Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Alegeri Prezidentiale 2014
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4
Marduk
Tu ai dreptul sa votezi cu cine vrei, eu discutam despre conceptul politic "statul minimal" lansat de Monica Macovei. Nu ca nu ar fi ceva bun, acest concept, dar eu cred ca nu este viabil pentru Romania in acest moment. Dar cum in toate exista un inceput, sunt pregatit sa-i acord credit Monicai Macovei.
zar
QUOTE(abis @ 30 Sep 2014, 12:02 PM) *
Am facut si eu testul de la Adevarul pentru a vedea pe care candidat sa il votez smile.gif

http://adevarul.ro/alege-presedintele/quiz/

Mi-a iesit ca pentru mine cel mai bine se potriveste programul politic al urmatorilor:

Elena Udrea 75%
Monica Macovei 75%
Teodor Melescanu 66%
Klaus Johannis 63%
Calin Popescu Tariceanu 60%
Kelemen Hunor 53%
Victor Ponta 46%
Bine, pe Udrea nu as vota-o nici picat cu ceara, in primul tur...

Evident, votez Macovei in primul tur (oricum o faceam) si pe oricine intra in turul doi impotriva lui Ponta. . laugh.gif


Eu tocmai mi-am facut cont pe feisbuc pentru a urmari campania si pe suportul asta, desi sunt impotriva acestui concept. Mi-a iesit asa:

Monica Macovei 75%
Elena Udrea 72%
Klaus Johannis 66%
Calin Popescu Tariceanu 66%
Teodor Melescanu 60%
Kelemen Hunor 52%
Victor Ponta 40%

Eu votez pentru Macovei in turul 1, iar impotriva lui michimaus, probabil Iohannis, in turul 2. Singura posibilitate ca sa votez Udrea ar fi sa fie ea impotriva mincinosului in turul 2.

Programul Monicai Macovei suna interesant, bine multe nu le poate face din poozitia de presedinte, dar are meritul de a arata mai clar viziunea Statului in cazul politicianului Macovei.
zar
QUOTE(Marduk @ 24 Sep 2014, 12:47 PM) *
Dorea sa stie daca eu si familia mea suntem sustinatorii lui V.V. Ponta.

Ah, deci asa fac ei sondajele! E un semn bun, sondajele sunt masluite rau, deci o marja de eroare ce poate depasi 10%. De altfel ultimii ani, incepand cu repunerea dopului la sampanie de catre jionel, sistematic sondajele dau o marja de eroare pentru pesede, adica "se inseala", de cel putin 6%.
abis
smile.gif

abis
Ponta impreuna cu un bolnav in pijama



-------------

Ponta impreuna cu un inalt prelat ortodox



-------------

Ponta impreuna cu un bolnav imobilizat

abis
Sa nu uit imaginea asta, cand oi intra in cabina de vot

abis
Gariela Vranceanu-Firea, purtator de cuvant al lui Ponta in campania prezidentiala:

Din punctul meu de vedere, a fi un bun familist inseamna nu doar a fi casatorit, ci si a avea copii... Nu esti un om complet fara sa cresti un copil si consider ca mai ales acea afirmatie pe care a facut-o, sa spunem din greseala, dar ea ramane in spatiul public, si anume, ca neinvestind in educatia copiilor a investit in imobiliare, dl. Iohannis practic a spus ceea ce gandea, ca, intr-un fel, pune mai mult pret pe investitia in imobiliare decat in educatia copiilor.... Nu toata lumea poate sa aiba in mod natural copii, pentru ca pot sa apara probleme de sanatate, dar poti sa infiezi un copil daca vrei sa ai o familie completa din toate punctele de vedere si mai ales ca, din perspectiva financiara, nu cred ca se punea problema ca familia Iohannis sa nu poata sa ingrijeasca unu-doi copii".

