Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Pepsi Vs. Coca Cola
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Publicitate
Pagini: 1, 2, 3
^Anne^
In general beau mai mult Pepsi decat Coca Cola. Dar cred ca de acum nici una nici alta....smile.gif....nici chiar asa pt nu cred ca o sa reisesc. cred ca am devenit dependenta....
LigiaB
Nu beau pepsi si coca-cola de ani de zile. Ptr mine sint calorii goale. Un can de pepsi are 11 lingurite de zahar cica... rolleyes.gif
Mokkodo
mwah1.gif hehe ..eu personal beau coca cola si pepsi ...depinde de ce imi vine prima data in gand la magazin ..acum nu ma intrebati daca izvoru minunilor sau apa plata evian, ca nu o sa va raspund biggrin.gif
chestia cu "ucigatoarele bauturi" o shtiam, am primit-o pe mail de mult timp, si am ignorat-o ! pt ca daca ma opresc din baut cola, k ...dar din respirat aerul poluat si INFECTAT cum sa ma opresc ? nici fast foodul nu e bun, serios , nici tigarile , nici uitatul prea mult la televizor .. nici cititul la lumina becului, le fac pe unele dintre ele .la cola poate am sa renunt intr-adevar din cauza caloriilor, si oricum nu prea tine de sete laugh.gif
insa asemenea exagerari se pot face din orice. de ce trebuia personajul sa bea 8 sticle ? as propune sa incerce cineva sa bea 8 sticle de apa una dupa alta, sa vedem daca se simte bine apoi .. eu ma gandesc ca poate a murit de lacomie ,n-a mai respirat . 6.gif

rog pe cineva sa imi spuna ce trebuie sa beau ..apa plata,da? si cu mancarea..in afara de salata de varza?

inca o data, nu ma sperie aberatziile astea, si cercetarile lor shtiintifice cu dintzi si wc- uri curatate cu cola, stiu doar ca daca nu faci abuz de aceste bauturi, nu prea are ce sa fie atat de grav, decat poate te simti putin "umflat" la stomac si faci BURP mai cu fortza dupa masa .

oricum, cand o sa renunt la alte vicii mai grave, imi va fi mai usor sa renunt si la cola. cert e ca nu ajuta la nimic consumul acestor bauturi ,fie coke sau pepsi , dar cat timp mai exista mc doland`s .. vive la USA thumb_yello.gif huh.gif

va doresc un 1 mai (pepsi) blue !!! mwah1.gif
LigiaB
Mokkodo "welcome" la Han! smile.gif


Intr-adevar, bauturile astea sint "ucigatoare", bine spui. rolleyes.gif Eu am avut un unchi, care nu mai bea apa deloc, numai pepsi, pepsi, pepsi... eu ma sufocam cind il vedeam laugh.gif Cind il indemnam sa bea apa, ca pur si simplu ii duceam un pahar de apa cu ghiata, stiti ce imi spunea: "Apa? apa e de spalat pe picioare!! ". mad.gif Timp de 7 ani nu a baut apa deloc (stiu, e aproape imposibil de crezut dar prea adevarat). Dupa 7 ani s-a imbolnavit...nu stiau ce are, dupa o analiza de singe, au constatat ca are leucemie. Doctorul i-a spus ca din cauza ca nu a baut apa de atitia ani, plus ca rinichii aproape i-au cedat. A inceput o lupta groznica ptr salvarea vietii lui...in 5 ani s-a curatat...om de 57 de ani... Pacat!
Am vazut multi oameni incapatinati, dar niciunul ca el... blink.gif

Normal...ca ex. de mai sus, nu se aplica nimanui de-aici, ca noi diluam pepsi cu apa plata si apa de izvor. rolleyes.gif
YoyoMan
Serios Ligia? yikes.gif yikes.gif Extraordinaaaaaar! Nu am crezut ca exista sau ca poate exista asa ceva..... Cum mai sa nu bei numai Pepsi? Foaiiii - sunt absolut uluit!

