Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Jurnalul Roxanei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3
Roxana
Bine ai venit MIA!!! Sa inteleg ca esti in Iasi?????
Aramis
Da, sunt din Iasi si bine te-am gasit smile.gif. Nu stiu daca ai mai trecut pe aici in ultimul timp, cred ca nu, dar ar fi trebuit sa vezi ce frumos a fost de Craciun, a fost primul an cand intreg orasul a fost impodobit cu mii de becutele de toate culorile... Iar la poalele Copoului a fost facut un brad urias acoperit de instalatie care se aprindea cand albastru cand auriu... A fost prima oara cand mi-am zis ca orasul asta e chiar frumos smile.gif
Roxana
Nu am mai vazut Iasul de vreo 15 ani--avind in vedere ca locuiam in Bucuresti si ca acum 13 ani am parasit Romania. nu stiu cum e acuma dar eu intodeauna l-am considerat cel mai frumos oras din tara...cel putin din cele pe care am apucat sa el vad. M-am nascut la Iasi, acolo la maternitatea de pe Cuza Voda, acum ceva ani in urma......Iasul reprezinta copilaria mea asa cum Bucurestiul reprezinta adolescenta.
De multe ori visez noapte ca sint in Iasi si ca nu mai stiu ce autobuze sa iau.....vreau s amerg in pacurari, in cantemir sau in Tudor....si ...in realitate nu mai e nimeni acolo .......nimc nu mai exista ........
Astept cu nerabdare ziua s apot veni din nou in vizita in tara...cred ca iasul va fi prima destinatie, cu toate ca va trebui sa stau la hotel .
Roxana
Ma doare spatele de atita dat la lopata de zapada! Ieri s-au inchis iar scolile la 12 si toti am venit acasa. Eu oricum lucram doar pina la 12 asa ca nu am avut extra timp liber. Cursurile mele de saptamina asta s-au aminat pe sapatamina viitoare, ceea ce e bine caci vin Fedsi la servici in inspectie( cei de la guvernul federal) si nu imi trebuie ami mult stres decit am.
Zapada e doar pina al genunchi.....asta imi aminteste d eunica zapada mare ce am prins-o in tara.....in 1984....inotam in zapada de pe strazi..si era pina la genunchi...masinile de curatat nici nu au putut intra sa o curete....mergeam la IITPIC linga gara..acolo lucra mama ....frig frig.....mai tirziu imi amintesc cum lucram si eu cu manusi pe mini.....al naibii de distractiv sa tii rotringul in mina cu manusi tricotate......caciula pe cap si hainele pe noi...ce frig era in institutele de proiectare......
Azi nu mai am incotro tre s amerg la servici......ah si ce nu-mi place ideea!!!!! Scolile au iar 2 ore delay...insa nu si cardele didactice..asa ca vreau nu vreau.......macar azi nu ma mai doare capul ca ieri.
Ieri tocmai discutam de singurul lucru ce reprezinta scopul anului :VACANTA!!!!!!! unde vom merge in concediu anul asta? optiunile sint Yellowstone pe coasta de vest...sau Spania . Prima optiune e cea mai ieftina , mai ales ca pot merge cu cortul.....a doua insa imi suride mai mult. Daca e sa le pun in ordinea prioritailor Spania vien pe primul loc pt ca am pe cineva acolo care e detasat cu armata pt 3 ani si anul asta e ultimul. Nu am prieteni si nici macar cunostiinte in Spania....asa ca asta ar fi unica sansa sa merg acolo si sa stau pe gratis. Numai drumul m-ar costa......si ieri am facut investigatii ep net....au!!!! e scump!!!!! ma asteptam sa fie mai ieftin ca Romania ca-i mai scurta distanta. Sau sa fie ca Franta si Anglia care mereu au preturi faine. In Spania fara 5-600 si ceva nici s anu ma gindesc---partea proasta e ca asta d einmultit cu 3 persoane , plus alte taxe, e cam mult. Cu jumate din banii astia pot face aici o vacanta de vis....dar nu vad Spania. As putea sa pun pe credit card dar nu mai verau datorii!!!!!.......hmmm....Sevilla, malaga...gibraltar.....si poate chiar o mica excursie in Maroc( cu toate ca am auzit ac nu e bine sa te duci acolo daca esti femeie---da! s-au speriat arabii de asa o frumusete ca mine si am vor rapi---rapirea din serai ) Deocamdata visez!!!!
In fiecare an insa ceea ce am visat s-a intimplat.......anul trecut a fost las Vegas si Grand Canyon......fain fain de tot....mai ales fara odrasla dupa mine.....fara vaicareala de durere de picioare sua sete sau foame sau plictiseala.......dar anul asta tocmia comenta ieri ca nu a mai fost in vacante cu mine de 2 ani..........cu un an in urma am petrecut vacanta la New York--aia da vacanta complet gratis. Ah ce chef am de calatorit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Roxana
Afara viscoleste si ma uit la o veverita care cu curaj sta pe una din cracile mai groase ale copacului de la geam....mosmondea ceva de mincare..... vintul ii indoaie coada peste cap, parca are caciulita...

