Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cine Isi Da Seama?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan > Enigme si Ghicitori
Pagini: 1, 2
ViP
Pentru ce crima esti pedepsit daca incerci sa o comiti, si nu esti pedepsit daca chiar o comiti ?

Deci trebuie sa existe o crima in toata povestea asta ..... asa ca varianta cu nici o crima nu merge. Mai incearca ... crede-ma raspunsul este usor, trebuie doar sa te gandesti mai bine.
calfa
sinucidere cu bomba intr-un loc public nu merge, ca daca iti iese tot esti pedepsit ... acolo thumb_yello.gif
georgeones
daca vreu sa ma sinucid biggrin.gif ,merge

Later edit: am scris amandoi mesajul in acelasi timp yikes.gif

Edit by E.B.E.: Incepe sa ma streseze faza asta... pe urmatorul o sa-l sterg ;P...
calfa
da, dar eu il gandisem acum vreo ora spoton.gif
ViP
Poi asta este raspunsul : SINUCIDEREA...... nu a fost asa greu.
calfa
Si totusi, mai ales impreuna cu celelalte 2 intrebari, asta nu sta in picioare. Pai te referi la Adam si Eva ca fiind oameni fara parinti ... si spui ca "sinuciderea" e o crima care nu e pedepsita. yikes.gif

p.s. Asa ca, vezi bine ca "a fost greu" sa ma decid sa arunc ipoteza ca la asta te-ai gandit.

In tot cazul, daca iei cele 3 intrebari separat, si excluzi pedeapsa Divina pentru sinucidere ...

Sau, ca alternativa, trebuia sa spui cumva ca te referi la "pedeapsa" "pe lumea asta" (gen, "pedepsit de lege").

Daca intrebai " Pentru ce crima esti pedepsit de lege daca incerci sa o comiti, si nu esti pedepsit de lege daca chiar o comiti ?" raspundeam instantaneu ( ohyeah.gif ): "sinuciderea".
ViP
Cele trei intrebari nu aveau nici o legatura una cu alta, iar daca le formulam altfel era mult prea usor...oricum au fost foarte usoare.
calfa
Fara suparare, raman la parerea ca trebuia spus "Pentru ce crima esti pedepsit de lege daca incerci sa o comiti, si nu esti pedepsit de lege daca chiar o comiti ?", pentru ca "sinuciderea" sa fie considerat raspuns corect. Dar nu conteaza parerea mea. Doar ca eu nu am putut raspunde simplu "sinuciderea". In rest, mai vino cu intrebari ca astea, nu baga in seama accesele mele de "rigoare". biggrin.gif
georgeones
Daca tot am inceput bag si io o enigma
Un vanator intalneste un urs.De emotie scapa arma si o ia la fuga.Alearga 2 km spre sud 2 km spre est si 2 km spre nord.Ajunge astfel in punctul unde lasasa arma.Ce culoare avea ursul?
calfa
Alb, ca e la Pol.
georgeones
corect ,da intre timp ti-ai modificat mesajul : spoton.gif
calfa
corect, daca am vazut ca tu nu iti modifici intrebarea spoton.gif

p.s. Am modificat raspunsul la fix un minut dupa ce am trimis prima varianta.
georgeones
pai e corecta intrebarea ohyeah.gif
ViP
Si daca tot am inceput cu enigme foarte usoare, m-am gandit sa va spun una deosebit de usoara (stiu ca normal ar trebui sa devina tot mai grele dar din pacate nu-mi vine nici una mai dificila in minte acuma)

"The beginning of eternity
The end of time and space
The beginning of every end,
And the end of every place."

calfa
"e"
ViP
Binenteles......mi-e si rusine ca am pus asa o ghicitoare care era pt. copiii intre 3-5 ani ..... dar alta mai buna nu mi-a venit in minte. sorry.gif
adipopescu
Uite va dau eu una:

1, 11, 21, 1211, (?)

Ce termen pui in paranteza? jamie.gif
Tudy
111221 ?
adipopescu
yap yikes.gif daca imi spui si cum ai facut?
georgeones
a mai fost pusa problema asta smile.gif ,
1(unu) , 11( unu de 1) ,21 (doi de 1) ,1211( unu de 2,unu de 1) ,111221( unu de 1 ,unu de 2,doi de 1), 312211( trei de 1,doi de 2, unu de 1)
adipopescu
Tocmai de-aia trebuia sa ii mai lasi si pe altii sa se chinuie, dar iti dau alta, ce e drept mult mai usoara....(sper ca nu a mai fost pusa mad.gif )

Un arab batran dintr-o oaza, cu trei fii avea 17 camile, iar asta era toata averea lui. Cand a murit a lasat un fel de testament celor trei fii ai sai:
* baiatului cel mare i-a lasat jumatate din avere
* baiatului cel mislociu, doua treimi din cat ramane
* baiatului cel mic i-a lasat 2 camile

Cum fac sa isi imparta corect si echitabil drepturile ce li se cuvin, fara ca cineva sa se supere? jamie.gif

P.S.: DACA STIAI DEJA REZOLVAREA MAI LASA-I PUTIN SI PE CEILALTI ....
adipopescu
poti sa o zici ca vad ca nu se strafoaca nimeni sad.gif
radun5
A mai fost problema asta pe alt topic... si include un element extern
Zod
tot o problema cu arabi:

Un seic arab le spune celor doi fii ai sai sa mearga calare pe camile pana intr-un oras mai indepartat, ca sa vada cine va fi mostenitorul averii sale. Cel a carui camila va ajunge pe locul doi va mosteni toata averea tatalui. Nici unul dintre cei doi frati nu vrea sa ajunga primul, asa ca ratacesc in desert zile in sir, pana dau de un pustnic intelept caruia ii cer sfatul. Dupa ce au auzit ce le-a spus inteleptul, ambii frati se iau la intrecere pe camile, in directia orasului. Ce le-a spus inteleptul?
axel
Solutia e legata de:
QUOTE
Un seic arab le spune celor doi fii ai sai sa mearga calare pe camile pana intr-un oras mai indepartat, ca sa vada cine va fi mostenitorul averii sale. Cel a carui camila va ajunge pe locul doi va mosteni toata averea tatalui. Nici unul dintre cei doi frati nu vrea sa ajunga primul, asa ca ratacesc in desert zile in sir, pana dau de un pustnic intelept caruia ii cer sfatul. Dupa ce au auzit ce le-a spus inteleptul, ambii frati se iau la intrecere pe camile, in directia orasului. Ce le-a spus inteleptul?
georgeones
sa isi inverseze camilele ? cool.gif
axel
Ihi smile.gif
SORIN
Deci primul fuge dupa avere, iar al doilea de mila...CA.MILA!!!

Sorin.
axel
Sorin, problema e mai usoara decat raspunsul tau biggrin.gif
SORIN
QUOTE (axel @ Jan 26 2004, 06:03 PM)
Sorin, problema e mai usoara decat raspunsul tau biggrin.gif

Asa a zis si doctorul meu rofl.gif da -ti pui mintea cu handicapati ca mine??

Am incecat si eu ca prostu....dar tot in bara am nimerit hh.gif

Scuze, ca promit ca nu mai fac.....

Sorin.
adipopescu
Pai cum a mai zis cineva, ca sa castige, trebuie ca fiecare sa incerce sa determine camila celuilalt sa ajunga prima ("stapanul camilei care ajunge ultima, castiga").Deci inteleptul le spune sa isi inverseze camilele.
greenhorn
o problema destul de usoara, din pacate fara arabi.
avand doua fitile care ard total in exact o ora, cum se pot masura 45 de minute?
cele doua fitile ard neuniform.( de exemplu jumatate din primul arde in 10 minute si cealalta jumatate in 50 de minute)
Zod
oameni buni! nici eu nu stiu solutia, insa am si eu o varianta de rezolvare.
as zice ca rezolvarea lui axel nu e buna.

@reaper: parca am mai vazut problema asta pe aici.
adipopescu
La problema cu fitilele....adica cum arderea e neuniforma?cum ne putem folosi de asta hh.gif , putem sa punem valori de capu' nostru ale timpului de ardere pe portiuni, sau trebuie sa respectam 10 cu 50? blink.gif
axel
QUOTE (Reaper @ Jan 26 2004, 11:18 PM)
o problema destul de usoara, din pacate fara arabi.
avand doua fitile care ard total in exact o ora, cum se pot masura 45 de minute?
cele doua fitile ard neuniform.( de exemplu jumatate din primul arde in 10 minute si cealalta jumatate in 50 de minute)

Doua solutii:
1. solutia clasica:
Dai foc la 3 capete de fitil (primul fitil - ambele capete, celalalt - numai un capat). Dupa 30 min, un fitil a ars complet, si altul a ars pe jumatate (ca timp de ardere, nu ca lungime). Dupa ce primul a ars complet, dai foc si la capatul ramas de la celalalt fitil. Astfel, al doilea fitil arde in 15 minute. In total 45 de minute.