@Mokkodo
QUOTE
va doresc un 1 mai (pepsi) blue !!! 


pai Mokkodo - ala e 1 mai trist tu! Sau nu am inteles eu bine?! laugh.gif
halcyon_lll
Eu nu inteleg o chestie. daca e asa daunatoare cola, de ce mai exista pe piata si de ce inca se mai fabrica? nu ar trebui luate niste masuri? huh.gif ... sau toate chestiile de mai sus in legatura cu cat de daunatoare e cola sunt un pic exagerate?
Nico
Halcyon, eu cred ca excesul de cola si lipsa apei a determinat imbolnavirea (probabil) si nu atat faptul ca ar fi aceste bauturi extrem de daunatoare. Apa e esentiala pt organism si nu poate fi inlocuita cu altceva.
Eu evit bauturile gen cola si fie imi iau o apa minerala fie un fresh. Insa e mult mai scump, dar mai sanatos.
Parerea mea, daca vreti sa duceti o viata cat mai sanatoasa, cumpatarea e calea. Sa nu mai pui in gura anumite alimente si bauturi care se pare ca sunt nocive zic eu ca nu e posibil, sunt foarte multe in aceasta categorie, dar poti sa nu le consumi in exces. smile.gif
YoyoMan
Daaaa Nico! Ai dreptate! Cel mai bine e sa bagi ape minerale. Pe mine "zamele" astea colorate ma nerveaza tot mai tare. In schimb as minti daca as spune ca nu beau un Pepsi rece cu lamaie vara cand e arshita mare. Insa pe bune ca tot mai rar. Apa minerala cu lamaie si gheata sau un Ice Tea de menta e cel mai bun remediu in lupta cu "caldurile" rofl.gif
cri-cri_d'Amour
eu nu ma "omor" dupa lichidele de genul cola, pepsi. prefer sucurile naturale de fructe.
ce bun e sucul de mere, care ramane dupa ce le storci pt. prajitura !!! sau alte si alte sucuri sanatoase...chiar si ceaiurile de plante sau apa de izvor...ah! smile.gif
mutulica
au bagat ice tea verde la lipton...
cred ca renunt la cola
Nightwind
Eu trec la pepsi ...
contraste
Pepsi, clasic.
Mistinguett
Pepsi (Edge) si Coca-Cola (2) au iesit cu variante cu 1/2 de calorii. Le-am incercat si Pepsi Edge e clar mult mai bun, chiar e mai bun decat cel clasic care pentru mine era prea dulce. Ce e foarte curios: e mai bun cand nu e foarte rece. Deci tot apa pentru mine, thank you very much.
Serenity
Daca am de ales doar intre Pepsi si Coca Cola, prefer Cola.. clar.. imi place mai mult gustul. Intr-o vreme frate-miu cumpara intruna Cola, aveam permanent in casa cel putin cate o sticla si in perioada aia am baut atat de multa incat daca trecea o zi fara sa beau, innebuneam de pofta, efectiv simteam nevoia.. Acum foarte rar mai beau Coca Cola si doar daca nu am de ales. Am trecut pe Fanta de orice fel.. o fi si asta la fel de daunatoare? Apropo de ce spunea Ligia.. cunosc si eu un caz. Prietena mea cea mai buna.. Bea doar Cola, nu se atinge de alt soi de lichide si oricat de mult as insista sa-i explic importanta apei si ca nu e normal, nu e sanatos sa nu bei deloc apa, nu ajung la nici un rezultat.. se incapataneaza sa refuze orice altceva incat a ajuns sa ma exaspereze 50.gif
YOo
In momentul de fata si eu tot pentru Cola sunt ... Inainte preferam Pepsi.
YoyoMan
Haaaai maaaa! Va place Coca cola? 6.gif 6.gif 6.gif
E nasoala! Pe mine ma dor cazanele de ea.... rofl.gif
QuixoticWitchhunt
Pepsi fara Coca Cola n-ar mai avea farmec, si invers. Asta ca marci, daca e sa luam in considerare rivalitatea acerba manifestata si in spoturi publicitare, de cele mai multe ori reusite.
Gustul... Eram mare consumatoare de Coca Cola si, dupa o perioada, am inceput sa nu mai functionez normal. smile.gif E adevarat, da dependenta si asigura tratamente costisitoare si oarecare boli de stomac. (desi - phiu! - n-am ajuns inca pana aici, nici prea departe nu eram)
Astfel de efecte secundare n-am intalnit (inca) la Pepsi. Poate ca totusi, ar trebui sa trec la sucuri naturale... cry.gif
YoyoMan
Si eu am patit asa:
m-au durut rinichii! Nu stiu de la care... cola sau pepsi... ca de amandoua am baut...
Chestia e ca am baut mai mult Pepsi decat Cola - mult mai mult smile.gif
kelly
Intre cele doua super marci inca prefer Pepsi, dupa parerea mea e mai bun cu toate ca nu beau prea des deaorece am ceva probleme cu stomacul.
In legatura cu sucurile naturale vad ca toata lumea le bea si mi-e imi placeau la nebunie asta pana cand mi-a interzis doctorul sau mai bine spus mi-a zis ca mai rarut e mai dragut. Sucurile naturale provoaca acizi la stomacel. Pentru cei care sunt sanatosi tun e super dar pentru astia mai betegi asa ca mine mare grija. smile.gif
YoyoMan
Si vinul face acid la stomac.... Daca ai probleme cu hiperaciditatea ma gandesc ca nici vin nu poti bea... ceea ce e nasoooool... hh.gif
QuixoticWitchhunt
QUOTE (YoyoMan @ 4 Sep 2004, 08:04 PM)
Chestia e ca am baut mai mult Pepsi decat Cola - mult mai mult smile.gif


