Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:De Ce Trebuie Sa Bei Cind Esti Suparat
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2
Hydra
Eu nu beau cand sunt suparat ...incerc sa bat pe cineva..si daca nu este nimeni pe langa mine..ma iau de par si ma dau cu capu de perete:))
mutulica
uite ce am gasit... prin alte parti:

Se considera o turma de bizoni a carei viteza este egala, evident, cu viteza celui mai lent bizon. Vanatorii, de orice natura, vaneaza cei mai lenti bizoni, facand prin aceasta un bine turmei, a carei viteza de daplasare va creste.
Analog, creierul uman lucreaza cu viteza celui mai lent neuron.Se stie ca alcolul distruge neuronii, dar ii distruge pe cei mai lenti, deci...

asa ca e bine sa bei oricind, nu doar cind esti suparat
Carmi
daca nu ma insel 2 gr de alcool pur distrug intre 7.000 si 11.000 de neuroni
nu sunt sigura insa... unsure.gif
deci puteti bea linistiti

PS neuronii odata muriti nu se refac
FaiLuRe
Saracii neuroni, insemna ca pot fi acuzat de genocid si crime impotriva neuronilor. Cred ca am ucis vreo cateva milioane bune pana acuma. cool.gif
DeeDee
Eu la suparare am o combinatie de 2 sticle vin vreo 5 tequila si vodca cu wiskey dar e ptr profesionisti, asa ca nu incercti acasa
Blakut
Daca beau la suparare? Ori beau batraneste, bere, vin, vodka. (nu am bani de chestii scumpe: bucegi/bergen, -orice vin, cand am bani sa iau vin, iau ceva potabil-, vodka -polar sau scandik.
Ori, cand am bautura mai buna fac ceva care se cheama ... nush cum: vodka, gin, whisky, rom, tequilla + lamaie + gheata +(optional) apa tonica sau vermut.

La suparare merge cel mai bine "Rosu si negru de 2mai", bautura inventata de un prieten.

500ml alcool dublu rafinat de 96grade.
o sticluta de suc de visine-cirese concentrat 250ml.
niste apa.
zahar, 3 plicuri de ness.

Se amesteca toate astea, si iese o chestie care poate sa imbete si un cal. daca bei prea multa ai halucinatii si furnal in stomac. Dupa asa ceva nu iti mai arde de suparare, incepi sa numeri telescoapele de pe plaja. (don't ask!)
mogaldeatza
roflmao.gif
Ca tot suntem la capitolul retete: se taie o lamaie felii subtiri, fiecare felie se 'imparte'
in doua- pe o parte se pune cafea macinata, pe cealalta zahar. Se pune votca in pahar,
atat cat sa bei o data si se trece la actiune. 6.gif Ordinea e la alegerea fiecaruia, eu prefer
intai lamaia garnisita cum am zis si apoi votca.
ps
Nu se bea la suparare spoton.gif
cactus
Io tot aia zic ca bautura-i maica stricaciunilor. Suparearea-i si ea stricaciune Deci - cum bine zicea matematicianu“de aici de pe topic:
bautura = -
stricaciune = -
deci: - X - = + maaaaaaaaaaaaaa; beutura rulz...tot timpul si-n orice imprejurare....

