Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Eczema La Nou Nascut
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Corpul Uman: Sanatate si Mister
Pagini: 1, 2, 3, 4
Felina
Ce s-a mai intamplat de ieri pana azi.


Sotul meu a instalat dezumidificatorul in camera bebelui dupamasa. Cand am ajuns eu acasa deja in bazinul de apa se stransese aproximez eu jumate de l de apa. Pana seara tarziu s-a mai strans inca pe-atata. Tot cand am ajuns eu acasa sotul meu a facut din nou curatenie in toata casa.

Bebele a stat cu mine mai tot timpul de cand am venit acasa pana pe la 10:30pm. M-am tot uitat la el, la fata lui in special si pana la ora de culcare obrajorii lui s-au inflamat suficient de tare incat sa ma ingrijoreze, totusi n-au depasit in suprafata un banut.

Sotul meu la culcare mi-a zis: de cand ai veit tu acasa starea lui s-a inrautatit; intre timp a stat numai cu tine; daca e o reactie la tine pur si simplu? Si m-am gandit si eu si asa e, a stat in proportie de 99% numai cu mine si sigur trebuie sa aiba lagatura cu mine. Si le-am luat la rand... hainele nu ar trebui sa fie o problem, nu am avut nimic nou pe mine, totul a fost spalat impreuna cu restul hainelor, deci nu. Ce mai am pe mine? Parfum nu mai port de o saptamana. Crema de fata si deodorantul nivea. Ma gandesc ca deodorantul nu prea are cum sa iasa din haine, desi de aproape se simte mirosul dodorantului, deci poate fi parfumul din el. Crema de fata iar e posibil, desi a fost pusa pe fata de dimineata. Dar sa zicem. In sfarsit ne-am dus la culcare fiecare. Spre dimineata mi-am amintit o chestie, tot incercand sa rememorez ce s-a intamplat de cand am ajuns acasa pana la ora de culcare: pe la ora 8 si ceva am servit masa si la masa l-am luat si pe el si i-am dat baby rice facut cu apa fiarta si racita. la putin timp dupa a inceput sa se inflameze iritatia lui. Da, dar am inteles ca baby rice e cel mai inofensiv si mai sigur aliment posibil pentru bebelusi.

Azi am ajuns la servici si am inceput sa caut baby rice allergy\intolerance\eczema si am gasit destula informatie... exista asa ceva, desi e mult mai rar decat intoleranta la lapte, oua, alune s.a.

Bun.

Am inceput sa ma gandesc cand i-am introdus eu baby rice si i l-am introdus in jurul datei de 25 ianuarie, dupa ce a facut 4 luni pline. trebuie sa fi fost 25 sau 26 cand i l-am introdus. pe 27 el deja incepuse sa se scarpine mai serios, sa fie mai iritat pe maini si pe fata (iritatiile de pe maini abia atunci le-am observat, dar am crezut ca pur si simplu erau la fel mai demult, dar nu le observasem eu). Pe 28 deja sotul meu s-a dus cu el la medic de unde a primit tratamentul cu cremele. Stiu ca de cand a inceput cu scarpinatul nu am stat decat o zi si am facut programare la medic pentru ca am devenit ingrijorati peste masura. La o saptamana de dat cu creme ne-am intors la medic, de data asta impreuna si acolo am primit raspunsul ca nu avem ce face decat sa-l cremuim.

Clar baby rice iese din schema - de cand i l-am introdus i-am dat in fiecare zi pentru ca ii place ff mult.


Mai departe. Eu i-am mai dat sa pape suc de morcov si banana, piersica din compot, mar fiert si para cruda. Despre banana stiam deja de cateva zile ca poate fi alergenica, despre piersica, para si mar asemenea. Despre morcovi nu stiam, dar am gasit pe internet si asa ceva!


Mai departe. Am inteles ca de fapt orice aliment poate provoca reactii mai ales la cei afectati de eczema.

Intolerantele la diverse alimente sunt puse pe seama sistemului digestiv insuficient dezvoltat. Majoritatea intolerantelor dispar dupa o anumita varsta. Ceva de genul - sistemul digestiv ajunge sa se maturizeze mai devreme sau mai tarziu, si ca atare sa tolereze cam orice aliment.

Intolerantele sunt total diferite de alergii.

Mai departe.

Bebelusul meu s-a nascut cu eczema, desi a fost diagnosticat abia la 4 luni si 4 zile. eczema asta eu banuiesc ca e o reactie la intoleranta la lactoza. Stiu acum ca e intolerant la lactoza pentru ca a avut gazele alea puternice tot timpul si durerile de burtica - mai putin cand il alaptam si am scos din alimentatia mea lactatele.


Banuiesc ca iritatia lui a fost provocata initial de aceasta intoleranta la lactoza.
Odata instalata iritatia, deci pielea afecatata si deschisa, s-au creat si conditiile pentru atacul iritantilor. Despre care iritanti am tot vorbit deja, sunt peste tot si oriunde: chimicale din detergenti, parfumuri din detergenti, sapunuri si creme, vopsele din haine, reziduurile acarienilor, precum si (pe cale interna) solidele pentru care sistemul digestiv nu este inca pregatit.


