Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Serialul Preferat
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
Hamleet
La Piovra...comisarul Cattani...impuscat la sfarsit...hmmmm
cameron
Comisaru' Cattani? Cum sa uitam asa ceva? wink.gif
Carmi
Catani, Corado Cattani biggrin.gif
Valheru
imi aduc aminte ... super serial
si dallasu nu v-a placut?


offtopic: si aici dau de tine carmelitta?
nefertiti-old
MASH
Valheru
4077
Aggelos
Matlock, Hercules Poirot TV series , M*A*S*H
Aschiutza
Mandrie si prejudecata - seialul BBC
Star Trek-The Next Generation (cel putin in liceu nu am pierdut un episod cool.gif )
Ares
Friends (am toate episoadele biggrin.gif ), Star Trek TNG si Enterprise (cat s-a dat pe la noi), Seinfeld, MASH... si cam atat wink.gif
andreea159
"Mandrie si prejudecata" tocmai s-a terminat pe Cultural! Dar era tare bun! Nu stiu daca sunt in asentimentul cuiva, dar mie mi s-a acrit complet de seriale ciudate cu sfarsit previzibil. Macar s-a terminat "Dallas"-ul! Cu cealalta epopee, "Tanar si nelinistit", mai dureaza. O sa-l lasam mostenire urmasilor, urmasilor nostrii!
axel
Categoria "magna cum laude" (orice s-ar fi intamplat, trebuia vazut):
- "Twin Peaks" - n-am pierdut nici macar un minut cand s-a difuzat prima data, pe TVR
- "A treia planeta de la soare" - umorul mi se parea demential
- "Outer Limits" - cel mai bun serial SF al tuturor timpurilor. Eclipseaza pana si "Twilight zone".

Categoria 5 stele (daca poti, nu rata):
- "Ally MacBeal"
- "Married with children" (aka Familia Bundy)
- "Hercules Poirot"
- "Friends"
- "Seinfield"
- "Totul despre sex"
- "Twilight zone"
- "The Pretender"
- "La Piovra"

Categoria 4 stele (merita vazut)
- "Star trek"
- "Stargate"
- "Nash Bridges"
- "MacGyver"
- "Millenium"

etc, etc
Nana Floare
Ce fericita a fost Romania cand au inceput sa difuzeze doua episoade din Isaura unul dupa altul...si acum imi aduc aminte cantecul ala de la inceput.
+ Dallas (cu preferata mea Sue Ellen)
+ Mostenirea familiei Guldenburg (cu preferata mea baba aia batrana - cred ca era strabunica)
+ mai era un serial englezesc vinerea seara - cu multe iachturi
+ un alt serial englezesc duminica dupa amiaza cu doua surori care s-au apucat de industria modei (era inceput de secol, cu vestimentatia aia super)
+ Melrose Place (imi placea blonda aia afurisita)
+ Strazile din San Francisco
+ Vai cat mi-a placut: MIDNIGHT CALLER
+ Twin Peaks (superb soundtrack + atmosfera aia de vis + tipa cu un ochi lipsa...)
+ cum ii zicea la doctorita aia din vestul salbatic de tot se chinuia sa se cupleze cu un localnic care ramasese vaduv...ala cu plete?
+ Santa Barbara (da, atat eram de disperat pe vremea aia...)
+ Beverly Hills (mi s-a acrit de el in momentul in care au inceput sa se casatoreasca si sa faca prunci)
+ Salvati de clopotel
+ Ally MacBeal
+ excelent: Oz - INCHISOAREA FEDERALA;
+ serialul cu tipa de statea cu pictorul ala prin Franta (Joi seara);
+ mai era un serial australian cu elevi de liceu;
+ mai era un serial cu ceva studenti in Am. de Nord - cred ca ea studia artele si avea par lung si carliontat; filmul era un fel de jurnal al ei;

Nu mi-au placut si nu prea am urmarit chestiile SF (gen Star Treck & Dosarele X). Si Caracatita mi se parea deprimanta.
Rose
QUOTE
cum ii zicea la doctorita aia din vestul salbatic de tot se chinuia sa se cupleze cu un localnic care ramasese vaduv...ala cu plete?


Dr. Quinn

La restul ma mai gandesc smile.gif
Zed
X-Files
champi
In ultimul timp, Charmed. In rest, o gramada din cele scrise in mesajele anterioare.
Copernic
Preferintele mele cinematografice s-ar intinde pe multe pagini electronice. Insa, asa cum sugereaza si titlul topicului, am sa prezint doar un singur serial, ca favorit in cursa filmelor de prestigiu: Quantum Leap.

