Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Recuperarea Creantei Istorice De La Germania De Peste 18 Miliarde De E
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Stirile zilei
Pagini: 1, 2
abis
QUOTE(turbo trabant @ 28 Feb 2012, 04:59 PM) *
Nu este nici un ad hominem

Mie asa imi suna... smile.gif

QUOTE
Golban considera uniunea europeana egal nazism si ca germania distruge europa

Irelevant in discutie.

QUOTE
"Intamplator" tot el gaseste niste dovezi cutremuratoare cum ca germania datoreaza o suma romaniei

Intamplator sau nu. Important este daca documentele sunt reale si ce scrie in ele, nu cine le-a gasit.

QUOTE
Cu documente "compromitatoare" pe care nu le ia nimeni in calcul. Nici romanii nici nemtii.

Nemtii nu au niciun interes. Iar romanii, se stie ca sunt mamaligi. Nu este un argument asta, cu lipsa de reactie...

QUOTE
O simpla coincidenta ca El a gasit aceste documente "compromitatoare" acolo unde nu a gasit nimeni asa ceva?

Depinde cine, ce si unde a cautat.

Eu nu spun nici ca are dreptate, nici ca nu are, pentru ca nu am suficiente elemente - insa mi se pare ciudat sa il desfiintezi asa, fara o minima cercetare. Argumentele tale contra nu sunt prea stralucite, asta e...
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 28 Feb 2012, 06:04 PM) *
Ia sa vaz, sti?

Pai nu stiu coane de nici un ziar mare din strainatate care a scris despre asa ceva. Daca stii pune acilisea.

Goagal returneaza numai niste siteuri de extrema stanga cu che guevara si alte alea.

@Abis: este un singur cercetator care sustine asta. Si ala biased rau de tot.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 28 Feb 2012, 05:05 PM) *
@Abis: este un singur cercetator care sustine asta. Si ala biased rau de tot.

Turbo trabant, asta nu conteaza - conteaza ce argumente are. Cine vrea poate sa ii atace argumentele. Iar eu nu vad sa fie atacate argumentele, ci persoana cercetatorului.
March
QUOTE(turbo trabant @ 28 Feb 2012, 06:59 PM) *
2. "Intamplator" tot el gaseste niste dovezi cutremuratoare cum ca germania datoreaza o suma romaniei.

3. Cu documente "compromitatoare" pe care nu le ia nimeni in calcul. Nici romanii nici nemtii.

O simpla coincidenta ca El (si numai el) a gasit aceste documente "compromitatoare" acolo unde nu a gasit nimeni asa ceva?

Comentariu de doi... neuroni !

Pana si Ev.Z i-a luat un interviu pe aceasta tema lui Golban. In care se arata ca Melescanu ( cel caruia acum ii culegi scamele de pe maneca )
" fost ministru de externe Teodor Meleşcanu a comentat decizia Parlamentului de a respinge īnfiinţarea unei comisii speciale īn privinţa datoriei Germaniei către Romānia, spunānd că nimeni nu trebuie să fie deranjat atunci cānd e vorba de obligaţii asumate de un stat şi că Romānia a plătit la rāndul ei datoria către Suedia, īnainte de integrarea īn UE.
****

Pentru niste cu adevarat neica-nimeni de pe aici acesta este un extras din CV lui Radu Golban :

Născut la 18 noiembrie 1973, īn Timişoara;
  • Īn aprilie 1988 a plecat din Romānia, fiind stabilit acum īn Elveţia, localitatea St. Gallen;
  • Absolvent de ştiinţe politice şi drept, Universitatea din Freiburg, Germania;
  • Master īn studii europene avansate, legislaţie europeană, politici economice şi macroeconomice, Universitatea din Basel;
  • Doctor īn economie;
  • Profesor la Universitatea de Vest, Timişoara.



Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 28 Feb 2012, 04:59 PM) *
... O simpla coincidenta ca El (si numai el) a gasit aceste documente "compromitatoare" acolo unde nu a gasit nimeni asa ceva?


Uite aici te-ai apropiat un picut de subiect si ca sa te ajut iti mai zic ca nu e chiar coincidenta, iar omul ie doctor in iconomie si ca orice doctor care se respecta tre sa faca ceva inainte de ai da astia titlul respectiv, de fapt asta a fost sansa lui, dar a avut si ceva minte de si-a dat seama ca e ceva acolo.
turbo trabant
Persoana lui nu conteaza ci ideile lui. Conteaza ca nici un alt cercetator nu ii sustine ideile.

Mai mult, atat si romanii cat si nemtii i-au dat cu flit. Reactia lui? Conspiratie.

http://www.realitatea.net/radu-golban-s-au...uro_895778.html

Marduk, e plina planeta de oameni de stiinta si "fixatiile" lor pe un anume subiect.
March
Pentru cei interesati, pana si basesciana publicatie HotNews i-a luat un interviu amplu lui Radu Holban in care acesta explica cu argumente si trimiteri la documente descoperirea sa din arhivele germane si elvetiene.

Ultima intrebare este interesanta :

Rep: Stiu ca ati fost vizitat de un politician roman in Elvetia. Despre cine e vorba si care ar fi fost implicarea sa in aceasta problema?
Radu Golban: Pentru un jurnalist se cuvine sa fiti informat. Insa, in contextul acestei discutii nu doresc sa ma pronunt vis-a-vis de aceasta intrebare.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 28 Feb 2012, 05:16 PM) *
Conteaza ca nici un alt cercetator nu ii sustine ideile.

Deocamdata - dar nu conteaza cati oameni sustin un anumit lucru (apelul la parerea majoritatii este iarasi o eroare logica), ci calitatea argumentelor. Poate sa fie si un singur om in lumea asta care sa spuna ca Pamantul este rotund, iar ceilalti sa-l contrazica - asta nu va schimba niciodata forma Pamantului.

Or, nimeni nu a atacat (din cate am citit) argumentele lui Golban: BNR spune ca "nu exista nicio datorie" dar nu isi argumenteaza pozitia; Senatul respinge infiintarea unei comisii care sa analizeze chestiunea, bineinteles fara a cerceta nimic; omul spune clar: prin tratatul de pace de la Paris, Romania s-a obligat sa renunte la datoriile germane facute in timpul razboiului; tratatul de pace nu pomeneste nimic despre cele anterioare inceperii razboiului; documentul respectiv este din 1935, deci nu se supune prevederilor tratatului de pace, prin urmare datoria exista. Asta este linia de argumentare si asta trebuie combatuta, nu persoana lui Golban, cat de pro sau anti-UE este ori alte chestiuni fara legatura cu subiectul.

O posibila argumentare ar putea fi (uite, iti dau idei) faptul ca respectivele schimburi comerciale au avut loc in timpul razboiului, deci se aplica prevederile tratatului de la Paris... Pentru ca desi actul a fost semnat inainte de razboi, activitatile comerciale au avut loc dupa ce razboiul incepuse. Ramane de vazut daca asta este situatia sau nu.
turbo trabant
Sa dezgropati topicul atunci cand se va face comisia aia de negociere cu golban in frunte.

Tratatul
http://www.forost.ungarisches-institut.de/pdf/19390323-1.pdf

Cucu Mucu
roflmao.gif Va agitati degeaba cu TT, are idei putine si fixe. Si nu va mai obositi cu linkuri, ca nu citeste decat primii trei "W" din ele.
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 28 Feb 2012, 06:45 PM) *
roflmao.gif Va agitati degeaba cu TT, are idei putine si fixe. .

Asa e, scuza-ma ca iti intrerup visul in care dintr-o limuzina mercedes ultimul tip coboara anji si te ia in brate spunandu-ti:

Iubitule, de abia am aflat cat iti sunt de datoare. Ma rascumpar imediat! wub.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.