Am decis urmatoarele:
- fara nici un fel de solid timp de o saptamana
- numai lapte praf nutramigen
- curatenie cat mai multa ca sa scap de reziduurile de la acarieni
- spalat toate jucariile de plus din aceleasi motive
- spalat perdelele din aceleasi motive
- spalat pernele din aceleasi motive
(sa vad cat reusesc sa spal intr-un weekend!)
- spalat biberoanele cu bicarbonat de sodiu in loc de detergentul de vase


Cam atat. Wish me luck. smile.gif



p.s. mai vreau sa spun urmatoarele: nu vad cum o sa il pot feri toata copilaria de toti iritantii existenti, de aceea sunt determinata sa rezolv problema din interiorul organismului lui. acum am resetat tot - adica se hraneste doar cu lp special car ar trebui sa ii stopeze eczema; din exterior incerc sa elimin toti iritantii pentru a-i permite pielii sa se vindece cat mai usor si cat mai repede. nu pot sa suport gandul ca acest copil ar putea suferi in halul asta ani si ani, asa cum atat de multi copiii in situatia lui o fac.
Felina
Am sunat la GP la receptie sa cer o trimitere la un spital privat pentru testul de sange.

Intai mi-a zis sa vin sa vad un GP, adica sa sa-mi fac programare la GP (medicul de familie, general practitioner), adica sa decartez 50 de euro doar ca sa-mi dea o trimitere(!!).

I-am zis: sa vin sa vad un doctor doar pentru o trimitere??

A rectificat si a zis: ok, suna din nou luni Felina.

Iar eu: sa sun luni? de ce nu e bine azi?

Ea: pai mai sunt 20 de minute pana la 5, totul se inchide curand... mai suna odata luni.

Eu: da? pai nu e vorba decat de o scrisoare pe care GP-ul trebuie sa o scrie, nu vad ce legatura are cu ora de inchidere.

Ea: Felina, o sa vorbesc cu GP-ul tau sa-is spun despre ce e vorba.

Asa s-a incheiat conversatia. Probabil va trebui sa revin luni, dar nu am ce face.
Oiski-Poiski
Felina, nu vei avea ce face si va trebui sa-i introduci curand si altceva in alimentatie in afara laptelui.Insa cum ziceam mai sus , cel putin o saptamana acelasi lucru ca sa vezi cum reactioneaza .Desigur te vei lovi de produse unde va reactiona iara negativ insa pana la urma vei descoperi si pe cele bune pentru el.
Felina
Da Oiski, asa e. Tocmai de aia m-am dat peste cap saptamana asta sa aflu cum pot sa il ajut pentru ca as vrea ca intr-o saptamana (sau cat mai curand) sa aibe pielea curata si atunci pot sa incep sa ma gandesc sa-i re-introduc solide. Oricum nu cred ca voi avea curajul sa o fac pana nu implineste 5 luni. mai sunt exact 2 saptamani pana atunci. tine-mi pumnii smile.gif
CharonOfNyx
Nu sunt sigur ca se potriveste, dar merita incercat. Nu e scump, nu doare si oricum n-are ce sa strice.

Cand doctorita noastra ne-a recomandat sa-i facem baia zilnica in infuzie de tărâţe m-am uitat cam chioras. smile.gif
Dupa ce am cautat fara rezultat pe la toate cunostintele de pe la ţară, am ajuns şi la farmacie pentru o reteta. La sfarsit farmacista ma intreaba "altceva mai doriti?". Ii zic intr-o doara "da, 1 kg de tărâţe, vă rog" şi spre surprinderea mea a luat de pe raft o punga şi mi-a dat ... ce am cerut.

Rezultate cu mult peste asteptarile noastre au aparut imediat dupa prima baie.
Felina
QUOTE(CharonOfNyx @ 14 Feb 2011, 07:26 AM) *
Nu sunt sigur ca se potriveste, dar merita incercat. Nu e scump, nu doare si oricum n-are ce sa strice.

Cand doctorita noastra ne-a recomandat sa-i facem baia zilnica in infuzie de tărâţe m-am uitat cam chioras. smile.gif
Dupa ce am cautat fara rezultat pe la toate cunostintele de pe la ţară, am ajuns şi la farmacie pentru o reteta. La sfarsit farmacista ma intreaba "altceva mai doriti?". Ii zic intr-o doara "da, 1 kg de tărâţe, vă rog" şi spre surprinderea mea a luat de pe raft o punga şi mi-a dat ... ce am cerut.

Rezultate cu mult peste asteptarile noastre au aparut imediat dupa prima baie.



Charon, multumesc pentru sfat. L-am primit din multe parti si deja l-am pus in aplicare, dar nu am vazut rezultate pe moment.

Acum suntem pt o saptamana cu un plan de lapte praf special, baie simpla cu o crema de la medic, o cremurire cu doua creme de la medic. Dupa ce trece saptamana asta o sa incep din nou cu taratele in apa de baie.


In cateva zile imi ajung taratele trimise din ro smile.gif
Felina
QUOTE(Cucu Mucu @ 9 Feb 2011, 12:54 PM) *
Incearca sa cauti un ozonizator, igienizeaza aerul si isi face treaba destul de bine. Apoi ti-ar mai trebui un dezumidificator si un higrometru (masoara umiditatea din aer).