------
AVE!
------
F.'.
RamonaV
Stargate
Sange din sangele meu (hai, rādeti)
Doi politisti si jumatate
Varul din strainatate
Sub pamant SRL
Arktu
Dr Quinn
Dallas
Tanar si nelinistit
Jack si Jill
In familie
Howard's way
Mostenirea familiei Guldenburg
Benny Hill?
Mr.Bean
si muuuuuulte altele
bdl
Craker
Oz
Cheers
Bundy
Friends
Sainfeld
Sopranos
...si multe altele
unul
Imi plac in general serialele englezesti. Din ce am vazut pana acum,si-mi mai amintesc:
"Cracker-psihologia crimei" - m-a impresionat in mod placut. Robbie Coltraine face un rol magistral. Cred ca datorita lui Fitzz am redescoperit psihologia.
Oz - inchisoarea federala - un super scenariu si dialoguri first class
Expertul - incredibilul Sammo Hung cu ale sale 110 Kg se misca mai bine ca o balerina
Bundy - imbecilitatea si stupiditatea personajelor sunt rupte din realitatea americana, si nu numai
Seinfeld - cat poti sa vorbesti desapre nimic(!!!)
...
...
...
kidadacas
QUOTE (Copernic @ Jul 31 2003, 07:18 PM)
Star Trek - The Next Generation; (cine suntem noi? de unde venim? catre ce ne indreptam?)
Star Wars - intreaga Saga; (Fie ca Forta sa fie cu tine!)
Babylon V; (another "earth", one history, so many possibilities...)
Highlander; (In the end there can be only one! May it be Duncan of the Clan Macleaod.)
MacGyver; (creativitate, ingeniozitate, dexteritate, inteligenta creatoare, ratiune pasionala si vointa de a fi cel mai bun)
Stargate SG-1 ------- X-Files; (Adevarul este dincolo de noi!)
Sliders; (traversarea imposibilului si realizarea visului umanitatii cu ajutorul a patru eroi; mintea umana nu are limite...)
Forever Knight (serialul -favorit- ce avea drept protagonist un vampir in cautarea umanitatii sale)
Cheers; (cum sa te simti bine in compania prietenilor adevarati)
Friends; (bucuria, exuberanta, tragismul, comicul, toleranta, ura, agonia, impacarea si multe alte trairi alaturi de vechi camarazi ai vietii insasi, regasindu-ne cu totii alaturi de macar unul dintre acestia)

S.A.M.D.


Martorul Ratiunii!
---------
AVE!
---------

Am un serial preferat "Copii si parinti" ,este extraordinar ohyeah.gif Eram obsedata sa nu pierd nici un episod
mai ales ca subiectul se apropia fff mult de viata tinerilor ,care aleg diferite drumuri indiferent de statutul lor social
il recomand tuturor 6.gif
Anthrax
Seinfeld
Prietenii tai
Astea sunt cele care se difuzeaza si pe care le urmaresc.Din pacate erau multe seriale bune care nu se mai difuzeaza .

Milenium
Profiller
La limita imposibilului
Terra2
X Files
Zona crepusculara si lista poate continua

Aragorn
Quantum Leap m-a facut mai mereu sa caut sa vad eipsodul urmator. Probabil si daotrita faptului ca la sfarsitul fiecarui episod ... venea inceputul celuilalt. Era vorba despre calatorii in timp si incercari de a face lumea mai buna, de a repara anumite greseli ...
Highlander
Sliders
Star Trek
Iar din serialele mai usurele, de comedie ...
Saved by the Bell - probabil si din cauza ca l-am urmarit cand eram si eu adolescent, la italieni, pe Italia 1 parca ...
Friends
..........................................................................................................................................
In ultima vreme nu prea ma mai uit la TV, nu prea am ce vedea in afara de stiri, dar si pe acelea le aflu la servici la Europa FM. De filme nu mai spun, le vad acasa pe comp inainte de a ajunge chiar si la cinematograf unele din ele, ca sa nu mai spun inainte de a ajunge la HBO daramite la restul televiziunilor.
Zed
Momentan C.S.I.
Figaro
Seinfeld?
fargakos
Nu pot spune ca-i preferatul meu dar imi palce sa ma uit la " Viitorul incepe azi"
E.B.E.
The X-Files

Fara doar si poate. Dupa parerea mea este cel mai bun serial. Ever.
Aramis
Ally McBeal, ma uitam in draci cand il difuza o anumita televiziune de aici
Ingerul pazitor, e destul de simpatic plus ca are o doza de realism
Farmece, ce pot sa spun? mereu mi-am dorit sa pot face vraji... tongue.gif
Oz
Omul cu 1000 de fete...
Parinti si copii
Totul despre sex
Dara
Dosarele X, desi eram cam mica pe atunci.
Ally McBeal, Fetele Gillmore
Ma uitam si la Stargate, dar intarziuau tot timpul si nu aveam rabdare sa astept. Tin minte ca intr-a 8-a am vrut sa merg noaptea sa vad daca s-au afisat rezultatele la capacitate, si m-am dus pe la 12 ca sa nu pierd Stargate hh.gif
PIT-a-PAT
Momentan Seinfield. Dar ma uitam ca un nebun la "Masina timpului". ph34r.gif
grobber
Imi place muuuult de tot Seinfeld. Umorul de genul ala e pur si simple genial! E cu totul altceva fata de Familia Bundy sau altele de genul asta (imi mai place Friends).

Carnivale anyone? Eu un serial difuzat de HBO care a ajuns pe la al 3-lea episod. E ciudat rau, gen Twin Peaks (de fapt, ptitcul din Twin Peaks, care mi-a provocat atatea cosmaruri, joaca in Carnivle smile.gif).
Dara
Mi-a placut si Twin Peaks, da' tin minte ca nu ma lasa mama sa ma uit hh.gif . Si mi-a ramas in minte femeia aia care se plimba cu busteanul de colo colo, si nici pana acum nu am aflat ce facea de fapt .
menthoru'
Fara indoiala "Friends" aka "Prietenii Tai". Umor de buna calitate, atitudine si prietenie. Mi-a placut la nebunie!
grobber
Eu as vrea mult de tot sa vad Twin Peaks, dar nu se mai difuzeaza nicaieri. M-au lasat ai mei sa ma uit, dar eram atat de mic incat nu am inteles nimic...
cretze
QUOTE (menthoru' @ Feb 23 2004, 12:03 AM)
Fara indoiala "Friends" aka "Prietenii Tai". Umor de buna calitate, atitudine si prietenie. Mi-a placut la nebunie!

... spoton.gif ... m-ai lasat fara replica wink.gif ...


Cretze ph34r.gif
menthoru'
cretze: am stat 2 luni sa strang toate seriile. l-am revazut de curand cap coada cate 4-5 episoade pe seara. e super tare
Ela
Tomorrow starts today
The Pretender
Farmece

Midnight caller

Maddie si David

X Files

YoyoMan
Banuiesc ca s-a mai spus pt ca nu am avut rabdarea sa citesc toate posturile:
serialul meu preferat din toate timpurile a fost Caracatita.
Apoi mi-au placut Xfiles si Millenium - dar astea palesc in fata primului - poate ca si pt ca eram un pic mai crud cand l-am vazut.... smile.gif[I][/I]
Likurici
Seinfield
Nana Floare
Bre, s-a terminat Sex in the city... cry.gif cry.gif cry.gif cry.gif cry.gif
Ahriman
Friends rules!
Si dintre desene animate, South Park kicks ass!!!!!! spoton.gif
FaiLuRe
Betty cea urata - singura telenovela la care m-am uitat.
The outer limits.
Ahriman
Mai adaugam Millenium si Beyond The Outer Limits!
FaiLuRe
Corect. biggrin.gif
E.B.E.
Oare Star Trek Next Generation a fost?

S-ar putea sa-l fi postat chiar eu biggrin.gif

Band of Brothers se incadreaza? Nu cred... aia e miniserie smile.gif
Ahriman
De " Full House" isi mai aduce cineva aminte?
Dar de " Sclava Isaura"?
E.B.E.
Aaa, seriale de comedie...

Ally McBeal rulez!
Gilmore Girls

Maddie&David [?]
Ahriman
Ally McBeal, intr-adevar!Cum de am putut uita de el?(de ea?!!!!)
Trebuie sa mai mentionez si "A Treia planeta de la Soare" si "CSI". spoton.gif
Aggelos
Am mai postat aici... dar mai am ceva de adaugat..
Seinfeld - unu dintre putinele seriale cu umor inteligent si personaje cat se poate de reale...
Married with chldren .... descrie foarte bine viata cotidiana .. intr-un mod sarcastic uneori.
X-FILES singurul serial care ma facea sa nu ies din casa cand era difuzat, inca imi aduc aminte ziua si ora...
Mike Knight ( kit )
Dukes of Hazzard... ( Daisy wub.gif )
.....
Unu
După părerea mea, īnsăşi ideea de "serial" e oarecum anacronică. E o găselniţă a companiilor TV de a-şi "lega de glie" audienţa. Consider că un TV Show care nu-ţi poate comunica ce are de spus intr-un număr rezonabil de episoade nu merită urmărit.

Există īnsă şi excepţii: vezi "Twin Peaks", in care Lynch face artă īn cea mai adecvată accepţiune a termenului.
Şi ar mai fi "Married with children" datorită laturii profund educative a subiectului. biggrin.gif . Obişnuiam să spun că dacă aş fi avut şansa să-l urmăresc mai repede, eram şi īn ziua de azi burlac ohyeah.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.