cry.gif Haaaa?!! Si sigur nu era de la altceva? Ploi acide / incalzire globala? Ceva... ALTceva!... No matter what...
milimetru
Eu consum sporadic de amîndouă. Îmi place mai mult gustul la Coca-Cola. Parcă e mai "hard"! smile.gif

Sigur că nu-s prea sănătoase. Dar ce să ne facem dacă tot ce ne place ba îi nesănătos, ba îi interzis, ba e prea scump, ba mai nu ştiu ce?! cry.gif
YoyoMan
QUOTE (QuixoticWitchhunt @ 6 Sep 2004, 10:59 PM)
cry.gif Haaaa?!! Si sigur nu era de la altceva? Ploi acide / incalzire globala? Ceva... ALTceva!... No matter what...

Ai vrea sa iti spun orice numai sa spun ca nu era de la Pepsi sau de la Cola nu? rofl.gif Filthy habit.... hh.gif laugh.gif
milimetru - mie imi place Pepsi tocmai pentru ca e mai aromat... Cola are un gust mai sec si mai dur parca - ai dreptate... Si mai imi place Pepsi pentru ca nu ma doare stomacul de la el - dar asta am mai zis deja hh.gif
mememe
Coca Cola all the way ... nu exista bautura gazoasa mai buna ... la mine in casa nu lipseste nicodata , 2€ bine cheltuiti smile.gif merge cu orice o bei oricand si parca nu te mai saturi smile.gif creeaza dependenta . Imi aduc aminte prin clasa a 10 ca sa ma simt bine cand ma duceam la sala de jocuri ... nu putea lipsi o sticla de Coke si un pachet de LM . Si acum cum deja am precizat in frigider exista intotdeauna 2 sticle de CoKe. Nu exista cola care sa ii semene ... pepsi are gust de zaharina si iti lasa un "gust" pe cerul gurii ...... COca cola ..never.
Zed
Vad ca se tot da cu parerea cat zahar se afla intr-o sticla de Coca-cola , nu este vorba de lingurite , este vorba despre 40 de cuburi de zahar ! thumb_yello.gif
YoyoMan
Da! Pepsi iti lasa gust de zaharina pe cerul gurii daca bei Light rofl.gif
Pe bune acuma: se poate sa fie mai buna Coca Cola in Germania sau unde esti tu, dar in Romania NO WAY!
mememe
Nu Yoyo nu e vb de light ... poate trebuia sa pun in ghilimele zaharina dar .... pepsi are un gust ..nu stiu , eu Coca Cola cred ca am sa beau tot timpul , si diferenta e adevarat ca exista .. eu sunt in Italia nu Germania si absolut toate sucurile din gama Coca Cola company si Pepsi Cola sunt mai proaste ca la noi . Dar si acasa tot in Coke ma inecam smile.gif .Eu Coca pot sa beau absolut toata ziua fara probleme , pepsi beau un pahar doua si ma uit in jur dupa sticla de COca smile.gif.
La naiba Coca Cola a inventat Cola ohyeah.gif de la pepsi consider mai bun doar 7UP -ul fata de Sprite . Dar fanta e mai buna fata de Mirinda ....
YoyoMan
Ok. Asta e parerea ta. Si ce daca Coca Cola a inventat Cola? Asta nu inseamna ca e cea mai buna...
Oricum - mie - cel putin in ro - Pepsi imi place mult maimult si asa o sa fie forever! Asta e. Unora le place cola altora Pepsi - chestia e ca nici unul nu e sanatos... din pacate.... sad.gif
mememe
Cine spune asa ceva ? 50.gif fara dubii un nebun gelos pe cei ca noi ce stim sa savuram JunkFood-ul de calitate ohyeah.gif