Pentru a scapa de spori aia nenorociti ti-ar trebui un sistem de filtrare a aerului cu filtre HEPA, nu stiu cum sunt pe acolo, dar pe la noi parca sunt suflate cu aur - sunt filtrele de nustiucati microni, care opresc si o buna parte din bacterii in ele, folosite in laboratoarele medicale si cele IT.

Si mai incearca si cu un lapte de soia, special pt bebeii cu intoleranta la lactoza.



Cum ziceam mai sus, dezumidificatorul functioneaza la noi in casa de vineri si vreau sa spun ca trage apa, nu gluma, mereu ne miram unde e domne apa asta in aer la noi ca nu se vede ohmy.gif tongue.gif .

Higrometrul e pe drum.

Sistem de filtrare inca nu am luat in calcul, dar nu am uitat de el.

Ma gandesc ca mucegaiul ala care tot apare la noi in caza se datoreaza umiditatii crescute si ca poate dezumidificatorul va rezolva problema asta de unul singur.

Mersi din nou pentru sugestii smile.gif
turbo trabant
QUOTE(Felina @ 14 Feb 2011, 01:37 PM) *
Ma gandesc ca mucegaiul ala care tot apare la noi in caza se datoreaza umiditatii crescute si ca poate dezumidificatorul va rezolva problema asta de unul singur.

mucegaiul se face in conditii de umiditate si lipsa aerisirii. pp ca dupa nastere ati aerisit mai putin ca sa nu puneti pe micut in curent.

dezumidificatorul ala nu va rezolva problema ci doar o va diminua. prin magazine DYI trebuie sa fie niste solutii contra mucegaiului de dat pe perete.

Felina
Ce am mai facut zilele astea:
- ne-am hotarat la o baie pe zi, dupa care crema multa numai dupa baie; crema data la ceva timp dupa baie pare sa il irite f tare, pe cand data imediat dupa baie nu; asa ca am zis mai bine sa aiba pielea putin mai uscata decat mai iritata - idea e sa ii vindecam iritatiile
- am folosit hidrocortizonul in zonele inrosite
- nu i-am mai dat nimic de mancare in afara de laptele praf special
- i-am spalat biberoanele cu solutie de apa si bicarbonat in care am pus cativa stropi de detergent de vase
- i-am dat infacol la fiecare masa - pare sa ii calmeze durerile de burtica si astfel e mai putin deranjat in timpul somnului, se scarpina mult mai putin (nu sunt convinsa ca e strict legat de asta...)
- i-am pus manusi pe maini peste zi can observam ca se freaca la ochi des, sau cand vrea sa se scarpine pe picioare - si ca sa nu se zgarie, dar si pentru ca de la atata frecat i s-au inflamat degetele de la mana stanga (pare sa fie stangaci)


Cum a evoluat bebe:
- eczema din cap i-a trecut (cojile care coborasera pe frunte si invadasera si sprancenele); nu i-am dat atentie speciala capului pentru ca acolo nu s-a inrosit niciodata si nici nu s-a iritat; am observat sambata cu bucurie ca nu mai are coji si pielea de pe cap ii e neteda si lucioasa (numai buna de pupat tongue.gif ); pe cap singurul tratament primit a fost crema cu care il spalam la baie
- a dormit mai bine noaptea, desi mai face o criza (de incercat) de scarpinat intre 5 si 6 dimineata, in somn
- sambata dimineata la trezire l-am dat cu crema (de aici am decis sa-i dam cu crema asta doar dupa baie) apoi sotul l-a asezat in scaunul lui si pentru ca batea soare clad si frumos, i-a ridicat manecile pana mai sus de cot; la cateva minute m-a chemat si mi-a aratat: toata iritatia de pe brat se inrosise si facea zeama ( ohmy.gif ); eu nu m-am mai speriat de data asta, am luat crema cu hidrocortizon si l-am uns, apoi l-am imbracat la loc; in schimb sotul meu a intrat in panica si e f greu sa te mai intelegi cu un om intrat in panica; partea buna e ca nu intram in panica amnadoi in acelasi timp! dupa ce i-am facut baie, bratul arata din nou normal, culoarea pielii, piele inchisa, doar aspra si cumva ridicata pe alocuri (ceea ce numesc eu iritata)
- in spatele genunchilor si la incheietura mainilor nu am mai facut roseala, si deci nici zeama; putina roseala a mai facut ieri dupa baie la subrat;
- pe gat, pe fata, pe picioare si pe burta il tratam cu crema cu cortizon in portiunile inrosite
- pe burtica doua pete inrosite dispar dupa o aplicare cu cortizon si apar in alta parte(!)
- as trage o concluzie, cum ca ii e mai bine per total, dar sotul meu banuieste ca e doar datorita faptului ca folosim cortizonul si ca dupa ce nu o sa-l mai folosim, va reveni la ce a fost; eu incerc sa ma pastrez optimista si sa sper ca dupa ce ii vindecam zonele rosii, nu vor mai reveni si vom ramane doar cu pielea uscata pe alocuri, pe care o vom trata cu creme hidratante
Felina
QUOTE(turbo trabant @ 14 Feb 2011, 10:57 AM) *
mucegaiul se face in conditii de umiditate si lipsa aerisirii. pp ca dupa nastere ati aerisit mai putin ca sa nu puneti pe micut in curent.

dezumidificatorul ala nu va rezolva problema ci doar o va diminua. prin magazine DYI trebuie sa fie niste solutii contra mucegaiului de dat pe perete.



da, am aerisit mai putin din cateva motive: a fost de cateva luni ff frig si in plus sotul meu e friguros si din cauza asta suntem cumva intr-un continuu efort de a aerisi casa deschizand usi si geamuri cat mai putin timp posibil devil.gif . Nu vreau sa-l scot responsabil, pur si simplu asta e situatia.

In plus suntem in irlanda si de multe ori aerul care intra e mai umed decat cel din casa devil.gif .


Noi folosim clor pentru mucegai, crezi ca exista ceva mai puternic?
turbo trabant
nu stiu daca clorul e cel mai bun, ar trebui intrebat la un magazin.
carmine
Astea-s pt tine. Le-am gasit cautand altceva. Vad totusi la pg 2 ca edemele au continut seros si la tine am citit ca se intampla si asta. Vezi daca te ajuta cu ceva.



sorry pt marimea pozelor sleep.gif

Felina
Carmine, multumesc frumos!

Edemele pare sa fie niste basicute care se umplu cu apa - nu e cazul la noi, bebelui ii iese zeama prin pielea inrosita direct.
Dar in prima pagina sunt niste ierburi pentru prurit in eczeme, adica mancarimi, si pe mine aia ma intereseaza la maxim, pentru ca sufera de mancarimi si daca cumva eczema nu se poate trata (e posibil), atunci macar sa ii pot alina mancarimile.

O sa dau sfara in tara sa-mi trimita de acasa ceaiurile. Multumesc inca odata! smile.gif
Oiski-Poiski
Ma rusinez insa doar azi ti-am pus pachetelul.Am uitat ca sambata au doar pana la 12 deschis la posta.

Noi nu am avut voie sa-i facem baie decat o data la 4-5 zile .In rest l-am spalat cu o manusa cu apa calduta pe locurile care trebuiau neaparat spalate, vezi sub brat, gat, fundulet.
Cica baile dese nu fac bine la eczeme.Da nu te lua dupa mine ca tu stii, cate bordeie atatea obiceie.Asa si cu eczemele.

Oiski-Poiski
Am uitat sa-ti zic ca ceaiul ala ce ti-l trimit este asa de cunoscut la rusi pentru ingrijirea pielii copilului nou nascut ca ei spala bebeii tot timpul in chestia aia asa preventiv chiar daca copiii nu au nimica pe piele.Si nu are nimica daca mai intra si in gura la baie , eu l-am baut luni de zile.Bine, altceva este cu un copil mic si chiar daca rusii il dau copiilor si in sticla cu biberon nu stiu daca eu i l-as fi dat sa-l beie.
wulfenia
Aerisirea prin curenti de aer este foarte importanta in prevenirea aparitiei mucegaiului si a igrasiei. Aici se obisnuieste a se face "aerisirea shoc" adica toate geamurile si usile deschise timp de 5 minute, lasat curentii de aer sa-si faca treaba sa improspateze aerul. Chiar daca umiditatea de afara e crescuta, este foarte important sa se creeze curentii de aer si sa se improspateze aerul. E mai usor de prevenit decat de tratat cand deja e instalata in toata casa.
Ce am mai observat eu ca ar fi important in lupta impotriva igrasiei (in care eu una sunt foarte angajata!!) este sa nu lasam sa stea apa pe suprafete, de exemplu covorasul din cabina de dush sau vana trebuie lasat la scurs si la uscat ca altfel se produce mucegai sub el care se extinde. Cand am terminat baia/dusul il pun la scurs pe marginea vanei, langa vana un prospo pe care apoi il pun la uscat. Covorasul l-am platit 3 euro acuma 3 ani si arata si in ziua de azi ca nou!
Felina
Mersi pt link. Sa vad unde gasesc petroxid. Sa intreb la farmacie? O sa ma dau unpic pe net sa vad ce si cum.

QUOTE(wulfenia @ 16 Feb 2011, 07:26 AM) *
Aerisirea prin curenti de aer este foarte importanta in prevenirea aparitiei mucegaiului si a igrasiei. [...]



you know, it takes two to tango
Felina
QUOTE(Oiski-Poiski @ 14 Feb 2011, 02:48 PM) *
Am uitat sa-ti zic ca ceaiul ala ce ti-l trimit este asa de cunoscut la rusi pentru ingrijirea pielii copilului nou nascut ca ei spala bebeii tot timpul in chestia aia asa preventiv chiar daca copiii nu au nimica pe piele.Si nu are nimica daca mai intra si in gura la baie , eu l-am baut luni de zile.Bine, altceva este cu un copil mic si chiar daca rusii il dau copiilor si in sticla cu biberon nu stiu daca eu i l-as fi dat sa-l beie.