2. prima solutie pe care am gasit-o
Dai foc la ambele capete la primul fitil. Arde in 30 de minute.
Dai foc la ambele capete la al doilea fitil si undeva la mijloc. Asfel, se poate intampla sa arda cele doua bucati de fitil in acelasi timp (in 15 minute), sau una sa arda inaintea celeilalte bucati. Daca se intampla cazul al doilea, se da foc undeva, pe la mijloc. Se aplica recursiv procedeul. Prin urmare, din cauza ca tot timpul fitilul nr. 2 a avut 4 focuri active, el arde in 15 minute.
axel
QUOTE (Zod @ Jan 27 2004, 11:11 AM)
as zice ca rezolvarea lui axel nu e buna.

Care solutie a mea? blink.gif
Eu nu am dat solutii la problema cu arabul, doar hint-uri...
greenhorn
a doua solutie nu prea cred ca merge. nu am si verificat dar eu zic ca asa este.
axel
Vrei demonstratie matematica? smile.gif
Zod
problema cu arabul eu as zice ca e pusa putin inselator.
arabul le zice fiilor cine va ajunge al doilea va mosteni averea. dar cine ajunge atunci primul? pai chiar el, tatal lor.
va repet, nu stiu daca solutia e corecta, dar mi se pare logica.
axel
Cum am vazut eu problema: fiii se aflau in impas: fiecare incerca sa traga de timp ca sa ajunga al doilea. Cu alte cuvinte s-ar fi amanat la infinit calatoria. Asa ca au cerut ajutorul inteleptului, care le-a explicat ca daca schimba intre ei camilele, atunci concurul se transforma intr-unul "cine ajunge primul", in care fiecare avea motivatia sa ajunga cat mai repede si ar fi rezolvat problema repede.
E.B.E.
@adipopescu

Cu camilele... sigur a fost pusa pe undeva pe Enigme&Ghicitori (sau sa fi fost altundeva? nu stiu...) ca de acolo stiu raspunsul...

Fii nu stiu cum sa isi imparta camilele, si atunci cheama un "intelept", care are si el o camila... 18 camile... jumatate la primul, 9... doua treimi la al doilea, 3... 2 la ultimul, inteleptul se suie pe camila si pleaca...

Problema e un pic cam incorecta fiindca are nevoie de un element extern pentru rezolvare.

offtopic acuma, nu cred ca are rost sa pui aceeasi problema pe mai multe topicuri... ca viewerii nu se impart pe topicuri, fiecare se uita la ce il intereseaza de peste tot, nu doar de pe anumite topicuri...

Si la aia cu fesurile albe si negre, cred ca poti sa dai rezolvarea, daca nu se mai chinuie nimeni cu ea... Eventual pui alta, dar pe un singur topic smile.gif
adipopescu
Problema este destul de corecta pentru ca e un artificiu matematic(aduni 1 si scazi 1, daca iti mai amintesti).
Raspunsul la problema cu fesurile:
Din gramada de persoane cu fesuri alb-negre ies 2 in fata.Al treilea, vazandu-le culoarea fesurilor celor 2 se asaza astfel:
-intre ei, despartindu-i, daca sunt culori diferite
-langa ei, fara sa ii desparta, daca sunt de aceeasi culoare.
Al patrulea ii vede, iese in fata si se asaza intre alb si negru si continua altgoritmul.
La sfarsit vom avea cele doa culori complet separate.

Deocamdata nu am alta problema dar ma bizui pe voi ca ne tineti in viata jamie.gif



rbdhack
Haideti ca va dau eu una.. cam slaba ce-i drept dar mi-a placut smile.gif
Aveti 6 betze de chibrit. Cum se pot forma din ele 4 triunghiuri echilaterale cu latura de 1 chibrit?
E.B.E.
Nu stiu cat e de "slaba" ca unii se blocheaza in ea serios smile.gif

Si asta a mai fost pe undeva pe aici... pusa chiar de catre mine.
Solutia este: tetraedru regulat.
Napoleon9th
QUOTE (ViP @ 22 Dec 2003, 01:24 PM)
3) Ce a nu au avut Adam si Eva si au avut toti ceilalti oameni?
O solutie similara (alternativa) este Buricul.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.