Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Nu Poti Cumpara Cu Banii?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4
mutulica
QUOTE
Te oferi tu cu o propunere mai acceptabila?
fa tu rost de bani ca sa vezi ce ma pricep la cheltuit

QUOTE
eu consider o provocare sa incerc calea mai grea si in viata
nu poti spune ca e mai grea sau mai usoara, dar in genere cam platesti pentru orice. nu neaparat cu bani cash.. dar pina la urma totul isi are corespondent
fiica_lunii
@mutulica: Ai dreptate. Multe le platim inca de aici de pe pamant, inainte de a parasi lumea asta. Nu degeaba se spune "Cum iti asterni, asa dormi". Multe din lucrurile care ni se intampla sunt consecinte ale faptelor noastre.... si ne mai intrebam "de ce eu? de ce mi se intampla mie?". Ar trebui sa stim raspunsul.
Si daca tot vorbeam de consecinte, eu sunt de parere ca toti cei care cred cu adevarat ca totul se poate cumpara cu bani, aceia sunt oameni care se vand foarte usor pentru bani.... si vand pe oricine pentru bani.

@Afrodita: Intarata-i, ca asta e tot farmecul pe un forum smile.gif
mutulica
ma repet... are mare insemnatate cum cheltui banii...

daca vine acum cineva la tine si iti spune "hai... ai 10 minute sa faci xxx si ai yyy euro" are toate sansele sa primeasca un mare refuz... dar daca aparent nevinovat se insinueaza ca prieten, si afla din dorintele tale secrete... apoi ti le indeplineste fara sa ceara nimic in schimb... in schimb iti cultiva niste nevoi pe care doar banii lui ti le pot satisface.. in timp ajunge sa devina cel mai cel in comparatie cu ceilalti care nu isi permit la fel de mult

crede-ma... cine are destul si stie cum sa cheltuie, poate cumpara orice cu banii
fiica_lunii
Ok. O sa-mi cultive anumite nevoi. Voi fi dependenta de el financiar sa zicem. Dar satisfacerea acelor nevoi nu o sa-mi aduca implinire, fericire, caci sunt mult mai complexa si nu ma poti rezuma doar la nevoile care se satisfac cu bani. Oricat ai incerca. Si iarasi revin: cei care se rezuma doar la ceea ce se poate cumpara cu bani, sunt la randul lor usor de cumparat cu bani..... si vand pe oricine pentru bani.

Nu sunt indeajuns de naiva incat sa inghit prea mult aparenta nevinovatie, caci mai devreme sau mai tarziu imi dau seama "unde bate". Si crede-ma ca am avut parte de astfel de experiente si am preferat sa ma lipsesc de respectivii. Poate sunt "fraiera" cum ar putea spune unii, poate sunt prea mandra, sau poate viata m-a invatat sa nu depind de nimeni si sa nu fiu datoare nimanui.

O sa-mi spui ca si sufletul poate fi cumparat cu bani. True! Dar numai daca e de vanzare. Al meu nu este si nu a reusit nimeni sa mi-l cumpere, desi unii au incercat. Eu vreau sa il daruiesc si nimeni nu o sa ma convinga sa il vand.
ilie
vezi "Avocatul diavolului" si "Propunere indecenta"
mutulica
@fiica_lunii - am avut si eu idealuri din astea... doar ca sa ajung la concluzia ca in numele unui ideal am dat pe gratis ceea ce altii au vandut pe bani grei.. pentru ca la final cineva cumpara si altcineva vindea

daca vorbesti de relatii.. as spune ca da, dragostea e oarba si nu se uita la cont, dar asta doar atit cat nu apare un interes in zona..
sa iti dau un exemplu cum poti cumpara ceea ce nu e de vanzare. am avut o colega de camin care tinea foarte mult la un tip de la ea din oras. dragoste mare din ambele parti, atit ca unul din colegii de faculta ai tipei pusese ochii pe ea. asta a intrat in anturajul prietenului din provincie, si a inceput sa il care pe ala pe la chefuri si orgii, avand grija ca ea sa afle cu varf si indesat daca face iubitul vreo timpenie. in timp s-a apropiat de ea si a inceput sa o consoleze pina cand fata a cedat...
fiica_lunii
@mutulica: Niciodata sa nu-ti para rau pentru ceea ce ai daruit chiar daca persoana care a primit nu a apreciat. Eu nu regret ceea ce am daruit chiar daca uneori mi-a fost inselata buna credinta (si pe moment eram frustrata), dar de si mai multe ori am primit in schimb mai mult decat am daruit si decat ma asteptam.
Si mi s-a intamplat sa primesc de multe ori ajutor neconditionat din partea unor persoane necunoscute pe care nu le-am mai intalnit niciodata si imi place sa fiu si eu la fel pentru altii.
Nu ma intereseaza ca altii vand pe bani grei ceea ce ar trebui sa daruiasca. Nu am motive sa ii invidiez caci ei nu vor cunoaste probabil niciodata bucuria de a darui neconditionat. Material vor fi mai bogati, dar nu si spiritual.
fiica_lunii
@mutulica: pe marginea exemplului tau unii ar putea spune ca tipul a fost destept. Eu as zice ca a fost un ticalos.

