Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Intrebare...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Software, Hardware si Programare
Pagini: 1, 2, 3
Gabici
Din nou vin cu o intrebare: vreau sa printez de aici:

http://www.scribd.com/doc/36495052/Autopsia-holocaustului

Daca incerc sa printez direct de pe pagina nu se vad literele cu diacritice; daca vreau sa copiez textul intr-un fisier ca sa il listez apoi de acolo, din nou literele cu diacritice sunt inlocuite cu tot felul de simboluri. Care e rezolvarea? cry.gif
Rovaniemi
QUOTE(Gabici @ 21 Mar 2011, 09:36 AM) *
Din nou vin cu o intrebare: vreau sa printez de aici:

http://www.scribd.com/doc/36495052/Autopsia-holocaustului

Daca incerc sa printez direct de pe pagina nu se vad literele cu diacritice; daca vreau sa copiez textul intr-un fisier ca sa il listez apoi de acolo, din nou literele cu diacritice sunt inlocuite cu tot felul de simboluri. Care e rezolvarea? cry.gif


Am senzaţia că, în cel mai bun caz, literele cu diacritice româneşti or să apară cum trebuie doar dacă deschizi documentul pe un calc. care rulează Windows Vista sau mai mare (acolo unde sînt folosite diacriticile româneşti corecte).

Dacă nici aşa nu e OK, problema e în curtea celui care a uploadat documentul.

Părerea mea.
Cucu Mucu
QUOTE(exergy33 @ 20 Mar 2011, 08:03 PM) *
Nu de alta dar se lauda ca stie cum sa ridice un filtru direct de pe calculator, adica fara un program anti-filtru.
Ma intereseaza sa invat operatiunea ... dar ma intereseaza si un program anti-filtru eficient (din acelea cu care isi ridica filtrele cei carora li se blocheaza la serviciu accesul pe Facebook ).


Probabil ca te referi la filtrele instituite in firewall. Nu se pot ridica daca nu ai drepturi administrative pe acel computer, dar se pot ocoli elegant (din cate stiu eu, dar nu sunt pro, am cunostinte doar la nivel de hobby).


Procedura ar fi cam asta:

Pe taskbar : Start> Run, in fereastra run tastezi cmd. In consola tastezi comanda ping hanuancutei.com (de ex.) si iti va returna ip-ul siteului. In browser, in loc de adresa alfanumerica bagi ip-ul et voilla.

Daca blocajul e si pe ip, atunci convertesti cifrele ip-ului in hexa .
Rovaniemi
QUOTE(Rovaniemi @ 21 Mar 2011, 10:45 AM) *
Am senzaţia că, în cel mai bun caz, literele cu diacritice româneşti or să apară cum trebuie doar dacă deschizi documentul pe un calc. care rulează Windows Vista sau mai mare (acolo unde sînt folosite diacriticile româneşti corecte).

Dacă nici aşa nu e OK, problema e în curtea celui care a uploadat documentul.

Părerea mea.


Ei bine, este şi nu este aşa ... am încercat să deschid documentul de pe calc. de acasă, care rulează Win XP Professional service pack 3. Se vede perfect, cu diacritice şi tot.

Culmea e că şi pe celălalt calc. aveam practic acelaşi sistem de operare (nu ştiu ce SP am acolo, totuşi); pe ambele calc. Este instalat şi Language = Romanian.

Deci, nu ştiu ce să zic. Primul îndemn ar fi să instalezi Language = Romanian din Regional and Language Settings din Control Panel, dacă nu îl ai deja (despre asta nu te-am mai întrebat, am presupus implicit că le ai instalate) ...
Cla
E o diferenta între diacriticele turcesti, care sunt de regula pe XP si cele românesti, corecte, ca aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/WP:DVN

smile.gif
Cucu Mucu
QUOTE(Cla @ 21 Mar 2011, 09:29 PM) *
E o diferenta între diacriticele turcesti, care sunt de regula pe XP si cele românesti, corecte, ca aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/WP:DVN