Ascult Armik.......acorduri melancolice ca si starea mea...vesnica de la o vreme........amintiri..nostalgii ca si-n poza de mai jos.....am facut-o sa redea un sentiment.....
Roxana
Calatorii....si ramasite din buzunare..........
Roxana
nu mai am dorinta momentana de a vorbi prin cuvinte, asa ca voi vorbi prin imagini.................
Vegas2002
Am sa-ti fac o "mica" surpriza mai tirziu wink.gif thumb_yello.gif mwah1.gif
Roxana
Vegas...abia astept....si unde va fi aici? sau inalta parte wink.gif ?
Vegas2002
Pai daca-i "surpriza" NU se spune unde....... laugh.gif
Ai sa ma innebunesti cu pozele astea SUPERBE clapping.gif
Vegas2002
.....tot eu smile.gif
Am incercat astazi sa-ti fac "surpriza",dar erai online cry.gif ,asa ca,ramine pe data viitoare.Oricum,ti-am lasat un mesaj si sper ca l-ai ascultat...... wink.gif thumb_yello.gif
Roxana
QUOTE (Vegas2002 @ Jan 29 2004, 08:28 AM)
.....tot eu smile.gif
Am incercat astazi sa-ti fac "surpriza",dar erai online cry.gif ,asa ca,ramine pe data viitoare.Oricum,ti-am lasat un mesaj si sper ca l-ai ascultat...... wink.gif thumb_yello.gif

Scumpa--nu am mai fost eu on -line--era odrasla---eu am iesit dupa ce am terminat de pus pozele si m-am dus pe la treburi( rufe, bucatarie), ca ma bizia el al cap ca vrea pe net. MI-a pus mesajul tau mai triziu si iti multumesc mult de tot......ce voce superba ai!!!!!!! ai cumva talent muzical?...vocea ta imbie la calm si liniste...o surpriza super!!!!! hug.gif mwah1.gif
Vegas2002
Am sa mai incerc si astazi,poate sint mai "norocoasa" si reusesc sa vorbesc cu tine clapping.gif
Oricum,ma bucur ca ti-a placut "surpriza" mea smile.gif
Cu vocea mea de "artista".......,ma faci sa blush.gif
Esti o scumpa hug.gif mwah1.gif
Roxana
E simbata!!!!si gata si cu luna ianuarie--foarte bine!!! macar de ar fi gata si cu atita frig , caci m-am saturat sa tot stau in casa.

Nu stiu ce voi face azi, ca de obicei nu am nimic programat pt ca nu prea am ce programa, iarasi se anunta alt val de zapada pe duminica sau luni. Apropo de zapada!!!! Ieri la tv, la stiri se discuta cum sa faci sa nu fii dat in judecata cind nu poti fizic sa cureti trotuarul din fata casei( pe care obligatoriu trebuie sa o faci)--adica sa cureti de tonele de zapada ce au cazut si au paralizat mult din traficul local.
Asta e aici sportul national: DATUL IN JUDECATA...adica sa vedem ce mai putem face sa scoatem un ban...la o adica ne si trintim pe jos pretinzind ca ne-am lovit cumplit si putem da pe cineva in judecata .Asta chiar arata nu de mult la travel channel despre indivizii care mergeau la Las Vegas si se trinteau pe jos ca sa dea hotelurile si cazinourile in judecata pt pagbe de mii de dolari. Insa pina la urma s-au desteptat hotelierii si au pus camere video in care aratau ce fac asa zisele "victime" si cum intetionat se accidentau. Asta e America!!!