Oiski, abia astept sa-l primesc. smile.gif Il si bem, de ce nu. Rusia e mare tongue.gif
Oiski-Poiski
E pe vine smile.gif


wulfenia
QUOTE(Felina @ 16 Feb 2011, 01:09 PM) *
you know, it takes two to tango


Da numai ca nu e optional ci obligatoriu mwah1.gif
Felina
Am rezolvat misterul in jurul testului de sange atat de ocolit de doctori:


an individual RAST costs €33 + 21% VAT so for a rack of fifty tests a RAST will cost €1550 + 21% VAT
wulfenia
daca socotesti cat punem noi in oala sanatatii lunar o sa vezi ca o analiza de 1500 de euro nu e mare lucru. Si e vorba de un copil, cineva care la randul lui o sa bage bani in oala...

Felina
QUOTE(wulfenia @ 16 Feb 2011, 12:00 PM) *
daca socotesti cat punem noi in oala sanatatii lunar o sa vezi ca o analiza de 1500 de euro nu e mare lucru. Si e vorba de un copil, cineva care la randul lui o sa bage bani in oala...



inteleg perfect.
io cred ca mor cu doctora de gat maine la cabinet daca insista sa ma refuze. devil.gif
wulfenia
Maria te uiti frumos si adanc in ochii ei, ii zambesti, ii spui cat esti de ingrijorata si cat de rau ii e bebelui si o intrebi si ca abia ai asteptat sa vi la ea sa-i ceri parerea pentru ca te bazezi absolut pe ea (si ii multumesti pentru asta!) si etc etc si o asculti si apoi faci o fatzuca naiva si o intrebi ce parere are despre testul respectiv...

Diplomatie da?
Felina
smile.gif
Promit sa incerc. Dar sa stii ca stau f prost cu diplomatia zilele astea.
wulfenia
stiu dar asta nu e o scuza! tongue.gif
Iti zic un truc invatat in cariera mea de hipohondru? Cand nu ies la capat nicidecum cu doctorul meu merg la urgenta si zic ca eu ma tem sa stau acasa ca starea mi se inrautateste vazand cu ochii si nu vreau sa patesc ceva urat.
Odata ajunsa la urgenta aici sunt obligati sa-mi faca toate analizele si nu ma pot lasa sa merg acasa pana nu au dovada ca sunt in afara de orice pericol.
Felina
Poti sa te iei de mana cu al meu ca asa face si el tongue.gif
Felina
QUOTE(Oiski-Poiski @ 16 Feb 2011, 10:57 AM) *
E pe vine smile.gif



Oiski draga, am primit pachetul tau - mii de multumiri! Esti o minunata ca intodeauna flowers.gif .
Felina
QUOTE(wulfenia @ 16 Feb 2011, 12:49 PM) *
stiu dar asta nu e o scuza! tongue.gif
Iti zic un truc invatat in cariera mea de hipohondru? Cand nu ies la capat nicidecum cu doctorul meu merg la urgenta si zic ca eu ma tem sa stau acasa ca starea mi se inrautateste vazand cu ochii si nu vreau sa patesc ceva urat.
Odata ajunsa la urgenta aici sunt obligati sa-mi faca toate analizele si nu ma pot lasa sa merg acasa pana nu au dovada ca sunt in afara de orice pericol.



QUOTE(Felina @ 16 Feb 2011, 12:59 PM) *
Poti sa te iei de mana cu al meu ca asa face si el tongue.gif



Ok, am uitat atunci sa mentionez ca aici o vizita la urgente este doar 100 de euro. huh.gif
Asa, ca fapt divers, sambata si duminica (ieri si alaltaieri) am fost cu bebelusul la urgenta, asta inseamna 200 scurt. imi vine sa nu-i platesc! huh.gif


*Edit.

Am mai vorbit eu de sistemul medical de aici si l-am vorbit de bine, sau ma rog, prea putin de rau. Ca adult e ok, mi s-a parut ok-ut.

Dar cand ai copii deja se schimba treaba. In ultimele doua saptamani am facut trei vizite la urgente (= 300euro) pentru infectii la urechi. A doua vizita cu bebelusul a fost pentru ca medicamentul dat prima oara nu a functionat. mai departe faptul ca nu ai nici o posibilitate sa vorbesti cu un medic atunci cand ai nevoie, trebuie sa lasi vorba sa te sune ei, si te suna daca receprionera a fost suficient de draguta incat sa lase vorba pt tine... Ca sa vezi medicul de familie la fata trebuie sa scoti 50 de euro, nu ai de ales. In ultima luni nici nu mai stiu de cate ori am fost, am pierdut sirul. E total aiurea, ma gandesc ce as fi facut daca nu aveam efectiv banii sa platesc...? Dar poate inca nu inteleg eu sistemul prea bine, poate mai trebuie sa ma documentez. o sa caut un forum irlandez si intreb acolo.
turbo trabant
felina, cum se mai simte cel mic?
Felina
Despre eczema bebelusului:

Cel mai important:
- dupa o saptamana de regimul stabilit (pe care l-am scris undeva mai in urma - lp special, nimic altceva de mancare, baie zilnica cu crema speciala, cremuit imediat dupa baie cu cealalta crema, nici o alta cremuire pana la baia urmatoare, hidrocortizon in zonele inrosite) pielea bebelui s-a curatat in proportie de 90%.

- dupa aceasta saptamana am incetat sa mai folosim crema cu cortizon

- dupa inca 3 zile mai are doar f putina piele uscata pe brate si pe langa genunchi.