smile.gif


Da, bai, ale dreacu diacritice turcesti sunt asa de diferite de alea romanesti! roflmao.gif
Rovaniemi
Păi sînt. Alea turceşti au aspect de seceră (precum C cu sedilă de la francezi), ale noastre apar sub formă de virguliţe.
Cucu Mucu
Pai si nu e normal, saritor in ochi, izbitor in freza ca diacriticele a doua limbi diferite, ce nu apartin aceleiasi ramure lingvistice, sa difere? blink.gif
Gabici
Imi spuneti cum inserez o nota de subsol intr-un fisier Word 2007? unsure.gif
Marduk
Ai optiune Insert, Header sau Footer, le selectezi si inserezi acolo ce vrei.
Gabici
Unde inserez?
Am incercat cu optiunea aceasta dar mi-a aparut footer pe toate peginile. Eu cred ca e vorba de footnote care am gasit-o si aceea tot la insert dar la optiunea Crossreference, dar mai departe nu am stiut ce sa fac. sorry.gif
Erwin
e simplu, în dreapta cuvântului unde trebuie să apară referinţa inserezi Footnote, dai Enter şi îţi apare automat numărul notei şi în partea de jos a paginii spaţiul unde scrii nota respectivă. Ai şi alte opţiuni, pentru a pune notele la sfârşitul textului etc.
Gabici
QUOTE(Erwin @ 2 Apr 2011, 10:59 AM) *
e simplu, în dreapta cuvântului unde trebuie să apară referinţa inserezi Footnote, dai Enter şi îţi apare automat numărul notei şi în partea de jos a paginii spaţiul unde scrii nota respectivă. Ai şi alte opţiuni, pentru a pune notele la sfârşitul textului etc.

Dar exact CUM inserez Footnote????
Eu am intrat la Insert - Cross-reference; i-am dat optiunea footnote dar butonul Insert din partea de jos a ferestrei ramane inactiv asa ca nu pot sa finalizez procedura!
Marduk
De fapt ce vrei sa faci prin aceasta Footnote? vrei sa sari undeva in cadrul unui capitol, al unei lucrari, vrei sa-ti apara o specificatie, etc. Ar trebui sa te folosest de help, acolo explica clar cum trebuie sa procedezi. Primul pas ar fi sa definesti footnota, sa-i dai un nume, o tinta din text, apoi in cross sa definesti un cuvant catre care vrei sa se indrepte cititorul.

Cross-Referencing Text
Before you can insert a cross-reference, you must first specify the targets in your text.
To Insert a Target
1.Select the text that you want to use as a target for the cross-reference.
2.Choose Insert - Cross-reference.
3.In the Type list, select “Set Reference”.
4.Type a name for the target in the Name box. The selected text is displayed in the Value box.
5.Click Insert. The name of the target is added to the Selection list.
Leave the dialog open and proceed to the next section.
To Create a Cross-Reference to a Target
1.Position the cursor in the text where you want to insert a cross-reference.
2.Choose Insert - Cross-reference to open the dialog, if it is not open already.
3.In the Type list, select "Insert Reference".
4.In the Selection list, select the target that you want to cross-reference.
5.In the Insert reference to list, select the format for the cross-reference. The format specifies the type of information that is displayed as the cross-reference. For example, "Reference" inserts the target text, and "Page" inserts the page number where the target is located. For footnotes the footnote number is inserted.
6.Click Insert.
7.Click Close when finished.
Cross-Referencing an Object
You can cross-reference most objects in your document, such as graphics, drawing objects, OLE objects, and tables, so long as they have a caption. To add a caption to an object, select the object, and then choose Insert - Caption.
1.Click in the document where you want to insert the cross-reference.
2.Choose Insert - Cross-reference.
3.In the Type list, select the caption category of the object.
4.In the Selection list, select the caption number of the object that you want to cross-reference.
5.In the Insert reference to list, select the format of the cross-reference. The format specifies the type of information that is displayed as the cross-reference. For example, "Reference" inserts the caption category and caption text of the object.
6.Click Insert.
7.Click Close when finished.
Gabici
cum pot afla parola de la blututh al unui laptop?
Cucu Mucu
QUOTE(Gabici @ 11 Aug 2011, 09:35 AM) *
cum pot afla parola de la blututh al unui laptop?


Daca este al tau si nu ai setat-o niciodata ar trebui sa fie 0000.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.