Vineri am primit invitatie la o nunta la New York pt 1 mai....ah ce bucurie!!!! si se va intimpla chiar in Queens in inima comunitatii romanesti. Ma bucur grozav la ideea de a fi iarasi printre romani.....ai mei insa se vor simti ca de fiecare data cind mergem la NY ---ca in alta tara. Asa mi-au spus data trecuta, ca parca nu mai erau in America....toti aveau accente, toti vorbeau alte limbi...si cind eram intre romani ma luam cu vorba si uitam sa traduc si pt ai mei care stateau cu gurile cascate neintelegind mai nimic. Baitul meu mai stie cite ceva ce-si mai duce aminte de pe la 6-7-8 ani, perioada cind inca mai vorbea cit de cit romaneste, insa nu e destul pt a se descurca cu limba romana.
Problema cu nunta e ca va trebui sa ma imbrac ultra elegant si nu am cu ce...in toti acesti ani aici nu mi-am luat toalete elegante ca nu e cazul aici, lumea nu se imbraca asa cum stiam eu din tara.
Ah ce ciudat dar si placut va fi sa aud romaneste in jur peste tot...ma simt de parca voi merge in Romania.
Mistinguett
Roxana, trebuie sa mai spun cat ma bucur de nunta asta? Traiasca mirii! jamie.gif
Spune tot... Cat o sa stati? Unde e nunta? Harmony? zi, zi...
Roxana
M-am intors de la cumparaturi...am fost la 45 de minute de aici, la State College la un magazin rusesc. Nu merg acolo decit de cite-va ori pe an, asa cind ma apuca dorul de timpurile trecute. De cum intri in magazin te izbeste mirosul ala de pravalie...de acasa...ca la o adica mare diferenta in produse nu este.Miros de carnuri afumate, peste afumat, ....miros de alimentara ..dar plina nu goala biggrin.gif De cite ori merg petrec ceva timp si nu ca ar fi magazinul prea mare ci ca sa tot citesc la produse si sa ma gindesc de ce mi-ar fi pofta.
Acolo gasesc cea mai buna telemea de oaie..apoi icre...salam unguresc care semana cu cel de Sibiu, ba chiar e mai bun . Peste afumat,sirop de visnie, foi de tort Lica, cirnati kabanos, salam Krakovia, piine ca in Romania, torturi peste torturi,( dar azi nu am luat tort).......toate 33$.Preturile sint chiar mai bune ca in New York.
La coada, caci era si coada la care am stat ceva, --fiind simbata toti strainii romani si rusi din zona, majoritate studenti si doctoranzi la PSU , sint acolo la cumparaturi---deci la coada am auzit romaneste. Ah ce frumos suna!!!!Bineintels ca am intrat in vorba si macar asa a tercut timpul de nici nu stiu cind mi-a venit rindul. Pacat ca e asa de departe si e peste mina sa merg acolo mai des.
De fiecare Paste merg acolo si cumpar Kinder Eggs, oua din ciocolata , cu surprize inautru, asa cum se gaseau numai in Shop-urile pe valuta de pe vremuri in tara. Americanii cu toata inventivitatea si diversitatea de produse nu au asa ceva.
Pina si limba rusa auzita la magazin suna bine dupa atita engleza in jur...si nici macar nu e engleza aia cu accent din Anglia, ci Redneck-eza de Pennsylvania. cry.gif
Roxana
QUOTE (Mistinguett @ Jan 31 2004, 10:45 PM)
Roxana, trebuie sa mai spun cat ma bucur de nunta asta? Traiasca mirii! jamie.gif
Spune tot... Cat o sa stati? Unde e nunta? Harmony? zi, zi...

Misti--nunta e a fetei prietenilor mei--si o vor face la Casa Romana iar biserica cica e pe aproape , inca nu stiu cum se numeste. Data e pe 1 mai, cade intr-o simbata. Nici nu stiu cum sa ma pregatesc. Am intels ca trebuie s ane platim tacimul care tre sa fie al naibii de scump avind in vedere ca e NY, si apoi cica e cu plicul cu bani --Auuch!!( as fi preferat cadouri, mai ales ca aici la mine preturile sint foarte mici comparativ cu NY--) habar nu am cit sa dau..Misti ai tu vreo idee?
De stat as vera sa stam de simbata( data nuntii pina marti--ziua plecarii inapoi) vreau sa vizitez un pic Queensul si tot ce e romanesc---asta pt ca , ca d efiecare data vreau s ama intorc inapoi, plina de romanisme gen: carti, filme( daca oi gasi ceva)papa buna.vinisor de cotnari etc etc......a! cas!!!! ce cas bun am mincat acolo nu pot sa-l uit!!!!!! si prajituri amandine sio nici eu nu mai stiu ce, dar vreau sa vin acasa incarcata de bunatati. Cind ne apropiem de data venirii ..te anunt, ca sa stabilim sa ne vedem in carne si oase yikes.gif in cele din urma. Eu cred ca voi veni cu o amica( americanca)( ca s aconduca--caci eu nu indraznesc sa conduc acolo) si poate dar nu sigur cu fiul...masculii mai bine sa stea acasa!!!!!!!!ca eu vreau sa-mi fac de cap si de picioare drunk.gif 23.gif dance.gif spoton.gif
Roxana
Zapada..la cutia mea postala,,,daca mai ninge mult nu voi mai primi posta ohmy.gif
Vegas2002
Wow,cita zapada ohmy.gif ohmy.gif
Ca tot imi era mie dor de zapada,m-am saturat deja din pozele tale..... spoton.gif
Mistinguett
Nici nu mai e cazul sa ma plang de zapada de la mine - e cam un sfert din ce ai tu acolo. Dar picul asta de aici incurca traficul mai rau cred.
Despre nunta... Stiu Casa Romana, il stiu si pe B., proprietarul. Cu "darul", ce sa spun...nu prea inteleg: iti platesti si tacamul si dai si plic? mie nu mi se pare normal. De obicei banii care ii pui in plic ar trebui sa fie pentru amandoua (adica, tacamul plus un pic peste ca sa-si ia si ei o cratita, o bomboana, dupa nunta). E cam la fel ca in Romania, ba chiar de multe ori aici mirii ies in pierdere. Dar in fine.
Uite sfatul meu: dat fiind ca este fiica prietenei tale, as astepta pana o luna inaintea nuntii si apoi as intreba soacra mica cam la ce se asteapta ei/persoana(asta in cazul in care nu ai alti prieteni care merg si ei la nunta cu care sa te sfatuiesti - e mult mai bine sa fii la unison cu alti nuntasi).
Casa Romana nu e cel mai ieftin restaurant romanesc dar nu e nici scump. Eu cam evit nuntile dar a fost una de la care nu am avut iesire - si aia a fost in Manhattan la un club foarte fitos, au cantat Gigi Marga si Horia Moculescu (spun asta in sensul ca si asta i-au costat ceva) si cu toate astea consensul de dar minim a fost de $125/pers. Peste asta, cum te lasa buzunarul (ca inima larga stiu ca avem laugh.gif ) N-as crede la B. sa fie mai mult de atat.