Eu cunosc o tipa care are o relatie de lunga durata cu un tip (7 sau 8 ani) care o iubeste nespus si la inceput era reciproc. Dar ea e genul care, cand are ceva bun nu apreciaza ci se plictiseste repede de el si vrea altceva. Astfel, cand era in faculta se baga in seama cu baieti care aveau relatii stabile numai ca sa le strice relatiile, ea deja fiind plictisita de prietenul ei. Am intrebat-o "de ce?" Mi-a zis "Pentru ca nu suport ca altii sa fie fericiti cand eu nu sunt". Si eu nu i-am inteles motivele de nefericire ca prietenul ei o "tine pe palme".... ce sa mai zic de modul ei de gandire destructiv pe care nu o sa-l inteleg niciodata.
Astfel ea distrugea relatiile altora cu totul gratuit. Sunt destui oameni care gandesc in felul asta ticalos dar bine ca sunt si altii care nu gandesc asa.
Afrodita
Eu spun ca a fost un ticalos destept.
Iar prietenul tipei a fost cam prost de felul lui - nu de alta, da' a-ti face de cap la petreceri in speranta ca ea nu afla e chiar stupid! Plus ca femeile in general au sindromul "Romeo si Julieta" sau al "printesei" cand sunt in relatii la distanta: adica stau cuminti in casa, isi vad de ale lor, daca se mai duc la petreceri stau intr-un colt si viseaza la EL si tot asa si evident ca se asteapta sa "vada" intr-un fel sau altul aceeasi "suferinta" si din partea masculului... Care se duce la petreceri si il doare-n cur ca ea sta acasa si suspina dupa el rofl.gif

Tind sa cred ca si fiica_lunii ca nu chiar totul se poate cumpara, pentru ca nu chiar totul e de vanzare.

Iar exemplul dat de tine - "iti creeaza niste nevoi" - nush cum e cu altele, da' singurele nevoi de le-am avut eu in orice relatie au fost de-a petrece timp impreuna, de-a ne imbratisa mai des, sex mai des, etc - in nici un caz financiare... Deci revenim la: depinde ce e de vanzare wink.gif
mutulica
si mie imi place sa cred ca nu e chiar totul de vanzare... si inca mai sper in asta...
si cu toate astea...
andra_v
Subliniez cuvantul sper.
fiica_lunii
Si inca ceva: nu poti sa iti construiesti fericirea pe nefericirea altuia. Mai devreme sau mai tarziu vei fi deconspirat si asta se va intampla atunci cand chiar nu te mai asteptai.... ca asa e viata: fermecator de ironica wink.gif si in momentul respectiv iti iese "fericirea" pe nas.
andra_v
De fapt, e vorba de fericire intre ghilimele; de multe ori confundam alte sentimente (satisfactie, placere, pofta implinita) cu fericirea.
fiica_lunii
QUOTE(mutulica @ 30 Oct 2007, 06:53 PM) *
si mie imi place sa cred ca nu e chiar totul de vanzare... si inca mai sper in asta...
si cu toate astea...


Eu nu sper. Eu sunt sigura ca nu e chiar totul de vanzare!
N.V.
o zi cu mai mult de 24 de ore dunno.gif
cipdecip
vreme frumoasa.
Afrodita
Zapada reala cry.gif
vvv@li
Un loc in Eden........ rolleyes.gif
Afrodita
Sinceritate......
simonsays
QUOTE(Afrodita @ 30 Mar 2008, 09:09 PM) *
Sinceritate......


Ei na, da' tu ce vinzi ? vinemosul.gif
exergy33
nu se poate cumpara uitarea smile.gif
vvv@li
interesant....

ma gandesc : asta mai vine si pe gratis uneori......... pur si simplu uiti. sa nu iti plesneasca capul de la atata memorat ohmy.gif hmm.gif hmm.gif
Boudicca
uratenie, si ce fain ca nici coada nu ar fi chiar daca s-ar vinde rofl.gif
Boudicca
Ahh...am uitat...nici prostie nu poti cumpara cu bani, aia e innascuta ohyeah.gif
vvv@li
oare poti cumpara rabdare???????????
exergy33
QUOTE(vvv@li @ 9 Apr 2008, 12:45 AM) *
oare poti cumpara rabdare???????????

