Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Pdl
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
abis
QUOTE(Marduk @ 13 Feb 2013, 11:58 AM) *
Liderul de care nevoie dreapta, liberalismul romanesc, se ascunde chiar in sanul liberalilor, PNL-isti sau PDL-isti, dar nu are putere, stie ca nu va fi sprijinit pentru ca nu poate fi controlabil.

Te gandesti la cineva anume? unsure.gif
gigip
QUOTE(abis @ 13 Feb 2013, 12:28 PM) *
Te gandesti la cineva anume? unsure.gif

Singurul care ar putea scoate PDL-ul din prapastia in care se afla este unul care nu l-a adulat pe Basescu,care nu a preluat ca papagalul(cum au facut :Boc,Roberta,Udrea,MRU,Monica Macovei,Cristian Preda si altii!) maretele idei al Intaiului Carmaci! Ii vad in aceasta ipostaza doar pe doi pedelisti:Paleologu ori Cezar Preda! Chiar si ei,daca prin absurd ar fi alesi,au o singura varianta pentru a readuce PD-ul(fara L) in prim -planul politicii romanesti! Sa se delimiteze de cel care i-a sacrificat in interes propriu si sa treaca public la demascarea marilor greseli ale acestuia! In al doilea rand,sa inceapa negocierile democratice si libere cu celelalte partide(in [primul rand cu PNL!) pentru ca ,la ora actuala,este singurul partid izolat total de toate partidele,de sindicate,de ONG-uri,de societatea civila,de romani,in general! Fara aceste minime cerinte,PDL-ul se va prabusi ,vertiginos,in politica romaneasca!
abis
QUOTE(gigip @ 13 Feb 2013, 12:50 PM) *
Chiar si ei,daca prin absurd ar fi alesi,au o singura varianta pentru a readuce PD-ul(fara L) in prim -planul politicii romanesti! Sa se delimiteze de cel care i-a sacrificat in interes propriu si sa treaca public la demascarea marilor greseli ale acestuia!

In conditiile in care la referendumul din vara s-a cerut "boicot" si tot au venit aproape un milion care sa voteze pentru Basescu, o actiune de genul celei sugerate de tine ar fi, electoral vorbind, sinucigasa. Niciodata PDL nu a fost in stare sa capteze toate voturile pro-Basescu, intotdeauna a fost votat de cca doua treimi dintre cei care il sustin pe marinar. Si-ar aliena proprii suporteri. Iar o astfel de miscare nu i-ar convinge pe uselisti sa voteze PDL-ul. Hai sa nu luam propriile dorinte drept realitate obiectiva smile.gif

O miscare opusa useleului ar trebui sa capteze "basistii" dar sa fie deschisa si catre alte zone electorale. Ceea ce este destul de greu, acum, dar nu imposibil
Marduk
QUOTE(abis @ 13 Feb 2013, 12:28 PM) *
Te gandesti la cineva anume?

Nu am un nume, dar persoana respectiva ar trebui sa fie un om de cultura, o somitate, actor, scriitor, filozof, etc. dar cu oarece legatura cu politica. Nu-l vizez pe Paleologu care oricat de cult ar fi nu se ridica la nivelul tatalui sau, la nivelul la care ar trebui sa se ridice acest lider charismatic al liberalilor, al dreptei. Eu cred ca cea mai grava problema a PNL-ului si PDL-ului este ca in randul liberalilor de rand, al romanilor care sunt atrasi de dreapta liberala, aceste partide s-au decredibilizat, fie din cauza conducatorilor fie din cauza alterarii doctrinare, ideologice. Cele doua partide liberale au fost la guvernare, dar nici unul dintre aceste partide nu au pus in practica liberalismul, in asa fel incat omul de rand sa simta sprijinul statului al guvernului catre aceasta directie si sa reactioneze ca atare.
gigip
[quote name='abis' date='13 Feb 2013, 01:32 PM' post='745465']
In conditiile in care la referendumul din vara s-a cerut "boicot" si tot au venit aproape un milion care sa voteze pentru Basescu, o actiune de genul celei sugerate de tine ar fi, electoral vorbind, sinucigasa. Niciodata PDL nu a fost in stare sa capteze toate voturile pro-Basescu, intotdeauna a fost votat de cca doua treimi dintre cei care il sustin pe marinar. Si-ar aliena proprii suporteri. Iar o astfel de miscare nu i-ar convinge pe uselisti sa voteze PDL-ul. Hai sa nu luam propriile dorinte drept realitate obiectiva smile.gif

Nu contest meritul incontestabil al lui Basescu ,in evolutia ascendenta ,fulminanta a PD-ului! Lucrurile sunt evidente! Viata insa,indeosebi cea politica,este dinamica si imprevizibila! Ce a fost bun odata,devine,de obicei,nociv,daunator! Situatia lui Basescu este identica cu cea a lui Iliescu din 2004! Eu imi spun aici,nu dorintele mele visa-vis de PDL ci gandurile mele,prognoza logica privind evolutia viitoare a acestuia! Indubitabil,pedelistii vor ajunge de rasul politicii romanesti daca nu se ELIBEREAZA de sub influenta nefasta,ucigatoare a lui Basescu! Am postat asta,sicer,fara urma de dorinta ori de interes,imediat dupa esecul rasunator al lui Basescu la referendum! Recunosc ca ma bucur mult ca pedelistii nu fac ceea ce eu consider a fi singura lor sansa de a reveni in politica romaneasca! Insa ,insistenta lor prosteasca in a nu se delimita decisiv si ireversibil de Basescu,ne provoaca noua,romanilor liberi,o mare satisfactie! Este un gest absolut sinucigas,cu efecte letale pentru partidul care i-a jefuit si umilit pe romani,mai ales in ultimii 3 ani de guvernare basista!
abis
QUOTE(Marduk @ 13 Feb 2013, 01:57 PM) *
Nu am un nume, dar persoana respectiva ar trebui sa fie un om de cultura, o somitate, actor, scriitor, filozof, etc. dar cu oarece legatura cu politica.

Nu ai pentru ca acest om nu exista.

Problema PDL si a dreptei in general nu este neaparat lipsa unui lider cu charisma. Problema lor este ca nu isi inteleg rolul, ca nu au habar de strategie si ca, nu in ultimul rand, nu au viziune si nu stiu ce vor

Daca esti partid, strategia deriva din urmatoarele elemente:

1) Valori, idei, masuri pe care vrei sa le iei. Ce crezi, ce sustii, ce perspectivă adopţi.

2) Rol strategic. Ce te vezi fiind pe scena politica in zece ani, in douazeci de ani? Poti sa iti propui monopol pe o nisa (ex. UDMR, verzii in Germania). Poi să fii partid-balama. Sau un partid care ia 30-40% constant şi se bate la prezidenţiale cu şanse mari de succes. Important e sa ai un rol strategic bine definit, asumat ca atare

3) Electoratul. Pe cine vrei să atragi? Dacă vrei să atragi prea multi, produci abur şi procente puţine pentru că nu convingi de fapt pe nimeni. Daca îti setezi ţinta prea îngust, trebuie să iti asumi rezultate pe masura.