Cat despre "turul" cartierului, intr-o dupa-amiaza il facem wink.gif Sa-ti iei un cooler la tine pentru prajituri si mezeluri/branzeturi, cine stie ce calduri vor fi in mai (vrabia malai viseaza). Abia astept sa te vad. mwah1.gif
Roxana
Misti esti plina de resurse--multumesc!!!!! dar wow!!!
125 de tacim?????????????? sa cad pe jos si sa ma scol sa lesin la loc--dar ce-i mama draga la NY jaf????????poa sa fie toate antichitatile de gigi marga si moculescu ca nu merita zau!!!!!!!!
Aici la mine am fost la o nunta ultra simandicoasa si a fost 35 tacimul si aia a fost mult avind in vedere ca aici oriunde mergi, nu cheltuesti la un restaurant bun d e tot mai mult de 25 de persoana, cu friptane , vinuri si deserturi.
Pai in cazul asta mai bine vin la NY doar in vizita si fara nici o nunta--ma lipsesc de asa cheltuiala!!! mad.gif

In alta ordine de idei, azi tocmai mi-am facuit taxele...ha ha ha din gresela am scris facuit in loc de facut. dar suna mai bine asa mai englezit biggrin.gif .....si am constat ca primesc mai putin decit in alti ani cu toate ca nimic nu s-a schimbat.in income si deductii....stiu eu cine-i de vina 50.gif
asa ca plimbarea mea ala Espagna.....adios!!!!!!!! va trebui sa ma multumesc cu o plimbare locala....mai bine ma duc si ma destrabalez la NY. si zic ca-s in Romania spoton.gif sorry.gif
Si eu abia astept sa te vad in realitate Misti!!!!!
Roxana
Azi am fost pe afara caci s-a " incalzit" avem 28 de grade Ferenheit....ceea ce e cald comparativ cu zilele trecute
lacul inghetat era plin de perscari la copca. Auzeam insa cum piriie lacul caci mai crapa gheata pe ici pe colo...sper sa nu fie ca si anul trecut morti cazuti in lac
Roxana
eu cu camera foto pe umar....pregatinidu-ma de actiune
Roxana
Intr-un fel ii admir pe cei ce au curajul sa-si dezvaluie viata , sau mai bine zis detalii din viata ce majoritatea nu ar face-o.Internetul ne da un anonimat..oarcare....insa nu in totalitate.....nu stii niciodata ziua cind poti intilni pe cineva de pe unul din forumurile unde ai avut curajul sa-ti expui unele dintre cele mai intime ideei sau actiuni fie ele reale sau nu.......hmmmmm.....ce reactii ar urma ----------------Asta a fost un gind ce-mi trecu prin cap cititnd alte jurnale si gindindu-ma cum ar fi daca mi-as expune si eu.......secretele...fie ele trecute sau actuale..... ohmy.gif secret.gif
Mistinguett
QUOTE
125 de tacim??????????????

Nu, tot darul, nu doar tacamul. Banuiesc ca aici e mai scump decat la tine, desi si aici sunt destule locuri (inclusiv carciumile romanesti) unde poti sa mananci si sa bei de $25. Eu zic sa te sfatuiesti totusi cu prietena ta.

Ce vrenica esti cu taxele... biggrin.gif
Roxana
QUOTE (Mistinguett @ Feb 2 2004, 06:16 AM)
QUOTE
125 de tacim??????????????

Nu, tot darul, nu doar tacamul. Banuiesc ca aici e mai scump decat la tine, desi si aici sunt destule locuri (inclusiv carciumile romanesti) unde poti sa mananci si sa bei de $25. Eu zic sa te sfatuiesti totusi cu prietena ta.

Ce vrenica esti cu taxele... biggrin.gif

Pai sint vrednica in fiecare an imediat ce primesc toate 2w-s..si documentele necesare. Imi place sa stiu cum stau..primesc,si cit. Inainte cind eram in alta postura, nu ma grabeam deoarece in fiecare an trebuia sa dau eu inapoi acuma e invers.
Ok--m-ai linistit cu tacimul smile.gif


Azi e iar inceput de spatamina si iar aceeasi lehamite de mers la servici.......de cind am facut prostia sa ma mut aici , nu am mai avut un servici unde sa merg cu placere...si asta doar pt ca oamenii sint diferiti de cei din sud...acolo mi-am facut prieteni acolo era o placere sa merg la servici caci era fun.Acolo era la oras si aici e la tara. Astia de aici sint acri si murati precum le e viata anosta si insipida. Imi aminteste de acreala din tara. Vinzatoarele la magazine nu zimbesc si nu-ti dau prea multa importanta, lumea are mutre a lehamite oriunde te uiti la ei...pe strada, prin magazine......nu-mi place .nu-mi place deloc!!!!!!
Oare ce e pozitiv aici?? afara e pozitiv...animalele din spatele casei...veveritele si caprioarele care trec prin gradina...catelul meu...pasarile....florile vara , pomii toamna si zapada e frumoasa iarna.......natura.DOAR ATIT!

