Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Blues
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Muzica
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
Gryphon

Coste Apetrea with Suranjana Ghosh & Max Åhman

The Dude
rolleyes.gif ...aaaaaa, smachere...asta era de Cover...insa e tare rau de tot Apetrea asta... rolleyes.gif thumb_yello.gif


eu uitasem de Oh Well..ca atunci era mare aglomeratie de chestii majore, iar fleetwood mac, in afara perioadei peter green nu a fost cine stie ce...


dar cumpar dintr-o benzinarie un london philharmonic orquesta, concert de gala, prelucrari...si intre uvertura wilhelm tell si o fortuna carmina burana...iaca oh well...era sa iau primul copac...



thumb_yello.gif
fiatlux
CALMradio
fiatlux
doar ce-a fost Honey bee- Muddy Waters ! fain !
Gryphon
QUOTE(The Dude @ 17 Oct 2013, 09:14 AM) *
rolleyes.gif ...aaaaaa, smachere...asta era de Cover...insa e tare rau de tot Apetrea asta... rolleyes.gif thumb_yello.gif
eu uitasem de Oh Well..ca atunci era mare aglomeratie de chestii majore, iar fleetwood mac, in afara perioadei peter green nu a fost cine stie ce...
dar cumpar dintr-o benzinarie un london philharmonic orquesta, concert de gala, prelucrari...si intre uvertura wilhelm tell si o fortuna carmina burana...iaca oh well...era sa iau primul copac...
thumb_yello.gif

laugh.gif ai grijă Dude, ține asfaltul.

Da, mergea piesa și la cover, dar nu am vrut să-l bag pe Apetrea printre alții și cam ăsta e filmulețul cel mai fain cu el care se găsește pe YT.
Coste e un suedez (...da părinții lui au fost romāni biggrin.gif ) și un fel de erou pentru chitariștii din țara lui.
Īntre 1972 și 1976 a cāntat īn trupa de progresiv Samla Mammas Manna iar după ce progresivul a intrat īn umbră īn anii 80, a īnceput tot felul de proiecte și a cāntat diverse chestii, printre care și bluzane.
fiatlux
Buna dimineata !
sa la la


Gryphon, aici nu e sef The Dude ! ohyeah.gif si se accepta orice...-i bun ! thumb_yello.gif
The Dude
blink.gif wacko.gif blink.gif wacko.gif blink.gif

HUUUUUAAAAAA !!!!

JOS FIATLUX !!!

JOS FIATLUX !!!

JOS FIATLUX !!!




...si te zic si lu Cla......


nesuferita, nesuferita, nesuferita.....




P.S. Gryphon e un mare castig pentru noi toti...sa ne bucuram asadar.. thumb_yello.gif
The Dude






doof.gif
fiatlux
zi-ma mai repede ! rofl.gif

Beth Hart-Am I the one

cam isterica tipa
The Dude
Claaaa.....!!!

Claaaa.....!!!

Claaaa.....!!!

Claaaa.....!!!


Ia uite la Fiatlux...ca e nashpa si se ia de lume.... unsure.gif mad.gif

...si cica nici nu-i pasa...ca e smechera si ca te-a facut de ai pus si cum ciupeai tu basul..


...asa...acum sa vad daca iti convine... rolleyes.gif



Gryphon
Beth Hart parcă e reīncarnarea lui Janis, iar Regele te unge īntotdeauna pe suflet!

QUOTE(fiatlux @ 18 Oct 2013, 09:57 AM) *
Gryphon, aici nu e sef The Dude ! ohyeah.gif si se accepta orice...-i bun ! thumb_yello.gif

ok, atunci să fie ceva de două ori bun rolleyes.gif smile.gif
am auzit că a fost și la festivalul de blues de la Sighișoara

Ana Popovic

fiatlux
merci, Gryphon !
Dudee, merci ;seamana a desant; cred ca trebuie sa ne oprim si ca e o pb serioasa cu Cla !

tot un fel de ..blues
fiatlux
si ..Beth Hart

again and again
..
fiatlux
Ana Popovic e ..WOW cu bass-ul mai mult decat vocea

http://www.dailymotion.com/video/xy6l5l_be...-loesje52_music
The Dude
QUOTE(fiatlux @ 19 Oct 2013, 07:40 PM) *
cred ca trebuie sa ne oprim si ca e o pb serioasa cu Cla !


Cand te imbaiezi in apa agitata a marii, si nivelul e pana mai sus de brau, valul care vine iti acopera capul si iti trece prin par, pe sub ploape, peste fata..
..dupa ce pleaca, iti stergi chipul cu palmele, dai parul pe spate si iti netezesti nasul...Te pregatesti apoi pentru cel care ii va urma..


Cla e in regula..e intre doua valuri.
Se va intoarce curand, mai optimist ca oricand, si va avea si trasita plina


in filmul Shining (Stanley Kubrick/Stephen King), un batran bucatar de culoare are aceleasi abilitati de mediu pe care le regaseste cu surpriza la un copil. Intr-un fel de transa ei pot comunica intre ei la mari distante pe calea gandului; caci stralucirea asta e...

ori de cate ori ascult muzica buna eu si Cla taifasuim intre noi...si acum Gryphon isi acordeaza si el frecventa pe aceste coordonate...cand vei fi pregatita vei "stralucii" si tu...



