Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Jurnalul Roxanei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3
Mihai
Ganduri, opinii, amintiri din viata Roxanei veti putea citi in cadrul acestui Jurnal.
Lectura placuta! smile.gif
Roxana
Multumesc Mihai!

Ieri aveam asa un chef nebun de scris...de ..era luni si aveam libera pt ziua lui Martin Luther King...ca asa-i in invatamint. Azi, insa duc lipsa de rabdare---am asa de multe in cap, ca nu ma pot calma sa ma organizez. Dar tot o fac eu pina diseara.
Ma intreb daca cei din tara stiu cine a fost acest Martin L. King....o persoana asa de importanta , incit avem si zilele libere...cel putin unii dintre noi de aici de peste ocean.?! Oricum nu stiu cit de important e, insa pt mine a fost caci am avut timp de facut curat in casa.
Azi la servici ma gindeam cum ar fi lumea asta intr-o suta de ani...si de aici m-a dus gindul al un articol citit in "Evenimentul" de aucm cite-va zile, legat despre disparitia inceata a speciei barbatilor.

QUOTE
Barbatii se transforma intr-o specie pe cale de disparitie, ceea ce inseamna ca insasi specia umana ar putea disparea in 125.000 de ani, este de parere un profesor de genetica de la Universitatea din Oxford (Marea Britanie). In cartea sa “Blestemul lui Adam”, profesorul Bryan Sykes afirma ca cromozomul Y, care decide sexul masculin al unui copil, este o ruina genetica, care se dregradeaza cu o viteza alarmanta. “Nu mai este un secret pentru nimeni ca barbatii sint, de fapt, femei modificate genetic. Din acest punct de vedere, evolutia noastra poate fi considerata drept un experiment gigantic de modificare genetica. Degetul acuzator se indreapta spre unicul fragment de ADN pe care barbatii il au, si femeile nu: cromozomul Y”, scrie Sykes. “In mod ironic, desi cromozomul Y a ajuns sa fie sinonim cu agresivitatea masculina, el este intrinsec instabil. Departe de a fi viguros, acest simbol genetic al machoismului barbatilor se degradeaza cu o viteza atit de alarmanta incit, cel putin pentru oameni, experimentul modificarilor genetice se va incheia in curind”, sustine profesorul britanic. “Spre deosebire de cromozomii X, care se asociaza si schimba gene pentru a minimaliza mutatiile nedorite, cromozomul Y, care nu are pereche, nu poate repara pagubele provocate de mutatii. Este un cromozom muribund si va disparea”, avertizeaza Sykes. Profesorul britanic spune ca a ajuns la aceste concluzii prin simpla studiere a statisticilor. “Infertilitatea masculina este in crestere. In mod surprinzator, 7a din barbati sint sterili sau putin fertili. Exista o multitudine de cauze, insa o importanta proportie din rindul barbatilor, intre 1 si 2 la suta din total, sint sterili din cauza mutatiilor survenite in cromozomii Y. Este o cifra uimitor de mare. Cromozomul uman Y se distruge. Nu exista motive sa credem ca situatia se va imbunatati; mai degraba dimpotriva. Unul cite unul, cromozomii Y vor disparea pina cind, in cele din urma, va mai ramine unul singur. Cind acest unic cromozom va muri, barbatii vor disparea”, insista Sykes.
Din pacate nu cred mai mult ca sigur sa ajung sa vad cum ar fi o asemena viata.....ce sa-i faci? de plictiseala uneori mintea pleaca la plimbare.
Mistinguett
Bocesc de-acuma cu gandul la asa o viata, fara barbati. Serios. cry.gif
Si de fapt vroiam sa spun clapping.gif pentru jurnal. Sa-l vizitezi des. mwah1.gif
Roxana
Misti, bine ai venit in vizita--acuma e rindul tau sa ma vizitezi! mwah1.gif
Noroc ca nu vom apuca noi acele vremuri--asa ca deocamdata ramine totul la latitudinea imaginatiei.
Vegas2002
Roxana,vreau sa-ti urez mult succes cu "jurnalul",sa scrii mereu thumb_yello.gif mwah1.gif
Afrodita
Inseamna ca nu degeaba ma bucuram eu ca traiesc acum, ia uitati-va ce de barbati in jurul nostru, o adevarata minunatie rofl.gif
Fetele, din primele mesaje vorbim de barbati? Pai la urma ce ne ramane mai "palpitant" de atat de discutat? rofl.gif
Roxana,scuze ca m-am autoinvitat la cafea sorry.gif Promit ca urmatorul rand de cafele il dau eu biggrin.gif mwah1.gif
Roxana
mwah1.gif Dragele mele drage, ma bucur ca a-ti venit! Afrodita nu te mai scuza ca nu ai de ce....fiecare e libera sa scrie ce pofteste.....cum adica ? si ce daca e jurnalul meu? E ca si cum imi veniti in casa la o cafea si eu nu va las sa vorbiti.
Vegas scumpico bine te-am regasit! mai ales ca ai devenit mai scumpa la vedere de la o vreme:tzoc:

Da..veni numai asa vorba de barbati caci citisem articolul ala ca altfel nu faceam greseala de la inceput.

Am un sfat a va da: nu va pierdeti timpul cumva sa vizionati filmul " Once upon a time in Mexico".....ai mei asta fac acuma, se uita la film si eu am renuntat ...am venit aici la o parola. Banderas pur si simplu ma plictiseste cu aerele lui de "Grand F...dore". Asta este alt film de doi $ , plin insa de personaje cunoscute : Banderas, Salma Hayek,Mikey Rourke,Enrique Iglesias si Johnny Dep.
Poate ca mi-ar place sa zic, de Banderas ca fizic....ca-i brunet ( si mie aia imi plac) dar..aerele lui in orice film ma ...turn off badly! iar ca actor e execrabil!.....na ca acuma mi-am intrat in mina sa ma gindesc iar la barbati. tongue.gif ....imi place aerul lui Pierce Brosnan( are ceva classy) si inca imi mai aduc aminte de febletea copilariei mele Alain Delon.....oare citi din ziua de azi il stiu??? Mereu citesc la biblioteca de la scoala revista Paris Match si il tot vad in poze ..arata bine si la virsta asta , peste 60 de ani. Gata gata!!!!! nu mai vreau sa ma gindesc la barbati!!

Azi am fost intr-o stare phisica sau pisica ..buna. Nu m-am enervat pina la ora asta, ba chiar am fost in verva...am doua oportunitati de servici noi....hmm cine stie?! Nu-mi gasesc locul si pace..mereu vreau mai bine..si bani multi si concediu lung si asigurare medicala si 12 sarbatori pe an platite si un program la servici de luni pina vineri de la 7 la 3. Nu vreau mult nu?

E 7 jumate seara...la ce ma mai gindesc?......la nimic rau si pesimist...ca de obicei. Imi doresc primavara ,vara, toamna.
Imi place cind e totul verde afara, prospat si miroase a crud, a pamint saturat de ploaie.Imi place cind imi infloresc tufele de liliac si stau in spatele casei in leagan si admir apusul de soare. In departare se aud vacile de la o ferma de peste deal.Mirosul frunzelor arse toamna. Clopotele d ela biserica din colt.Adorm in leagan cu cartea in mina visindu-ma iarasi in tara, la Iasul copilariei mele, in nuc, la 11 ani citind cu nesat "Pe aripile vintului" si mincind zarzare....Cind inchid ochii , doar miros si ascult greierii in serile de vara si uit ca sint aici, vreau sa uit si reusesc sa fiu acolo, acolo unde .vreau sa fiu dar nu mai este la fel cum a fost......... Micile mele placeri de viata la tara.......asta e tot ce ma salveaza sa ramin intreaga la cap, intr-un loc unde nu-mi plac oamenii, unde e o viata anosta..dar am invatat sa iubesc natura si animalele ca nicodata pina acum.
In poza este o particica din gradina mea, toamna.....
Afrodita
O, Dumnezeule, superba gradina ai!!
Vad ca si tu esti melancolica...Macar la mine e 3 dimineata, io mai am voie tongue.gif O fi fu-n virus melancolic prin aer?? blink.gif rofl.gif
Eh, barbatii astia..rau cu ei, da' mai rau fara ei rofl.gif Alan Delon? Uhh, ala da barbat drool.gif
Roxana
Melancolica sint mereu cind ma gindesc la vremurile apuse. Am uneori senzatia ca am trait o alta viata pe alata planeta, asa de diferite sint veitile mele de acum si din copilarie.
Acelasi loc din poza de toamna asa arata acuma iarna. E si vederea mea de la fereastra...de aici unde stau de vorba cu voi.
Afrodita
Offf si nu te tavalesti si tu in zapada aia? wub.gif
Roxana
Sint niste friguri si geruri pe aici de nu-ti mai arde de nimic decit de stat in casa la caldurica. Saptamian trecuta a fost asa de frig incit au dat asita stare de urgenta. Iar zapada e frumosa dar are un strat gros de gheata de sa vezi saracul ciine ce greu merge cind se duce afara la necesitati.
Apropo de dog..asta e boxerita amestecat cu labrador
Roxana
Si inca una cu Saidie...sta la pozat mai ceva ca un om. Cind vede ca ridic geanta cu camerele foto se agita tumultuos caci stie ce insemana asta..iesire la plimbare.
Afrodita
Manca-le-as de frumoase ce sunt!!
Iubita, sorry ca nu scriu mult, da' mi-am pus unghii false si se rup..Scriu doar cu un deget, evident, fara unghia falsa pe el rofl.gif
Roxana
Unghii false????!!!!!! haha !!!!! Am avut si eu intimplare cu unghiile false ...dupa care m-am lecuit pe viata. De! ca nestiutoarea. Servicul de la acea vreme ( 1993) imi cerea sa ma imbrac in tiganca si sa ghicesc viitorul de Haloween . M-am imbracat eu ca tiganca si m-am gindit ca niste unghii luuungi ar da bine. M-am dus si am cumparat cele mai lungi unghii , le-am lacuit si eram mindra nevoie mare. Partea proasta era ca am realizat ca nu puteam sa fac nimic cu ele...sa apuc o cana , sau sa deschid portiera d ela masina. Le-am mai aranjat eu, scurtat si a fost ok. Dupa servici a doua zi , am vrut sa le scot caci ma simteam al naibii de inconfortabil--si nu stiam cum. Pe cine sa intreb nu aveam. Asa ca le-am pilit , le-am inmuiat in acetona.nimic..pina la urma mi-le-a smuls sotul ....cu clestele de cuie..mama!!!! ce durere, parca mi-le scotea din carne. Ma-m mirat ca mi-au ramas cele naturale in loc. Ca toanta si eu am pus o tona d elipici caci mi-era frica ca se vor dezlipi.A fost asa de cumpli incit nu mi-au mai trebuit--cele naturale cresc foarte bine, si nu le tin prea lungi. Multe timpenii am facut in tara ata ne stiind anumite produse, sau cum functioneaza anumite masinarii.