Aseara am stat pina pe la 10 sa ma tot gindesc unde sa merg vara asta in scurta mea vacanta de o spatamina--ca doar atita sint platita--ca asa e aici si mai ales acuma. Ma gindesc cu dor si jind la concediile din Europa......5 saptamini in Suedia....aveam 3 in tara.....pe care-i auzi acolo nici nu discuta sub 3 saptamni....nu mai zic nimic.
Unde naiba sa merg in Europa cind as petrece 2 zile pe drum din cele 7 de concediu????? nici macar nu merita cheltuiala.
Poate sa merg catre vest...in Yelowstone sau Glacier......I don't know anymore!!!!!! toul e asa de departe si nu imi suride ideea de a zbura oricum........
Mistinguett
New York, baby! Numai pentru Met ti-ar trebui 3 zile, si-s sigura ca ti-ar placea enorm. Pier 17, o plimbare pe 5th Ave, Central Park (oportunitati de poze super), Battery Park, Empire State Building, Bronx Zoo, Chinatown...Sa mai continui? rolleyes.gif
Roxana
Pina acuma in NY am vizitat China Town,Bronx zoo, Empire state B., Muzeul emigratiei de pe Ellis island, alt muzeu de sttinte naturale si tehnica pe partea cu NJ, statuia libertatii, si mare parte din Brooklyn si Ridgewood, deasmenea 5th avenue si blved of Americas, cu Madison Square garden, plus centrul din Manhattan..na ca am uitat cum ii spune.....acolo unde se aduna lumea de anul nou..piata aia centrala., am vazut Conney island si plaja aia ..foarte" curata si frumoasa" Nu am ajuns sa vad queens-sunnyside ( romanii) vreau sa vad Astoria ( grecii), vreau sa vad Central park...muzee cit mai multe....
Eu de cite ori imi planific o vacanta, fie ea si weekend mai lung, imi fac lectiile si merg acolo cu lista--stiu exact ce vreau sa vad, cit costa si cit timp imi ia ca sa am timp in respectiva vizita sa cuprind ceea ce mi-am propus. Washington Dc, --am vizitat de vreo 4 ori si de abia am cuprins toate muzeele de la mall plus zoo....merge pe planificare peste tot. Inainte de posesia internetuli, cind plecam undeva bijbiiam teribil caci habar nu aveam ce e de vazut sau d efacut, decit cind ajungeam acolo. Aici in tara asta cu vacante limitate si timp liber la fel e foarte utila planifcarea din timp. spoton.gif Asta in afra faptului daca as avea un ghid...care deja stie ce merita vazut si facut....prietenii mei din pacate( din NY) nu au timp si nici habar d e ce-i pe acolo...trist dar adevarat---am venit eu cu ideei si repere clare de ceea ce vreau ,asa au mai vizitat si ei cite ceva , cind nu erau la servicii.
Mistinguett
QUOTE (Roxana @ Feb 2 2004, 03:21 PM)
plus centrul din Manhattan..na ca am uitat cum ii spune.....acolo unde se aduna lumea de anul nou..piata aia centrala

Times Square.
Nu pot sa-ti promit nimic, dar daca iti faci planuri si ne coincid programele, te duc si in Manhattan, nu numai Queens si Astoria.
Daca iti plac muzeele, ai ce vedea aici. Metropolitanul in primul rand, Guggenheim si multe altele. Toate interesante. Pier17 nu ai vazut? (South Street Seaport)
Pot sa-ti dau destule informatii despre unde se mananca bine si ieftin. In fine. Poate e cazul sa facem planuri pe mail, sa nu "mazgalim" jurnalul.
Vreau poze!!
Roxana
Times Aquare!!!!!!--aia e!!!
Da Misti vam face planuri pe mail, imaediat ce stiu exact ce si cum legat de plecare. E inca devreme daca stau s ama gindesc mai sint vreo 3 luni pina atunci.

Poze???? asta vreau si eu sa fac insa cind??? iar s-a pus de o zapada "mica" asa numai vreo 12 inch. Se anunta de ieri, si a incaput sa ninga pe la 4 dimineata. Acuma cind am uit afara e ca o ceata densa asa de tare ninge si va continua toata ziua.
Astia de la county vad ca nu au inceput sa inchida scolile--asteapta pina sintem toti acolo ca sa raminem sechestrati in scoli si abia tunci se vor decide sa inchida.
Cursurile mele azi vor fi si ele aminate probabil. E devreme inca, numai 5;30 dimineata, si-mi beau linistita cafeaua.....trag de timp in speranta ca spune la tv ca se inchid scolile pina la 6 30 cind trebuie sa plec eu la servici.
Afrodita
Iubita, multa bafta si ai grija la condus daca nu se inchid scolile.Tare-ti mai duc grija cu nametile alea pe-acolo sad.gif
Roxana
QUOTE (afrodita @ Feb 3 2004, 01:07 PM)
Iubita, multa bafta si ai grija la condus daca nu se inchid scolile.Tare-ti mai duc grija cu nametile alea pe-acolo sad.gif

