HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> De Ce Mintea Creştinului Nu Poate înţelege Alte Religii
shapeshifter
mesaj 27 Mar 2009, 04:33 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.476
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



Vă invit la o dezbatere despre limitele şi prejudecăţile creştinului vis-a-vis de alte religii.


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
shapeshifter
mesaj 27 Jul 2009, 11:18 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.476
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



QUOTE(IoanV @ 28 Jul 2009, 12:13 AM) *
Mai shape, tu nici n-ai auzit de fenomenologie! Ce precizare vrei pe acest teren?

deci tu vrei să abordezi metafizica prin fenomenologie? Tu crezi că prin studiul CATEGORIILOR fenomenelor vei atinge vreodată principiile metafizice?

muahahahahah... tareeeeeeeee! să-mi bag toată... cunoaşterea în comunitatea credinţei... fenomenologice...

Metafizica
Metafizica nu este o ramură a filozofiei interesată de ceea ce este dincolo de fizică. Nu e nici măcar o cunoaştere pur umană legată de contextul şi categoriile minţii umane. Metafizica este ştiinţa Realităţii Supreme, care se poate atinge prin intelect şi nu prin raţiune, ea are un caracter suprauman şi incluzind în plenitunea sa întreaga fiinţă umană. Este o ştiinţă sacră sau scientia sacra, o înţelepciune care eliberează şi care necesită nu doar anumite capacităţi mentale ci şi însuşiri morale şi spirituale. Este gnoza în sensul original şi non-sectarian al termenului, sophia a înţelepţilor antici şi sapientia medievalilor. Este jnana hinduşilor şi al-ma`rifah sau al-hikmah a musulmanilor. Este lumină şi prezenţă şi iese din locaşul inteligenţei care este inima pe când elaborarea sa este întreprinsă de către minte.
Metafizica astfel înţeleasă, nu este deloc o ramură a filozofiei. Mai degrabă, filozofia atunci când încă mai avea un caracter tradiţional, corespundea aspectului conceptual şi teoretic al cunoaşterii metafizice ca distinct de metodele operative pentru realizarea acestei cunoaşteri principiale. Metafizica are un caracter sacru şi deci accesibilă în plenitunea sa doar într-un cadru tradiţional care conferă mijloacele corespunzătoare pentru trasnmisia acestei cunoaşteri care în cea mai mare parte a fost păstrată într-o formă orală până astăzi. Faptul că această cunoaştere este acum scrisă în cărţi, se datorează decăderii lumii moderne. Metafizica este inseparabilă de tradiţie, de transmisia tradiţională, de realizarea spirituală.
Ea sălăşluieşte în inima religiei şi chiar a religio perrennis şi de asemenea în inima omului însuşi acolo unde rezidă Intelectul Divin. Având un caracter sacru, necesită din partea omului tot ceea ce este el. De aceea în lumile tradiţionale este predată doar după o lungă perioadă de pregătire intelectuală şi morală a celor calificaţi să primească asemenea cunoaştere.
Inteligenţa omului a fost făcută să cunoască Absolutul. Doar Absolutul este cel pe care omul îl POATE cunoaşte în mod absolut. Metafizica, care nu este alta decât această cunoaştere a Absolutului, rezidă în chiar substanţa inteligenţei. Sursa sa trebuie găsită în centrul omului fiind el însuşi. Dar acest izvor nu va curge şi Logosul interior nu va atinge salvarea cu ajutorul acelei manifestării obiective a Logosului care este revelaţia. Acesta este motivul pentru care în civilizaţiile normale, unde tradiţia formează toate lucrurile conform principiilor conţinute în mesajul celest care conduce fiecare civilizaţie, metafizica este întotdeauna formată în cadrul unei dimensiuni interioare sau ezoterice a religiei în cauză, în misterele orfice, în Kabbala, în cele dionisiace, în cele ale creştinismului vestic ale lui Erigena şi Echkart, în scrierile sufiţilor din lumea islamică. În tradiţiile orientale, unde de asemenea învăţăturile ezoterice sunt prezente într-o manieră mai deschisă şi şi directă în scrieri ale unora oameni ca Nagarjuna şi Şankara, a lui Lao-Tzu şi Chuang-Tzu, ele se găsesc totuşi în anumite cercuri de adepţi calificaţi să le primească.
Metafizica nu începe cu Fiinţa, ci cu acea Realitate Ultimă care este deopotrivă Absolutul, Infinitul şi Binele Perfect şi care conţine toate posibilităţile de manifestare. Dincolo-de-Fiinţa în Ea-Însăşi, este Principiul Fiinţei Pure care este prima determinaţie a Dincolo-de-Fiinţei în direcţia manifestării şi creaţiei. Deoarece este infinită, Realitatea Ultimă trebuie să posede toate posibilităţile inclusiv posibilitatea negaţiei de Sine care este lumea sau manifestarea. Există de aceea o proiecţie către nimicnicie care constituie actul cosmogonic şi care aduce toate lucrurile în existenţă.
Dincolo-de-Fiinţa generează Fiinţa Pură, Fiinţa Pură generează Existenţa Universală şi Existenţa Universală actualizează şi exteriorizează în lumea existenţei posibilităţile latente. Într-o manieră ierarhică, există o descindere în direcţia nimicniciei sau non-existenţei fără ca această limită să fie vreodată atinsă.