Apropo!!!! de mine incepe anul maimutei pe zodiacul chinezesc!!!
si ziarul romanesc spune:
QUOTE
Conform principiilor Feng Shui - arta de a-ti armoniza spatiul inconjurator cu fortele universului pentru a favoriza circulatia energiei spirituale “chi” - in anul maimutei trebuie sa punem sase obiecte metalice in coltul din sud-est al casei sau biroului pentru a ne feri de boli, mai ales in februarie, august si noiembrie. Pe plan personal, el recomanda casatoria pentru nativii din Cocos si Porc, garantind ca Anul Maimutei le va purta noroc in dragoste. Astrologul Ma Lai-wan are un sfat pentru ca totul sa iasa bine in acest an: “Treziti-va la ora trei jumatate dimineata pe 22 ianuarie, ziua Anului Nou, iesiti din casa si mergeti in directia nord-est pina cind intilniti primul obstacol.


iar un web site chinezesc:

QUOTE
year of sidestepping problems and clever manipulations, backed by intelligence and guile. Short-lived, transitory projects and the open exchange of ideas filters our emotions through an agile and razor sharp intelligence. Using a great sense of humor (and sarcasm) Monkey years, hold out bright prospects of a fascinating future, rich in the unexpected. A year of "transformations." A year to give full rein to your imagination, but also be wary of over-optimism, allowing tolerance of the intolerable. Do not let your garden be over-run with weeds (destructive factions could bring trouble if allowed to propagate). Riots, revolutions and the overthrow of rulers, keep everyone on their toes! Monkey years spin everyone's concept of "normal." Bluffs, tricks, ruses and deceptions abound during Monkey years; Those who enjoy risk and novelty, thrive; Those who prefer predictability and convention, wince.

The peak point in a Wood Monkey year is the Springtime, a period of growth and prosperity. The Wood element represents the first 12 years of life, the time of rapid development, idealism and youthful innocence. Wood element years are prime to begin sizable enterprises, expansions and major cooperation's. Where there is recession, this Monkey year will tend to halt it in it's tracks. Business should shoot up under this years optimistic and cunning influence. The resourcefulness in solving complex dilemmas should be a pleasant surprise.

While each sign repeats every 12 years, the specific combination of Sign (earthly branch) and element (heavenly stem) occur only once every 60 years.