Am inteles ca este ingrozitor sa ai un presedinte fara copii. Ca nu are sensibilitatea si caldura necesare pentru a intelege romanii. Ca nu poate avea nici perspectiva viitorului si nici nu pricepe ce gandesc generatiile mai tinere.

Stiam asta de la primul mandat al lui Ion Iliescu.
exergy33
QUOTE(abis @ 9 Oct 2014, 12:18 PM) *
Am inteles ca este ingrozitor sa ai un presedinte fara copii. Ca nu are sensibilitatea si caldura necesare pentru a intelege romanii. Ca nu poate avea nici perspectiva viitorului si nici nu pricepe ce gandesc generatiile mai tinere.

Stiam asta de la primul mandat al lui Ion Iliescu.

Chiar crezi asta ? unsure.gif
Dintr-o perspectiva inversa ar insemna ca un candidat, cu cat are mai multi copii, are sansa sa fie un excelent presedinte.
abis
QUOTE(exergy33 @ 9 Oct 2014, 01:44 PM) *
Chiar crezi asta ?

Exact asa cum cred ca Merkel este un premier dezastruos pentru Germania pentru ca nu are copii.

smile.gif


Eram doar ironic la adresa pesedistilor. Ei spun ca Johannis ar fi un presedinte prost pentru ca nu are copii uitand ca partidul lor a dat Romaniei un presedinte (de-a lungul a trei mandate) care nu a avut niciun copil, nici biologic, nici infiat.
exergy33
Eram de-a dreptul nedumerita ... mai ales ca in acea postare nu ai pus nici un fel de emoticoane smile.gif

Nu stiu de ce, si sper ca intuitia sa ma insele, dar am impresia ca aceasta campanie electorala se cam transforma in balci.
As dori sa vad critici pertinente la adresa programelor candidatilor la presidentie, sa aud intrebari inteligente din gura ziaristilor si realizatorilor de programe media, nu discutii la nivelul revistei Can-Can.
Marduk
QUOTE(exergy33 @ 10 Oct 2014, 10:47 AM) *
...As dori sa vad critici pertinente la adresa programelor candidatilor la presidentie, sa aud intrebari inteligente din gura ziaristilor si realizatorilor de programe media, nu discutii la nivelul revistei Can-Can.

Nu cred ca vei (vom) avea parte de asa ceva, nu in aceasta faza a campaniei. In Romania Can-Can-ul se vinde cel mai bine, alegatorul a fost "tabloidizat", educat cu tembelizorul, cei drept cei care au facut asta au gasit un teren fertil, ale carui roade se vad azi. Eu ma astept sa fie si mai rau, sa se faca aluzii la defecte fizice, tinuta, imbracaminte, dintii din gura, parul de pe cap etc.
abis
Atat timp cat presa este in lesa politicienilor, cine sa puna astfel de intrebari?!

Cea mai mare parte a presei, de la Antene pana la Romania TV, trage cu toate puterile sa il scoata pe Ponta presedinte; un trust ca B1TV trage pentru Udrea. Cine, in presa, este independent si isi face meseria cinsitit? Putini, ii numeri pe degete. In afara de Hotnews si Romania Libera, nu stiu cine merita incredere.
abis
P007nta. cool.gif