Cosmologia
Cosmologia, înţeleasă în mod tradiţional, este aplicaţia principiilor metafizice la domeniul cosmic. Nu este o generalizare a fizicii empirice aşa cum se găseşte în lumea modernă, ci este o cunoaştere a cosmosului pe toate nivelurile de existenţă şi nu doar pe cel material.


Epistemologia
Cel care este confruntat cu scrierile metafizice, îşi pune la un moment dat în întrebarea: „Cum ştie X chestia asta?”. Cum poate cineva ajunge la o astfel de cunoaştere? Răspunsul este: prin facultatea intelectului care există în interiorul omului şi care poate fi făcută operativă prin practică spirituală şi bineînţeles prin graţia Cerului. Dezvoltarea facultăţilor interioare permit omului să aibă un nou mod de conştiinţă şi conştientizare. Omul poate şti printr-o ierarhie de mijloace care se întind de la simţuri, trecând prin diferite puteri ale psyche-ului şi minţii inclusiv imaginaţia şi raţiunea, până la intelect, care este o facultate supranatural naturală şi care poate cunoaşte pe Dumnezeu şi realităţile suprasensibile în mod direct, intelect care nu este împiedicat de pasiunile şi vălurile care ascund omul de el însuşi. Intelectul rezidă în inimă pe când raţiunea, care este reflectarea sa pe planul mental, este asociată cu creierul şi capul. În plus, Intelectul interior este polul subiectiv al Lumii, Logosul, Intelectul Universal prin care toate lucrurile au fost făcute şi care este sursa revelaţiei în modul său obiectiv, în modul în care este fondată în religia fomală. De aceea adevărul revelat este cea mai înaltă sursă de cunoaştere în comparaţie cu raţiunea, sentimentele şi simţurile, care pentru majoritatea oamenilor constituie singurele lor surse de cunoaştere. Pentru înţelept, totuşi, cel al cărui ochi al inimii a fost deschis şi care este capabil să primească această „revelaţie” interioară şi subiectivă care vine din Intelectul care rezidă în Centrul fiinţei sale, revelaţia obiectivă este complementul acestei surse interioare de cunoaştere. Revelaţia obiectivă conferă de asemenea cadrul pentru actualizarea acestei cunoaşteri şi pune la dispoziţia omului mijloacele indispensabile de a ajunge la această sursă de cunoaştere interioară.
Cunoaşterea ultimă este chiar în substanţa inteligenţei umane care a fost făcută pentru a cunoaşte Absolutul. Dacă Divinul constituie un mister, este aşa din cauza limitării cunoaşterii noastre şi nu din cauza unui obstacol care nu poate fi surmontat în principiu. Dacă tuturor oamenilor li s-ar putea „preda” metafizica, dacă ei ar fi capabili să-şi folosească inteligenţa fără impedimentele pasiunilor şi aberaţiilor individualiste, ei l-ar putea cunoaşte pe Dumnezeu. În plus, nu ar mai fi atei şi agnostici, existenţa inteligenţei, precum şi existenţa conştiinţei umane, fiind dovada de-ajuns în ceea ce priveşte existenţa lui Dumnezeu.
Logica este un lucru iar raţionalismul cu totul altceva. Logica este inseparabilă de inteligenţă, deci de Transcendent. Raţiunea nu este agentul rebel care declarându-şi independenţa provoacă pagube în lumea credinţei şi ca progenitor al unei inumane tehnologii, creează haos în lumea naturii. Ea mai degrabă, odată iluminată de Intelect, devine complementul credinţei şi instrumentul omului ca viceregent al lui Dumnezeu pe pământ. În această epocă de pozitivism pe de-o parte şi iraţionalism pe de alta, epistemologia văzută dpdv tradiţional, bazată pe ierarhia facultăţilor care duc la intelect prin care cunoaşterea interioară şi revelată, sunt unite şi aprecierea pozitivă a logicii în nunta sa către transcendent şi cea mai intensă formă de spiritualitate, este o alternativă salutară de cea mai mare importanţă nu doar pentru teologie ci şi pentru filozofie şi ştiinţă, doar că acest mesaj ar trebui complet înţeles.