.....in visele noastre, noi ti-am vorbit. Ne-ai auzit ?



fiatlux
QUOTE
.....in visele noastre, noi ti-am vorbit. Ne-ai auzit ?


1-nu, c-aveam apa in urechi ! ohyeah.gif

2-adica era gata sa se-nece ? hmm.gif

3-acestea fiind zise , subiect inchis ! juggle.gif
fiatlux
aaa si un sfat , nu va mai bagati in ape adanci, da' musai ..curgatoare ! nonono.gif
The Dude
unsure.gif ...nu stiu ce anume te-a deranjat...Orice ar fi imi cer scuze pentru si iti urmez instructiunea: subiect inchis !

Pe undeva, ca raspuns la un post in care imi anuntam o absenta prelungita Cla ne spunea despre pauzele sale..
Eu cu el simtim la fel...Si e evident ca si Griphon evolueaza in aceiasi dimensiune..

Nu stiu cine a zis...von karajan cred unsure.gif ..."niciodata doi oameni nu vor fi prieteni mai buni decat atunci cand au facut muzica impreuna.."


E vorba de felul in care sunt alese piesele...
Altcineva, cu mari pretentii pe aici, e complet pe dinafara caci nu posteaza melodi in armonie una cu alta...ci recomandari din carti..

Nu functioneaza asa...Jazzul are vulnerabilitatea asta la snobism...

Tu Fiatlux esti, asa cum te-ai declarat: in formare...Eu te pricep in acord cu afirmatiile tale.


In fine...subiect inchis !



fiatlux
e vorba de subiectul ..CLA , pe care am marsat excesiv si e cazul sa lasam omu' in pace (adica io).
eu multumesc si te rog ("te roaga presedintele ales" biggrin.gif ) nu te supara! BLUES-ul nu va muri never ever !

Alvin Lee
The Dude
...dar Alvin Lee...da...din pacate..pe 06 martie chiar anul asta...



fiatlux
toate ies deandoaselea -n seara asta ! sorry.gif

Melvin Taylor
Gryphon
QUOTE(The Dude @ 20 Oct 2013, 08:15 PM) *
...dar Alvin Lee...da...din pacate..pe 06 martie chiar anul asta...

Măi, măi, știrea asta s-a pierdut cumva pentru mine.
S-a dus și Alvin Lee...

Ten Years After - I'd Love to Change the World

The Dude
..de pe acelasi album, la fel de frumoasa insa ceva mai putin mediatizata:



The Dude
...si tot de pe acelasi remarcabil album:


fiatlux
Philip Glass


e de visat sau macar stat pe ganduri
fiatlux
inca putzin...

oglinzi


tot un ..king..Giseking si Ravel
Gryphon

Medicine Head - Goin' Home

fiatlux
Michel Petrucciani

un botz de aur


buna dimineata!
Gryphon

John Mayall - Leaping Christine

The Dude
..ce idee Gryphon ???....a fost si el anul trecut la Bucuresti...tot pe vremea asta.. rolleyes.gif


fiatlux
Joe Bonamassa
The Dude
Mama ce bine suna...... rolleyes.gif
thumb_yello.gif ...Fiat, jos palaria.... thumb_yello.gif




Gata, ma retrag sa il ascult in tihna....seara frumoasa...ca a mea taman a devenit una...
fiatlux
Jimmy Witherspoon
fiatlux
Intoarcerea in cuib
cloud9.gif
fiatlux
King Crimson
Gryphon

Canned Heat - On The Road Again

The Dude
Pasarea Colibri - In Cautarea Cuibului Pierdut





nu-i blues...dar aici e locul unde



QUOTE
Dove le regole non esistono
Esistono solo le eccezioni

Questo e' l'ombelico del mondo
L'ombelico del mondo
fiatlux
O seara frumoasa !

Hubert Sumlin & Billy Branch
fiatlux
ce-mi place ...Lee Marvin

Wandering Star
The Dude
..si mie thumb_yello.gif

face un rol memorabil aici:




uffffffff...ce zi lunga si nesufe.....(ups..nu vb de franghie in casa..... unsure.gif )




Eu abia astept sa zic:



fiatlux
Robert Lowery
fiatlux
Ben Webster
fiatlux
Hart&Bonamassa
The Dude
...Aha..Ben Webster ...The Frog....piesa e a lui Coltrane imi pare...mare bucurie


...iar cu Bonamassa...multumesc si de el...are multa indemanare, dar ii lipseste curajul si cate ceva pe la imaginatiune....
oricum pentru mine, acum, el este ultrabinevenit...

danke thumb_yello.gif
fiatlux
cantece de leagan sau de adormit..ratiuni smile.gif

Hartman-The shadow of your smile


Nature boy
fiatlux
Queens of the Stone Age
fiatlux
Gulda&Hancock
fiatlux
F Gulda Trio
fiatlux
Miles Davis
fiatlux
Sweet Home Chicago


astept juriul international sa-mi dea note de la 1-10 ca sa stim cum stam cu pregatirea ! fiti necrutatori ! rolleyes.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.