60 years ago, 1944's Wood Monkey brought


Si mai zice pt fiecare animal:

QUOTE
Best Year for: Snakes
Very Good Year for: Rats, Dragons
Improved Year for: Goats, Rabbits, Oxen, Monkeys
Complex Year for: Roosters, Horses
Difficult Year for: Tigers, Pigs, Dogs


Ce va fi vom vedea. Eu una nu ma impac cu maimutele ca mi-s sarpe si uite ca zice ce an grozav o sa am. Sa fie!!!
Afrodita
Eu daca-s in '82 ce an chinezesc am la zodii? Ca mereu uit...
Apropos de unghii..Nu le-am pus de buna voie, ci a trebuit...Sa vezi ce beton mi-a fost cam a trebuit sa ajung la toaleta sa dau pantalonii jos..Chinu' de pe lume rofl.gif
Eu trag pe dreapta 2 ore ca-s cam rupta de somn..Ne vedem mai tarziu? mwah1.gif
Misticoo, din pacate n-a dat domnu'... cry.gif
Vegas2002
Iti promit ca am sa-ti scriu mereu aici,ca sa nu crezi ca te-am uitat!!!
MI-E DOR DE TINE thumb_yello.gif
mwah1.gif mwah1.gif mwah1.gif
Roxana
Depinde daca nu esti in vreo luna de la inceputul anului--oricum 82 e anul ciinelui.ham hamham...... wink.gif
Iti inteleg stresul cu unghiile..sint patita dupa cum ai vazut laugh.gif
Ti-as p[une somn usor dar eu m-am asculat ceea ce inseamna ca la tine acuma e....trecut de 12 ziua--eu ma scol la 5 ca sa am timp de cafea la computer, caci la 7 tre sa fiu la scirbici.

Vegas draguto! ma bucur--macar asa o sa ne " vedem " mai des.

E dimineata iara si iar trebuie sa ma duc la servici--tare m-am plictisit de verbul a munci...sau mai bine zis de verbul a te duce la servici. Ca sa merg la servici trebuie sa conduc cam jumate d eora prin asa zisul oras Altoona care mie nu-mi place. De cind am venit aici prima oara si am vizitat locul , ca tot trebuia sa ma mut cu serviciul, --Altoona nu mi-a placut--are ceva de oras-strigoi. Centrul e plin de cladiri darapanate, vechi , urite, e mereu pustiu, mai toate businissurile au dat faliment si totul arata fad, gol, murdar. Strazile sint pline de case foste muncitoresti ale minerilor si celor de la caile ferate,construite la sfirsit de secol19 si la inceput de secol 20. Totul e gri..murdar , praf. dar nu am incotro trebuie sa conduc prin orasul asta caci scoala unde lucrez e de cealalta parte, la nord de Altoona. Si e intuneric! mai e pina se lungeste ziua.Ah ce lehamite am!
Eu locuiesc la sud unde e zona mai muntoasa,intr-una din "comunele-oras " si zic eu e mult mai frumos --poza cu Altoona de pe net--nu m-am obosit sa fac poze caci nu-mi place.


Vegas2002
A inceput anul "maimutei",iar eu sint o maimutica smile.gif Sa-mi spui si mie mai multe despre asta,caci vreau sa stiu ce ma asteapta laugh.gif Daca-mi aduc bine aminte,cind am mai fost in anul maimutei mi-a mers destul de bine spoton.gif
POZELE TALE,CA IN TOTDEAUNA SINT SUPERBE clapping.gif
Maine sint libera,asa ca poate ne intilnim online,stii tu unde wink.gif
Roxana
okei vegas draguto! mine cumvin de la trebi tusti o sa intru sa vorbim despree maimute. Auzi tu cica eu cu maimuta nu ma imapc--- yikes.gif
Nu in fiecare an al maimutei iti va merge la fel--depnide daca este maimuta de lemn, metal ,foc etc....uite mai jos ce scria despre maimuta in anul maimutei( adica anul asta)

QUOTE
The Entertaining Monkey - The "Merry Mercurial"
While a lively year of good times, good friends, and lack of boredom, only rarely are your own Monkey years constructive and capable of permanent development. Monkeys have difficulty staying on a straight and narrow course, tempted to take detours and short-cuts for the pure pleasure of discovery and novelty. However, you do find the year's prevalent upheaval amusing, and will have a strong desire for travel.