- zone rosii/inrosite ii mai apar pe la gat dar se vindeca/usuca singure in cateva ore

- pe la incheieturi mai apare cate o urma de roseata care trece singura

- in zona pempersului cele trei pete rosii s-au micsorat considerabil, le tratam acum cu bepanten

- celelalte pete rosiatice de pe abdomen apar si dispar din cand in cand

- nu mai simte nevoia sa se scarpine tot timpul, nu ii mai tinem mainile in manusi

- totusi se mai scarpina pe picioare si pe dosul mainilor, noaptea de freaca de pat destul de mult, dar nu mai pare sa il supere ca inainte, nu se trezeste, nu plange


Pe scurt: eczema bebelusului e dusa in proportie de 95%.

Asa cum a concluzionat si doctora de familie, intoleranta la lactoza a fost cauza. (Cand i-am sugerat la prima vizita, a spus ca e foarte rar si foarte putin probabil...).

Ce urmeaza:

1. continuam cu baile si cremuitul, dar baie mai rar, probabil la doua zile. creme am primit si din ro, am cumparat si de pe internet unele speciale pt eczema de prin sua.

2. o sa incep cu ceaiurile in apa de baie. (unul primit de la Oiski si unul din ro, o sa le iau pe rand)

3. planuiesc sa incep din nou cu solidele, iar pentru asta va trebui sa tin un jurnal si sa urmaresc atent evolutia eczemei

4. analiza de sange pt care am primit trimitere si pentru care nu am ajuns la spital inca din motive de sanatate (toata familia cu probleme)
Yvonne
Felino, oare problema nu se afla in apa din casa ?
Felina
pai care problema? eczema sau altceva?
Felina
QUOTE(turbo trabant @ 21 Feb 2011, 11:25 AM) *
felina, cum se mai simte cel mic?



Turbo, scuze, se pare ca am scris in acelasi timp cu tine. Situatia bebelui de alaltaieri am scris-o ieri.
Azi scriu pentru ieri, si e alta poveste.
Felina
Ieri bebe a inceput iara sa para iritat si seara la baie deja era iritat binisor, pe brate mai ales. la baie si dupa am folosit cremele de dinainte. nu stim daca e de la cremele noi sau de la antibioticul pe care il ia pentru infectia la ureche. a inceput din nou sa se scarpine si aseara am desfacut o sticluta de calamin trimisa de prieteni din ro - e buna pentru calmarea mancarimilor. a adormit rapid dupa baie, cred ca solutia l-a calmat macar putin. sunt f curioasa cum arata azi. reluam baile zilnice.
Felina
Ieri a fost o zi problema, iritatiile s-au marit si mancarimile s-au intetit, in plus se pare ca are dureri de burtica, face niste crize de plans. Sotul a petrecut toata ziua cu el, au fost la spital sa-i recolteze sange pentru testul de cate tot vorbesc. A avut o zi grea si cand am ajuns acasa l-am gasit debusolat, trist si speriat.

In sfarsit, i-am facut baie si l-am uns cu lotiunea primita din Ro si s-a calmat.

Peste noapte am dormit eu cu el. A adormit greu, a avut niste crize de plans de neconsolat. Totusi nu mancarimile au fost problema ci durerile de burtica. Oricum l-as fi tinut parea ca il doare si mai tare asa ca l-am lasat in pat sa vad ce fac. Plangea, urla din cand in cand, se incovoia si apoi se linistea singur. M-am mai linistit si eu. Pe la 5 dupa ce papat tot biberonul s-a chinuit o jumatate de ora in crampe de neconsolat. Jumatatea asta de ora a avut gaze puternice non stop.

Am discutat cu sotul si am cazut de acord ca nu are de la ce sa fie decat de la medicament, care medicament trebuie luat ca sa-i treaca infectia de ureche. Si sa-l tratam cu cat mai mult infacol care il ajuta sa elimine mai usor gazele.

Am zis sa merg la farmacie si sa intreb daca nu ne poate face acelasi medicament dar fara arome si alte minuni, sa fie doar antibioticul singur si vedem noi cum i-l dam. Am aflat ca ei la farmacie doar adauga apa la niste prafuri care vin deja preparate, deci separarea nu poate fi facuta. M-am intors acasa si am decis impreuna cu sotul sa i-l dam in continuare. Ar mai fi inca trei doze, maine seara ultima, deci probabil inca doua zile si doua nopti 'vesele'.

Varianta ar fi sa mergem din nou la medicul de amilie si sa ne schimbe antibioticul - asta deja e fara rost, nu-mi garanteaza nimeni ca nu va reactiona rau si la antibioticul nou.

Realizez limitarea in posibilitatile noastre de a-l ajuta.

