Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:De Ce Pleaca Tinerii Din Romania?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
Pagini: 1, 2
Marduk
Tu crezi ca bat apa in piua, abis ca spun lozinci Cucu Mucu crede ca nici zeii nu ne mai pot ajuta, Cla crede ca trebuie sa ramanem la sarma, etc. Eu cred ca trebuie sa avem incredere in tineri, in cei care incet incet incearca programe de curatenie, de ajutorare a copiilor batranilor si chiar a animalelor, incet, incet vor reusi sa faca ceva, cand vom termina va asteptam inapoi in Romania si speram sa fiti mai multumiti de tara voastra atunci decat sunteti acum.
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 30 Nov 2010, 07:12 PM) *
Am vrut sa vad cum este si pe alte meleaguri, dar am observat ca pentru un individ, problemele sunt aceleasi peste tot.


Gresit! Problemele mele in Romania sunt lipsa asistentei medicala de calitate, calitatea serviciilor ce imi sunt oferite pt impozitele cotizate, lipsa sperantei ca pot schimba ceva! Probleme care in anumite tari lipsesc.
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 30 Nov 2010, 08:54 PM) *
QUOTE
Problemele mele in Romania sunt lipsa asistentei medicala de calitate

Daca doar asta este problema sa sti ca exista clinici particulare destul de bune si asigurari la fel de bune care iti permit sa te simt in siguranta in cazul in care ai probleme medicale. Ar mai fi o problema, costurile, dar prin comparatie cu altii putem spune ca asistenta medicala desi este dupa unii in colaps este mai buna decat in alte locuri unde daca nu ai asigurare poti muri in strada.
QUOTE
calitatea serviciilor ce imi sunt oferite pt impozitele cotizate, lipsa sperantei ca pot schimba ceva!

la impozitele pe care le platim aici eu zic ca este buna calitatea, care pana la urma mai este data si de oameni, nu doar de bani. Sti care sunt costurile prin tarile din UE pentru asigurarea medicala, impozitele, taxele? te intreb pentru ca pe mine in afara de faptul ca in Romania platesc de 2 ori aceleasi taxe nu ma deranjaza costurile pe care le platesc aici.
little1
QUOTE(Marduk @ 30 Nov 2010, 01:07 PM) *
Si cine vreti sa faca schimbarile care trebuiesc facute in tara asta? rusii, americanii, ungurii, turcii sau tiganii, daca puteti sa faceti bani si in tara de ce sa cautati "un mediu linistit" in alta parte? Vreti sa lupte altii pentru voi sa va creeze un mediu linistit apoi sa veniti si voi sa profitati? Voi credeti ca cei care au construit "medii linistite" nu au luptat nu au indurat nu au muncit, au primit totul de-a gata de la altii? Am sa va dau un exemplu pe care il cunosc Olanda, credeti ca olandezii au tara pe care o au, construita de catre altii? Poate ca s-au folosit de muncitori straini dar au pus mana si mintea olandeza la munca. Mai aproape de noi este un exemplu elocvent Ungaria, fosta comunista, cine a venit sa construiasca in Ungaria de ce la unguri se poate si la noi nu? Lamentarea asta mioritica, plangaciosii mamitichi si mamaii, alde domnul Goe in varianta moderna, treziti-va aveti aici o tara care asteapta sa o ajutati, nu va mai ganditi la alte locuri ca viata individului are aceleasi probleme peste tot. Eu cred ca aici este adevarata competitie, cu noi insine, nu sa emigram acolo unde este totul pus la punct, unde sistemul functioneaza, faceti aici sa functioneze acest sistem asa cum functioneaza si la ceilalti. Este foarte greu, dar daca vom continua sa ne plangem de mila nu vom realiza nimic, reformarea sistemului trebuie facuta si in interiorul nostru al tuturor, pentru ca si noi facem parte din sistem iar fara noi, fara tineri, sistemul nu poate functiona.