he he he nu tre sa fii maimuta sa ai strong desire for travell-eu am boala asta tot timpul biggrin.gif
Roxana
E vineri! normal ma bucur cind vine sfirsitul saptaminii, insa aza am asa o blehareala....fara chef de nimic....vin weekendurile, trec weekendurile si daca nu am ceva planificat e doar pierdere de timp. Imi place sa ies de aici din zona dar oricum se anunta iarasi alta zapada peste actuala zapada...zapada si iar zapada...si anuntau la tv ca drumurile vor fi iar greu de strabatut. Asa ca iar computer. daca nu as fi avut accesul al net, mai ales aici unde ma aflu, cred ca demult faceam vizite la "pisicolog"
E 5;30 iarasi , dimineata, cafeaua, ziarul....am vazut poza asta a lui Nastase in ziar....si mi-am adus aminte cum in 90 cind am facut cerere de viza pt America, si nu am luat-o ( bineintels) mi-s-a soptit ca daca dau 400$ lui individul din poza, voi avea vizele garantate pt mine si ai mei.Ha! mi-sa parut culmea tupeului! Tin minte ca am cumparat dolari la o agentie din spatele hotelului Bucuresti---aveam voie 35 de $ de persoana si dolarul costa 18 lei, insa din mai 90 il scumpisera la 35 parca. Si ce ma enervasem...ca sa-i norocul meu, ca nu fusesm programata sa ridic dolarii decit in octombrie.....erau primii dolari liberi....ha!!!!! si porcului cica trebuia sa-i dau 400---de unde naiba??????? Oricum eu nu vroiam sa merg in america....insa era singurul loc unde cunosteam pe cineva la care sa stau si aveam si invitatie. Eu as fi vrut in Europa. dar asat-i viata! iar am luat-o pe coclaurii amintirilor.
Afrodita
Buna dimineata iubita.Uite si eu la cafeluta, care tocmai mi-a fost servita, ca la cucoane rofl.gif
Da-l incolo pe nastase, da-le naibii de amintiri..Bine ca esti cu noi..Incepe o noua zi...bucura-te si tu de uichendu asta si hodineste-te pana nu mai poti biggrin.gif mwah1.gif
Roxana
Buna.........dupa amiaza Afrodita!--e aproape 2 la mine si tocmai m-am intors acasa. Imi fac alta cafeluta si voi zace aici pina ma suna fiul meu sa-l duc, sau aduc de prin vreun loc.

QUOTE
bucura-te si tu de uichendu asta si hodineste-te pana nu mai poti


Da, m-as bucura de week end dar nu voi face nimic deosebit sau distractiv--ca nu e ce! iar de obosita. culmea nu sint obosita--eu astept de obicei sfirsitul d espatamina ca s ama misc--sa ies din amorteala si anchilozarea de peste sapatamian, cind stau la servici--pe scaun, vin acasa --scoala--stau--acasa stau......si apoi imi vine sa alerg ca un catel cu limba pe umar. Partea proasta e ca e prea fig sa pot iesi afara....au anunta si al tv ca sa nu ne aventuram daca nu e necesar-din cauza de frostbite. Macar daca nu ar fi asa de frig as merge tubing aici pe pirtia de ski( nu skiez ca nu am reusit sa invat) in schimb , pe aici, merge lumea pe un fel de colac ( ca ala de inot) da mareee-- pe pirtiile adiancente celei de ski. Imi place atmosfera de la cabana--imi aduce aminte de cea din tara de la cabanele pe care le fregventam iarna acolo.......numai lipseste limba romana ohmy.gif
Mistinguett
Si tuica fiarta, nu? biggrin.gif
Afrodita
Hmm....Ca orice muiere, incerc neste sfaturi muieresti: daca tot te odihnesti non-stop, de ce nu incerci sa-ti gasesti niste hobby-uri "umblatoare" ? biggrin.gif Care sa te faca sa te misti, sa-ti consumi energia...Eu stiu? Sa alergi zilnic 10 minute prin frumoasa ta gradina, indiferent de vreme...Iei cateii cu tine si va jucati in zapada...Sau ia-ti o caseta cu lectii de dans si incearca sa inveti cine stie ce pasi alambicati..Pe langa faptul ca te misti si-ti da de lucru, mai e si amuzant cand cazi ca bobocii de rata, din cauza ca e prea greu nush ce exercitiu biggrin.gif Sau incearca sa impletesti si sa cosi ceva in timp ce te plimbi prin casa...Nu stiu, pe bune, acum nu am idei, da' daca-mi vine ceva te anunt biggrin.gif Nu e bine sa ai sentimentele astea, te frustreaza in timp sad.gif mwah1.gif
Roxana
Misti--apropo de tuica!!! Chiar comentam cu cineva zilele trecute cum mi-s-au schimbat gusturile dupa atitia ani. Am avut ocazia vara asta sa beau niste tuica ........wow!! stau si ma intreb cum naiba am reusit s abeau asa ceva in Ro????? mi-se pare al naibii de scirboasa......la fel cu vodka. Pe vremile adolescentei o trageam vodka simpla fara gheata, fara nimica si mergea unsa.....acuma????? aceeasi vodka, mi-se pare execrabila!!!!
Acuma prefer vinul roze..... thumb_yello.gif , intr-un pahar elegant....

