Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Haideti Sa Redevenim Copii!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Despre Han
Pagini: 1, 2
Figaro
"Oamenii mari nu pricep singuri nimic, niciodata, si e obositor pentru copii sa le dea intruna lamuriri."

"Nu cunoastem decat ceea ce imblanzim, zise vulpea. Oamenii nu mai au timp sa cunoasca nimic. Cumpara lucruri de-a gata, de la negutatori. Cum insa nu exista negutatori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni. Daca vrei sa ai un prieten, imblanzesta-ma."

(Antoine de Saint-Exupery)

==============================================================


Se spune ca fiecare in fiecare din noi sa afla un copil. Se spune ca ne intoarcem, fie ca vrem sa nu, la puritatea initiala a sufletului.

Ce parere aveti? Cand ati fost ultima oara copii si ce "metode" folositi?
nefertiti-old
cred ca ai dreptate. copilul din noi nu dispare, nu creste... doar se ascunde intr-un colt al sufletului. mai rar sau mai des, mai devreme sau mai tirziu iese la "vedere", in functie de ce se intimpla in viata fiecaruia dintre noi. ultima data.... hmmm, trebuie sa recunosc faptul ca in ultima vreme am cam uitat sa fiu copil. e bine ca mi-ai adus aminte.
dificilaold
Intre mine si o fetita de 6 ani e mare dragoste.
Intr-o zi a zis sa ne jucam de-a dorintele cu un inel.
Ce si-a dorit m-a lasat perplexa.
Si-a dorit sa se transforme in mine.Asa a zis"imi doresc cel mai mult si mai mult sa fiu tu.
Cand sint cu ea fara sa vreau descopar candoarea,puritatea bunatatea,jocul.Si e frumos.
Sagitarius
Si eu mi-as dori acum sa mai fiu copil...
Cica eu o sa fiu copil toata viatza laugh.gif laugh.gif ...asa-mi scrie la zodie...desi eu nu prea cred asa mult in zodii wink.gif
Mihai
Toti oamenii mari au fost copii; putini insa isi amintesc.

Exupery
Figaro
Yup, un subiect care devine interesant.

Ce ziceti de niste raspunsuri mai... concrete? smile.gif Ce metode folositi pentru a redevni copii, macar pentru cateva minute?

De pilda eu ma uit la desene animate... din cand in cand... sorry.gif Na, am zis-o! hh.gif
nefertiti-old
daaa, la desene animate ma uit si eu, chiar destul de des. bine, functie de timpul liber pe care il am.
marky
Mai mai... cata lume a citit Micul Print.

Postatul pe forum este ca o joaca deci noi toti suntem copii thumb_yello.gif
Figaro
Legenda pentru poza de sus (de la stanga la dreapta): Figaro, Catalin, Marky smile.gif
marky
Figaro, Catalin si Marky face2face cu abureala : user posted image

Figaro
Hai maaaaa, Marky, maaaa!!!! Bietul Abureala! hh.gif
marky
Si eu care credeam ca te superi ca te-am facut porcushor tongue.gif
Figaro
Pai tu esti rata spoton.gif ! Na! Ah, da, ala e Porky, nu e Elmer...

mad.gif
secunda
28.gif gradinita....(ref. la desenele prezentate )

acum raspunsul meu:
pai daca vedeti motto-ul meu se refera la joaca. cineva mi-a zis, "cum sa te joci mereu?" si i-am zambit "imagineaza-ti cum sunt copii cand se joaca ", " fericiti", atunci am concluzionat "exact. copii cand se joaca sunt fericiti si nu le pasa decat de joc. daca se urca undeva nu se gandesc ca pot sa cada sa isi rupa un picior, nu, ei vad doar varful unde trebuie sa ajunga. si daca totusi cad, nu vor renunta la ideea de a fi acolo sus. pentru ei jocul e totul. si e atat de simplu. "

acum mi-am amintit de ce a zis Blaga (parca )...

Viata si varstele

Copilul zice: “intelepciunea si iubirea mea e jocul.”
Tanarul zice: “Jocul si intelepciunea mea este iubirea.”
Batranul zice: “Iubirea si jocul meu este intelepciunea.”

mwah1.gif
champi
Eu sper sa nu ma maturizez niciodata complet, iar copilul din mine sa-si pastreze coltisorul lui intact de candoare si inocenta.
Cit despre desenele animate, sint fan convins al peliculelor Disney vechi, gen Bambi, Aristocats, Doamna si vagabondul ... barbatu-meu zimbeste cind ma vede privindu-le, dar ramine si el cu privirea agatata de ecran rofl.gif
atta
Poate ca unul dintre lucrurile la care tin cel mai mult la mine faptul ca sunt tanara... simt asta si sper ca asa o sa fie intotdeauna.

Cred ca ceea ce ma fac mai mult decat altele copil este ca ma joc foarte mult. Aproape in orice gasesc motiv de joaca smile.gif.

axel
cand eram mic, vroaiam sa fiu mare 18.gif 14.gif
menthoru'
nici nu am inceput bine viata (23 de ani) si sunt satul de griji si probleme.
vreau la mamaaaaaaaaaaa !

yup ... mi-e dor de vremea cand eram copil si scapam cu o vorba de la tata sau mama. acum sunt note proaste, amenzi, greseli penalizate la munca ... bleahhhh.