Filozofia
Trebuie făcută distincţie între modul cum este filozofia înţeleasă în sensul său curent şi modul cum era ea înţeleasă de un Pitagora sau Platon sau chiar şi de un Cicero. Din punct de vedere tradiţional, filozofia europeană postmedievală trebuie privită cu un ochi foarte critic, deoarece aceasta s-a bazat în primul rând pe raţionalism şi empirism şi în cele din urmă, datorită limitărilor acestor abordări, pe iraţionalism care caracterizează atât de mult filozofia secolului XX. Filozofia profană este un fel de caricatură a metafizicii şi filozofiei tradiţionale, chiar dacă exprimă anumite intuiţii corecte, aşa cum se vede în cazul filozofilor germani din sec. XIX, însă ea nu posedă eficacitate în ceea ce priveşte realizarea spirituală.
În contrast acestei înţelegeri profane a filozofiei, totuşi, există filozofia tradiţională care trebuie să fie distinsă de metafizica pură sau sophia. Această filozofie tradiţională ce este găsită la un Aristotel, Ibn Sina sau Sf. Toma, capătă aprecierea pozitivă completă în universul intelectual tradiţional unde, nu există două ci trei discipline care sunt interesate cu cunoaşterea principiilor: teologia, filozofia şi metafizica care poate fi de-asemenea numită gnoză sau teosofie, dacă acest din ultim termen este înţeles în sensul său tradiţional.
Orice mare teolog este de-asemenea într-o anumită măsură un filozof şi un metafizician, aşa cum orice mare filozof tradiţional este de asemenea un teolog şi un metafizician şi orice metafizican este un teolog şi un filozof.
Un metafizian trebuie să apere filozofia greacă sapienţială în faţa atacurilor Părinţilor Bisericii timpurii şi să arate că de fapt în dialogul dintre elenişti şi creştini, nu a fost vorba de o simplă problemă de dispută între adevăr şi eroare, ci de dispută între două perspective a căror unitate poate fi apucată doar de metafizică, aşa cum a fost de fapt făcută de platoniştii creştini şi neoplatonişti.
Pentru a înţelege în mod corect tradiţia intelectuală vestică pe de-o parte şi cea evreiască şi cea islamică pe de altă parte, trebuie făcută o reevaluare a platonismului şi mai ales neoplatonismului, acestea constituind o autentică doctrină metafizică a Originii Divine, ultima destinată în mod providenţial să confere un limbaj metafizic adecvat pentru exprimarea cunoaşterii principiale de către înţelepţii şi metafizicienii iudaismului, creştinismului şi islamului.
Prea des, doctrine ca cea a lui Erigena sau a lui Ibn Arabi au fost respinse, ele fiind numite pur şi simplu rezultatul influenţei neoplatonice.
Este necesară deci o înţelegere proaspătă a platonismului şi neoplatonismului, care au servit în mâna istoricilor moderni ai filozofiei şi religiei la văluirea adevăratei naturi a doctrinei a acelora numiţi platonişti şi neoplatonişti evrei, creştini sau islamici şi la ridicarea unui zid între lumea credinţei şi cea a cunoaşterii esenţiale, un zid care cu siguranţă nu a existat în universurile tradiţionale ale islamului şi iudaismului şi chiar în cel al creştinătăţii.
Trebuie spus de asemenea că philosophia perennis este acea înţelepciune universală şi perenă care stă în inima tuturor tradiţiilor, philosophia perennis poate fi de fapt identificată cu metafizica şi aplicaţiile sale diverse. Deoarece această cunoaştere este legată de practica spirituală şi nu este limitată la teorie – chiar theoria în sensul său tradiţional – poate fi numită de asemenea sophia perennis pentru a pune accentul mai mult pe elementul operativ legat de realizare.