Afrodita--multumesc pt ideei! Adevarul e ca dansez de cite ori imi aduc aminte ce muzica faina am ( trasa d epe kazaa anul trecut) ohyeah.gif Ieri, am iesit cu baiatul meu si javra afara la aer...asta pt ca el acuma invata sa conduca masina si trebuie sa faca musai 50 de ore de condus in 6 luni, abia dupa aia va avaea permis de conducere plin. ( asa e regulili in pensylvania). A fost tare frumos, zapada stralucea in apusul de soare, asta ca era o pojghita de gheata si lumina se reflecta in ea.
Caseta de dans.........cind locuiam in Atlanta aveam un amic prof de dans--rusii sint al naibii de buni la asa ceva---si faceam lectii cu el gratis......mama ce fun era!!!!! Petreceri ca acolo, mai rar! Dansul a fost si inca este o mare pasiune pt mine, numai ca aaici tre sa-l execut in casa caci nu am und edansa--la cluburi se danseaza country sau disco. Muzica mai faina e la cluburile gay....si aici e numai unul in zona.

Afrodita
Pai ,iubita, io ziceam de o caseta video si da, sa dansezi in casa..Ma gandesc ca tre' sa ai tu o camera ce-o poti elibera sau chiar e mai fara mobile si in care sa "baletezi" in voie (cuvantu' asta, "baletez" l-a "inventat" prietenu' meu in urma unor tentative cam esuate ale mele de a dansa balet in casa rofl.gif) biggrin.gif Daca mai am idei, iti mai dau, momentan sunt atat de racita , incat la fiecare stranut (din 2 in 2 minute) mi se mai dezlipeste o sinapsa rofl.gif asa ca nu am de unde idei mwah1.gif
Roxana
Arata superb afara---ninge si iar ninge si a nins toata noaptea--si asta e doar primul val, caci miine se anunta si mai mult ninsoare. Trebuie sa invat cum sa micsorez pozele mele digitale caci nu le accepta siteul ca-s prea mari..si o sa pun cite-va poza calde...adica reci.
Azi am avut o surpriza placuta....am gasit un mesaj de la unul din ISPE -istii mei cu care am lucrat si fost prietena in RO...."balst from the past!---asta mi-a facut o mare bucurie!!!! Numaii contenesc sa ma mir de cit ne-am schimbat cu totii in 13 ani,si ce nebanuite sint cararile vietii........pe vremuri eram toti niste amariti de proiectanti, intr-o societate comunista......acuma avem firme proprii, si titluri pompoase......cred ca astea ne lipseau...TITLURILE biggrin.gif
Azi trebuie sa-mi duc odrasla la teatru caci azi e alegerea costumelor pt piesa de stagiunea de primavara la liceu "Miracle Worker"--fiul meu vrea sa fie actor sau prof de istroie....
Dar mai intii vom face impreuna exercitii de ....dezapezire....si uite asa ne luam portia de aerobic ohyeah.gif
Roxana
QUOTE (afrodita @ Jan 24 2004, 01:58 PM)
Pai ,iubita, io ziceam de o caseta video si da, sa dansezi in casa..Ma gandesc ca tre' sa ai tu o camera ce-o poti elibera sau chiar e mai fara mobile si in care sa "baletezi" in voie (cuvantu' asta, "baletez" l-a "inventat" prietenu' meu in urma unor tentative cam esuate ale mele de a dansa balet in casa rofl.gif) biggrin.gif Daca mai am idei, iti mai dau, momentan sunt atat de racita , incat la fiecare stranut (din 2 in 2 minute) mi se mai dezlipeste o sinapsa rofl.gif asa ca nu am de unde idei mwah1.gif

Cred ca pina la urma tu ai avea nevoie de tuica fiarta.....cu piper,......sa iasa raceala aia pe nas!!!!!!! Scumpa sper sa te simti mai bine ! Asta tre sa fie raceala aia tembela d eumbla si pe aici de sintem bolnavi cite o spatamina. Din pacate tre sa-si faca cursul.
Afrodita
Ah, iubita, stai linistita ca nu mi-e rau..Da' ma enerveaza sa starnut din 2 in 2 minute, si tare, asa, din tot sufletul, cum s-ar zice rofl.gif plus ca imi curge nasul necontenit..Arat jalnic, am un nas rosu, cat al clovnilor rofl.gif
Hehe, ce frumos!! Si aici ninge de ieri..Uneori se mai opreste, dar pt putin timp..Apoi fulgii mari si desi isi incep iar dansul lor haotic catre pamant.Se imbratiseaza cu vantul si vin peste noi din directii atat de diferite incat nici nu stii ce ti-a intrat in ochi, pana nu simti cum se topeste si din fulg se tranforma in lacrima smile.gif
Roxana
Asa arata ieri dupa amaiaza la plimbare--asta e zona unde locuiesc
Afrodita
Eu nu o vaaaad cry.gif de ceeee? cry.gif cry.gif
Roxana
Ieri la asfintit
Afrodita
O, Doamne, Roxana, unde traiesti iubita? In basme? wub.gif
Roxana
Afrodita--uita-te acuma ca am editat mesajul---si lata poza de acuma..calda calduta--numai ce am facut-o----Uite ce mai am de dezapezit--aici e in fata casei.
Roxana
Da e frumos pe aici, asta nu o voi contesta nicioadata--only economy and people suck!!!!
Aici e curtea vecinului din stinga, ...ninge asa de tare ca masinile abia se urnesc pe strada
Afrodita
rofl.gif rofl.gif Hahaaaaaaaa Romancooo, faci poze la curtea vecinului ha? rofl.gif rofl.gif Sa vezi care are zapada mai mare rofl.gif (scuze , da' tare haioasa e faza cu "curtea vecinului" -hehe)
Roxana
si inca o poza de ieri....punctul in departare e odrasla....
Roxana
QUOTE (afrodita @ Jan 24 2004, 02:44 PM)
rofl.gif rofl.gif Hahaaaaaaaa Romancooo, faci poze la curtea vecinului ha? rofl.gif rofl.gif Sa vezi care are zapada mai mare rofl.gif (scuze , da' tare haioasa e faza cu "curtea vecinului" -hehe)

Ha hahhaaaaaaaaaaaaa uite ca nici nu m-am gindit ha ha ha roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif
Roxana
Asa arata ieri dupa amaiaza la plimbare--asta e zona unde locuiesc--poza e facuta de pe un virf de munte , unde se ascundeau indienii piei rosii pe vremuri
Afrodita
Si poza unde e? rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Roxana
Ce aiurea!--poza e aia cu stinca, de unde am facut poza cu panorama zonei--insa ce-i aiurea e ca -sa facut un mesaj separat pt jumate de propozitie........ciudat! foarte ciudat
Vegas2002
Mai vreau poze multe si frumoase clapping.gif smile.gif
Vorba Afroditei,parca traiesti in "basme" thumb_yello.gif
Roxana
Am iesit afara si am masurat zapada cu rigla 31 de cm...si asta e cea noua, cazuta numai azinoapte, nepunind la socoteala cea de simbata sau sau cea care era deja pe pamint. Dar ce ma vait ca in Romania e ceva si mai si?! Insa am obosit sa tot dau la lopata. Azi am sunat la servici sa le spun ca voi ajunge cind voi ajunge , mai ales ca masinile d edezapezit mi-au aruncat si zapada de peste drum si cum naiba sa ies din asemena trioene?? Am dat la lopeti si eu si ai mei, ca sa-mi scot masina afara din troiene.....si numai bne au sunat d ela servici ca s-a inchis. Oricum toate districtele scolare erau inchise de aseara. Asa ca uraaaa! inca o zi libera...dar neplatita ca asa e la capitalisti! Daca mai stau aici in statul asta, de la anul va trebui sa-mi cumpar suflatoare de dezapezit --ca nu se mai poate!
Simbata m-a durut un dinte si mi-a stricat tot cheful , dar ieri a fost ok. Am stat mai mu;lt acasa si am facut placinta cu mere, scortisoara si stafide si a iesit o nebunie, drept dovada ca mai sint doar 3 bucatele mici--ai mei au devorat-o!
Nu am facut nimc distractiv--doar am iesit pina la magazin , unde era aglomeratie . lumea se alimenteaza aici cind se anunta o furtuna d ezapada , de zici ca au nevoie de mincare pt o luna.
Am intilnit pe un site pe cineva cu aceleasi preocupari ca si mine. Am gasit siteul; asta d e vreo doua spatamini si am reusit sa cunosc o gramada de ....tipi romani wub.gif ..insa constat ca e mare diferenta de mentalitate intre mine si ei, sau cel putin majoritatea. Sa ma fi schimbat eu asa de mult si sa nu-mi dau seama????Cei care se afla in tara mai ales --avem mari diferente de vederi si conceptii, ceea ce nu se intimpla pe vremuri....hmmmm.Oricum e palpitatnt ca mai gasesc ( rar) dar se mai gasesc si personaje asementoare mie( adica asa mai tacanite).
Roxana
Dupa o portie zdravana de dezapezire am venit in casa si am tras o rafala de dans nebun pe cintecul ce-l asculta odrasla...ne-am prins in dans, muzica la maxim, pina si javra sarea in sus..ne apucase frenezia pe toti......
cintecul asta, facind abstarctie de versuri, imi da asa o senzatie ca as vrea s afiu pe un cal si sa calaresc nebuneste pe un cimp larg deschis catre orizont....fara sfirsit....intr-o vitez anebuna