Nu cred. Ca sa o obtii trebuie sa te antrenezi serios cu toate nerabdarile cotidiene.
Boudicca
nu poti cumpara rabdare, intelepciune si dragoste adevarata, in schimb poti cumpara tacerea smile.gif
Anthrax
experienta
Anitra
totul se cumpara cu bani :dragoste, sanatate, sinceritatea..
Justitiarul
Mai putin sanatea. wink.gif
mutulica
deja s-a dovedit ca daca ai destul in tescherea scapi si de sida si de cancer, poti cumpara oamenii cu totul (e drept ca mai trebuie si sa stii cum sa cheltuiesti banii ca sa faci asta) ...
ramane insa o chestie complet gratuita... nothing sweet a pus punctul la semnul exclamarii... prostia e moca, si cata vrei.. dar sa stii ca se poate cumpara si cu bani
simonsays
QUOTE(mutulica @ 3 Sep 2008, 08:34 AM) *
poti cumpara oamenii cu totul (e drept ca mai trebuie si sa stii cum sa cheltuiesti banii ca sa faci asta) ...


Pai ce e asa greu ? Deschizi o multinationala, si angajezi fraie...aaaa... oamenii. Daca stau mai mult de 2 luni, e clar, i-ai cumparat cu totul ! ohyeah.gif
phi
Cum să poţi cumpăra dragostea, prietenia, respectul? Nu poţi primi cu bani decāt surogate, mimarea lor. Astfel e compromisă şi posibilitatea de a cumpăra sinceritatea...
Orice om pe care am crede că l-am cumpărat, de fapt ne-ar folosi doar.
mutulica
desigur... aparent sentimentele nu se cumpara cu bani, ci cu alte sentimente.. dar ca sa dai dovada de anume sentimente ai nevoie si de bani
Boudicca
QUOTE(mutulica @ 10 Sep 2008, 01:27 PM) *
desigur... aparent sentimentele nu se cumpara cu bani, ci cu alte sentimente.. dar ca sa dai dovada de anume sentimente ai nevoie si de bani



sunt perfect de acord cu mutulica...depindem de bani, pana si sentimentele noastre...
phi
Anumite maifestări ale sentimentelor impun cheltuirea sau oferirea banilor, dar sentimentele ca atare sunt fără legătură cu ei. Prin urmare, ele nu pot fi cumpărate, ci uneori exprimate cu bani.
mutulica
odata ce sutn exprimate in bani... au pret...
dascalita
Nu poti cumpara impacarea cu tine si cu soarta...
Afrodita
Nu poti cumpara intoarcerea timpului, anii care trec si viata ....
Chokhmah
Banii nu pot cumpara fericirea, viata vesnica si alte nebunii smile.gif
mutulica
ei.. nebunii poti sa cumperi gramada... macar sa le poti duce
Blakut
Mai ales alte nebunii..
Serenity
Cre'ca topicul asta trebuia pus la filozofie tongue.gif
Afrodita
Viata chiar ca n-o poti cumpara... Ca e a ta, a celor dragi sau a animalutelor ce-ti lumineaza zilele, viata nu poate fi cumparata sad.gif
Erwin
QUOTE(Afrodita @ 30 Sep 2008, 11:55 PM) *
Viata chiar ca n-o poti cumpara... Ca e a ta, a celor dragi sau a animalutelor ce-ti lumineaza zilele, viata nu poate fi cumparata sad.gif


apăi atunci trebuie s-o trăim cāt mai bine, că e nepreţuită! spoton.gif

nu poţi cumpăra ziua de ieri... nu mai vine! biggrin.gif
Data'q
Viaţa ... hmm.gif ... Şi ăia de răpesc pe nu-ştiu-cine doar ca să ceară recompensă? Cei de acasă nu dau bani pentru viaţa răpitului ?...
Ştiu, ştiu că te-ai referit la altceva, Afro ... M-am băgat şi eu īn samă ca musca-n ... lapte.
----

Nu poţi cumpăra respectul cuiva ... Şi nici bunele maniere ... Ăstea le poate avea orice sărăntoc, că se īnvăţă.
exergy33
QUOTE(mutulica @ 10 Sep 2008, 01:27 PM) *
desigur... aparent sentimentele nu se cumpara cu bani, ci cu alte sentimente.. dar ca sa dai dovada de anume sentimente ai nevoie si de bani

Pana la un punct teoria asta pare sau ar putea parea adevarata, iar in anumite circumstante e adevarata.
Insa de la un punct incolo ...
Cla
Cred ca nu-ti poti cumpara cu bani alt caracter ca cel ce l-ai mostenit.
Si e bine asa. Orice porc e mai cinstit decāt un om.
fiatlux
n-as fi asa pesimista;caracterele se formeaza; imi acord aceasta sansa,domnule telecaster !
Cla
Eu nu sunt pesimist, dar caracterele nu se formeaza, sunt īnnascute.
De exemplu, cea mai mare greseala pe care-o fac femeile:
Īncearca sa formeze un barbat pe placul lor, ca cica o sa-l schimbe.
Ajunse la tel, l-au schimbat pe saracu', daca el joaca jocul.
Dup-aia se gāndesc damele: Asta nu-i omul īn care m-am īndragostit, e la fel de plictisitor ca altii.
Si uite asa se ajunge la catastrofa.

Si daca el nu joaca jocul, se īntālnesc damele la o cafea si ajung la concluzia, scroafele, ca el e un porc laugh.gif

Dar te-as īntreba... : care-i chestia cu Telecaster? unsure.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.