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 27 Jul 2009, 11:24 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
shapeshifter   De Ce Mintea Creştinului Nu Poate înţelege Alte Religii   27 Mar 2009, 04:33 PM
actionmedia   Poate sa le inteleaga. Dar le respinge pentru ca s...   27 Mar 2009, 06:55 PM
shapeshifter   QUOTE(actionmedia @ 27 Mar 2009, 06:55 PM...   27 Mar 2009, 07:11 PM
actionmedia   QUOTE(shapeshifter @ 27 Mar 2009, 07:11 P...   27 Mar 2009, 11:25 PM
Artanis   shapeshifter, te-ai intrebat daca nu esti chiar tu...   27 Mar 2009, 07:12 PM
shapeshifter   desigur! nu sunt! Vorbesc dintr-o perspect...   27 Mar 2009, 07:33 PM
Cucu Mucu   QUOTE(shapeshifter @ 27 Mar 2009, 07:33 P...   27 Mar 2009, 11:33 PM
Artanis   Si pe ce criterii separii religiile de "facat...   27 Mar 2009, 08:07 PM
shapeshifter   întreabă-l pe clopoţel   27 Mar 2009, 09:02 PM
Artanis   Pai eu cu tine vorbeam...tu spuneai ca iubesti toa...   27 Mar 2009, 09:35 PM
shapeshifter   QUOTE(Artanis @ 27 Mar 2009, 09:35 PM) Pa...   27 Mar 2009, 09:40 PM
Leonardo   QUOTE(shapeshifter @ 27 Mar 2009, 09:40 P...   4 Jun 2009, 05:57 PM
shapeshifter   ce înseamnă credinţa în creştinism?...   27 Mar 2009, 11:35 PM
actionmedia   QUOTE(shapeshifter @ 27 Mar 2009, 11:35 P...   27 Mar 2009, 11:49 PM
Clopotel   Draga Shapeshifer, QUOTEsper că nu ai proasta...   27 Mar 2009, 11:39 PM
shapeshifter   Dă-mi exemple de creştini care au fost s...   27 Mar 2009, 11:59 PM
Cucu Mucu   QUOTE(shapeshifter @ 27 Mar 2009, 11:59 P...   28 Mar 2009, 12:03 AM
actionmedia   QUOTE(shapeshifter @ 28 Mar 2009, 12:59 A...   29 Mar 2009, 05:02 PM
shapeshifter   nu la adresa creştinului sau creştinismu...   28 Mar 2009, 12:11 AM
shapeshifter   păi în principiu poate înţelege dar eu î...   29 Mar 2009, 05:03 PM
marduk   QUOTE(shapeshifter @ 27 Mar 2009, 05:33 P...   29 Mar 2009, 05:53 PM
shapeshifter   eu mă refer aici la creştin... las...   29 Mar 2009, 05:54 PM
marduk   QUOTE(shapeshifter @ 29 Mar 2009, 06:54 P...   29 Mar 2009, 06:15 PM
shapeshifter   da! 2 exemple: tradiţia hindusă ...   29 Mar 2009, 06:18 PM
marduk   QUOTE(shapeshifter @ 29 Mar 2009, 07:18 P...   29 Mar 2009, 06:43 PM
shapeshifter   Înţelegerea pur „teoretizantă” a unei id...   29 Mar 2009, 06:46 PM
marduk   QUOTE(shapeshifter @ 29 Mar 2009, 07:46 P...   29 Mar 2009, 07:18 PM
shapeshifter   în numele exoterismului religios indiferent care e...   29 Mar 2009, 07:23 PM
Clopotel   Draga Shapeshifter, QUOTEşi exemplu numit „cl...   29 Mar 2009, 08:02 PM
shapeshifter   QUOTEIti repet cateva din minciunile musulmanilor ...   29 Mar 2009, 08:17 PM
Clopotel   Am inteles... minciunile ce le expui despre cresti...   29 Mar 2009, 08:31 PM
shapeshifter   eu nu expun minciuni, problema e că tu nu în...   29 Mar 2009, 08:33 PM
Clopotel   Draga Shapeshifer, QUOTE- creştinul are mereu...   29 Mar 2009, 08:44 PM
shapeshifter   Creştinul are în faţă un spaţi...   29 Mar 2009, 08:51 PM