When I wake up yeah I know I'm gonna be
I'm gonna be the man who wakes up next to you
When I go out yeah I know I'm gonna be
I'm gonna be the man who goes along with you

If I get drunk yes I know I'm gonna be
I'm gonna be the man who gets drunk next to you
And if I haver yeah I know I'm gonna be
I'm gonna be the man who's havering to you

But I would walk 500 miles
And I would walk 500 more
Just to be the man who walked 1,000 miles
To fall down at your door

When I'm working yes I know I'm gonna be
I'm gonna be the man who's working hard for you
And when the money comes in for the work I'll do
I'll pass almost every penny on to you

When I come home yeah I know I'm gonna be
I'm gonna be the man who comes back home to you
And if I grow old well I know I'm gonna be
I'm gonna be the man who's growing old with you

When I'm lonely yes I know I'm gonna be
I'm gonna be the man whose lonely without you
When I'm dreaming yes I know I'm gonna dream
Dream about the time when I'm with you.
Vegas2002
Vreau si eu placinta buna cu mere drool.gif ,mi-ai facut o pofta laugh.gif laugh.gif
Roxana



Vegas--retea e de pe culinar---numai ca am schimbat unele lucruri ca mie asa imi sta in obicei--adaptez ;a gust si potential biggrin.gif --am taiat merele in bucatele, am dublat toate cantitatile deoarece ai mei nu s-ar multumi ada doar pe o masea,am adaugat scortisoara si stafide......si cred ca am battut-o pe madam care a postat reteta caci a iesit de milioane

Prajitura cu mere sferturi
Durata
1 h

Ingrediente:
6 mere potrivit de mari, curatate si taiate in sferturi, ¾ pahar smintina-crema, 3 linguri zahar, 3 oua, 2 linguri cu virf de faina, 1 praf vanilie, zahar pudra vanilat, unt si faina pentru forma
Mod de preparare
Se freaca galbenusurile cu zaharul si vanilia, se adauga smintina si apoi treptat, in ploaie, faina si se amesteca bine. La sfirsit se pun albusurile batute spuma si sferturile de mere; se amesteca usor. Se unge o tava cu unt, se pudreaza bine cu faina si se toarna compozitia in tava. Se tine la cuptor, la foc potrivit, pina se rumeneste.
Mod de servire
Se serveste calduta si presarata cu zahar pudra vanilat
Jazz
Roxana,
drool.gif Multumim ca te-ai gandit si la papilele noastre gustative!
Am sa o fac cu prima ocazie cand gasesc timp! Suna delicios.
Roxana
Da este un desert super si foarte usor. Incerc sa pastrez traditia parintilor mei, in fiecare duminica bunica facea un desert...pe acele vremuri, erau foile LICA . Mama chiar si in timpurile fara prea multe ingrediente, le umplea cu simtina batuta cu zahar si coaja de lamiie. Maimtirziu, cind m-am maritat, socrela facea si ea duminica dulciuri si specialitatea ei ce o facea cel mai des ea NEGRESA.
Eu fac orice imi cade in mina sau am chef, dar intodeauna prefer dulciuri cu fructe, mai ales mere si piersici --am un piersic in gradina.
Vegas2002
Multumesc frumos pentru reteta mwah1.gif mwah1.gif mwah1.gif
Aramis
Am citit si eu cele 4 pagini si am zis sa poposesc pe aici... Ca toata lumea trebuie sa recunosc faptul ca ai niste poze absolut superbe smile.gif Daca stau si ma uit o secunda pe geam vad si eu munti de zapada si ma gandesc ca Iasiul arata tare frumos iarna, parca doarme, seara numai luminile dela geamuri il dau de gol ca cineva chiar locuieste aici...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.