ohmy.gif
Marduk
Da si? Observ ca unii incearca sa mizeze pe noua dezvaluire a lui Traian Basescu, eu consider ca este tardiv. Puterea a fost pierduta acum 2 ani, intr-un inceput de vara cand toti romanii se gandeau la vacanta, iar liberalii sperau ca odata debarcat guvernul Boc-Ungureanu vor putea sa se infrupte mai bine din "roadele" tarii, conduse pana atunci de un premier integru. Nu vreau sa castige alegerile V.V. Ponta, dar dorinta asta este ca a unui bolnav de cancer aflat in faza terminala, ce nu vrea sa moara, finalul este implacabil, e ca un destin de care nu poti sa scapi, orice istorie ar mai aparea despre V.V. Ponta, nu va schimba perceptia electoratului, "educat" de Antene atatia anii de zile. Nici nu vreau sa amintesc de "puterea" PSD, de mentalitatea membrilor acestui partid, vechi comunisti, unii cu functii in "cooperativa" PCR, care n-au schimbat decat ce trebuia schimbat, pe ici pe colo, prin partile neesentiale. Tara duce o lipsa profunda de orientare politica, de cultura ideologica, alegatorul roman este un orfan care plange dupa "tatucul" atoate stiutor, iar V.V. Ponta este predestinat sa fie un "tata", intreaga sa campanie mizeaza pe "vom face", "vom mari", "vom da" etc. PSD stie ca romanul este un "naiv" care pune botul la fel de fel de promisiuni care de care mai trasnite. Un maestru gazetar afirma ca prin declaratia sa Traian Basescu l-a facut pe V.V. Ponta presedinte, eu nu cred ca asta a fost intentia marinarului, cred ca incearca din rasputeri sa nu iasa din sistem, invins de sistem, dar mi-e teama ca n-are cu cine lupta, "oastea" este prostita, iar adversarul este perfid, pentru ca mizeaza tocmai pe "naivitatea" romanilor.
abis
QUOTE(Marduk @ 14 Oct 2014, 01:24 PM) *
Da si?

Daca intre 1997 si 2001 Ponta a fost in acelasi timp si procuror, si ofiter acoperit SIE, inseamna ca a incalcat legea.
Marduk
De ce moncher? si-a servit patria, atat ca procuror cat si ca ofiter "acoperit". Pana la urma cui ii pasa ca V.V. Ponta a fost sau n-a fost? La mine la bodega nimeni n-a plans dupa "acoperitul" Robert Turcescu, in schimb toti asteapta ca Traian Basescu sa fie judecat si condamnat. Toti urmaresc programele Antenelor, Digi Sport si XXL, se imbata din 2-3 pahare de "termopan", o licoare, cica facuta din plastic in amestec cu paie, rumegus, drojdie etc. Odata ingerata licoarea respectiva declansaza o isterie generala impotriva "demonului" Traian Basescu, feri doamne sa-i intrebi de ce-l urasc atat de mult pe "dictatorul", "diavolul pe pamant" etc. Este primejdios sa fi banuit ca esti basist. Odata in bodega a intrat un tanar cu o chitara pe umar, in gluma tanarul le-a zis ca el e basist. Cand situatia era pe cale sa degenereze le-a explicat tuturor ca el canta la chitara bass intr-o formatie, n-a fost convingator, dar a lasat un suspans in randul asistentei, timp in care a sters-o din bodega. Pana sa se dezmeticeasca pontistii, tanarul s-a facut nevazut, iar ei s-au intors sa-si continue dialogul despre viitorul Romaniei, condusa de V.V. Ponta, cum va fi judecat Traian Basescu impreuna cu Elena Udrea si toata clica de nenorociti care le-a luat ce le-a luat.
abis
QUOTE(Marduk @ 14 Oct 2014, 03:08 PM) *
De ce moncher? si-a servit patria, atat ca procuror cat si ca ofiter "acoperit".

A servit pe naiba.

Adica eu spun ca era ilegal sa fii in acelasi timp si procuror si agent, si tu ma intrebi de ce? Pentru ca asa era (si asa este legea).
Marduk
QUOTE(abis @ 14 Oct 2014, 03:57 PM) *
....Pentru ca asa era (si asa este legea).