Incerc sa ma tin cat mai optimista, ma simt de altfel pozitiva stiind ca dupa tratament in cateva zile ii vor trece si burtica si iritatiile. e bine sa nu fim amandoi pesimisti in acelasi timp.
Oiski-Poiski
Ai dreptate, s-ar putea ca de la un nou antibiotic sa reactioneze la fel.Iar infectia la ureche va trebui sa-i treaca.Pe deasupra daca are asa o reactie la medicamente va trebui sa incerci pe viitor sa-l feresti cat de mult poti de raceli .
Offf ! Imi pare tare rau de voi.Eu cand am trecut prin astea am avut doar un copil de care sa ma ocup.Imi inchipui ce greu este cu doi.
Va admir foarte mult si cred ca este important sa ti se spuna asta.Sa stiti ca toate eforturile care le faceti sunt vazute in lumina care trebuie.Nu va descurajati , trece si infectia asta.Si sa vedem ce zic analizele de sange .Cand vor fi gata , dureaza mult ?
Cucu Mucu
QUOTE(Felina @ 23 Feb 2011, 06:15 PM) *
Am discutat cu sotul si am cazut de acord ca nu are de la ce sa fie decat de la medicament, care medicament trebuie luat ca sa-i treaca infectia de ureche. Si sa-l tratam cu cat mai mult infacol care il ajuta sa elimine mai usor gazele.


Aici la noi, cand se prescriu antibiotice la bebei, se prescrie si un supliment nutritiv de culturi lactice cu bifidus si alte bacterii bune, pentru refacerea florei intestinale, altfel copilul risca sa aiba indigestii, constipatii, diaree, diverse chestii legate de digestie. Un supliment cum ar fi asta.
Felina
QUOTE(Oiski-Poiski @ 24 Feb 2011, 08:36 AM) *
Ai dreptate, s-ar putea ca de la un nou antibiotic sa reactioneze la fel.Iar infectia la ureche va trebui sa-i treaca.Pe deasupra daca are asa o reactie la medicamente va trebui sa incerci pe viitor sa-l feresti cat de mult poti de raceli .
Offf ! Imi pare tare rau de voi.Eu cand am trecut prin astea am avut doar un copil de care sa ma ocup.Imi inchipui ce greu este cu doi.
Va admir foarte mult si cred ca este important sa ti se spuna asta.Sa stiti ca toate eforturile care le faceti sunt vazute in lumina care trebuie.Nu va descurajati , trece si infectia asta.Si sa vedem ce zic analizele de sange .Cand vor fi gata , dureaza mult ?



Oiski, multumesc pentru incurajari si pentru gandurile bune.

Analizele de sange dureaza intre doua si trei saptamani. Fiind in irlanda unde lucrurile se misca cu viteza melcului, pariez pe varianta maxima, adica 3 saptamani. Nu mai e mult, o zi deja a trecut! smile.gif
Felina
QUOTE(Cucu Mucu @ 24 Feb 2011, 09:24 AM) *
Aici la noi, cand se prescriu antibiotice la bebei, se prescrie si un supliment nutritiv de culturi lactice cu bifidus si alte bacterii bune, pentru refacerea florei intestinale, altfel copilul risca sa aiba indigestii, constipatii, diaree, diverse chestii legate de digestie. Un supliment cum ar fi asta.




Multumesc mult! O sa intreb la farmacie sa vad daca mi le da fara reteta.







Pe meleagurile astea bebelusii sunt neglijati dpdv medical - parerea asta deja mi-am facut-o si nu mi-o mai schimba nimeni. Daca ma ducea capul sa caut pe internet imediat dupa ce am nascut altundeva stateam azi. Sincer imi vine sa-i dau in judecata pe toti medicii cu care am intrat in contact si care n-au catadiscsit sa-mi dea un diagnostic, desi am insistat! Ma mai gandesc.
Oiski-Poiski
QUOTE(Cucu Mucu @ 24 Feb 2011, 12:24 PM) *
Aici la noi, cand se prescriu antibiotice la bebei, se prescrie si un supliment nutritiv de culturi lactice cu bifidus si alte bacterii bune, pentru refacerea florei intestinale, altfel copilul risca sa aiba indigestii, constipatii, diaree, diverse chestii legate de digestie. Un supliment cum ar fi asta.



A primit si al meu asa ceva.De exemplu aici se numeste Omniflora.Insa ma intreb el fiind alergic la lapte oare culturile astea lactice ar fi bune pentru cel mic ? Sau se numesc numai asa si nu au de-a face cu laptele ??? unsure.gif
Felina
QUOTE(Oiski-Poiski @ 24 Feb 2011, 10:51 AM) *
A primit si al meu asa ceva.De exemplu aici se numeste Omniflora.Insa ma intreb el fiind alergic la lapte oare culturile astea lactice ar fi bune pentru cel mic ? Sau se numesc numai asa si nu au de-a face cu laptele ??? unsure.gif



Bebe e intolerant la lactoza, care e o proteina din lapte.
O sa intreb la farmacie oricum. Mersi smile.gif
Felina
QUOTE(Oiski-Poiski @ 24 Feb 2011, 10:51 AM) *
A primit si al meu asa ceva.De exemplu aici se numeste Omniflora.Insa ma intreb el fiind alergic la lapte oare culturile astea lactice ar fi bune pentru cel mic ? Sau se numesc numai asa si nu au de-a face cu laptele ??? unsure.gif



Am intrebat la farmacie (atunci, dar n-am mai ajuns sa dau raportul) si am aflat ca acest gen de medicament nu e licentiat pentru bebei sub 6 luni si am fost sfatuita sa astept, ceea ce am si facut. in 3 saptamani o sa-i pot da. Culturile lactice nu fac problema in intoleranta la lactoza.
Felina
Cum mai stam.

Am inceput sa-i dau diverse de mancare cand a facut 5 luni si deja se simtea mai bine si pielea lui arata bine. Stiam ca e riscant, dar trebuia sa reincep solidele. I-am dat iar banana si la nici o ora a facut iritatii pe fata. Am taiat-o de pe lista pentru un an. Apoi i-am dat porridge special pentru bebelusi pe care i l-am diluat cu apa. Nu mi s-a parut ca reactioneaza prea bine si curand am aflat si de ce - pentru ca cerealele respective contineau lapte - nu-mi vine sa cred ca n-am citit eticheta si am considerat pur si simplu ca sunt numai din ovaz - oboseala isi spune cuvantul. I-am scos cerealele de la cutie si i-am facut in casa porridge cu lapte de capra. Nu mi-a placut cum a reactionat si i le-am scos de tot.

Sunt cateva alimente la care n-am observat sa reactioneze rau: pastarnac organic, cartof dulce, mar si suc de mar, cartof normal.

Vineri a facut vaccinul de la 4 luni (intarziat mai mult de o luna pt ca a fost bolnav) si a reactionat f rau, asa cum de altfel ma asteptam. Ii dau o saptamana sa iasa de sub influenta vaccinului.

Ca atare am decis impreuna cu sotul ca timp de doua saptamani sa nu ii mai introducem alimente noi si sa ramanem pe cele pe care le tolereaza (descrise mai sus). In doua saptamani ar trebui sa fie 99% mai bine daca observatiile mele sunt corecte.

Intre timp ar trebui sa primim si rezultatele de la testul de sange.




*

Banuiala mea e ca, pe langa intoleranta la lactoza, copilul e alergic la ceva. Are urmatoarele simptome care m-au condus la concluzia asta: ii curge nasul tot timpul, produce flegma la nivelul gatului (desi nu are nici o afectiune pt ca a fost controlat deja de 4 ori in ultima luna jumate), are dureri de burta zilnic in jur de ora 6 dimineata.


*

Programarea la specialist inca nu a ajuns! E ingrijorator, trebuia sa o primim. Va trebui sa sunam la medic din nou.
Felina
Pentru ca azi-noapte am dormit si eu si bebe bine, azi am avut mai mult energie.

***

Am gasit un articol interesant despre intolerante si alergii la proteine, numai bien ca am pierdut linkul...


***


Am aflat tot pe internet despre cartoful dulce ca ar fi un aliment super hranitor si sanatos. Sa fie, ca bebe il mananca cu placere.

***


Am ramas pe dieta redusa de mar, cartof dulce si pastarnac. Am scos cartoful pentru ca am avut impresia ca reactioneaza la el. Planu e sa nu mai schimb nimic in dieta lui timp de doua saptamani incepand de luni. Sa vedem cum va mai arata situatia peste 10 zile.


***

Am aflat despre avocada ca ar fi un aliment bun pentru cei care sufera de eczema, inclusiv bebei. Dar exista si alergii si intolerante la avocado, asa ca peste doua saptamani voi incerca cu grija sa i-l introduc. Sper sa-l accepte.


Ar mai fi si uleiul de nuca de cocos, l-am pus pe lista.



***


Pielea bebelusului arata mai bine ca niciodata, dar inca are mancarimi mari. Totusi azinoapte a dormit bine si peste zi am inteles ca s-a simtit bine, doar schimbatul pampersului ii aduce aminte de mancarimi. Poate suntem pe drumul cel bun.
Cucu Mucu
QUOTE(Felina @ 10 Mar 2011, 07:23 PM) *
Am scos cartoful pentru ca am avut impresia ca reactioneaza la el.


Poate fi din cauza amidonului, poate creea probleme de digestie in functie de tehnica de gatit, starea cartofului, etc.
Felina
QUOTE(Cucu Mucu @ 10 Mar 2011, 06:36 PM) *
Poate fi din cauza amidonului, poate creea probleme de digestie in functie de tehnica de gatit, starea cartofului, etc.



Eu doar am fiert cartoful in coaja si l-am amestecat apoi cu apa fiarta ca sa il fac moale. Nu stiu ce sa mai cred. Abia astept sa faca 6 luni sa-i dau probiotice ca am inteles ca-s foarte bune.
Oiski-Poiski
La viitoarea mea fina nu i-a fost mai bine la burtica pana nu i-au facut laptele cu apa special pentru bebei.Scrie pe sticle :apa adecvata alimentatiei copiilor
Apa de la robinet fiarta i-a provocat dureri de burta.
Felina
Am primit rezultatul analizelor: negativ la toate testele. Adica nu e alergic la nici unul din alimentele pe care i le-am dat pana la momentul testarii si nici la mucegai, praf sau acarieni.

Nu stiu de ce vad negru in fata ochilor de furie. telefonul nu l-am primit, eu, eu mi-am uitat telefonul acasa azi, asa ca doctora a vb cu sotul si nu a dat nici un fel de detaliu. El a rugat-o sa ne trimita rezultatele prin posta sa le avem si noi.

Acum daca ma gandesc mai bine, e totusi bine pentru ca nu are alergii, astea sunt mai greu de dus. Daca sunt doar ceva intolerante, atunci astea se rezolva in timp cand aparatul lui digestiv se maturizeaza.

O sa beau un ceai sa ma calmez.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.