Multumesc Afro! insa URAAAAAAAA! s-au inchis toate districtele scolare din toata zona !!!!!!!!! asa ca voi sta aici pe net si mai apoi afara la o joaca in zapada.
Afrodita
YEEEEEEEEESSSS!! Esti in siguranta mwah1.gif Distractie placuta iubita, joaca-te si pt mine in zapada, caci aici s-a topic, a si plouat si e un noroi si o mocirla...Bleah...Desi, ciudat, imi place cum arata Bucurestiul asa, numai ca nu-mi place sa merg pe jos acuma biggrin.gif
Roxana
Ah ce dor imi e de Bucuresti......dar mi-e si frica in acelasi timp. ......m-am dezobisnuit de multa lume si aglomeratie.....asta face din om viata in pustietaile astea de aici. Cind merg intr-un oras mare......ma apuca frica de atita lume in jur.....parca toti vor navali pe mine biggrin.gif

Poze de duminica.....in pustietatile mele de aici......azi poate voi iesi maiincolo si voi mai face poze....un jurnal plin de zapada
Roxana
admirind lacul inghetat
Roxana
Din peregrinarile de azi..3 februarie.....in spatele liceului din zona
Roxana
In curtea scolii.....
Roxana
Si din nou se intuneca...am petrecut mult timp afara intre curatat zapada...si scos ciinele la plimbare......peste tot pustiu...doar masinile de escavare a zapezii...totul este in stare de urgenta....pina si molul a inchis ceea ce nu s-a intimplat nicodata de cind sint aici...bisnisuri, retsurante....tot tot.....ah si ce imi place!!!!
Vegas2002
Am doua zile libere,maine si poimaine si vreau sa vorbim,stii tu unde wink.gif Mi-e tare dor de tine si de "povestirile" noastre thumb_yello.gif Pozele,......ce sa mai zic,par luate din povesti,esti o profesionista clapping.gif
Roxana
ok Vegas!!! s-a facut smile.gif
Vegas2002
Draga mea,
Vreau sa fac prajitura cu mere dupa reteta postata de tine,dar mai am nevoie de unele detalii si anume: De care mere sa folosesc,care sint mai bune,sau nu are importanta?Se pune smintina(sour cream) sau se poate pune si cheese cream?Cam "cit" cantitativ?Spune-mi si mie in grame daca poti....smile.gif
Multumesc anticipat..... mwah1.gif mwah1.gif
PS:Pot pune si nuci?Ca mie imi plac f. mult.
De care vanilie,praf sau esenta?
Cum ai zice la zaharul vanilat?Sa nu rizi,dar nu stiu..... sad.gif
Roxana
QUOTE (Vegas2002 @ Feb 6 2004, 03:00 AM)
Draga mea,
Vreau sa fac prajitura cu mere dupa reteta postata de tine,dar mai am nevoie de unele detalii si anume: De care mere sa folosesc,care sint mai bune,sau nu are importanta?Se pune smintina(sour cream) sau se poate pune si cheese cream?Cam "cit" cantitativ?Spune-mi si mie in grame daca poti....smile.gif
Multumesc anticipat..... mwah1.gif mwah1.gif
PS:Pot pune si nuci?Ca mie imi plac f. mult.
De care vanilie,praf sau esenta?
Cum ai zice la zaharul vanilat?Sa nu rizi,dar nu stiu..... sad.gif

Draga mea Vegas!

Folosesti de care mere vrei...eu am pus din alea rosii, ca le aveam in casa d eo vreme si nu le minca nimeni--nici macar nu stiu cum se cheama. In general eu cind gatesc nu sint foarte particulara--folosesc ce am in casa in primul rind.
Nu am incercat cu brinza d evaci, am pus doar smintina , 3/4 pahar din ala d ela magazin..nu aia foarte mare, nu cea mica si plata..marimea aia mijlocie...uite ca nu stiu ce catntitate are. retea cere 3/4 pahar...la care eu m-am gindit ca e cam 3/4 dintr-un pahar de baut apa( ale mele sint mai mari) Na ca m-am uitat in frigider--spune ca e 454 de grame, deci 3/4 din ala.
Poti pune nuci. eu am pus stafide, ca alea le-am avut in casa. Vanilie am pus esenta caci nu am avut zahar vanilat. La zaharul vanilat ii zice.....ah ce lapsus am..adevarul e ac nici eu nu am folosit demult de tot zahar vanilat--nuami esenta...ultima oara am agsit la walmart, o esenta d evanilie alcolizata cu bourbon...sa nu-mi voina a crede. Si e doar 50 de centi sticluta..mamaaa si ce nemaipomenita e! o bate pe esenta de vanilie normala. Sper sa-ti fie de folos--daca mai ai interbari, lasa-ma sa stiu!