Da legea despre plagiat, ce zice moncher?
Marduk
Guvernantii au gasit sigur o comoara, altfel nu se explica marinimia cu care impart bani in stnga si-n dreapta. Cuvantul de ordine este "sa dam", "sa crestem" etc. se da din banul public pe toata linia, daca iese altul, desi e putin probabil, sa fie strans efectiv de gat de problemele sociale care au beneficiat de aceste dari. Ma tot intreb de unde or sa ia PSD-istii banii promisi! ce taxe si impozite mai inventeaza sa puna banii la loc. Dupa cum evolueaza in sondaje V.V. Ponta, pare ca nu are nicio problema cu plagiatul, spionajul, minciuna, razgandirea etc. romanul pune botul la putin, asta este cat se poate de clar, mai rau, este atat de naiv incat pune botul si la promisiuni iresponsabile.
exergy33
Pai cu vorbele astea goale isi pot castiga electoratul. Nu prea cred ca un astfel de candidat, dupa ce va prelua puterea, va da macar a cincea parte din ceea ce a promis. Nu vad de unde ar putea da rolleyes.gif ... dar nu ai ce sa faci. Lumea ii voteaza.
abis
Daca doriti sa revedeti.... Victor Ponta la Pro TV in 1997

https://www.youtube.com/watch?v=AHObJ9WMLcM...eature=youtu.be
Marduk
"STIRIPESURSE.RO - Victor..." Acest videoclip nu mai este disponibil din cauza revendicării drepturilor de autor din partea CME Media Services Limited."

Asta este inceputul linistii ce se anunta in Romania dupa ce V.V. Ponta castiga alegerile. "Romani dormiti linistiti, noi avem grija de banii vostri, pentru copiii nostri"
abis
smile.gif

Marduk
QUOTE(abis @ 17 Oct 2014, 11:43 AM) *
Vezi aici

Intr-un final am vazut clipul, abia a 4-a oara pe PROTV. Am sa comentez pe topicul destinat acestui politician.
abis
Alegeri

Marduk
Pomana nationala tinuta de alegatorii romani din 4 in 4 ani la capatuiul democratiei originale moarte. Din cate observ, alegatorii romani se simt bine cand sunt bagati in seama de partide, ce nu inteleg este de ce partidele procedeaza in acest mod din 4 in 4 ani, cand ar trebui sa-i bage pe romani in seama in fiecare zi.
abis
Bun loc sa iti faci reclama electorala

abis
Din campania electorala:

Ponta e singurul candidat care ne-a băgat în Schengen.

Ponta e singurul candidat care a terminat autostrada București - Pitești - Sibiu - Arad - Nădlac.

Ponta e singurul candidat care a privatizat Oltchim și CFR Marfă

Ponta este singurul candidat care a pus economia României pe o creștere fără precedent, dublând și chiar triplând salariile și pensiile.

Ponta este singurul candidat care este și doctor.

Ponta este singurul candidat al cărui anturaj politic stă impecabil la capitolul integritate.

Ponta e singurul candidat față de care liderii europeni și americani și-au exprimat, direct, categoric și fără echivoc, sprijinul, admirația chiar.

Ponta e singurul candidat care a creat două milioane de locuri de muncă, deși, responsabil, nu promisese niciunul in campania electorala.

Ponta este singurul candidat care NU MINTE NICIODATĂ. Este fizic incapabil de așa ceva, ceva de speriat...



In cazul in care castiga alegerile, el va fi viitorul comandant suprem al fortelor armate romane. Vom fi mandri de el!



Erwin
Mediavax
Marduk
Atentie!! Mesajul PSD adresat cetatenilor romani inaintea alegerilor: "Resistance is futile, you will be assimilated"


Marduk
Cuvantul de ordine al guvernantilor pentru alegerile din 2014 a fost, in opina mea: "ANIHILATI DIASPORA SI TINERETUL, SI VOM CASTIGA". Este o rusine, o manipulare ordinara, cea ce s-a intamplat in acest tur de scrutin la sectiile de votare din diaspora si din campusurile universitare. PSD-ul, guvernantii, factorii de raspundere etc. au "furat" dreptul romanilor de a-si alege viitorul in mod corect.


L.E.

V.V. Ponta continua sa faca "misto" de cei care n-au reusit sa-si exprime votul. Este revoltator modul in care trateaza premierul Romaniei, inca in functie, situatia de la sectiile de votare din strainatate si campusurile universitare.
abis
Surpriza acestor alegeri este ca nu am avut nici o surpriza, rezultatele au fost cele anticipate de toate casele de sondaje.

Prima batalie, previzibil, a fost castigata de PSD.

Ceea ce este greu, abia acum urmeaza.
Marduk
Pentru mine este o surpriza ca doar 153.677 de roman au votat in strainatate!? Din cei 3-5 milioane de romani din strainatate doar atatia sa fi votat? La 3 milioane de romani ar fi o prezenta de aprox 5,1% ceea ce mi se pare extrem de putin.
exergy33
QUOTE(Marduk @ 3 Nov 2014, 03:04 PM) *
Pentru mine este o surpriza ca doar 153.677 de roman au votat in strainatate!? Din cei 3-5 milioane de romani din strainatate doar atatia sa fi votat? La 3 milioane de romani ar fi o prezenta de aprox 5,1% ceea ce mi se pare extrem de putin.

Putini ... si in contradictie cu imaginile care prezinta cozi la urnele de votare amplasate in diverse consulate si ambasade. E vorba de imagini surprinse dupa caderea intunericului.
Deci se pune intrebarea : unde s-au pierdut voturile celor ce au asteptat rabdatori sa le vina randul pentru a-l alege pe noul presedinte ?
abis
QUOTE(exergy33 @ 3 Nov 2014, 02:24 PM) *
Putini ... si in contradictie cu imaginile care prezinta cozi la urnele de votare amplasate in diverse consulate si ambasade. E vorba de imagini surprinse dupa caderea intunericului.

Dimpotriva: cei de la cozi nu prea au putut vota... Vezi ca e plina presa de stiri pe subiectul asta. Fireste, nu la Antene ori RTV...
exergy33
Am citit cate ceva dar nefiind la fata locului in nici una din aceste locatii nu pot aprecia la justa valoara situatia. Totusi imaginile postate aici m-au ajutat sa-mi formez o parere.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Special/...RAINATATE+COADA

Eu credeam ca, in ziua alegerilor, ambasadele si consulatele au obligatia sa fie deschise pana la ora 12 noaptea, si de aici in mod eronat am tras concluzia ca marea parte a celor ce au stat ore in sir la coada au reusit in final sa voteze.
Acum insa aflu cu surprindere ca in unele centre de vot din strainatate nu au existat nici macar formulare suficiente in ciuda faptului ca exista o evidenta destul de buna a cetatenilor romani stabiliti in zonele respective
abis
Nici peste tot in Romania nu au existat destule... Si este de asteptat ca si in turul doi cei care voteaza anti-Ponta sa fie impiedicati pe cale administrativa sa voteze.
Marduk
Chestia asta cu formularele este o strategie electorala, gandita cu mult timp inainte de aceste alegeri. Sa fim seriosi exista metode mult mai simple de ai depista pe cei care vor sa voteze multiplu, o banala vopsea folosita cu succes in state mai putin democratice decat Romania, dar in care politicienii si alegatorii sufera de aceiasi dorinta, lacomie, cat mai multe voturi cu orice pret. Poate ca metoda cu vopseaua li se pare unora primitiva, dar lipsa de formulare nu ne intoarce tot la primitivism?
abis
Monica Macovei:

Am mers împreună în această campanie și am arătat că putem fi o forță de schimbare. Vă mulțumesc. Vreau să facem împreună pasul următor, pentru că transformarea României ține de noi.

Dau curs solicitării voastre să ne organizăm într-o nouă construcție. Împărțim împreună aceleași valori - dreptate, justiție, demnitate, integritate -, iar acestea vor fi baza noii construcții.