spoton.gif spoton.gif
mutulica
asa e nu se bea la suparare, ci la veselie... cind esti suparat normal e sa te inveselesti
Peter Pan
Da' cine'a zis ca tre' sa bei cand esti suparat? Bei cand vrei tu, na!
S-a creat prejudecata asta , da' nu fara un sambure de adevar, ce'i drept. Senzatia aia de bine, de plutire, de putere, in care neuronii se incing si se scurtcircuiteaza (cei lenesi devin de fapt foarte activi, deci nu scapi de ei, de fapt) iti creeaza impresia ca s-au rezolvat toate problemele. Aiurea! Dupa ce-ti revii cazi mai rau, asa ca m-am gandit ca decat sa "urc" pana la senzatia aia aburita de putere, ca apoi sa cobor mai jos decat fusesem, mai bine renunt. Doamne, de ce am senzatia ca vorbesc ca un dependent? rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Vornicum
Eu beau si cand nu sunt suparat.
Beau si cand nu mi-e sete.
mogaldeatza
Pai nici nu ma mira, doar esti liderul rofl.gif unei anume echipe roflmao.gif ( nu poci ca sa sa
zis numele din motive de securitate tongue.gif )
So, drunk.gif
Vornicum
FC BACHUS ii zice si liderul necontestat este Omu_Vexx, el fiind si initiatorul!
mogaldeatza
Mea culpa wink.gif
Vornicum
No problemo. Esti invitata si tu in echipa. Chiar te rog eu personal. Ce zici, ne faci onoarea?
mogaldeatza
O asa invitatie nu o pot refuza, chiar daca nu voi putea participa chiar la
toate sedintele organizatorice rofl.gif mwah1.gif
Vornicum
Bine atunci. Iti trimit pm pentru instructiuni spoton.gif
YoyoMan
Mie imi pica bine sa beau cand is suparat. Daca beau prea mult insa atunci iese naspa - ca a doua zi iar ma simt naspa si ia nu e ok. Da daca pot bea sa zicem, 2, sau 3 beri si apoi sa ma opresc atunci asta ma ajuta. Imi mai revin - incep sa vad altfel lucrurile si sa ma eliberez de stres. spoton.gif
Blakut
Pentru ca e bineeee!!! biggrin.gif biggrin.gif
mutulica
pt ca betia trece
mutulica
asta cu betia trece, n-am scris-o intr-un moment de luciditate, ci intr-unul de plin de speranta
ausländer
da... vodca trece... pietrele raman [la rinichi]...

Scala
Asta-i motivul pentru care vodca tre' stinsa cu bere. Si cu vin... ca sa nu ai pietre la rinichi, probleme cu inima, si ficatu' prea mic(ca sa poti acoperi locu' lasat liber de la plamanii miscorati de la atata fumat).
mutulica
de fapt whiskyul se stinge cu bere. vodka se stinge cu redbull sau tonic
matz
nimic ca te imbeti si iese urat , bei cand esti fericit ohyeah.gif
de fapt cine sunt eu sa dau sfaturi: bea omu cand vrea drunk.gif
mutulica
whiskyul se stinge bine si cu AC/DC...
March
Apropos de titlul topicului... Pai bei ca sa-ti vina ceva roseata in obraji ! biggrin.gif
mutulica
si daca tot bei.... uite si cum se trateaza:

Consumul de alcool: simptom, cauza, solutie!

01. Simptom : Picioare reci si umede.
Cauza : Paharul tau e īnclinat sub un unghi incorect .
Solutie : Intoarce paharul; īncearca sa faci astfel īncāt partea
deschisa sa fie īndreptata īn sus.

02. Simptom : Picioare calde si umede.
Cauza : Ei...asta e: te-ai scapat pe tine.
Solutie : Du-te si usuca-te la cea mai apropiata toaleta.

03. Simptom : Tejgheaua e din email alb.
Cauza : Īnca nu ai iesit de la toaleta.
Solutie : Mai bine chemi ajutor.

04. Simptom : Nu mai vine berea pe care ai cerut-o de juma' de ora.
Cauza : Tejgheaua e īn spatele tau.
Solutie : Īntoarce-te; berea ta e cu siguranta acolo.

05. Simptom : Peretele din fata ta este plin de lumini.
Cauza : Probabil ai cazut pe spate.
Solutie : Ridica-te in picioare!

06. Simptom : Gura īti e plina de chistoace.
Cauza : Ai cazut cu fata īn scrumiera.
Solutie : Scoate-le afara si clateste-ti gura cu
un pahar de gin tonic.

07. Simptom : Vederea tulbure.
Cauza : Te uiti printr-un pahar gol.
Solutie : Mai cere o bere.

08. Simptom : Se deplaseaza solul sub picioarele tale!
Cauza : Doi bodyguarzi te scot afara din local.
Solutie : Īntreaba-i cel putin unde te duc...

09. Simptom : Reflexii multiple ale unei fete te privesc din apa.
Cauza : Esti la WC, īncercānd sa vomiti.
Solutie : Baga-ti degetul pe gāt...

10. Simptom : Oamenii din jurul tau vorbesc si au un ecou ciudat.
Cauza : Ti-ai pus paharul la ureche.
Solutie : Īnceteaza sa mai faci pe prostul...

11. Simptom : Ringul se cam deplaseaza, oamenii din jur sunt
imbracati īn alb, iar muzica e cam monotona.
Cauza : Esti īntr-o ambulanta.
Solutie : Nu misca. Posibila coma alcoolica!

12. Simptom : Tatal tau are un aer cam ciudat,
iar fratii te privesc perplex.
Cauza : Ai gresit casa.
Solutie : Īntreaba-i daca nu cumva stiu unde e casa ta...

13. Simptom : Un spot enorm de discoteca te orbeste.
Cauza : Esti īntins pe spate si s-a facut deja zi.
Solutie : Ca sa-ti revii, bei O cafea si o "picatura" mica...
ausländer
Mutulica, asta a fost tare..... laugh.gif
mutulica
sunt gata suparat, asa ca deseara trebe sa sting supararea.

acum stiu de ce tre sa bei... eviti 2 dimineti suparat al rind, faci una cu fata la cearsaf, una cu capul mai mare decit patul .... si tot asa
ausländer
hai sa reducem topicul asta:

de ce nu trebuie sa bei cand esti suparat? tongue.gif rofl.gif
mutulica
ba trebuie sa bei
eventul sa il extindem la "de ce trebe sa bei si cind esti si cind nu esti suparat?"
ausländer
pai stiu ca trebuie sa bei, dar motivele contra ar fi fost mult mai putine decat cele pro biggrin.gif
mutulica
nici nu conteaza... uite un motiv pertinent ca sa bei zdravan cind esti suparat:
pentru ca e singurul mod in care pot sa ascult pe ala de la vilcea cintind "suparat sunt Doamne", care desi nu merge ca melodie, e ok ca text pentru momentele respective
ausländer
scuze, dar eu nu ascult manele nici daca sunt in coma alcoolica. deci... nu prea tine motivul tau "zdravan" tongue.gif
Felina
QUOTE (ausländer @ 15 Apr 2005, 02:44 PM)
scuze, dar eu nu ascult manele nici daca sunt in coma alcoolica. deci... nu prea tine motivul tau "zdravan" tongue.gif

Scuze si io tongue.gif , da melodia respectiva nu e manea ohyeah.gif . e un fel de folk... cred rolleyes.gif .

Edit: am uita sa scriu la subiect.

Pai trebuie sa bei cand esti suparat, ca sa ti se infierbante sangele si sa ti se abureasca creierii. e musai!
ausländer
QUOTE (Nushi @ 15 Apr 2005, 03:43 PM)
QUOTE (ausländer @ 15 Apr 2005, 02:44 PM)
scuze, dar eu nu ascult manele nici daca sunt in coma alcoolica. deci... nu prea tine motivul tau "zdravan" tongue.gif

Scuze si io tongue.gif , da melodia respectiva nu e manea ohyeah.gif . e un fel de folk... cred rolleyes.gif .

Asta e pretextul tau ca sa asculti manele? Spui ca e muzica folk? Dupa cum arata la carcotasi, melodia aia e furaciune, de la vecinii nostri sarbi, si originalul era fain. dar cand incepe sa o cante un tigan de-al nostru, cu versuri de #$%@#, parca nu mai suna asa fain.
Cla
Daca ma supar, ma-mbat si imi dau seama de ce nesemnificant sunt blink.gif si ca ma enervez degeaba... dunno.gif
A 2-a zi e pacoste ohno.gif , dar e bine asa... ma refac wink.gif spoton.gif
Felina
QUOTE (ausländer @ 15 Apr 2005, 05:41 PM)

Asta e pretextul tau ca sa asculti manele?


de unde stii tu ca ascult manele? tongue.gif

se poate sa fie furata melodia, nu zic ba, dar nu e manea biggrin.gif
ausländer
originalul nu. varianta autohtona tare cred ca e
mutulica
ce nervi nervosi imi faceti...
e de al sirbi melodia si textul de la romani
a fost cintata in banat mai de demult

si nici nu conteaza, faceti ce vreti, eu gasesc ca asta e un pretext rezon ca sa ma imbat, si nici nu trebe sa aud melodia, e destul motivul

ca sunt suparat, daca nu as fi, as bea de fericire
mutulica
O turma de bivoli se poate deplasa atat de repede ca si cel mai incet bivol din turma. Cand turma este vinata, de obicei este ucis cel mai slab si mai din urma bivol. Aceasta selectie naturala este benefica turmei ca intreg, pentru ca astfel prin eliminarea celor mai slabi membri se imbunatatesc viteza si sanatatea turmei.

Cam in acelasi mod, creierul uman poate opera doar atat de repede cat ii permite cea mai slaba celula. Consumul excesiv de alcool, dupa cum se stie omoara celulele creierului, dar in mod normal prima data omoara celulele cele mai slabe. In acest mod, consumul regulat de bere distruge cele mai slabe celule cerebrale, facind creierul o masina mult mai rapida si mai eficienta. Acesta este si motivul pentru care intotdeauna te simti mai destept dupa cateva beri.
Kyklos
Mai multi nervii iti faci cand consumii bauturi alcoolice , iti aduci aminte de ganduri negre si nu e bine . A venit un necaz treci peste el asa cum ai mai trecut si altadata .
edittha
Eu cand sunt suparata ma duc si ma plimb. Dupa ce m-am linistit vin in casa, beau o cafea si ascult muzica , dar in nici un caz nu beau.Asta nu e o solutie ideala ptr a trece supararea.
Saramago
QUOTE (mutulica @ 6 Jul 2005, 02:07 AM)

Cam in acelasi mod, creierul uman poate opera doar atat de repede cat ii permite cea mai slaba celula. Consumul excesiv de alcool, dupa cum se stie omoara celulele creierului, dar in mod normal prima data omoara celulele cele mai slabe. In acest mod, consumul regulat de bere distruge cele mai slabe celule cerebrale, facind creierul o masina mult mai rapida si mai eficienta. Acesta este si motivul pentru care intotdeauna te simti mai destept dupa cateva beri.

Am murit de ras la teoria asta. De unde si pana unde, "taria" totala a creierului sta in cea mai slaba celula a lui? Asta ar fi valabil daca celulele ar fi legate (conectate) ca intr-un lant si de fiecare data cand gandim ceva, aceleasi celule una dupa alta ar trebui sa fie parcurse de impulsul nervos... ar trebui sa semene creierul nostru cu intestinul ... rofl.gif
Faptul ca e posibil ca la bautura sa vina idei noi, nu neaparat bune, dar inedite, e explicabil astfel:
La nivelul creierului exista substante chimice care influenteaza tot ceea ce simtim si gandim. Acestea se numesc neurotransmitatori. S-au identificat cam 100 dintre ei si se clasifica in 3 categorii: prima excita (mareste) transmiterea informatiilor, a doua o inhiba si a treia nu actioneaza direct asupra creierului, ci asupra altor neurotransmitatori. Alcoolul s-a dovedit a actiona asupra majoritatii neurotransmitatorilor, in principal asupra DOPAMINA (care este un excitant nervos) si asupra GABA (care este un inhibitor nervos). Rezultatul final al reactiei depinde insa de la organism la organism si de factori externi, astfel ca in final fiecare om e posibil sa reactioneze diferit la alcool de la stari de excitabilitate, agresiune sau relaxare, somnolenta, anxietate, depresie. Si acelasi om e posibil din cauza celorlalti factori externi sa reactioneze diferit in situatii diferite. Dintre toate posibilitatile de mai sus, exista si posibilitatea ca alcoolul sa fie un excitant nervos, deci sa produca o gandire mai rapida... deci totul e CHIMIE... nu vanatoare de bivoli... smile.gif
mutulica
nu cred ca ai apucat sa bei destul ca sa imi intelegi docta teorie...
smile.gif
Serenity
QUOTE (Plutarh @ 10 Dec 2005, 10:17 PM)
A venit un necaz treci peste el asa cum ai mai trecut si altadata .

Adica consumand thumb_yello.gif drunk.gif
Fitzcarraldo
Ca sa uiti, cu toate ca de cele mai mult ori bautura accentueaza sentimentele negative.
mutulica
sau accentueaza setea... dupa caz
mutulica
... un pansament cu J&B... pentru suparare...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.