Poate vreun pedelist de frunte sa raspunda la aceste trei chestiuni? Nu, niciunul habar nu are. Nu au valori: au facut reformele pe care le-au facut (si bravo lor ca le-au facut) cu frica si impinsi de la spate, nu pentru ca le credeau necesare. Nu stiu care le este rolul strategic: unii se vad partid de masa, altii "balama", altii viseaza la o nisa crestin-democrata. Nu se adreseaza unui anume electoral, ci incearca un fel de "catch all" cu rezultate dezastruoase

Fireste, si liderul are importanta lui, dar nu-l poti pune motz pe o constructie prost facuta. O organizatie care are valori, care stie ce vrea si cui i se adreseaza isi va gasi pe cale naturala liderul
gigip
[quote name='abis' date='13 Feb 2013, 02:45 PM' post='745477']
Nu ai pentru ca acest om nu exista.
Teoretic,ca intotdeauna,ai dreptate! Suna bine! Din pacate,practica ne omoara! Si daca ar veni o echipa de lideri,formata din Obama,Merkel,Hollande (plus Putin!),nu ar reusi sa faca nimic! Opt ani de zile de regim basist ,nu au adus nimic bun pentru romanii liberi,cinstiti,pentru cei care reprezinta peste 90 % din populatia tarii! Rand pe rand au fost umiliti si jefuiti:medicii,profesorii,bugetarii(numai cei cu salarii mici pentru ca cei super bogati,clientela politica basista nu a fost afectata),pensionarii,militarii,politistii,persoanele cu handicap,mamicile ,sugarii si sindicalistii! Nicio categorie sociala ,nici macar patronii firmelor mici ori mari nu au fost sprijiniti de guvernarea basista,dimpotriva! Acum,pedelisto-basistii(indiferent de cine ii va conduce!) nu au nicio sansa! Daca promit ceva(indiferent ce minunatii!),nimeni nu ii va mai crede! Singuri,izolati total pe scena politica,nu vor reusi,ani buni de aici inainte sa mai convinga pe cineva! Teoretic,singura lor posibilitate sa revina este spargerea USL-ului! In lupta dintre cele doua partide importante componente ar putea castiga a treia,PDL-ul! Spargerea USL-ului in urmatorii 4 ani este putin(poate deloc!!) probabila! Cainii nu pleaca de la macelarie cat au tot ce le trebuie!
abis
QUOTE(gigip @ 13 Feb 2013, 03:53 PM) *
Opt ani de zile de regim basist ,nu au adus nimic bun pentru romanii liberi,cinstiti,pentru cei care reprezinta peste 90 % din populatia tarii!

Omiti ca din cei opt ani, o parte a guvernat PNL cu sprijinul PSD, iar PDL a fost in opozitie. smile.gif
Omiti iarasi ca PDL nu este de aproape un an la guvernare

Eu unul cred, dimpotriva, ca in timpul guvernarii PDL s-au facut multe lucruri bune, mai multe decat ma asteptam in 2004. E drept, si multe greseli (dar sunt convins ca atunci cand vorbim despre asta ne gandim la greseli diferite). smile.gif

QUOTE
Spargerea USL-ului in urmatorii 4 ani este putin(poate deloc!!) probabila!

Anul asta ori maxim anul viitor se intampla. edit: deja se intampla, numai ca nu si-au dat seama toti smile.gif
gigip
[quote name='abis' date='13 Feb 2013, 04:01 PM' post='745483']


Certuri intre informatori si ofiteri securisti,un fel de "lupte"intre tzatze,pe ulita satului!
Nici macar nu adie un vantisor care sa ridice o frunza uscata in parc! Ruperea USL-ului se va produce atunci cand(exact ca intr-o casatorie,de obicei din interes!)unul dintre parteneri INCALCA GRAV intelegerea avuta! Chiar si in aceasta ipoteza,deloc verosimila,nu se vor separa definitiv si nici repede! Multi dintre ei,legati de interese comune,vor trece in tabara cealalta si vor ramane la putere! Vor pleca NUMAI CEI MINORITARI,un grup restrans,care nu vor mai avea nicio perspectiva in alianta! Va pleca numai o mica fractiune,cativa indivizi,fara efect decisiv asupra aliantei! In afara de aceasta mai trebuie avut in vedere un lucru important! Pana nu apare o perspectiva buna,viabila,cat de cat fezabila pentru cei care vor sa plece,ei nu vor face,sub nicio forma,asa ceva! O sa te convingi ca am avut dreptate,la fel ca in cazul postarilor mele anterioare,referitoare la demiterea lui Boc si MRU,rezultatul referendumului,umilirea PDL-ARD la locale si parlamentare si altele! Vom trai si vei vedea ca am,ca de obicei,dreptate!
abis
QUOTE(gigip @ 13 Feb 2013, 05:41 PM) *
O sa te convingi ca am avut dreptate,la fel ca in cazul postarilor mele anterioare,referitoare la demiterea lui Boc si MRU,rezultatul referendumului,umilirea PDL-ARD la locale si parlamentare si altele! Vom trai si vei vedea ca am,ca de obicei,dreptate!

Pacat doar ca ti-au murit laudatorii. smile.gif

Om trai si om vedea. Eu cred ca o sa se rupa inainte de prezidentiale, tu zici ca nu, o sa vedem anul asta ori anul viitor care a anticipat corect
Marduk
QUOTE(abis @ 13 Feb 2013, 02:45 PM) *
Nu ai pentru ca acest om nu exista.....

Eu cred, de fapt sunt sigur ca exista, dar nu exista si conjunctura de care este nevoie pentru recunoasterea sa. Cata vreme nu exista o constiinta nationala, o gandire comuna, privind necesitatea schimbarii starii actuale a societatii romanesti, nu vom avea acel conducator charismatic.
abis
Uite o varianta
abis
In fine, o veste buna dinspre PDL (fireste, daca se confirma): Monica Macovei ar putea candida la presedintia partidului.

Inutil sa mai spun ca sper sa castige
gigip
QUOTE(abis @ 20 Feb 2013, 05:25 PM) *
In fine, o veste buna dinspre PDL (fireste, daca se confirma): Monica Macovei ar putea candida la presedintia partidului.

Inutil sa mai spun ca sper sa castige

Monika presedinte ar fi bomboana pe coliva deja fiarta,a pedeleului!
abis
Stiu, tu l-ai prefera pe Blaga. E de-al vostru
Marduk
QUOTE(abis @ 20 Feb 2013, 05:25 PM) *
... Monica Macovei ar putea candida la presedintia partidului.Inutil sa mai spun ca sper sa castige

Ar fi un eveniment, eu nu cred ca are sanse, este intransigenta iar azi in Romania se poarta intelegerile transpartinice, pentru ca toti su probleme cu averile. Cu alte cuvinte greii din toate partidele au ajuns la un consens:"noi ne facem ca va combatem, doar suntem in opozitie, voi va faceti ca ne controlati, ca sunteti la guvernare, dar ne lasati in pace, iar peste 4 ani cine castiga, castiga". Totusi surpriza, "cireasa de pe tort", ar fi daca Monica Macovei ar fi aleasa in aceasta functie, intr-o tara misogina, cum este Romania.
gigip
QUOTE(abis @ 21 Feb 2013, 12:12 AM) *
Stiu, tu l-ai prefera pe Blaga. E de-al vostru

Basescu,Udrea,Blaga,Boc,Roberta,Monika,Preda,Voinescu,Videanu ,MRU sau oricare dintre creaturile astea,nu au fost si nu vor fi vreodata ale noastre,ale romanilor liberi de virusul nesimtirii basiste! Ei sunt doar niste erori ale naturii,niste hoti,mincinosi si golani ajunsi,prin prostia unora care s-au lasat pacaliti,in functii importante in stat! Nenorocirile aduse de catre ei romanilor nu vor putea fi inlaturate decat in 5-10 ani de zile!
abis
Nici nu stiu ce sa-mi doresc mai mult: sa castige Macovei, ar fi perfect; pe de alta parte, daca pierde si rupe partidul, lasandu-i in urma pe cei asemenea lui Blaga ori Udrea, si se uneste cu FC, iarasi e foarte bine.
gigip
QUOTE(abis @ 25 Feb 2013, 12:39 PM) *
Nici nu stiu ce sa-mi doresc mai mult: sa castige Macovei, ar fi perfect; pe de alta parte, daca pierde si rupe partidul, lasandu-i in urma pe cei asemenea lui Blaga ori Udrea, si se uneste cu FC, iarasi e foarte bine.

Oricare dintre basistii care candideaza la presedintia PDL-ului va castiga va mentine partidul la un scor mediocru,de 8-12 procente. Ultimul sondaj arata ca USL are 74 iar PDL -10,PP-DD-5. Cat timp nu apare un candidat curajos care sa-l acuze direct pe TB de nenorocirile aduse romanilor si PDL-ului,nu vor mai conta in politica romaneasca de varf.
abis
QUOTE(gigip @ 25 Feb 2013, 01:17 PM) *
Ultimul sondaj arata ca USL are 74

Cat avea PSD in 2001
gigip
QUOTE(abis @ 25 Feb 2013, 03:12 PM) *
Cat avea PSD in 2001

Niciodata PSD nu a avut peste 50%! Nu stiu de unde ai scos asta! Cel mai mult a avut vreo 36-40%!
abis
In sondaje, in 2001, cam atat avea. Verifica in presa vremii

Singura problema e ca in 2001 mai erau trei ani pana la alegeri, acum mai ramane doar ceva mai mult de un an, e timp foarte scurt ca sa scada suficient trebuie sa se intample niste lucruri, de la sine nu va scadea destul de repede
Marduk
In Romania de azi nu mai putem discuta de dreapta sau stanga. Dupa aceste congrese, vom avem partide de centru stanga, ca urmare a situatiei din PNL si a unei viitoare absorbtii de catre PSD a PNL si centru dreapta, format din resturile PNL-ului, PDL-ului etc. pe margine vor exista doar formatiuni extremiste. Ceea ce se intampla azi arata ca o centrifuga care separa indivizii, ideologiile, o sita, care cerne constiintele politice de pleava majoritara care-si da votul pe sepci, galeti, papuci, mici si bere. Istoria s-a scris, urmeaza sa fie aplicata, ca asa-i la romani.
abis
Monica Macovei:


Dragi membri PDL,

Am facut un tur de forta luna aceasta, prezentandu-mi Motiunea “Reformistii” in multe filiale PDL din tara. Au ramas cateva in care nu am putut ajunge, din motive obiective, si nu am putut sa ne intalnim fata in fata, sa stam de vorba despre cum vreti sa arate PDL in perioada urmatoare.

Eu stiu cum vreau sa fie PDL: un partid politic mare, puternic, cu o voce clara de dreapta, un partid politic deschis catre societate si membri noi, modern, in care ideile sunt pretuite si opiniile sunt libere.

Vreau ca PDL sa faca opozitie zilnica, la baioneta, pentru a expune abuzurile puterii si a-si indeplini rolul dat de electorat in decembrie 2012.

Vreau ca PDL sa fie un partid politic care sa ofere oamenilor, electoratului, candidati integri, fara probleme penale, onesti, competenti.

Vreau ca PDL sa militeze pentru reducerea interventiei statului in economie, sa incurajeze intreprinzatorii, sa sustina alocarea a 6% din PIB pentru educatie, pentru ca tinerii sa fie performanti.

Vreau ca promovarea in partid si in functiile publice sa se faca pe baza de competenta, iar membrii de partid sa fie consultati periodic, inclusiv intre campanii.

Sunt doar cateva din dorintele mele legate la PDL, mesajele cu care am sustinut in tara Motiunea “Reformistii”.

Le multumesc tuturor celor care au venit sa dezbatem viitorul PDL si propunerile noastre pentru tara. Am intalnit destul de multe situatii in care la discutii nu au fost invitati toti delegatii la Conventia Nationala Extraordinara si am atras atentia asupra acestui lucru. Celor cu care nu am reusit sa ma intalnesc le transmit sa aiba curaj si sa priveasca spre viitor.

Monica Macovei


Daca as fi membru PDL, catre ea s-ar indrepta votul meu. O sa dau votul meu, la urmatoarele alegeri, doar partidului in conducerea caruia va fi Macovei - fie ca este vorba despre PDL, fie ca este vorba despre un partid nou-creat dupa ce PDL se va rupe.
Marduk
Vorbeste lumea prin targ cum ca doamna Udrea sau doamna Macovei ar avea ceva sanse sa castige conducerea PDL-ului. Io nu crez fraticule sa se intample un asa caz in Romania acestor zile, ce voi a spune este ca madamele respective, fara a le ofensa in vreun fel, n-au nicio sansa. Dar daca este sa se intample atunci ceva chiar s-a schimbat la fata PDL-ului si a Romaniei. Eu le-as vota pe amandoua, una presedinte alta vicepresedinte, chiar nu ar conta ordinea, important ar fi mesajul dat catre conitele noastre, care inca se multumesc cu atitudinea asta, low profile, desi ele duc "greul" acestei societati misogine.
abis
Blaga are prima sansa, el trage toate sforile

Udrea are sansa a doua

Iar Macovei, singura care ar fi o solutie cu adevarat buna pentru PDL, nu are aproape niciuna.

PDL cu Udrea si mai ales cu Blaga va deveni din ce in ce mai nerelevant.
gigip
QUOTE(abis @ 22 Mar 2013, 09:52 AM) *
Blaga are prima sansa, el trage toate sforile

Udrea are sansa a doua

Iar Macovei, singura care ar fi o solutie cu adevarat buna pentru PDL, nu are aproape niciuna.

PDL cu Udrea si mai ales cu Blaga va deveni din ce in ce mai nerelevant.

Din surse sigure stiu ca ,la cererea lui Basescu,s-a incheiat o intelegere intre candidatii la presedintia PDL! Daca Udrea va deveni presedinte,Blaga va fi secretar general.Monoca Macovei va primi un post de conducere pe linie de etica partidului! Se da ca sigura alegerea favoritei lui Basescu in functia de presedinte! Pentru partid va fi bine,nu se scindeaza! In plan electoral,alegerea ei va fi o continuare a scaderii increderii romanilor in PDl(cu riscul de a scadea mult in sondaje)!
Marduk
PDL-ul a ratat schimbarea la fata. Ce urmeaza? Ce se va alege de dreapta romaneasca?
abis
QUOTE(gigip @ 23 Mar 2013, 10:03 AM) *
Din surse sigure stiu ca.....

Foarte sigure sursele, ca intotdeauna. smile.gif

Procentul obtinut de Macovei este de-a dreptul rusinos. Dar nu rusinos pentru Macovei, ci rusinos pentru PDL.

Pe mana lui Blaga, PDL merge spre disparitie. Ramane de vazut ce face Macovei, este singura persoana care ma intereseaza din PDL. Daca isi face partid, eu il votez. In niciun caz nu voi vota partidul lui Blaga.
gigip
QUOTE(abis @ 25 Mar 2013, 10:45 AM) *
Foarte sigure sursele, ca intotdeauna. smile.gif

Procentul obtinut de Macovei este de-a dreptul rusinos. Dar nu rusinos pentru Macovei, ci rusinos pentru PDL.

Pe mana lui Blaga, PDL merge spre disparitie. Ramane de vazut ce face Macovei, este singura persoana care ma intereseaza din PDL. Daca isi face partid, eu il votez. In niciun caz nu voi vota partidul lui Blaga.

Sursele mele,sigure,proveneau din anturajul direct al Elenei Udrea! Ea si multiubitul ei presedinte au pus botul la lucratura lui Blaga! Ca de obicei in alegerile parlamentare ori pentru sefia partidelor,multi dintre votanti,joaca la doua capete! Promit votul lor principalilor candidati pentru ca ,in final,functie de castigator,sa afirme ca pe acela l-au votat ei!
Planul basisto-udrist a cazut lamentabil datorita luarii in calcul a unei singure ipoteze ,anume ca niciunul dintre cei 3 candidati nu va obtine peste 50% din voturi! Un bun prieten al meu a fost prezent intr-un cerc restrans ,cand Elena Udrea a afirmat hotarat ca se va ajunge in turul 2 si ea va castiga! Planul lor a fost dat peste cap de catre cei care le-au promis ca ii vor vota si i-au tradat,in ultima clipa! Tocmai pentru a se ajunge in turul 2 a candidat(fara nicio sansa!),Monica Macovei! Daca ea ar fi obtinut 5,2% din voturi,in loc de 4,5 cat a luat(pe care le-ar fi tras de la Blaga!),sigur se ajungea in turul 2 si Nutzica ar fi ajuns presedinta PDL! Nu-mi place Blaga,aproape la fel de mult cat Basescu,Udrea,Macovei ori alte slugi basiste ,dar,nu pot sa nu remarc upercutul ucigator pe care i l-a catapultat in barbie Intaiului Demis al tarii!
Marduk
PDL-istii, PNL-istii si toti liberaliii din aceasta tara, Romania, ar trebui sa lase deoparte orgoliile si sa se uneasca intr-un singur partid liberal. Daca doamna Udrea infiinteaza de dragul lui Traian Basescu un alt partid liberal, atunci ptem fi siguri ca acest curent, basismul, chiar exista si reprezinta un mod propriu si personal al presedintelui de a interpreta liberalismul.
abis
QUOTE(Marduk @ 25 Mar 2013, 12:24 PM) *
PDL-istii, PNL-istii si toti liberaliii din aceasta tara, Romania, ar trebui sa lase deoparte orgoliile si sa se uneasca intr-un singur partid liberal.

Asta e planul lui Blaga si Antonescu.
Vor sa faca impreuna un mare PNL, care sa-l propulseze pe Antonescu la Cotroceni, chiar daca PSD "defecteaza" si vine cu candidat propriu.

Ceea ce Blaga nu a luat in calcul este ca el va ramane cu sigla, stampila si insemnele PDL, plus o mana de activisti, insa electoratul PDL nu-l va avea niciodata. Pe bune, pe cati ai auzit in ultimii 10 ani ca voteaza PDL, dar nu l-ar vota pe Basescu? Pe cati ai auzit in ultimii 10 ani ca ar vota PDL, dar nu le place Macovei?

Uite aici o analiza sociologica interesanta: http://sociollogica.blogspot.ro/2013/03/pa...erspectiva.html

Românii care au încredere mare sau foarte mare în Traian Băsescu reprezintă un pic peste 20% din populaţia adultă aflată în ţară. Faţă de referendum situaţia preşedintelui nu s-a schimbat în mod radica.

21% din populaţia adultă aflată în ţară + zeci de mii de voturi din diaspora = 3,4 milioane voturi.

Să înţelegem un pic ce înseamnă 3,4 milioane.

ARD a obţinut 1,2 milioane voturi.
Performanţa maximă a PDL a fost 2,5 milioane voturi, la localele de acum patru ani.
Traian Băsescu a obţinut în primul tur al alegerilor prezidenţiale 3,15 milioane voturi.

Cu 3,4 milioane voturi intri în turul doi al alegerilor prezidenţiale (scor de 30% - 35%, poate mai mult în funcţie de prezenţa electoratelor altor partide).

Cu 3,4 milioane voturi un partid obţinea la parlamentarele de acum câteva luni 43% din voturi.

Această cotă de 3,4 milioane este însă înşelătoare, cel mai probabil susţinerea în voturi pentru un partid nou băsescian fiind semnificativ mai mică.


In concluzie: PDL e mort. Urmeaza sa vedem cine se va naste din cenusa PDL
Leonardo
QUOTE(abis @ 25 Mar 2013, 01:12 PM) *
[i]Românii care au încredere mare sau foarte mare în Traian Băsescu reprezintă un pic peste 20% din populaţia adultă aflată în ţară. Faţă de referendum situaţia preşedintelui nu s-a schimbat în mod radical.

21% din populaţia adultă aflată în ţară + zeci de mii de voturi din diaspora = 3,4 milioane voturi.


analiza este un pic gresita.
vorbim despre 21% la vot si nu din total votanti.
asta reduce considerabil popularitatea si sansele unui partid coordonat de actualul presedinte.
asta inseamna un maxim 2 mil voturi exprimate.

Numai ca e greu de presupus ca va mai aduna atata cand nu va mai fi presedinte.
Un partid nou branduit iarasi Basescu nu cred ca va aduna mai mult de 15% (cazul optimist) din voturi.
carisma lui Basescu s-a uzat si personajul e erodat puternic de prestatia de 10 ani ca presedinte.
nu mai poate trage partide dupa el precum a facut-o cu PDL in anii de glorie.
ar fi nevoie de un nou lider atractiv, dar in acest moment cei ce se auto-intituleaza 'de dreapta' sufera mult la capitolul sharm si putere de convingere.

in plus cred ca Basescu va avea de luptat cu cateva dosare dupa momentul 2014.
Mi-e greu sa cred ca ailalti il fac scapat si-l lasa curat fara sa-l ia un pic la puricat.
Manevra de disociere de PDL e dibace, pentru ca e de asteptat sa 'stea la masa' cu cei care nu au fost prea implicati in partea intunecata a guvernarii PDL. Dar e greu de crezut ca va putea sa construiasca un grup puternic si atractiv pentru electorat numai cu personaje fade precum MRU, Papahagi si altii asemenea.

Oricum, e interesant de urmarit evolutia si mai ales daca Romania va ramane cu propunerile politicului sau vor apare lideri atipici precum se intampla prin alte tari europene.
abis
QUOTE(Leonardo @ 25 Mar 2013, 04:03 PM) *
analiza este un pic gresita.
vorbim despre 21% la vot si nu din total votanti

Nu, este vorba despre 21% dintre cei aflati in tara (a precizat Barbu Mateescu destul de clar)

Asta inseamna 3,4 milioane de persoane cu drept de vot care in acest moment au incredere mare si foarte mare in Basescu. Dintre ei, se prezinta la vot un procent de ....% - clar ca nu toti. In functie de cati se prezinta, poate insemna mai mult ori mai putin (conteaza si mobilizarea celorlalti).

Insa: printre cei 3,4 milioane, sunt votantii PDL plus altii. Te intreb si pe tine: pe cati ai auzit in ultimii 10 ani ca voteaza PDL, dar nu l-ar vota pe Basescu? PDL nu i-a captat niciodata pe toti votantii lui Basescu, nici nu se pune problema sa-i capteze pe toti cei care au incredere mare in Basescu fara sa-l voteze. Prin urmare, fara Basescu PDL e o mana moarta: daca vrei sa votezi anti-Basescu, vei vota USL, nu ai niciun motiv, dar absolut niciunul, sa votezi un PDL anti-Basescu.

QUOTE
e greu de presupus ca va mai aduna atata cand nu va mai fi presedinte

Depinde de atat de multi factori incat este imposibil de prevazut, acum, cat va aduna in 2014, cu atat mai mult in 2016

QUOTE
carisma lui Basescu s-a uzat si personajul e erodat puternic de prestatia de 10 ani ca presedinte.
nu mai poate trage partide dupa el precum a facut-o cu PDL in anii de glorie

Sunt de acord cu tine, dar ceea ce conteaza nu este neaparat charisma lui Basescu, cat ideile lui Basescu. Atat timp cat ma voi regasi mai degraba in ideile lui decat in ale lui Ponta, Antonescu, Felix ori Blaga, voi vota partidul care ii sustine ideile, chiar daca nu se afla el la conducere. Mi se pare ca si el este constient ca priza populara pe care o are acum nu-i permite sa ajunga iarasi ceea ce a fost si cred ca nu va conduce in mod formal niciun partid dupa 2014.

QUOTE
ar fi nevoie de un nou lider atractiv

Daca mizeaza in continuare pe Udrea, poate sa isi ia adio. Inca sper ca liderul va fi altul

Din punctul meu de vedere, Macovei este cea care ar trebui sa "ridice steagul" si nu altcineva.

QUOTE
cred ca Basescu va avea de luptat cu cateva dosare dupa momentul 2014

In privinta asta sunt cat se poate de linistit. Am convingerea ca nu au ce dosare penale sa-i deschida, dupa zece ani de mandat.

gigip
[quote name='abis' date='25 Mar 2013, 04:42 PM' post='746333']

AMPress:
Încercarea Elenei Udrea de a declanșa o revoltă care să se soldeze cu ruperea PDL și formarea unui nou partid pare să fi eșuat. După consultări îndelungi cu cei care i-au susținut moțiunea, Udrea a anunțat luni, cu o mină nu tocmai fericită, că nu va părăsi formațiunea democrat-liberală, precizând însă că nu va accepta nici vreo funcție în noua conducere. Ruperea PDL – dorită cu ardoare de Elena Udrea dacă sunt analizate mesajele transmise de „goarnele” sale mediatice” – a fost împiedicată de reticența mai multor „grei” care au susținut-o la Congres, între care se remarcă Emil Boc. Acesta n-a fost deloc încântat de plecarea din partidul pe care l-a condus și a transmis că își dorește să se ajungă la un compromis. De altfel, potrivit noului Statut al PDL, Boc are un loc rezervat în Biroul Permanent Național, tocmai grație faptului că este fost președinte al PDL.
A.M.PRESS
Marduk
QUOTE(abis @ 25 Mar 2013, 02:12 PM) *
QUOTE
... Pe bune, pe cati ai auzit in ultimii 10 ani ca voteaza PDL, dar nu l-ar vota pe Basescu?..