Tot entuziasmul din campania electorală și din ziua alegerilor trebuie organizat. Am văzut cine suntem și câți suntem. Vedem și cât de repede ne putem multiplica numărul. Suntem aproape jumătate de milion astăzi, peste un an putem fi de două ori mai mulți.

Programul îl avem. Este Decalogul politic în jurul căruia ne-am adunat în campania electorală și pe care îl putem îmbunătăți și extinde.

Trebuie să ajungem cu programul nostru la fiecăre cetățean, trebuie să avem, la început, structuri în fiecare oraș, după care în fiecare cătun al României.

Trebuie să continuăm să rostogolim bulgărele de zăpadă care s-a format și, până în 2016, putem demonstra că suntem cu adevărat o forță.

Împreună cu echipa care s-a format în jurul nostru, lucrăm la noua construcție care să schimbe fața României în 2016.

Știu că au fost și dezamăgiri pentru că exit-poll-urile din cursul zilei de duminică arătau un scor mai mare decât cel comunicat la acest moment de BEC.

Aș vrea să vă gândiți la un singur lucru: numărul de voturi pe care l-am avut împreună duminică ar fi dat circa 20 de deputați și circa 10 senatori la alegerile parlamentare din 2012.

Rămânem împreună, noi suntem România oamenilor!


In concluzie, se va naste in curand un nou partid.
abis
Marea infratire romano-maghiara: si PRM, si UDMR in sustin pe Ponta in turul doi. rolleyes.gif
abis
Tudor Pendiuc, primarul PSD din Pitesti, retinut pentru o mita de 1.000.000 euro.

Spune cu tupeu, fara nici o jena:

"Sunt anchetat pentru ca este campanie electorala, dar lasa ca vine turul II si se termina cu astea"
abis
Macovei a dat semnalul, voteaza cu Iohannis.

Cum ar fi cu Iohannis presedinte si Macovei premier? jamie.gif
Marduk
Pentru mine ar fi ok, dar drebuie sa ramanem lucizi, daca romanii nu se mobilizeaza si lasa "armata PSD" & Co. sa se desfasoare, Iohannis si Macovei n-au nicio sansa.
abis
A inceput Mutulica sa vorbeasca. Si vorbeste bine smile.gif

Marduk
60 de motive pentru care nu votez cu Victor Ponta (Iulia Marin)
Toate motivele sunt pertinente, citindu-le la final rezulta cat se poate de clar ca V.V. Ponta este un mitoman, incompetent si imoral.
abis
Un om de nimic - Emil Constantinescu

http://www.stiripesurse.ro/emil-constantin...nta_938403.html
abis
Biserica Ortodoxa se implica in campanie in favoarea lui Ponta, in schimbul banilor primiti de la buget.

http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-subi...fanta-cruce.htm

Marduk
Este o rusine nationala ceea ce se petrece in aceasta campanie electorala. Nu-mi aduc aminte ca BOR sa se implicat atat de profund, in politica, in alte alegeri de dupa '89, iar abordarea religioasa avand ca baza credinta candidatilor mi se pare o nemernicie. Avem dovada, daca mai era nevoie, ca departamentul "ochiul si timpanul" n-a disparut la "revolutia" din decembrie '89, s-a dat la fund o perioada iar cand a fost nevoie de serviciile sale a fost reactivat in numele ortodoxismului romanesc. Culmea este ca chestia cu "ortodoxul nostru" chiar tine pe la tara, multi oamenii simplii sunt manipulati pur si simplu in numele unei credinte nationale, de care se folosesc doar la nunta, botez, moarte si alte cateva mari sarbatori religioase. Daca pana acum Traian Basescu era perceput de catre unii ca informator, agent al securitatii comuniste (SRI), dupa aceste alegeri putem spune ca vom avea un alt agent, spion al SIE (DIE). Pare ca intreaga campanie nu este decat o lupta intre doua foste departamente ale securitatii comuniste, DIE si DSI.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.