Din pacate asa e cry.gif dar ..... atata viciu am si eu COKE and SMOKE ( tiutiun ) ( de care tre sa scap in cel mai scurt timp )
doice
Am votat Cola pentru ca nimic altceva nu merge la fel de bine la tzigara. laugh.gif
Nu sunt dependenta dar la facultate erau pur si simplu doua tabere de dependenti cei de Pepsi si cei de Cola asa ca incerc sa nu beau in fiecare zi ca sa-i las stomacului timp sa-si revina.
Pentru Cola e cel mai bun pt ca e fff dulce. rofl.gif
Eu sunt suparata pe cei de la KFC ca au contract cu Pepsi si trebe sa beau 7up de fiecare data cand mananc acolo. thumb_yello.gif
QuixoticWitchhunt
QUOTE (YoyoMan @ 7 Sep 2004, 11:24 AM)
QUOTE (QuixoticWitchhunt @ 6 Sep 2004, 10:59 PM)
cry.gif Haaaa?!! Si sigur nu era de la altceva? Ploi acide / incalzire globala? Ceva...  ALTceva!... No matter what...

Ai vrea sa iti spun orice numai sa spun ca nu era de la Pepsi sau de la Cola nu? rofl.gif Filthy habit.... hh.gif laugh.gif

ohmy.gif Eu?! Noooo! Si ce te-ar face sa crezi asta?!!
Olaf
Eu nu pot sa votez, pentru ca este in functie de cheful de moment. Uneori mi-e pofta de Coca cola, alteori de Pepsi...
actionmedia
Treaba cu gustul... mmh sar putea să nu fie principalul factor care să determine preferinţele consumatorilor.
Poate unii dintre voi aţi auzit de acel "blind test". Se pun două pahare identice unul cu Pepsi, unul cu Coca-Cola. Cel care gustă nu ştie exact care este Pepsi şi care este Coca-Cola, trebuie să ghicească, după gust. Şansele sunt 50%-50% să recunoască produsul pentru că gustul se aseamănă foarte mult.
Ceea ce contează este imaginea construită în jurul Brandului. De aceea se investesc foarte-foarte mulţi bani în publicitate pentru realizarea unor reclame super sofisticate.
Până una alta, la nivel mondial, Coca-Cola are cea mai mare notorietate a brandului. Oricine cred că a auzit şi de Coca-Cola şi de Pepsi, dar la întrebarea: "Când spun băutură răcoritoare, ce marcă îţi vine în minte?" Coca Cola a obţinut cel mai bun scor.
YoyoMan
E - nu-i asa.
Am fost in 2000 la un targ de turism la Budapesta. Stiti ca in Ungaria Pepsi e mult mai tare decat Cola. Acolo gasesti Pepsi pe toate gardurile nu cola ca la noi. In fine... se facea testul asta acolo. Iti punea intr-un pahat Pepsi si Intr-altul cola, apoi le acoperea si le invartea ca la alba-neagra. Ma credeti sau nu, nici nu am stat pe ganduri care e Pepsi si care e Cola. Din start mi-am dat seama cand am baut din primul pahar - nici nu a fost nevoie sa beau din al doilea. jamie.gif
E o diferenta CLARA intre cele doua gusturi. Si mirosul e mult diferit la Pepsi fata de Cola. Si mirioase mai bine Pepsi tongue.gif tongue.gif tongue.gif
actionmedia
QUOTE (YoyoMan @ 9 Sep 2004, 11:13 AM)
In fine... se facea testul asta acolo. Iti punea intr-un pahat Pepsi si Intr-altul cola, apoi le acoperea si le invartea ca la alba-neagra.