Tara pe care vrei ca tu si eu s-o reconstruim (fie, accept ideea asta), e vanduta bucata cu bucata altora.
Ei, care vor fi noii stapani, o vor aranja pentru ei, si daca peste ani Romania va arata altfel, va fi multumita lor, nu multumita noua.

Uite, facem un pact, pentru ca tin la efortul tau: creeaza alt topic, cum ar arata o Romanie Frumoasa.
Nu stiu daca ai observat, dar noi n-avem in istorie un punct de referinta, un moment in care ne-ar fi placut sa inghete timpul...
Ah, ar fi unul... Dacia lui Decebal. Dar teama imi e ca mare parte din istoria respectiva e tendentios nationalista.
Adevarul poate fi diferit.
Vezi, filmul dacii: "Voi ce stiti sa faceti?"
"Noi stim a be!
Si-a juca!"

Marduk
QUOTE(little1 @ 1 Dec 2010, 12:21 AM) *
Nu stiu daca ai observat, dar noi n-avem in istorie un punct de referinta, un moment in care ne-ar fi placut sa inghete timpul...

Te inseli, eu cred ca Romania dintre cele doua WW a fost Romania care ne-ar fi placut sa inghete timpul.
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 1 Dec 2010, 08:58 AM) *
Te inseli, eu cred ca Romania dintre cele doua WW a fost Romania care ne-ar fi placut sa inghete timpul.

thumb_yello.gif
Marduk
QUOTE(little1 @ 1 Dec 2010, 12:21 AM) *
QUOTE
Tara pe care vrei ca tu si eu s-o reconstruim (fie, accept ideea asta), e vanduta bucata cu bucata altora.

Sa-ti spun un "secret" noi stapani de care vorbesti au cumparat teren arabil, cele mai frumoase locuri din Romania au ramas nevandute, asa ca la treaba ca e mult de lucru.
QUOTE
Uite, facem un pact, pentru ca tin la efortul tau: creeaza alt topic, cum ar arata o Romanie Frumoasa.

Ai putea sa-l deschizi chiar tu, propunerea mea pentru numele topicului ar fi "Cum ar trebui sa arate Romania in care ai vrea sa traiesti?" "Pareri, situatii existente si solutii de schimbare"
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 1 Dec 2010, 01:27 PM) *
Sa-ti spun un "secret" noi stapani de care vorbesti au cumparat teren arabil, cele mai frumoase locuri din Romania au ramas nevandute, asa ca la treaba ca e mult de lucru.


Gresit, au cumparat sistemul energetic, au cumparat guvernantii, au sabotat familia, cercetarea si infrastructura Romaniei. Suntem in razboi economic, daca nu stiai, iar hahalerele din frunce sunt ori prosti, ori cumparati de nu isi dau seama.
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 1 Dec 2010, 01:52 PM) *
............ iar hahalerele din frunce sunt ori prosti, ori cumparati de nu isi dau seama.

de care hahalere vorbesti de astea de azi sau alea de acum cativa ani? cand s-a vandut pe nimic industria petroliera, industria constructoare de masini, cimentul, marmura, serele, apa minerala, sarea, etc. am omis ceva ? asta nu inseamna ca as avea ceva impotriva, sa le fi vandut, dar sa fi obtinut cel mai bun pret si cele mai bune conditii pentru tara, nu pentru buzunarele lor.
abis
QUOTE(Marduk @ 30 Nov 2010, 10:46 PM) *
la impozitele pe care le platim aici eu zic ca este buna calitatea

Ti-am spus putin mai sus, noi muncim 5 luni pe an doar pentru a ne plati toate darile catre stat. Ce primim inapoi, in afara de batjocura celor "de sus"?
QUOTE
eu cred ca Romania dintre cele doua WW a fost Romania care ne-ar fi placut sa inghete timpul

Asta nu dovedeste decat precaritatea cunostintelor tale referitoare la istoria acelor vremuri...
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 1 Dec 2010, 02:07 PM) *
de care hahalere vorbesti de astea de azi sau alea de acum cativa ani? cand s-a vandut pe nimic industria petroliera, industria constructoare de masini, cimentul, marmura, serele, apa minerala, sarea, etc. am omis ceva ? asta nu inseamna ca as avea ceva impotriva, sa le fi vandut, dar sa fi obtinut cel mai bun pret si cele mai bune conditii pentru tara, nu pentru buzunarele lor.


De toti - vezi vreo diferenta semnificativa intrei ei (in afara de culoarea bannerelor)? Au fost niste tampiti - numai idiotii vand sistemul energetic al tarii. Tare as vrea sa ii vad cum planifica ei un conflict armat cu Austria, sa zicem. De unde puii mei iau combustibil?

Cat despre impozitele tale - omule, 50% din salariu merge la stat pt serviciile prestate. E f mult, in comparatie cu restul Europei. Sa nu mai vb de afaceri unde e si mai tragic. Impozitele sunt mari, discutand procentual, foarte mari, fata de restul Europei. Daca tu chiar crezi ceea ce ai spus, denota o necunoastere a sistemului economic european !
Marduk
QUOTE(abis @ 1 Dec 2010, 02:16 PM) *
QUOTE
Ti-am spus putin mai sus, noi muncim 5 luni pe an doar pentru a ne plati toate darile catre stat.

Nu pot sa-mi dau seama daca este chiar asa cum spui, dar daca este asa cu atat mai mult trebuie reformat acest sistem, batjocura o acceptam prin nepasarea noastra, prin lipsa de incredere si organizare. Eu am convingerea ca in alte tari din UE impozitele si taxele sunt mai mari, procentual.
QUOTE
Asta nu dovedeste decat precaritatea cunostintelor tale referitoare la istoria acelor vremuri...

asta este parerea mea, cum ti-ai dat seama de precaritatea cunostintelor mele despre istoria acelor vremuri? unsure.gif

Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 1 Dec 2010, 02:29 PM) *
Eu am convingerea ca in alte tari din UE impozitele si taxele sunt mai mari, procentual.


Pe ce te bazezi? Ai ceva cifre, exemple? Zi-ne si noua!
abis
QUOTE(Marduk @ 1 Dec 2010, 02:29 PM) *
Nu pot sa-mi dau seama daca este chiar asa cum spui

Din ceea ce castigi platesti 16% impozit. Pentru tot ceea ce cumperi, platesti 24% TVA. Dintr-un foc fiscalitatea se ridica la 40% numai din astea doua. Deci cinci luni din 12 (cca 40%). Plus banii pentru somaj, pensii de stat, impozite pe proprietate si sumedenia de alte taxe pe care le platesti, vezi la cat ajungi.

Poate ca or fi si in alte parti taxe asemanatoare, insa macar acolo primesti si ceva in schimb.

QUOTE
cum ti-ai dat seama de precaritatea cunostintelor mele despre istoria acelor vremuri?

Daca afirmi ca situatia antebelica ar fi idealul, cum sa nu-mi dau seama? laugh.gif

QUOTE(Cucu Mucu)
Tare as vrea sa ii vad cum planifica ei un conflict armat cu Austria, sa zicem.

Ei, hai, ca asta totusi nu-i un argument. smile.gif

Nici nu avem granita cu Austria, facem parte si noi si ei din UE, noi suntem in NATO iar ei sunt neutri, cum naiba sa fie un razboi intre Romania si Austria vreodata? smile.gif
Marduk
QUOTE(abis @ 1 Dec 2010, 02:37 PM) *
Daca afirmi ca situatia antebelica ar fi idealul, cum sa nu-mi dau seama?

unde am spus eu ca este situatia antebelica "idealul"?
Justitiarul
Eu intentionez sa plec in februarie cel tarziu in Marea Britanie. De ce plec? Dar spuneti-mi de ce sa raman!
Cucu Mucu
QUOTE(Justitiarul @ 1 Dec 2010, 02:43 PM) *
Eu intentionez sa plec in februarie cel tarziu in Marea Britanie. De ce plec? Dar spuneti-mi de ce sa raman!


thumb_yello.gif Exact, toata lumea se intreaba de ce pleaca lumea! Pai hai sa ne intrebam de ce sa ramana! 3 motive pertinente pt care un tanar cu sanse de afirmare afara sa ramana in Ro?
Marduk
QUOTE(Justitiarul @ 1 Dec 2010, 02:43 PM) *
De ce plec? Dar spuneti-mi de ce sa raman!

Observ ca folosesti steagul Romaniei, de ce faci asta? Daca tot vrei sa pleci in UK de ce nu ti-ai pus steagul UK? te simti mai roman daca folosesti tricolorul? sau mai englez?
Justitiarul
Steagul Romaniei mi l-am pus ca avatar pe motive ce tin de patologia bolii mele (vezi jurnalul meu)
Dupa ce voi fi plecat in UK, fii sigur ca imi voi pune drapelul Marii Britanii thumb_yello.gif

[edit]

Si nick-ul mi l-am schimbat tot pe motive ce tin de un episod al bolii mele, la recomandarea unui psiholog, ma rog, astea-s detalii ce nu au legatura cu topicul. Asadar...

QUOTE
3 motive pertinente pt care un tanar cu sanse de afirmare afara sa ramana in Ro?
little1
Marduk, uite ce e, am mai zis si in alta parte: Romania nu e creatia poporului roman... E o creatie a unei anumite organizatii. Nici ideea macar n-a fost romaneasca... stiu ce se spune in cartile de istorie, insa istoria nationala are inclinatia de a deveni inclinata. Tendentioasa...
Omul de rand a perceput dintotdeauna clar diferentele dintre provinciile romane, iar cei care au incercat ca elimine diferentele n-au facut-o pentru binele poporului, ci pentru diverse interese.
Adica hai sa vorbim pe bune. Daca la baza unei decizii de genul celei despre care vorbim, sta doar credinta in ceva sau doar o mitologie politica, atunci discutia se schimba... cu tot respectul nu pot sa ma bazez pe asa ceva. Mi se face rau cand ma uit cati oameni au murit in istorie pentru o idee... Idei sunt peste tot, insa viata fiecaruia este unica, si merita fiecare dintre noi sa faca tot ce e mai bun si mai frumos din ea. Personal, cred ca tre sa depasim etapa aia sordida.

Ma intereseaza in schimb ce credeti despre perioada interbelica... totusi in afara de batranii care au trait atunci, n-as da credit niciunei alte surse... Ce v-au spus bunicii, parintii?


Hai la multi ani tuturor. Vai de capul nostru.
Marduk
QUOTE(little1 @ 1 Dec 2010, 05:15 PM) *
QUOTE
Romania nu e creatia poporului roman... E o creatie a unei anumite organizatii.

Alta organizatie? pare ca suntem sortiti sa faca organizatiile astea ce vor cu noi, atat de prosti suntem. Din organizatia respectiva faceau parte si romani, vlahi? sau erau toti sionisti?
QUOTE
Nici ideea macar n-a fost romaneasca...

Da, cunosc ideea asta nici "revolutia" n-a fost o ideie romaneasca, poate doar revolta de dinaintea ei sau nici macar aia.
QUOTE
Omul de rand a perceput dintotdeauna clar diferentele dintre provinciile romane, iar cei care au incercat ca elimine diferentele n-au facut-o pentru binele poporului, ci pentru diverse interese.

Normal ca un muntean stie ce e ala un oltean, maramuresean, moldovean, bucovinean, ardelean, salajan, etc. Ce interese crezi ca a avut organizatia sa-i uneasca pe romani? intelegeam daca punea umarul sa-i dezbine dar asa?
QUOTE
Mi se face rau cand ma uit cati oameni au murit in istorie pentru o idee...

Daca nu se murea pentru idei nu am fi fost unde suntem ca specie.
QUOTE
Idei sunt peste tot, insa viata fiecaruia este unica, si merita fiecare dintre noi sa faca tot ce e mai bun si mai frumos din ea.

Daca nu ar mai fi "eroi" care sa-si "sacrifice" viata pentru o iedee nu am avea progres, am stagna, nici macar virtual nu am evolua.
QUOTE
Personal, cred ca tre sa depasim etapa aia sordida.