Eu as fi unul care ar vota PDL-ul dar fara Basescu. Personajul sau politic nu mi-a demonstrat ca stie sa-i faca pe "boieri" sa-i pupe mana. A fost un consecvent al ideilor sale dar doar atat, greselile pe care le-a facut si faptul ca a fost tradat pana si de partidul pe care l-a creat demonstreaza ca nu stie sa piarda, sau macar sa se schimbe. N-am sa cred niciodata ca Traian Basescu, Blaga, Crin Antonescu, Udrea, Macovei etc. ideile lor, reprezinta liberalismul. In activitatea acestor politruci n-am vazut decat o lupta sterila si incrancenata din care tara, poporul n-a avut de castigat, acest lucru este valabil si pentru ceilalti politicieni.
QUOTE
In concluzie: PDL e mort. Urmeaza sa vedem cine se va naste din cenusa PDL

PDL o fi mort, dar liberalismul ar trebui sa devina mai puternic. Cat despre cenusa PDL-ului ce sa zic, exista destule exemple de partide obscure care au urmat liderul, ce s-a ales din ele?



QUOTE(Leonardo @ 25 Mar 2013, 04:03 PM) *
QUOTE
..Un partid nou branduit iarasi Basescu nu cred ca va aduna mai mult de 15% (cazul optimist) din voturi.

Asta nu este optimism, e nevoie de imaginatie bogata sa crezi ca partidul "branduit" de Traian Basescu va obtine 15%.
QUOTE
carisma lui Basescu s-a uzat si personajul e erodat puternic de prestatia de 10 ani ca presedinte.
nu mai poate trage partide dupa el....

In plus odata plecat de la presidentie va fi lovit din toate partile, daca acum este facut varza de atatea televiziuni, imi inchipui ce se va intampla dupa ce n-o mai fi decat un alt presedinte invins de sistem. Cum recunostinta la romani nu e ceva caracteristic, iar daca e, tine doar atat cat personajul ofera ceva, e posibil ca si cei mai apropiati tovarasi sa-i sara la beregata.
Leonardo
Abis: nu stiu ce sa spun.
Basescu nu cred ca mai are cu ce atrage electorat mai mult decat i-a ramas in prezent.
In schimb mai poate s apiarda si cred ca asa va fi.

PDL fara Basescu e aproape zero, dar daca se vor alia cu PNL s-ar putea sa conteze mai mult decat Basescu.
E drept ca le trebuie o epurare masiva ca sa scape de figurile antipatice sau compromise, dar se poate face.
Sunt convins ca tu si altii ca tine veti vota Basescu in orice conditii.
Dar nu sunt multi care ar face asta in afara 'nucleului dur' de fani Baseascu.
Pentru simplul motiv ca personajul Basescu este extrem de discutabil si e mai usor sa faci un compromis electoral si sa votezi cu altii care sunt mai umani in comportament. Tipul de tatuc, de lider ce conduce 'cu mana de fier' (dupa cum se auto-carcaterizeaza Basescu in mesajul de adio-PDL) se cam stinge. In plus Basescu a cam muscat mana ce l-a votat, s-a rasucit continuu in pozitii functie de context si a ratat ca e genul care-si impune vointa in loc sa o discute. Ceilalti sunt mai maleabili si drept urmare mai atractivi pentru electorat. O parere.

QUOTE
In privinta asta sunt cat se poate de linistit. Am convingerea ca nu au ce dosare penale sa-i deschida, dupa zece ani de mandat.


Nu as fi asa de linistit in privinta asta. De ex campania 2009 a aratat mult mai costisitoare decat bugetul declarat de campanie. Asta ca sa pastrez paralela cu Nastase. Altfel ar mai fi pe ici pe colo si alte directii de dezvoltat. In plus mai sunt parca ceva dosare mai vechi in conservare (altele decat Flota). Nu stiu daca nu se vor prescrie.

Marduk:
QUOTE
Asta nu este optimism, e nevoie de imaginatie bogata sa crezi ca partidul "branduit" de Traian Basescu va obtine 15%.


De acord. Am vrut doar sa fiu prietenos cu Abis. smile.gif
abis
QUOTE(Leonardo @ 25 Mar 2013, 05:11 PM) *
Basescu nu cred ca mai are cu ce atrage electorat mai mult decat i-a ramas in prezent.

In momentul de fata, da, nu are cu ce sa atraga alt electorat decat cel pe care il are in prezent.
QUOTE
PDL fara Basescu e aproape zero

Exact. Asta spuneam si eu. smile.gif
QUOTE
daca se vor alia cu PNL s-ar putea sa conteze mai mult decat Basescu

De ce ar vota cineva PDL si nu PNL, in conditiile astea? Nu vad niciun motiv.
QUOTE
Sunt convins ca tu si altii ca tine veti vota Basescu in orice conditii.

Gresesti. Nu in orice conditii.
Daca as avea o optiune mai buna, as vota-o (de ex. Monica Macovei smile.gif ).
Insa daca am de ales intre Ponta, Antonescu, Felix si Basescu, este clar ca tot pe Basescu l-as alege.
QUOTE
Basescu a cam muscat mana ce l-a votat

Eu l-am votat de fiecare data dupa 2000 si nu am avut senzatia asta niciodata
QUOTE
Ceilalti sunt mai maleabili si drept urmare mai atractivi pentru electorat

Exact asta este motivul pentru care nu l-as vota pe Blaga: nu am nevoie de "maleabili" ci de oameni care isi afirma convingerile si le urmaresc in ciuda piedicilor.
QUOTE
Nu as fi asa de linistit in privinta asta

'Om trai si 'om vedea. Eu raman la parerea mea.
Leonardo
QUOTE(abis @ 26 Mar 2013, 09:25 AM) *
Eu l-am votat de fiecare data dupa 2000 si nu am avut senzatia asta niciodata

'Om trai si 'om vedea. Eu raman la parerea mea.


E bine, esti exceptia care confirma regula. smile.gif
Basescu s-a jucat cu electoratul dupa cum a avut interes.
A laudat, a bestelit si a invrajbit categorii sociale dupa cum i-a fost interesul de moment.
E un tip conflictual prin definitie si asta place la destul de putini oameni.
In general e expert la a darama si nu la constructie. Dovezi sunt peste tot in jurul lui si ai nenumarate exemple de fosti colaboratori pe care ii peria pe cand erau utili si de care nu a ezitat sa se debaraseze dupa ce au devenit neinteresanti pentru scopurile personale. A tinut aproape numai oameni fara personalitate, slugi docile care nu i-au iesit niciodata din cuvant. E foarte probabil sa fie deformatie profesionala de pe vremea in care era comandant de vas. Dar nu de asta e nevoie la conducerea unei tari pretins democratice.
Tipul pare sadic, egocentric si tot ce face este relationat la propria persoana.