Azi vreau sa fac o prajitura cu foi gen LICA de la magazinul rusesc. Insa tre sa ma hotarasc ce creme sa pun la mijoc si cu ce esenta sa insiropez foile.

mwah1.gif
Roxana
Noroc cu vermea asta proasta ca asa mai stau si eu pe acasa si mai am timp de lectura pe aici. De aseara a dat iar cu zapada si apoi cu gheata si acuma ploua si au inghetat strazile. Desigur ca s-a inchis iarasi tot districul scolar.Uraaaaaaa! Sa mai dea cu vreme din asta caci imi convine...stau acasa si sint platita ore normale..caci nu e vina mea ca a nins wink.gif

Ieri dupa scoala, servici si un training special pe care-l fac, pt profesorat, m-am dus si la un interview pt alt servici...asta asa doar sa incerc ...e part time dar plata e grozav de buna..daca iese iese daca nu, asta e! Singura parte ce nu-mi convine e ca daca as primi jobul ar trebui sa merg pentru alte cursuri in alt oras care habar nu am unde e.......si sa-mi las odrasla acasa pt o saptamina....wow---o sa lesine fara fusta mamei biggrin.gif > In fine! nu-mi fac iluzii caci era lume multa care au facut cerere pt jobul asta.....nu stiu daca as avea sanse....sint altii cu doctorate ceea ce eu nu am...inca sad.gif

Ieri asa de ...plictiseala, m-am gindit sa mai trag o raita prin magazine, caci acuma e mare vinzare...peste tot 75% off...nu am nevoie de haine, aci am o tona...insa asta e timpul cel mai fun de mres pe la magazine. Toate magazinele erau pustii, la fel si molul...parca eram intr-un oras parasit...asta poate pt ca toti se asteptau la furtuna de gheata si s-au dus directa acasa. Aveam nevoie de o haina de iarna noua, caci la prezenta i-sa stricat fermoarul dupa atitea dezapeziri...aplecat si ridcicat cu lopetile de zapada. Am gasit una neagra( care s ameraga la orice) cu amblele fete folosibile. Una de blana gen astrahan si celalata e fiish, buna pt ploaie. Original pret 90$......am zis ca e vreo 22-23 $ cu 75% off....si cu toate ca arata prea eleganta pt blugi, am zis ca la pretul asta as fi fraiera sa nu o iau...cind ajung la cassa, sa-mi cada mandibula=12 dolari!!! Wow.....Asa ceva numai aici se poate gasi! Asta e singura mea placere aici, in afara de natura superba.......cumparaturile...preturi mai ieftine ca aici nu am vazut si nu cred sa exista in toata America.Oriunde calatoresc, nu cumpar nimic nicaieri caci eu obisnuita cu preturile de aici, oriunde in alte orase pare foarte scump. Aici e locul perfect sa-ti cumpari tone de haine, pantofi, parfumuri, cosmetice......nu am avut toata viata cite am acuma....insa pe de alta parte......ce folos???? Ca nu am unde le folosi...sau mai bine zis nu merita......in taranimea asta de aici.....
Cind merg in vizite la pritenii...de exmplu cei din NY, am cumparat 2 seturi d epahare de cristal superbe...de s-au suparat ca am cheltuit atita.........habar nu au ei ca m-au costat 10$ doar
In fine! Acuma ma imbrac cu haina mea cea noua...si ma simt over dressed...dar nu-mi pasa....tine cald si voi arata si mai snoaba decit ma considera astia pe aici ..deja. biggrin.gif biggrin.gif
Ma duc sa-mi fac o cafea..ca tot e 6 dimineata!
Vegas2002
ohmy.gif ohmy.gif ...asa devreme te scoli???
Am sa fac prajitura si am s-o "pozez" ca sa ti-o arat wink.gif
Pot sa pun si scortisoara? smile.gif
mwah1.gif
Roxana
Scortisoara yuuuumm! Desigurr! eu am purdat toata prajitura cu zahar si scortisoara ( le am impreuna intr-o cutie)..da un parfum nemaipomenit!!

Da, ma scol in fiecare dimineata fie zi a spataminii fie week -end, la 5 AM. De ce? pt ca toata viata am fost o persoana care nu poate dormi tirziu...ii invidiez intr-un fel pe ceilalti....insa pe de alta parte asa simt ca traiesc viata....nu dormnind pina la 10-11-12 ca altii biggrin.gif . In timpul spataminii trebuie sa fiu la servici la 7--as ca ma scola la 5 , am timp de facut dus,apoi cafeaua la computer, imbracat, aranjat..etc...se face 6;30 cind plec. Fac jumate de ora de condus.Acuma iarana e si mai rau ca trebuie sa ies din casa mai devreme caci poate am de zgraptinat masina plina de zapada, gheata, dupa caz.

Ieri de exmplu a fost mai rau decit cu zapezile mari...nu am iesit nici sa cumpar lapte, pt ca a fost lupta cu morile de vint....eu incarcam roabele cu gheta de la intrarea in fata casei.......( si era grea al naibii si muuuulta) si venea masina de dezapezire( iara asti se simt tari si mari la volan acuma, caci sint in cerere si cred ca au bucurii ascunse cind fac probleme la cei ce se lupta cu nametii)si punea la loc.....ieri am fost foarte frustrata din cauza asta...am injurat statul si orasul si tara si tot.......am zis ca ma mut .....nu stiu unde ca nicaieri nu e perfect mad.gif Fiecare zona cu neajunsurile proprii.