Clopotel   Draga Shapeshifer, QUOTECreştinul are în fa...   29 Mar 2009, 09:18 PM
shapeshifter   QUOTEAsta pentru ca din nou privesti crestinismul ...   29 Mar 2009, 09:27 PM
Clopotel   QUOTEpână una alta vezi-ţi de propriul l...   29 Mar 2009, 09:44 PM
actionmedia   QUOTE(Clopotel @ 29 Mar 2009, 10:44 PM) O...   29 Mar 2009, 10:19 PM
shapeshifter   QUOTEBanuiesc sa faci apropouri la reincarnarile d...   29 Mar 2009, 10:21 PM
Clopotel   Draga Action, QUOTEHalal liber arbitru. Nu inteleg...   29 Mar 2009, 10:38 PM
actionmedia   QUOTE(Clopotel @ 29 Mar 2009, 11:38 PM) D...   29 Mar 2009, 10:40 PM
shapeshifter   Cele 3 aspecte ale Voinţei Divine - Mai întâi...   29 Mar 2009, 10:50 PM
Clopotel   Draga Action, QUOTEDaca eu spun "esti liber s...   29 Mar 2009, 10:50 PM
actionmedia   QUOTE(Clopotel @ 29 Mar 2009, 11:50 PM) C...   29 Mar 2009, 11:20 PM
shapeshifter   citeşte mă creştine şi nu mai ...   29 Mar 2009, 10:55 PM
shapeshifter   libertatea omului există, ea este una relativ...   29 Mar 2009, 11:01 PM
shapeshifter   transfigurarea cantitativului în calitativ poate d...   29 Mar 2009, 11:22 PM
Mundus   Salutare dragii mei! Nu am mai intrat pe foru...   25 May 2009, 03:34 PM
andra_v   QUOTE(Mundus @ 25 May 2009, 04:34 PM) [.....   26 May 2009, 03:59 PM
shapeshifter   „Nimeni nu-l poate întâlni pe Allah dacă nu l...   29 May 2009, 12:57 AM
andra_v   QUOTE(shapeshifter @ 29 May 2009, 01:57 A...   29 May 2009, 11:21 AM
shapeshifter   nu e gnosticism, nu mai aberaţi creştini...   1 Jun 2009, 08:39 PM
andra_v   Ba bine ca nu! "Gnosticii concepeau Sf. D...   2 Jun 2009, 08:04 AM
shapeshifter   Punctului de vedere religios îi e imposibil s...   2 Jun 2009, 03:31 PM
andra_v   QUOTE(shapeshifter @ 2 Jun 2009, 04:31 PM...   3 Jun 2009, 09:51 AM
shapeshifter   Respingerea paulină a Legii iudaice e justifi...   3 Jun 2009, 03:40 PM
jet li   De frica. Frica de iad. Etc etc Cine esti "t...   8 Jun 2009, 01:25 AM
jet li   Ignorati pls. Don't drink and post !   8 Jun 2009, 09:30 PM
ioana1   "De ce mintea crestinului nu poate intelege a...   22 Jun 2009, 07:29 AM
Themis   In primul rand, bun gasit celor ce scriu pe aici s...   30 Jun 2009, 05:12 AM
shapeshifter   titlul topicului e în aşa fel formulat încât ...   30 Jun 2009, 03:22 PM
Themis   QUOTE(shapeshifter @ 30 Jun 2009, 09:22 A...   1 Jul 2009, 03:59 AM
shapeshifter   http://www.qmagazine.ro/articole/437/Despr...jof-S...   9 Jul 2009, 09:53 PM
shapeshifter   RE: De Ce Mintea Creştinului Nu Poate înţelege Alte Religii   9 Jul 2009, 10:31 PM
shapeshifter   http://www.youtube.com/watch?v=wvvI3bIAgVA&fmt...   13 Jul 2009, 02:14 PM
shapeshifter   Gnosis / Gnosticism: It is a fact that too many a...   19 Jul 2009, 08:15 PM
shapeshifter   God: What must be understood by the term “God”? F...   19 Jul 2009, 08:24 PM
shapeshifter   Jivatma: Jivatma, the “living soul,” is the mask-i...   19 Jul 2009, 08:43 PM
