneria, care s-a asezat pe "colina cu 7 virfuri", Roma (Vatican).


Ar fi bine sa mai arunci ochii si pe cate o harta wink.gif . Cetatea Sfanta a Vaticanului este pe una din coline si nu in centrul lor cum este Roma, Vaticanul se afla pe Colina Vaticanului unde a fost crucificat Apostolul Petru.

Imi starnesti mila si mai mult cu acel site (http://www.666man.net/totalyearsreign.html), tu nu realizezi ca te faci de ras? Daca ai citi lista tuturor apilor ai vedea ca sunt mai multe nume acolo(nu numai sapte cum spun acei iubitori de senzational). Iar Benedict X a existat (1059-1061), Nu au fost nume de Papi doar cu acele nume au mai fost: Ap. Petru, Lin, Clement(14 in total), Anaclet, Alexandru(8 in total), Evaristus, Zephyrius, Victor(3 in total), Sixtus(5 in total), Urban (8 in total) etc.
Minerval
QUOTE (thunder @ 31 Oct 2004, 04:55 PM)
- despre antihrist - 666

Total years reigned and Totals of the Counts of each of the 7 Papal names

Domnilor, Thunder este protestant, chestiune descoperita recent. Am avut banuielile mele, insa adevarul, cum se spune, iese si singur la iveala. Secundo, wavul prezentat pe www. 666man.net/index.html este dintr-o viziune pur religioasa fara nici cea mai mica nuantare evidenta, concreta, dincolo de orice banuieli, vizavi de masoneria universala. Nicaieri nu se face legatura dintre curva biblica babiloniana a lui thunder si masonerie. Astfel, il putem acuza, in plus, in afara de fanatism, pe membrul thunder, si de a fi peste pentru ca isi tot mentioneaza curvele sale in public fara nici o jena. spoton.gif
thunder
QUOTE (TriRegnum @ 31 Oct 2004, 07:18 PM)
QUOTE
poftim o lista de "semidocti" care vorbesc de caracterul satanic al curvei bliblice, masoneria, care s-a asezat pe "colina cu 7 virfuri", Roma (Vatican).


Ar fi bine sa mai arunci ochii si pe cate o harta wink.gif . Cetatea Sfanta a Vaticanului este pe una din coline si nu in centrul lor cum este Roma, Vaticanul se afla pe Colina Vaticanului unde a fost crucificat Apostolul Petru.

- ai uitat sa aduci contraargumente la asa zisii "semidocti" de care vorbeai, sau la capitolul asta ... taci ... pt. ca, asa cum spui tu, nu te uiti la cei pe care ii faci semidocti.

- nu din Roma (referire la Italia) conduce masoneria, ci din Vatican. Nu la Roma (referire la Italia) s-au inflitrat masonii la virfuri, ci la Vatican. Referirea biblica la cele 7 coline este data pt. a localiza in spatiul locul unde isi va face de cap antihristul, iar locul ala nu e Roma (referire la Italia), ci Vaticanul. Nu prin intermediul Romei (referire la Italia) acolitii satanei doresc impunerea unei unice religii ci prin a Vaticanului ... care ACUM este in mina masonilor, devenind purtatoarea de cuvint a "curvei biblice", parte comuna din "curva". Stiu ca e dureros pt. tine si cei ca tine o astfel de veste si ca nici in ruptul capului nu ai concepe acest lucru, dar asta tine de lipsa ta de maturitate spiritula si de lipsa discernamint si intuitie spirituala. Nu mai e mult si vei avea si dovezile concrete ...

QUOTE
Imi starnesti mila si mai mult cu acel site (http://www.666man.net/totalyearsreign.html), tu nu realizezi ca te faci de ras?

- si mie mie mila de tine si de milioanele de crestini dusi de nas de acolitii "curvei biblice", dar fiecare isi duce crucea pina la urma.

- nu am de ce sa ma fac de ris, caci nu sint informatiile mele, ci eu doar le-am expus. Daca contin anumite erori, nu imi apartin. Concluzia insa e ACEIASI: din casa Vaticanului antihrist va apare !

bdl
Astfel, il putem acuza, in plus, in afara de fanatism, pe membrul thunder, si de a fi peste pentru ca isi tot mentioneaza curvele sale in public fara nici o jena.

Nu omule, nu el e pestele.... el e in harem..... rofl.gif pestele e seful sectei lor.... mi-a spus el mie, pe alt topic ca are o viata sexuala extraordinara, si acu am inteles de ce...... rofl.gif , minca-l-ar mama de apocaliptic mic si nebunatic....
thunder
QUOTE (Minerval @ 31 Oct 2004, 08:53 PM)
Domnilor, Thunder este protestant, chestiune descoperita recent. Am avut banuielile mele, insa adevarul, cum se spune, iese si singur la iveala.

- felicitari ... neasteptat de clarvizionar dl. minerval. Tu dai inainte cu calomniile si afirmatiile aberante ca din ele imi extrag viitoarele comentarii si dezvaluri. Dumnezeu pe poate vorbi chiar si prin "gura" unui miner...val.

QUOTE
Nicaieri nu se face legatura dintre curva biblica babiloniana a lui thunder si masonerie.

- lasa ca se face in Apocalipsa si nu trebuie sa fii un eliberat sau iluminat pt. a intelege la ce se refera textul Apocalipsei.

1. Apoi unul dintre cei sapte ingeri, care tineau cele
sapte potire, a venit de a vorbit cu mine si mi-a zis: "Vino sa-
ti arat judecata curvei celei mari, care sade pe ape mari.
2. Cu ea au curvit imparatii pamantului; si multi dintre
locuitorii pamantului s-au imbatat de vinul curviei ei!"
3. Si apoi m-a dus, in Duh, intr-o pustie. Si acolo am
vazut o femeie, sezand pe o fiara de coloare stacojie, plina cu
nume de hula, care avea sapte capete si zece coarne.
4. Femeia aceasta era imbracata cu purpura si cu ceva
stacojiu; era impodobita cu aur, cu pietre scumpe si cu
margaritare. Tinea in mana un potir de aur, plin de spurcaciuni
si de necuratiile curviei ei.
5. Pe frunte purta scris un nume, care este o taina:
"Babilonul cel mare, mama curvelor si spurcaciunilor pamantului."
6. si am vazut pe femeia aceasta, care era imbatata de
sangele sfintilor si de sangele mucenicilor lui Iisus. Cand am
vazut-o, m-am mirat de aceasta minune mare.
7. Si atunci ingerul mi-a zis: "De ce te miri?" Iti voi
spune taina acestei femei si a fiarei care o poarta, si care are
cele sapte capete si cele zece coarne.
8. Fiara pe care ai vazut-o era si acum nu mai este. Ea are
sa se ridice candva din Adanc, si apoi are sa se duca la
pierzanie. Si locuitorii pamantului, ale caror nume n-au fost
scrise (datorita lipsei lor de credinta in DUMNEZEU) de la
intemeierea lumii in cartea vietii, se vor mira cand vor vedea ca
fiara era, nu mai este, si apoi va veni.
9. Aici mintea trebuie sa fie plina de intelepciune ca sa
priceapa. - Cele sapte capete sunt de fapt cei sapte munti, pe
care sade femeia.
10. Sunt si sapte imparati: cinci au cazut, unul este,
celalalt n-a venit inca, si cand va veni, el va ramanea putina
vreme.
11. Si fiara, care era, si nu mai este, ea insasi este cel
de al optulea imparat
: ea este din numarul celor sapte si merge
la pierzanie.
12. Cele zece coarne, pe care le-ai vazut, sunt de fapt cei
zece imparati, care n-au primit inca imparatia, ci vor primi
putere imparateasca timp de un ceas impreuna cu fiara.
13. Toti au acelasi gand, si toti dau (isi subordoneaza)
fiarei puterea si stapanirea lor.
14. Ei se vor razboi cu Mielul (IISUS HRISTOS); dar Mielul
ii va birui, pentru ca in realitate El este Domnul domnilor si
Imparatul imparatilor. Si impreuna cu el, cei chemati, alesi si
foarte credinciosi, care sunt cu El, de asemenea, ii vor birui pe
cei rai.
15. Apoi mi-a zis: "Apele pe care le-ai vazut si pe care
sade curva, sunt noroade, gloate, neamuri si limbi.
16. Cele zece coarne, pe care le-ai vazut, impreuna cu
fiara, o vor uri pe curva, o vor pustii si o vor lasa goala.
Carnea i-o vor manca si ce va ramane din ea o vor arde cu foc.
17. Caci in realitate Dumnezeu le-a pus aceste ganduri in
inima sa-I duca la indeplinire planul Lui: ei trebuie sa se
invoiasca pe deplin si sa dea (sa-si subordoneze) fiarei
stapanirea lor imparateasca pentru ca astfel sa se indeplineasca
cuvintele lui Dumnezeu.
18. Si femeia pe care ai vazut-o, este in realitate cetatea
cea mare
care are la randul ei stapanire peste imparatii
pamantului
."

- si acum comentariul:

QUOTE
      1. Apoi unul dintre cei sapte ingeri, care tineau cele sapte potire, a venit de a vorbit cu mine si mi-a zis: "Vino sa-ti arat judecata curvei celei mari, care sade pe ape mari.


- "curva" este o organizatie sau grupare care cuprinde mase intregi de oameni. Faptul ca se spune ca e "curva" arata orientarea ei malefica. Faptul ca se spune ca va fi judecata arata ca a facut (face) fapte abominabile.

QUOTE
      2. Cu ea au curvit imparatii pamantului; si multi dintre locuitorii pamantului s-au imbatat de vinul curviei ei!"


- in mizerabilele ei actiuni, ea i-a intergat si pe conducatorii diferitelor state, organizatii si popoare, religii, etc ... pe scurt "imparatii pamintului". Stim bine cu totii ca majoritatea "imparatilor" (conducatorilor) lumii sint masoni sau/si supusi masoneriei (curvei bibilice).

- prin ideile pline de marasme si minciuni ordinare curva i-a atras pe multi inconstienti in rindurile ei. Unii atrasi de foloasele materiale, sociale si profesionale pe care il le ofera "curva" si membri (fratii) ei ... altii fiind pacaliti ("imbatati") de o propaganda ieftina dar convingatoare pt. nivelul lor limitat de intelegere. Propaganda mincionasa si "dulceaga" facuta la nivelul intregii planete prin intermediul mass mediei vindute (apartinind) "curvei", umanitatea este pacalita (imbatata) de aceste prezentari fatarnice, lasindu-se dusi de nas.

QUOTE
      3. Si apoi m-a dus, in Duh, intr-o pustie. Si acolo am vazut o femeie, sezand pe o fiara de coloare stacojie, plina cu nume de hula, care avea sapte capete si zece coarne.

    4. Femeia aceasta era imbracata cu purpura si cu ceva stacojiu; era impodobita cu aur, cu pietre scumpe si cu margaritare. Tinea in mana un potir de aur, plin de spurcaciuni si de necuratiile curviei ei.


- aici se face aluzie la faptul ca e o organizatie care are la indemina sume mari de bani si cum stim ca bancherii, pe linga faptul ca sint in majoritatea cazurilor evrei, mai sint si masoni si conducatorii din umbra ai masoneriei.

- potirul este simbolul conducerii de factura religioasa. Aici ni se arata ca ni se servesc asa zise "motive si explicatii" religioase si "spirituale" care par la suprafata benefice, divine .. dar in esenta sint tot felul de spurcaciuni si necuratenii.

QUOTE
      5. Pe frunte purta scris un nume, care este o taina: "Babilonul cel mare, mama curvelor si spurcaciunilor pamantului."


- aici ne este oferit numele si orientarea acestei "curve biblice" si faptul ca ea este la baza (a dat nastere, a impulsionat si sustinut) toate deviatiile si spurcaciunile anti-divine si malefice, cit si a falselor religii si cailor si grupurilor pseudospirituale.

QUOTE
      6. si am vazut pe femeia aceasta, care era imbatata de sangele sfintilor si de sangele mucenicilor lui Iisus. Cand am vazut-o, m-am mirat de aceasta minune mare.


- multi cautatori spirituali au avut si vor avea de suferit din cauza "curvei" (masoneriei).

QUOTE
      7. Si atunci ingerul mi-a zis: "De ce te miri?" Iti voi spune taina acestei femei si a fiarei care o poarta, si care are cele sapte capete si cele zece coarne.
      8. Fiara pe care ai vazut-o era si acum nu mai este. Ea are sa se ridice candva din Adanc, si apoi are sa se duca la pierzanie. Si locuitorii pamantului, ale caror nume n-au fost scrise (datorita lipsei lor de credinta in DUMNEZEU) de la intemeierea lumii in cartea vietii, se vor mira cand vor vedea ca fiara era, nu mai este, si apoi va veni.
      9. Aici mintea trebuie sa fie plina de intelepciune ca sa priceapa. - Cele sapte capete sunt de fapt cei sapte munt , pe care sade femeia.


- trimitere directa la "Roma", de fapt la Vatican.

QUOTE
    10. Sunt si sapte imparati: cinci au cazut, unul este, celalalt n-a venit inca, si cand va veni, el va ramanea putina vreme.
    11. Si fiara, care era, si nu mai este, ea insasi este cel de al optulea imparat: ea este din numarul celor sapte si merge la pierzanie.


- aici este descrisa manifestarea antihristului si se dau citeva detalii pt. identificarea lui: "B]ea insasi este cel de al optulea imparat[/B]: ea este din numarul celor sapte si merge la pierzanie."

QUOTE
    12. Cele zece coarne, pe care le-ai vazut, sunt de fapt cei zece imparati, care n-au primit inca imparatia, ci vor primi putere imparateasca timp de un ceas impreuna cu fiara.
    13. Toti au acelasi gand, si toti dau (isi subordoneaza) fiarei puterea si stapanirea lor.


- cei zece imparati sint sefii de stat ai tarilor din UE care sint subordonati "curvei biblice" si antihristului.

QUOTE
    14. Ei se vor razboi cu Mielul (IISUS HRISTOS); dar Mielul ii va birui, pentru ca in realitate El este Domnul domnilor si Imparatul imparatilor. Si impreuna cu el, cei chemati, alesi si foarte credinciosi, care sunt cu El, de asemenea, ii vor birui pe cei rai.


- iata de unde va vine sfirsitul masonilor si curvei biblice (masoneria). Alaturi de Iisus se vor afla multe spirite divine special incarnate pt. a ajuta umanitatea in trezirea spirituala planetare care va urma in "curind".

QUOTE
    15. Apoi mi-a zis: "Apele pe care le-ai vazut si pe care sade curva, sunt noroade, gloate, neamuri si limbi.


- curva (masoneria) are oameni supusi si servitori in toate popoarele lumii, de diferite limbi. Este sugestiva caraterizarea acestor servitori (sclavi) prin denumirea de GLOATA !

QUOTE
    16. Cele zece coarne, pe care le-ai vazut, impreuna cu fiara, o vor uri pe curva, o vor pustii si o vor lasa goala. Carnea i-o vor manca si ce va ramane din ea o vor arde cu foc.


- din partea proprilor vostri stapini sa va asteptati la furia si pedeapsa si distrugerea "curvei" (masoneriei).

QUOTE
    17. Caci in realitate Dumnezeu le-a pus aceste ganduri in inima sa-I duca la indeplinire planul Lui: ei trebuie sa se invoiasca pe deplin si sa dea (sa-si subordoneze) fiarei stapanirea lor imparateasca pentru ca astfel sa se indeplineasca cuvintele lui Dumnezeu.
    18. Si femeia pe care ai vazut-o, este in realitate cetatea cea mare care are la randul ei stapanire peste imparatii pamantului."


- "femeia" (curva) este masoneria mondiala care are in subordine conducatorii tarilor acestei planete.

- daca curva nu masoneria, atunci carei grupari (organizatii) i se potrivesc aceste descrieri ? Cine altcineva conduce si are in subordine "imparatii lumii" ???

QUOTE
Astfel, il putem acuza, in plus, in afara de fanatism, pe membrul thunder, si de a fi peste pentru ca isi tot mentioneaza curvele sale in public fara nici o jena.

- da, fara nici o jena va demnasc satanismul de care da dovada masoneria mondiala, alias curva biblica, babilonul cel mare.

- un "fanatic" al Adevarului si al lui Dumnezeu. Inca putin si "curva" va simti minia divina ... si abia atunci oamenii vor intelege sub ce teroare, negura si suferinta au trait datorita "curvei" (masoneriei mondiale). Cine are urechi de auzit ... sa auda ... si sa-si pregateasca candela si uleiul ... caci "Mirele" e mai aproape decit va asteptati si decit cred masonii ca este. Alaturi de El il veti vedea si simti pe cel care va va PEDEPSI pe multi dintre voi ... asa cum spune Apocalipsa:

27. Aceia le vor carmui cu o mare putere pe toate cu un toiag de fier si pe cele care vor fi rele le vor pedepsi crunt si le vor zdrobi ca pe niste vase de lut pentru ca ei vor avea deplina putere de la DUMNEZEU tot asa cum am primit si Eu putere de la Tatal Meu.

QUOTE
      2. Ea era insarcinata, tipa in durerile nasterii si avea un mare chin ca sa nasca.
      3. In cer s-a mai aratat tot atunci un alt semn: iata, s-a vazut cum a aparut un mare balaur rosu, cu sapte capete, zece coarne si care avea sapte cununi imparatesti pe cele sapte capete.
      4. Cu coada tragea dupa el cam a treia parte dintre stelele cerului si le arunca (puterea acestora) pe pamant.
    Balaurul a statut inaintea femeii, care sta sa nasca, pentru ca sa-i manance copilul cand ea il va naste.
      5. Ea a nascut un fiu care era un copil de parte barbateasca. Am inteles ca el are sa carmuiasca cu putere de la DUMNEZEU toate neamurile cu un toiag de fier. Copilul a fost apoi rapit si dus la Domnul nostru IISUS HRISTOS langa scaunul Lui de domnie.


QUOTE
      3. Voi da putere si inspiratie celor doi martori ai mei ca
sa prooroceasca, imbracati in saci, o mie doua sute sase zeci
(1260) de zile.
      4. Acestia sunt cei doi maslini si cele doua sfesnice, care
stau inaintea Domnului pamantului (IISUS HRISTOS).
      5. Daca umbra cineva sa le faca rau, le iese din gura un
foc, care mistuie pe vrajmasii lor; si daca vrea cineva sa le
faca rau, acela trebuie sa piara in felul acesta.
      6. Ei au mare putere de la Dumnezeu si pot chiar sa inchida
cerul cand vor, ca sa nu cada ploaie in zilele proorociei lor; si
ei au de asemenea o mare putere de la Dumnezeu [SUNT SUSTINUTI DE
CELE 10 MARI PUTERI COSMICE ALE LUI DUMNEZEU n.t.] si pot ca sa
prefaca apele in sange si de asemenea ei pot sa loveasca pamantul
cu orice fel de urgie, oridecateori vor voi.


QUOTE
    11. Apoi am vazut cerul deschis si iata ca s-a aratat un cal
alb! Cel ce sta pe el, se cheama "Cel credincios" si "Cel
adevarat" si El este Cel care judeca si Se lupta cu dreptate.
    12. Ochii Lui erau stralucitori ca para focului; capul il
avea incununat cu multe cununi imparatesti si purta un nume
scris, pe care nimeni nu-l stie, decat numai El singur.
    13. Era imbracat cu o haina muiata in sange. Numele Lui
este: "Cuvantul lui Dumnezeu".
    14. Ostile din cer Il urmau calari pe cai albi, imbracate
toate cu in subtire, alb stralucitor si curat.
    15. Din gura Lui iesea o raza orbitoare de lumina ca o sabie
ascutita, ca sa loveasca Neamurile neascultatoare cu ea, pe care
le va carmui cu fermitate cu un toiag de fier. Si am stiut ca El
va calca cu picioarele teascul vinului maniei aprinse a
atotputernicului Dumnezeu.
    16. Pe haina si pe coapsa avea scris numele acesta:
"Imparatul imparatilor si Domnul domnilor".


- minerval tata, confunzi fermitatea cu fanatismul. Adevarat iti spun, scump vei plati (in fata lui Dumnezeu) pt. rolul de agent pe care il joci/faci aici ... pe net. Adevarul sau minciuna pe care o sustii iti va fi "masura" dupa care iti vei primi rasplata.
thunder
QUOTE (bunicu'Gilbert @ 29 Oct 2004, 11:25 AM)
In Realitatea Romaneasca:
MISA ne mai da zece zile de trait!

- MISA nu da sau ia ceva in directia asta, ci Dumnezeu ! Cei de la MISA in cel mai bun caz sint niste mesageri ai acestui eveniment. Cu toate ca oamenii au fost atentionati, cei care trebuie sa paraseasca planul fizic (sa moara) sau sa pateasca te miri ce pierdere sau suferinta o vor primi, mai ales cei care nu iau in seama avertismentul.

- cu toate ca mass media si stapinii lor masonii stiau de cele "profetite" de MISA, au tacut milc pina la manifestarea cutremurului de 5.8 gr. R. Luindu-se dupa ce le spun "specialistii", cum ca nu va mai fi nimic grav, servitorii bolinzi ai mass mediei au sarit din nou la atac. Daca in zilele trecute v-am "anuntat" in mod ocultat posibilitatea manifestarii unui cutremur de mare anvergura, acum il anunt direct. Cert este ca la data cind va avea loc el nu va mai fi la aceiasi intensitate cum era prevazut si "clar-vazut", dar pt. f. multi ii vor surprinde si vor baga groaza in ei. Dupa acele evenimente, cu alti ochi va fi privita MISA pe plan national cit si international. Oricum, chiar daca Dumnezeu isi va manifesta GRATIA si viitorul cutremur nu va mai fi sau va fi in limite "accesibile", "profetia" MISA-ei s-a validat.

QUOTE
" Scoala de Yoga MISA avertizeaza ca seismul produs miercuri seara nu este altceva decat un avertisment divin care anunta un cutremur devastator, stabilit de Dumnezeu pentru data de 6 noiembrie"
Eu, unul consider ca o asemenea afirmatie are un caracter extrem de general, ce poate fi rostita chiar de catre un liber cugetator. Restul articolului este destul de vag si cu afirmatii la fel de generale atribuite unui avocat.

- nu s-a stiut (sau nu s-a spus public) nimic despre acest "pre-cutremur". El i-a luat pe "nepregatite" chiar si pe cei din MISA.

QUOTE
Sursa: http://www.realitatearomaneasca.ro/content...articol_id=4641
Deci si altii decat crestinii prevad sfarsitul omenirii, sa incercam sa fim calmi.

- nu este vorba de sfirsitul lumii aici/acum, ci de o acumulare excesiva de energie malefica la nivelul tarii si poporului roman. Ea s-a "materializat" in ceea ce este si va fi cutremurul. Faptul ca acumularea s-a facut intr-un timp "record" si cu o forta neobisnuita, a facut si va face ca acest cutremur sa fie total neobisnuit fata de ce stiu "specialistii" nostri si ce au studiat ei in mod empiric dea lungul anilor. Ei au spus ca nu mai sint pericole si ca "replicile" daca vor mai fi vor fi mici si prea putin importante. Vom vedea/simti in ziua cuvenita daca de data aceasta au avut dreptate.

- bafta ... caci mai e putin !

PS. Neintimplator primul cutremur a avut loc exact inainte de inceperea "alegerilor". Vom avea de ales intre comunistii si securistii vechi si cei noi, intre PSD si DA (Dreptate si Adevar). Sa cistige cei mai putini rai !!!
bdl
PS. Neintimplator primul cutremur a avut loc exact inainte de inceperea "alegerilor". Vom avea de ales intre comunistii si securistii vechi si cei noi, intre PSD si DA (Dreptate si Adevar). Sa cistige cei mai putini rai !!!
rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Esti dus neica, esti dus rau de tot..... Si treaba cu misa a prevazut cutremurul... rofl.gif esti cu misa omule, e clar....hei, vrei ceva proaspat si galben? spoton.gif Gratis .....
cociuba
misa spunea si de un asteroid care o sa loveasca Pamantul, si spune de cutremur de vreo 5 ani, stiintific e clar ca traim intr-o zona de risc seismic...........maine o sa aud ca misa a profetit ca soarele va rasari de la est rofl.gif
Minerval
Domnilor, colegi de Forum, ultimele redactari ale membrului Thunder au intarit imaginea unui dezaxat mintal cu profunde tulburari de comportament, anxios, cu pierderi de luciditate, inclinat catre animozitati exacerbate fata de societate, fie si la nivel virtual.

Acest individ, muscat de camila ori de viespe, face afirmatii monstruoase cerand celor care-i critica ori analizeaza cele scrise sa-i aduca dovezi. Insa, lucru scapat din vedere de acest individ, aberatiile nu se argumenteaza, in special in chestiuni ce tin de Caragiale. Se tot afirma "curva" biblica in sus, prostituata in jos, fara a lega catusideputin imaginea biblica cu cea a masoneriei. Nicaieri nu scrie de cavaleri, de magi ori de invatati care sa fi avut, in capitolul descris, respectiv Revelatii, o implicare in comun vizavi de subiectul satanei, al semnului fiarei ori al curvei babiloniene. Insa, domnul Thunder, cavaler al tristei figuri, tot insista pe o notiune anormal de aberanta. Numai domnul Thunder ar putea baga un patrat intr-o forma circulara, sub dimensiuni similare. Parca este vrajit sa duca un razboi existent doar in mintea sa netinand cont de fleacul acesta pe care oamenii normali il numesc adevar ori de aceasta zdreanta numita realitate. Se poate ca aceasta stare cataleptica sa i se traga de la libidou in exces, in cazuri extreme ducand catre orbire.

Exista tratament pentru boala profetului Thunder? Iata chestiunea zilei.

Numai bine.

ps: ca sa nu fiu acuzat de calomnie, am sa definesc termenul "dezaxat" in cele ce urmeaza, astfel: dezechilibrat moral si mintal, tulburat, zdruncinat.
thunder
QUOTE (cociuba @ 1 Nov 2004, 04:32 PM)
misa spunea si de un asteroid care o sa loveasca Pamantul, si spune de cutremur de vreo 5 ani

- informeaza-te inainte de a vorbi

- misa a spus ca este POSIBIL de un asteroid care o sa loveasca Pamantul, si ca e POSIBIL sa se manifeste un cutremur in acele momente. La acea data, din cite stiu eu, si stiu bine, din surse sigure, MISA a propus si chiar a efectuat programe ocult-spirituale prin care au urmarit eliminarea acelor posibile evenimente catastrofale. Se pare ca actiunea lor a avut efect, ca mai apoi "oamenii de bine" sa-si bata joc de membri misa, in loc sa le multumeasca. Probabil ca ar fi trebuit ca lucrurile sa se lase sa decurga in contiunare asa cum erau "pregatite" si atunci sa fi vazut cine de cine mai ridea si isi batea joc.

- cutremurul anuntat de Hincu acum citiva ani nu a mai fost, spre surprinderea si poate si "dezamagirea" sa datorita rugaciunilor si a altor tehnici spirituale angrenate de cei de la MISA si altii care le-au urmat exemplul.

- de data aceasta se pare ca a fost din nou localizat un asemenea cataclism in cadrul MISA si el a fost anuntat in cadru restrins (rude, colegi si prieteni) dar s-a si hotarit sa nu se mai intervina pt. atenuarea lui. Iata ca o parte din "profetie" s-a petrecut ... si sa MULTUMITI in genunchi lui Dumnezeu ca a detensionat o parte din acest mare cutremur care ar fi putut fi si care este f. posibil sa fie in zilele urmatoare, la data deja anuntata. Chiar daca nu ar mai fi un alt cutremur "profetia" s-a realizat, deci ati bate joc de aceasta situatie denota meschinarie si rautate gratuita si demna de un neom. Insa, daca va fi cutremurul anuntat ... multi se vor "cutremura" si la propriu si la figurat ... vis a vis de autenticitatea scolii de yoga MISA si de ceea ce se poate /stii/afla cu ajutorul practicii spirituale autenic angrenate. Dincolo de asta, mersul Apocalipsei deruleaza ... si ne confruntam pas cu pas cu cele descrise acolo. Intelege cine poate ...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.