Nu se poate, ar trebui sa sti ca exista voci care sustin ca primi astronauti care ar pleca spre Marte sa nu se mai intoarca inapoi sa ramana pe Marte definitiv, cam la fel s-a intampla si cu descoperitorii, cuceritorii, Americilor.
QUOTE
...ce credeti despre perioada interbelica... in afara de batranii care au trait atunci, n-as da credit niciunei alte surse...

din partea bunicului meu numai de bine, doar daca este sa ne amintim ca pe atunci leul era valuta forte pentru altii si ca era din aur sau argint, ca Romania exporta cea mai mare parte din productia agricola pe Dunare, ca pana si la Calafat exista un teatru, fara a mai vorbi despre cultura in general.
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 1 Dec 2010, 05:53 PM) *
Daca nu se murea pentru idei nu am fi fost unde suntem ca specie.


Sa mori pentru patrie, astea-s povesti
Tre` sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti
Prostii mor pentru ideile celor destepti
Si nu exista oameni 100% corecti
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 1 Dec 2010, 06:07 PM) *
Sa mori pentru patrie, astea-s povesti

Asa este, cu timpul eroii reali devin eroi de poveste, dar raman, spre deosebire de anonimii acestei lumi, in fond si ei niste eroi ai vietii de zi cu zi.
little1
QUOTE(Cucu Mucu @ 1 Dec 2010, 08:07 PM) *

Sa mori pentru patrie, astea-s povesti
Tre` sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti
Prostii mor pentru ideile celor destepti
Si nu exista oameni 100% corecti



Exact.
Si in plus, sacrificiul celor care au murit pentru o idee n-a fost recunoscut decat mult-mult timp dupa moartea lor - care moarte n-a facut nicio diferenta atunci, ci doar pentru posteritate, ca si simbol...
Marduk, aluneci pe panta idealismului. Daca e asumat, si poti trai cu el, bravo.

Legat de posibilitatea mortii astronautilor (pe marte sau aiurea) este ceva asumat. E pasiune... le place.
Si sunt oameni de stiinta, prefer sa cred ca n-o fac din cauza ca-s prea indoctrinati dunno.gif
Unul din lucrurile care ii fac pe oameni sa sufere in viata e cavalerismul stupid. I try to stay out of it...
Cla
Idealismul asta poti sa ti-l bagi undeva n dos... pe cnd nca se leaga cu srma n loc sa se faca treaba ca lumea, n-are rost.
Rehael
Eu cred ca motivele pentru care pleaca lumea din Romania difera de la caz la caz, totusi... Si la baza nu sta neaparat faptul ca nu ar fi multumiti cu situatia sau viata pe care o duc aici. Unii pleaca deoarece chiar ii impinge nevoia, altii din spirit de aventura, altii fiindca doresc sa aiba mai multi bani, altii ca sa castige experienta pe linie profesionala, altii ca sa se afle in treaba samd. Cunosc de asemenea persoane care doresc sa se reintoarca, chiar si dupa mai mult de cinci ani de sedere intr-un stat mai dezvoltat... Nu, nu stiu care ar putea fi motivele. Desigur ca la modul general putem presupune ca exista niste nemultumiri care ii fac sa creada ca "acasa" le-ar fi mai bine.
O prietena de-a mea si-a vandut tot la un moment dat si a emigrat in Canada, desi aici avea o situatie foarte buna; sunt mai multi ani de atunci... Dupa vreo sase luni a existat un motiv, independent de ea, care a facut-o sa faca drumul invers spre Romania. Apoi nu a vrut sa mai plece inapoi. A abandonat pur si simplu tot, desi isi cheltuise toti banii ca sa isi incropeasca acolo o mica gospodarie si sa inceapa o viata noua... O alta prietena s-a intrebat ani la rand daca a facut bine sau nu sa plece(locuieste la New York acum); la fel, nu-i lipsea nimic aici. Altii, dimpotriva, cand vorbesc cu tine lasa impresia ca l-au prins pe Dumnezeu de un picior plecand; unii par sa fie sinceri, mai ales cei care au avut parte de multe lipsuri de natura materiala, dar altii nu prea...
little1
Mi-e teama mai tare sa raman decat sa plec.
Cam asta.

Am avansat in viata mea, de la un mediu foarte modest la unul relativ mai... 'scuturat', parcurgand diverse medii intermediare... Stiu acum, si am stiut atunci, ca m-as fi putut opri oriunde in aceasta evolutie. M-as fi putut opri pe unul din 'paliere', unde ar fi fost raspunderi mai mici, recompense mai mici, viata mai molcoma. Si stiu ca daca m-as opri aici unde sunt acum, as face-o tot de teama, tot din comoditate.

Stiu ca am ceva de facut si nu pot s-o fac aici... casa mea, casa copilariei mele, a disparut demult. Aia-i Romania Mea.
Ai dreptate Rehael, pentru fiecare e o poveste unica, si a trage concluzii generale e o greseala.

A arunca axiome: pleaca dupa bani, sau, toti care pleaca o duc bine, sau, toti care pleaca regreta, sau, nicaieri nu-s cainii cu covrigi in coada etc., e usor de facut.
Fiecare insa are calea lui, si-si judeca deciziile fata in fata cu propria constiinta - atunci cand nu se ia dupa gura lumii.

Si in definitiv, mai bine ar face asa. Doar e pielea lui/ei in joc.

E
Marduk
QUOTE(Rehael @ 1 Dec 2010, 11:25 PM) *
......la baza nu sta neaparat faptul ca nu ar fi multumiti cu situatia sau viata pe care o duc aici. Unii pleaca deoarece chiar ii impinge nevoia, altii din spirit de aventura, altii fiindca doresc sa aiba mai multi bani, altii ca sa castige experienta pe linie profesionala, altii ca sa se afle in treaba samd.

Azi intreaga lume este un mare sat, transporturi rapide, comunicatii, locuri de munca, salarii atractive, etc. sa pleci la munca e una si sa pleci definitiv, lasand totul in urma e altceva. Eu cred ca nu merita tara asta sa-si piarda tinerii atat de usor mai cred ca s-a creat o moda cu plecarea asta, e ca o haina sau un telefon nou pe care multi tineri vor doar sa-l incerce, apoi raman prinsi in acest joc, multi dintre ei fiind jenati sa se mai intoarca, poate considerand intoarcerea ca un esec.

QUOTE(little1 @ 1 Dec 2010, 11:57 PM) *
QUOTE
Mi-e teama mai tare sa raman decat sa plec.

De ce ti-e teama? nu cumva este vorba de automotivatie care are la baza banalul vis?
QUOTE
Si stiu ca daca m-as opri aici unde sunt acum, as face-o tot de teama, tot din comoditate.

A fi comod nu e ceva condamnabil, de ce ni se pare ca ca munca in Romania este mai putin stresanta decat in alta parte? de unde aceasta teama de a lua viata in piept, de a face ceva bun impotriva tuturor celor care nu vor sa faca nimic si stiu doar sa carcoteasca? eu asta nu pricep la tinerii din ziua de azi, renunta la proiecte prea usor.
QUOTE
Ai dreptate Rehael, pentru fiecare e o poveste unica, si a trage concluzii generale e o greseala.

Corect, fiecare individ are povestea sa, dar sunt foarte multi care, zicea Rahel, pleaca sa se afle in treaba, cauta sa vada daca visul poate deveni realitate, or asta eu consider ca este pierdere de timp. Lipsa unei evluari a ceea ce sti sa faci, a ceea ce se asteapta de la tine, comunicarea, stresul actiunii in sine, din aceste cauze cred ca tinerii ar trebui sa se gandeasca mult mai mult cand fac pasul catre emigrare.
QUOTE
Fiecare insa are calea lui, si-si judeca deciziile fata in fata cu propria constiinta - atunci cand nu se ia dupa gura lumii. Si in definitiv, mai bine ar face asa. Doar e pielea lui/ei in joc.

Un individ face parte dintr-o comunitate, este crescut, educat, in traditiile comunitatii respective, deciziile sale afecteaza comunitatea asa cum deciziile comunitatii il afecteaza individul. E usor sa spui nu ma intereseaza de nimeni si de nimic, am o viata si am sa o traiesc asa cum vreau. In Romania familia inca este caramida societatii noastre, am intalnit occidentali care ne invidiau pentru "caramida" noastra, care isi doreau sa traiasca intr-o familie, apropiati unii de altii ca in satele noastre. De ce oare vin tot felul de figuri importante si ne zic "pastrati ceea ce aveti" satul romanesc este o comoara in ochii lor. Am vazut straini fascinati de cum se descurca taranii romani, cum recicleaza firesc, natural gunoiul de grajd, in occident se duc la scoala sa invete chestiile astea. Dar poate deja este prea tarziu sa mai oprim din avantul asta, moda plecarilor de dragul viselor, al cautarilor, care pentru multi nu se vor adeverii niciodata.

adipop
QUOTE(Marduk @ 2 Dec 2010, 10:13 AM) *
Azi intreaga lume este un mare sat, transporturi rapide, comunicatii, locuri de munca, salarii atractive, etc. sa pleci la munca e una si sa pleci definitiv, lasand totul in urma e altceva. Eu cred ca nu merita tara asta sa-si piarda tinerii atat de usor mai cred ca s-a creat o moda cu plecarea asta, e ca o haina sau un telefon nou pe care multi tineri vor doar sa-l incerce, apoi raman prinsi in acest joc, multi dintre ei fiind jenati sa se mai intoarca, poate considerand intoarcerea ca un esec.
De ce ti-e teama? nu cumva este vorba de automotivatie care are la baza banalul vis?

A fi comod nu e ceva condamnabil, de ce ni se pare ca ca munca in Romania este mai putin stresanta decat in alta parte? de unde aceasta teama de a lua viata in piept, de a face ceva bun impotriva tuturor celor care nu vor sa faca nimic si stiu doar sa carcoteasca? eu asta nu pricep la tinerii din ziua de azi, renunta la proiecte prea usor.

Corect, fiecare individ are povestea sa, dar sunt foarte multi care, zicea Rahel, pleaca sa se afle in treaba, cauta sa vada daca visul poate deveni realitate, or asta eu consider ca este pierdere de timp. Lipsa unei evluari a ceea ce sti sa faci, a ceea ce se asteapta de la tine, comunicarea, stresul actiunii in sine, din aceste cauze cred ca tinerii ar trebui sa se gandeasca mult mai mult cand fac pasul catre emigrare.

Un individ face parte dintr-o comunitate, este crescut, educat, in traditiile comunitatii respective, deciziile sale afecteaza comunitatea asa cum deciziile comunitatii il afecteaza individul. E usor sa spui nu ma intereseaza de nimeni si de nimic, am o viata si am sa o traiesc asa cum vreau. In Romania familia inca este caramida societatii noastre, am intalnit occidentali care ne invidiau pentru "caramida" noastra, care isi doreau sa traiasca intr-o familie, apropiati unii de altii ca in satele noastre. De ce oare vin tot felul de figuri importante si ne zic "pastrati ceea ce aveti" satul romanesc este o comoara in ochii lor. Am vazut straini fascinati de cum se descurca taranii romani, cum recicleaza firesc, natural gunoiul de grajd, in occident se duc la scoala sa invete chestiile astea. Dar poate deja este prea tarziu sa mai oprim din avantul asta, moda plecarilor de dragul viselor, al cautarilor, care pentru multi nu se vor adeverii niciodata.


Tinerii pleaca afara din tara, din lipsa unui sistem educativ adegvat conjuncturii si mediului actual.
adi
Marduk
QUOTE(adipop @ 27 Jan 2011, 12:46 PM) *
Tinerii pleaca afara din tara, din lipsa unui sistem educativ adegvat conjuncturii si mediului actual.
adi

No comment.
adipop
QUOTE(Marduk @ 27 Jan 2011, 01:01 PM) *
No comment.


Din cate intuiesc si inteleg, nu cred ca mai devreme de 10 ani sistemul educativ va fi schimbat.
Important este sa inceapa aceasta schimbare, cat mai rapid posibil.

adi
Cucu Mucu
QUOTE(adipop @ 27 Jan 2011, 12:46 PM) *
Tinerii pleaca afara din tara, din lipsa unui sistem educativ adegvat conjuncturii si mediului actual.
adi


Lasa dreacu reformarea Romaniei, pune mana pe o gramatica, faci tara de ras cu exprimari agramate. jamie.gif
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 30 Jan 2011, 01:27 PM) *
Lasa dreacu reformarea Romaniei, pune mana pe o gramatica, faci tara de ras cu exprimari agramate. jamie.gif

plecasi cucule au ba?
Cucu Mucu
Inca nu. Numai ca o sa se amane putin din motive obiective. rolleyes.gif De stat oricum nu stau, ca, dupa cum vad eu treburile, Basescu&Gasca for domni pe viata. jamie.gif
turbo trabant
esti idealist, o sa dai sigur de alti basesti pe afara:).



Blakut
QUOTE
Saracia nu este un motiv destul de intemeiat pentru a parasi tara definitiv.


mai e un motiv: ca asa vreau eu. In curand sper sa plec si eu. Peste cateva luni... nu multe.
shapeshifter
QUOTE
De Ce Pleaca Tinerii Din Romania?

De proști.
Fantasee
Am plecat în tinerețe, am revenit tot în tinerețe. 44.gif M-am dus fiindcă speram să găsesc mai bine. Și a fost mai bine o vreme, apoi mai puțin binele m-a ajuns din urmă.
Plecasem ca o altă formă de autosabotaj. Până nu am reparat și/sau îmbunătățit ce nu-mi era bine pe interior mi s-a tot întâmplat la exterior.

Am învățat să-mi pese mai mult despre ceea ce cred eu despre mine sau despre ceilalți decât îmi păsa despre ce gândeau ceilalți. A fost greu și a durat mult.
Probabil voi fi nevoită să repet periodic toate lecțiile învățate, ca nu cumva să le uit. Mă bucur că m-am dus și că m-am întors.


Tinerețea nu e prostie, shapeshifter. smile.gif
shapeshifter
QUOTE(Fantasee @ 18 Apr 2023, 05:58 PM) *
Am plecat în tinerețe, am revenit tot în tinerețe. 44.gif M-am dus fiindcă speram să găsesc mai bine. Și a fost mai bine o vreme, apoi mai puțin binele m-a ajuns din urmă.
Plecasem ca o altă formă de autosabotaj. Până nu am reparat și/sau îmbunătățit ce nu-mi era bine pe interior mi s-a tot întâmplat la exterior.

Am învățat să-mi pese mai mult despre ceea ce cred eu despre mine sau despre ceilalți decât îmi păsa despre ce gândeau ceilalți. A fost greu și a durat mult.
Probabil voi fi nevoită să repet periodic toate lecțiile învățate, ca nu cumva să le uit. Mă bucur că m-am dus și că m-am întors.
Tinerețea nu e prostie, shapeshifter. smile.gif

În ziua de azi este. Odinioară nu era. Deși trăiam iluzia că cei „de afară” sunt liberi... my arse...
Cla
QUOTE(shapeshifter @ 18 Apr 2023, 08:00 PM) *
În ziua de azi este. Odinioară nu era. Deși trăiam iluzia că cei „de afară” sunt liberi... my arse...

Cla
QUOTE(shapeshifter @ 18 Apr 2023, 08:00 PM) *
În ziua de azi este. Odinioară nu era. Deși trăiam iluzia că cei „de afară” sunt liberi... my arse...
Asa am crezut si noi, plecatii. Dar nu-i cu covrigi în coada, nici în pom nu cresc banii, trebuie sa muncesti.
Cla
Si azi unde e generatia, între timp ce cresc puii la bunici ? Italia, Spania ?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.