HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

> A Plati Pentru Binele Facut
Cla
mesaj 29 Nov 2008, 04:29 PM
Mesaj #1


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Nu stiu daca asta se īncadreaza aici, sau la filozofie, egal.
"Platesti pt raul facut" e o expresie, din vechi-stravechi.
Cateodata platesti si pt binele facut, la greu. Urmeaza dezamagiri cu tot tacāmul.
Cred ca aici se si īncadreaza "Facerea de bine e f....e de mama", "am fost tras pe sfoara", "am luat-o īn māna" etc.

Pareri, experiente? rolleyes.gif

*edit: scuze, limba romāna...

Acest topic a fost editat de Cla: 29 Nov 2008, 11:11 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Serenity
mesaj 29 Nov 2008, 11:54 PM
Mesaj #2


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Pai exista variante: ori faci binele ca sa-l faci, singura recompensa fiind aia ca ai facut binele ala atunci, dupa care ce-o fi o fi... nu te mai intorci cu gandul: uite ba, I-AM FACUT UN BINE! si uite el ce-mi face mie acum...
Ori devi din ce in ce mai selectiv cu cei carora le faci bine si te inraiesti.

Realitatea e ca sunt foooarte multi oameni care nu apreciaza faptul ca ii ajuti si care, vazand ca merge, o sa apeleze tot mai mult la ajutorul tau, o sa stoarca tot binele pe care il pot stoarce, etc. In cazul asta esti ceea ce popular e cunoscut sub numele de "fraier". Parerea mea e ca te minti singur spunandu-ti ca nu-ti pasa daca celalalt apreciaza sau nu, daca celalalt profita de bunatatea ta sau nu, ca tu faci binele doar pentru a-l face. Pe naiba. Frustrarea si revolta se aduna continuu si s-ar putea ca nu peste mult timp ca te trezesti ca esti un batranel sictirit, inacrit, scarbit, care nu are incredere in nimeni, uraste pe toata lumea, face rau cat de des si gratuit poate si cearta copiii care se joaca in fata blocului. De-aia eu zic ca e mai bine sa fii realist si sa ai grija cui ii faci un bine. In acelasi timp mi se pare important sa faci, macar din cand in cand, cate un bine doar pentru ca te bucuri sa-l faci, chiar daca omul e un necunoscut (sau cu atat mai mult!) pe care nu-l vei mai vedea niciodata. Eu, una, n-as putea trai daca mi s-ar interzice sa fac asta. Dar, la fel, nu as putea trai sa stiu ca se profita la modul nesimtit de bunatatea mea.

E complicata treaba tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 4 May 2024 - 03:03 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman