Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Reptile
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Animale de companie
Pagini: 1, 2
Leon
Fetelor !!! Precum cu o floare nu vine primavara, un rechin ce mananca plancton nu inseamna ca rechinii sun ierbivori, asa si o specie de sarpe ce mananca oua, nu inseana ca serpii mananca oua.

Dar daca cunostintele voastre se rezuma doar prin a creste o iguana sau prin rasfoirea paginilor de net, asta nu inseamna ca sunteti in tema. blink.gif

Deci repet inca odata...serpii nu mananca oua, chiar in ciuda unei exceptii spoton.gif
March
Leon,

S-ar putea sa manince si oua . Din alea de la ferma Cornu ! tongue.gif
Leon
Daca ma gandesc inca odata, se poate sa ai dreptate...tocmai acum un forumist mi-a bagat un pm. in care un sarpe halea oua de Hippo rofl.gif

Si dupa ce am vazut oul de hipopotam in gura sarpelui, ma las pagubas, ca habar nu am despre taratoare hh.gif
Leon
QUOTE
S-ar putea sa manince si oua . Din alea de la ferma Cornu ! 


Te rog domn forumist March sa iei fetele mai usurel rofl.gif Am vazut pe net. un sarpe ce prefera doar oua vopsite a la mov stil Pink Floyd jamie.gif
Lizard
yikes.gif Oau!!! Ce chestie iti dai seama , si cine le vopsea?
petfarm
oua, oua, oua. Un subiect foarte interesant. Intradevar exista serpi care se hranesc cu oua, si ce daca?, marea majoritate se hranesc cu mici animale(sau mari-depinde de sarpe), dintre care si soareci (ca de aici s-a plecat, nu?). Soarecii pentru hrana nu se gasesc pe toate drumurile, si nu trebuie sa-i dai unui soarece orice fel de rozatoare. Sper ca nu te referi la soriceii dinn hambare sau de pe cimpiile patriei, gindeste-te la microbii care ii are si la faptul ca practic nu exista animal salbatic fara paraziti. Pe de alta parte soarecii sint buni si nu hamsteri, hamsterii au parul lung si sint f agresivi. Hrana este de preferat sa se dea moarta si dupa ce a fost congelata si adusa la temperatura camerei (aspect care trebuie urmarit cu mare atentie) asa cum bine a zis Lizard. Daca vreti pot dezvolta subiectul, doar spuneti.
Ca sa ai soareci pe care sa-i oferi ca hrana (dupa cum spuneam: nu poti sa vinzi un sarpe si dupa aia sa spui du-te dracu), trebuie sa-i cresti, sa fie sanatosi si cit mai ieftini. Toate bune, singura problema este ca eu nu cunosc decit un singur furnizor de furaj pentru soareci si cobai care costa cam 25.000 lei/kg, si va zic eu ca este scump.
Si va rog, nu o spun cu rautate, ramineti la subiecte serioase de discutie.
Cu respect, Gabriel Anghelache
petfarm
scuze, rectificare:
......si nu trebuie sa-i dai unui soarece orice fel de rozatoare........

si nu trebuie sa-i dai unui sarpe orice fel de rozatoare
Lizard
Ai mare dreptate. Cred ca soarecii aia sunt asa de scumpi pt ca sunt adusi de afara .
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.