I MISS MY CHILDHOOD! ph34r.gif
Figaro
Si eu trec prin faza asta. Numai ca la mine se petrece si alt fenomen: sunt tatic. Asa ca incerc sa ofer puiutilor atmosfera pe care toti adultii o regreta. Cumva redevin copil fiind tatic.

Doresc bucuria asta tuturor. spoton.gif

sorin666
Mersi, eu o am, si inca in "Stereo" biggrin.gif
Figaro
Hei, hei, hei! Pai nu scapi fara poze! biggrin.gif Ai postat? Stai sa ma uit...
dificilaold
...daca maninc zilnic ciocolata...se pune?cind eram copil nu aveam voie. 50.gif
Figaro
Eh, nici acum nu recomandat. Strica dintisorii spoton.gif In copilarie cadeau si cresteau altii.

La maturitate...
secunda
lasa mai fata in pace! iaca, ciocolata ! e delicioasa! e divina! e calmant! e minune! e alinare! e placere!

sa te prind ca mai zici ceva rau de ciocolata 24.gif

ps: daca e sa arunci cu ceva dupa mine, arunca cu o ciocolata jamie.gif

Rose
Pai...ciocolata strica dintii....ce sa mai zic de acadele? Ca am redevenit recent consumatoare sorry.gif
Figaro
Si eu sunt un mare consumator de ciocolata.

Vreti sa va zambesc? ohyeah.gif
dificilaold
Secunda hai la o ciocolata ...pe ei ii lasam la stomatolog. 6.gif
secunda
40.gif da!!!! 40.gif

Figaro
Pai de ce nu vedeti si partea buna a lucrurilor? Pentru fiecare dintisor Zana Maseluta va strecoara sub perna cate un dolar.

Asa ca o sa ne alegem cu 56 de dolari! Sau 36...

25? cry.gif
Rose
Eu vreau ciocolata!!! cry.gif
Figaro
15 ? cry.gif
dificilaold
Da-ne tu Figaro dolarii sa ne luam noi ciocolata. rofl.gif
Figaro
Da ce sunt eu? mad.gif Zanul Maseluta? rofl.gif
Rose
Nu...doar o copila mai zvapaiata 6.gif
secunda
asa asa! vrem ciocolata! ohyeah.gif

a, gata nu mai ma joc daca nu imi dai ciocolata....macar virtuala...ce amagira crunta dar decat nimic.. cry.gif
champi
Ah, sintem la capitolul "cere si ti se va da"??? Phiiii ... si eu era sa pierd coada rofl.gif .
Zina draga, io vreau o bere, ca ma topesc de cald ... se poate??? Ca sint un copil mai "precoc" laugh.gif
dificilaold
Ai o SECUNDA Figaro....ca de nu viata ta va fi foarte DIFICILA woot_jump.gif
Figaro
Cu alcool sau fara?
dificilaold
"Alcoolul dauneaza sanatatii"
Mi-am amintit :stiti ce-mi doresc eu tare de tot? o trotineta rofl.gif cand am fost mica nu am avut.Oare mi-a marcat asta in vreun fel comportamentul de adult (care adult) rofl.gif rofl.gif
champi
QUOTE (Figaro @ Oct 17 2003, 09:58 AM)
Cu alcool sau fara?

CU biggrin.gif , dar fara spuma, ca fac mustati .
Si daca mai pui linga ea si o aluna, o maslina, o atentie ceva ... eu nu-ti mai cer nimic rofl.gif
Figaro
Ok, potim.

16 500. Platesti la casa.
Rose
Si dulciurile noastre?? cry.gif
Figaro
Iata si ciocolata voastra, fetelor.

Face Champi cinste. biggrin.gif

Rose
10.gif Multumim...lui Figaro ca ne-a dat ciocolata si lui champi ca ne-o plateste smile.gif
champi
QUOTE (Figaro @ Oct 17 2003, 10:13 AM)
Iata si ciocolata voastra, fetelor.

Face Champi cinste. biggrin.gif

Pai la pretul de 16 500 $ yikes.gif pt o bere (ca parca in dolari vorbeam inainte ca primim de la zina), eu zic ca ciocolata fetelor sa vina din partea casei rofl.gif

Peseu. Nici bacsis nu las la pretul asta rolleyes.gif
Figaro
Nu-s 16 500 USD. Sunt euroi smile.gif
dificilaold
Merci oricum....dar eu tocmai am mancat o Poiana cu lapte.Miammmmmmm!!!!!!
Si m-am gandit si la voi....ca bine ca nu sinteti pe aproape sa o impart yikes.gif spoton.gif rofl.gif
Fapte nu vorbe wub.gif
champi
QUOTE (Figaro @ Oct 17 2003, 10:20 AM)
Nu-s 16 500 USD. Sunt euroi smile.gif

Haaaa ... din ce in ce mai "bine", daca te mai gindesti le schimbi in lire sterline. Avaritia asta, domnule rofl.gif

As putea sa renunt la comanda? blink.gif Ca intre timp m-am servit cu o bere din frigideru' personal care ma costa doar 40 de centi la magazinu' satesc tongue.gif
marky
Si un tort special pt Figaro, de la mine.
Sa-l manaci pe tot tongue.gif
sorin666
E adevarat ca prajiturile "crestine" nu ingrasa biggrin.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.