Sigur ca om vedea ce va fi.
Dar parerea mea e ca Basescu a devenit cartea perdanta in politica. Vremea lui a apus, indiferent de cum se va termina toata povestea asta.
Marduk
Vis-a-vis de toate caracterizarile si apelativele ce i s-au adus, Traian Basescu ramane un luptator, dar un luptator visator, idealist, daca e sa nu dam crezare intereselor personale, familiale si de grup de care este acuzat. Eu l-am votat pe Traian Basescu pentru ca am sperat ca va putea sa reformeze sistemul, ca fiind unul ce apartine acelui sistem format dupa "revolutie" din fostul PCR. Din pacate fortele centrifuge din interiorul acestui sistem l-au aruncat pe Traian Basescu la marginea politicii romanesti. Esecul in reforma, mai corect rezultatele minime, pe care le-a inregistrat reprezinta neputinta sa de a accepta ca si altii au dreptate, iar faptul ca s-a lasat atras in batalia politica interna doar pentru a salva un partid si nu o ideologie, a facut mult rau liberalismului romanesc, ce ar fi trebuit sa fie contraponderea ideologiei de stinga a PSD. Dar cum aproape toti politicienii romani provin din PCR sau au o educatie specifica epocii respective, nu cred ca ne putem astepta la mai mult. Pana la urma e vorba de confruntarea ideologica, pe care mie mi se pare ca politicienii nu o inteleg pe deplin, de unde si ambiguitatea si anomaliile din cadrul USL, a deciziilor guvernului USL cat si dezbinarea din cadrul PDL si PNL. E clar ca e altceva la mijloc, ca nu lupta politica, ideologica, ii anima pe acesti politicieni ci doar interesele economice de grup, iar electoratul reactioneaza ca atare, nehotarat, cu lehamite fata de tot si de toate, ramanad doar cu dorinta de razbunare sadita parsiv de catre manipularile din tembeliziuni.
abis
QUOTE(Leonardo @ 26 Mar 2013, 10:36 AM) *
E bine, esti exceptia care confirma regula.

Nu cred ca sunt "exceptia", mai sunt cateva milioane ca mine - evident, in momentul de fata suntem mai putini decat voi. La vot, numarul conteaza, insa nu numarul spune cine are mai multa dreptate.

Caracterizarea pe care i-o faci nu corespunde deloc cu impresia mea. Sunt insa de acord cu tine ca dupa 2014 nu va mai avea cum sa tracteze un partid din postura de lider, epoca lui se indreapta spre sfarsit. Ar fi o idee buna scurtarea mandatului prezidential, zece ani sunt totusi prea multi pentru oricine.

Leonardo
QUOTE(Marduk @ 26 Mar 2013, 10:08 AM) *
Vis-a-vis de toate caracterizarile si apelativele ce i s-au adus, Traian Basescu ramane un luptator, dar un luptator visator, idealist, daca e sa nu dam crezare intereselor personale, familiale si de grup de care este acuzat.


Din punctul meu de vedereTraian Basescu nu e nicidecum un idealist ci un produs al sistemului, probabil ultimul produs de tip 'tatuc' din Romania.
El e extrem de departe de genul visator si din punctul meu de vedere este de un pragmatism egoist si feroce greu de regasit la alte personalitati publice.
Basescu are multe calitati care l-ar fi ajutat enorm daca le utiliza in scopuri constructive. Din pacate a cedat tarelor de caracter si a esuat.
Basescu e de dreapta doar conjunctural. De altfel a inceput la stanga si nu ma refer la trecutul sau nebulos din anii comunismului.
El nu e liberal ci autocrat. A parut doar de dreapta prin prisma insistentei sale pe relatia 'vest'. Altfel nu se comporta deloc liberal ci precum un ultra-coservator. Si-a construit relatia cu vestul remarcandu-se mai degraba precum un vasal decat partener. In plus, a facut-o strict personal si nimeni din anturajul sau nu a mai avut loc in aceasta relatie. De ex. Boc saracu' nu a reprezentat prea mult Romania nici macar la UE sau la intrunirile popularilor europeni.
Din punctul meu de vedere nu avem in Romania o confruntare de tip clasic stanga-dreapta.
Probabil ca nici nu o vom avea vreodata pentru ca politica moderna a depasit aceste definitii rigide.

Iar tipul de conducator reprezentat de Basescu nu se regaseste din punctul meu de vedere in practicile democratice.

De acord ca am sperat multi ca va fi un lider bun pentru Romania, dar din punctul meu de vedere a dezamagit profund.

Cat despre interesele economice si de grup din politica, asta e ceva normal in orice tara. Eu nu-l acuz de asa ceva, dupa cum nu acuz niciun politician de asta.
Problema e unde se opresc toate astea si cat de mult un politician e dornic sa le armonizeze cu interesele nationale. Deocamdata nu am vazut un politician roman care sa nu ramana cantonat in interese meschine care nu converg cu interesele nationale.

QUOTE
Nu cred ca sunt "exceptia", mai sunt cateva milioane ca mine - evident, in momentul de fata suntem mai putini decat voi.


care 'voi'? 'noi' nu ne regasim in niciun partid politic sau lider actual din Romania. smile.gif
si cu parere de rau o spun ca acele 'cateva milioane' se duc la maxim 2 dar cand vor ajunge la vot se vor chinui sa atinga 1. smile.gif
abis
QUOTE(Leonardo @ 26 Mar 2013, 11:34 AM) *
Din punctul meu de vedereTraian Basescu nu e nicidecum un idealist ci un produs al sistemului, probabil ultimul produs de tip 'tatuc' din Romania.

Inteleg ca nu ai urmarit prestatia lui Antonescu. wink.gif
QUOTE
Basescu e de dreapta doar conjunctural. De altfel a inceput la stanga si nu ma refer la trecutul sau nebulos din anii comunismului.

Si Barroso a inceput tot la stanga. Nu-i nimic in neregula ca un om sa evolueze. Eu nu cred ca este doar conjunctural de dreapta, dar chiar si daca ar fi asa, prefer un politician care din oportunism ia masurile pe care vreau sa le ia decat pe unul care din convingere face invers decat as vrea eu sa faca.
QUOTE
De acord ca am sperat multi ca va fi un lider bun pentru Romania, dar din punctul meu de vedere a dezamagit profund

O sa te uimesc poate: si eu sunt dezamagit de prestatia sa in destule ocazii. Ultima dintre ele este preferinta pentru Udrea in detrimentul Monicai Macovei
QUOTE
Cat despre interesele economice si de grup din politica, asta e ceva normal in orice tara. Eu nu-l acuz de asa ceva, dupa cum nu acuz niciun politician de asta.

Cat timp interesele alea nu contravin legii, sunt in regula. Altfel, e problema. Mare
QUOTE
care 'voi'? 'noi' nu ne regasim in niciun partid politic sau lider actual din Romania.

Nici "noi" nu ne regasim in niciun partid actual. Asa ca din punctul asta de vedere suntem la fel. wink.gif

Ceea ce cred si nu se regaseste decat partial in programul si activitatea partidelor (inclusiv PDL), cateva exemple:


- Grija principală a statului nu trebuie să fie împărțirea bugetului și atribuirea contractelor pe bani publici, ci asigurarea unei concurențe reale pe piață

- Privatizarea este singura modalitate de a stopa jaful din companiile de stat; trebuie facuta cat mai repede si pe deplin transparent

- Statul trebuie să abandoneze minciuna că „asigură total”, trebuie să asigure un pachet minimal de servicii medicale sau de educatie, restul fiind susținut prin competiția între privați.

- Integrarea cat mai profunda in structurile europene, mergand pana la transfer de suveranitate catre institutiile comunitare si crearea Statelor Unite ale Europei, trebuie sa fie urmarita pas cu pas

- Parchetul General, DNA, CSM, CCR trebuie sa fie cu adevarat depolitizate: in aceste institutii sa ajunga doar oameni de cariera juridica, sa fie promovati exclusiv de breasla profesionala si societatea civila, fara nicio implicare a politicului

Si ar mai fi si altele
Marduk
QUOTE(Leonardo @ 26 Mar 2013, 11:34 AM) *
QUOTE
...un produs al sistemului, probabil ultimul produs de tip 'tatuc' din Romania.

Trebuie sa recunosti ca atat sistemul cat si poporul asta si-au dorit, un tatuc. Nu trebuie sa uitam cum s-au comportat romanii fata de Iliescu, pe care l-au ales cu 85% din voturi.
QUOTE
...este de un pragmatism egoist si feroce greu de regasit la alte personalitati publice...e de dreapta doar conjunctural. De altfel a inceput la stanga si nu ma refer la trecutul sau nebulos din anii comunismului.

Daca ar fi fost singurul, din nefericire pentru acest popor aproape toti politicienii sunt in aceiasi situatie. In fapt lupta pentru puterea politica, ideologica s-a dat in Romania in anii '90, azi asistam la o lupta fratricida intre membri aceluiasi izvor de gandire politica, FSN-ul.

QUOTE
...A parut doar de dreapta prin prisma insistentei sale pe relatia 'vest'....Si-a construit relatia cu vestul remarcandu-se mai degraba precum un vasal decat partener....

Bine ca macar a fost pentru o relatie cu vestul, poate trebuia sa fie mai convingator in directia asta.
QUOTE
Din punctul meu de vedere nu avem in Romania o confruntare de tip clasic stanga-dreapta.

Corect. E nevoie ca si electoratul sa inteleaga o astfel de confruntare.
QUOTE
am sperat multi ca va fi un lider bun pentru Romania, dar din punctul meu de vedere a dezamagit profund.

Pe mine doar m-a dezamagit, dar ii acord circumstante, pana cand vom afla daca acuzatiile care i se aduc sunt reale.
QUOTE
Cat despre interesele economice si de grup din politica, asta e ceva normal in orice tara....

Nu sunt de acord.
QUOTE
Problema e unde se opresc toate astea si cat de mult un politician e dornic sa le armonizeze cu interesele nationale.

Cata vreme averile stranse in acesti 23 de ani nu pot fi justificate, chiar si prin amnistiere si revelare, de fapt nu exista dorinta politica in acest sens, nici un politician nu se va gandi serios la armonizarea, la oprirea de care vorbesti. Ei se vor acuza reciproc continuand aceasta lupta sterila, in dauna interesului national.

Leonardo
QUOTE(abis @ 26 Mar 2013, 11:18 AM) *
Inteleg ca nu ai urmarit prestatia lui Antonescu. wink.gif


Nu o urmaresc indeaproape dar omul si-a construit imaginea printr-un discurs politicanist bazat pe un anume talent oratoric.


QUOTE
Si Barroso a inceput tot la stanga. Nu-i nimic in neregula ca un om sa evolueze. Eu nu cred ca este doar conjunctural de dreapta, dar chiar si daca ar fi asa, prefer un politician care din oportunism ia masurile pe care vreau sa le ia decat pe unul care din convingere face invers decat as vrea eu sa faca.


Barroso e un politician marunt, aruncat intr-o pozitie prea mare pentru anvergura sa doar pentru ca era nevoie de un compromis care sa satisfaca orgoliile tarilor mari. tw, Berlusconi a fost cel ce l-a sustinut puternic.

QUOTE
O sa te uimesc poate: si eu sunt dezamagit de prestatia sa in destule ocazii. Ultima dintre ele este preferinta pentru Udrea in detrimentul Monicai Macovei


Sincer vorbind, pe mine m-a dezamagit implicarea la modul general in campania PDL. Inclusiv mesajul sau de adio care nu numai ca fundamenteaza pozitia sa partizana si neconstitutionala fata de PDL, dar e de un patetism aproape gretos.


QUOTE
Ceea ce cred si nu se regaseste decat partial in programul si activitatea partidelor (inclusiv PDL), cateva exemple:
- Grija principală a statului nu trebuie să fie împărțirea bugetului și atribuirea contractelor pe bani publici, ci asigurarea unei concurențe reale pe piață

- Privatizarea este singura modalitate de a stopa jaful din companiile de stat; trebuie facuta cat mai repede si pe deplin transparent

- Statul trebuie să abandoneze minciuna că „asigură total”, trebuie să asigure un pachet minimal de servicii medicale sau de educatie, restul fiind susținut prin competiția între privați.

- Integrarea cat mai profunda in structurile europene, mergand pana la transfer de suveranitate catre institutiile comunitare si crearea Statelor Unite ale Europei, trebuie sa fie urmarita pas cu pas

- Parchetul General, DNA, CSM, CCR trebuie sa fie cu adevarat depolitizate: in aceste institutii sa ajunga doar oameni de cariera juridica, sa fie promovati exclusiv de breasla profesionala si societatea civila, fara nicio implicare a politicului

Si ar mai fi si altele


Aproape 100% de acord cu cele spuse de tine mai sus.

Desi sunt pro-european prin structura, as avea insa ceva amendamente la chestiunea transferului de suveranitate.
Nici macar Statele Unite ale Americii nu au transfer total de suveranitate catre administratia federala si autonomia statelor este foarte mare. Iar ei sunt impreuna de ceva sute de ani si nu au inceput ca o alianta de tari bine inchegate si independente.
Desigur ca trebuie sa existe un anumit nivel de integrare si cedare de puteri catre institutiile comunitare, dar asta trebuie facuta cu prudenta si pe baza unor tratate clare care sa elimine posibilitatea de a avea tari 'mai egale' decat altele care sa preia conducerea economica si administrativa a celorlalte.
Decalajele economice actuale intre tarile UE sunt extrem de mari, iar modul in care institutiile UE gestioneaza problemele actuale arata ca nu pot deocamdata sa faca fata unei asemenea provocari.
Ar fi insa util sa existe o foaie de parcurs clara de integrare economica, de armonizare a conditiilor economice si a executiei financiare in tarile membre. Dar pentru a atinge asa ceva este nevoie de recuperarea decalajelor actuale, inclusiv dpdv al nivelului de trai.
E extrem de clar ca nu poti avea politici si reguli comune cat timp situatiile din tarile membre difera semnificativ.
Constructia UE presupune ca punct terminus un grad ridicat de integrare care poate conduce la extrem la o alianta politico-economica solida. Dar daca fortezi asa ceva rezultatul va fi dezastruos in opinia mea. Sigur ca teoretic romanul de bine ar vrea sa fie condus integral de catre nemtii de bine. Dar dpdv practic, neamtul nu poate conduce o Romanie pe care nu o intelege si care se afla actualmente intr-un context total diferit de perceptia neamtului de buna credinta. Ar fi fost extrem de comod pentru noi sa ne traga altii, dar din pacate trebuie sa ne trezim si sa realizam ca Romania se va ridica numai cu contributia romanilor. Evolutia presupune un drum ce trebuie parcurs de fiecare si intelegerea si adaptarea la fiecare etapa a acestui drum. Romania trebuie sa evolueze si nu va veni niciodata cineva din afara care sa faca asta pentru noi.

Chiar si in acest moment exista un transfer de guvernanta catre institutiile comunitare care au putere exclusiva de legiferare in anumite domenii. Pe de alta parte, admitand decalajele mari existente, exista multe alte domenii unde competentele sunt impartite intre UE si statele membre.
Un exemplu in acest sens sunt tarile ce au acorduri cu FMI, unde se vede foarte clar ca un sablon economic aplicat in tari diferite conduce la rezultate extrem de variate si preponderent proaste.

Nu poti forta dezvoltarea unei tari aplicand un model teoretic sau tranferand habotnic modelul de succes din alta tara. E ca si cum ai spera sa dezvolti un trib african mutandu-l peste noapte intr-un cartier ultra-modern din Munchen. Pentru a atinge scopul dezvoltarii e nevoie de mult mai mult, de o tranzitie controlata atent si care sa permita 'cobailor' sa se adapteze noilor conditii, sa le inteleaga si sa fie in stare sa le foloseasca eficient.

Asa ca treaba cu Staele Unite ale Europei trambitata prin discursuri politicianiste romanesti e un fel de a pune caruta inaintea boilor.
Vedem cu totii ca nu am fost in stare sa absorbim la un nivel decent fonduri europene, vedem cu totii ca nu am finalizat nicio lucrare mai importanta de infrastructura din fonduri europene in timp ce altii precum Irlanda, Spania si Portugalia s-au impanzit de autostrazi in acest fel. Ce sa facem noi in Statele Unite ale Europei? Noi cei pe care presedintele ce propavaduieste asa ceva ne impingea mai deunazi sa cautam de munca prin UE sau sa producem ospatari si tinichigii...daca nu ne trezim repede din himere de acest gen si nu punem mana la treaba, riscam sa primim curand un sut in fund cu stampila: 'necorespunzator pentru mileniul 3'.
gigip
[quote name='Leonardo' date='26 Mar 2013, 12:57 PM' post='746368']
Leonardo,desi repet postarea mea anterioara,te felicit pentru postarile tale inteligente,documentate,de bun simt si,mai ales,echidistante! Nu te cunosc,nu stiu ce studii ai,cu ce te ocupi insa,de departe esti cel mai corect si echilibrat forumist de la Han! Urmaresc cu placere ideile si gandurile tale si sper(cu multe rezerve!) ca si ultimii politruci basisti,extrem de putini ramasi la Han,vor invata cum trebuie sa se comporte pe forum!
PS:Imi permit sa-ti dau un sfat,nu incerca sa-i vindeci de basita incurabila de care sufera pe ultimii postanti pentru ca nu vei reusi! Ei nu stiu decat sa-l laude pe Marele Carmaci,sa-i atace jegos pe cei care nu fac asta! Iti pierzi timpul cu ei,sunt irecuperabili! Fac zeci de postari zilnice,fara a spune nimic,nu au macar o idee,un gand,o traire personala! Au ramas doar 2-3 care posteaza aceleasi ineptii,aceleasi rebuturi mentale,aceleasi clisee,de ani si ani de zile!
abis
QUOTE(Leonardo @ 26 Mar 2013, 12:57 PM) *
Barroso e un politician marunt, aruncat intr-o pozitie prea mare pentru anvergura sa doar pentru ca era nevoie de un compromis care sa satisfaca orgoliile tarilor mari.

Iarasi nu-ti impartasesc opinia. smile.gif

Daca nu-ti place portughezul, uite, si Reagan a intrat în politică ca democrat, insa politica sa a fost una cu adevarat de dreapta, dupa ce a ajuns la Casa Alba si nu numai. Destui dintre cei mai de seamă anticomuniști au fost comuniști în tinerețe. Asa și Băsescu a început ca om de stînga și acum este, fără dubiu, politicianul care a făcut cel mai mult pentru dreapta în ultimii 23 de ani. În anii '96-'99 Băsescu a subminat direct sau indirect clarificarea regimului proprietății în România - este de notorietate cum PD-ul lui Roman si Basescu s-a opus intentiilor CDR in acea vreme. Insa din 2000 aceasi Basescu a devenit campionul cel mai eficient al dreptei. A fost sincer sau oportunist? Putin ma intereseaza. Băsescu și-a păstrat firea și abilitățile, însă (indiferent de motivul pentru care a facut-o) după 2000 a schimbat setul de politici și de priorități pentru el mai întîi și apoi pentru întregul PD. Prestatia lui din ultimii 13 ani a fost in mare masura cea pe care mi-o doresc de la un presedinte, politicile publice promovate de el sunt cele pe care le consider eu corecte. S-a intamplat sa le sustina Basescu, prin urmare eu il sustin pe el. Daca le-ar sustine Antonescu mai dedicat si mai eficient, l-as prefera pe Antonescu. Dar nu este cazul...

E MRU un om de dreapta? Nu. E Blaga un om de dreapta? Nu. E Pavelescu un om de dreapta? Nu. E Cristian Preda un om de dreapta? Nu. E Monica Macovei un om de dreapta? Nu. E Udrea un om de dreapta? Nu. E Boc un om de dreapta? Nu. E Videanu un om de dreapta? Nu. E Antonescu un om de dreapta? Nu. E Fenechiu un om de dreapta? Nu. Și lista poate continua la nesfarsit. Nu. Imi este greu sa gasesc pe scena politica un om autentic de dreapta

Ceea ce este important este că nu contează individul Basescu, Diaconescu, MRU ori Macovei, ci politicile publice pe care le-ar implementa odata ajunsi la guvernare. În România nu a existat, nu există și nici nu se va naște prea curînd un partid de dreapta si nici un om politic autentic de dreapta, dedicat 100%. Insa alegerile exact asta presupun: dintre variantele A, B, C, D, fiecare o selecteaza dupa propriile abilitati si dupa propria intelegere pe cea care i se pare mai potrivita.

Din punctul meu de vedere, dintre variantele disponibile la momentul alegerilor Basescu a reprezentat-o pe cea mai buna dintre ele. Politicile unora ca Nastase, Geoana, Felix, Ponta, Antonescu mi s-au parut mult mai departe de ceea ce as vrea sa se intample in Romania decat cele propuse de Basescu. Asta este tot. Si asta nu inseamna nici ca il idealizez, nici ca nutresc cine stie ce afectiune, ci ca, pragmatic, nu am acum alta varianta mai buna. Cand o sa o am, o sa imi indrept preferintele, sustinerea si votul catre ea.

Ii vad greselile, ii recunosc limitarile, pe unele le inteleg iar pe altele nu.
Michelle
Cineva a vorbit aici de patetism gretos.

Cred ca si lui TB ii displace abordarea asta. Credeti ca nu stie cum trebuie sa vorbeasca cu Merkel sau cu Barroso? Eu cred ca s-a vazut ca stie.
Dar daca asta prinde la romani , asta merge in batalia politica mioritica?! Cu patetisme gretoase ne indoapa electoratul si Antenele si RTV si chiar si B1.

Discursul sobru, intelectual, rational nu il aude romanul.

Am fost in campanie cu Nicusor Dan. Care a pierdut desi s-a straduit, desi a fost civilizat, rational, pragmatic, sincer, energic, deloc patetic in fata ULTRAGRETOSULUI Oprescu...nu il auzea nimeni pe Nicusor, televiziunile nu au venit cind si-a prezentat programul, cind l-au chemat totusi in virtutea dreptului lui de candidat sa-si exprime si sa-si faca publice ideile il alaturau fie altor 3-4 candidati simultan...sa nu retina omul nimic, fie unui analist de c.c.t gen Pieleanu ,fie unui moderator care-l intrerupea si ii punea intrebari pline de suspiciune. Votantul roman vrea circ in campanii, nu sta sa asculte, sa judece, decat pe sarite in drum spre bucatarie...daca-i strapunge urechea vreun patetism gretos sau daca da gol Steaua.

Baieti, daca este ceva ce stie sa faca bine Basescu ...este sa se faca auzit,prin orice mijloace. Si asta mie mi se pare o calitate...pentru un politician din Romania anului 2013.
Marduk
Ar mai fi ceva, romanul a fost si este mai mereu de partea puterii, de cei care detin puterea, fie ca le place sau nu sunt invatati sa recunoasca pe cineva puternic, cum sa se supuna de dragul supunerii, dar sa faca tot ce stie el mai bine sa faca. Ori cat s-ar uita romanii la Traian Basescu nu mai vad in aceasta un personaj ce detine puterea, ce poate lua decizii care sa-i priveasca. Tocmai de aceea la romani puterea se cucereste nu se cedeaza, iar cine a cucerit-o n-o mai lasa din mana decat prin lupta, mai mult sau mai putin democratica.
Leonardo
QUOTE(Michelle @ 27 Mar 2013, 12:49 PM) *
Cineva a vorbit aici de patetism gretos.

Cred ca si lui TB ii displace abordarea asta. Credeti ca nu stie cum trebuie sa vorbeasca cu Merkel sau cu Barroso?


Sure, ii displace patetismul gretos...'adio draga Stolo', 'sa-ti ie rusine Dinu Patriciu' smile.gif
http://www.youtube.com/watch?v=QNMGD9gX2zs

QUOTE
Votantul roman vrea circ in campanii, nu sta sa asculte, sa judece, decat pe sarite in drum spre bucatarie...daca-i strapunge urechea vreun patetism gretos sau daca da gol Steaua.


Frumos spus si trist in acelasi timp.
Dar din pacate asa a fost educat electoratul romanesc si tot din pacate si multe alte popoare au cam aceeasi abordare.
Mai putin treaba cu Steaua. smile.gif
Si intr-un context cu mult mai corect si civilizat decat la noi.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.