Azi trebuie iar sa curat gheata.....si ma dor muschii de la spate de nu mai pot....ai mei ma ajuta dar si ei sint in aceeasi situatie...... trebuie sa ies la magazin caci e week end si nu am nimic de papa.
Daca e sa fiu optimista...de ciind cu zapezile am dat jos 5 pounzi..adica 2 kile si jumate aproape ohyeah.gif
Frumusetile si "bucuriile" vietii la tara!! sau mai bine zis la casa.particulara.........paraca erau mai putine griji la aparatment cind locuiam.
Roxana
A trecut si week endul..nu am facut nimic extraordinar....vineri a fost o pierdere de vreme caci nu am putut iesi nicaieri de atita gheata.....asa ca m-am ocupat de treburi casnice. Simbata am facut o prajitura cu foi , si umplutura cu crema ca la reteta da amandine...insa fara aroma de rom caci nu am avut si am folosit esenta de vanilie cu bourbon. Deasemnea am gatit hamburgeri de curcan si cu garnitura de spagetti cu spanac si usturoi si brinza.
Duminca am iesit out si am mincat la un restaurant mexican....apoi eram cit p-aci sa-mi cumpar doi papagali d e la magazinul de animale. Dar am deja un ciine si 3 pesti...si o gradina de plante interioare...asa ca numai papagalii mai lipseau ca sa arate ca un zoo . Am cumparat niste draperii la camera lui odrasala si in rest mai nimc..am tot plimbarisit magazinele dar fara sa cumpar mai nimic.
Acasa..ai mei s-au uitat a filme de razboiul al doilea mondial si eu am tras la nani de pe al 9 seara.
Cred ca week endurile mele sint total boring si neinteresante..insa indata ce va veni vremea mai frumosa..o sa am activitati..abia astept!
Azi ..deja m-am intors de la servici..scoala...si acuma ma relaxez cu o cafea aici.
Vegas2002
Joi fac prajitura clapping.gif si am s-o "pozez" thumb_yello.gif Sper sa-mi iasa bine si sa nu ma fac de ris..... laugh.gif

PS:Am sa-ti trimit o poza pe mail,facuta ieri seara wink.gif
Ti-am trimis-o thumb_yello.gif
Vegas2002
Draga mea,
Am facut prajitura si a iesit o "nebunie" drool.gif
Pozele(...caci trebuie sa mai pun una) sint la mine in jurnal wink.gif
Inca o data,multumesc pt. reteta flowers.gif
Vegas2002
Si eu iti doresc un HAPPY VALENTINE si multa fericire flowers.gif
Roxana
Am zis ca nu vreau sa sarbatoresc Valentine Day caci o consider a fi o sarbatorire ipocrita. Ar trebui sa facem fiecare zi din viata o Valentine Day......mereu sa ne facem atentii si cadouri unii altora.....sau macar sa ne reamintim ca ne iubim partenerii de viata. ( In separnta ca de aia sintem cu ei ..nu? ohmy.gif ) si asta fara sa fie o zi speciala.
Ieri la scoala copii au adus Valentine cards pt toti profii, si parintii au trimis tavi cu prajituri sau cutii de bomboane pt toata clasa.......cu greu m-am abtinut sa maninc doar o prajiturica. Ce abundenta!!!! Prajituri roz si rosii in forme de inimi....sau cu sprinkels in forme de inimioare......atmosfera era foarte sarbatoreasca, pe undeva mi-a amintit de 1 martie in Romania si frenezia martisoarelor. Ca sa nu mai spun in oras..agitatie peste tot....florariile luate cu asalt....restaurantele nu mai luau rezervatii pt ca deja erau pline pina la refuz......si am refer la restaurantele bune.
Aseara a venit EL de la servici.......cind eu tocmai imi trageam sufeltul dupa o partida de dans puternic( am profitat ca eram singura acasa, am pus muzica la maxim si am zis ca o ora de dans indaracit e mai buan decit gimnastica pe bicicleta sportiva ce o fac in fiecare seara)......si s-a oprit la usa ascunzind ceva dupa spate. Dupa privire m-am prins......" Nu am stabilit ca nu sarbatorim Valentine day??" am sarit eu cu gura wub.gif ........."Today is not Valentine , so it is just because I love you...." si-mi intinde un buchet de garoafe toate culorile( stie ca imi plac pt ca sint florile care rezista cel mai mult taiate)......" and then this will give you something to take pictures of".....ce sa mai zic......nu am mai zis nimic wub.gif
Aseara la tv am urmarit un film despre doi bucatari care au participat la o competitie de deserturi . Unul din deserturile de ciocolata era italian..na ca am uitat numele....insa avea puteri miraculoase...cei ce mincau acest desert sepcial se indragosteau.-asa de puternic era efectul. EL este mare amator de cicolata si mai ca-i venea sa muste din televizor de pofta...spunindu-mi ca uraste filmul asta cu asemenea subiect.
Azi deja m-am sculat si ma gindesc ca in loc de tortul de nuci ce aveam planificat, voi face un tort de ciocolata ( il faceam pe vremuri in tara) care e foarte intens....blatul e de ciocolata si la fel crema si e foarte moale si se topeste in gura......mama dar ce de calorii....8 oua!!!!!! auch! si 250g de unt auuuuuuu! plus nuci prajite. Dar merita! Asta ii va face sa ii treca pofta de ciocolata pt vreo luna ohyeah.gif ohyeah.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.