rolleyes.gif Am şi eu o întrebare: cine făcea testul? Adică cine l-a organizat?
YoyoMan
Erau niste tipe superfaine imbracate in albastru si rosu rofl.gif Pe bune acuma: erau cum sunt la noi cand se face sampling in magazine sau la Metro la lansarea unui nou produs. Si erau in mai multe locuri la targ wink.gif
actionmedia
QUOTE (YoyoMan @ 9 Sep 2004, 01:52 PM)
Erau niste tipe superfaine imbracate in albastru si rosu rofl.gif Pe bune acuma: erau cum sunt la noi cand se face sampling in magazine sau la Metro la lansarea unui nou produs. Si erau in mai multe locuri la targ wink.gif

Întrebarea era cine? Răspunsuri posibile:
1. Pepsi
2. Coca Cola
3. Altcineva
YoyoMan
Pepsi... cred... dar era foarte impartiala treaba. Pe bune ca nu te intrumau sa zici ca e una sau alta. Te lasau sa gusti si sa ghicesti daca simteai diferenta fara sa spuna ca Pepsi e mai bun sau bla bla wink.gif
actionmedia
QUOTE (YoyoMan @ 9 Sep 2004, 08:31 PM)
Pepsi... cred... dar era foarte impartiala treaba. Pe bune ca nu te intrumau sa zici ca e una sau alta. Te lasau sa gusti si sa ghicesti daca simteai diferenta fara sa spuna ca Pepsi e mai bun sau bla bla wink.gif

Nu, dar puteau să umble puţin la compoziţie ca să îl facă diferit. Există mai multe metode de manipulare. Era cumva vorba de promovarea unui produs nou? Ai băut Pepsi sau Cola înainte de a face testul? Cel care ai spus că era Pepsi, avea gust mai bun?

Ideea este câţi oameni pot deosebi Pepsi de Coca Cola?
YoyoMan
Hai maaa.... cum sa umble la compozitie? Nu eram in Romania remember? Am zis ca eram in Budapesta! Nu au umblat la compozitie. Aveau box-uri de Coke si de Pepsi la cutie si deschideau cate unul pe rand in fata oamenilor si turnau in pahare de unica folosinta.
Cel care am spus ca era pepsi avea gust mai bun pentru ca mie imi place Pepsi, dar asta nu te intreba nimeni. Trebuia doar sa le deosebesti si destul de multi stiau sa faca diferenta wink.gif
actionmedia
QUOTE (YoyoMan @ 10 Sep 2004, 01:49 PM)
Cel care am spus ca era pepsi avea gust mai bun pentru ca mie imi place Pepsi, dar asta nu te intreba nimeni. Trebuia doar sa le deosebesti si destul de multi stiau sa faca diferenta wink.gif

Te-au întrebat înainte de test, care băutură îţi place mai mult (Pepsi sau Coca Cola)?

Aşa cum spuneam putea fi o pură întâmplare, avei 50%-50% şanse sa nimereşti răspunsul corect sau poate ai simţuri ceva mai dezovltate sau ai "văzut" la momentul alba neagra unde s-a dus paharul cu Pepsi (deşi eu cred că e altceva - îţi spun mai târziu ce).
Întrebarea este: din 1000 de oameni câţi reuşesc să deosebească cele 2 băuturi?
YoyoMan
Nu am vazut nimic. Punea in pahare identice si le invartea sub un capac. Avea un dispozitiv special pentru chestia asta - de aia am zis ca era fix ca la alba-neagra.
Aveai sanse de 100% sa ghicesti daca cunosteai gusturile celor doua bauturi care, mai spun odata, difera peste tot in lume foarte mult. Nici vorba sa fie acelasi gust!
Pai deunde sa stiu eu din 1000 de oameni cati stiau si cati nu... Habar n-am... Ce relevanta are asta?
actionmedia
QUOTE (YoyoMan @ 10 Sep 2004, 02:30 PM)
Ce relevanta are asta?

Pai tu spui ca difera gustul peste tot in lume si poti face diferneta pe baza gustului. Eu spun ca nu prea e asa si ca diferenta se face pe baza de prejudecati legate in special de imaginea brandului. Gustul aceleaiaşi mărci, de exemplu poate fi diferit de la situaţie la situaţie, în funcţie de ce ai consumat înainte, sau de starea de sănătate a fiecaruia etc.
O statistică adevarata e aia în care daca din 1000 de oameni cel puţin 80% recunosc bautura după gust atunci înseamnă că întradevar se poate face deosebierea.

Nu mi-ai raspuns la întrebarea:Te-au întrebat înainte de test, care băutură îţi place mai mult (Pepsi sau Coca Cola)?
E foarte importantă.
YoyoMan
Nu trebuie sa se faca test si sa se ia dupa statistica cum zici tu si stii de ce? Pentru ca problema e mult mai simpla. Daca cei care sunt testati au baut din ambele bauturi de mai multe ori in timp INAINTE de testarea propriu-zisa atunci toti o sa faca diferenta - crede-ma! Nu o sa faca cei care au probleme cu simtul mirosului sau probleme cu sinusii smile.gif
Nu m-a intrebat nimeni daca si care dintre cele 2 bauturi imi place mai mult.... Treaba era organizata de Pepsi - aia era clar, dar nu ne intreba nimeni. Daca faceai diferenta intre cele doua bauturi participai la o tombola si puteai castiga nustiuce...
actionmedia
Şi întrebarea era care bautura este Pepsi?
YoyoMan
Of Doamene greu e.... hh.gif
Nu mai! Nu intelegi ca le acoperea si le invartea si iti dadea una sa bei. Ei stiau care e cola si care Pepsi. Si se putea intampla sa iti dea la intamplare Cola sa gusti. Tu trebuia sa spui ca e Cola sau Pepsi nu ca Asta nu e Pepsi sau Asta e Pepsi! Ce e asa greu de inteles? Deja ma seaca discutia astaaaa 6.gif 6.gif
milimetru
Ia o gură de Pepsi! biggrin.gif
actionmedia
QUOTE (milimetru @ 10 Sep 2004, 03:44 PM)
Ia o gură de Pepsi! biggrin.gif

rofl.gif rofl.gif rofl.gif

La replica asta nu mă gândisem

Yoyo cu riscul de a te enerva şi mai tare, vreu să mă lămuresc. Sunt convins că e o jmecherie la mijloc (aşa cum e şi aia cu Loganu) şi vreau să văd care.
Deci tu ai gustat numai dintr-un singur pahar şi nu din amândouă?
milimetru
Dar de ce vrei să se enerveze Yoyo, nu-i frumos... Şi mi-e mi se pare că, vrînd să glumesc, am cam sfeclit-o... Yoyo, please pls.gif
YoyoMan
Nu ai sfeclit-o Milimetru! thumb_yello.gif Am intepenit de ras la faza cu "Ia o gura de Pepsi!" rofl.gif Excelent! wink.gif

Actionmedia - subiect inchis la faza cu Pepsi! Nu mai stiu ce si cum am gustat! GATA! laugh.gif

Care e faza cu Loganul? Ca acuma incep eu sa intreb? Hai pe bune?! E ceva topic deschis pe tema asta undeva si nu stiu eu? Ce s-a intamplat cu Logan? Declar din start ca m-a cucerit masina asta si zic ca e unul dintre putinele lucruri faine care s-au intamplat in Ro de la Revolutie! spoton.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.