Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Nu Exista Copii "prosti" Sau Copii "destepti"
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2
abis
QUOTE(jet li @ 18 Sep 2009, 12:58 PM) *
De ce sunt urati de altii ?

Crestinii i-au acuzat de deicid. Erau cei care l-au ucis pe Isus, este un verset in Matei in care cei care cer eliberarea lui Barabas spun ceva de genul ca daca Isus este nevinovat, pentru sangele lui sa plateasca ei si urmasii lor. Crestinii i-au facut sa plateasca. Ura impotriva evreilor a avut, in primul rand, conotatii religioase.
Erwin
nu ştiu dacă s-a mai scris mai sus, că n-am urmărit tot topicul, dar eu cred că variaţiile genetice sunt primele responsabile, pe urmă educaţia şi nu īn ultimul rānd, anturajul. Adică, un copil deştept, educat de-acasă cāt se poate de bine, poate ajunge la īntr-un mediu unde deşteptăciunea lui e văzută ca o ciudăţenie, aşa că e ţinta batjocurii celorlalţi. Totuşi, cel mai mult valorează educaţia, pentru că inteligenţa nativă trebuie cultivată ca să se dezvolte iar asta nu se poate face fără condiţii adecvate. Muşchiul cenuşiu trebuie antrenat zi de zi. smile.gif
Theodoric
Din ce-am citit eu, anturajul e pe primul loc, educatia primita acasa pe-al doilea si genele pe-al treilea. Daca e important o sa-mi amintesc numele cartii pe care am citit-o despre acest subiect.
Nefertiti
Mi-e greu sa cred ca genele sunt pe locul trei. As zice ca alea sunt cele mai importante. La urma urmei, anturajul si educatia le poti influenta, pe cand genele nu.
Theodoric
Daca genele ar fi pe primul loc n-ai mai avea atata diversitate in cadrul aceleasi familii.
The Dude
Nu Exista Copii "prosti" Sau Copii "destepti"

Exista in schimb copii imbecili...ca aia de au ....

Oricum...Sursa:

Artist: Ada Milea

Are mama un copil,
Vrea sa-l faca imbecil.
Si-l pune la ce vrea ea,
Si nu-l lasa a cuvanta.
Si copilul are un cane,
Ar' pe cin' sa se razbune.
Si-l loveste pe Grivei,
De din cap ii sar scantei.
Canele-innebunit,
Tata fuge ingrozit,
Toti s-adapostesc gramada,
Familia unita rabda...
Si familia-i fericita,
Mama tare multumita,
Ca mai are un copil,
Vrea sa-l faca imbecil,
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.