shapeshifter   Metaphysical / Mystical: “Metaphysical”: concerni...   19 Jul 2009, 08:51 PM
shapeshifter   Metaphysical Truth: Metaphysical Truth is both ex...   19 Jul 2009, 09:14 PM
shapeshifter   Mystical / Mysticism: The terms “mystical” and “m...   19 Jul 2009, 09:37 PM
shapeshifter   Path: The Path means return to the vision enjoyed...   19 Jul 2009, 09:41 PM
shapeshifter   Thought: By “thought” we mean here, not an artifi...   19 Jul 2009, 10:00 PM
shapeshifter   Saint: A saint is a void open for the passage of ...   20 Jul 2009, 01:39 AM
shapeshifter   Form: Form is the manifestation of an “idea,” henc...   20 Jul 2009, 01:56 AM
shapeshifter   Jnanic Perspective: The jnanic perspective, which...   20 Jul 2009, 02:39 AM
shapeshifter   Intelligence is the perception of the real and not...   20 Jul 2009, 03:35 AM
shapeshifter   God is generous: When we withdraw towards the inw...   20 Jul 2009, 03:41 AM
shapeshifter   Gândul pur e identic cu Tăcerea, prin urmare ...   23 Jul 2009, 06:36 PM
shapeshifter   Ispita, cel Rău, Vrăjmaşul nu e dec...   24 Jul 2009, 04:42 PM
IoanV   Banuiam ca la aceste concluzii ai ajuns cind posta...   26 Jul 2009, 07:37 AM
shapeshifter   vorbeam de Lucifer nu de Satan... e clar că n...   26 Jul 2009, 10:57 PM
shapeshifter   http://video.google.com/videoplay?docid=2386644739...   26 Jul 2009, 11:57 PM
shapeshifter   Manifestation is not the Principle, the effect is ...   27 Jul 2009, 01:02 AM
IoanV   QUOTEŞi pentru că tot l-ai făcut pe...   27 Jul 2009, 09:51 PM
shapeshifter   cine personifică acel principiu de individua...   27 Jul 2009, 09:55 PM
IoanV   Amice, limbajul umflat pastreaza-l pt. slujitorii ...   27 Jul 2009, 10:12 PM
shapeshifter   investivele păstreză-le pentru mai târzi...   27 Jul 2009, 10:16 PM
IoanV   QUOTEIH a fost metafizician! Nu mă crezi?...   27 Jul 2009, 10:33 PM
shapeshifter   QUOTE(IoanV @ 27 Jul 2009, 11:33 PM) Nu t...   27 Jul 2009, 10:46 PM
IoanV   Nici nu ai pretentii! Pai citeste si tu Fiinta...   27 Jul 2009, 10:57 PM
shapeshifter   Măi ioane eu te întreb: o ia de-a gata sau o ...   27 Jul 2009, 11:04 PM
IoanV   La cit citesti tu in engleza ce mai conteaza una i...   27 Jul 2009, 11:06 PM
shapeshifter   ţi-am cerut nu explicaţie ci precizare.....   27 Jul 2009, 11:11 PM
IoanV   Mai shape, tu nici n-ai auzit de fenomenologie...   27 Jul 2009, 11:13 PM
shapeshifter   QUOTE(IoanV @ 28 Jul 2009, 12:13 AM) Mai ...   27 Jul 2009, 11:18 PM
IoanV   Suferi de 'citatomanie"? Pai ai dovedit c...   27 Jul 2009, 11:27 PM
shapeshifter   QUOTE(IoanV @ 28 Jul 2009, 12:27 AM) Sufe...   27 Jul 2009, 11:40 PM
IoanV   Ok, suntem slabi la metafizica ta, esti multumit...   27 Jul 2009, 11:50 PM
shapeshifter   QUOTE(IoanV @ 28 Jul 2009, 12:50 AM) Ok, ...   27 Jul 2009, 11:54 PM
2 Pagini V   1 2 >


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 12 May 2024 - 06:11 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman